Horen en zien Uitgaan in Haarlem PRIMMETJE TIP VAN BOOTZ Aambeien? SPION IN BERLIJN f Après-ski Meubels opknappen?... Prachtbijts Ceta-Bever Agenda voor Haarlem E.E.K. Lezen en laten lezen Kort en bondig HOOGTEZON Radio - televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Vlot en goed De radio geeft zaterdag T elevisieprogr anima Brandstof fenbijslag Weer twee slachtoffers van A. griep in Alkmaar Zo'n gezellig glaasje H. J. MAERTENS N.V. ONS VERVOLGVERHAAL DOOR SLIM HARRISON y VRIJ D AG 25 OKTOBER 1957 Het VARA-televisieprogramma van don derdagavond was als geheel stukken beter dan de uitzendingen van de afgelopen da gen. Het was veelzijdig, evenwichtig, er zat vaart in, het had beslist een volwassen allure. Na een vlot journaal de kwali teit daarvan hoeft niet meer te worden geroemd zagen we een drieledige af levering van de rubriek „Spiegel der Kun sten". Deze maakte een verzorgde indruk. De toneelschrijver A. Defresne haalde wat herinneringen op aan de in de oorlog om gekomen Blaricumse schrijver A. M. de Jong, nu de uitgeverij Querido heeft be sloten zijn boeken te herdrukken, Theo Eerdmans hield daarna een leuk gesprek met de winnaars van de Prix de Rome 1957 voor vrije schilderkunst en beeldhouw kunst Emmy Eerdmans en Gooitzen de Jong en tenslotte maakte Henk de By een gemoedelijk praatje met Cor Lemaire, die in de afgelopen vijfendertig jaar ongeveer duizend liedjes schreef. Vervolgens werd de camera verplaatst naar de Haagse Dierentuin, waar een aan tal jonge boksers uit verscheidene delen van het land tegen elkaar uitkwamen in door de Nederlandse Boksbond georgani seerde selectiewedstrijden voor de eerst volgende internationale ontmoeting van amateurs. Hier past wel eerst een compli ment voor de cineasten, die negen ronden van steeds drie minuten de aandacht ge boeid konden houden. Het werd een span nende en levendige voorstelling van het zogenaamde korte lijf-aan-lijfwerk, aarze lend dribbelen, flitsend uit de schouder getrokken linksen, plaagstoten en felle series naar het lichaam indien éven mogelijk, naar de lever. De echte beteke nis van zulke variaties werd tegen een achtergrond van snuiven, hijgen en kreu nen met gedempte stem door de verslag gever Barend Buisman toegelicht. Dat deed ons denken aan de gebruikelijke radio verslagen van biljartwedstrijden. De be leefde en ernstige toon, waarop hij in de tails trad, suggereerde dat het er in het leven uiteindelijk alleen maar op aankomt of je kunt boksen of niet. Daar moet toch iets van waar zijn, want toen de laatste twee vechters klaar waren en wezenloos in de touwen hingen waren we ontmoedigd en dachten aan wat Carmiggelt eens heeft geschreven: Wat doet een mens uit zijn bed. De VARA besloot het programma met de vertoning van „De paraplu" een des tijds in vele bladen uitvoerig besproken film van Kees Brusse over de problemen van de verwaarloosde jeugd, in opdracht van de stichting Pro Juventute gemaakt. Het lijkt ons niet nodig over deze origi nele en in vele opzichten knappe film op nieuw een nabeschouwing te geven. De vertoning werd voorafgegaan door een in leiding van Annie M. G. Schmidt en in aansluiting erop werden enkele aspecten van het probleem in een korte discussie besproken door een kinderrechter, een ze nuwarts en een socioloog. Beeldschermer ADVERTENTIE Wilt u een gegarandeerd goed Costuum, Sporteombinatie of Overjas ga dan Eerst Even Kijken bij dus bij de kleermaker Grote Houtstraat 156 hoek Kerkstraat HILVERSUM I 402 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de hulsvr. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zes tig?, progr. voor oudere mensen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Promenade-ork. en koor. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Platen- nieuws. 13.30 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Amateursprogr. 15.15 Kron. v. letteren en kun sten 15.50 Amateursprogr. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 Gregoriaanse zang. 17.20 Dansmuz. 17.40 Lichte muz. 18.00 Journ. weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Pari. overz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Rege- nngsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 10.10 Comm. 19.15 Omr.ork. en so liste. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.25 Act. 20.40 Ge- var. progr. 22.10 Lichte muz. 22.25 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25—24.00 Nouveauté's. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 19.30 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Lichte muz. 10.50 Buitenl. overz. 11.05 De familie Doorsnee. 11.35 Pianoreci tal. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Hammondorgelspel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Nieuwe gram. 15.00 Boekenwijs heid. 15.20 Koorzang. 15.40 Van de wieg tot het graf. 15.55 Omr.ork. en solist. 16.40 Is de maat vol?, caus. 16.50 Lichte muz. 17.10 Amateursprogr. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.50 Klaar?.. Over!, klankb. 19.00 Artis tieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.5o Deze week, causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Waar gaan wij heen.. 20.13 Gevai* progr. 21.45 Klaver Vier. 22.15 Soc. comm. 22.30 Lichte muz. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram .12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief, 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Gram. 16.45 Eng. les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Gram. 13.00 Moderne muziek. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nieuws. 22.11 Verz. progr. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Gram. VOOR ZATERDAG KRO: 17.00—17.30 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.1522.00 Gevar. Programma. MUZIEK Zaterdag 26 oktober, Muziekschool, 20 uur: In de Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst aan de Nieuwe Gracht wordt een uitvoering door de afdeling Haarlem van de K.N.T.V. gegeven, waaraan medewer king wordt verleend door de pianist Henk van Ewijk, de sopraan mevrouw Nel de Boer en de tenor Simon van der Geest. Emmy van Eden begeleidt aan de piano. Maandag 28 oktober, Grote Markt, 15.30- 16.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Pe ters bespeelt weer het carillon van de Grote Kerk. Men kan hem eveneens be luisteren op vrijdag van 11.30 tot 12.30 uur. Vrydag 1 november, Concertgebouw, 19.30 uur: De heer Paul Chr. van Westering houdt een inleiding bij het concert, dat het Noordhollands Philharmonisch Or kest zal geven. Vrijdag 1 november, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Eduard Biele, solocellist bij het N.Ph.O., is vrijdag 7 november solist in het Concert voor violoncel in d van Leo, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest als onderdeel van het tweede concert in de serie V onder leiding van Henri Ar ends zal uitvoeren. Orkest geeft onder leiding van Henri Arends het tweede concert in de serie V met solistische medewerking van Eduard Biele (solocellist van het N. Ph. O.) en de stadsorganist Albert de Klerk. Uitgevoerd worden het Concerto grosso voor twee trompetten van Vivaldi, het Concert voor violoncel in d van Leo, het Concert voor orgel in g van Arne en de Tweede Symfonie van Dvorsjak. TONEEL EN DANS Zaterdag 26 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft opnieuw een voorstelling van „Het dag boek van Anne Frank" van Albert Hacket en Frances Goodrich. De regie is van Karl Guttmann. Medewerkenden zijn onder anderen Martine Crefcoeur, Jenny van Maerlant, Anne-Marie Hey- ligers, Robert de Vries, Jules Croiset en Hans Tiemeyer. Zondag 27 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" herhaalt een voorstelling van „Het dagboek van Anne Frank", waarvoor de decors wer den ontworpen door de Amerikaan Bo ris Aronson. Maandag 28 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Hot Nederlands Ballet geeft on der leiding van Sonia Gaskell een uit voering. Het programma vermeldt vier noviteiten, te weten een choreografie van Rudi van Dantzig op de symfonie nr. 29 van Mozart, „De hoed" van Paul Grinwis op de Eerste Symfonie van Sjostakowitsj, duet uit „De Noten kraker" van Tsjaikofsky-Ivanov en „De Vuurvogel" van Michael Fokine op mu ziek van Strawinsky. Dinsdag 29 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Charlotte Kohier geeft de eerste voorstelling in Haarlem van „Yvette" van Guy de Maupassant in de vertaling van Adriaan Morriën. Het is de vijfen twintigste voordracht van Charlotte Kohier in het vijfentwintigste jaar van haar optreden. Donderdag 31 oktober, Minerva Theater, 20.15 uur: Het Salzburgs Marionetten theater onder directie van prof. Herman Aicher geeft voor de laatste keer dit jaar in deze omgeving een opvoering. Op het programma staan: „Bastien en Bastienne" van Mozart, „Eine kleine Nachtmusik" als pantomime, „Concert in Schönbrunn" op muziek van Mozart, Handel en Wagenseil en de „Noten kraker Suite" op muziek van Tsjai- kofsky. Donderdag 31 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Onder auspiciën van de Alge mene Vereniging Radio Omroep wordt een amusementsavond gegeven, waar aan medewerking wordt verleend door onder anderen Cees de Lange, Johnny Kraaykamp, Rijk de Gooyer en Fran- goise Annebelle. DIVERSEN GELOOF EN WETENSCHAP Vrijdag 25 oktober. Stadsschouwburg, 20 uur: Mr. A. Hustinx houdt een toelich ting bij de te vertonen film „Door de woestijnen van Pakistan". Maandag 28 oktober, Brinkmann, 20-21 uur: Ir. A. W. P. Thur.nissen houdt de tweede voordracht in de cursus „De hedendaagse profane architectuur en het moderne interieur" met vertoning van lichtbeelden. Maandag 28 oktober, Brinkmann, 21-22 uur: Dr. A. van der Boom houdt de tweede voordracht in de cursus „Kunst", die niet in musea thuishoort" met ver toning van lichtbeelden en kleurendia's. VOLKSUNIVERSITEIT Vrijdag 25 oktober, Frans Halsmuseum: Dr. A. L. Constandse houdt de eerste van twee lezingen in de cursus „Het wereldgebeuren thans". Vrijdag 25 oktober, Minerva Theater, 20 uur: Mr. dr. R. W. H. Pitlo houdt de tweede voordracht in de cursus „Een vergeten beschaving" met vertoning van een geluidsfilm en lichtbeelden. Maandag 28 oktober, Frans Halsmuseum: Dr. J. Smalbraak houdt de tweede le zing in de cursus „Wat iedere vrouw moet weten". Dinsdag 29 oktober, Frans Halsmuseum: Ir. D. C. van Schaik houdt de eerste lezing in de cursus „De St. Pietersberg" met vertoning van lichtbeelden. Woensdag 30 oktober, Frans Halsmuseum: Prof. dr. Th. J. G. Locher houdt de eerste voordracht in de cursus over de wereldcrisis en spreekt over „Commu nistisch Rusland en de westerse we reld". Vrijdag 1 november, Frans Halsmuseum: De danscriticus Joop Schultink houdt de eerste voordracht in een cursus over ballet, waarbij demonstraties worden gegeven. Vrijdag 1 november, Minerva Theater, 20 uur: Mr. dr. R. W. H. Pitlo houdt de tweede voordracht in de cursus „Een vergeten beschaving" met vertoning van een geluidsfilm en lichtbeelden. Alle bijeenkomsten in het Frans Halsmuseum beginnen om acht uur 's avonds. AMATEURTONEEL Zaterdag 26 oktober, Heemstede, 20 uur: In „Het Wapen van Heemstede" geeft de toneelvereniging „Nut en Genoegen" een opvoering van de klucht „Wie z'n hoed is dat?" van Piet Mossinkov. Woensdag 30 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De politie-personeelsvereniging „Contact" geeft een opvoering van „De ebbenhouten olifant". FILMVOORSTELLINGEN Rembrandt: Zondagochtend 11 uur ver toning van de kleurenfilm „Zwerven door Zuid-Afrika" van Jan P. Strijbos. Studiotheater: Zondagochtend 11 uur wedervertoning van de expeditiefilm „Bij de kannibalen van Nieuw Guinea". Lidotheater: Zaterdag 23.30 uur vertoning Voor het komende stookseizoen (28 ok tober26 april) heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken de brandstoffenbijslag vastgesteld op f 4,65 per week voor kost winners en alleenwonenden en op f 2,35 per week voor kostgangers. Deze brandstoffenbijslag wordt uitge keerd aan werkloze werknemers, die een uitkering ontvangen ingevolge de sociale voorziening groep b, en aan beeldende kunstenaars, die een sociale uitkering ont vangen ingevolge de regeling sociale op drachten beeldende kunstenaars. In Alkmaar ziin wederom twee gevallen van A-griep met dodelijke afloop voorge komen. In het St. Elisabeth Ziekenhuis overleed de 43-jarige mevrouw J. W. S., moeder van zes kinderen, en in het Cen traal Ziekenhuis overleed de 55-jarige heer J. S. uit Koedijk, eveneens tengevolge van de A-griep. Totaal ziin in Alkmaar nu vier personen aan complicaties van de A-griep overleden. c „Als je verstandig bent en je rustig houdt en alles doet wat ik je zeg, zal ik je geen kwaad doen", zei Donnavo. „Maar anders Hij vertelde, wat hij van plan was; en de arme Primmetje begreep, dat hij tegen die man niets kon beginnen, dus beloofde hij, dat hij stil zou zijn. „Mooi", zei Donnavo. „Dan zal je 't niet slecht bij me hebben. Kom, we gaan naar de kermis in de stad daarginds!" Donnavo stapte het bos uit. Maar Primmetje, in de zak van Donnavo's jas, huilde en verlangde naar zijn huis 23-24 ADVERTENTIE van „De wet van de straat" met Ray mond Pellegrin en Silvana Pampanini. Zondagochtend 11 uur vertoning van de muziekfilm „Rigoletto" met zang van Mario del Monaco. ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrijdag 25 oktober, Overveen, 20 uur: In gebouw „Irene" aan de Elswoutlaan houdt de Nederlandse Christen Vrou wenbond een bijeenkomst, waarop de heer H. van den Brink zal spreken over spiritisme. Zondag 27 oktober, Concertgebouw, 14.30 uur: Het Leids Kindertoneel geeft een opvoering van ,.De nieuwe avonturen van Bulletje en Bonestaak". Dinsdag 29 oktober, Bloemendaal, 20 uur: Onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde houdt dr. J. B. de la Faille in „De Rusthoek" een lezing over „Montenegro en de zuidelijke meren van Joegoslavië" met vertoning van lichtbeelden. Dinsdag 29 oktober, Minerva Theater, 20.15 uur: In de Wereldreizigersserie houdt dr. Paul Julien een voordracht getiteld „Onder de Oostalrikaanse stcppevolken" (geïllustreerd met films en lichtbeelden). Woensdag 30 oktober, Minerva Theater, 14.30 uur: Het kindercircus „Bambino" verzorgt een matinee waaraan door ver scheidene variété-artiesten wordt mede gewerkt. Donderdag 31 oktober, Stadhuis, 20.15 uur: Voor de Haarlemse kring van de Bond van Nederlandse Architecten spreekt mr. II. E. Phaff over de geschie denis van het Haarlemse stadhuis. Vrijdag 1 november, „Theosolia", 20 uur: Voor de leden van de Theosofische Ver eniging spreekt de heer Rico Bulthuis over „Het universele poppenspel". TENTOONSTELLINGEN Montessorieschool: Zaterdagmiddag 26 ok tober kan men van twee tot vier uur een tentoonstelling zien van werk van leerlingen van de Haarlemse Montes sorischool aan de Louise de Coïignylaan. De expositie heeft tot titel „In en om Haarlem door kinderogen". ,,'t Stoofke": Hedenmiddag werd in ,,'t Stoofke" aan de Stoofsteeg 1 een tentoonstelling geopend van werkstuk ken van leden der Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden. De expositie is tot 23 uur te bezichtigen, zaterdag 26 en zondag 27 oktober van ADVERTENTIE ii Juist! Op z'n tijd zo'n gezellig glaasje Tip van Bootz. Het geliefde Neêrlandse aperitief dat U toelacht als een blij, oranje zonnetje. Opwekkend! Hartverwarmend! Door de Stadsbibliotheek te Haarlem zijn aan geschaft: Romans: de Maupassant, Yvette: Mens, Godt alleen d' eere; Roothaert, Spionnage in het veld leger; Schratenbach, Misdaad in de Achterhoek; Slaughter, Dokter Land's victorie; Böll, lm Tal der donnernden Huie; Dinesen, Winter tales; Snow, Homecomings. Populair wetenschappelijke boeken: Winkler Prins. Boek van het jaar 1957 (leeszaal): Mann, Leiden und Grósse der Meister; Van de Gent, Israels opgang; Huddleston, Zwarte vlekken op Johannesburg; Jones. Rotblat en Withrow, Van atoom tot heelal; Pereira d'Oliveira, Kenterings- j jaren van de vrouw; Wind-Naüta. Ons menu voor u; van Straaten. Inhoud en grenzen van het winstbegrip; Weber, Alles over uw hond; Janssen, Historische grammatica van het Latijn, dl. 2, De vormen; Vijf 5tigers (bloemlezing); Bittremieux, De dichter Jan van Nijlcn; Moder- sohn-Becker. Briefe und Tagebuchblatter; van Ackere, Inwijding in de meesterwerken van het klavier; van Egeraat, Gids voor Tirol; Kearns en Britten, Het stille continent, verkenning van het Zuidpoolgebied: Montagu, De man die niet bestond, de geschiedenis van „Operatie Mince- maet". ADVERTENTIE dan TRANSROID - tabletten INNEMEN en de onaangename klachten verdwijnen 1 Verkrijgbaar bij Uw apothekor of drogist. 15 tot 23 uur. Zandvoort: Van zaterdag 26 oktober tot zondag 3 november exposeert de Zand- voortse schilder Ton de Boer in zijn woning aan de Dr. C. A. Gerkestraat 49 rood een aantal van zijn schilderijen. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 14 tot 16 en van 20 tot 22 uur. Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland met wateistanden en overzicht overstro mingen februari 1953. Geopend dage lijks van 9-12.30 en van 13.30-17 uur Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdag van 10-12 30 uur en van 13.30- 17 uur en zondags van 14-17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10-16 uur en op zon- en feestdagen van 13-16 uur. Huis van Looy: Dagelijks geopend van 10- 12.30 en van 13.30-17 uur, zondags van 14-17 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuur kundige instrumenten. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11-15 uur. )e eerste zondag van elke maand van 13-15 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en munten. Geopend op werk dagen behalve maandag, van 10-17 uur. des zondags van 13-16 uur. Galerie Espace: Dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. Dankbaarheid. De K.L.M. heeft aan het ziekenhuis voor epileptici in Quebec, Canada, 4.000 tulpenbollen geschonken. De heer H. R. Semmelink, K.L.M.-manager voor Canada, droeg de bollen over. Hij zeide te hopen dat de patiënten door de Nederlandse bloemen herinnerd zouden worden aan de dankbaarheid van het Ne derlandse volk voor wat Canada gedaan heeft voor Nederland, toen hulp dringend nodig was. (UP) Herdenking. Het hoofdbestuur van de Beweging van Europese Federalisten (B.E.F.) heeft de Eerste en de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de ruim duizend gemeentebesturen verzocht in een speciale bijeenkomst de vrijheidsstrijd van het Hongaarse volk te herdenken. Het komt de B.E.F. voor, dat een waardige herdenking van de opstand van het Hon gaarse volk tegen het communistische juk in het bijzonder op zijn plaats is in die lichamen, waar het democratisch bestel van ons Nederlands staatkundige leven het meest tot uitdrukking komt. Soldaten veroordeeld. De krijgsraad te Arnhem heeft twee dienstplichtige sol daten ieder veroordeeld tot een jaar jeugd- gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst. Een der soldaten had tot twee keer toe zijn onderdeel te Assen verlaten en was met een minderjarig meisje naar het buitenland gegaan. Hij had bovendien twee motorfietsen gestolen en ten nadele van zijn kameraden acht portemonnees met een totale inhoud van tachtig gulden. De andere soldaat had eveneens een aantal portemonnees gestolen. Laboratorium. B. en W. van Amster dam hebben de gemeenteraad voorgesteld gronden aan te kopen tussen de Ooster ringdijk, de Kruislaan en de spoorbaan Amsterdam-Amersfoort voor f 549.675 en deze gronden te laten gereedmaken ten behoeve van de bouw van een laborato rium voor massaspectografie. Voor de uit voering van deze werken stellen B. en W. voor een bedrag van f 600.000 beschikbaar te stellen. Het laboratorium is thans on dergebracht in een deel van de generator hal van de voormalige centrale Oost. Ir. P. Schut overleden. In de leef tijd van 66 jaar is te Amersfoort overleden ir. P. Schut, die 35 jaar leraar is geweest aan bet Van Oldenbarnevelt-gymnasium te Amersfoort. Hij richtte vorig jaar met enkele anderen de Pacifistische Socialis tische Partij op. Ook heeft hij in 1945 het Religieus-Humanistisch Verbond opge richt, dat later opgenomen werd in het Humanistisch Verbond. ADVERTENTIE ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 -Haarlem,- 39. Ik heb een idee, we zetten hem weer achter zijn stuur en laten hem zo achter. Nee, June, het is duidelijk dat deze man ons be spioneerde, misschien heeft hij ons al van Chamonix af gevolgd. Help me even hem naar zijn eigen auto te brengen. Ik ga daarmee rijden en jij rijdt achter- me aan, op een meter of vijftig. Als ik stil sta, doe jij dat ook, maar vlak bij me. Best! We slepen Krastof naar de grijze Peugeot en zetten hem op de voorbank. Ook het contactsleuteltje had ik in zijn zakken gevonden. De motor slaat meteen aar. HOOFDSTUK VI Sallanches rijd ik betrekkelijk snel door, om niet herkend te worden achter het stuur van de Peugeot. Na Le Fayet krijg ik plotseling een idee. Dit is een betrekkelijk woest landschap, de wegen zitten vol bochten, het komt stellig voor dat toeristen de macht over hun stuur verliezen, een bocht verkeerd nemen en in een peilloze diepte storten. In de tweede versnelling klim ik naar boven en in specteer met het licht van mijn koplampen het land- sehap. Het is zaak een plek te vinden die zich uitstekend leent voor een ongeluk. Als ik denk zoiets gevonden te hebben, rem ik en breng de wagen langzaam tot stilstand. Tegelijkertijd valt mijn oog op het naam bordje aan het dashbord, dat alle Fransen in hun auto's, hebben aangebracht, en waarop ik lees: Dr. Yann Herbet, 125, Rue de la Boëtie, Paris. Er zijn twee mogelijkheden: of die dr. Herbet is een medeplichtige van mijn slachtoffer of de wagen is ge stolen. In ieder geval noteer ik het adres en stap uit. June staat tien meter verder en komt op me toe. Wat ga je doen? Een klein stukje terug en dan hop! een spron getje over de rand met de man nog achter het stuur. Ze kijkt over het lage stenen muurtje langs de weg in de afgrond. Een flinke duik! Nietwaar? Zou je een sigaret voor me willen aan steken? Met genoegen. Ik steek een sigaret in het vestzakje van het slachtoffer. ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) Ik zet hem achter het stuur en breng de auto in zijn eerste versnelling in beweging. Ik heb nog net tijd er uit te springen en hop! geholpen door de motor en door de helling neemt de auto de hindernis van het muurtje met gemak. Ik wacht 't niet af, maar loop naar miss Douglas die alweer achter het stuur zit. Op het moment dat ik het portier dichtsla, horen we een hevige klap. Wij gaan. Wij rijden richting Chamonix en ik voel mc weer wat gerustgesteld. June stelt me enige vragen, waarop ik glimlachend antwoord. De klap in zijn nek had één spoor achtergelaten, je kon zien dat hij een nekslag had gehad. Maar door een brandende sigaret in zijn vest achter te laten, heb ik goede hoop dat zijn costuum vlam zal gaan vatten, waardoor hij verbrandt. Je hebt kans dat het vuur ook de kussens en tenslotte het benzinereservoir zal aan tasten. Ja, als! Als!! Op hetzelfde ogenblik dat June deze woorden uit spreekt, nemen we een bocht waardoor wij in het ravijn kunnen kijken. Vlammen verlichten de horizon. Je hebt geluk gehad, Michaël. Nu moeten we dit nog kwijt raken. Ik houd haar de revolver onder de neus. Zij glim lacht en geeft me een zakdoekje. Veeg je vingerafdrukken er af en gooi het ding in de rivier. Nee, liefje, we gaan het iemand cadeau geven. Wie dan? Jij doet het in een prachtig cartonnen doosje en stuurt het naar de heer Kurt. Geen kaartje en geen letter erbij. Hij zal begrijpen dat hij niet met onze hoof den moet spelen. Er is iets dat me ongerust maakt, Michaël. Als die man ons volgde, dan betekent dat dat men het hem had opgedragen. Dat bewijst dus dat Kurt mij verdenkt. Of mij. Niemand wist dat ik Chaminox vanavond zou ver laten. Niemandof iedereen. Vergeet niet dat we met keiharde jongens te doen hebben, die voor geen enkele stap terugdeinzen om hun doel te bereiken. Heb jij een alibi!? Nee, maar ik ken een charmante jongedame die zich zal haasten er een voor mij te bedenken. Bedoel je mij soms? June, je bent ongetwijfeld een alleraardigst iemand, maar het zou toch al te ijdel zijn te beweren dat het etiket charmant alleen voor jou gereserveerd is. Zij trapt op het gaspedaal en ik glimlach in het donker. Toch maak ik me in de grond van de zaak zorgen. Die man zat ons achterna en Kurt moet daartoe op dracht hebben gegeven. Men vertrouwde miss Dou glas niet helemaal. Ik zou dus eigenlijk zo spoedig mo gelijk met haar moeten breken. June, we kennen elkaar niet meer. We moeten werkelijk vermijden elkaar te ontmoeten. Maar mijn baan als secretaresse is Ik weet er voldoende van om alleen te handelen. Ik zou het op prijs stellen als je voor een paar dagen wegging uit Chamonix. Ik heb heerlijke dingen horen vertellen over Saint-Gervais. Zie je niets in een be zoek aan dat plaatsje? Wat voor bezoek? Een geheimzinnig verblijf. Doe van alles om Je ver dacht te maken. Onvang geheime boodschappen en nachtelijk bezoek enfin, je kent dat spelletje wel. Terwijl Kurt en zijn mannen zich druk met jou bezig houden, heb ik hier vrij spel. Ik begrijp 'tde heer Michaël O'Connor neemt de leiding van de operatie weer ter hand. Ging Smith daarmee niet akkoord? Ja. Je moet je goedheid zelfs zo ver uitstrekken dat je me aan het begin van Chamonix afzet. Ik zal contact met je opnemen, zodra het nodig is. Oké Michaël. We zijn er. Laat me hier maar uitstappen Oh, dat zou ik nog vergeten Ik buig me naar haar over en omhels haar bijna vaderlijk. De nachten zijn koud in Saint-Gervaispas opdek je goed toe! (Wordt vervolgd) nieuwe Parijs,creaties JACQUARD JAPONSTOFFEN reeds vanaf 5.75 toonaangevend in damesstoffen GEN. CRONJéSTRAAT 39 VRIJDAG 25 OKTOBER Frans Halsmuseum: dr. A. L. Constandse over „Het wereldgebeuren van thans" voor Volksuniversiteit, 20 uur. Foyer Minerva: mr. dr. R. W. H. Pitlo over „Een vergeten beschaving" voor Volksuniversiteit, 20 uur. Minerva: „The wrong man", 14 j., 20.15 uur. Rembrandt: „Pepote, het kind van de straat", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Meisjes en mannen", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur Frans Hals: „George wint op alle fronten", alle leeft., 14.30, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De man zon der noodlot", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „Tussenspel in München", 14 j., 14.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Het vuur van de haat", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Menselijke raketten", 14 j., 14, 19 en 21.15 uur. ZATERDAG 26 OKTOBER Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" met „Het dagboek van Anne Frank", 20 uur. Minerva: „The wrong man", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. „Big Noise", alle leeft. 14.30 uur. Rembrandt: „Pepote, het kind van de straat", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Meisjes en mannen", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „George wint op alle fronten", alle leeft., 14.30, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De man zon der noodlot", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „Tussenspel in München", 14 j., 14.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Het vuur van de haat", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Menselijke raketten", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9