Wijsmuller vestigde een faam bij sleep werk in de Caraïbische Zee Waar en wanneer begint Spoetnik haar meteorenbaan? ^"Hoe is het ontslaan?^ Van dag tot dag Opinies „Titan": 14000 mijl in vier maanden Napoleon Op de ^Qraatótoel 'n Moderne reparatieinrichting Horlogerie „Suisse" ZATERDAG 19 OKTOBER 1957 Dodencijfer bij Valencia tot 68 gestegen Sleepreizen in het seizoen der orkanen „Cycloop" voor de radio Kabinetscrisis in Finland Actie-comité's voor Nieuw- Guinea in Indonesië Twee maanden hechtenis geëist tegen uitvoerder Negen doden doordat een betonconstructie instortte Minister Staf beantwoordt vragen over onbemande straaljager Moeilijke puzzel RADIO - TELEVISIE REPARATIE H. 3. MAERTENS N.V. - ïcliSÜ Kort nieuws Onderwijzers en militaire dienst MOLENDIJK Kapsalons Dit woord: VEINZEN J pe „publieke opinie" of wat daarvoor gemeenlijk moet doorgaan is een vreemd en gecompliceerd begrip. Het is eensdeels een regulator, voornamelijk in de landen met een grote persvrijheid en een onaf hankelijke meningsuiting, anderdeels een instrument dat bespeeld en gestemd kan worden. Deze tweeledigheid dient te worden be seft, wanneer men zich bezighoudt met de waarde der zogenaamde „Gallup Polls", de opinie-onderzoeken, die tegenwoordig te pas en te onpas worden gehouden en waar van de resultaten vaak grote verrassingen opleveren. Tegen de al te hoge waardering van dergelijke onderzoeken dient met klem te worden gewaarschuwd. De interpretatie van de cijfers, die uit opinie-peilingen te voorschijn komen, dient te geschieden met een standvastig scepticisme, waarbij zeer ernstig rekening moet worden gehouden met de psychologie van de mens. De „New York Herald Tribune" heeft een „wereldwijd" onderzoek ingesteld naar de vraag, welke landen in geval van oorlog afzijdig zouden trachten te blijven en welke aan de oorlog zouden deelnemen aan de kant van een der rivalen, de Sovjet unie en Amerika. Resultaat: alleen Austra lië en Nederland zijn bereid, de oorlog aan de zijde van Amerika te aanvaarden, alle andere landen (negen Europese en Zuid- amerikaanse) willen liever buiten schot blijven en alles doen om hun neutraliteit te bewaren. Dit resultaat is niet minder dan sensa tioneel en voor de Amerikanen zelfs bitter ontmoedigend. Het betekent: de Atlan tische verbondenheid is waardeloos, op het kritieke moment wordt Amerika door zijn bondgenoten in de steek gelaten, zelfs En geland en Frankrijk trekken zich terug van alle afspraken, verdragen en beloften. Wanneer men dit opinie-onderzoek zou waarderen naar zijn nuchtere cijfers-uit- komst, zou het de doodslag betekenen van de gehele westelijke defensie- en samen- werkingspolitiek. Uiteraard kan de conclusie in werke lijkheid zo niet luiden. Afgezien nog van de volkomen onzekerheid over de vraag of de keuze der „steekproefpersonen" wel overeenkwam met het ingewikkelde pa troon der politieke, religieuze en overige nuanceringen in een bepaald land, is het duidelijk dat het antwoord op de gestelde vraag in de meeste gevallen ingegeven is door de vrees voor en de afschuw van oorlog. Men hoopt, dat het nooit zover zal ko men en zegt dus: „Wij willen er buiten blijven". Politieke overwegingen zijn vreemd aan deze allesoverheersende nei ging om weg te kruipen voor het dreigen de monster, dat in de plooien van de nuch tere vraag verscholen zit. Dat in Neder land een meerderheid dapper te kennen geeft, aan de zijde van Amerika in de oorlog te zullen gaan, is wellicht een gebrek aan duidelijk besef voor de consequenties van de moderne oor log in het algemeen, alsmede van een gebrek aan begrip voor de mogelijk heden, die een land als Nederland door zijn strategische en geografische ligging in het conflictsfront nog overblijven en niet overblijven. Hoe dan ook, wat er zal gebeuren met de bondgenootschappen van Amerika op het moment, dat het onverhoopt ernst zou worden, is afhankelijk van heel andere factoren dan de gemoedsbewegingen van mensen op dit ogenblik. De waardeloos heid van dit opinie-onderzoek springt nog des te duidelijker in het oog wanneer men nagaat, dat de landen 'van de „neenzeg- gers" bijna alle hun defensies onverbreke lijk aan het coördineren zijn met de Amerikaanse in het Atlantisch pact. Een ander opinie-onderzoek toont ons het resultaat van de vraag: „vindt u dat het prestige van Amerika een slag heeft gekregen door de Russische kunstmaan?" In Amsterdam vindt de helft, in Brussel 72 percent, in Bonn eveneens 72 percent en in Parijs 56 percent van niet. Helaas! Dat doet niets af aan het feit, dat het Amerikaanse prestige wèl een slag heeft gekregen. Maar vele ondervraagden vinden dat jammer en zeggen daarom, dat zij het niet zo'n klap vindenDe wens is de vader van de gedachte niet alleen, maar ook van datgene wat men als zijn „mening" offreert. En daarmee krijgt het prestige van het opinie-onderzoek de hardste klap. ADVERTENTIE REPARATIES aan alle merken STOFZUIGERS HARTENDORP Gen. Cronjéstr. 43 - Haarlem - Tel. ,52760 VALENCIA (Reuter/AFP) Volgens de laatste cijfers zijn er 68 mensen om het 'even gekomen in Valencia en omgeving tengevolge van de overstromingen van de Turia. De Spaanse regering heeft een be drag van anderhalf miljard gulden uitge trokken voor het herstel van oude wonin gen, de bouw van nieuwe en het herstel van de land- en tuinbouw in de getroffen gebieden. Ongeveer eenzelfde bedrag zal zij ter beschikking stellen voor de ontwik keling van nieuwe cultures in deze ge bieden. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDINGENIEUR E. NIEMEIJER van de werf „De Schelde" te Vlissingen heeft gisteravond in de kapiteinshut van de sleepboot „Cycloop" met oprecht genoegen de verklaring ondertekend, dat Wijsmullers „Cycloop" en „Titan" de bananenjager „Contessa" na een reis van 34 dagen over de Atlantische Oceaan in uitstekende staat hebben afgeleverd. Even tevoren, het was omstreeks half zeven, hadden de vijf runners van Wijsmuller op de „Contessa" op de sluis de handen geschud van de opvarenden van de „Cycloop" en de „Titan". Alles had een vlot verloop gehad, ook het laatste deel van de reis in briezig weer van de Engelse zuidkust naar Vlissingen. Vrijdagmiddag om één uur werden de loodsen op beide slepers in de Wielingen genomen en hoewel iedereen sprak van slecht weer en de ebstroom, kwam de sleep om vijf uur al in zicht. De groep bejaarde Vlissingers op de boulevard stond er versteld van. Om tien voor half zes lagen de „Cycloop" en de „Titan" met de „Contessa" op de rede van Vlissingen. Achtentwintig mijl waren tegen stroom in van de loodsboot af in nog geen viereneenhalf uur afgelegd. Voor de haven werd door de „Titan" los gegooid. Na het aan boord nemen van de tros werd door de sleper bij het achterschip van de „Contessa" vastgemaakt en ging het langzaam op de haventoegang van Vlissingen aan. Hartelijk welkom Het was al donker en het regende hevig, toen familieleden van de opvarenden van de „Titan" - het schip was vier maanden weg en legde in die tijd niet minder dan 14.000 mijl slepend af aan boord konden gaan in de sluis. Walpersoneel van Bureau Wijsmuller heette de bemanningen van beide slepers welkom en intussen waren de Schelde-slepers „Rammekens" en de „Nol len" begonnen met het binnenbrengen van de sleep in de sluis. In de hutten, op de brug, in de logiezen en de messrooms kwamen toen de eerste verhalen los. Van de „Cycloop" hoe het van een reis van vier maanden tot één van tien maanden uitgroeide. Hoe men twee keer stormweer op de Atlantic meemaakte, hoe de Amerikanen ervan versteld stonden dat de mannen van Wijsmuller in het hur- ricane-seizoen rustig doorsleepten in de Caraïbische Zee en hoeveel belangstelling er in Norfolk wel was, toen de in feite kleine „Cycloop" de 7000 ton grote Liberty „Lagos Ontario" binnenbracht. De televisie, radio en pers kwamen er aan te pas. Ook het vlotbrengen van de Turkse suikerboot heeft de nodige herinneringen doen ont staan. Het scheepsorkest kreeg daar een goede reputatie en het feest na de ge slaagde berging op Cuba's kust was er een van het goede soort. Driemaal kip De vijf runners op de in het voorschip uitgebrande bananenjager hebben het er tijdens die vierendertig dagen gezellig ge had. Er waren ook nog drie opvarenden van het schip, Noren, aan boord en uiter aard wisten deze nog beter de weg op het schip. Er waren honderden vijf tig grammo foonplaten, er was een piano en er waren kasten vol proviand. Drie maal per week kip op het menu was hier geen bijzonder heid. Het vijftal tekent voor nog eens zo'n runnersreisje. Vraag dat maar aan eerste stuurman Ko van Veen en J. de Roode van de „Noordholland" en aan Christiaans, A. v. d. Zee en P. Kremer van de „Cycloop". Vanmorgen binnen In het dok van de werf De Schelde werd de „Contessa" gisteravond afgemeerd en werd onmiddellijk begonnen met het van boord halen van de runnersuitrusting. Lampen, vlotten en tal van andere artike len werden weer aan boord van de „Cy cloop" gebracht en terwijl dit schip zich weer klaarmaakte om naar buiten te gaan en koers te zetten naar IJmuiden, was er enige rust teruggekeerd op de „Titan". Kapitein De Jong had zijn nieuwe orders ontvangen: vandaag olie en water en pro viand bunkeren en dan na deze reis van vier maanden naar Rouan in Frankrijk. Een stoombootje halen voor Hendrik Ido Ambacht. En daarna nog een of twee reis jes van Londen naar Rotterdam met bak ken. Ook de „Cycloop", die vannacht in slecht weer naar IJmuiden stoomde en die van morgen om half tien een hartelijk welkom ten deel viel, gaat volgende week de korte reis op. De sleper brengt ook enige bakken van Londen naar Rotterdam en daarna een dok van Rotterdam naar Bremen. Daarna wordt het schip verbouwd. Er wordt een ventilatiesysteem aangebracht en de radio hut wordt ruimer gemaakt. In het radiojournaal van de AVRO op zondagavond om kwart over tier, zal een vraaggesprek worden uitgezonden met ka pitein Teun Hoek van de sleepboot „Cy cloop", die vanmorgen van een lange reis in IJmuiden terugkeerde. ADVERTENTIE TERGAL TERLENKA PANTALONS VB LU GR. HOUTSTRAAT 96 TELEFOON 12210 HELSINKI (Reuter,- AFP, UP) Het Finse kabinet-Sukselainen heeft vrijdag een nederlaag geleden in het parlement. Het kabinet kreeg één stem te weinig. Premier Sukselainen heeft na de stemming het ontslag van zijn coalitiekabinet inge diend bij president Kekkonen. Een motie van wantrouwen ingediend door de communistische partij werd aan genomen met 75 tegen 74 stemmen bij 42 onthoudingen. Behalve de communistische partij stemde ook de sociaal-democratische oppositiepartij tegen de regering. Een communistische motie, waarin een rege ring op brede basis werd gevraagd, kreeg een meerderheid. Het kabinet-Sukselainen werd vijf maanden geleden gevormd. In september kwam het tot een scheu ring in de sociaal-democratische partij over de devaluatiepolitiek van de coalitie van de boerenpartij en de Finse volks partij. Vijf sociaal-democratische voor standers van de devaluatie traden toen tot de regering toe. DJAKARTA (ANP) De Indonesische regering zal speciale „actie-comité's in stellen, die de nationale campagne voor de bevrijding van Nederlands Nieuw-Guinea zullen moeten stimuleren. De voorstellen van de minister van voorlichting, Sudibjo, voor deze campagne, die tegen het einde van deze maand onder de benaming „West-Irian-week" zal worden ingezet, zijn door het kabinet besproken. Het actie comité voor Djakarta zal onder leiding staan van Sudibjo. In de andere gebiedsde len zullen zij worden geleid door de hoof den van het bestuur. In alle delen van Djakarta zijn de laat ste dagen geweldige plakkaten aange bracht, waarop de kaart van Westelijk Nieuw-Guinea onder Nederlandse vlag staat afgebeeld, en waarop de bevolking wordt aangespoord, de strijd om West- Irian te intensiveren. Voor de Maastrichtse rechtbank is vrij dag voortgezet de zaak betreffende de in storting op 30 december 1955 van een in aanbouw zijnde toren op het stikstofbin- dingsbedrijf van de staatsmijnen te Lutte- rade, waarbij negen arbeiders om het leven kwamen. De 46-jarige uitvoerder A. A. G. en de 63-jarige civiel-ingenieur F. W., beiden uit Breda en in dienst van de n.v. Bredase Beton- en Aannemingsmaatschappij, ston den terecht, verdacht van grove schuld en lichtzinnige nalatigheid bij de plaatsing van een houten constructie, waarbij on voldoende nagegaan was of vloer en con structie sterk genoeg waren om de last van de twee betonvloeren, welke dertig meter daarboven werden gestort, te torsen. De officier van Justitie eiste tegen G. twee maanden hechtenis, tegen ir. W. vrij spraak. De officier zei dat G. uitsluitend op een grote en vaak succesvolle praktijkervaring steunde bij het maken van betonconstruc ties, maar in dit geval blijkbaar de grenzen van zijn kunnen heeft overschreden. Hier waren wel degelijk berekeningen nodig ge weest. De betonvloer bleek te zwaar belast, de houten constructie te slap en daardoor gebeurde de ramp. Hier was grove nalatig heid in het spel en met alle waardering voor het overige werk van deze verdachte, achtte de officier hem schuldig. Ir. W. had volgens de officier geen recht streekse bemoeienis met het werk. al droeg hij wel enige verantwoordelijkheid, even als de betreffende dienst van de Staats mijnen. Op 29 oktober zal de rechtbank uitspraak doen. ADVERTENTIE veroverde vele landen De spoorwegovergang op de Zand- voortselaan in Heemstede ter hoogte van het nieuwe hallegebouw Heem stede- Aerdenhout zal binnen afzien bare tijd verdwenen zijn. Het nieuwe haltegebouw begint nu reeds vorm te krijgen en wanneer de eerste treinen over de verhoogde aarden baan zullen rijden, zullen de spoorbomen hun dien sten voor goed hebben verricht. Het verkeersobstakel, dat de bomen vor men, zal tot veler opluchting dan ein delijk kunnen worden opgeruimd. De foto geeft een overzicht van de werk zaamheden aan het in aanbouw zijnde viaduct. veroverde millioenen Dameshanden De vliegtuigen van hét type Thunder- streak" en „Thunderflash" worden niet aan de grond gehouden, nadat op 3 ok tober een vliegtuig van dit type bij Ven- ray is neergestort na anderhalf uur zonder piloot te hebben rondgevlogen. Dit onge val werd veroorzaakt door een defect aan het hydraulisch systeem, waarmee roeren, remmen, landingskleppen, landingsgestel en andere onderdelen worden bediend. De minister voor Defensie, ir. C. Staf, heeft dit geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer E. Vermeer (P.v.d.A.). Er is voor deze vliegtuigtypen een nieuw hydraulisch systeem ontwikkeld, waarbij de kans op storingen sterk is ver minderd. Enkele van de aan Nederland verstrekte vliegtuigen zijn reeds met dit nieuwe systeem uitgerust. Alle „Thunderstreak"- en „Thunder- flash"-vliegtuigen zullen van het nieuwe systeem worden voorzien. Op de vraag van de heer Vermeer, of het nog wel verantwoord is deze types vliegtuigen in de vaart te houden zolang het nieuwe systeem niet is ingebouwd, antwoordt de minister, dat een besluit om deze toestellen tijdelijk aan de grond te houden zeer ingrijpend zou zijn voor de geallieerde strijdvaardigheid in de lucht. Nu is gebleken, dat het hydraulisch systeem enige keren in de vlucht heeft ge faald, wordt daaraan door veelvuldiger in specties extra aandacht besteed. ADVERTENTIE Boeddhistische abt. Op 28 oktober geeft professor Ogata, abt van het Rinzai Zen Boeddhistische klooster te Kyoto (Ja pan), een lezing met lichtbeelden in Pul- cbri Studio Den Haag, over het Zen Boeddhism en het kloosterleven in Japan. Prof. Ogata bezoekt Nederland als onder deel van een reis, waarbij hij ook de Ver enigde Staten, Engeland, Frankrijk en België bezoekt. Op 29 oktober vertrekt hij naar Londen. Handige inbreker. Een inbreker heeft voor zevenduizend gulden aan ringen en horloges gestolen uit een juweliers winkel in de Pannekoekstraat te Rotter dam. Ook heeft hij het geld uit de kassa meegenomen. De inbreker moet en ten gere, lenige man zijn, want hij heeft zich door een bovenlicht gewrongen, dat op een kiertje stond. Hij is zo handig te werk ge gaan dat de alarminstallatie niet in wer king is getreden. Wat de Russen dan ook allemaal mogen verzwijgen, vast staat nu wel dat ons bin nenkort een meteoorflits te wachten staat zoals we zelden of nooit zullen hebben ge zien en ook staat vast dat het de raketkap van de kunstmaan zal zijn, die als eerste onze dampkring komt binnenstormen. Wis ten we alleen maar, wèar De kap snelt, zoals we nu weten, het kunstmaantje zelf enige duizenden kilo meters vooruit, na aanvankelijk achter te zijn geweest. Dat wijst er dus op dat de raketkap al aan het vallen is. Hoe meer zij de aarde nadert, des te groter immers zal de snelheid worden, volgens dezelfde natuurwet die Mercurius sneller om de zon dan Venus doet lopen, Venus sneller dan de aarde, de aarde weer sneller dan Mars, enzovoort. Waarschijnlijk is het dan ook die raket kap, die men 's morgens waarneemt als een ster van soms grote helderheid. Bij gele genheden is zij even helder geweest als Sirius, andere keren weliswaar zwakker (tweede, zelfs derde grootte) maar nooit zo lichtzwak als het kunstmaantje zelf, dat slechts de zesde grootte haalt en dus maar ternauwernood met het blote oog kan worden gezien. De wisselende helderheid van de raketkap kan gemakkelijk te ver klaren zijn. Die kap is in eik geval niet bolvormig en maakt bovendien wellicht een wentelende of kantelende beweging op haar baan door de ruimte. Het hangt dus maar af van de vraag onder welke hoek wij het ding zien (en onder welke hoek de zon er op schijnt). Iets dergelijks vertoont bijvoorbeeld ook de planetoïde Eros, die langwerpig van vorm is en daardoor bij elke wenteling wisselende helderheden vertoont. Ook de ringen van Saturnus vertonen zulke schijn gestalten: zij lijken soms een dunne rechte streep, soms twee grote „oren" ter weers zijden van de planeet. Maar, zult u zeggen, hoe weet men dan zo zeker dat Spoetnik zelf de helderheid van een ster van de zesde grootte heeft? Doch dat is te berekenen. Als althans de door de Russen verstrekte gegevens juist zijn dan kan men dat uitrekenen op grond van de grootte (achtenvijftig centimeter middellijn), de afstand (negenhonderd kilo meter boven het aardoppervlak) en het Tekeningen van links naar rechts: Spoetnik (groot) op tweehonderdvijfen twintig kilometer afstand of (klein) op negenhonderddertig kilometer afstand geeft dit verschil in schijnbare grootte te zien. Zo loopt de baan van Spoetnik om de aarde, als men ervan uitgaat dat het punt waar die baan het aardoppervlak liet dichtst nadert („perigeüm") op twee honderdvijfentwintig kilometers hoogte ligt en het verst verwijderde punt apogeiimop negenhonderddertig kilo meter boven het aardoppervlak. Zo kan te verklaren zijn waarom het kleine hemellichaam op sommige momenten veel helderder is dan op andere. In P moet zij ongeveer zestien keer zo helder zijn als in A, een verschil van drie grootteklassen! Van boven naar beneden: de drie laat ste omlopen van de kunstmaan in beeld gebracht. In steeds nauwer wordende spiralen, waarbij de omloopsnelheid toeneemt, nadert Spoetnik onze aarde. Op de plaats waar de zwarte stip staat, belandt zij in de dampkring en gaat dan de weg van alle meteorieten. lichtweerkaatsend vermogen van het mate riaal waarmee Spoetniks oppervlakte is bedekt (aluminium). Wat men intussen weer niet weet - als gevolg van de Russische zwijgzaamheid - is de juiste vorm van de ellipsbaan, die het maantje beschrijft. Er is (van niet- Russische kant) een berekening gemaakt dat deze ellips zodanig in de ruimte gele gen zou zijn dat zij de aarde het dichtst nadert op een punt dat tweehonderdvijfen twintig kilometer hoog ligt en zich het verst van de aarde verwijdert op een punt dat negenhonderddertig kilometer van het aardoppervlak af ligt. Onzekere factor nummer zoveel is: lig gen die punten vast ten opzichte van het aardoppervlak of draaien zij ook zelf weer rond - en zo ja, hoe snel? Moskou zwijgt erover en de astronomen in het westen gissen dus maar. Komt het misschien door de draaiing van perigeüm en apogeüm dat Spoetnik de ene ochtend precies „door" de middelste staartster van de Grote Beer loopt en de andere morgen er boven of onder langs? Want Spoetnik vertoont vrij aanzien lijke baan-afwijkingen, die niet alleen ver klaard worden uit het feit dat haar omloop tijd momenteel enkele seconden per dag korter wordt, zodat ook zij bezig is, gelei delijk aan naar de aarde toe te vallen. Een deel van die afwijkingen heeft onge twijfeld zijn oorzaakin de aarde zelf! Want de massa van onze planeet is onge lijk verdeeld. Bijgevolg werkt de aantrek kingskracht van onze aarde dus hier ster ker op Spoetnik dan ginds. Boven de ocea nen ondervindt Spoetniks massa een ge ringere aantrekkingskracht dan boven continenten.... Verklaart dat alles? Men weet het niet en gist en stuurt intussen alle waarnemingen naar Amerika, waar langs elektronische weg berekeningen wor den gemaakt. Wat overigens geen enkel elektronisch brein ter wereld zal kunnen beantwoorden is deze vraag: waarom is Spoetnik zo zwaar? Want het gewicht van drieëntachtig kilo, aanvankelijk betwijfeld, is later uit Russische bron bevestigd. Wat zit er alle maal in? Radiozenders hoeven zoveel niet te wegen: het K.N.M.I. stuurt elk et maal tweemaal een aantal radiozenders de lucht in, die inlichtingen geven omtrent luchtdruk, temperatuur en vochtigheids graad van de diverse luchtlagen - en dat alles wordt opgetrokken dooreen bal lon Het weegt ten hoogste enkele kilo's. Wat bevat Spoetnik dan nog meer, dat zijn gewicht omhoogbrengt tot meer dan tach tig kilo? De in aanbouw zijnde Amerikaan se kunstmaan weegt maar ongeveer een tiende deel daarvan en bevat veel meer apparatuur dan Spoetnik volgens Russisch zeggen! Zit er misschien springstof in die automatisch wordt ontstoken zodra het maantje te dicht bij de aarde komt? Het blijft een open vraag. Erg nodig om het ding te laten ontploffen lijkt het overigens niet - het zal vanzelf wel uiteenspatten. Te zijner tijd, lang na de raketkap, zal Spoetnik namelijk de weg gaan van alle meteorieten. Zij belandt met haar enorme snelheid (nu reeds acht kilometer per se conde, straks nog groter door de nadering van de aarde) in de dampkring van onze planeet. De wrijving zal haar verhitten, doen smelten en tenslotte doen verdampen. Waarbij opnieuw een verblindende licht flits zal optreden. Want reeds een meteoriet van een decimeter groot veroorzaakt een „vuurbol" die alom de pennen in beweging brengt. Maar alweer weten we niet, waar dit zal gebeuren: er zijn teveel onzekere en onbekende factoren in het spel. Eén van die vele factoren is de dampkring zelf, die geen „gladde bovenkant" heeft, maar, net als de oceanen, aan getijdewerking onderhevig is. Er bestaan ook in de atmos feer „vloedbergen" en ebdalen" en er ko men soms tot op grote hoogte deeltjes lucht voor, getuige het feit dat er wel eens een noorderlicht is gezien op duizend kilometer hoogte. Op welk punt Spoetnik voor het eerst zo'n „golftop" zali raken, met andere woor den: waar haar ruimtereis eindigt en haar meteorenbaan begint, is op geen stukken na te zeggen. Puzzels te over dus en moei lijk op te lossen. G. v. W. Charmant De Japanse vrouwelijke politie krijgt, behalve in de gewone politievakken, ook onderricht in revolverschieteu, judo, bloe men schikken en muziek. Dit staat in som mige (Europese) kranten als een bijzonder heid. De (Europese) lezers worden geacht erom te glimlachen, zo niet te schateren: wie leert nou muziek aan de pliessie? Wie leert nou de pliessie bloemen schikken? Zie jullie nu wel, Europeanen, met jullie feestneuzen en jullie povere manier van het leven leven, met jullie altijd maar weer de zelfde pauper-achtige pleziertjes van zure bommen en gerookte paling en daddeme- toffejongessijn - zie jullie nu wel hoe Azië u steeds is voorgebleven in elegant en fijn tjes leven? Wij hebben, hier bij ons ook, vrouwelijke politiemannen. Niet dan goeds voor die stoere dames. Ik gun haar alle voldoening in haar ambt. Maar als ik ze zie - en ik heb precies hetzelfde als ik onze zee- en landsoldaatskes zie marsjeren - dan denk ik altijd: geef mij maar Elly van vroeger in dat jurkje van rose tule en met die theeroosgele strik in 't haarNeem mij niet kwalijk, dame agent, maar ik zie toch iets wat er niet bijhoort aan u. Al hebt u dan ook een rokje-an, tóch wordt, voor mijn reactionair gevoel - op een of andere wijze aan uw vrouwelijke charme tekort gedaan. Daarom juich ik die Japanse opvatting toe. Daarom vind ik een bloemenschikken- de, harptokkelende agente zo'n goede agente. Wat er aan vrouwelijks wordt af genomen alleen reeds door het blote ambt - laat ik liever zeggen: alleen al door het ambt op zich zelf - dat wordt gecompen seerd door de liefheid van een vrouw die tuberozen in een vaas schikt, die minne liedekens onttokkélt aan heur mandolien. A l s wij de Japanner vóór willen komen, dan leren wij ook, en zelfs onze mannelijke agenten bloemenschikken en panfluitbla- zen. Ook dat is nuttig. Ook dat kan alleen maar goede gevolgen hebben. Een agent, die Bach en Beethoven fluit, zal weerzin gevoelen tegen het sirene-gegil van zijn professionele jeep, waarmee hij - meestal geheel onnodig - de burgerij op straat de griebels over de grabbels jaagt. En welke man, al is hij nog zo stoer, zal de gummiknuppel zwaaien met dezelf de hand, waarmee hij zo juist rose chry- santjes geschikt heeft in een dof-glanzen de vntte vaas? Mijnheer de hoofdcommissaris - ik wend mij nu zeer persoonlijk tot u. Wilt u deze, mijne regelen, nog eens heel aandachtig overlezen? Wilt u ze goed en diep tot u laten doordringen? Ik wacht met enig vertrouwen de char mante gevolgen af. Elias ADVERTENTIE met bekwame vakmensen geeft u de zekerheid, dat uw kostbare HORLOGE in goede handen is. Vraagt vrijblijvend prijsopgave. Eigen graveerinrichting GROTE KEUZE Horloges - Wekkers - Pendules - Tafelzilver - Sola - Goud en Zilver. Barteljorisstraat 1 - Tel. 13131 - H'lem naast reisbur. LISSONE-LINDEMAN In het algemeen wordt geen uitstel of verlenging van uitstel verleend aan onder wijzers, die gedurende het schooljaar 1957/ 1958 voor het eerst een betrekking bij het onderwijs gaan of zouden gaan vervullen. Wel wordt aan hen, die dit jaar de onvol ledige bevoegdheid hebben behaald, uit stel verleend ten behoeve van de studie voor de volledige bevoegdheid aan een in richting voor dagonderwijs. De minister voor Defensie, ir. C. Staf, heeft dit geant woord op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Kleijwegt (P.v.d.A.). Het is de minister niet bekend, dat door weigering van verzoeken om uitstel op be paalde scholen een ernstige noodtoestand is ontstaan. Er is in die gevallen, waarin op grond van ambtelijke inlichtingen van een noodtoestand kon worden gesproken, wèl uitstel verleend aan onderwijzers, die in 1957 voor het eerst een betrekking bij het onderwijs hebben aanvaard. Er geldt echter geen vaste regeling met betrekking tot het verlenen van uitstel of vrijstelling aan onderwijzers. De in 1957 getroffen maatregel komt meer aan de bijzondere moielijkheden bij het onderwijs tegemoet dan de in 1955 en 1956 getroffen maatre gelen, aldus de minister, die tenslotte op merkt, dat ook gedurende het schooljaar 1957/1958 aan onderwijzers in zo ruim mo gelijke mate vervroegd klein verlof in af wachting van groot verlof wordt verleend. ADVERTENTIE Teruggekeerd uit PARIJS introduceren wij in onze salon de nieuwste Paryse kapsels. Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. Veinzen betekent: huichelen, zich be ter voordoen dan men is, voorgeven, zijn ware aard verbergen, andere gevoelens doen blijken dan die welke men in wer kelijkheid bezit. Over de afstamming van het woord bestaan twee theorieën. Sommigen zeg gen: wetend dat bet werkwoord pein- zen in alle opzichten vergelijkbaar met veinzen ontleend is aan het ro- maanse pensare, is het aannemelijk dat veinzen stamt van een niet aangetroffen romaanse vorm fengere, een afleiding van het latijnse fingere. Anderen leiden veinzen af van de eerste persoon enkel voud van feindre, die: je feins luidt. Wie gelijk heeft, is niet te zeggen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5