Spanning in het Nabije Oosten is aanzienlijk verminderd Super radar bespiedt vanuit Turkije Sovjet-raketproeven OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT lee MORRIS before(/OC/6MJ/ HET WEER Turkije geeft verzekering aan Egypte en aan Saoed Zeventien kinderen schrobden Zandvoortse watertoren schoon „Eisenhower kent alle feiten, maar hij doet niets" Verplichte kasreserve met twee percent verlaagd Expres in botsing met stoptrein: 25 doden Iets kouder Het woord is aan Schuman geeft opdracht terug Dr. J. G. de Beus wordt Tijdelijk meer kinderbijslag voor laagst-betaalden? Mogelijkheid besproken in Stichting van de A rbeid ambassadeur in Moskou Belgisch zeiljacht voor Breskens gezonken Nederlandse journalist in Bandung veroordeeld Zeven doden in het verkeer Gedetailleerde plannen voor Scandinavische markt V erkeersongelukken DIT JAAR: 966 DODEN Definitief bedrag Nationale W oningbouwlening 394 miljoen gulden Ongelukken met een zweefmolen 72e JAARGANG No 88 MAANDAG 21 OKTOBER 1957 302e JAARGANG No 241 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT 1 li 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Direcüe, Redactie, Administratie. LhJ TW* 9 jp8 g 1 1 ^^1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I I J I g j 1 I B ÉT jj J f j| |T 1 f 1 Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 JL JL JL JL JL Ja JL JL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Zaterdag heeft Prinses Beatrix te Almelo de tentoonstelling „Sculptuur uit verleden en heden in Nederlands particulier bezitgeopend. De tien jarige Julietje de Walle bood de Prin ses, die haar linkervoet nog 9steeds in het gips heeft, een boeket bloemen aan. Naar het ANP verneemt heeft de Neder- landsche Bank besloten met ingang van 22 oktober de verplichte kasreserve, die de banken bij de Centrale Bank moeten aan houden, te verlagen van 6 percent op 4 percent. Geldmarktkringen hebben van de ver laging van het percentage met 2 percent met grote voldoening kennis genomen. Hiermee is een maatregel genomen die men in september reeds verwacht had en die thans de banken de gewenste ruimere armslag geeft in verband met de grote be hoeften aan middelen op dit ogenblik en in de naaste toekomst, zowel uit hoofde van belastingbetalingen als van de storting op de nationale woningbouwlening. De ver laging van het percentage wordt ook van belang geacht met het oog op de komende zware ultimo. Blijkens de laatste weekstaat van de Nederlandsche Bank lagen de saldi der banken beneden het vereiste gemid delde, dat bij een percentage van 6 percent ongeveer f 300 miljoen be liep. De saldi maakten een bedrag uit van f 246 miljoen. Door de verlaging, met in gang van morgen, zal het gemiddelde naar schatting gereduceerd worden tot onge veer f 200 miljoen. Op die manier zullen de banken de nieuwe verrekeningsperiode bij de centrale bank met een overschot beginnen. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A-DAM TEL. 717162 FALCON MONTY COATS in kleuren ISTANBOEL (Reuter) De Simplon- expres is in de nacht van zondag op maan dag in Turks Thracië in botsing gekomen met een stoptrein. Volgens de eerste be richten zijn hierbij 25 personen om het leven gekomen en 150 gewond. De Simplon-expres was op weg naar Saloniki, toen hy in botsing kwam met een stoptrein, die van Edirne (het voor malige Adrianopel) op weg was naar Istan- t>oeI. Er is op dit traject enkel spoor. Spoorwegfunctionarissen gaven als hun mening te kennen, dat d- botsing het ge volg was van een misverstand tussen de treindienstleiders van twee stations. De eerste en tweede klasse rijtuigen van de Simplon-expres werden volgens een ooggetuige niet beschadigd, maar de eerste drie compartimenten van de stoptrein wa ren volkomen vernield. Onder de doden waren verscheidene soldaten. In de stop trein was brand ontstaan, maar reddings ploegen uit nabijgelegen kazernes hadden het vuur kunnen blussen. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van c maandagavond tot dinsdagavond, op- gemaakt om 11.15 uur: 1 Veranderlijke bewolking met en- j kele buien. Iets kouder. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde westelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. «Xlwut.■j^jLXXXJOCX**X*<XX<X)OOCOOC'>noCCOOOCO Dll NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Confucius: Wilt ge de oppositie ontkrachten? Laat haar regeren. nemen, aldus heeft een officiële Pakistaan se woordvoerder meegedeeld. De nieuwe Pakistaanse premier, Ismael Tsjoendrigar, heeft in een radiorede verklaard, dat Pa kistan het Pact van Bagdad en de Zuid oost-Aziatische Verdragsorganisatie zal blijven steunen. Andere punten van het buitenlandse beleid zijn vriendschappelijke betrekkingen met aile Mohammedaanse landen en afkeer van imperialisme en ko lonialisme, aldus de premier. De nieuwe regering bestaat uit verte genwoordigers van de Moslem Liga, de republikeinse partij, de Krisnjak Sramik partij en de Nizame Islam partij. Tsjoen drigar is leider van de Moslem Liga, die onder de regering-Soehrawardi in opposi tie was. Malik Firoz Chan Noon, minister van Buitenlandse Zaken in de vorige re gering, heeft deze functie behouden. Op 31 oktober zullen de besprekingen in de Stichting van de Arbeid, die zaterdag by'een is geweest, worden voortgezet. Vooral de groep met de laagste inkomens zou onderwerp van gesprek geweest zijn. Men schijnt het er in de boezem van de stichting wel over eens te zijn dat deze groep door de gestegen kosten van levensonderhoud het meest in de knel is gekomen. Binnenkort is de benoeming te verwach ten van dr. J. G. de Beus tot Nederlands ambassadeur te Moskou. Daar zal dr. De Beus de heer D. J. von Balluseck opvolgen, die als ambassadeur naar Ottawa gaat. De heer De Beus was destijds ambassadeur in Karachi. Daarvoor was hij verbonden aan onze ambassade in Washington als am bassaderaad. Zondagavond omstreeks negen uur is het Belgische zeiljacht „La Belle Poule" uit Ostende op een zandbank voor de ha ven van Breskens gestrand en vervolgens geheel onder water verdwenen. De opva renden hadden nog lichtseinen kunnen uit zenden zodat hulp spoedig ter plaatse was. Suggesties van de zijde van de vakbon den schijnen te gaan in de richting van een zij het tijdelijke verhoging van de kinderbijslag. Hoe deze verhoging zou moeten worden gefinancierd en door wie, daarover lopen de besprekingen nog. Het is mogelijk dat men de toeslag gaat kop pelen aan het prijsindexcijfer van de kos ten van levensonderhoud, doch deze mo gelijkheid wordt nog bestudeerd. Wanneer men het eens zou worden over een derge lijke toeslag, dan zal daarover eerst het kabinet zich nog een mening moeten vor- mén. Pas daarna kan een wetswijziging worden tegèmoet gezien die dan nog aan het parlement dient te worden voorgelegd. Verwachtingen op korte termijn mogen de laagst betaalde groepen dus niet koesteren. DJAKARTA (ANP) Het landgerecht Bandung heeft de Nederlandse journalist Schornack van der Waag, hoofdredacteur van het plaatselijke Nederlandse dagblad „De Preangerbode" veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van een jaar, wegens het publiceren in zijn blad van uittreksels van buitenlandse persberichten, die beledigend voor de Indonesische regering werden ge acht. Tot zijn verdediging voerde de heer i Schornack van der Waag aan, dat de be- j doelde berichten afkomstig waren van het Indonesische persb.ureau P.I.A. PARIJS (AFP) Robert Schuman heeft de opdracht, die president Coty hem zaterdag verleende, teruggegeven, aldus vernemen wy by het ter perse gaan van deze editie. Op het kruispunt Provinciale Weg Zwarteweg te Limbricht nabij Sittard is de mijnwerker J. Helgers uit Einighau- sen (gemeente Limbricht), die per brom fiets van een Belgische mijn huiswaarts keerde, bij het oversteken van de provin ciale weg aangereden door een auto en op slag gedood. Hij was vader van acht kin deren. In het ziekenhuis te Sittard is de bromfietser Ramaker uit Beek (L.) over leden, die donderdagavond op de Leyen- broekerweg te Sittard door een personen auto werd aangereden. Het slachtoffer was 48 jaar oud en vader van negen kin deren. De burgemeester van Zandvoort mr. H. M. van Fenema als nauwlettend toezichthouder bij de „grote schoon maak" in de Watertoren. In Kopenhagen zyn zondag gedetail leerde plannen voor een Noordse Gemeen- schappelyke Markt bekendgemaakt. Dit plan voorziet onder meer in de instelling van een tolunie, die 80 percent van de han del tussen Denemarken, Finland, Noor wegen en Zweden betreft. Voorts zal een afschaffing van toltarie- van en -beperkingen binnen deze Noordse landen gepaard worden aan het vaststel len van een gemeenschappelijk Noords in voertarief op goederen, die geïmporteerd worden uit andere landen. Dit tarief, dat „gematigd" zal zijn, zal gebaseerd zijn op een waarde-taxatie in plaats van een kwantitatieve taxatie. Hoewel betrekkelijk laag, zullen de tarieven toch hoger liggen dan die momenteel in Denemarken van kracht zijn, de laagste van Scandinavië. Het plan zal donderdag op een vergade ring van de Noordse ministers voor Noordse samenwerking te Stockholm wor den besproken. Op de kruising SegbroeklaanFahren- heitstraat te 's-G ravenhage is de 76- jarige granietwerker A. Vrolijk uit Den Haag in botsing gekomen met een per sonenauto, waaraan hij geen voorrrang verleende. De man is in het ziekenhuis Zuidwal overleden. Op de Enschedese Straat in Hengelo is de 70-jarige H. Siegerink uit Hengelo door een uit de richting Enschede nade rende auto aangereden. Hij was op slag dood. De auto is in beslag genomen. Op de Hogendijk te Katwoude (N.H.) is de 18-jarige J. Mooyer uit Volen- i dam bij „joyriding" om het leven geko men. Zijn plaatsgenoot, de eveneens 18- jarige J. Schilder, werd met ernstige ver wondingen naar het stadsziekenhuis te Purmerend vervoerd. Beide Volendam- mers waren zondagavond zonder toestem ming van de eigenaar met een vrachtauto gaan rijden. Waarschijnlijk door te grote snelheid heeft Mooyer de macht over' het stuur verloren, want de wagen reed dwars door het hek van een boerderij aan de Hogendijk het erf op, ramde een boom en werd zeer ernstig beschadigd. Beide in zittenden werden uit de wagen geslingerd. Op de weg Z w o 11 eMeppel is de 39- jarige mevrouw H. Schoemaker—Visser uit Berkum, gemeente Zwollerkerspel om het leven gekomen toen zij, bij het op de bromfiets oversteken van de rijksweg, werd aangereden door een auto. Haar echtgenoot, die eveneens op een bromfiets reed, was getuige van het ongeval. Het slachtoffer was moeder van vier kinderen. In Z i 1 v o 1 d e, gemeente Wisch (oo Gelderland) is de 54-jarige koetsier J. W. Jansen zodanig bekneld geraakt tussen zijn wagen en een muur, dat hij korte tijd later aan de daarbij opgelopen verwondin gen is overleden. Bij verkeersongelukken in 1957 j in ons land zijn terstond of kort j daarna om het leven gekomen 966 j personen, van wie 188 kinderen. j ,J De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mede dat zij het totaal te aanvaarden bedrag van de nationale woningbouwlening nader heeft vast gesteld op f 394 miljoen. Dit bedrag stemt overeen met het totaal van de inschrijvingen, zodat bij de toe wijzing geen reductie zal worden toegepast. Van het totaal ingeschreven bedrag zal rond f 78 millioen worden gestort in de vorm van vorderingen, uit hoofde van kasgeldleningen, verstrekt aan Nederlandse gemeenten, en/of N.V. Bank voor Neder landsche Gemeenten. Het overgrote deel van de lening w- d,. gestort op de eerste stortingsdatum, namelijk 15 november aan staande. CAïRO (Reuter). Turkije heeft Egyp te en Saoedi-Arabië in een nota de verze kering gegeven, niet van plan te zijn Syrië aan te vallen, aldus is in Cairo officieel medegedeeld. BEIROET (Reuter/ANP). President Bayar van Turkije gaf koning Saoed deze verzekering in een antwoord op een bood schap, waarin koning Saoed verklaard zou hebben dat hij Syrië, als het aangevallen werd, zou helpen. Te Damascus verluidt dat de boodschap van Saoed aan president Koewatli van Syrië een aanbod bevatte tot bemiddeling bij president Bayar van Tur kije. Volgens een Libanees blad heeft Saoed zich bereid verklaard, zijn goede diensten aan te bieden aan Syrië en Tur kije. Koning Saoed, die een bezoek van tien dagen aan Libanon heeft gebracht, is zon dag in ztin residentie Riad teruggekeerd. ANKARA (Reuter/AFP). Het Turk se blad „Djoemhoryet" beschuldigt de Sovjet-unie er van, een aanzienlijk troe penmacht bij de Russisch-Turksche grens samen te trekken. Het blad is van me ning, dat als de UNO de Turks-Syrische kwestie behandelt ook „de gevaarlijke toe stand aan de Turks-Russische grens" ter sprake moet worden gebracht. Er zou een internationaal onderzoek ingesteld moeten worden naar „deze twee nauw met elkaar samenhangende vraagstukken". 'Reuter) Radio-Moskou heeft gewaar schuwd dat het „vooral Turkije zou zijn, dat in de vlammen van een eventuele we reldoorlog, die Turkije zou uitlokken, ten onder zal gaan." Turkije werd aangera den zijn troepen van de grens met Syrië terug te trekken. De gespannen toestand vindt in Turkije zelf geen merkbare weerslag en maakt evenmin deel uit van de verkiezingscam pagne. De kiezers interesseren zich meer voor binnenlandse vraagstukken als de koffieschaarste en het tekort aan medi cijnen. Bagdad vol vertrouwen BAGDAD (Reuter, AFP) De Iraakse regering heeft in een verklaring gezegd, dat zij vol vertrouwen is, dat Turkije geen agresieve plannen ten aanzien van Syrië heeft. De besprekingen in Libanon hebben tot volledige overeenstemming geleid over de noodzaak van het handhaven van de onafhankelijkheid en soevereiniteit van Syrië, aldus heeft de Saoedi-Arabische ambassadeur te Bagdad meegedeeld. De besprekingen hebben aangetoond, zo zei de ambassadeur, dat de kunstmatig gescha pen meningsverschillen tussen de Arabi sche landen verdwijnen, zodra deze landen met een aanval worden bedreigd. DAMASCUS (AFP) De Syrische mi nister van Defensie, Chaled El Azem, heeft gezegd, dat Russische economische deskun digen bij hun onderzoek in het noorden van Syrië hebben vastgesteld, dat daar een gebied van zevenduizend hectare kan worden bevloeid, waar meer arbeidskrach ten dan waarover Syrië kan beschikken werk zullen kunnen vinden. Men zou ar beidskrachten uit overbevolkte Arabische landen kunnen aantrekken, aldus de mi nister. Nehroe: gerustgesteld NIEUW DELHI (Reuter) De Indische eerste minister, Nehroe, heeft gezegd, de kans op oorlog in West-Azië verminderd te achten. De Syrische kwestie heeft aan getoond, dat het Arabische nationalisme sterker was dan het Pact van Bagdad, zo zei hij. CAIRO (Reuter) Volgens het Egypti sche blad „Al Akhbar" zijn drie schepen van de Egyptische vloot, die het troepen transport naar Syrië hebben begeleid, naar Alexandrië teruggekeerd. Pakistan: vlootoefeningen KARATSJI (Reuter, AFP) Tussen 25 november en 10 december zullen in de Perzische Golf en in de Zee van Oman vlootoefeningen gehouden worden, waar aan Amerikaanse, Britse, Perzische, Turk se en Pakistaanse eenheden zullen deel- WASHINGTON, (UP Reuter) - Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Aviation Week" hebben de V.S. meer dan twee jaar lang de proeven met Russische lange afstandsraketten gevolgd door middel van speciale radar- en andere apparaten, die in Turkije „stonden" opgesteld. In diplo matieke kringen, aldus het blad, be schouwt men dit als een van de rede nen, waarom de Russen, die van deze bespieding op de hoogte zijn, Turkije onder militaire en politieke druk hebben geplaatst. De Amerikaanse geheime dienst die zich bezig houdt met raketten, beschikt over super ra darapparaten met een bereik van 1.600 kilometer. Deze apparaten „ston den te Samsun aan de Zwarte Zeekust en werden door burgers bediend." Uit de waarnemingen blijkt, dat de Rus sen in 1956 zijn overgegaan van proeJen met raketten op ongeregelde tijdstippen tot het lanceren van vijf raketten per maand. Dit zou er op duiden, dat de Rus sen typen beproeven, die in produktie zijn genomen. Verder is, aldus „Aviation Week", geble ken, dat de Russen tegen het einde van het vorige jaar begonnen z'jn met het lanceren van intercontinentale raketten, waarvan enkele een afstand van 6500 kilometer zou den hebben bereikt. Op het gebied van deze raketten zouden de Russen echter nog twee of drie jaar van practisch operatio neel gebruik verwijderd zijn. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft zondag geen commentaar op dit bericht willen geven. Eisenhower beschuldigd Aviation Week beschuldig: Eisenhower en zijn mederegeerders ervan, dat zij in weerwil van deze feiten niets gedaan heb ben om de Russische voorsprong op het ge bied van rakettenontwikkeling in te halen, doch integendeel de produktie van militaire vliegtuigen en projectielen met 25 percent hebben verminderd. De observatiepost, .van Samsum ligt aan de Zwarte Zee. Men kan er het lanceren van projectielen op het voornaamste Rus sische proefterrein voor raketten waar nemen. De afstand daarheen bedraagt nog geen 2000 kilometer. De installatie is praktisch dezelfde als die welke in Laredo (Texas) gebruikt wordt voor het observeren van de eigen Ameri kaanse raketproeven in White Sands. Beide installaties, aldus „Aviation Week", wor den thans gemoderniseerd, zodat ze tot op 3000 mijl en op zeer grote hoogte kunnen waarnemen. Russische stem MOSKOU (UP) Het Sovjet-legertijd- schrift „Rode Ster" suggereerde zondag dat het Russische intercontinentale ballis tische projectiel reeds voor operationele doeleinden geschikt zou zijn. De schrijver van het betreffende artikel, kolonel Isatsjenkn, beweert, dat het leger reeds „diverse atocm- en waterstofwapens en raketten voor de lange afstanden tot zijn beschikking heeft". Een zweefmolen op een kermisterrein in het centrum van Rotterdam, is door de politie grondig onderzocht, omdat er twee ongevallen mee waren gebeurd. Eerst viel een 20-jarige korporaal uit Capelle aan de IJsel uit de molen. Hij liep een hersen schudding op. Een uurtje daarna over kwam hetzelfde aan een 24-jarige Hon gaar uit Rotterdam. Hij werd slechts licht gewond. Het onderzoek wees uit, dat enige slui tingen van de veiligheidskettingen aan de stoeltjes niet in orde waren. Deze zijn in beslag genomen. Voordat de zweefmolen weer mocht draaien, werden bovendien zeven stoeltjes buiten bedrijf gesteld. Zaterdagmiddag is het gebeurd. De nieuwe water toren van Zandvoort heeft inwendig een grote schoon maakbeurt gekregen van zeventien kinderen, veer tien meisjes en drie jongens die daarvoor onlangs een uitnodiging van de burge meester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, kregen. Men kent wellicht de voor geschiedenis. Zandvoorts burgervader beklom op een goede dag de trappen van de Zandvoortse watertoren naar het restaurant en daarbij zag hij tot zijn ergernis dat de muren van de toren beklad waren met talrijke namen van jeug dige bezoekers die op deze wijze hun vroegere aanwe zigheid kenbaar maakten. De meeste opschriften, die met behulp van Dotlood, ballpoint en soms zelfs met lippenstift waren aange bracht, vermeldden tevens naam en adres van de scri bent met de toevoeging „Wie schrijft mij eens?". Aan dit verzoek heeft burgemeester Van Fenema gemeend niet te moeten voorbijgaan. Vijfentwintig kinderen kregen een vrien delijke brief en zaterdag- niddag verschenen zeven tien van hen in de toien 0"i de boel weer schoon te schrobben. Er was echter nog iets anders. Het idee van de burgemeester had behalve de kinderen, en kele politiemensen en een grote groep autoriteiten ook tientallen vertegenwoordi gers van de pers, de ra^io, televisie en film naar het -estaurant gelokt. Hoofdin specteur H. P. Huysman kwam daar vertellen dat er niet te veel aandacht aan de schrobberij geschonken mocht worden, omdat het alleen om de opvoeding van de kinderen ging. Even la ter verdrong een ieder zich echter toch in de nauwe gangen. De lampen van de cameramensen van televi sie- en filmjournaal floep ten aan, de radiomensen in terviewden de burgemees ter, de journalisten schre ven en de fotografen kiek ten. De kinderen waren er ook. In de beetje benauwde ruimte schuurden zij, al kij kend naar al die vreemde, belangstellenden mensen de namen van de muren en na een uurtje werden zij boven in het restaurant door de heer Limmen, de exploitant en twee lieve dienstertj ">s van grote porties ijs voor zien. Al met al dus een heerlijk feest. Daar waren ze het allemaal over eens. Femmy, Anneke, Leny en Jan en ook burgemeester Van Fe nema die in zijn slottoe spraak de „namenkrassers" nog eens wees op de schoonheid van de water toren en die tevens mede deelde dat er in de toe- Komst een gastenboek in de toren zal liggen waarin iedereen die daartoe be- "ïoefte voelt zijn naam kan zetten.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1