Prins Bernhard en dr. Drees doen een beroep op ons volk Mollet vormt kabinet zonder de gematigden en communisten Van dag tot dag Sparen 'n Moderne reparatieinrichting Horlogerie „Suisse" 3 Hulp aan medemensen in nood KLAVER VIER Weinig Nederlanders gaan in de vakantie naar Amsterdam K X X K Kerkelijk Nieuws Van benzine doordrenkte jas in centrifuge gestopt NBG overweegt uitgave van eenvoudige bijbelvertaling Bij Triëst voer vijfde schip voor „Nautiek" proef Staking veroorzaakte een geweldige chaos voor het vervoer te land en in de lucht M Washington bevestigt „Farside"-raket bereikte hoogte van 6000 km Aanval op Evangelische kerk in de Oostzone >&p <~Praatótoel ^Hoe is het ontstaand Dit woord: SJEZEN J ZATERDAG 26 OKTOBER 1957 Terwijl de Nederlandse Spaarbankbond - met grote instemming der overheid zich beijvert het sparen aan te moedigen en zich thans bevindt in de jaarlijkse propagandaperiode, die „Wereldspaarweek" heet, culminerend in de „Wereldspaardag" 0p 30 oktober, doet zich een ontwikkeling voor in de sector der kleine beleggers en spaarders die van directe, sterke invloed js op de spaarzin in het algemeen en op de toevloed van gelden naar de spaarban ken in het bijzonder. De Woningbouwlening heeft talrijke kleine beleggers en spaarders gelokt met de 6 percent-rentevoet, die zeer gunstig afsteekt tegen het percentage der spaar banken, dat in de meeste gevallen nog niet tot de 3 genaderd is. Het deelnemen aan een lening, van welke aard ook, heeft niets met sparen te maken. Het is een kapitaals vermenigvuldiging, waarvoor men een be paald bedrag gereed moet hebben. Dat veel van dit beleggingsgeld afkomstig is van spaarbankboekjes en dus ten nadele van de spaarsaldi heeft gewerkt, betekent niet dat de spaarzin is verminderd. Doch de weerslag ervan is wel degelijk van in vloed van slechte invloed op de spaarzin. De algemene indruk wordt name lijk gevestigd, dat de spaarbanken een onredelijk lage rente geven, vergeleken bij de mogelijkheden op de kapitaalmarkt van vandaag. Deze indruk kan niet anders dan funest zijn voor de zo zorgvuldig aangekweekte spaarzaamheid. De spaarbanken zijn ge handicapt door hun langlopende beleggin gen en kunnen onmogelijk concurreren met het leningssysteem voor de woning bouw, doch deze argumentering maakt op de massa der spaarders weinig indruk. Het zou daarom aan te bevelen zijn, wanneer de Nederlandse Spaarbankbond die reeds te kennen heeft gegeven te zullen streven naar renteverhoging op een of andere wijze van deze renteverhoging haar voor naamste propagandamiddel maakte. Want het is de vrucht van het sparen, en niet het ethische van de deugd van spaarzaam heid, die de grootste factor vormt bij de bevordering van de spaarzin. Wat krijg ik voor mijn geld? is een een voudige doch beheersende overweging van de inlegger. Deze factor is waarschijnlijk te weinig in aanmerking genomen in de talrijke pogingen om het sparen te bevor deren. Misschien kan de overheid in over leg met de Spaarbankbond dit directe ar gument tot gelding brengen door in de geldbehoefte van vandaag voor urgente voorzieningen van openbaar belang een procedure te vinden, die de spaarbanken in staat stelt althans enigszins tegemoet te komen aan de volkomen begrijpelijke wens der spaarders, een rente te verkrijgen welke in overeenstemming is met de teke nen des tijds. De propagandacampagne voor het sparen zou daardoor pas een sterke stimulans krijgen in de richting, die de Wereldspaar dag en -week aanwijzen. ADVERTENTIE Radio-oefio In lamenwerklng met en ten bate yanj Stichting Prins Bernhardfonds, Stichting Het Nederl. Blindenwezen, Ne- derl. Vereen. Sociale Zorg voor Minder- Validen „AVO" en Stichting Nederl. Org. voor Intern. Bijstand Goedkeuring is ver leend bij besluit van de Minister van Jus titie d.d. 27 augustus 1957 no. 10261257. Tot besluit van een reeks radioprogram ma's, die gewijd waren aan het werk van de N.O.V.I.B., de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand, werd vrijdag avond via de zender Hilversum I als ge zamenlijk programma het klankbeeld „Niet kleiner dan de wereld" uitgezonden. Het programma werd ingeleid door Prins Bern hard, die onder meer zei: „Een scherpe grens verdeelt het aardoppervlak in een klein welvarend deel en een groot armoede- lijdend deel. Deze situatie vormt een be dreiging voor economische stabiliteit en gezonde internationale verhoudingen en daardoor voor de wereldvrede. Niemand kan aan dit probleem voorbijgaan. Men dient te beseffen, dat het gaat om een vraagstuk van honderden miljoenen nood lijdende medemensen. Dat vraagstuk gaat de gehele wereld aan omdat het voort bestaan van de beschaving afhankelijk is van het vinden van een oplossing. De tijd waarin volken hun problemen alleen kon den oplossen, is definitief voorbij. Er is een zo grote onderlinge afhankelijkheid, vooral ook op economisch gebied, dat de daad van de één noodzakelijk die van de ander beïnvloedt. Daarom kan het vraag stuk van de nood der minder ontwikkelde gebieden alleen door een gezamenlijke krachtsinspanning der volken met kans op succes worden benadei'd. Nederland kan daarbij niet terzijde blijven staan. Het zal moeten medewerken aan het zoeken naar een oplossing. „Ik vind het daarom ver heugend, dat het Nederlandse volk en de Nederlandse regering begonnen zijn een concreet antwoord te zoeken op het vraag stuk, dat voor onze wereldsamenleving van beslissende betekenis is", zo besloot Prins Bernhard. Vervolgens werd medegedeeld, dat de inzendingstermijn van de wereldkaartwed strijd, waarvan de uitslag aanvankelijk gisteravond bekend zou worden gemaakt, is verlengd tot 31 december. In het klankbeeld werden onder meer nog eens de doelstellingen van de N.O.V. I.B. uiteengezet, namelijk met anderen hulp te bieden aan de miljoenen mensen, die worden bedreigd in een eenvoudige bestaansmogelijkheid. De uitzending werd besloten met een toespraak door minister-president dr. Drees, die onder meer zei, dat de N.O.V.I.B. geen regeringsinstelling is en geen officieel karakter heeft. De regering acht haar initiatief en haar werkzaamheid echter van grote algemene betekenis. Ongetwijfeld heeft ook de slaat hier een taak, maar niet alléén de staat, die slechts iets kan doen uit hetgeen de ingezetenen aan belasting betalen. Het is van grote waarde als het probleem gaat leven in de geest van ons volk. Van dat volk wordt ADVERTENTIE Alle cijfers opgeteld: Uitzending elke zaterdagavond 9.45, Hilversum II (298 m.) Inzenden aam Klaver Vier, Hilversum Emeritaat dr. K. J. Cremer Dr. K. J. Cremer, Geref. predikant te Halle, heeft om gezondheidsredenen eer vol emeritaat aangevraagd. Dr. Cremer werd 1 juni 1893 te Burum geboren en was eerst als onderwijzer werkzaam te Drach ten. Hij deed staatsexamen en studeerde aan de Theologische Hogeschool waar hij in 1923 kandidaat werd. In 1924 nam hij uit acht beroepen dat naar Gees (Dr.) aan. 31 mei 1927 deed hij intrede te Haarlem, waar hem reeds na één jaar om gezond heidsredenen eervol emeritaat moest wot- den verleend. Hij werd toen bibliothecaris van de Theologische Hogeschool te Kam pen wat hij tot 1952 is geweest en waar hij in de wetenschappelijke opbouw van de bibliotheek zijn levenswerk heeft gevon den. In 1934 promoveerde hij cum laude tot doctor in de theologie aan de Vrije Uni versiteit op een proefschrift getiteld: „De Duitse godsdienstpsychologie". Dr. Cremer was in Kampen leraar aan het Geref. gymnasium en lyceum en heeft in de be zettingstijd, toen prof. dr. H. N. Ridderbos was ondergedoken, in diens plaats colleges Hebreeuws aan de Theologische Hoge school gegeven. In 1952 trad hij weer in actieve dienst en werd predikant bij de Geref. kerk van Halle die hij sedert 1 april van dat jaar heeft gediend. Amsterdam is geen toeristengebied voor de Nederlandse vakantieganger. Deze stad, die voor de buitenlander een der belang rijkste toeristische centra ter wereld is, trekt slechts 3 pet. van het totaal aantal Nederlanders, dat de vakantie in eigen land doorbrengt. Dit is een der voornaamste conclusies uit een onderzoek, dat het Amsterdams gemeentelijk bureau van statistiek heeft ingesteld. Dit cijfer van 3 pet. is lager dan dat van 's Gravenhage (4,2 pet.) en hoger dan dat van Rotterdam (1,9 pet.). Een vierde deel van alle vakantiegangers in eigen land be zocht de badplaatsen met een gemiddelde verblijfsduur van ruim 12 dagen. In Am sterdam verblijven de Nederlanders ge middeld ruim 4 dagen korter. De hoofdstad blijkt een sterkere trek pleister te zijn voor toeristen uit het zuiden van ons land (Zeeland, Noord-Brabant en Limburg) dan uit het noorden en oosten. In de middelgrote en kleine steden is de belangstelling voor Amsterdam als vakan- tiestad ongeveer even groot. Over het al- algemeen is de belangstelling uit alle ge bieden van Nederland voor Amsterdam groter dan voor Rotterdam, zo blijkt uit de cijfers. De aantrekkingskracht van Den Haag inclusief Scheveningen is daaren tegen nagenoeg overal groter dan die van de hoofdstad. De in Amsterdam verblijvende Neder landse vakantiegangers komen vrijwel uit alle sociale groepen, hetgeen betekent dat in dit totaal de arbeiders sterk zijn ver tegenwoordigd. Een zeer hoog aantal van deze vakantiegangers logeert bij familie en kennissen in Amsterdam. Haarlemse politierechter Een 45-jarige vrouw uit Zaandam werd vrijdagmorgen door de Haarlemse politie rechter, mr. J. P. Petersen, wegens brand door schuld veroordeeld tot een boete van honderd gulden. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, had tegen haar een boete van honderd gulden en twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar geëist. Op een dag in mei had de vrouw een jas van haar 16-jarige dochter gewassen in vijf liter benzine. Het druipnatte kledingstuk had zij vervolgens in een centrifuge op zol der gestopt en was zonder zich verder om de jas te bekommeren naar beneden ge gaan. Plotseling hoorde zij een hevige knal. Toen is zij verschrikt de trap opgerend om te kijken, wat er aan de hand was. Op de zolder aangekomen, zag zij grote rookwol ken opstijgen en vlammen uit haar was machine schieten. De benzine van de jas was tengevolge van een vonk in brand ge raakt. In haar angst gooide de vrouw een zeiltje over het brandende wasapparaat heen, hetgeen natuurlijk niet hielp. De schade bedroeg driehonderdvijftig gul den. Haar buurman, een meubelfabrikant, had door de brand eveneens enige schade geleden. „Waarom deed u zo onvoorzichtig", vroeg de politierechter. „Het ging altijd goed en ik was altijd in benzine", antwoordde de verflachte. De vrouw verklaarde, dat zij in die dagen wat onoplettend was, omdat haar dochter examen deed en het hele gezin met haar meeleefde. De officier kwam tot zijn vrij hoge eis, omdat de vrouw kort geleden, eveneens door onvoorzichtigheid, ook met 1 wasbenzine brand had veroorzaakt. gevraagd vrijwillig offers te brengen voor anderen, die in een noodtoestand verkeren, waarvan men zich nauwelijks een voorstel ling kan maken. „Als klein land kunnen wij in een wereld waar honderden miljoenen leven op een heel laag peil, natuurlijk slechts op beperkt terrein iets van betekenis doen en dan kunnen het nog geen grote projecten zijn. Het is echter zeer wel mogelijk in een bepaalde streek iets te ondernemen of te ondersteunen, dat voor de bevolking een belangrijke verbetering betekent en dat haar voor de toekomst grote mogelijk heden geeft. Er kan, als een geschikt werk terrein is gevonden, ook contact komen van volk tot volk," aldus dr. Drees, die het verheugend achtte dat in de N.O.V.I.B. organisaties van velerlei richting en karak ter zijn gebundeld die tezamen het Neder landse volk opwekken vrijwillig een eigen, zij het bescheiden aandeel te nemen in de mooie taak om andere volken te helpen zichzelf omhoog te werken. Dr. Drees sprak de hoop en het vertrouwen uit, dat aan dat beroep gevolg zal worden gegeven op een wijze, die evenredig is aan de grootheid van de zaak waarom het gaat. Het Nederlandsch Bijbelgenootschap heeft een „Comité voor het goede bijbel gebruik" opgericht, dat is ondergebracht in het „Contact kerken". Dit comité wil hulpmiddelen verschaffen bij het lezen van de bijbel, bijvoorbeeld een kleine brochure, getiteld „Op verkenning door de bijbel", die de kennismaking met een fi guur of een gebeurtenis uit de bijbel ver gemakkelijken. Achter de hoofdstukken staan de bijbelteksten aangegeven, waar in men het besproken gedeelte kan vin den. Een ander hulpmiddel, dat speciaal aan de scholen wordt verstrekt, is een rooster, dat aan het bijbellezen richting en inhoud moet geven. Het comité, dat zich ook bezig houdt met het onderzoek naar het bijbelgebruik in ons land, overweegt voorts de moge lijkheden om de bijbel in nog eenvoudiger taal uit te geven Voorlopig wil men zich beperken tot een uitgave van de brief aan de Filippenzen. Het boekje „Uit het boek der boeken", dat zijn tweede druk beleefde, dat bestemd is voor het godsdienstonderwijs op open bare scholen, is een samenstelling van verschillende bijbelgedeelten in de oor spronkelijke tekst opgeluisterd met twee kaarten (van Palestina en het oostelijk bekken van de Middellandse Zee, waar Paulus heeft gereisd) en twintig foto's uit het hedendaagse Palestina, geïnspireerd op de bijbeltekst. Tenslotte worden de interkerkelijke bij- belleesdagen gehouden waarop het „Co mité voor het goede bijbelgebruik" een honderdtal mensen van verschillende ker kelijke gezindten uitnodigt om onder lei ding van een predikant uit de bijbel te lezen. In kleinere groepen wordt het gele- zene besproken, waarna de resultaten van de discussie's en de vragen, die zijn gere zen aan een gemeenschappelijke vergade ring worden voorgelegd. Zo zoekt het Nederlandsch Bijbelgenoot schap naar wegen om het oude boek weer verstaanbaar te maken voor de nakome lingen van hen, voor wie het een richt snoer was voor het dagelijks leven. Op de Adriatischc zee bjj Triëst is de geslaagde proeftocht gemaakt van het mo torkustvaartuig „Willi Böhmer", het vijf de schip van de n.v. Rederij „Nautiek". Het werd gebouwd bij Cantiere Navala Giuliano San Giusto te Triëst. De af metingen zijn: lengte 66,50 m, breedte 9,90 m en holte tot shelterdek 5,77 m; de voortstuwing geschiedt door een 1000 pk Deutz-Dieselmotor met Buchi-oplaadin- stallatie. Tijdens de proeftocht is de „Willi Böh mer" met de traditionele vlagwisseling door de rederij overgenomen en inmiddels is het schip al naar zijn eerste bestem mingshaven Casablanca vertrokken. (Van onze correspondent in Parijs) Maandag zal Guy Mollet met zijn nieu we kabinet voor de Nationale Vergadering verschijnen. Op de belofte, dat hij ten hoogste vier maanden aan het bewind zal blijven en dat het herstel van Frankrijks deplorabele financiën plus de grondwets wijziging als eerste punten op zijn pro gramma staan, heeft hij de medewerking van de MRP, de rooms-katholieke repu blikeinse volkspartij, gekregen. Het ge volg is, dat er tenminste tien MRP-minis- ters en -staatssecretarissen in het nieuwe kabinet zullen komen, naast dertien so cialisten en vijftien radikalen en republi keinen. De gematigden (conservatieven) houden zich afzijdig en met hun stemmen en die van de communisten tegen kan hij niet op een overweldigende meerderheid rekenen, zo hij al een meerderheid kan krijgen. Parijse politieke kringen putten zich uit in gissingen omtrent de wijze, waarop de ministers- en staatssecretaris- senzetels zullen worden bezet. Er zouden vier ministers van Staat zijn: Pleven, Queuille, Schuman en Daladier. Laatstge noemde zou voor het eerst sedert 1940 weer aan het bewind komen. Financiën en Economische Zaken zou in handen komen van Pflimlin (MRP), Buitenland blijft on der Pineau, Algerije onder Lacoste (bei den socialisten). In de raamwet voor Alge rije zal Mollet enige wijzigingen aanbren gen. Hij heeft reeds verklaard, dat hij be reid blijft tot onderhandelingen over een staken van het vuren. Dit voorstel is ech ter, nadat het nog nauwelijks was her haald, reeds verworpen door het Algerijn se nationale bevrijdingsfront. (Reuter) Frankrijk werd vrijdag voor de tweede maal in tien dagen geplaagd door een grote staking van de vervoers- en openbare bedrijven, waarbij 2V2 mil joen arbeiders waren betrokken. Het luchtverkeer naar en van Parijs lag stil. Er reden slechts veertig treinen in geheel Frankrijk. In Parijs ontstonden reusachtige ver keersopstoppingen. De verbindingen van de ondergrondse werden slechts met tach tig van de 390 treinen onderhouden en van de 1700 bussen, die op normale tijden Deze foto werd een jaar na de Hon gaarse opstand gemaakt aan de Oos tenrijks-Hongaarse grens bij Andau. Een ruwe prikkeldraadversperring sluit de weg af naar de vrijheid. Achter deze versperring, verheft zich een commu nistische wachttoren, die herinneringen oproept aan concentratiekampen. ir nv rijden, waren er slechts zestig in dienst. 's Middags sloten de winkeliers hun za ken. Duizenden arbeiders protesteerden in optocht tegen het resultaat van de be middeling inzake hun looneisen. De machinist van de trein van Parijs naar Angoülème liet de trein niet in An- goülème stilstaan, maar reed door naar Bordeaux, waar hij woont. Botsingen Bij botsingen voor het stadhuis van het Parijse voorstadje Ivry werden twee poli tiemannen licht gewond. De communisti sche en rooms-katholieke vakbonden voor mijnwerkers hebben voor heden een sta king van 24 uur uitgeroepen voor de mijn werkers in de kolenmijnen van Lotharin gen. In Arras wierpen stakers stenen naar de politie, die hen toen verspreidde met traangas. In Calais trachtten stakers de Gouden Pijl-express met passagiers uit Engeland tot stilstand te brengen door dwarsliggers tussen de spoorbaan te leg gen. De politie verwijderde de dwarslig gers onder een hagel van stenen. Bij een treffen tussen demonstrerende stakers en afdelingen van de rijkspolitie zijn drie personen gewond. Profijt (UP) Honderden Saarlanders hebben van de stakingsactie geprofiteerd. De Franse douane langs de vroegere grens tussen Saarland en Duitsland was in sta king en honderden Saarlanders trokken de tolgrens over, wisselden francs in tegen marken en keerden naar huis terug met Duitse radiotoestellen, schrijfmachines en andere goederen. Politiek is Saarland een onderdeel van Duitsland, maar economisch blijft het nog twee jaar aan Frankrijk ge koppeld en Westduitse goederen moeten de Franse douane passeren. WASHINGTON (UP) Hoge militaire functionarissen in Washington hebben toegegeven dat de proefraket die deze week als onderdeel van de operatie „Far- side" is afgevuurd van een platform aan een luchtballon die 36 km boven de atol Eniwetok in de Stille Oceaan hing, een hoogte van meer dan 6000 kilometer be reikt heeft, een prestatie die nog nooit door enig projektiel geleverd is. De bedoeling was, dat de viertraps-raket van „Farside" tot 1600 km zou stijgen. De raket bevatte een groot aantal instrumen ten die radiografisch gegevens seinden over de aantrekkingskracht van de aarde, de kosmische straling, de dichtheid van de luchtlagen en de temperaturen op grote hoogte. Het zal geruime tijd duren voor alle gegevens verwerkt zijn. Voordat de proef slaagde had men vijf andere soortgelijke raketten afgevuurd. Vier proeven mislukten volkomen, bij de vijfde werkten de zenders in de raket niet, zodat onmogelijk kon worden vastgesteld hoe hoog het projektiel gekomen was. Een van de geleerden die bij deze proe ven betrokken zijn, dr. Morton Alperin, verklaarde vrijdag dat de Russische aard- satelliet een propagandastunt is, maar dat de „Farside" een veel grotere wetenschap pelijke waarde heeft. Hij onthulde, dat de raket die op Eni wetok gelanceerd is, een snelheid van 27.000 km per uur heeft bereikt. Het pro jektiel maakte een vlucht van een uur en een kwartier. Het is bij zijn terugkeer door de wrijving van de lucht in de dampkring verbrand. Dr. Alperin onthulde nog, dat deze raket tijdens zijn vlucht om zijn lengte-as draait en daarbij vijf omwentelingen per seconde maakt. Hij geloofde, dat de VS binnen een jaar een raket naar de maan kunnen zenden. (AFP) Het Witte Huis heeft vrijdag met klem een bericht in het Amerikaanse tijd schrift „Missile Week" tegengesproken, dat Eisenhower opdracht zou hebben gegeven, de eerste Amerikaanse raket te bouwen, waarmee de maan kan worden bereikt. BERLIJN (Reutel') De betrekkingen tussen de Evangelische kerk in Duitsland en de Oostduitse regering worden steeds meer gespannen. Het officiële Oostduitse persbureau ADN beschuldigde de Evange lische kerk er vrijdag van, miljoenen ille gaal verkregen Westmarken naar Oost- Duitsland te hebben gesmokkeld met het doel hiermee de propaganda tegen de Oostduitse regering te bekostigen. Afspraak Door een onvoorzien oponthoud arri veerde ik rijkelijk laat in de provincie plaats, waar ik een onderhoud moest heb ben met een importante relatie. Aan het station was geen taxi te bekennen maar een hulpvaardige inwoner legde mij uit hoe ik te voet in een klein kwartiertje de Moer beilaan kon bereiken en ik ging dus welge moed op pad. Het was echter zo'n door villaparkjes overwoekerd dorp, waar het vinden van de weg nog moeilijker is dan in Parijs omdat de wegen er, vanwege het schilderachtige, als wormen door elkaar kronkelen. En dan wordt het lastig. De lanen sluimeren in het wazig licht van schaarse lantaarns, bordjes met straatnamen en huisnummers zijn sinds lang verscholen onder welig tierende wingerd, een stuk motregentje houdt de mensen van de straat en je lóópt daar maar. Terwijl je weet, dat ergens in een knus villaatje de relatie tegen z'n vrouw zegt: „Die meneer is laat. Geef mij maar vast een kop koffie". Vijf minuten later stond ik opeens weer voor het station en ten einde raad stapte ik een flink uit de kluiten gewassen café binnen. Achter de draaideur bleek een echte portier te zetelen. „Meneer komt zeker voor de vergadering van eierexporteurs", zei hij welwillend en hij maakte aanstalten om mij van hoed en jas te ontdoen. „Neemt u mij niet kwalijk", zei ik haas tig, „ik zoek Toen ging de telefoon. Aan de andere kant van de lijn had men geen haast. De portier trouwens ook niet. In de provincie kabbelen zulke gesprekken als een rustig beekje. Ik keek op mijn horloge. De relatie zou nu wel geprikkeld door de kamer ijs beren terwijl zijn vrouw overwoog om de speculaasjes maar weer in het trommeltje te doen. De portier was klaar. Snel begon ik: „Ik zoek hier de Moerbeilaan, weet u misschien De draaideur wentelde drie forse heren vaar binnen, die terstond en met luider stem aankondigden voor de vergadering te komen. De portier, die meer van de hoeden en jassen verwachtte dan van het straten boekje, schoot haastig toe. Andere eier- exporteurs kwamen nu met grote regel maat binnenvallen en ik wilde juist ont moedigd verdwijnen toen de portier mij een kaartje van de plaats in de hand drukte. Na een korte studie zette ik de tocht in een hoog tempo voort en inderdaad stond ik tien minuten later voor het gezochte pand. Op mijn schuldig bellen werd de deur ge opend door een dame van onbestemde leef tijd. Nadat ik met geveinsde onbevangen heid mijn naam had genoemd, zei ze effen: „De familie is uit. Meneer had u gisteren verwacht". Snel trok ik mijn agenda maar de blaad jes waren maagdelijk, zoals gewoonlijk. Om de scene te redden bleef ik nog even ge wichtig turen en zei toen, net iets te on zeker: „Hoe is het mogelijk? Ik kan mij toch niet vergist hebben.'' „Meneer heeft de hele avond zitten wachten. En mevrouw was speciaal uit gegaan", zei ze medogenloos. Die laatste klap ivas raak. Hij had dus de hele avond alléén achter de koffiepot zitten wrokken. In het café van de eierexporteurs tracht te ik een opkomend schuldcomplex weg te spoelen, maar toen ik eindelijk weer thuis was zei mijn vrouw: „Er is vanavond nog een meneer voor je geweest. Hij zei dat hij toch in de buurt moest zijn en omdat hij je gisteravond ver wacht had „Ik begrijp het", zei ik. Maar ik dacht: ze zullen wel in onze horoscoop staan, die dagen waarop we het béste thuis kunnen blijven. Lekker bij de kachel, met onze pantoffeltjes aan, een pijpje in de mond en Frangoise Sagan in prachtband op schoot. Am. de Vita ADVERTENTIE met bekwame vakmensen geeft u de zekerheid, dat uw kostbare HORLOGE In goede handen ts. Vraagt vrijblijvend prijsopgave. Eigen graveerinriehting GROTE KEUZE Horloges - Wekkers - Pendules - Tafelzilver - Sola - Goud en Zilver. Barteljorisstraat 1 - Tel. 13131 - H'lem naast reisbur. LISSONE-LINDEMAN Politieman aangevallen. Anderhalf jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regering luidde het arrest van het Haags gerechtshof tegen een 22- jarige jongeman uit Nieuw-Lekkerland, die in eerste instantie eenzelfde straf had gekregen. Toen hij op 17 maart j.l. be schonken thuis kwam, hadden zijn ouders de politie gewaarschuwd. Hij had een van de politiemannen met een mes aangeval len, waarna een wachtmeester van de rijkspolitie een schot loste waardoor de jongeman levensgevaarlijk werd gewond. Sjezen is in de studententaal: zakken voor een examen. Een gesjeesd student is een student die van zijn studie niets heeft terechtgebracht en de universi teit heeft verlaten zonder met goed ge volg examens te hebben afgelegd. Men moet voor de verklaring van dit woord uitgaan van het Franse woord chaise, dat behalve stoel ook betekende/ tweewielig rijtuig. In die betekenis is het als: sjees overgenomen. Sjezen was oorspronkelijk: hard rijden, vaart zet ten, benen maken en vandaar: er van door gaan, vluchten. Het lijkt zeer onwaarschijnlijk dat men sjezen zou moeten verklaren als: op een sjees de universiteit verlaten.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5