Geen reden tot vrees voor een werkelijke depressie Export van bloembollen is dit jaar weer toegenomen Pessimistische verwachtingen bleken weer eens ongegrond Dr. Holtrop tot werkgevers Ook buitenlandse conjunctuur lijkt geen ernstige tegenslag te zullen krijgen ZATERDAG 19 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Griezelen Plezierig Spannend Weerloos in oerwoud Tóch een schat Reprises Helpster Lof voor de begroting van minister Hofstra Getuigen van Jehova in Concertgebouw bijeen „Sanctus Bavo" kiest nieuw bestuur in Waaggebouw K.N.V.V.L. viert haar gouden jubileum Kin der ze gels Wachtverbod voor Karei van Manderstraat en Lorentzplein De jeugd wordt goed bedeeld Kort nieuws Journalistencongres in de hoofdstad HILLEGOM Patrimonium vergaderde HOOFDDORP Bloedafname uitgesteld Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer Burgerlijke Stand van Bennebroek (Studio) Wanneer de Engelsen een griezelfilm fabriceren, dan wordt het ook meestal wel iets, waarbij echt te griezelen valt. Dit komt waarschijnlijk ook doordat dé Engelsen in tegenstelling tot de Ame rikanen in dit genre niet zozeer met effec ts werken om het beoogde resultaat te bereiken. Het gaat er bij de Engelsen, wat ook voor de meeste van hun thrillers op gaat, meer om het spel, meer om de humor. 2o ook in „Huis des onheils". Jack Haw- j.ins is een verzekeringsrechercheur, die een reeks merkwaardige avonturen be leeft in een oud en vooral verlaten heren huis, waarin een oude aristocratenfamilie een kwijnend bestaan lijdt. Het begint met een schijnbaar onbetekenend brandje, waarbij een kostbaar schilderij wordt vernield. Tenminstehet heeft er veel van weg. Maar in het huis van een rijke Amerikaan hangt een dergelijk schilderij. Dat wijst op vervalsing. De verzekerings rechercheur gaat op onderzoek uit. Uiter aard in een donkere nacht en wanneer de bewoners van het huis met vakantie zijn vertrokken. De wind doet de deuren in het oude landhuis naargeestig piepen. De maan werpt grillige schaduwen op de vloer. Snel onderzoekt de verzekerings rechercheur de schilderijen. Het blijken bijna allemaal vervalsingen te zijn. Dan opeens, ziet hij het lijk van de hoofdbe woner en ruikt een scherpe brandlucht. Werd de man vermoord en het huis in brand gestoken? Van dat ogenblik af wordt het pas echt spannend. Wij zullen niet verklappen hoe het afloopt, wel, dat jack Hawkins een geloofwaardige ver zekeringsinspecteur speelt, die ook wel eens domme dingen kan uithalen. Daar door wordt hij zelfs van moord en brand stichting verdacht. Arlene Dahl is zijn charmante tegenspeelster. (Rembrandt en Luxor). Audrey Hepburn, de titelrolactrice van „Ariane" speelt in deze verkwikkende film met een bijsmaakje de rol van de dochter van een detective een gladde creatie van Mau rice Chevalier die via de dossiers van haar vader kennis heeft van een geweldig aantal huwelijksconflicten, driehoeksver houdingen en overspeligheden. Zo komt zij ook te weten dat een bedrogen echtge noot zijn vrouw wil gaan betrappen met een Amerikaan, die hij ter plaatse wil do den. Zij waarschuwt die Amerikaan (Gary Cooper) en wordt verliefd op hem zoals alleen zij dat kan spelen: met het ver tederend raffinement van de onschuld. De Amerikaan, een roué van dienst, stuit met al zijn listen en lagen op haar onschuld, die zij verbergt onder het mom van een ervaring met een twintigtal mannen, oude rakkers die zij uit het dossier van haar vader kent. De jaloerse Amerikaan neemt dan een detective in de arm: de vader van Ariane, die hem een uur later al het vol ledig rapport kan leveren omdat hij uit het verhaal van de Amerikaan terstond Ariane herkend heeft. En dan loopt alles zo goed af als een op licht amusement uit- zijnde bioscoopbezoeker maar kan wensen. Het bijsmaakje van de film is en dat beseft men pas na afloop van de film dat men bijna twee uur lang binnen- en buitenpretjes heeft over het charmante gedoe van Audrey, Gary en Maurice, ter wijl het toch uiteindelijk gesol is met on schuld, huwelijkstrouw, overspel en vrou- wenjagerij. Maar dat wordt dan in de ogen der regisseurs goedgemaakt door het zinnetje van Chevalier: „Dit dossier is geen romantiek, dit is een riool". Maar dat merkt men verder aan niets in deze uiterst oppervlakkige, maar door voortreffelijk spel en goede dialogen telkens toch ple zierige film. (L i d o) Ondanks vele onaannemelijk heden is de 20th Century Fox film „China Gate" een van de sterkste en eerlijkste oorlogsfilms die we in lange tijd zagen. We houden niet erg van dit genre rolprenten, waarin meestal geen gruwzaam detail van het krijgsbedrijf de toeschouwer bespaard blijft (en dat is ook ditmaal het geval), maar het beeldverhaal dat Samuel Fuller ons schildert van een patrouille legionnairs, die achter de communistische linies in Vietnam een munitiedepot gaan vernie tigen, is van een spanning, die slechts met het veel-misbruikte woord adembenemend te kenschetsen is. Suggestieve opnamen van de guerrilla-oorlog in de Indochinese jungle en prachtige bijrollen - o.a. die van een negersoldaat door.Nat (King) Cole, maken „China Gate" ondanks vele on waarschijnlijkheden en overbodige roman tische bijmengsels tot een indrukwekkend pleidooi tegen de zinloze, wrede oorlog. (Roxy) Een vliegtuig krijgt pech boven het oerwoud van Zuid-Amerika. De piloot handig oorlogsvlieger slaagt er ondanks een tropische orkaan in het toestel in een vallei aan de grond te zetten. En dan begint het eigenlijke verhaal van »Noodlandinfi in de jungle". Het dreigende oerwoud omsluit de acht volwassenen en één kind, die daar in de eenzaamheid om redding bidden. En in die benarde positie komen de ware eigenschappen van de wensen bloot. Het dreigende gedreun van de trommen begint. Van achter de bomen loeren de beschilderde inboorlingen, ge reed om de blanken neer te spietsen. Op het nippertje hebben de piloten het toestel weer in zoverre gerepareerd, dat een deel van de mensen mee terug kan. Maar vier moeten achterblijvenEen van begin lot eind boeiende film. Van maandag tot donderdag speelt „De sheriff van Wichita", die met zijn geliefde revolver de orde in Wichita handhaaft door enige boze lieden naar vrediger oorden te zenden. (Frans Hals) Wie wil weten, hoe het in een Egyptische nachtclub toe gaat en tevens wil kennis nemen, van wat °r in de Rode Zee leeft, kan de kleurenfilm "De schat van Afrika" gaan zien. Ergens op de bodem van de Rode Zee moet die Soudschat liggen. Een paar ex-soldaten hebben een kaartje van de vindpdaats, gaan per schip op zoek, maar worden in hun plannen gedwarsboomd door een ben de, die normaliter spioneert, maar ook wel eens iets anders onder handen wil hebben. De spionnen deinzen er niet voor terug Wet harde maatregelen de ex-soldaten uit de buurt van de schat te houden. Op de vindplaats ontstaat een gevecht, maar een ex-soldaat wint. Want op een kritiek ogen blik krijgt hij hulp van een kranig meis je. De schat valt weliswaar in een diepe kloof. Maarmet het lieve meisje aan zijn zijde lacht de toekomst hem toe. (Minerva) Woensdag wordt in dit theater de reprise gegeven van Walt Dis ney's „The lady and the tramp", de laatste breedbeeld tekenfilm van de grote teke naar, waarin men kan genieten van de wilde avonturen, die de olijke straatterrier Schelm, zijn deftige vriendinnetje Lady en hun vele hondse vrienden beleven in hun moeizame strijd tegen de menselijke ontrouw in 't algemeen en tegen de stads- hondenmeppers in het bijzonder. Donder dag wordt voor de 41-ste keer „Als de dauw hangt, komt er regen" vertoond. Cinema Palace geeft een reprise van de drieënhalf uur durende spannende avonturenfilm „De graaf van Monte Chris- to", waarover wij bij de eerste vertoning al schreven dat het een onafgebroken boeiend romantisch schouwspel is. Mejuffrouw Ellie Es- sink uit Overveen is werkzaam op het bu reau voor internatio nale werkkampen van de „Brethren service commission". Met een Amerikaanse bereidt ze de werkkampen voor, die genoemde organisatie ook vol gend jaar weer in Duitsland en Oosten rijk voor studenten uit vele landen houdt. Tijdens deze kampen bouwen de studenten jeugdhuizen, tehuizen voor ouden van dagen of andere onmisbare gebouwen. Tot sep tember 1958 zal me juffrouw Essink voor de Brethren service commission"in Duits land blijven werken. „De ervaring van de jaren 1956 en 1957 heeft geleerd, welke de gevolgen zijn in dien de norm van gezonde financiering, dit is financiering via de kapitaalmarkt, uit het oog wordt verloren. Zou het bedrijfs leven voor de financiering zijner investe ringen een beleid hebben gevolgd als dat hetwelk de gemeenten sedert medio 1956 hebben gevoerd - waarbij de mate van eigen verantwoordelijkheid voor dit beleid in het midden wordt gelaten - dan zouden wy thans voor een financiële crisis staan die de inleiding zou kunnen vormen tot een werkelijke depressie. Thans behoeft dit niet te worden gevreesd," aldus de president van de Nederlandsche Bank, dr. M. W. Holtrop, in de vergadering van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers te Rotterdam. Het verdwijnen van inflatoire financie ringsmogelijkheden buiten de Nederland sche Bank en het feit dat de bank zelf aan inflatoire financiering van nieuwe beste dingen haar medewerking dient te onthou den, stelt de vraag aan de orde op welke wijze het noodzakelijke evenwichtsherstel in de naaste toekomst zal kunnen plaats vinden. In dit verband speelt de rijksbegro ting voor 1958 een belangrijke rol. Zij be tekent een belangrijke vooruitgang ten op zichte van de begroting 1957. Een analyse van de miljoenennota leert, dat de beste dingen van het rijk (exclusief die voor woningbouw) in 1958 een beslag op de nationale middelen zullen leggen, dat 1/2 pet. van het bruto nationale inkomen geringer is dan in 1957. Deze bijdrage tot de noodzakelijke bestedingsbeperking kan voornamelijk op rekening worden gesteld van het aflopen van uitkeringen wegens geleden oorlogsschade en watersnood- schade, alsmede op een verondersteld lager niveau der defensie-uitgaven. Een tweede uit de rijksbegroting voortvloeiende be langrijke bijdrage tot de bestedingsbeper king is gelegen in de voornamelijk op de particuliere consumptie drukkende ver hoging van indirecte belastingen en van tarieven van overheidsbedrijven, alsmede verlaging van prijssubsidies in de land bouwsector. In het bruto nationale inkomen kan uit dezen en anderen hoofde een bij drage tot de bestedingsbeperking van 0,7 pet. worden berekend. Het derde belang rijke aspect van de rijksbegroting is ge legen in het door het rijk op zich nemen van een gedeelte van de financieringslast van de bouw van woningwetwoningen, tot een bedrag in 1958 van 240 miljoen. De zojuist genoemde bestedingsbeperking en belastingverzwaring zullen het mogelijk maken, dat het rijk dit deel van de woning- bouwfinanciering op zich kan nemen zon der daartegenover een beroep op de kapi taalmarkt te doen. Ten aanzien van de investeringen van de particuliere sector mag er op gerekend Lezing over stadhuis. Mr. H. E. Phaff, gemeentesecretaris van Haarlem, houdt op donderdag 31 oktol ;r een lezing met licht beelden over „De geschiedenis van het Haarlems stadhuis" in een van de zalen van het stadhui In aansluiting hierop zal zaterdagmiddag 2 november een rond leiding in het stadhuis plaats hebben met toelichting van mr. Phaff. Ruim 800 getuigen van Jehova luisterden vrijdagavond naar de heer R. J. Engel kamp, districtsopziener van het Wacht toren Genootschap, die de driedaagse ver gadering van de getuigen in het Concert gebouw te Haarlem opende. Nadat hij de aanwezigen had welkom geheten, ging de heer Engelkamp in op de bekwaamheid om te onderwijzen en zeide, dat iedereen in deze moderne tijd, bok een bedienaar van het evangelie, een diploma nodig heeft. „Welke religie", zo vroeg de spreker, „heeft in een tijd van kerkelijke verwate ring en morele achteruitgang een toename van één prediker per tien minuten? Al leen Jehova's getuigen". Dit feit en de steeds toenemende groei van de Nieuwe- Wereldmaatschappij in Rotterdam en in Amersfoort waren respectievelijk 1300 en 1800 betuigen op de beide daar gehou den kringvergaderingen aanwezig zag spreker als een bewijs van aanbeveling van God voor zijn volk. Zondagmiddag zal de heer R. J. Engel kamp in het concertgebouw spreken over „Welke vooruitzichten zijn er op een blij vende vrede?" INTERLAND WORSTELEN. De kracht sportbonden van Nederland en Duitsland zijn overeengekomen de worstelwedstrijd tussen beide landen definitief op 21 decem ber in Utrecht te houden. worden dat de inmiddels reeds ingetreden financieringsspanningen, het wegvallen van de prikkel der investeringsaftrek en de verandering der afzetvooruitzichten, die het gevolg zal zijn van de beteugeling der overbesteding in 1958, een verlaging ten opzichte van het zeer hoge investerings niveau in de jaren 1956 en 1957 met zich zullen brengen. De voorgaande overwegingen stellen in uitzicht dat voor het jaar 1958 het beslag op de nationale middelen door het rijk en door de particuliere sector inderdaad geringer zal zijn dan in 1957. De omvang van deze bestedingsbeperking en het daar mee samenhangende geringere beroep op de kapitaalmarkt ten behoeve van de par ticuliere investeringen zullen bepalend zijn voor de grenzen welke in eerste instantie aan de uitgaven van de lagere overheid en aan die voor de woningbouw (de particu liere woningbouw daaronder begrepen) zullen zijn gesteld. Lof voor Hofstra Samenvattend mag geconcludeerd wor den dat de rijksbegroting een belangrijke bijdrage belooft te geven tot het herstel van het nationale evenwicht. Zekerheid dat dit herstel zonder verdere financiële spanningen zal kunnen worden bereikt kan niet worden gegeven. Het is Ir. het econo misch leven nu eenmaal onvermijdelijk dat de disposities voortdurend worden aan gepast aan de gegeven mogelijkheden. Mocht onverhoopt blijken dat de door de financieringsspanningen aan de inves teringen der lagere overheid en aan de particuliere woningbouw opgelegde beper kingen groter zouden zijn dan uit het oog punt van een redelijke verdeling der na tionale middelen is te aanvaarden, dan zal een verdere beperking der bestedingen in andere "ichting en met name die van de centrale overheid en van de consumptieve bestedingen onder het oog moeten worden gezien. Bij een voldoende vergroting van de export speelt behalve de internationale concurrentiepositie uiteraard ook de bui tenlandse conjunctuur een zeer belangrijke rol. Voor het bedrijfsleven is een zekere ontspanning van belang om tot een bezin ning op de feitelijke verhoudingen te kun nen komen en om de juistheid van reeds getroffen of in voorbereiding zijnde in vesteringsdisposities te beoordelen. De om vang welke deze ontspanning zal aan nemen, zal echter mede van de ontwikke ling van de buitenlandse conjunctuur af hangen. Te dien aanzien is er geen reden om te verwachten dat een ernstige terug slag moet worden tegemoetgezien. Wel is het realistisch er mede rekening te houden, dat de beteugeling van de overbesteding ook in het buitenland een zekere ontspan ning teweeg zal roepen. De rooms-katholieke studentenvereni ging „Sanctus Bavo" heeft in het Waagge bouw in Haarlem een nieuw bestuur ge kozen, dat als volgt is samengesteld: R. T. Eiselin, praeses, C. Buwalda, vice-praeses, mejuffrouw Christina D. Roeland, abactis Ia, J. Romijn, quaestor, C. Blaas, ab-actis II, J. van Luxemburg, assestor. Omdat op 24 november het eerste lustrum van de vereniging zal worden gevierd, heeft men besloten het bestuur met één lid uit te breiden. Thans is het ab-actiaat gevestigd in de Dennenstraat 4 in Haarlem. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Ondanks alle pessimistische verwachtin gen van misschien drie kwart van de bloembollenkwekers en -exporteurs is de bloembollenexport toch groter dan ver leden jaar. Volgens gegevens van het Pro- duktschap voor Siergewassen over de maanden juli tot en met september is er 46.619.409 kilogram ter waarde van 131.096.222 uitgevoerd. Het verheugende van deze cyfers is, dat de Verenigde Sta ten van Amerika eindelijk meer hebben afgenomen dan in voorgaande jaren. De volharding van de exporteurs wordt dus blijkbaar beloond en de resultaten van de reclame tekenen zich af. Bovendien ko men er nog steeds niet onbelangrijke na- orders binnen, waarvoor men uit de over schotten moet putten. De Amerikanen hebben 11.5 miljoen ki logram bloembollen besteld. Ze leggen er bijna 36 miljoen gulden voor op tafel. Dat is naar gewicht en waarde ongeveer 10 procent meer dan in dezelfde periode van 1956. Het is, of het de eer van dit land te na was om de eerste plaats op dé export statistiek te verliezen. Amerika wordt echter onmiddellijk gevolgd door Enge land met een invoer van 11.4 miljoen kilo gram en West-Duitsland met een import van 10.5 miljoen kg bloembollen. Duitsland betaalt meer per kilogram, wat echter kan samenhangen met de samenstelling van het exportpakket. Het legde 27.4 miljoen gul den op tafel, of in de EBU-pot en Enge land 26.4 miljoen. De onderhandelaars krij gen jaarlijks een kleine verhoging van het Engelse contingent los, maar zou de uit voer naar dit land worden vrijgegeven dan zou Engeland ongetwijfeld zeer spoedig weer als eerste afnemer op de exportlijst staan. Er is daar nog steeds een zeer grote vraag naar Nederlandse bloembollen. De stijging van de uitvoer naar Amerika De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart herdenkt heden het feit, dat zij precies vijftig jaar geleden werd opgericht. Onder de vele tientallen gasten, die de bijeenkomst in het nieuwe gebouw van de vereniging aan het Jozef Israels- plein in Den Haag bijwoonden, waren Prins Bernhard, erre-voorzitter van de vereniging, en de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera. Prins Bernhard verrichtte de officiële opening van het K.N.V.V.L.-gebouw. De voorzitter van de K.N.V.V.L., de heer C. Kolff, sprak in een bijzondere samen komst van het hoofdbestuur der jubileren de vereniging een herdenkingsrede uit, waarin hij hulde bracht aan de oprichters, die leefden in een tijd, toen er zich boven ons land nog geen enkel vliegtuig had ver toond eh van de vorderingen van de gebroe ders Wright en andere eerstelingen met een schouderophalen kennis werd genomen. De heer Kolff noemde speciaal de marine officier A. E. Rambaldo, de grondlegger van de vereniging. Uitvoerig ging hij vervolgens de ge schiedenis van de K.N.V.V.L. na, waarbij hij uiteenzette, hoezeer en op welke wijze de thans jubilerende vereniging steeds in de bres heeft gestaan voor de ontwikke ling van de luchtvaart in ons land, een activiteit, waaraan de luchtmacht, de ma rineluchtvaartdienst, de K.L.M., de Rijks luchtvaartdienst, het Nationaal Lucht vaartlaboratorium en de Nationale Lucht- vaartschool mede hun bestaan te danken hebben. Minister Algera wenste hierna de jubi lerende vereniging geluk. Bij het bevor deren van de luchtvaart, in al haar ge ledingen heeft de K.N.V.V.L. baanbrekend werk verricht, zei de minister, die zijn toespraak besloot met de wens, dat het de K.N.V.V.L. gegeven moge zijn nog veel en vruchtdragend werk te verrichten in het belang van de Nederlandse luchtvaart. De heer L. A. de Lange, directeur der Rijksluchtvaartschool, bood vervolgens het geschenk van de leden der vereniging en van het bedrijfsleven aan: de verbou wing en inrichting van het nieuwe ge bouw, dat de vereniging na vijftig jaar in huurpanden gehuisvest te zijn geweest thans in eigendom heeft gekregen. Gisteren heeft men de oprichter der ver eniging, luitenant-ter-zee E. Rambaldo, herdacht op het marinevliegkamp Valken burg, bij het monument dat daar te zijner ere is opgericht. De heer C. Kolff en schout-bij-nacht vlieger J. M. van Olm, vlagofficier van de Marineluchtvaartdienst, hebben kransen gelegd bij het monument en een kort her denkingswoord gesproken. Des middags heeft een aantal Nederlandse luchtvaart veteranen op uitnodiging van het hoofd bestuur van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, te 's-Graven- hage aangezeten aan een lunch. Op 18 november 1957 zullen op alle postinrichtingen de Kinderzegels 1957 verkrijgbaar worden gesteld. De af beeldingen der zegels zijn ontleend aan kinderportretten uit de 19de en de eerste helft van de 20ste eeuw. De com positie van de zegels is van de heer S. L. Hartz te Haarlem, die ook de waar- de-aanduiding heeft getekend. De voorstellingen en kleuren van de zegels zijn: 4 4 cent. meisjesportret van B. J. Blommers; 6 4 ct. meisjespor tret van Willem B. Tholen; 8 4 ct. meisjesportret van Jan Sluyters; 12 9 ct. meisjesportret van Matthys Maris en 30 9 ct. meisjesportret van Cor- nelis Kruseman, De zegels zijn uitge voerd in koperdiepdruk (roto-gravure) door Joh. Enschedé en Zonen, Grafi sche Inrichting N.V. te Haarlem. en West-Duitsland is vermoedelijk een ge volg van de goed gevoerde reclame en het feit, dat men een aardige en de aandacht trekkende verpakking heeft gefabriceerd. Het publiek grijpt sneller naar een aardig doosje met bloembollen dan dat het deze in een zakje laat aftellen. Daarbij komt, dat de levensstandaard stijgt en het pu bliek in beide staten meer belangstelling krijgt voor siertuinen. De ^-'tsers gaan steeds minder vruchtbomen en rode kool op hun grond zetten. De reclame zorgt er voor, dat men met animo bloemen gaat kweken. De Engelsen hebben niet zoveel aansporingen nodig, want zij werken al sinds mensenheugenis in hun tuinen. De Russen maken dit jaar voor het eerst sinds 1917 ook op ruime schaal kennis met de Hollandse bloembollen. Voor drieentach tigduizend gulden is naar Rusland geëxpor teerd. Een hoeveelheid van 25000 kilogram is maar bescheiden, maar men is er in de bollenstreek blij mee. De Russen waren vroeger grote liefhebbers van de bloem bollen, vooral van hyacinten. Frankrijk staat met slechts bijna 585000 kilogram op de exportlijst. Men kon daar pas op 23 september importvergunningen krijgen en dus is de export daarheen nog in volle gang. De cijfers over oktober zul len vermoedelijk wel wat gunstiger zijn. Zweden is en blijft voor de bollenexpor- teurs een raadsel. Sinds vele jaren lopen deskundigen te beweren, dat dit land be slist niet meer zal kunnen kopen. Ieder jaar worden hun beweringen gelogenstraft. De Zweden kochten dit jaar weer een half miljoen kilo meer. De Zweden betalen ne gentien miljoen gulden voor de bollenim- port. De bloemen zijn daar meestal zeer duur. Zo duur, dat drie tulpen in januari een prachtig verjaarsgeschenk zijn. Alle landen bij elkaar hebben de export van bloembollen op aangename wijze ver hoogd. Dat de produktie groot moet zijn geweest blijkt ook uit de gemiddelde prijs per kilogram. Deze is met slechts tweetien- de cent gestegen tot 2.811. De cijfers van januari tot en met sep tember zullen door minister Hofstra met plezier worden bekeken, want de bloem bollenstreek heeft in deze periode voor 159 miljoen gulden geëxporteerd. Om dit te kunnen bereiken heeft men nog geen tienduizend hectaren grond nodig. Een zeer slordig rekensommetje laat uitkomen dat één hectare dus ongeveer 16.000 op brengt. In verband met de slopingswerkzaam- heden aan de Leidsevaart in Haarlem is het weggedeelte tussen de Emmabrug en de Schouwtjesbrug voorlopig voor alle verkeer gesloten. Het verkeer wordt nu tijdelijk omgelegd via Oosten de Bruyn- straat,. Karei van .Mandgrstraat en Emma- plein. Lijn drie van de NZHVM rijdt ook deze route. Met het oog op de geringe weg- breedte van de Karei van Manderstraat is er voor de westelijke helft van dr-ze straat met ingang van 18 oktober een wachtver bod ingesteld. Maandag zal worden begonnen met het slopen van de tramrails in de Tempeliers straat. Dan zal het gedeelte tussen de Van Eedenstraat en 't Houtplein onder handen worden genomen. De stadsbussen zullen van deze datum af via het Lorentzplein rijden. Op het Lorentzplein zal eveneens een wachtverbod worden ingesteld en wel voor het noordelijke gedeelte van het Houtplein tot de scheiding tussen de per celen 4 en 5. Dit wachtverbod zal onge veer twee maanden van kracht zijn. „Kinderboekenweek" op komst Van 26 oktober tot 2 november wordt in Nederland de „Kinderboekenweek" gehou den. In verband hiermede heeft de Stich ting R.-K Openbare Leeszaal en Biblio theek te Beverwijk een aardig programma voor de jeugd samengesteld. Tot de hoogte punten behoren de poppenkastvoorstellin gen op woensdag 23 oktober en woensdag 6 november. Beide voorstellingen worden gegeven in de lees- en studiezaal Vcfn de bibliotheek aan de Arendsweg 61 en zij worden verzorgd door de leerlingen van de Bisschoppelijke Kweekschool. Tezelfder tijd viert de jeugdbibliotheek haar eerste verjaardag en wel op 31 oktober. Er zijn nu bijna 1000 jongens en meisjes lid van de bibliotheek en wie in de komende Kin derboekenweek de 1000 vol maakt, staat een zeer aantrekkelijke verrassing te wachten. Maar dit is nog niet alles. Het volgend jaar zal de Centrale Vereniging van Open bare Leeszalen en Bibliotheken haar 50- jarig bestaan vieren. De organisatie heeft te dezer gelegenheid een wedstrijd voor de jeugd uitgeschreven en ook de Stichting zal hieraan medewerken. Prins Bernhard. Prins Bernhard heeft in zijn kwaliteit van inspecteur-generaal van de Koninklijke Luchtmacht een bezoek gebracht aan de vliegbasis Woensdrecht. Hij arriveerde- per regeringsdakota uit Keulen en bezichtigde verschillende onder delen op de basis, zoals de jachtvliegoplei- ding, de straalmotorenwerkplaats en het 326e squadron. Ten besluite werd een de monstratie door een meteoorteam te zijner ere gegeven. NOVIB. De wereldkaart-wedstrijd van de NOVIB, waarvan de uitslag in het radiopragramma van 25 oktober zou wor den bekend gemaakt, is tot 31 december verlengd. De aangekondigde rado-uitzending van 25 oktober zal wel doorgang vinden. Zij zal door Prins Bernhard geopend worden en j gesloten door minister-president dr. Drees, j „Wat wij, thans in de openbaarheid, aan. de orde willen stellen, is naar onze me ning de te weinig geconsolideerde positie van de journalistiek in de Nederlandse samenleving en de eveneens vaak om streden positie van de journalist in de grotere en kleinere gemeenschappen bin nen het persbedrijf". Dit zei de voorzitter van de Federatie van Nederlandse Jour nalisten, drs. G. van Lieshout, in een rede, waarmee hij het congres opende, dat de federatie heden in Amsterdam houdt. Het congres werd onder anderen bijgewoond door de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, door de voor zitter van de Eerste Kamer, vele Kamer leden, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, de voorzitters van het College van Rijksbemiddelaars en van de Sociaal-Economische Raad en ver tegenwoordigers van werkgevers- en werknerpersorganisaties. De heer Van Lieshout zei verder in zijn openingsrede dat de journalist noch voor zichzelf, noch voor zijn vak een onbeperkt recht op vrijheid, zekerheid en erkenning bepleit. Waarvoor hij echter wel op de bres staat en wil blijven is een begrip en een sfeer waarin het hem mogelijk is als voorlichtingsdienaar, onafhankelijk in zijn oordeel, maar gebonden door zijn verant woordelijkheidsgevoel, het algemeen be lang te dienen. Daarom ijvert de federatie, in opdi'acht van alle georganiseerde jour nalisten, voor erkenning van een zodanige positie van de journalistiek in het maat schappelijk verkeer, dat de voorlichting in Nederland beoefend kan blijven worden door vrouwen en mannen met de kwali teit en standing welke hun taak vereist. Prof. mr. G. E. Langemeijer, die pas be noemd is tot procureur-generaal bij de Hoge Raad, hield een inleiding over „De positie van de pers in de huidige maat schappij". Mr. dr. M. Rooij, hoofdredac teur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, hield een beschouwing over de positie van de journalist in de personderneming en in de bedrijfstak. Dezer dagen vergaderde „Patrimo nium" afdeling Hillegom in het Jeugdhuis „Weltevreden". Op deze vergadering wa ren twee bondsbestuurders aanwezig, de heren Pellicaan en Zwaagsma. De heer Pellicaan sprekende over de opbloei van de christelijke vakbonden en de christe lijke middenstandsbonden merkte op, dat „Patrimonium" hierin een groot aandeel heeft gehad. Het streven -'an „Patrimo nium" is, aldus spreker, steun te geven aan alle christelijk sociaal werk. De tweede spreker, de heer Zwaagsma, verklaarde zich een voorstander van het wijzigen van het werkprogramma. Vol gens de heer Zwaagsma is het noodzake lijk om cursussen op te richten op weten schappelijk en cultureel gebied Spreker stelde voor om bekende docenten onder werpen te laten behandelen. Na verschil lende mogelijkheden genoemd te hebben, volgde een levendige discussie over de ge opperde mogelijkheden. De avond stond onder leiding van de heer J. v. d. Vinne, voorzitter van de plaat selijke afdeling. In verband met het feit, dat op 30 ok tober de E.H.B.O. een propaganda-avond houdt, is de afname van de bloedtransfu siedienst te Hoofddorp één dag uitgesteld. Deze vindt nu niet plaats op 30 oktober, maar op 31 oktober a.s. in de Ambachts school aan de Hoofdweg. VEEMARKT LEIDEN. LEIDEN. 18 oktober: Aanvoer: 5 stieren, 35 melkkoeien, 320 vette koeien, 106 vare koeien, 39 graskalveren, 50 vette kalveren, 30 nuchtere kalveren, 80 vette schapen, 200 fokschapen, 1262 vette lammeren, 26 var ices (zeugen), 175 schrammen, 486 biggen, 10 geiten. Totaal 2.824. Noteringen: melkkoeien f 8501050, vette koeien f 2.503 per kg schoon gewicht, varekoeien f 600800, graskalveren f 2.50 3 per kg schoon gewicht, vette kalveren f 2 2.70 per kg lev. gew., nuchtere kalveren f 1.401.60 per kg lev. gew., vette schapen f 80100, fokschapen f 80125, vette lam meren f 7098, drachtige zeugen f 250 325, schrammen f 5090, biggen f 3038. Handel: voor melkkoeien flauw, vette koeien matig, nuchtere kalveren willig, vette schapen en vette lammeren slepend, fokschapen willig, zuigen, schrammen en biggen gedrukt. GEBOREN: Theodorus Antonius, z. v. T. A. van der Riet en M. Stolwijk. Johanna, d. v. P. van der Tooien en P. M. Cardol. Johannes Nicolaas, z. v. N. L. van der Geest en H. C. Milatz. Trijntje, d. v. A. Wies en M. van de Beek. Erica, d. v. J. C. Koen en G. van Neutegem. Cristoffel Go- verdinus, z. v. N. Honcoop en J. P. Groen veld. Berendtje Johanna, d. v. C. Lang- hout en H. C. van Belckum. Jacobus Lam- bertus Antonius, z. v. T. A. B. Pouw en J. M. Castelijn. Maria Anna Petronella, d. v. J. Tulen en M. M. Calvelage. Robert An thony Pierre, z. v. W. P. Bolle en M. W. Scholten. Hildegonda Maria, d. v. P. Dek ker en H. Meester. Pieter Anton Hendrik, z. v. A. H. van der Stroom en G. Visser. Elisabeth Henriëtte Petronella, d. v. G. Ringenaldus en J. van Leeuwen. ONDERTROUWD: J. de Bock en M. den Hollander. J. Rip en A. A. Beugel. A. C. Koole en E. S. Saarloos. J. A. Resoort en J. Hesseling. GEHUWD: J. Broos en J. van Beek. G. Reijnders en A. G. van der Meer. T. W. Krom en D. C. Dekker. J. M. Hofland en A. A. Koops. A. W. J. de Wit en W. van den Berg. H. J. Spier en Th. H. Bleijswijk. OVERLEDEN: Th. de Vos, 81 jr., wedn. v. M. J. van Leeuwen. J. van Oosten, 67 jr., e. v. G. W. Rijgersberg. L. M. Bruggeman, 90 jr., wed. v. P. Verbrugge. M. A. Kru- kenberg, 86 jr., ong. OVERLEDEN: ij". Abbekerk, m. 37 j. on- geh.; A. de Vries, m. 77 j. echtg. v. B. Mar tens; J. v. d. Kamp, m. 90 j. wednr. van J, B. Simms; S. M. Bruijnvoge, m. 39 j. ongeh.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7