Massaal protest van ambtenaren tegen lage salariëring OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Maarschalk Zjoekov door Malinovski vervangen Roofoverval op pompstation in Amsterdam thans opgelost Dringend beroep op het parlement salarisverbetering te bevorderen &ee MORRIS (njoret/o/tÓMj! Vier verdachten uit Haarlem en omgeving gearresteerd Spoetnik zwijgt, batterijen zijn op 72e JAARGANG No 94 MAANDAG 28 OKTOBER 1957 302e JAARGANG No 247 Ambtenaren bijeen in de dierentuin Gedeeltelijke devaluatie in Frankrijk uitgebreid over de gehele handel Kans op regen „Indonesia Raya" mag weer verschijnen Het woord is aan Vier doden in het verkeer Amerikanen en Russen wisselen gegevens uit V erkeersongelukken j DIT JAAR: 981 DODEN Arrestant overleden na ontsnappingspoging Communistische correspondenten gissen mee: degradatie of promotie? Tilburgse musicus van spionage verdacht Vrouw omgekomen bij brand in Sneek Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Bijna 10.000 ambtenaren hebben zaterdag in Den Haag een demonstratieve bijeenkomst gehouden om te protesteren tegen het salarisbeleid van de regering. Deze demonstratie was georganiseerd door het Ambtenarencentrum, dat niet alleen de Dierentuin en het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, maar ook de tent van een circus op het Malieveld gehuurd had. Dat bleek nodig te zijn geweest, want zowel de Dierentuin als het gebouw voor K. en W. en de circus tent waren geheel bezet. De drie sprekers moesten hun toespraak drie keer houden. Die sprekers waren de heren J. D. P. van Dijk, directeur-secretaris van de Nederlandse Bond van Gemeente-ambtenaren, G. J. P. Starrenburg, secretaris van de Bond van Middelbare en Hogere Technische Ambtenaren, en J. A. Bouquet, secretaris van de Centrale van Rijkspersoneel. Een kijkje in de Dierentuin waar amb tenaren een spandoek met zich mee voerden met een variant op „Ezeltje strek je De heer V a n D ij k vroeg voor de lagere en middelbare ambtenaren eenzelfde salarisverhoging als voor de hogere ambtenaren. Met een diensttijdtoeslag van tien of twintig gulden per maand kan geen arbeidsvrede worden gekocht, zei de heer Van Dijk, die betoogde dat de regering een misgreep heeft gedaan door alleen de salarissen van de hogere ambtenaren te verhogen. Deze groep staat niet op zichzelf maar is onverbrekelijk verbonden aan de groepen der lagere en middelbare ambte naren. Vergeleken bij de jaren 1938-'39 is er voor de Nederlandse bevolking een ge middelde welvaartsstijging van c.a. 20 pet. geweest, maar de lagere en middelbare ambtenaren leven nog beneden het peil van 1938-'39. De onrust onder het ambtenaren korps is daardoor steeds toegenomen, aldus de heer Van Dijk. Diepe kloof De heer Starrenburg zei ook, dat door de salarisherziening voor de hogere ambtenaren een diepe kloof is ontstaan tussen de salarissen der hoogste middel bare ambtenaren en die der laagste hogere ambtenaren, een hindernis, die door de middelbare ambtenaren moeilijk zal zijn te nemen. De scheidingslijn is bovendien willekeurig getrokken, want zij is niet ge baseerd op taakwaardering. Noch de taak van de hogere ambtenaren is zwaarder ge worden, noch die van de middelbare amb tenaren lichter. ADVERTENTIE BARTEIJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 ANTILOPE SUèDE DAMESJASJES Frankrijk heeft zondag de in begin au gustus afgekondigde nieuwe valutabepa lingen uitgebreid tot de gehele handel van het land. Onder deze bepalingen vallen thans ook staal, kolen, olie en andere grondstoffen, die in augustus bij de ge deeltelijke devaluatie waren uitgezonderd. Het besluit tot de uitbreiding werd geno men door het aftredende kabinet van Bour- gès-Maunoury en werd goedgekeurd door de socialist Mollet, die vandaag de Natio nale Vergadering zal verzoeken hem als minister-president aan te wijzen. Het besluit volgt op een voortgezet weg vloeien van buitenlandse valutareserves door speculatieve aankoop van grondstof fen, in het bijzonder staal, die tot zondag niet vielen onder de goederen, waarop twintig percent belasting bij invoer wordt geheven. Deze belasting kan op korte ter mijn prijsstijgingen ten gevolge hebben. De prijs van benzine zou er met drie frank door stijgen, maar daar Frankrijk reeds een van de landen met de hoogste benzine prijs is, wordt het mogelijk geacht, dat de schatkist de verhoging voor haar rekening zal nemen. Op alle importen moet nu 20 percent in voerrecht woi'den betaald en de overheid geeft op alle uitvoer een premie van 20 percent. De maatregel kan nog niet als een volledige devaluatie worden beschouwd, aangezien nog niet officiëel is aangekon digd dat de koers van de frank voortaan 420 voor een dollar inplaats van 350 zal zijn en er niets is medegedeeld over een herwaardering van de goudvoorraad bij de Staatsbank. Het feit dat de maatregel dit weekeinde is afgekondigd, wordt als een politieke zet beschouwd met het doel het publiek en het parlement te doordringen van de ernst van de financiële toestand. (Reuter). VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Overwegend zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige aan de kust moge lijk harde zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera- 8 tuur. 9 Volledige weerrapporten op pagina twee. isOOCCOSODOCCCCOOCCCCOCCCCOOCODCCCOCOOXCaOCCCCCCOCX» DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S De heer Starrenburg betoogde, dat de invoering in 1948 van de tussenrangen (a- rangen), bedoeld als mogelijkheid om spoediger te kunnen promoveren, in de praktijk een vermeerdering van het aantal hindernissen op de ambtelijke loopbaan heeft meegebracht. De invoering van tus senrangen mag zeker niet worden aange voerd als een verbetering van het car rièreperspectief. Evenmin mag dit worden gedaan met de z.g. rangeninflatie, de amb telijke tegenhanger van wat in de parti culiere sector zwart loon heet. Het is knoeien met de rangen. Slechts een kleine minderheid heeft hiervan geprofiteerd. De heer Starrenburg verlangde een indeling in de diverse rangen, gebaseerd op kennis en ervaring, met een sterke prikkel voor verdere studie, waarbij aan de normaal goede ambtenaar een redelijk carrière perspectief wordt geboden en voor de zeer bekwamen de mogelijkheid tot het berei ken van hogere functies openstaat. „Verzakte wolkenkrabber" De heer Bouquet noemde het Bezol digingsbesluit een wolkenkrabber met 154 verdiepingen (salarisschalen) en 6 in 16 verdiepingen verdeelde schuilkelders (toon groepen). Het geheel leek hem zodanig verzakt te zijn dat in de eerste 50 verdie pingen geen straaltje licht meer doordringt. „De lagere ambtenaren passen voor de verdeel- en heerspolitiek. Het ambtenaren korps werd reeds gesplitst door de afzon derlijke verhoging voor de hogere ambte naren. Zij wijzen een fooi voor een deel hunner af. Het bezoldigingsbesluit verkla ren zij tot een onbewoonbaar huis", zo ver klaarde de heer Bouquet. „De steunaan vragen bij de sociale fondsen stapelen zich op. Wij willen niet terug naar de jaren 1930-'36. Onze voorstellen werden afge wezen, onder meer omdat er geen geld zou zijn. Deze sluitpostpolitiek is voor ons onverteerbaar. Wij verlangen een recht vaardig toon, waarvan een gezin redelijk kan leven en jongemensen kunnen sparen voor het huwelijk", zo besloot deze spreker. Resolutie Tenslotte werd een resolutie aangeno men, waarin een ernstig en dringend be roep op de volksvertegenwoordiging wordt gedaan, verbetering van de financiële po sitie der lagere en middelbare ambtenaren te bevorderen. Verklaard wordt dat sedert de tweede wereldoorlog de financiële po sitie der ambtenaren zo ongunstig is ge worden, dat zij zelfs niet meer de voor oorlogse koopkracht bezitten en dat zij dus geen deel hebben gehad aan de na-oorlogse welvaartsstijging. Het wordt onredelijk genoemd, hun lasten op te leggen in het kader der bestedingsbeperking, welke noodzakelijk is geworden door een over- besteding, waaraan de ambtenaren niet hebben kunnen deelnemen. Ook wordt ge zegd dat de laagst bezoldigde ambtenaren een salaris ontvangen, dat niet voldoende is om daarvan op sociaal verantwoorde wijze met een gezin te leven, en dat de verhoging van alleen de salarissen der hogere ambtenaren ten aanzien van de lagere en middelbare ambtenaren onrecht betekent. De ambtenaren dringen er in de resolutie bij de Staten-Generaal op aan te bevorderen, dat de loonvloer in het bezol digingssysteem zodanig wordt verhoogd, dat ookde laagst bezoldigde overheids dienaren weliswaar sober, doch althans op sociaal verantwoorde wijze kunnen leven, dat het lagere en middelbare overheidsper soneel een salarisverhoging verkrijgt van gelijke grootte als die, welke de1'hogere ambtenaren hebben genoten, en dat in af wachting daarvan in de bezoldigingsrege lingen aan alle lagere en middelbare amb tenaren een overbruggingstoelage van 10 pet. van hun salaris wordt toegekend. Ongeveer 350 ambtenaren uit Haarlem en omgeving, die omstreeks twee uur za terdagmiddag in negen autobussen van de Dreef vertrokken, hebben de bijeenkomst in Den Haag bijgewoond. De katholieke ambtenaren, verenigd in ARKA, gaan een openbare demonstratie houden op zaterdagmiddag 16 november in Den Haag. Dit deelde mr. Mctz, voorzitter van de landelijke hoofdgroep rijksambte naren van de ARKA en tevens voorzitter van de afdeling Den Bosch mede tijdens een ontvangst ten stadhuize van 's-Her togenbosch, ter gelegenheid van de viering van hdt 40-jarig bestaan van deze afdeling. De heer A. C. M. Weijters, algemeen voorzitter van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel en lid van de Tweede Kamer, heeft op een receptie ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de af deling Hilversum, critiek geuit op_ de sa- larispolitiek der regering ten aanzton van de lagere ambtenaren. „Het is onze taak de regering duidelijk te maken dat er psy chologische spanningen zijn ontstaan on der het personeel van de overheid, omdat er een verschil bestaat tussen de politiek van de regering ten aanzien van de hogere ambtenaren en de lagere. Wij zien niet in waarom de lagere ambtenaren in salarie ver achteraan moeten komen. Het lagere overheidspersoneel kan van het huidige inkomen niet leven", aldus de heer Weijters. DJAKARTA (ANP) Het verschijnings verbod voor het onafhankelijke dagblad „Indonesia Raya", dat de vorige week dooi de plaatselijke militaire commandant van Djakarta werd opgelegd, is maandag weer ingetrokken. Disraeli: Het talent ontwikkelt een enkel van onze vermogens, het genie beheerst ze alle. De 37-jarige K. F. Hovens uit Valkens- waard is door onbekende oorzaak op de provinciale weg te B e r g e ij k met zijn bestelauto uit de bocht gereden en met kracht tegen een langs de weg staande boom terechtgekomen. Het slachtoffer werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Eindhoven vervoerd, waar hij na aankomst overleed. Te Stadskanaal is de ongehuwde 21-jarige W. Kijlstra, vertegenwoordiger te Groningen vrijwel op slag gedood, toen de uit Musselkanaal komende auto, waarin hij meereed, tegen de rechtervoorkant van een brugleuning botste. In het R.-K. ziekenhuis te Hengelo is de 16-jarige schildersknecht R. Nadorp uit Hengelo, die op de spoorlijn Zutphen Hengelo door een trein werd aangereden, overleden. De jongeman was met een oudere knecht bezig schilderswerkzaam heden aan een viaduct te verrichten. Zij hoorden de trein niet aankomen. N. werd van het viaduct op de rijweg geslingerd. In het Juliana-ziekenhuis te Apel doorn is de 61-jarige inwoner van Beek bergen T. P. overleden aan verwondingen, die hij zaterdagavond opliep toen hij te Ernst tegen een boom botste. LONDEN (UP) De thans zwygende aardsatelliet heeft heden ochtend de 348ste ronde cm de aarde voltooid en sinds het afschieten, op 11 oktober, 9.439.375 mijl (dat is 15.190.464 km) afgelegd, aldus heeft ra dio-Moskou bekendgemaakt. Zondag bleken de batterijen uitgeput te zyn en kwam de zender tot zwijgen. Dr. J. Allen Hynek, mededirecteur van het Smithsonian Astrofysisch observato rium te Cambridge in Massachusetts (V.S.) heeft medegedeeld, dat er regelmatig ge gevens omtrent de baan van de aardsatel liet naar de Sovjet-Unie zullen worden ge zonden. Het observatorium zal deze gegevens over de maximum- en minimum hoogte zowel van satelliet als raket naar de Russische akademie van wetenschappen in Moskou zenden. Dit geschiedt in opdracht van de Amerikaanse regering en in het kader van het Internationale Geofysisch Jaar. Ook van de berekeningen die deskundi gen van de Amerikaanse marine hebben gemaakt zullen de Russische geleerden in kennis woi'den gesteld. Dr. Hynek zeide dat de Russische ge leerden „nuttige" gegevens en berekeningen omtrent de satelliet naar de Verenigde Sta ten hadden gezonden. LONDEN. Britse geleerden zijn er za terdagavond in geslaagd het raketdeel, dat samen met de Russische kunstsatelliet rond onze planeet cirkelt voor de Russen op te sporen. Enkele uren nadat de Russische geleer den prof. A. C. B. Lovell in Engeland hadden verzocht het raketdeel op te sporen, wist de Britse geleerde zijn Russische col lega's het verlangde nieuws te geven. Lovell, die de leiding heeft van het obser vatorium in Jodrell Bank, waar Engelands grootste radio-telesoop staat opgesteld, ver telde dat de Russische astronomische raad hem telegrafisch had verzocht het raket deel op te sporen, waarbij de positie bij benadering werd opgegeven. De geleerden in Jodrell Bank brachten de radar-apparatuur van de telescoop in werking en slaagden erin het raketdeel zaterdagavond waar te nemen. „Geblaf In de ruimte" Radio-Moskou heeft zondag bekend ge maakt dat dr. viktor Malkin in een rede voering voor het polytechnisch museum te Moskou, voorspeld heeft, dat Rusland spoe dig een aardsatelliet zal lanceren met die ren aan boord. Volgens de Russische radio beschreef Malkin het werk dat door Sovjet-geleerden verricht is wat betreft de bestudering van het organisme van dieren gedurende vluch ten met grote snelheid en in de bovenlagen van de dampkring. „Na de succesvolle lan cering van de Sovjet-aardsatelliet is het thans mogelijk een nieuwe satelliet met dieren weg te sturen. Zulk een satelliet zal in de nabije toekomst gelanceerd worden. Speciale instrumenten zullen de hartslag, ademhaling en enige mogelijke verande ring in het organisme der dieren registre ren", zo vertelde dr. Malkin. Bij verkeersongelukken in 1957 i j in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 981 i personen, van die 192 kinderen. Zaterdagmiddag werd van het Betuwse dorp Elden (gemeente Eist) een arrestant door een wachtmeester van de Rijkspolitie naar Arnhem overgebracht voor een ver hoor. Toen de arrestant op de Rijnbrug was, sprong hij plotseling over de leuning in de rivier. Een schipper heeft hem echter met be hulp van een roeiboot uit het water ge haald. De man, de 51-jarige doofstomme schoenmaker V. d. S. uit Arnhem, had ernstig letsel opgelopen. Met een auto werd hij naar het gemeenteziekenhuis vervoerd, waar hij in de loop van de nacht is overle den. Zaterdagnacht heeft de politie de laatste slag geslagen in haar speurtocht naar de daders van de op maandagmor gen 8 juli gepleegde roofoverval op een pompstation bij de Nieuwe Utrechtse- brug in Amsterdam. Die nacht namelijk werd een 28-jarige Hillegomse chauffeur van zijn bed gelicht, die de roofover vallers over de situatie in het Amster damse pompstation heeft ingelicht. Zijn inlichtingen heeft hij gegeven aan een 28-jarige monteur uit Bennebroek, die samen met een 24-jarige Haarleme los- werkman de roofoverval zou hebben ge pleegd. De Bennebroekse monteur wordt als de hoofdverdachte beschouwd. De man ontkent echter. Tevens is ge arresteerd een 30-jarige Bennebroekse expediteur, broer van de monteur, die door het beschikbaar stellen van zijn bestelauto van medeplichtigheid wordt beschuldigd. De vier verdachten zijn naar Amsterdam overgebracht. De Ben nebroekse monteur en de Haarlemse los-werkman waren reeds op 14 oktober door de Haarlemse politie aangehouden in verband met de diefstal van gouden ringen en armbanden uit een juweliers zaak in de Grote Houtstraat te Haarlem. Ruim negenduizend gulden zijn bij de roofoverval op het pompstation buitge maakt. Van het bedrag is niets meer over. De geldlade ligt ergens in de Ringvaart en zal nog worden opgevist. Zowel de Haar lemse als de Amsterdamse politie was de twee hoofdverdachten op het spoor. Waarschijnlijk hebben de hoofdverdachten nog meer op hun geweten: zij worden ook verdacht van inbraken in Bennebroek, Vel- sen en Amsterdam. Onder meer zouden zij in een grammofoonplatenzaak in Amster dam hebben ingebroken en daar honderd twintig grammofoonplaten hebben ge stolen. MOSKOU, (Reuter/AFP). Maar- schalk Zjoekov, de Sovjet-minister van Defensie, is door het presidium van de Opperste Sovjet van zijn functie ontheven. Maarschalk Rodion Malinovski is benoemd tot zijn op volger. Zjoekov, die zaterdag van een reis naar Joegoslavië en Albanië uit Tirana in Moskou terugkwam, werd op het vliegveld door zijn opvolger verwelkomd. Maarschalk Malinorski Correspondenten van communistische dagbladen in Westeuropese hoofdsteden, die gisteren melden dat Zjoekov wellicht premier zou worden in plaats van maar schalk Boelganin, die president zou worden in plaats van maarschalk Vorosjilov, zeg gen nu dat er grote verslagenheid heerst in politieke kringen en dat nieuw licht op Zjoekovs aftreden dringend noodzakelijk is. Zij achten het niet uitgestoten dat. Zjoe kovs verwijdering uit de regering ook een terugslag zal hebben op zijn functtos in de partij. Stalingrad Maarschalk Malinovski is in de tweede wereldoorlog bevelhebber van de Russi sche troepen aan het tweede Oekrainse front geweest. Hij werd later opperbevel hebber van de Russische troepen in Mand- sjoerije. Hij heeft twee maal de Orde van Lenin gekregen en wordt beschouwd als een van de vijf beroemdste Russische mili taire leiders uit de tweede wereldcorlog. Hij voerde het bevel over de achterhoede van het Russische leger toen dit tot Sta lingrad te .-ugtrok en leidde ook de verde diging van Stalingrad. Malinovsk' werd in september 1944 bevorderd tot maarschalk van de Sovjet-Unie. Hij spreekt Ftans en Engels. Malinovski is in Odessa geboren en is 57 jaar oud. Op 16-jarige leeftijd nam hij voor het eerst deel aan gevechtshande lingen. Tijdens de revolutie werd hij ge kozen tot voorzitter van een regiments commissie. In 1918 trad hij toe tot het Rode leger en werd bataljonscommandant. Later bezocht hij de militaire academie. Bij het uitbreken van de tweede wereldoor log was hij korpscommandant in Bessara- bië. Malinovski werd in 1945 bevorderd tot „Held van de Sovjet-Unie". In 1953 zou hij een inspectiereis hebben gemaakt langs het Koreaanse front en later Indochina bezocht hebben. Leningrad Maarschalk Zjoekov, die 61 jaar is. werd in februari 1955 minister van Defensie als opvolger van maarschalk Boelganin, die premier werd. Hij leidde de gevechten voor Moskou, Stalingrad en Leningrad Maarschalk Zjoekov tegen de Duitsers. Onder zijn bevel kwam de Duitse invasie in 1941 tot stilstand. La ter leidde hij het beslissende tegenoffen sief door Polen. Tegen het einde van de tweede wereldoorlog was hij na Stalin, de populairste man van Rusland. Na de wijzigingen in juli werd Zjoekov volledig lid van de partij. Hij is opper bevelhebber van de strijdkrachten. De Hillegomse chauffeur heeft in 1955 in het pompstation gewerkt. Hij is voor zijn tip over de situatie in het pompstation be toond met een bedrag van tweehonderd gulden, dat gedeeltelijk in Duitse marken werd betaald. Hij zou verteld hebben dat het geschiktste ogenblik was om de be diende van het pompstation te over meesteren. Met feestneuzen op De roofoverval gebeurde 's morgens om vier uur. De twee mannen waren ge maskerd en droegen feestneuzen, die zij van een bruiloft hadden overgehouden. Om de kans op herkenning zo klein mogelijk te maken, hadden zij rode zakdoeken voor de mond gebonden. Op hun sluiptocht naar het pompstation aan de rijksweg nummer twee viel een van de mannen in een stoot. Zijn kleren dropen, toen hij de pomp bediende een revolver onder de neus hield en deze dreigend om de sleutels van de bureaula vroeg. Een voorbijkomende visser, die benzine voor zijn bromfiets kwam tanken werd eveneens bedreigd en ge sommeerd met het gezicht naar de muur te gaan staan. Staande in een kast, met de revolverloop door een kier, hield de ene rover de pomp bediende en de verraste bromfietser in be dwang, terwijl de andere rover zich in het bezit van de buit stelde. Zij sneden de tele foondraden door en dreigden de pomp bediende en de bromfietser, dat zij twintig minuten in het pompstation moesten blij ven, „anders zouden zij worden neerge schoten". In het gebouwtje was een spoor van kroos achtergelaten door de rover, die in de stoot was getuimeld. De roofoverval werd uitgevoerd met een grqze bestelauto, waarnaar onmiddellijk een speurtocht werd ingezet. Nadat de rovers hun slag hadden geslagen, hebben zij de bestelauto by een Hillegomse spuiter gebracht, die het wagentje een lichtgroen kleurtje heeft gegeven. De broer van de hoofdverdachte had de wagen, die in be slag is genomen, voor de overval beschik baar gesteld. De Haarlemse los-werkman heeft zijn revolver in het Spaarne gegooid. Zes we ken geleden al bestond grote verdenking tegen de twee hoofdverdachten. Een be langrijke eerste aanwijzing was het kroos, dat in het pompstation na de overval was achtergebleven. Onder leiding van inspek- teur Postma van het bureau Pieter Aertsz- straat in Amsterdam werd bij een groot aantal wasserijen en stomerijen navraag gedaan, of er kleren waren aangeboden, waarop sporen van kroos waren gevonden. Vele tips kwamen binnen, die alle werden nagegaan. Uiteindelijk bleken de natte kle ren bij een familielid gewassen. Ook wer den nasporingen gedaan naar de bestel auto. Een belangrijke aanwijzing was ook, dat een van de daders zijn handlanger met „Joop" had aangesproken. Spoor naar Bennebroek Aanvankelijk werden twee duistere Am sterdamse figuren aangehouden, doch deze hadden zo'n goed alibi, dat zij moesten worden vrijgelaten. Toen kreeg de politie een tip, die in de richting van de Benne broekse monteur wees. Nadat nog was ont dekt, dat de bestelauto in Hillegom was overgespoten, had de politie voldoende fei tenmateriaal in handen. Waar de tweede revolver van de overvallers is gebleven, is nog niet bekend. De Haarlemse politie heeft de los-werk man en de Bennebroekse monteur ge arresteerd, nadat bij Den Haag een Rotter damse man en vrouw waren gearresteerd, die in het bezit van in Haarlem gestolen gouden ringen en armbanden waren. De man en vrouw verklaarden, dat zij de sie raden van de Haarlemse los-werkman en de Bennebroekse monteur hadden ontvan gen. Thans zal worden nagegaan of de verdachten ook betrokken zijn geweest bij de gewapende overval op het tankstation aan het verkeersplein Oude Rijn bij Utrecht op 26 augustus en bij de overval op het tankstation aan de Haagseweg bij Amsterdam in de ochtend van 4 september. In Tilburg is de musicus en componist S. D. van E. gearresteerd. Hij wordt ver dacht van spionage ten gunste van de Sov jet-Unie. Hij was een bekende figuur in het Tilburgse muziekleven en een der op richters van het Tilburgs Stedelijk Orkest. Hij was dirigent van het koor van dit orkest. De arrestatie zou zijn geschied nadat zijn echtgenote, van wie hij reeds vier jaar gescheiden leeft, mededelingen over zijn activiteiten aan de politie heeft gedaan. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. In de afgelopen nacht heeft brand ge woed op de bovenverdieping van een ma nufacturenzaak van de firma Kroon te Sneek. De bewoonster, de 59-jarige we duwe Kroon, is door rookvergiftiging om het leven gekomen. Een 23-jarige huisge noot wist via het dak van een naastge legen huis te ontkomen. De bovenverdie ping brandde gedeeltelijk uit. De oorzaak van de brand is vermoedelijk een defect aan de kachel.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1