In juli heerst in Haarlem al volop Sinterklaasstemming IN DE BAN VAN BAARD, STAF EN MIJTER Een droom werd werkelijkheid N.Z.H.V.M. huldigde tijdens een gezellig feest vijf jubilarissen BELANGRIJKE MEDEDELING VIER PROCENT TWEEHONDERDDUIZEND GULDEN SLOT DEFECT? 11 R.-K. diocesaan jeugdbureau in Heemstede De heer W. Hirs dertig jaar bestuurslid van EDO J. Wensink veertig jaar op notariskantoor POTTER'S LINIA ZATERDAG 26 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE BAARD VAN SINTERKLAAS werpt als alle grote gebeurtenissen zijn blijde schaduw vooruit. Schijnbaar on betekenende voorvallen in de Spaarnestad wijzen hier reeds op. Zowel in de grote warenhuizen als in de chocolade fabrieken is de Sinterklaasstemming voelbaar. Maar ook de vervaardigers van speelgoed, van suikerheestjes en aanver wante lekkernijen geven op koortsachtige wijze blijk van hun genegenheid voor de Goedheiligman. Niet omdat zij de kindervriend uit het warme zuiden nu zo'n belangrijk man vinden en een alles overstelpende liefde voor hem koesteren maar om de doodeenvoudige reden, dat Sint vóór een belangrijk gedeelte van hun broodwinning zorgt. Sinterklaas mag echter een groot man zijn, die elk jaar opnieuw vol komen onbaatzuchtig en m.et een toegewijd hart miljoenen ouders in hun opvoedende taak met zijn pedagogische talen- Een van de mensen, die al geruime tijd druk in de weer is met het vervaar digen van scheerdozen, juwelenkistjes en complete huiskamerameubelementjes „voor de kleine meid", is de heer N. M. Kors. Hij is eigenaar van een speelgoed fabriek aan de Houtrakkerweg in Halfweg. Nu moet u zich geen grote fabriek voorstellen met honderden arbeiders, lopende banden en immense fabriekshallen met functionele buizenverlichting. Nee, de heer N. M. Kors is gespeend van al die luxe. Hij werkt met zijn zoon in een oud wrak gebouwtje tussen de stof draden, de spinraggen en een chaos van planken en balken. Én hij werkt hard. Hoe hij tot dit alles gekomen is? Het is een lang verhaal. Een verhaal van ellende en vreugde, een levensgeschiedenis. Vóór de oorlog was hij timmerman. Toen de oorlog uitbrak werd hij in Duitsland tewerk gesteld in een grote fabriek. Hij had het ongeluk om met zijn hand bekneld te raken in een zaagmachine. Gedeeltelijk invalide kwam de heer Kors na de bevrijding terug in Nederland en werkte enige tijd op een maquette- fabriek in Zwanenburg. Hij kreeg echter geen loon naar werken, omdat hij invalide is.zo vertelt hij. Toen braken er zwarte dagen voor de heer Kors en zijn gezin aan. Maar toch ging hij niet bij de pakken neerzitten. Zonder kapitaal, maar met een enorme werklust zette hij een klein werkplaatsje in Amsterdam op poten, waar hij met zijn zoon speelgoed vervaardigde. Bottertjes, poppenkamers en nog veel meer zaken, die kinderen begeren. „Als ik een tientje in mijn zak had, ging ik onmiddellijk op pad en kocht er hout voor", zegt de heer Kors en even mijmert hij wat na over die moeilijke dagen. ten terzijde slaat, een feit is, dat hij vele grote mensen ware hoofdbrekens bezorgt. Wie die grote mensen dan wel zijn die zo'n last van de Sint ondervinden, zult ge u ongetwijfeld afvragen. Wel, dat zijn onder meer de eigenaars van de vele parfumerie- en byouteriezaken, die Haarlem rijk is. Dat zijn de bezitters van winkels, die grote hoeveelheden ragebollen en vatekwasten (voor de surprises), marsepein en fondant, handschoenen, dassen en pantoffels in de komende weken aan de vrouw, de man en het kind trachten te brengen. Maar de komende intocht van Sinterklaas bezorgt ook reclamechefs, decorateurs, bedrijfsleiders, speelgoedmakers en feestartikelenkopers menig enerverend uurtje. Want zij allen zijn aangetast door de plezierigste koorts van alle tijden: de Sinterklaaskoorts. grote neus kan echt op de Kop van Jut slaan. Intussen kleedt een decorateur honder den speelgoed-zwarte-pieten aan Eén an der maakt paardjes van gips voo* draai molen. Het is een en al bedrij' -id op die zolder in het gebouw ergen: ..an het Spaarne. „Baard in hoofd" De heer Jonkman brengt ons weer in de lift naar beneden. „Ik verzorg de intocht van Sinterklaas", vertelt hij als de lift zoemend omlaag glijdt. „De paarden, die voor de calèche van de Sint worden ge spannen worden eigenlijk het hele jaar door gebruikt voor trouw- (de schimmels) en rouwpartijen. Het zou te moeilijk zijn voor Sinterklaas om ze steeds maar weer mee te nemen naar Spanje." „Dat bezorgt me soms wel heel wat kopzorgen. Je krijgt er de „baard" van in je hoofd", zegt hij tot besluit. Als de decorateurs hun taak hebben vol- Maar het ging steeds beter met het werkplaatsje. De voormalige timmerman kreeg steeds meer opdrachten. Zijn omzet groeide met de dag. Weldra ging hij om kijken naar een grotere werkplaats. Toen kwam zijn broer, die in Halfweg woont, met een idee op de proppen. „Zeg weet je wel, dat er in Halfweg een loods leeg staat. Je weet roei, dat geval tegenover de suikerfabriek", zei hij op een keer. In derdaad in Halfweg stond het oude veiling gebouw, niet meer dan een wrakke schuur, leeg. De heer Kors keek echter niet zo nauw. „Als ik maar meer ruimte heb", dacht hij. En hij aarzelde niet lang, maar huurde het gebouwtje. Op primitieve wijze richtte hij het in als fabriek. Een oude was machinemotor werd op een zaag gemon teerd. En zo werd begonnen met de fabri- kage van speelgoed, boekensteunen en fotostandaards. Allemaal artikelen, waar grote vraag naar bestaat. „Het speelgoed, daar zijn we nu grotendeels van af gestapt", vertelt zijn zoon, terwijl hij de houtsplinters van zijn overall afslaat. „We kunnen niet op tegen het Duitse speelgoed. Want al wei-ken we nu nog zo goedkoop, concurrentie tegen Duitsland is onmoge lijk." Op het ogenblik is de drukste tijd aan gebroken. Nu wordt volop gefabriceerd voor de komende feestdagen. „We maken zo'n twintigduizend fotostandaards met z'n tweetjes per jaar", weet de fabrikant te verteilen. „Maar nu is het wel even flink aanpoten in verband met Sinterklaas. De drukte begint zo eind augustus al." De zoon gaat op pad om „het eigen-fabrikaat" aan de man te brengen. Deugdelijk ONDANKS HET FEIT, dat het heel moeilijk is om nog speelgoed te verkopen, kan de heer Kors het niet over zijn hart verkrijgen om op te houden met het ma ken van Hindelopen-meubïlair-in-minia- tuur. „Daar heb ik nu eenmaal mijn hart aan verpand. En het is niet duur, maar wel sterk." Om de deugdelijkheid van het speelgoed te bewijzen, gaat hij op een van de minuscule stoeltjes staan. Het stoeltje houdt hetDat is nog eens goed hand werk", zegt de zoon trots. Het speelgoed wordt niet alleen aan de kleine speelgoed handelaren verkocht, maar ook aan de grote warenhuizen. Zo is het heel goed mogelijk, dat Sinterklaas binnenkort op speurtocht naar een presentje voor de kin deren op de speelgoedafdeling van een groot Haarlems warenhuis, zo'n grappig Hindelopen-meubilairtje, afkomstig uit de fabriek van de heer Kors, aantreft. WAT GEBEURT ER echter wel voordat een groot warenhuis Sinterklaas een goede ontvangst bereidt? Wel dat is heel wat. De heer H. H. Jonkman, bedrijfs leider van de kleine wereld-op-zich, dat een warenhuis heet, licht een tipje van de sluier op. „Als de Sinterklaasviering pas De echtgenote van de heer Jan Mon nikendam, eigenaar van een Haarlemse feestartikelenwinkel, borstelt met zorg de vele costuums van Sinterklaas af. te wisselen krijgt Sinterklaas een indruk van hetgeen hij de kinderen dit jaar weer moet geven." Een van de kenmerken van een Sinterklaasetalage is dan ook zo veel mogelijk sortering. Vooral aan het tech nische speelgoed wordt veel aandacht be steed. Want niet alleen de kinderen willen dergelijk speelgoed graag hebben. Vader wil in zijn vrije tijd ook wel eens met een elektrische trein spelen. „Het hele gezin is tegenwoordig bij speelgoed betrokken", zo vervolgt hij zijn verhaal. „En dan moet je, ondanks de propvolle etalage met een zogenaamde blikvanger werken. Iets dat Sinterklaas bij zijn in kopen móét opvallen". We zien het al, bij het inrichten van een etalage komt heel wat kijken. Er moet rekening worden gehouden met de inten siteit van het verkeer, met de stand van de etalage, met de wijk, waarin de winkel staat, met het opvoedkundige aspect van achter de rug is trekken onze inkopers er al weer op uit om te kijken wat de markt voor de volgende Sinterklaas biedt. Ze steken als het ware hun voelhorens uit. om een aardig nieuw snufje, dat het met Sinterklaas wel zal „doen", op de kop te kunnen tikken", vertelt hij. Bij de inkopen wordt natuurlijk eveneens in grote mate rekening gehouden met de verkoopstaten van het vorige jaar. Wat de meest ver kochte artikelen zijn? De ervaring heeft geleerd, dat dit voornamelijk speelgoed en i schrijf artikelen betreft. Dames- en heren- kleding, alsmede 1 lerwaren zijn echter I ook in grote mate bij Sinterklaas in trek. j Extra personeel Met de normale personeelssterkte kan een warenhuis 't in de komende weken (de Sinterklaasverkoop start al begin novem ber) niet bolwerken. „Omstreeks Sinter klaas kunnen we bfjna niet tegen de koop woede van Sinterklaas op", merkt de be drijfsleider zuchtend op. Dan worden en dit geldt slechts voor één groot Haarlems warenhuis wel een honderd man per soneel tijdelijk in dienst genomen. Dan iets over de etalages. Omstreeks juli-augustus begint de chef-decorateur reeds met het maken van plannen en schetsen voor de etalages. Deze plannen worden ter goedkeuring aan de directie voorgelegd. Als dat eenmaal achter de rug is en de directie haar fiat heeft gegeven, worden de werktekeningen vervaardigd en volgen tal van besprekingen met de overige decorateurs. „Ze zijn nu al druk in de weer met het maken van de etalage-attracties", zegt de bedrijfsleider. „Gaat u maar mee naar de zolder, dan kunt u het zelf eens zien." In een goedex-enlift gaan wij „naar hoger sferen" en belanden tenslotte in een ruimte, waar in witte jassen gestoken jongeman nen erg hard werken. „Kijk, dat is mijn heer Kooymans, onze reclamechef, die kan u wel het een en ander over het werk vertellen." De heer M. Kooymans is juist bezig een etalagepoppetje-met-koddig-ge- zichtje van een laagje verf te voorzien. „Dat wordt een complete kermis", vertelt hij en wijst naar een kleine draaimolen in wording, een Kop van Jut en een stel bots autootjes. „Alles kan (als het klaar is na tuurlijk) draaien en bewegen. Bovendien brengen we op deze kermis-in-het-klein een grote hoeveelheid gekleurde lampjes aan, die telkens weer aan en uit gaan. Er komt een hoop technische poes-pas bij te kijken. Maar we hebben wel meer iets dergelijks bij de hand gehad." Hij is bereid het een en ander te demonstreren. Bijna alles werkt al. De botsautootjes kunnen „heus" rijden. Een klein mannetje met een De heer N. M. Kors en zijn zoon laten met trots hun miniatuur-meubilair in Hindelopenstijl zien. Het werd ver vaardigd in hun eenvoudige fabriek aan de Houtrakkerweg in Halfweg. Zes katholieke jeugd- en jongerenorga nisaties in het bisdom Haarlem zullen binnenkort hun bureau vestigen in Heem stede. Daartoe is aangekocht het pand Zandvoorter allee 41 Hierin zullen de dio cesane bureaus van de Katholieke Jeugd beweging, de Gidsenbeweging, de K.A.J., de Land- en Tuinbouwjongeren en de Katholieke Jonge Middenstandsvereniging worden ondergebracht. Ook de diocesane aalmoezeniers Schoonebeek en Tuin zullen in het aangekochte pand worden gehuis vest. Vermoedelijk zullen de organisaties het gebouw per 1 januari 1958 betrekken. Uiteraard zullen enkele voorzieningen moeten worden getroffen. Hiervoor en ten einde de inrichting te bekostigen zal on dermeer een speciale actie in het bisdom worden gevoerd teneinde de noodzakelijke gelden te verkrijgen. Het bureau van de Katholieke Arbei dersjeugd zal vanuit Amsterdam en dat van de L.T.J. uit Haarlem naar Heemstede verhuizen. De bureaus van de Katholieke Jeugdbeweging, de Gidsen en Katholieke Jonge Middenstandsverenigingen zijn nog in Den Haag gevestigd. De genoemde organisaties hebben de laatste maanden hun bestuursapparaat aangepast aan de nieuwe indeling van de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Aan vankelijk werkten zij volgens de oude in deling van het bisdom Haarlem. Geleide lijk werd het bestuursapparaat gereorga niseerd. bracht is het de beurt aan de etaleurs om het hunne tot de Sinterklaasstemming bij te dragen. De heer A. J. van Delden troffen wij in een etalage van een speelgoedwinkel in de Grote Houtstraat aan. Deze etaleur verzorgt de etalages van drie Haarlemse speelgoedzaken. Nu Sinterklaas er lang zamerhand weer aan gaat denken om zijn jaarlijkse reis naar meer noordelijke con treien te aanvaarden, heeft de heer Van Delden het een stuk drukker dan ge- woonlijk. Speelgoedetalages zijn heel belangrijk" zegt hij en legt het. penseel, waarmee hij prijskaartjes aan het schilderen ivas, even opzij. „Speelgoed is immers een van de meest verkochte artikelen in deze dagen", voegt hij er aan toe. „Het is een vak met oneindig veel afwisseling. Maar je moet er wel van houden en er een beetje aanleg voor hebben", zegt hij terloops als hij de etalagetechniek uit de doeken doet. Afwisseling In de dagen, die aan december vooraf gaan moet een speelgoedetalage zo veel mogelijk worden afgewisseld. „Sinterklaas moet tenslotte weten, wat er in deze branche allemaal te krijgen is en. dat is heel wat. Door de etalages zo veel mogelijk ADVERTENTIE Voorkom GRIEP met Vandaag is het 30 jaar geleden dat de secretaris van de voetbalclub EDO in het bestuurscollege werd opgenomen. Reeds in 1920 was de heer Hirs lid geworden en het duurde niet lang of men had in hem de noeste werker en organisator ontdekt. De beslissing om hem in het bestuur op te nemen aanvankelijk als tweede secre taris is geen slechte geweest. Van het moment af dat de heer Hirs tot eerste secretaris werd benoemd dat was in 1932 verzette hij bergen werk en vooral het administratieve werk berustte voor een belangrijk deel op zijn schouders. De waardering voor zijn verdiensten vond reeds bij een vroegere gelegenheid erken ning bij zijn benoeming tot erelid van zijn vereniging. Een groot Haarlems warenhuis maakt zich op voor de komende feestdagen De decorateurs zijn druk in de weer om de etalagebenodigheden op tijd te kunnen voltooien. De heer Kooymans bij een van zijn „uitgewerkte ideeën" Een draaimolen in het klein, die straks een onderdeel zal vormen van een etalage-kermis, waarbij alles „heus" draait en beweegt. het speelgoed en met zo veel meer details, die de leek over het hoofd ziet. Maar hoe is het nu met' Sinterklaas zelt gesteld? Men zegt wel eens: „Kleren maken de man". Dit gezegde geldt ook voor Sinterklaas en hij is zich daarvan terdege bewust. Want een Sinterklaas, die zich zelf respecteert gaat niet in afgetrapte bis schopsmantel gehuld en heeft geen ver fomfaaide mijter op zijn eerbiedwaardig hoofd. In alle malen De heer Jan Monnikendam, eigenaar van een feestartikelenzaak aan de Gedempte Raamgracht in Haarlem weet daar wel het een en ander over te vertellen. Hij heeft Sinterklaascostuums in alle maten. Want en dat is een van de wonderen, die Sinterklaas kan verrichten omdat hij een heilige is Sinterklaas kan zelf zijn lichaamsomvang bepalen. Bovendien is Sin terklaas een zindelijk man en verwisselt hij om de twee uur van habijt. „Ik heb nu negenentwintig Sinterklaas costuums. Hele dure en goedkopere", ver telt de heer Monnikendam. Bijna het hele jaar door hangen deze costuums in een donkere kast ergens op een schemerige zolder. Met motteballen en al. Hij laat een van zijn mooiste exemplaren zien. „Dat is het zondagse pak van Sinterklaas", vertelt hij. Het is een getrouwe copie van een bis schopsmantel. Zij worden echter niet in Spanje vervaardigd, maar op een atelier in Haarlem, waar priesterkleding wordt ge maakt. „S.urrogaat-Sinterklaas" Er zijn echter mensen, die niet meer in Sinterklaas geloven en die proberen Sinter klaas op 5 december te imiteren. Aan deze mensen verkoopt de heer Monnikendam kunstbaarden. „De beste zijn die van paardehaar en van buffelhaar. Ik heb ze ook van wol, maar dat zijn lastige dingen. Je hebt namelijk de kans, dat er de mot inkomt". Wij vinden dat namelijk niet erg. „Moeten ze maar niet proberen om Sinter klaas na te apen", denken wij. De heer Monnikendam krijgt zelfs uit de Antillen opdrachten voor kunstbaarden. Hij laat ons een rekening zien. „Voor u. één baard, één mijter en een staf", staat er op. We zijn erg onder de indruk. „Het is een schande dat er mensen zijn, die Sinterklaas voor de gek houden", zeggen wij. De heer Mon nikendam stemt hier volmondig mee in. „Maar ik verdien aan hun grapjes", zegt hij. Al de mensen, die vroegtijdig bij de Sinterklaasviering zijn betrokken, ver dienen aan de Sint. Zo bezorgt Sint niet alleen de kinderen een paar prettige urén. Want ook handel en industrie varen wel bij zijn goedgeefsheid. En dat is ook heel belangrijk. Kampeergelden Bakkum. Op de jaar vergadering van de kampeervereniging Bakkum, die te Amsterdam is gehouden, hebben de leden een ernstig protest laten horen tegen de door het Provinciaal Wa terleidingbedrijf van Noordholland aange kondigde verhogingen van kampeergelden Deze door Gedeputeerde Staten van Noord- holland goedgekeurde tweede verhoging die met ingang van 1 januari 1958 van kracht wordt, brengt de huurprijs voor personen boven de 16 jaar van 13.15 op v 3.50 per week. ADVERTENTIE De ledenraad van de COÖPERATIEVE VER- BRUIKS VERENIGING „HAARLEM" U.A. in vergadering bijeen in restaurant Brink- mann te Haarlem op donderdag 24 oktober 1957. besloot, na kennis genomen te hebben van de resultaten-rekeningen over het boek jaar 1956-57. aan de leden over het TOTALE KRUIDENIERSVERBRUIK (zonder uitzon deringen) in dit boekjaar, een dividend be schikbaar te stellen van De ledenraad realiseert zich dat in het afge lopen jaar grote krachtsinspanning nodig was om een exploitatieoverschot te behalen, dat een dergelijke uitkering mogelijk maakt. Zij realiseert zich tevens dat met deze uit kering meer dan onttrokken zal worden aan de kasmiddelen van de Coöperatie, in deze aan kasmiddelen zo schaarse tijd. Desondanks zal de uitbetaling in de tweede helft van de maand november plaats vinden, waardoor duizenden huisvrouwen de dure maand december met wat minder zorg zullen zien naderen. S. P. DOEK. voorzitter. D. KLAIJ, secretaris. Op 1 november herdenkt de heer J. Wen sink, boekhouder-procuratiehouder, de dag, waarop hij veertig jaar geleden in dienst trad bij het notariaat van notaris Boerlage te Velsen, na enige jaren te hebben ge werkt op het kantoor van notaris Versfeld te Haarlem, de firma Van Meeuwsen en de firma Droste. Op de dag van zijn jubileum zal de heer Wensink een receptie in de theeschenkerij van Velserbeek worden aangeboden tussen 4 en 5.30 uur, voorafgegaan door een hul diging ten kantore van notaris Boerlage. ADVERTENTIE De beroemde Potter's menthol pellets brengen ogenblikkelijke verlichting. Handige blik- doosjes 55 cent bij Apotheker of Drogist. Bij zware verkoud heid, bronchitis o/ catarrh neem dan Potter's Ca tarrh Pastilles, per doos !l l.io. De rode pastilles met de snelle werking. Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM Vijf jubilarissen van de N.Z.H.V.M., die veertig en vijfentwintig jaar bij deze ver voersmaatschappij hebben gediend zijn vrijdagavond in het gemeentelijk Concert gebouw gehuldigd tijdens een grote feest avond waarop vele honderden collega's van de jubilerende N.Z.H.-mannen aan wezig waren. Terwijl het N.Z.H.-muziek korps onder leiding van de uitstekende directeur P. Baart een mars van Arthur Ney speelde werden de jubilarissen met hun dames binnengeleid waarna de avond geopend werd door de voorzitter van de voorbereidingscommissie, de heer G. West, en vervolgens sprak de voorzitter van het jubileumfonds, de heer M. Ockeloen zijn feestrede uit waarin hij vooral de nadruk legde op het vele werk dat de heren Th. F. Kalkhuis en W. Strik in de loop der jaren respectievelijk voor de voorbereidings commissie en het jubileumfonds hebben gedaan. Na ook de andere jubilarissen: J. West en K. Martens (beiden veertig jaar) en C. Paats (vijfentwintig jaar) hartelijk te hebben toegesproken wenste de heer Ockeloen zijn jubilerende collega's nog vele jaren in dienst van de N.Z.H. toe waarna hij besloot met een woord van dank aan de directie en de afdelingchefs die deze huldigingsavond mogelijk hadden gemaakt. De waarnemend directeur, de heer H. J. Kapteyn, bracht in zijn toespraak de hartelijke gelukwensen en groeten over van de onlangs ziek geworden directeur, de heer J. J. Jurrissen die, zo zei de heer Kapteyn, langzaam aan de beterende hand is. Tenslotte wekte spreker alle aanwezi gen op de naam van de N.Z.H.V.M. altijd hoog te houden. Na deze toespraken speelde de harmo niekapel enigszins gehinderd door een pratend deel van het publiek achter- Vijf jubilarissen van de N.Z.H.V.M. die veertig en vijfentwintig jaar de ver voersmaatschappij hebben gediend werden vrijdagavond in Haarlem ge huldigd. Voor de huldiging werden nog even oude herinneringen opgehaald. Van links naar rechts de heren J. West (40 jaar), K. H. Martens (40 jaar), C. Paats (25 jaar), W. Strik (40 jaar) en Th. F. Kalkhuis (40 jaar). eenvolgens „In de Ardennen" van P. B. Bisselink, „Wiener Bürgerwals" van Zie- her Mol en de „Floride mars" van A. Du- roc. Vervolgens werd een begin gemaakt aan een uitgebreid programma dat verzorgd werd door Mans uut Twente, de Wico's, Ccott en Black, Charles Ray, Truus Koop man, Dick Doorn, Geraldini en Harry de Groot. Een gevarieerd gezelschap dat er uitstekend in slaagde de vele honderden aanwezigen te vermaken. Na afloop van dit cabaret werd het feest tot diep in de nacht met een bal voort gezet. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Teruggeroepen. Dr. H. R. van Houten, thans ambassadeur in Mexico, is naar Ne derland teruggeroepen, omdat het in de bedoeling ligt hem voor een departemen tale functie in aanmerking te doen komen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11