Horen en zien r V. PRIMMETJE SPION IN BERLIJN 'Jirieven aan de redactie Agenda voor Haarlem Fonkelende typeringen in een frisse opvoering van Puck Modeshow Laines D'Aoust kauw aankondigingen en nabeschouwingen; Kort en 4 44 Radio - teïèÈÊÊÈkwki „LES FOLIES AMOUREUSES" In vele opzichten genietbaar breiwol De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Documentaire Federatieziekenfondsen willen tandartskosten terugbetalen Gevangenen in stalen kooien Nederlands Kamerorkest langer naar Italië Niets te leren, nu proberen - mooi en strak: Cetalacsjïïskï :k: Voetbal - Soccer - Rugby Onderscheid bij onderscheidingen bondig^ ONS VERVOLGVERHAAL DOOR SLIM HARRISON M AANDAG 28 OKTOBER 1957 Het zaterdagavondprogramma van de AVRO-televisie, gedeeltelijk gewijd aan Haarlem, was in vele opzichten genietbaar. Niet alleen was het Haarlemse accent zeer zorgvuldig uitgewogen, zodat er van ge forceerdheid geen sprake was, doch tevens kon het geheel aanspraak maken op de betiteling van vlot en onderhoudend. Een vluchtig bezoek van Cees de Lange en Mies Bouman aan een Haarlems terrasje be kroond door een enigszins buiten het sei zoen gevallen attentie van een Haarlems bloemenmeisje, werd gevolgd door de in troductie van enige Haarlemse figuren, wier optreden de aandacht bleef boeien tot het eind. Godfried Bomans, Jo Vincent Wim Povel, de bollenkweker Frans Roozen, het duo Van Hees en Serné en de hockeyer Henk Bouwman traden achtereenvolgens voor de camera, waarbij Cees de Lange en Mies Bouwman als interviewers fungeer den. Van de discussie tussen Jo Vincent en Mies Bouwman had iedereen waarschijn lijk wat meer verwacht, want het gekeuvel over de wel zeer knusse onderwerpjes, waarop Mies Bouwman het gesprek telkens meende te moeten brengen, woog al te licht in verhouding tot de betekenis, die Jo Vin cent nog steeds in de herinnering inneemt. Desalniettemin was dit programmapunt er een, dat waarlijk niet alleen de Haarlem mers zal hebben geboeid. Het uitstekende orkest van Harry de Groot had vervolgens tot taak, een drietal jitterbuggende, rock- and-rollende en tapdansende heren, The Kay Brothers uit Harlem, te begeleiden, die een imponerende bewegingskunst demon streerden, doch helaas niet van ophouden wisten. Zeer geslaagd mocht de hieropvol- gende „quiz" heten, die onder de leuze „Haal je schoolgeld terug" dr. C. Spoelder, oud-rector van het Stedelijk Gymnasium te Haarlem, in de gelegenheid stelde de parate (resterende) kennis van enkele zijner oud leerlingen (mevrouw I. Niemeyer en mr. A. D. P. V. van Löben Seis) te toetsen. Dr. Spoelder verstaat de kunst zijn nummer te „brengen", zou men kunnen zeggen. Hij maakte er een vermakelijk en geestig ge val van, zodat Cees de Lange weinig an ders behoefde te doen dan de cassa te be dienen. ADVERTENTIE Op donderdag 31 oktober, 's avonds om 20.15 uur organiseert Gerzon een breiwol-modeshcw to Paviljoen Dreelzicht, Fonteinlaan 1 te Haarlem, waarbij gratis thee met gebak wordt geserveerd. Op deze show tonen wij de fraaiste handgebreide dames- en herenar tikelen van de beroemde d'AOUST WOL. GRATIS TOEGANGSBEWIJZEN worden uitsluitend verstrekt in ons gebouw Grote Houtstraat 54, kassa parterre. De Franse blijspeldichter Jean Frangois Regnard staat op de markt der blijspel schrijvers niet zo hoog genoteerd als Mo lière. Vandaar dat men zo zelden een van zijn stukken ziet opgevoerd. Toch zou het na de voorstelling, die Puck zaterdag in het Van Nispenhuis te Amsterdam gaf van zijn „Les folies amoureuses" (vrij vertaald: „Verliefde dwaasheden") zin hebben ons af te vragen of op zijn minst al het amateur toneel met een vertaling van zijn werk gediend is. Ik denk dan vooral aan school- opvoeringen, waarbij men voor het klas sieke repertoire telkens weer op Molière terugvalt, terwijl er toch materiaal genoeg voorhanden is en niet eens zo ver van de grote Jean Baptiste verwijderd. Jean Fran gois Regnard werd 33 jaar later dan Mo lière geboren. Hij schreef een vrij groot aantal komedies, die uitmuntten door hun knap verzonnen intriges en handige dra matische constructie. Ze waren bovendien niet van geest gespeend. Dat Regnards ta lenten niet zo rijk gezaaid waren als die van Molière blijkt uit het enige tekort dat men hem kan aanwrijven: hij beperkte zich tot typeringen. Aan karakters kwam hij niet toe. Maar met de talenten, die hij dan bezat, heeft hij gewoekerd. Hij moet een goed inzicht hebben gehad in zijn mogelijkheden. Jean Frangois Regnard was een verstandig man en een plezierig man. De weerslag daarvan vindt men in de ma nier waarop hij het komediespel op papier beoefende en de grappige dialoog, die eruit voortkwam. Paul Rodenko vertaalde voor Puck „Les folies amoureuses". De vertaling is zo fris of het stuk nu is geschreven. Om de situa ties, waarvoor het ons stelt, aannemelijk te maken, moet de vertaler de afstand van de tijd overbruggen met een moderne tekst, die actueel in het gehoor ligt en de spelers HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgenge bed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kin deren. 10.15 Gram. 10;30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziel luistert, caus. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Metropole-ork. en solist. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram, 13.25 Dansmuz. 14.00 Gemengd koor Capella. 14.30 Voor de vrouwen v. h. land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Nederlands Nieuw-Guinea en het intern, geofisisch jaar, door D. van Sab- ben. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Beroemde romanfiguren, door dr. A. Saalborn: Bazarof, de eerste nihilist (Toergen- jef19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Franse chansons. 19.35 Gram. 20.20 Cate chismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Radio-Filh. orkest. 22.00 Reportage. 22.20 Gram. 22.35 Gezondheidspraatje. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8,15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Mezzosopr. en piano. 11.50 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Zang en orgel. 13.55 Beurs ber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Viool en piano. 15.30 Voor de zieden. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Journ. 18.30 Amateursprogr. 13.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Koormuz. 19.20 Lichte muziek. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge- var. progr. 22.15 Muz. caus. 22.55 Ik geloof, dat. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.21 Muz. caus. 23.41 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Vokaal trio. 17.45 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws 19.40 Gram. 19.50 Syndikale kron. 20.00 Operettemuz. 21.00 Omr.ork. en sol. 22.00 Nieuws. 22.11 Piano kwartet. 22.45 Koorzang. 22.5523.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Relais v. d. Vlaamse TV: Amus.ork. en sol. 20.45 Journ, en weeroverz. 21.00—23.05 Filmprogramma, Een cabaret-in-een-notedop onder de titel „Dat is geen kunst" besloot deze avond, waarbij Johnny Kraaykamp, Rijk de Gooyer, Andrea Domburg en Ria Kuyken aan de hand van teksten van Eli Asser een reeks vlot uit de machine rollende schetsen produceerden. Ofschoon van deze vier alleen Andrea Domburg een volleerd dramatisch talent mag worden genoemd, dat lichtvoetig genoeg is om door vluch tige impressies echt „televisiemateriaal" te leveren, hadden de andere drie ook nu en dan toon en gebaar te pakken, zodat hun optreden de goede indruk van het geheel bevestigde. De kijkers in de huiskamer hebben een gezellige avond gehad, maar ook de be zoekers aan de AVRO-studio in Hilversum, waar de uitzending werd voorbereid. Een flink gedeelte van de grote zaal was als studio ingericht. Daar werden de vele Haarlemmers, die naar Hilversum waren getrokken, welkom geheten door het hoofd van de televisie-sectie van de AVRO, de heer Siebe van der Zee. De toeschouwers kregen te zien op welke wijze het program ma werd uitgevoerd en zij waren getuige van de bedrijvigheid van de cameraman nen, de technici van de N.T.S. en de ver richtingen van hun stadgenoten, die een belangrijk aandeel hadden. Behalve het, zien van een goed verzorgd programing hebben de bezoekers een indruk gekregen van wat er aan een televisie-uitzending vastzit en in dubbel opzicht zullen zij tevreden huiswaarts zijn gekeerd. Lopik zond zondagavond een gezamenlijk programma uit van AVRO, K.R.O. VARA en V.P.R.O., waarin eerst een filmpje van veertig minuten over muziekonderwijs aan doofstomme kinderen op het r.-k. doof- stommeninstituut te St. Michielsgestel werd vertoond. Een bijzonder leerzame docu mentaire door de N.T.S. uitstekend ge filmd en van een sober commentaar voor zien. Vervolgens kon men kijken naar een rechtstreekse reportage uit de sportpark hal te Hilversum, waar commentator Co Hogendoorn de beschikking had over niet minder dan vier camera's om de belang rijkste partijen uit de interland tafelten niswedstrijd tussen Nederland en Frank rijk op het scherm te brengen. Het werd een voor de liefhebbers van deze sport bijzonder aantrekkelijk geheel, niet in het minst door de uitstekende belichting. Co Hogendoorn viel in het geheel niet op. En dat betekent bij de televisiereportage naar onze mening een compliment. Beeldschermer de nodige ruimte laat voor de charge, alsof ook zij afstand van hun figuren nemen. Des te eerder zijn we geneigd ze met een gevoel van superioriteit te bekijken en behagen in hun avonturen te scheppen. De gelegenheid tot deze charge hebben de ac teurs evenmin laten voorbijgaan als de kans tot het chargeren om der wille van de toneelhoedanigheid hunner figuren. Guus Verstraete voerde zijn regie vol gens een opvatting, waarmee iedereen zich kon verenigen. Spelers en publiek. Zelfs al werd er wel eens overgechargeerd. Maar het verzwakkend effect daarvan werd weer spoedig teniet gedaan door het enthousias me, waarmee het jonge keurtroepje van Puck een demonstratie gaf van toneelspel met hart en vurigheid. Het wierp zich op „Les folies amoureuses" met zoveel uitbun digheid, dat men er geheel van onder de bekoring kwam. Wij zagen een uitnemend beheerste en precies binnen de omlijning van het type gehouden jaloerse oude gek van Jan Hundling. Voorts twee voor treffelijke meisjesfiguren. Een voor de zot ste scènes parate Adèle door Jeannette van der Heyden en een temperamentvolle dienster in de vurige verschijning van Petra Verbeek. Tenslotte een minnaar par excellence zoals Eric van der Donk die met zwier en overmoed speelde en een schar laken knecht van Leen Jongewaard. Men doorziet hem gemakkelijk, maar men ver leent hem ieder moment opnieuw zijn bijval. Voor decors en costuums, fonkelend en geheel in snit, tekende Hep van Delft. De muziek van Bernard van Beurden leende zich uitstekend voor deze alleraardigste voorstelling. P. W. Franse De ziekenfondsen, aangesloten bij de federatie van door verzekerden en mede werkers beheerde ziekenfondsen, die in Utrecht een congres hielden, zijn van oor deel dat aan de verzekerden, die in de periode van het tandartsenconflict tand heelkundige hulp hebben ingeroepen en daarvoor rechtstreeks aan de tandartsen de kosten hebben betaald, restitutie van een belangrijk deel dezer kosten dient te worden verleend. Aan het federatiebe stuur werd opgedragen te bevorderen, dat deze schadeloosstelling zowel aan verplicht als aan vrijwillig verzekerden wordt toe gekend. Voorts werd een rapport besproken be treffende het totstandkomen van een hech tere grondslag van de overeenkomsten tus sen de ziekenfondsen enerzijds en de huis artsen, specialisten, apothekers en tand artsen anderzijds. Men wil in deze over eenkomst een bepaling opnemen dat even tuele geschillen door arbitrage dienen te worden opgelost. In het voorlopig verslag over de begro ting van Justitie verklaren vele Kamerle den verontrust te zijn over het feit, dat de gedetineerden in Veenhuizen 's nachts in stalen kooien worden opgesloten. Zij kun nen zich met deze vorm van opsluiting niet verenigen. Zij wezen op het grote ge vaar, waaraan deze mensen zouden zijn blootgesteld, wanneer brand ontstaat. Zij vroegen de minister in deze toestand bin nen afzienbare tijd verbetering te brengen. Zoals reeds is gemeld zal het Nederlands Kamerorkest, na op 7 november in Zürich te hebben gespeeld, een reeks concerten in Italië geven. De oorspronkelijk tot Noord- Italië beperkte tournee werd inmiddels uit gebreid. Er zullen ook concerten in Rome, Aquila, Ancona en Arezzo worden gegeven, en men heeft een uitnodiging aanvaard om een begeleiding te verzorgen in het Teatro Fenice in Venetië. In Triëst zal de reeks van veertien concerten- op 25 november worden besloten De volgende dag begon Donnavo met zangoefeningen. Hij speelde op zijn luit en zong verscheidene liedjes voor, daarna moest Primmetje met hem meezingen. Eerst was het wel moeilijk, maar Primmetje leerde de liedjes al gaiiw nazingen. En toen ze enkele uren zo bezig waren geweest knikte Donnavo tevreden. „Mooi zo", zei hij. „Je leert het al aardig. Nog 'n paar dagen je best doen en dan kun nen we naar de kermis gaan". Toen gingen ze slapen. 27-28 ADVERTENTIE (Verkort weergegeven) Woningnood. In „Brieven aan de re dactie" las ik gisteren het stukje van een abonnee over de woningnood en mensen die te veel ruimte hebben. Hoe zou abonnee het vinden als hij na 40 jaar hard werken en zuinig zijn, een huis z'n eigendom kan noemen en als hij er dan van wil genieten, gedwongen wordt om een gedeelte af te staan, met alle ellende daaraan verbonden? Weet hij wat het zeggen wil om samen te wonen met onopgevoede mensen in een huis, wat er niet voor geschikt is? Indien de inwoners zich zouden realiseren dat ze blij moeten zijn dat ze geholpen zijn en de gevoelens van de verhuurder(s) ontzien, dan zou er niet zo'n tegenkanting zijn voor het afstaan van woonruimte. Laten de woningzoekenden niet de fout zoeken bij die mensen, die eventueel wel een kamer zouden kunnen missen maar dit niet wil len, dat is hun goed recht; de fout zit bij de overheid en daarvan zijn wij allemaal de dupe. Hoogachtend, EEN GEDUPEERDE. Conclusie. De discussie door middel van de „Brieven aan de Redactie" over de wo ningnood heeft verschillende zienswijzen aan het woord gelaten, die het onderwerp nog eens van diverse kanten belichtten. Wij hebben nog ettelijke reacties gekregen, die echter in herhalingen vallen. Daarom zullen wij hiermede de discussie sluiten, concluderend dat: a. de woningnood nog steeds een zeer pijnlijk euvel onzer samen leving is, die grote groepen mensen dupeert en in een onhoudbare noodtoestand brengt; b. dat velen in staat zouden zijn, woon ruimte af te staan, doch dat talrijke ge- ADVERTENTIE ••••••••••••••«••••••••«••SS «"""s Blijf fit Door te kauwen blfjft U goed in vorm. Kauwen be vordert de spijsvertering, geeft een frisse mond. Kauw Wrigley P.K. en blijf fit ::s .MM •MI«M •MB« •••a ■M OOOO Hoe ontstond voetbal, de eerste „winter"-sport van Nederland? Het was in Engeland dat omstreeks 1850 twee universiteits-ploegen een rugby wedstrijd speelden. Beide ploegen waren fit en in de beste vorm. Plot seling ontstond meningsverschil over de uitleg van de spelregels. Een van de twee ploegen trok zich terug en voerde later een nieuw spel in, met eigen regels, dat men „soccer" (voet bal) noemde. aaaaaaM- •••••••V ••••••••a «aaaaa aaaaaaaaaa aaaaaaaaaa aaaaaaaasoaea aaaaaaaaoaa ..«aaaaa aaaaaaaaaa „.-—••aaaaaaiëaiaaaaiuiii'i'üaaaaaaXaaaaa •••••aaaaaa.aMaaaaa«aaaaaaaaaaaaooaaa.ofc».«ftao£...~..aaaaaaoaa •aaaaaaaaaaaeaa vallen van samenwoning dermate in tra gedies zijn verkeerd, dat de vrees de mees ten weerhoudt om hun maatschappelijk gevoel te laten spreken; zodat dit ver schijnsel evenzeer aan te ruim wonenden als aan inwonenden kan worden geweten; c. dat inwoning geen oplossing kan bieden op lange termijn en dus moet worden ge streefd naar een andere, bevredigender oplossing door middel van nieuwbouw en splitsing van te ruime woningen in afzon derlijke woongedeelten. En d. dat de hui dige situatie het gehele volk op een of an dere manier dupeert, zodat het geen zin heeft elkander verwijten te maken, en dat de overheid voor de zware verantwoorde lijkheid staat, een laks beleid zo snel mo gelijk goed te maken. Deze tendenzen waren in vele brieven, gepubliceerd en niet gepubliceerd, opge nomen, zodat hiermede voorlopig wel weer alles gezegd is. REDACTIE Hoera! Ge hebt het in de dagbladen kunnen lezen. De uitkeringen van de Al- gemeene Ouderdomswet worden in ver band met de huurverhoging verhoogd, met als resultaat dat wij, Suurhofmannekes een extra uitkering zullen ontvangen van 1.- per maand wanneer wij gehuwd zijn, of 0.50, zijnde twee kwartjes, wanneer wij ongehuwd of weduwnaar zijn. Moeten wij hierover ontevreden zijn? Natuurlijk niet. Moppert de orgeldraaier zo gij een cent in zijn petje doet? Nee, hij bedankt u beleefd. En als wij nu, na de huurverhoging en de stijging van het levenspeil, toch nog een flink voordelig saldo overhouden, nu dan hebben wij dit te danken aan deze suppletie-uitkering. .-.in; Maar. alle gekheid op een stokje. De vraag is als volgt: Welk een omvang van administratie is aan dit besluit verbonden, en hoeveel ambtenaren moeten er mis schien overwerken om alles in kannen en kruiken te krijgen? Loont het nu werkelijk de moeite om misschien zeer hoge onkos ten te maken om een enkel druppeltje uit het kraantje van de schatkist te laten vloeien? Het is maar een vraag. Haarlem. VAN RANDTWIJK. In het voorlopig verslag over de begro ting van Algemene Zaken merken vele Kamerleden op, dat bij het verlenen van onderscheidingen niet alleen rekening pleegt te worden gehouden met de waar de van de gedragingen, welke iemand voor een onderscheiding in aanmerking doen komen, doch ook met de functie of de rang van de te decoreren persoon in het maat schappelijk bestel. „Meent ook de regering niet", zo vroegen deze leden, „dat het re kening houden met deze laatste factor in de huidige verhoudingen niet langer op zijn plaats is?" 41. Ik weet nog niet, misschien tegen een uur of tien. Goed, meneer O'Connor. Ik kijk het diensterje nog eens na, zij ziet er wer kelijk patent uit, werkelijk. Maar terug naar ernstiger zaken. Ik ga op bed zitten en kijk de krant in, terwijl ik een kop zwarte koffie drink. De foto staat op pa gina één: ALWEER EEN DODELIJK ONGEVAL OP WEG NAAR CHAMONIX". „Een automobilist, komende uit de richting van het wintersportcentrum, rijdende in een Peugeot, is in een bocht geslipt en met zijn auto in een ravijn gestort. Om twee uur 's morgens heeft men de eerste hulp kunnen bieden". „Uit een hoop verwrongen staal heeft men het onherkenbare lichaam bevrijd". „Volgens het adresplaatje zou de auto toebehoren aan dokter Yann Herbert, wonende Rue de la Boëtie 25 te Parijs. „Naar een voorlopig onderzoek van de plaatselijke politie van Sallanches heeft uitgewezen, heeft dr. Her- bert tegen middernacht zijn auto als vermist opgege ven, die dus waarschijnlijk gestolen is. Men is doende de identiteit van het slachtoffer vast te stellen". Ik leg de krant neer en verorber peinzend mijn toast met boter. De politie heeft dus geen moment gedacht dat dit ongeluk in scène zou zijn gezet. Of in ieder geval heeft de politie de journalisten daarover niets meegedeeld. Op dit moment moet June Douglas in Saint-Gervais zijn en een pakje gemaakt hebben van Igor Krastofs revolver. In gedachten zie ik het gezicht al van de beroemde Walter Sullivan, als hij het pakje krijgt. En Grace Sullivan dan! GraceIk vind die voor naam eigenlijk veel mooier dan Angela. Miss Morelli is nu toch eindelijk eens origineel geweest. Ik schenk me nog een kopje koffie in als de telefoon rinkelt. Hallo?! Hallo! Meneer O'Connor Daar spreekt u mee. Met wie? Walter Sullivan. Aangenaam. Mijn waarde O'Connor, ik vind dat wij een beetje onprettig afscheid van elkaar hebben genomen van nacht. Mijn vrouw is niet altijd even goed te spreken, tegenwoordig, en ik hoop dat .u haar zult jvillen ver ontschuldigen. Maar hoa^,M ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) Zullen we over een half uur elkaar ergens ont moeten? Een half uur Ik zal u komen afhalen in de Savoy. Akkoord, ik zal op u wachten. Als ik niet in de hal ben, dan ben ik bij Suzan Martin. Daar kunt u me laten roepen. Met een rijtje beleefdheden nemen we afscheid. Waarom zou Walter Sullivan me hebben opgebeld? Zou hij of zijn charmante begeleidster argwaan heb ben gekregen over mijn ware identiteit? Ik ga naar Suzan toe. Zij laat me volkomen koud, maar het is altijd goed een vrouw bij de hand te hebben die belangstelling heeft voor je banksaldo. De ervaring heeft me geleerd dat zulke meisjes van alles voor je doen voor een biljetje van honderd. Suzan ligt natuurlijk nog in bed. Suzan, ik ben in de voormiddag bezet, maar ik beloof je dat we vanmiddag een eind met de auto gaan rijden. Kies zelf een plek uit waar je heen wilt. Ze heb ben me verteld dat de vallei van Salanches wonderlijk mooi moet zijn. Zul je me werkelijk meenemen? Ik beloof het. Je bent een schat, Michaël. De telefoon gaat. Het is voor jou, Michaël. Halloja, ik kom direct beneden. Beneden aan de trap spuit ik weer een paar druppels in mijn neus, wat mij steeds meer gaat tegenstaan. Kurt, pardon Walter Sullivan, zit in een fauteuil en heeft stellig mijn neusbehandeling waargenomen. O'Connor. Hoe gaat het? Mijn auto staat voor de deur. Goed. Samen lopen wij de treden van het bordes af. Ik voel dat Kurt mijn mismaaktheid in acht neemt, want hij loopt bijzonder langzaam. Zodra we in zijn auto zitten, haalt hij een pakje sigaretten tevoorschijn en biedt me er een aan. Ik weiger uiteraard en hij verontschuldigt zich: „Och, da's waar, ik was 't vergeten. Hoe speelt H dat in hemelsnaam klaar, niet te roken?. Wordt vervolgd) Dat kost me geen moeite, Sullivan. Ik heb nog nooit gerookt. Zelfs al schooljongen niet? Och, ik heb 't wel eens geprobeerd, maar ik vond 't zo verschrikkelijk, dat ik 't voor geen geld nog eens zou willen doen. Hij rijdt rustig in de richting Sallanches. Ik kijk naar het landschap alsof ik het voor het eerst zag. Er staan agenten op de weg en een grijze vracht auto staat er ook stil. Wat is hier aan de hand? Hier is vannacht een ellendig ongeluk gebeurd. Misschien hebt u het in de krant gelezen? Ah! Met die Peugeot?! Jaje moet erg goed uitkijken in de bergen. Ik bewonder de wijze waarop u rijdt. U moet de weg honderden keren gereden hebben, te oordelen naar uw rijden. Ik kan even goed iets suggereren als hij. Maar hij wilde kennelijk eens zien hoe ik op het ongeluk zou reageren. Welnu, ik heb hem even laten veronderstel len dat ik van zijn kennis van het landschap bijzonder goed op de hoogte ben. In Fayet slaat hij af, de weg naar Saint-Gervais in. Waarom hebt u me eigenlijk meegenomen deze "kant uit? Ik zou u graag aan een vriendin willen voor stellen. Nu begrijp ik waarom u mevrouw Sullivan niet hebt meegenomen. Eh! Ja, het is misschien dom van me, maar ik vind miss Suzan geen gezelschap voor u. U zou ken nis moeten maken met een intelligente vrouw, een vrouw van standing die u uw verblijf in Chamonix zo aangenaam mogelijk zou kunnen maken. Ik geloof dat de vrouw die ik op het oog heb, daarin uitstekend zou slagen. Alleener is misschien één dingzij is een Duitse. Duitse? Om precies te zijn een Beierse. Wat geeft dat, als zij maar aardig is. Zij is bijzonder aardig. Nieuwe voorzitter. Daar generaal- majoor-vlieger b.d. W. C. J. Versteegh ze ventig jaar is geworden, heeft de minister van Defensie hem op de meest eervolle wijze en onder dankzegging voor de bewe zen diensten ontheven uit zijn functie van voorzitter van de Raad van Advies inzake Luchtvaartongevallen. Hij wordt in deze functie opgevolgd door luitenant-generaal- vlieger L. J. Zegers Radio-prijsvraag. De radio-luister prijsvraag (Wim Kan-prijsvraag), die op de beide zenders op 31 augustus voor het Koningin Wilhelmina Fonds aan de luisteraars werd voorgelegd, is uitgeloot op 24 oktober ten ovei-staan van notaris P. H. A. E. Ribbers te Amstei-dam. De ere prijs, beschikbaar gesteld door prinses Wilhelmina, is gewonnen door de heer J. G. van Sambeek te Breda; de eerste prijs (een Philips radiotoestel) door de heer J. Sluiter te Amsterdam. Van de overige prij zen zal aan de winnaars in de loop van deze week mededeling worden gedaan. Onderscheiding. De heer C. M. A. Koot, burgemeester van Uithoorn, is door de Paus benoemd tot ridder in de orde van de Heilige Gi'egorius de Grote. Paspoortplicht Zwitsers. De algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer (ANW) heeft zich tot de mi nister van Buitenlandse Zaken gewend met het verzoek zo mogelijk nog vóór het toe ristenseizoen 1958 de paspoortplicht voor Zwitserse bezoekers op te heffen. Indien Zwitserse onderdanen tot ons land zouden worden toegelaten op vertoon van een offi cieel identiteitsbewijs zou dit, naar de me ning der ANVV, het vreemdelingenverkeer naar Nederland belangrijk stimuleren. „Rijnduwschip". De eerste duween- heid op de Rijn, dit jaar in Mainz voor een gemeenschap van Nederlandse en Duitse reders gebouwd, heeft met goed gevolg haar eerste technische proefvaart voltooid en is van Lobith naar Vlaardingen gevaren. De zer dagen zal deze duweenheid, die voor het vervoer van massagoederen op de be neden-Rijn gebouwd is, haar eerste lading erts naar het Roergebied duwen. Minister Algera terug. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, is op Schiphol teruggekeerd uit Rome, waar hij heeft deelgenomen aan een zitting van de Europese conferentie van ministers van verkeer, die drie dagen geduurd heeft. Bij deze conferentie zijn zeventien landen aangesloten. Smokkelarij. Een opvarende van het Nederlandse schip „Vliestroom" de 56- jarige W. J. V. is door de Londense rechter veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf wegens poging tot het smok kelen van 69 horloges. V. gaf het feit toe. Hij verklaarde dat hij een bijverdienste nodig had om zijn zoon in Nedexdand te laten studeren. DINSDAG 29 OKTOBER Frans Halsmuseum: Prof. dr. Th. J. G. Locher over „Communistisch Rusland en de Westerse wereld" voor Volksunivei'si- teit, 20 uur. Roxy: „De zoon van Ali Baba", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uui\ Rembrandt: „Pepote, het kind van de straat", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cine ma Palace: „Meisjes en mannen", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „George wint op alle fronten", alle leef tijden, 14.30 en 20 uur. Studio: „Tussenspel in München", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Het vuur van de haat", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Menselijke raketten", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. MAANDAG 28 OKTOBER Stadsschouwburg: Het Nederlands Bal let met Symphonie nummer 29, De Hoed, Casse Noisette en De Vuurvogel, 20 uur. Frans Halsmuseum: Dr. J. Smalbraak over „Wat iedere vrouw moet weten" voor Volksuniversiteit, 20 uur. Zang en Vriend schap: Genezingsdienst o.l.v. de heer D. Spaargaren, 20 uur. Begijnhofkapel: G. Ernste over „Waarom staat de bijbel vol tekenen, doch bemerken wij heden daar van nog zo weinig?" voor het Interkerke lijk Evangelisatiecomité, 20 uur. Minerva: „Lost Horizon", 14 jaar, 20.15 uur. Roxy: „De zoon van Ali Baba", 14 jaar, 19 en 21.15 uui". Rembrandt: „Pepote, het kind van de straat", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Meisjes en mannen", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „George wint op alle fronten", alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. Studio: „Tussenspei in München", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Het vuur van de haat", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Menselijke raket ten", 14 jaar, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6