PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER J Kans op regen neemt toe Ambtenarensalarissen ook in K.V.P.-partijraad ter sprake CocA ió Aet zo De negen Muzen Wereldnieuws J NAAIMACHINES Zilveren jubilea van kerk en pastoor Congres van Humanitas "hechten nieuwe Beatrix- mijn thans op einddiepte Arnhemmer verdacht van diefstallen in Bergen op Zoom Problemen bij de bouw van nieuwe steden Praktijkdiploma grafologie Broche van 14.500 uit etalage ontvreemd Huldiging Charlotte Kohier in Haarlem Schot van douanier trof chauffeur van smokkelauto Wagen met 600 kilo boter) botste tegen kerk Duitser vlak voor vertrek „Zuiderkruis" gearresteerd Levensonderhoud in V.S. Kerkelijk Nieuws Examens Vertrek „Sibajak" wx Honderden zwanen langs de IJsselmeerkust In dronkenschap dodelijk ongeluk veroorzaakt G.A.T.T. uit critiek op het Amerikaanse landbouw Renteverhoging spaarbank te Rotterdam r Wie de schuld: u O K T O Ju. ii R 19 5 7 Zaterdag is in Utrecht een buitengewo ne vergadering van de partijraad van de Katholieke 'Volkspartij gehouden ter be spreking van de ontwerpen provincie- en gemeenteprogram 1958. In zijn openings rede constateerde de voorzitter, mr. H. W. van Doorn, dat zich bij de voorbereiding van deze programma's zeer typisch de de mocratische structuur van de K.V.P. heeft Gedemonstreerd. De beide ontwerpen zijn •morbereid door commissies van deskun digen en zijn ter bespreking voorgelegd •mn alle daarvoor in aanmerking komende afdelingen, kringen en districten, die ruimschoots de gelegenheid hebben gehad cr het hunne van te zeggen. Mr. Van Doorn zei, dat er geen partij •:s die zo in de bres staat voor een zelf standig leven van de lagere bestuursorga nen als de K.V.P. Er bestaat in de K.V.P. een kennelijke voorliefde voor decentrali satie en zelfwerkzaamheid, zowel in de politiek als in het economisch leven. Er waren zeer vele amendementen in gediend, onder meer één van de kring Am- s+erdam, waarin de rijkswetgever wordt - itgenodigd te bevorderen dat het aantal leden van de gemeenteraad van de zeer grote gemeenten wordt uitgebreid, omdat in die gemeenten door het huidige aan tal zetels een betrekkelijk gering aantal raadsleden voor een te omvangrijke taak komt te staan. Bij de rondvraag sneed mr. G. Boot, voorzitter van de ARKA, de kwestie van de salariëring van de ambtenaren aan. Hij opperde ernstige bedenkingen tegen de gang van zaken bij het georganiseerd overleg en vroeg welke stappen de par lementaire fractie van de K.V.P. in dit opzicht zou doen. Prof. Romme verklaarde zich ook geen bewonderaar van de gang van zaken bij het georganiseerd overleg. Hij was van mening dat vooral bij de behandeling van ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze SNGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Feest te Santpoort Talrijke schijnwerpers deden de rooms- katholieke kerk aan de Fr. Netscherlaan in Santpoort in een zee van licht baden toen zaterdagavond de feestelijkheden ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig pastoraat van de heer A. F. J. Goossens en het evenlange bestaan van de parochie van O.L. Vrouw van Altijddurende Bij stand werden ingezet met de plechtige ontvangst van de zilveren jubilaris en hel kerkbestuur. Voorafgegaan door de geestelijkheid ge volgd door een stoet van bruidjes en af gevaardigden van jeugdorganisaties arri veerden pastoor Goossens en het kerkbe stuur omstreeks halfacht bij de ingang van de kerk waar zij welkom werden ge heten door de voorzitter van het feest comité, de heer P. van Zijl. Deze getuigde van de dankbaai-heid welke de parochia nen bij dit jubileum vervult voor alles wat gedurende de „af gelopen kwart eeuw op godsdienstig gebied door pastoor en kerkbestuur tot stand is gebracht. Hierna ging het gezelschap de kerk binnen, die op smaakvolle wijze met herfstbloemen was versierd. Kapelaan W. H. Suijker hield een korte toespraak waarin hij pas toor Goossens voor zijn persoonlijke eigenschappen en het feit, dat hij veel heeft bijgedragen tot de bouw van de kerk, kenschetste als een herder in de ware zin des woords. Spreker zei de over tuiging te hebben uit naam van alle pa rochianen te spreken wanneer hij pastoor Goossens dank bracht voor zijn vijfen twintigjarig geestelijk leiderschap, daar bij de hoop uitsprekend, dat pastoor Goos sens nog vele jaren van goede gezondheid gegeven zullen mogen worden in het be lang van het geestelijk welzijn van zijn parochianen. Tijdens het lof geschiedde de inwijding van de nieuwe misgewaden waarna pastoor Goossens, gestoken in de nieuwe gewaden, het verbouwde kerk orgel inzegende. Des zondags werd een plechtige hoog mis opgedragen tot intentie van de zil veren jubilarissen, tijdens welke pastoor Goossens een woord van dank sprak voor het vertrouwen, dat gedurende de afge lopen vijfentwintig jaren in hem was ge steld. De viering van zijn zilveren pasto raat zag pastoor Goossens echter minder als een hem persoonlijk betreffende huldi ging dan wel als een blijk van erkentelijk heid en waardering voor het werk van zijn trouwe medewerkers. Het jongens- en mannenkoor bracht een speciaal voor deze gelegenheid ingestu deerde nieuwe mis. „Vitaedini" geheten, ten gehore. In de middaguren werd een lof opgedragen voor de zieken, de ouden van dagen en de kinderen van de pa rochie. Des avonds was er een plechtig lof in aansluiting waarop Albert de Klerk op het nieuwe orgel werken van Francois Coune- •m. Jan Pietersz. Sweelinck, Johann Se bastian Bach, Cesar Franck. Hendrik An- nessen en van hemzelf uitvoerde. De vereniging voor maatschappelijk •erk op humanistische grondslag „Huma- -itas" heeft zaterdag en zondag in Utrecht mt tweejaarlijkse congres gehouden. De voorzitter mr. dr. J. in 't Veld herinnerde :n zijn openingswoord er aan. dat het be sluit tot oprichting van Humanitas twaalf- enhalf jaar geleden is genomen. Over de tot dusver bereikte resultaten was hij niet ontevreden. Het ledental bedraagt thans bijna 12.000, waarbij nog komen ettelijke gezinnen, aangesloten bij plaatselijke ge- -msverzorging. De vereniging heeft onge veer 200 bezoldigde krachten in dienst, ge- ■nsverzorgsters inbegrenen. Het jaarbud get beloopt omstreeks een miljoen gulden. De boorwerkzaamheden voor de nieuwe "eatrixmijn te Herkenbosch hebben een 'ot verloop. In schacht 1 en ook in 2 heeft een de einddiepte bereikt, dat is voor --chacht 2 507 meter en voor schacht 1 515 meter. belangrijke problemen een minister de be raadslaging zou moeten bijwonen. Voorstellen tot verbetering van het overleg dienen zijns inziens echter niet van de Kamer uit te gaan, maar van dege nen die bij dit overleg het nauwste be trokken zijn, namelijk de ambtenarenor- ganisaties. In Arnhem is een schipper gearresteerd, omdat hij ervan wordt verdacht in het sportpark te Bergen op Zoom enkele we ken geleden tijdens een voetbalwedstrijd tussen politie- en gemeenteambtenaren, uit de kledingstukken van de gemeente ambtenaren niet minder dan 700 gesto len te hebben. Voorts zou hij bij de training van een voetbalvereniging ongeveer 70 uit het kleedhuis ontvreemd hebben. De bewaker van het sportpark kreeg toen de dief in de gaten. Hij hield hem staande en wilde hem fouilleren, maar de dief ging aan de haal en wist in de duisternis te ontkomen. Het onderzoek wees in de richting Arnhem en daar werd de schipper aangehouden. De man is naar Bergen op Zoom overgebracht. In de jaarvergadering van het Neder lands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, die in Den Haag is gehouden, zijn de pre-adviezen van dr. G. J. van den Berg, prof. ir. Jac. P. Thijsse en prof. dr. G. A. van Poelje over „Nieuwe steden in Nederland" besproken. Dr. Van den Berg, lid van de directie van de Provinciale Planologische Dienst van Noordholland, die het sociale aspect in zijn pre-advies heeft behandeld, zeide in een korte toelichting, dat het vraag stuk van de stichting van nieuwe steden op een zeer ongunstig tijdstip is gekomen. Er heerst grote woningnood en daarom heeft men niet de vrije keus of men in een nieuwe stad wil wonen of niet. De stedebouwkundige modellen zijn em pirisch gegroeid, aldus dr. Van den Berg. Nu moeten wij komen met modellen die een eigen nieuwe toekomstwaarde hebben en wetenschappelijk zijn ontworpen. Prof. ir. Jac. P. Thijsse, algemeen adviseur bij de Rijksdienst voor het nationale plan, die het ruimtelijke aspect behandelde, meende dat wij het nageslacht geen na latenschap moeten geven die vol gevaar lijke tendenzen zit. Prof. dr. G. A. van Poelje, lid van de Raad van State, achtte een systematiek nodig, die een voorlopige oplossing geeft van de bestuurlijke vraagstukken van nieuwe steden. Voor het ogenblik moeten alle betrokkenen hun eigen wijsheid on dergeschikt maken aan het grote natio nale belang, gezamenlijk een oplossing te vinden. Prof. Van Poelje was ervan over tuigd dat, als deskundigen bij elkaar ko men, er binnen enige maanden een alge meen aanvaardbare oplossing voor de vele problemen op tafel kan komen. L stea A'mvnu m Behalve de drie-jarige cursus voor op leiding tot grafoloog, waarvoor de kandi daten een uitgebreid drie-delig examen moeten afleggen, zal er in de toekomst een mogelijkheid bestaan een eenvoudiger examen af te leggen dat, wanneer hef goed wordt afgelegd, beloond wordt met een praktijkdiploma. Dit is het belangrijkste besluit, dat de Nederlandse Vereniging tot Bevordering der Wetenschappelijke Grafologie op haar jaarvergadering in Krasnapolsky te Am sterdam heeft genomen. Het nieuwe prak tijkdiploma geeft uiteraard niet dezelfde rechten als het reeds bestaande grafologen- examen. In Rotterdam heeft een onbekende met een straatklinker de etalageruit van de juwelierszaak J. M. L. aan de Korte Lijnbaan vernield. Ondanks het feit, dat de alarminstallatie direct begon te werken zag de dader kans in het nachte lijke duister te ontkomen met medeneming van een ovale gouden broche, die bezet is met 164 briljanten en een waarde heeft van f 14.500. Kort na het gebeurde was de politie ter plaatse, maar tot nu toe ont breekt van de dader ieder spoor. Het comité, dat in Haarlem is samenge steld ter huldiging van de voordracht kunstenares Charlotte Kohier na haar eerste voorstelling in de Haarlemse Stads schouwburg van „Yvette" van Guyde Maupassant op dinsdagavond 29 oktober, zal het op prijs stellen indien de heren, die deze voorstelling bijwonen, zullen ver schijnen in smoking of donker wandelkos tuum en de dames in avond- of cocktail- robo. Het comité stelt geen verplichting, maar doet slechts een aanbeveling. Zaterdagavond heeft de Nederlandse douane in Hunsel bij de Belgische grens twee auto's achtervolgd, waarmee smokke laars partijen koelhuisboter naar België trachtten te vervoeren. Tijdens de achter volging, waarbij soms met snelheden van 120 km per uur werd gereden, loste een douane-beambte een schot op een der smokkelauto's, waardoor de bestuurder, een inwoner van Budel, geraakt werd. Hij verloor de macht over het stuur en de auto botste in volle vaart tegen de kerk te Ell. De bestuurder, die ernstig gewond was, is naar een ziekenhuis in Weert overgebracht. In de zwaar beschadigde auto troffen de douaniers 600 kilogram koelhuisboter aan. De andere auto wist te ontkomen, hoe wel Nederlandse en Belgische douaniers de wagen tot in Molenbeersel in België ach tervolgden. Te A msterdam ADVERTENTIE Vlak voordat de 33-jarige Duitse koop man G. T. uit Hameln met zijn vrouw en twee kinderen vrijdagochtend met het s.s. „Zuiderkruis" naar Zuid-Afrilta zou zijn vertrokken, hebben twee rechercheurs van de hoofdstedelijke vreemdelingendienst hem in de inschepingsloods van de Hol land-Afrika Lijn aan de Sumatrakade te Amsterdam aangehouden en overgebracht naar het hoofdbureau. Zijn opsporing - hij wordt verdacht van oplichting - was ver zocht door de Duitse politie. De man was van plan om naar Zuid-Afrika te emigre ren. Er was zelfs geen tijd meer om zijn bagage, die reeds in de laadruimten van het schip was opgeslagen, nog aan wal te brengen. Zijn vrouw en twee kinderen zijn met de „Zuiderkruis" vertrokken. De kosten van levensonderhoud in de Verenigde Staten zijn in de maand septem ber voor de dertiende achtereenvolgende maand gestegen. Het index-cijfer steeg tot 121.1 (1947—49 100). Dit houdt in, dat de Amerikaan in een jaar tijds 3.4 percent minder kan kopen voor een dollar. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Erichem: K. H. Reerds, kan didaat te Rockanje. Aangenomen naar Doornspijk (toez.): R. W. Steur te Oud dorp (Z.-H.). Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Eist (U.) G. van Estrik te Nieuwland. Geref. Kerken Beroepen te Schettens en Longerhou (Fr.) A. Riddersma, kand. te Leeuwarden. 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 ct. alléén bij Apothekers en Drogisten Delft. Kandidaatsexamen werktuigkundig in genieur: A. O. Haccou, Enschedé: A. Schouten, Giesen (N.-Br.); A. H. Stephan, 's-Gravenhage; J. C. Zwolsman, 's-Gravenhage. Ingenieursexa men werktuigkundig ingenieur: A. Bahbout, Delfgauw bij Delft: R. Bosma, Enschedé: A. M. Bottram, Eersel; J. Bouwknegt, Nijeveen; W. Brinkman, Groningen; A. J. van der Donck, Nij megen: K. van Duinen, Alblasserdam; E. J. C. Huydts, Hilversum; G. Kwast, Drachten; W. W. Nijs, Tilburg; W. J. G. Paardekooper, 's-Graven hage; W. H. Raadsen, Wasenaar; A. A. Romeijn, nijmegen; A. W. Slob, Nieuwpoort; Tan Sian Ping, Delft; R. van der Valk, 's-Gravenhage; H. J. Versfeit, Hilversum; C. M. K. van Vugt, Zandvoort. Ingenieursexamen scheikundig inge nieur: D. Araten, Delft; A. A. M. Boeren; Rotter dam; E. G. Brinkman, Delft; K. J. M. van Dru- nen, Lange Ruige Weide (Z.-H.); A. W. J. de Gee, Rotterdam; J. W. Geus (met lof), Rotter dam; A. A. van der Giessen, Vlaardingen; P. Havenaar, Bleiswijk; W. E. R. van Herwijnen, Scheveningen; H. A. M. Hoek, Schipluiden; G. van der Leden, Schoonhoven; P. P. J. Levert, Aerdenhout; W. Lugt. Voorburg; J. H. van de Pol, Boekelo; A. Rörsch, R swijk: F. J. B. M. Rots, Lichtenvoorde: P. van Saane, Hcelsum; W. A. Scheffers, Rotterdam; S. Sweeris. Delft; W. K. A. Walrave, Bussum; H. B. van Walre de Bor des, 's-Gravenhage: A. Zweistra, Rotterdam. Groningen. Doctoraal examen geneeskunde 2e gedeelte: A. Los, Utrecht; A. D. J. Deinum, Witmarsum; J. F. Weerstra. Leeuwarden: A. J. M. Adan, Roosendaal: D. Bultena, Groningen; G. J. Duursman, Borger. Artsexamen le ged.: C. J. Jonkman, Noordwolde (Fr.): W. Eysink, Deven ter; W. J. Oeverbeek, Enschedé. Bevorderd tot arts: C. W. Mijnhout, Apeldoorn: G. S. de Vries, Drachten. Amsterdam. Gemeente Universiteit.. Doctoraal examen rechten: G. J. van Roozendaal, Sant poort. Kandidaatsexamen politieke en sociale wetenschappen: J. E. G. C. Dibbits en P. Ger ritsen, beiden te Amsterdam. Amsterdam. (Vrije Universiteit). De Zuidafri- kaanse predikant van de Nederduits Gerefor meerde Gemeente te Bloemfontein, ds. B. .1. Odendaal, is gepromoveerd tot doctor in de theo logie op een proefschrift „Die kerklike betrek- kinge tussen Zuid-Afrika en Nederland (1652— 1952) veral met betrekking tot die Ned. Geref. Kerk". Voorts promoveerde de heer H. C. Ha mers tot doctor in de wis- en natuurkunde. Leiden. Gepromoveerd met lof tot doctor in de wis- en natuurkunde A. J. H. M. van de Ven te Cadier en Keer. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde G. de Koning te Leiden. Nijmegen. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Aandoenin gen der luchtwegen bij recruten door Adeno- virussen, virologisch en serologisch onderzoek met behulp van de methodiek van de weefsel kweek" de heer G. J. P. C. M. Kok, Tilburg. Kandidaatsexamen klassieken: pater H. H. Gijs- berts M.S.C.. Berg en Dal: pater J. A. G. van Alphen S.C.J., Bergen op Zoom. Doctoraalexa men rechten: J. M. M. Neeteson, Venray; S. J. A. A. van Daal, Sittard; P, H. E. M. Canoy, Nij- Arnsterdam. Gemeente Universiteit. Kandi daatsexamen Frans: Sj. de Vries, Haarlem. Kan didaatsexamen Nederlands: mej. D. W. M. J. Wolfensberger, Amsterdam. Kandidaatsexamen economie: G. A. Posthumus, Amsterdam. Met bestemming Australië en Nieuw- Zeeland vertrok zaterdagmiddag uit de haven van Rotterdam het m.s. „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd met aan boord 950 passagiers, van wie 115 kinderen beneden de twaalf jaar. ADVERTENTIE EU LAN voor'mVtechto behandeling ,,„>>vvan wol en andere dierlijke vezels; een wetenschappelijke pioniers-prestatie van BAYE tientallen jaren op zijn deugdelijkheid beproefd. Zondag passeerde een oud front zonder regen ons land. De wind bleef zuidweste lijk, zodat de aanvoer van zachte lucht voortduurde. Een enorme depressie trok gedurende het weekeinde over IJsland naar het zeegebied tussen Groenland en Noor wegen. De fronten ervan drongen tot Scan dinavië en de Britse eilanden. Daaroor wakkerde de zuidwestelijke wind in ons land aan. In het koufront ontwikkelen zich nu enkele storingen, waardoor de be weging ervan vertraagd wordt. Toch kan het morgen dicht bij ons land komen, zodat de regenkansen toenemen, vooral in het noorden van het land. In de temperatuur komt niet veel verandering. WEERRAPPORTEN Dinsdag 29 oktober Zon op 7.31 uur, onder 17.20 uur. Maan op 13.25 uur, onder 22.55 uur. Maanstanden 30 okt. 11.48 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 29 oktober Hoog water: 7.44 en 20.01 uur. Laag water: 3.09 en 15.32 uur. Temperaturen buiten- M en binnenland heden- e g morgen 7 uur. Neerslag: "oS d Si laatste 24 uur. "5 Ut Si o *- g£ Helsinki geheel bew. wzw 9 0 Stockholm geheel bew. zw 11 0 Oslo zwaar bew. zzw 8 2 Kopenhagen geheel bew. zw 11 0 Aberdeen onbewolkt wzw 2 6 Londen zwaar bew. wzw 12 0 Amsterdam zwaar bew. zzw 10 0 Brussel geheel bew zw 10 0 Luxemburg mist z 7 0 Parijs zwaar bew. zw 9 0 Bordeaux zwaar bew. windst. 7 0 Grenoble half bew. windst. 3 0 Nice zwaar bew. n 11 0 Berlijn zwaar bew. zw 9 0 Frankfort geheel bew. wzw 8. 0 München mist z 7 0 Zürich zwaar bew. zo 7 0,2 Genève mist zzw 1 0 Locarno licht bew. o 3 0 Wenen geheel bew. nw 6 0 Innsbruck geheel bew. windst. 5 0 Rome onbewolkt windst. 14 0 Ajaccio half bew. öno 11 0 Mallorca onbewolkt n 8 0 Den Helder zwaar bew. zw 12 1 Ypenburg zwaar bew. zw 10 0,1 Vlissingen geheel bew. zw 10 0,1 Eelde geheel bew. zzw 10 0,1 Twente zwaar bew. zzw 9 0 De Bilt half bew. zzw 9 0,1 Eindhoven half bew. zw 9 0 Vlv. Z.-Limb zwaar bew. zzw 10 0 31. De brandmeester was zijn schrik al gauw weer te boven. „Alle salamanders!", zei hij, „dat is goed afgelopen! Maar men had ons wel eens mogen waarschuwen, dat het een vuurwerkfabriek was, waar vaten buskruit waren opgeslagen. Er was zelfs geen waarschuwingsbord". „Dat was er wel", antwoordde Panda, „kijk maar! Zwarte Dolf had er zijn wagen voor gezet, I toen we aankwamen. Daarom liet hij ons ook voorgaan. Hij had natuurlijk gehoopt, dat we de lucht zouden vliegen, de lelijkerd!" Echt een streek voor Zwarte Dolf", beaamde de brandmeester. „Hij heeft iets tegen me, geloof ik. Maar deze keer is het toch anders gelopen, dan hij dacht!" En hij zette een hoge borst op, zodat de medaille, die de burgemeester daarop had gespeld, fier in de zon schitterde. Dit ge- •fhitter stak in de ogen van Dolf die hen zag passeren. „Grmpf', gromde hij, „alles is misgelopen! In plaats van netjes in de lucht te vliegen, heeft hij een goeie beurt bij de burgemeester gemaakt. Bah! Ik moet nu gauw iets bedenken, om hem weer uit de gunst te doen zijn. Hm wacht eens ik krijg daar een goed idee!" Een boosaar dige grijns verspreidde zich over zijn grof gelaat. Zwarte Dolf beraamde een van zijn zwartste plannetjes Vrijwel langs de hele IJselmeerkust, vooral langs de Veluwekust bij Putten, kan men op het ogenblik honderden wilde zwanen zien. Zij komen uit Scandinavië en zijn op weg naar het warmere zuiden om daar de winter door te brengen. De strook bij het watersportcentrum ,,'t Oever" in Putten blijkt ieder jaar weer de voorkeur te hebben. Daar verzamelen zich de meeste vogels. Als het gaat schemeren komen de zwanen in grote vluchten uit het noorden en strijken dicht onder de kust neer om er de nacht over te blijven. De volgende dag vliegen de meeste vogels weer verder, som mige blijven enkele dagen, een klein aan tal wacht hier op het voorjaar. Het is moeilijk de dieren te benaderen, maar met een goede kijker kan men hun gedrag op honderd tot tweehonderd meter afstand prachtig observeren. Automobilist veroordeeld Een gevangenisstraf van vier maanden en drie jaar ontzegging van de rijbevoegd heid heeft de rechtbank te Maastricht op gelegd aan de 41-jarige loswerkman Fr. B., zonder vaste woonplaats, die op de avond van de 30ste mei, toen hij dronken was, met zijn auto een bromfiets had aangere den, tengevolge waarvan de duo-passagiere, de 16-jarige mejuffrouw A. C. Iieutz uit Heerlen zo ernstig werd gewond, dat zij overleed. De verdachte was na het ongeval doorge reden. Hij verkocht de auto voor de sloop maar de politie kon de wagen, zij het reeds gedemonteerd, achterhalen. De loswerkman heeft alles bekend. Toen hij later in de krant had gelezen dat het meisje was over leden had hij zich niet bij de politie dur ven melden. De officier van Justitie had tegen B. een gevangenisstraf van één maand gevor derd en een jaar ontzegging van rijbe voegdheid. Scherper dan gewoonlijk werd vrijdag in de G.A.T.T.-bijeenkomst critiek op het Amerikaanse landbouwbeleid geuit. Dit gebeurde in een besloten zitting bij de be schouwing van het Amerikaanse jaarrap port over de ontheffing van 1955, toen de G.A.T.T. Amerika toestond de importquota en de landbouwsubsidies in stand te hou den, hoewel de G.A.T.T. erop uit is der gelijke beperkingen af te schaffen. De critiek richtte zich in de eerste plaats tegen het onlangs door Amerika genomen besluit om importquota vast te stellen op boter-vervangingsmiddelen en andere pro- dukten, diè meer dan 45 percent botervet bevatten evenals voor boter zelf, en ver der tegen heel de politiek van prijsonder steuning en van voortdurende uitbreiding van de landbouwproduktie ondanks af neming van de landbouwgronden. De aan inleggers te vergoeden rente over het tegoed tot f 12.000 wordt met ingang van 1 januari 1958 door de spaarbank te Rotterdam verhoogd tot 2,70 percent. Biografie. Een uitgevershuis in Frank furt heeft zaterdag bericht, dat in 1959 een biografie over de twee jaar geleden over leden schrijver-filosoof Thomas Mann zal worden gepubliceerd van de hand van diens dochter Erika Mann. Uitnodiging. Jan Rebel, balletmeester van het Scapino Ballet, zal gedurende de maand november op uitnodiging van Darja Collin in Florence met dansers van haar balletschool een tweetal balletten -- „De prinses op de erwt" en „De vogelverschrik ker" instuderen. Ontvoering.. .Oostenrijk heeft een „krach tig protest" bij de Tsjechoslowaakse regering ingediend wegens de ontvoe ring van twee Tsjechische vluchtelin gen door de Tsjechische geheime politie. Eerherstel. De Britse publicist Malcolm Muggeridge, die zoveel stof heeft doen opwaaien met zijn artikel in de „Sater- day Evening Post" over het Britse ko ningshuis, heeft zich kandidaat laten stellen voor de rectorszetel aan de uni versiteit van Edinburgh. Hij verklaarde de uitnodiging te gereder aangenomen te hebben vanwege de wijze waarop zijn naam de laatste tijd door het slijk is gehaald. Sport. Uit vierhonderd inzendingen uit tien landen is zaterdag in Parijs een Perzische poes, genaamd Doudou de Brehat, tot „de prachtigste kat van de wereld" gekozen. De expositie was ge organiseerd door de Parijse kattenclub. Spoetnik. Volgens radio-Moskou is in Rusland een machine voor woningbouw uitgevonden, waarmee in ruim twee weken tijds een kleine woning kan worden gebouwd. In vijftig tot Nestig dagen kan de machine een stenen ge bouw van vijf verdiepingen oprichten, of een kleine woning in veertien tot achttien dagen. „De machine beperkt de arbeidskosten tot een tiende", aldus radio-Moskou. Bezuiniging. Het Amerikaanse commu nistische dagblad „Daily Worker" heeft zich door het teruglopen van het aan tal abonnees en financiële moeilijk heden genoodzaakt gezien zijn ver schijning op vrijdag stop te zetten. In plaats daarvan komt er een week-end editie van twaalf pagina's, die vrijdag morgen al verkrijgbaar zal zijn. Angstig. Op de kermis in Münster (West- Duitsland) hebben zondag 31 mensen een benauwd uurtje beleefd toen het reuzenrad waarin zij zaten stil bleef staan en angstig ging overhellen door het breken van een as. De brandweer heeft de kermisgangers met veel moei te kunnen redden. In Parijs. Volgens het Amerikaanse tijd schrift „Fortune" is de Amerikaan J. Paul Getty, die in Parijs woont, de rijk ste Amerikaan. Het blad schat 's mans beizt op 700 tot 1.000 miljoen dollar. Surrogaat. Israëlische geleerden zijn er in geslaagd een substantie te vervaardigen die menselijk bloed vervangen kan, zo heeft dr. Kadman Mann op een bijeen komst in Philadelphia verklaard. Aanzoek. Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië heeft de hand gevraagd van de zeventienjarige Jordaanse studente Ferial Mountaz Es Solh, een nicht van de ministerpresident van Libanon, Sami Es Solh. Een officiële delegatie zal binnenkort in Beiroet komen onder handelen. Cadeautje. Victor Purse, plaatsvervan gend hoofd van het protocol op het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken is, waarschijnlijk omdat hij een auto van koning Saoed als ge schenk ontving, ontslagen. Volgens Pursë staat de auto op naam van zijn vrouw. Volgens de Amerikaanse grond wet mogen personen in' staatsdienst zonder toestemming van het Congres geen geschenken, emolumenten, func ties, titels enzovoorts van vreemde regeringspersonen aanvaarden. Ontslag. De Chileense minister van Bui tenlandse Zaken, Sainte Marie, en de minister van Justitie, Latorre, zijn van hun functie mtheven. Zij worden ervan beschuldigd door achteloosheid de ont snapping van de Argentijnse peronis- tische leider Kelly te hebben verge makkelijkt. Leiders. De Tsjechoslowaakse autoritei ten delen mee, dat in Praag een tegen de staat gerichte groep is opgerold welke „ondermijnende en terroristische activiteit voorbereidde". De leden spio neerden voor het westen. De groep be stond voornamelijk uit personen die leidende posities bekleedden in 't voor malige kapitalistische stelsel, aldus de verklaring. Boeren. Een rechtbank te Schwerin in Oost-Duitsland heeft zeven Oostduit sers tot straffen variërend van negen maanden gevangenis tot zeven jaar dwangarbeid veroordeeld op beschuldi ging van spionage voor de Franse ge heime dienst en illegaal wapenbezit. De verdachten waren kleine hand werkslieden en boeren. Griep. In 160 steden van Engeland en Wales zijn in de afgelopen week 600 mensen aan griep overleden. Het totaal aantal sterfgevallen als gevolg van griep bedraagt dit jaar 2.387 tegen 1.087 in dezelfde periode van het vorige jaar. WE behoeven werkelijk geen sentimen- van hun slechtste zijde doen kennen. Toe- tele vereerders van „de goede oude tijd" te gegeven dat de lectuur die in de Verenigde zijn, wanneer we vaststellen dat ook in de Staten onder de naam horrorcomics bekend ontspanning een wet uit de economie geldt staan in ons land niet verspreid wordt, die luidt: een teveel maakt goedkoop. Bij hebben toch de uitgevers van beeldromans deze constatering behoeven we ook aller- j en -strips heel weinig rekening gehouden minst blind te zijn voor het goede dat de' met wat de jeugd nodig heeft, maar hebben tegenwoordige ontwikkeling en de moderne techniek te bieden heeft. Desondanks blijft het een feit dat de toe voor van ontspanning die door film, televisie, radio, tijd schrift en onbenullige lectuur geboden wordt, zo overstel- V. pend is, dat we afgestompt raken voor het gesproken of geschreven woord, de muziekklanken of de beelden die in een niet eindigende stroom op ons toe komen. In zijn boek „De mens en de be schaving" zei prof. Huizinga reeds twintig jaar geleden over de radioluisteraar: „hij luistert met een half oor naar de aan hem verspilde muziek of naar mededelingen, die hij beter had kunnen lezen, en meestal nog beter niet had kunnen lezen", M.a.w. het woord is krachteloos geworden, het bijzon dere cachet van het plaatje is verdwenen en voor muziekklanken raken we onge voelig. Het gevolg van dit teveel aan „ont spanning" is een gedoofde belangstelling en tenslotte verveling. Daarom zullen de massa-communicatiemiddelen die zich tot doel hebben gesteld de luisteraars, lezers of kijkers te boeien hun toevlucht moeten nemen tot steeds opwindender en sensa tioneler middelen. De producenten van flodder-lectuur en van het massa beeld hebben zich in dit opzicht dan oo' vaak zij integendeel de produktie van minderwaardige beeld verhalen steeds geleid in de richting die hun de grootste afzet bood. En die richting was de sensationele, de huive ringwekkende en de misdadi ge. De jongeren die in de grond niet anders zijn ingesteld dan de jeugd van vroeger, is bedorven, ten eer ste door het kweken van oververzadiging op het gebied der zogenaamde ontspan ning en voorts omdat zij (terwïlle van de winsten) opgedreven werden naar het ex treme. We behoeven in dit opzicht heus niet alleen bij de beeldverhalen stil te staan. Is het niet veel zeggend, dat een bioscoopexploitant tamboereert op de vechtlust en grofheid van een bepaalde buurt door op zijn affiches te vermelden: „Jongens van de Boekhorststraat, er is weer knokken geblazen!" Een gedeelte van deze jongens heeft thans straffen van enige jaren uit te zitten, maar dit soort exploitanten kent geen verantwoordelijk heid ten opzichte van de opgroeiende jeugd Zullen we nu eens omzien naar het few.' meen der klassieke orakels? Daarover de volgende keer. (Nadruk verboden). H. PétilWïi

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2