Indonesia Raya's moedige strijd voorlopig ten einde GRADIX het VEILIGE wasmiddel Uittocht van Nederlanders uit Indonesië houdt aan MacMillan wordt vandaag in Washington verwacht Welsprekende blanco kolommen beslisten zijn lot Engeland en Amerika zouden al hun hulpbronnen willen mobiliseren 13 Sociale zorg voor behoeftige blijvers vergde totnutoe vijftig miljoen gulden Op den duur zal ook de rest moeten repatriëren LAATSTE NIEUWS Verkeer met Oostzone weer ernstig bemoeilijkt Verschijningsverbod geldt voor onbepaalde tijd Een militair vliegtuig neergestort: 2 doden Een dode bij stakingsrel in Buenos Aires Dertien Amerikanen gewond bij bomaanslagen in Saigon Communistische terreur actie? Frans vliegtuig neergestort Brits schip gezonken na botsing in Rode Zee Geslaagde proef met lange afstandsraket in V.S. Koningin Elizabeth weer thuis Scheepvaart loei/ U IETS PLAATS EEN GROENTJE een plastic wasknijper bij elke fles GRADIX of GRADA WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DJAKARTA (ANP) By de overdracht van de soevereiniteit aan Indonesië in de cember 1949, leefden ongeveer een kwart miljoen Nederlanders in de Indonesische rchipcl. Er zyn er thans geen 50.000 meer en hun aantal vermindert nog iedere week. Vermoedelijk zullen er op 1 januari 1958 nog 46.000 zyn. Er is geen reden om aan te nemen, dat de uittocht thans ten einde loopt. Acht jaar geleden was de samenstelling van de Nederlandse gemeenschap nog rijk geschakeerd. Planters, ingenieurs en mid delbare technici, bedrijfsleiders en hogere bank-employé's zijn veelal gebleven. Van de hogere ambtenaren zijn nog slechts enkele honderden in dienst van de Indo nesische regering als deskundigen, hoog leraren of middelbare onderwijskrachten. In de grote steden bestaat nog een Neder landse winkelstand. Maar de plaatsen van de Nederlandse klerken en opzichters zijn nagenoeg alle ingenomen door Indonesi sche staatsburgers. En voor kleine midden standers van buitenlandse nationaliteit is in het nieuwe Indonesië geen plaats meer. Deze ontwikkeling lag in de lijn der verwachtingen. Maar het tempo waarin zij zich voltrok, is veel hoger dan men in 1950 voor waarschijnlijk hield en dit heeft problemen gesteld, die niet te voorzien waren. Kleine man het eerst de dupe Reeds in het eerste jaar na de soeverei niteitsoverdracht raakten vele kleine amb tenaren en klerken zonder werk. Zij be hoorden vrijwel zonder uitzondering tot de groep van Indische Nederlanders, gebo ren en getogen op Java of in de Oost-Indo nesische archipel en in opeenvolgende ge slachten vermengd met de inheemse be volking. Aan het eind van 1952 ontvingen 5.000 van hen reeds ondersteuning van de Nederlandse regering. Duizenden anderen, die moesten leven van een pensioen of van een1 salaris, dat onvoldoende rekening hield met de snel verminderende koopkracht van de rupiah, konden alleen met de grootste moeite de eindjes aan elkaar knopen. Men kon een enkele keer bij spoorwegovergangen en aan de uitgangen van de bioscopen tussen de horde bedelaars een oude vrouw of een knaap van onmiskenbaar Europese af komst aantreffen. De snelle veranderingen in de economi sche structuur en het gevoel van onzeker heid over sociale en rechtspositie, het af lopen van ambtelijk dienstverband en de snelle „Indonesianisering" van de grote buitenlandse bedrijven deed in de eerste vijf jaren na de soevereiniteitsoverdracht ongeveer 150.000 Nederlanders tot repatrië ring besluiten. In die jaren waren de pas sagiersschepen van de Mij. Nederland en van de Rotterdamsche Lloyd reeds twee jaren vooruit volgeboekt. In 1955 vermin derde het Nederlandse bevolkingsbestand- met 20 pet. Op 1 januari 1956 was het aan tal Nederlanders rond 75.000, hoofdzake lijk geconcentreerd op Java en in Zuid- en Oost-Sumatra. Sedertdien vertonen de ab solute vertrekcijfers wel een daling, maar het percentage van vertrek is vrijwel ge lijk gebleven. Dit jaar weer zesduizend De sociale zorg voor de Nederlandse ge meenschap werd midden 1954 toevertrouwd aan een raad voor maatschappelijk werk. De leider van deze organisatie, de heer G. A. F. A. Bouricius, verklaarde aan de cor respondent van ANP, dat sedertdien onge veer 10.000 Nederlanders op rijks voorschot basis zijn gerepatrieerd, namelijk 2600 in 1955, 4000 in 1956 en 2800 tot en met de Sibajak van medio september j.l. Hij schat te, dat dit jaar in totaal rond 6000 personen op rijksvoorschotbasis naar Nederland zul len vertrekken. Iedereen kan weg De richtlijnen voor verlening van rijks voorschot voor de reis naar het moeder land waren aanvankelijk de volgende: 1. De betrokkenen moesten in Indonesië in behoeftige omstandigheden verkeren. 2. Huisvesting en levensonderhoud in Nederland moesten verzekerd zijn. 3. De mogelijkheid tot terugbetaling van het te verlenen voorschot moest aanwezig zijn. Bij de behandeling van talrijke verzoe ken bleek reeds vier jaar geleden, dat in vele gevallen niet kon worden vastgehou den aan de laatste twee voorwaarden. Men nam toen' als gedragslijn aan, dat het reële belang van betrokkene en zijn gezin het enige richtsnoer diende te zijn. Een jaar geleden is ook deze richtlijn weer verruimd. Thans kan aan een ieder, die daarom verzoekt, een rijksvoox-schot voor overtocht naar Nederland worden verleend, indien de aanvrager niet in staat is de reiskosten zelf te betalen. De uittocht van behoeftige Nederlandse gezinnen uit Indonesië heeft er uiteraard toe geleid, dat het aantal ondersteunden afneemt. Het was het grootst in 1955 toen het opliep tot 10.600 personen, maar is sindsdien regelmatig teruggelopen. Het cijfer was op 1 januari van dit jaar nog 9050, op 1 juli 8625 en men verwacht, dat het op 1 januari van het volgend jaar zal zijn verminderd tot 6500. Enorme uitgaven Met deze sociale zorg is tot nu toe een bedrag van bijna 50.000.000 gemoeid ge weest, de personeelsuitgaven voor het ap paraat van de dienst voor Maatschappelijk Werk in Indonesië niet inbegrepen. De be groting, die in 1952 nog 1.500.000 bedroeg, was dit jaar tot bijna het tienvoudige van dat bedrag gestegen, eendeels door de voortdurende toename van het aantal rijksvoorschotten voor overtocht, ander deels door de verhoging van de passage- prijzen en voorts tengevolge van de stij ging van de kosten van levensonderhoud en uitbreiding van de zorg voor behoeftige Nederlanders. Wetten op de tewerkselling van buiten- landse arbeidskrachten, stringente immi gratiebepalingen, inkrimping van buiten landse bedrijven, in het bijzonder handels huizen, en de enorme kosten, verbonden aan het aanhouden van uitgezonden krachten (een bescheiden huis kost rp 400.000 in Djakarta, een middelgrote auto bijna de helft van dat bedrag) zijn er de oorzaak van, dat ook het aantal welgestel de Nederlanders gestadig afneemt. De kleine en nog steeds in aantal ver minderende Nederlandse gemeenschap drukt bepaald haar stempel niet meer op de samenleving in Indonesië. En in de Mo- lukken, waar de eerste Oost-Indiëvaarders het anker lieten vallen, herinneren eigen lijk alleen nog maar de ruïnes van forten, grafzerken op vergeten begraafplaatsen en de Willem I-rijksdaalders, waarmee de dorpshoofden op feestdagen hun baadje sieren, aan de eeuwen van Nederlandse ac tiviteit in wat eens heette „het vaderland overzee". BERLIJN (UP) Op een persconferen tie van het Oostduitse ministerie van Voorlichting hebben Oostduitse autoritei ten dinsdag de beschuldiging geuit, dat het westen de trein- en wegverbindingen met West-Berlijn gebruiken voor spio- nagedoeleinden. Als soevereine staat, zo werd gezegd, heeft Oost-Duitsland het recht, controle uit te oefenen op dit ver keer over zijn grondgebied. Sinds woensdag hebben de Oostduitsers oponthoud veroorzaakt in het postverkeer Per trein tussen Berlijn en het westen en hebben zij postpakketten verbeurd ver klaard. Bij Mariënborg werden maandag acht van de achttien passerende postauto's op gehouden. Zij mochten dinsdag doorrijden, nadat honderden postpakketten verbeurd verklaard waren. Ook het verkeer tussen Oost- en West-Berlijn wei'd gecontro leerd. De vex-klaringen op de persconferentie van dinsdag openen de mogelijkheid, dat er nog meer beperkingen van het vei'keer met Berlijn uitgevaardigd zullen worden. De communisten zeggen, dat zij meer dan 300.000 anti-communistische pamfletten, 2.000 ballonnen en ander materiaal om heze pamfletten vanuit West-Berlijn in de Oostzone te verspreiden in beslag hebben genomen in posttreinen. (Van onze correspondent in Djakarta) Aan de „koude oorlog" tussen het dag blad „Indonesia Raya" en de regering, in casu het met civiele bevoegdheden beklede militair gezag, is voorlopig een einde ge komen. Het blad is zoals wij reeds eer der gemeld hebben door de militaire gezagsdrager te Djakarta, garnizoenscom mandant overste Dachjar, vorige week voor onbepaalde tijd verboden. Welke feitelijkheden tot deze vergaan de maatregel aanleiding hebben gegeven, is niet medegedeeld. In de officiële publikatie werd slechts als reden opgegeven „het belang van het bewaren van de veiligheid en de opanbare rust en orde". Men mag echter aannemen, dat de actie, die „Indonesia Raya" reeds maandenlang voerde tegen het huisarrest van zijn hoofd redacteur Mochtar Lubis, een der rede nen is geweest, waai-om het blad opnieuw is gebreideld. Dag-aan-dag publiceex-de de krant op opvallende wijze „de stand" van dit huis arrest, dat wil zeggen het aantal dagen, dat aan Mochtar Lubis zijn vrijheid van beweging werd onthouden, zonder voor het gerecht te zijn gebracht. Een „hoogtepunt" in deze actie was, twee dagen voor de bx-eideling, een publikatie over drie kolom op de voorpagina, waarin het blad schreef: „Belofte van premier Djuanda aan par lement: het gehele onderzoek in de zaak- Mochtar Lubis zal voor het gerechl wor den gebracht Maar vandaag is het voor onderzoek van Mochtar Lubis reeds 296 dagen gex-eed, verblijft hij reeds 301 dagen in arrest, waarvan 286 dagen in huisar rest en nog steeds is zijn zaak niet voor het gerecht gebracht. Dit alles gebeurt in de rechtsstaat Indonesia". Mondeling verbod Diezelfde dag werd de redactie van „In donesia Raya" door het militair gezag op het matje geroepen. Het blad berichtte daarover het volgende: „De verantwoor delijke redacteur van „Indonesia Raya" is opgeroepen door de sectie justitie van het militair commando van Djakarta. Het hoofd van deze sectie, bijgestaan door twee an dere officieren, die eveneens op deze sectie werkzaam zijn, hebben de verant woordelijke redacteur mondeling een ver bod opgelegd. Zij deelden mede, dat volgens artikel 7 van de staat van ooi-log en van beleg een mondeling verbod van evenveel kracht is als een schriftelijk verbod. De inhoud van dit mondeling verbod mag echter op last van de genoemde officier niet gepubliceerd worden". Een aanwijzing, waarop dit verbod sloeg, gaf het blad, door het betreffende bericht te plaatsen boven een wit vlak van drie kolom breedte, in de vorm en op de plaats, waar het de vorige dag „de stand" van Lubis' huisarrest had gepubliceerd. Het blad toonde ook op de binnennagïna's „witte vlekken", o.a. in het hoofdartikel, in de rubriek ingezonden stukken en in de kritische hoek-rubriek; resultaten van de voor-censuur, waaraan het blad sinds enige tijd onderworpen is. Diezelfde dag volgde het verschxjnings- vex-bod voor „Indonesia Raya", waarbij Op drukke punten in Djakarta zijn borden verschenen, die de bevolking opwekken deel te nemen aan de „Irian-week" - de actie ter ondersteu ning van Indonesië's eis inzake Neder lands Nieuw Guinea, die maandag be gintOp de borden staat: „Ingat! Irian Barat Kita masih didjadah belanda" of wel „Herinnert u: dit West Irian, nu nog Nederlands grondgebied, is van ons. Hedenmiddag omstreeks 13 uur is een Pipercub, afkomstig van de vliegbasis Dee- len, neergestort. De twee inzittenden, een kapitein-vlieger van de Koninklijke Lucht macht en een luitenant-kolonel van de Ko ninklijke Landmacht, zijn daarbij om het leven gekomen. de verschijning „tot nader order" een „rekbare" straf dus is afgekondigd. Militaire woordvoerders deelden later mede, dat de garnizoenscommandant een voor alle bladen geldend verbod op het verspi-eiden van berichten over het arrest van Lubis had uitgevaardigd. De woord voerders legden er daai-bij nogmaals de nadruk op, dat Lubis niet is gearresteerd op gx-ond van zijn journalistieke werk zaamheden, doch omdat hij beschuldigd woi-dt betx-okken te zijn bij de activiteiten van de voortvluchtige kolonel Zulkifli Lubis. Mochtar Lubis, een van de meest mili tante anti-communistische journalisten van Indonesië, fel tegenstander ook van de politiek van px-esident Soekax-no, die hij vaak zwaar heeft geattaqueex-d, werd op 20 december van het vorig jaar, om toen niet onthulde redenen door de militaire politie gearx-esteerd, één dag voor hij twee maan den gevangenissti-af tegen zich hoorde eisen wegens ovex-treding van de artikelen 154 en 207 van het (oude) wetboek van strafrecht, de zogenaamde „haatzaai-arti- kelen". Lubis werd van deze tenlasteleg ging, die o.a. een aanval op het beleid van de toenmalige minister Roeslan Abdulgani betrof, vrijgespi'oken, doch hij bieef in arrest. Dit arrest werd hem later in de vorm van huisarrest opgelegd. De Indonesische jounalistenbond heeft inmiddels een verklaring uitgegeven, waar in zij „de zoveelste persbx-eideling" be treurt en herziening van de maatregel vraagt, daar een en ander volgens de bond „de persvrijheid te niet doet". De journalistiek is hier nog altijd een gevaai-lijk beroep. Men staat voortdurend met, „een been in de gevangenis". Weekblad vtrboden DJAKARTA (ANP) Heden heeft de militaire commandant van Djakarta, ma joor Dachjar. ook een verschijningsverbod opgelegd aan het weekblad „Marinjo" in Djakarta. Het verbod geldt eveneens voor onbepaalde tijd en werd ook gemotiveerd als noodzakelijk voor de handhaving van rust en orde. BUENOS AIRES (UP) De tweede dag van de algemene staking in Argentinië is vandaag vrijwel volgens de regering een volledige mislukking geworden. Hadden gisteren ongeveer twee miljoen arbeidei-s tijdelijk het werk neex-gelegd, vanochtend was de staking vrijwel vex-lopen, zo is of ficieel vex-klaard. De actie heeft zijn doel het omverwerpen van de regering- Aramburu dan ook niet kunnen be i-eiken. Vijftig van de zestig vakbondsleiders die tot staking hadden opgeroepen, zijn door de staatspolitie gearresteex-d. In Haedo, een voorstad van Buenos Aires, werd een man in wie de politie een terrorist zag, tijdens een vluchtpoging neergeschoten. In Hurlingham, een andex-e voorstad, werden vijf personen gewond bij een bomontploffing. In Rosario, waar het tot een kort vuurgevecht kwam tussen stakers en werkwilligen, werd een arbei der ernstig gewond. In ongeveer twaalf uiteenliggende plaatsen zijn gisteren bom aanslagen gepleegd, het meest bij stations en spoorlijnen. Twee pex-sonen werden daarbij gewond. SAIGON (UP) Dertien Amerikaanse officieren en manschappen zijn gewond ge raakt bij dx-ie bomaanslagen op militair personeel in Saigon. Vier van hen verke ren in levensgevaar. Volgens Zuid-Vietnamese zegslieden is de communistische ondergrondse verant woordelijk voor de bomaanslagen, waar door ook de bibliotheek van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst werd bescha digd. Zij beschuldigden de communisten van pogingen om president Ngo Dinh Diem een der uitgesproken anti-communistische leiders van Azië in verlegenheid te brengen, nu vertegenwoordigers uit 21 landen, die aangesloten zijn bij het door de V.S. gesteunde Colombo-plan in Saigon confex-eren over economische bijstand en onderlinge samenwerking in Azië. De meeste dezer landen zijn neutraal. Ook het Amex-ikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de communisten verantwoordelijk gesteld voor deze bom aanslagen. Acht ernstig gewonden, onder wie vier of ficieren werden in zorgwekkende toestand naar de Clax-k-luchtmachtbasis in de Phi- lippijnen overgevlogen. ORAN (UP). - Een „Neptune" van de Franse marine, met tien man aan boord, is dinsdagavond brandend neergestort in een zoutmeer 10 km ten Zuidwesten van Oran in Algerije. Alle inzittenden vonden de dood. SUEZ (UP) Nabij het eiland El Ash- rafi in de Rode Zee 160 mijl ten zuiden van Suez zijn vanochtend vroeg het Bel gische tankschip „Purfina Congo" (11.134 ton) en het Engelse vrachtschip „Shillong", (8933 ton) in botsing gekomen. Het Britse schip, dat een bemanning van 86 koppen had, is na de aanvaring gezonken. Alle op varenden, op twee vermisten na, zijn in veiligheid op andere schepen. Drie personen zijn gewond geraakt aan boord van de „Shillong". De Belgische tanker zou slechts lichte schade opgelopen hebben. WASHINGTON (AFP) Op het proef- terrein van de Amerikaanse marine te Cape Canaveral in Florida is dinsdagavond met succes een ballistisch projectiel voor middelgrote afstanden van het type „Ju piter" afgeschoten, aldus het ministerie van Defensie in Washington. Het gestelde doel (dat niet onthuld is) werd volgens deze mededeling bereikt. Het afschieten van dit wapen vormt „het begin van een serie proeven met raketten met middel bare en intercontinentale reikwijdte", zo voegde het ministerie hieraan toe De Jupiter heeft een bereik van 2400 km. Vorige week vrijdag was te Cape Cana veral een proef met een ballistisch projec tiel, naar verluidt ook een Jupiter, mis lukt. Kort nadat het pi-ojectiel dinsdag avond om acht uur was afgeschoten, vloog het projectiel over het op 320 km afstand gelegen Miami. Het geleek op een grote ster en bleef gedurende tweeëneenhalve minuut zichtbaar. Men acht het mogelijk dat het pi-ojectiel een „Jupiter C" was, die volgens bepaalde deskundigen te zijner tijd gebruikt zal worden voor het lancex-en van een Amerikaanse aardsatelliet. Eerder op de dag was een proef genomen met een „Bomarc"-projectiel dat tegen vliegtuigen wordt gebruikt. Een proef met een „Vanguard"-raket moest wegens slechte weersomstandigheden opnieuw worden uitgesteld. De „Vanguard", waar mede ook een Amei-ikaanse kunstmaan zou kunnen worden gelanceerd, staat sinds vrijdag op de startbaan gereed. Het is een ééntrapsraket. Proefballon Een grote ballon, die de Amerikaanse marine maandag te Vernalis (Californië) had opgelaten om gegevens te vex-krijgen omti-ent windsnelheden, luchtdruk en luchtdichtheid in de stratosfeer, is op grote hoogte ontploft, niettegenstaande hij met het onbrandbare heliumgas was gevuld Een woordvoerder van de mai-ine noemde het gebeurde dan ook onverklaax-baar. Men wil een duizendtal van deze ballons voor het genoemde onderzoek oplaten. De ballons zijn negentig meter hoog en zestig meter breed. Zij zouden een hoogte van dertig km kunnen bereiken. LONDEN (Reuter) De Britse premier, Harold MacMillan, is gisteravond laat naar Washington vertrokken voor besprekingen met president Eisenhower. Het overleg zal drie dagen duren. De premier en zestien medewerkers vertrokken met het toestel van de BOAC, waarmee kort tevoren ko ningin Elizabeth en prins Philip van hun bezoek aan Noord-Amerika waren terug gekeerd. MacMillan zal na zyn bezoek aan Washington te Ottawa overleg plegen met leden van de Canadese regering, alvorens in het weekeinde naar Londen terug te keren. In het gezelschap van de premier be vinden zich onder meer Sir Edwin Plow- den, voorzitter van het Britse gezagsor gaan voor kex-nenergie, Sir Richard Po well, permanent hoofd van het Bi-itse mi nisterie van Defensie en Sir Willam Hay- ter, staatssecretaris en voormalig ambas sadeur in Moskou. (AFP) In Britse politieke kringen vex-luidt dat MacMillan en Eisenhower niet alleen de militaire en wetenschappelijke samenwei-king tussen beide landen zullen bespreken, maar ook van gedachten zullen wisselen over de mogelijkheid van een ge meenschappelijke exploitatie van hulp bronnen om het hoofd te kunnen bieden aan het economische offensief van de Rus sen in de minder ontwikkelde gebieden en vooral in het Nabije Oosten. Nieuiv Marshallplan? Men denkt in deze kringen aan een uit gebreid px-ogramma voor economische hulp aan minder ontwikkelde landen een soox-t nieuw „Marshall-plan" voor Afrika en Azië. Het wezenlijke doel van het on derhoud blijft voor de Britten echter her stel van de eenheid van handelen en de nauwe samenwerking die in de oorlogs- LONDEN, (United Press) Koningin Elizabeth is maandagmiddag om vier uur in Londen teruggekeerd van haar bezoek aan de Verenigde Staten en Canada. De vliegtocht van New York naar Londen heeft precies tien uur geduurd. Op het vliegveld werden de Koningin en Prins Philip opgewacht door koningin moeder Elizabeth en door hun dochtertje prinses Anne. Ook ter begroeting aanwezig was pre mier Harold MacMillan, die later op de avond naar de Verenigde Staten vertrok om met president Eisenhower besprekin gen te houden over de situatie in het Na bije Oosten en over de Anglo-Amerikaanse wetenschappelijke samenwerking. Niet aanwezig op het vliegveld waren prins Charles, die op kostschool was, en prinses Margaret, die elders een afspraak had. jaren hebben bestaan. Het gaat er om een gemeenschappelijke politiek voor het Na bij e-Oosten te formuleren, waarbij reke ning gehouden wordt met de onvolmaakt heden, die het „plan van Eisenhower" aan kleven. MacMillan zou gemeenschappelijk het hoofd willen bieden aan de voornaam ste problemen in dit gebied: het conflict tussen Israel en de Arabische landen, het olievervoer en de kwestie van de vluchte lingen. MacMillan zou echter in de eer ste plaats sti-even naar volledige samen werking tussen beide landen op het gebied van het kex-nonderzoek en bij de fabrikatie van geleide projectielen en ballistische ra ketten. WASHINGTON (Reuter) Te Washing ton verluidt dat ook de mogelijkheid van een volledig Amerikaans toetreden tot de verdx-agsox-ganisatie van Bagdad, zoals Turkije wenst, zal worden besproken. Oproep van Eisenohwer NEW YORK (Reuter, AFP) President Eisenhower heeft meegedeeld, dat hij in de komende weken in verscheidene delen van het land het woord zal voeren om het vertrouwen van de Amerikanen in de we tenschappelijke verdediging van het volk en in de binnenlandse economische pro grams te versterken. De president riep zijn landgenoten op „elk ziekelijk pessimisme ten aanzien van het vermogen van het stelsel van parti culier initiatief in de V.S. om het hoge peil van werkgelegenheid, produktie en inko men te handhaven, te laten varen". Hij zei dat iedere Amerikaan deel moet heb ben aan „het wereldconflict tussen hen die geloven in de suprematie van de staat en zij die geloven, dat de mens de hoogste waarde vertegenwoordigt, de strijd tus sen het communisme en de vrije wereld'.' Attis, 21 v. Philadelphia n. New York. Aloth, 22 te Antwerpen. Amstelvaart, 23 te Kobe. Andijk, 21 v. Brownsville n. Le Havre. Anner.kerk, pass. 22 Diegogarcia n. Adelaide. Antonia, 23 te Tjilatjap. Argos, 23 te Canneto. Arnedijk, 23 te Rotterdam. Aagtedijk, 23 te Port Sudan. Aalsum, 23 te Dar Es Salaam. Albireo, pass. 22 Aden n. Port Said. Aldabi, 22 v. Montevideo n. Santos. Algol, 23 te Montevideo. Al wak i, 22 te Hamburg. Alnati, 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Algenib, 22 v. Antwerpen n. Rotterdam. Amerskerk, 22 420 m. z. Cape Guardafui n. Aden. Bali, 22 te Port Said. Bennekom, 22 v. Maracaibo n. P. Sucre. Britsum, 21 v. Hamburg n. Bremen. Breda, 21 350 m. w. Scillys n. Brunsbüttel. Bawean, 23 te Tandjong Priok. Beninkust, 21 v. Freetown n. Dakar. Blitar, 22 te Suez. Borneo, 23 te Colombo. Billiton, 23 v. Djibouti n. Napels. Batjan, pass. 22 Guardafui n. Belawan. Billiton, 22 te Djibouti. Crania, 22 3G0 m. z.w. Fayal n. Curasao. Coolsingel, 22 290 m. n. Azoren n. Rotterdam. Cistula, 22 voor anker rede Ardrossan. Cistula, 22 te Ardrossan. Camerounkust, 22 te Hamburg. Castor, 22 v. Hamburg n. Rotterdam. Celebes, pass. 22 Grand Bahama's n. Mobile. Congokust, 22 v. Hamburg n. Amsterdam. Caltex Utrecht, 22 te Abadan. Drenthe, 22 v. Antwerpen n. Londen. Drente, 23 te Londen. Daphnis, 24 te La Guaira verw. Doris, 22 v. Hamburg n. Antwerpen. Eenhoorn, 23 te Bremen. Esso Den Haag, pass. 23 Khorya Morya eil. naar Rastanura. Esso Nederland, 23 te Suez. Etrema, pass. 22 Sardinië n. Begje. Eenhoorn, 22 v. Hamburg n. Bremen. Eos, 22 v. Tunis n. Piraeus. Farmsum, 22 te Vlissingen. Felipes, 24 v. Labuan te Singapore verw. Guineekust, 22 30 m. n. Las Palmas n. Dakar. Gadila, 23 v. Tandjong Priok te Surabaja verw. Groote Beer, pass. 22 Kp. Finisterre n. Pt. Said. Ghanakust, 23 v. Abidjan te Takoradi. Groote Kerk, pass. 23 Messina n. Genua. Garoet, 22 v. Bremen n. Hamburg. Heelsum, 22 v. Hamburg n. Antwerpen. Hera, 21 220 m. n.w. Monapass n. Guanta. Helicon, 21 v. Fort Liberte n. Baltimore. Hilversum, 22 dw. Kaap Finisterre naar Mena Al Ahmadi. Haarlem, 22 v. Kingston n. Tela. Hispania, 22 v. Rotterdam n. Bilbao. Isis, 22 360 m. w. Finisterre n. Curacao. Ittersum, 24 te Houston verw. Iberia, 23 te Rotterdam verw. Ivoorkust, 22 v. Matadi n. Pontenoire. Jagersfontein. 22 te Antwerpen. Joseph Frering, 25 te IJmuiden verw. Jason, 23 240 m. w. Flores Azoren n. Curacao. Kalianda, 22 v. Bengkulu n. Padang. Krebsia, 22 300 m. n.o. Mauritius n. Curacao. Karimata, 21 te Amsterdam. Kennemerland, pass. 22 Kp. Finisterre n. A'dam. Kieldrecht, pass. 22 Guardafui n. Mombasa. Katelysia, verm. 23 v. Panamakanaal n. Curagao. Kermia, pass. 22 Aruba n. Pta. Cardon. Langkoeas, pass. 22 Kp. Bon n. Halifax. Loenerkerk, 23 dw. Port Sudan n. Port Satd. Lekkerkerk, 22 v. Londen n. Milos. Lemaire, 23 te Shanghai verw. v. Penang. Leopoldskerk, 22 v. Antwerpen n. Hamburg. Merwelloyd, 25 te Surabaja verw. Metula, 22 v. Tandjong Priok n. Surabaja. Musilloyd, 22 v. Rotterdam n. Hamburg. Maaskerk, 22 v. Bremen n. Antwerpen. Marisa, 22 v. Abadan n. Tamatave. Meerkerk, 22 v. Aden n. Port Said. Moordrecht, 22 74 m. z.w. Kreta n. Mena Al Ahm. Minjak, 23 te Makassar verw. Naess Commander, 30 te Sidon verw. Nias, 23 te Bangkok. Notos, 21 v. Rhodes n. Catania. Nanusa, 22 v Khorramshahr n. Bombay. Osiris, 21 540 m. z.w. Azoren n. Bremen. Orion, 22 v. Bremen n. Amsterdam. Oranje, 23 v. Port Said te Napels. Ondina, pass. 22 Gibraltar n. Landsend. Oostkerk, 23 te Sydney. Prins der Nederlanden. 22 te Santiago de Cuba. Pygmalion, 21 v. La Guaira n. P. Cabello. Prins Willem George Frederik, 22 te Hamburg. Pieter S, 22 v. Rotterdam n. Swansea. Prins Johan Willem Friso, 23 te Antwerpen. P. G. Thulin, 22 t/a Sandypoint n. Baltimore. Purfina Hellas, 22 130 m. n.w. Muscat naar Mena Al Ahmadi. Peperkust, 21 v. Freetown n. Lagos. Rempang, 22 v. Chalna n. Rangoon. Ridderkerk, 22 v. Antwerpen n. Amsterdam. Rita, 22 te Penang. Rondo, 22 v. Singapore n. Labuan. Rotula, 24 te Surabaja verw. Radja, pass. 22 Straat Ormoes n. Calcutta. Rijndam, 22 te Rotterdam. Rempang, 22 v. Chalna n. Rangoon. Raki, 21 280 m. n.w. Minikoy n. Djibouai. Soestdijk, 22 te Boston v. New York. Salatiga, 22 v. Manilla n. Los Angeles. Stad Alkmaar, pass. 22 Kp. Finisterre n. R'dam. Stad Breda. 23 te Rotterdam verw. Stad Haarlem, 21 v. Seven eil. n. St. Johns. Stad Utrecht, 23 te Kirkeness verw. Statue of Liberty, pass. 22 Gibraltar n. Pt. Said. Senegalkust, 22 v. Amsterdam, 23 te Antwerpen. Stad Gouda, 22 v Vlaardingen n. Kirkeness. Schelpwijk, 22 v. Mamonal n. Curacao. Sarpedon, 23 v. Antiqua n. Garupano. Straat Banka, 24 te Adelaide verw. Saidja, 23 te Bukom. Saloum, 22 35 m. o.z.o. Las Palmas n. Dakar. Stad Arnhem, 22 1200 m. o.n.o. Cape Francis naar Wabana. Stanvac Benakat, 22 v. Palembang n. Bangkok. Tarakan, 22 225 m. w. Colombo n. Penang. Tegelberg, 23 te Yokohama. Telamon. 22 te Maracaibo. Tjisadane, 22 v. Okinawa n. Hongkong. Tomori, pass. 22 Ras Fartak n. Karachi. Tero, pass. 22 Kp. Finisterre n. Rio de Janeiro. Triton, 23 te Curagao. Tjiluwah. 23 v. Singapore te Tandj. Priok verw. Towa, 22 v. Rotterdam (proeftocht). Vasum, pass. 23 Aden n. Mena Al Ahmadi. Waal, 22 te Rotterdam. Wonosobo, 2 2v. Singapore n. Colombo. W. Alton Jones, 22 70 m. z.z.w. Ras Al Hadd n. Mena Al Ahmadi. Wieldrecht, 22 252 m. z. Kobe n. Tj. Uban. Westland, 21 te Buenos Aires. Ussel, 23 te Ciudad Trujillo. Zonnekerk, 22 v. Colombo n. Calicut. Zuiderkerk, 23 v. Antwerpen n. Rotterdam. SLEEPVAART Barentszee, pass. 22 Puerto Plata n. Palmira. Ebro, 23 v. Antwerpen n. Lissabon. Gele Zee, 23 v. Puerto La Cruz n. Curagao. Humber, 23 v. Rotterdam n. Port Harcourt. Maas, 22 te Rotterdam v. Margate. Noordholland, 23 75 m. o. Kp. Risier n. Montreal. Noordzee. 22 v. Cadiz n. Teneriffe. Thames, 23 v. Audorf n.Daz-eiland Perz. Golf. Zwarte Zee, 17 v. Baltimore n. Faval. anders van samenstelling en daarom veilig voor alleszelfs voor Uw handen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3