Albert Hefjn VICTORIA-WATER Haarlemse jeugd nam in Arnhem aan voetbaltoernooi deel Klodderaars openen campagne tot „bevrijding" van N.-Guinea AR JOS over gezag van overheid en de christelijke politiek BDHC-sters bleven ook tegen Be Fair ongeslagen in de eerste klasse feu Modern winkelen in de AH-SuperMart rfc vlees Leuzen in Djakarta Nederlandse bedrijfsgebouwen van binnen en buiten met verf besmeurd Kalenders 1958 Boekhandel VEKO PRISMA manager 't SILVER STOEPKE DE HOCKEYCOMPETITIE BMHC speelde gelijk tegen Delftse studenten 9 Voor 6000 man geen herhalingsoefeningen B.B.-oefening in Haarlem uitgesteld Geslaagd zwemtoernooi van De Water vrienden Haarlemmers zouden vele boeken hebben verduisterd UIT STAD EN STREEK Haarlemse Nachtegalen geven uitvoering Burgerlijke Stand van Haarlem Geselecteerde hockeyers speelden in Bloemendaal Herstelde wandtapijten in Frans Halsmuseum „Wij weten niet alles" door „Onder Ons" MAANDAG 28 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zondag is onder leiding van de wijkge- meenschap „Klarendal" te Arnhem op het terrein van „Thialf" te Arnhem een voet baltoernooi voor jongens van dertien tot en met vijftien jaar gehouden waaraan ook een Haarlemse ploeg heeft (.Velgenomen. Aanvankelijk had een tiental steden toe gezegd een elftal te sturen, maar door omstandigheden van verschillende aard moesten verscheidene ploegen verstek la ten gaan, zodat uiteindelijk elftallen uit Utrecht, Haarlem en Arnhem overbleven. Ondanks het voor voetbal minder ge schikte veld gaven de wedstrijden tussen deze ploegen vaak aardige en spannende strijd te zien. Ook de publieke belangstel ling mocht behoorlijk worden genoemd. De eerste wedstrijd tussen de elftallen van Utrecht en Haarlem ging vrijwel gelijk op. De Haarlemse jongens namen na tien mi nuten de leiding maar de Utrechtenaren scoorden vlak daarop de verdiende gelijk maker. Nog voor rust hernamen de Haar lemmers met een uitstekend doelpunt de leiding, welke zij ook na de thee niet meer afstonden. Het einde kwam dus met een twee-één overwinning voor de jeugd uit de Spaarnestad. Het treffen tussen de elftallen van Arn hem en Utrecht gaf een groot veldover- wicht te zien van de thuisploeg, hetgeen resulteerde in een vier-nul zege. ADVERTENTIE Alleen dinsdag en woensdag 29 en 30 oktober a.s. Gehakt met zakje kruiden en recept, 500 gram 158 Hacheevlees 300 gram 108 Schouderkarbonade 500 gram 168 Ribkarbonade 500 gram 178 UIT EIGEN SLAGERIJ Lunchworst 150 gram 48 VEILING-VERSE GROENTEN 29 en 30 oktober a.s. Geschrapte worteltjes panklaar 500 gram 29 Handappelen Hollands Glorie per kilo 69 Gaiantie voor kwaliteit 5 Laagste netto-prijzen J Rente plus winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 De tijdrovende omvorming van de vier de parate divisie en de vorming van de tweede parate divisie zijn er de oorzaak van, dat zesduizend militairen dit jaar uitstel van herhalingsoefeningen krijgen. Deze beperking van het oefenschema 1957 zal volgend jaar worden ingehaald Het betreft hier onder meer twee terri toriale regimenten en een aantal leger korpsonderdelen. De grote oefening van de Kring Haar lem van de Bescherming Bevolking die aterdag gehouden zou worden is wegens de A-griep uitgesteld. De uitreiking van de vaardigheidsdiplo ma's die op 7 november in Brinkmann op de Grote Markt in Haarlem zou worden gehouden gaat echter wél door. Op deze avond zal er een film vertoond worden en voorts houdt de heer Lode van Gent een lezing. De wedstrijd tussen Arnhem en Haarlem moest dus de beslissing brengen. De burge meester van Arnhem toonde zijn belang stelling en deed de aftrap. In deze ontmoe ting waren de Arnhemmers bijna voort durend in de aanval, maar de verdediging van de Haarlemmers stond, gesteund door het werkelijk sublieme spel van hun doel- verdediger, pal. Het was dan ook in het bij zonder aan deze keeper te danken dat het Haarlemse doel voor een doorboring werd gevrijwaard. Aangezien de sporadische maar toch ook niet geheel van gevaar ontblote aanvallen van de Haarlemse voor hoede zonder resultaat bleven, kwam het einde van deze mooiste wedstrijd van de middag met een nul-nul stand. Door hun betere doelgemiddelde kwamen de Arn hemmers in het bezit van de wisselbeker, die hun na afloop dooY de voorzitter van de wijkgemeenschap „Klarendal" werd uitgereikt. Ook de Haarlemmers namen echter een beker mee op de terugreis, vanwege het behalen van de tweede prijs in dit toernooi, dat volgend jaar wederom door de stad Arnhem zal worden voorbe reid. De Haarlemse jongens hebben onder lei ding van de heer H. van Hulst een prettige dag gehad. Zwemmers en polospelers uit Londen, Linz, Parijs, Amsterdam, Den Haag en Haarlem hebben zondag in het Sportfond- senbad in Haarlem de strijd aangebonden in een zes stedentoernooi, dat door de Haarlemse Watervrienden in het kader van de viering van het vijfentwintigjarig bestaan, werd georganiseerd. Een polotoernooi ging de zwemwedstrij den vooraf. De heren uit Linz bleven die van Amsterdam met vier-nul de 'baas. Londen zegevierde met zeven-één over Den Haag. Haarlem deelde met Amster dam de punten, twee-twee. Parijs bleef met drie-één de Hagenaars de baas. Haar lem moest met vier-één de eer aan Linz laten en Londen zegevierde met drie-nul over Parijs. Na deze resultaten moesten Parijs en Haarlem tegen elkaar om de derde en vierde plaats, waarbij de gast heren aan het langste eind trokken (twee nul). Londen en Linz moesten uitmaken wie zich winnaar mocht gaan noemen. Het was Linz dat door een drie-twee zege met de eer ging strijken. Zwemmen De zwemontmoeting werd met ruim tweehonderd punten voorsprong op Am sterdam door Londen gewonnen. Vooral mej. A. Barnwell uit Londen viel op door de 100 meter vrije slag in 1 min. 10,4 sec. te zwemmen. Zij won ook de 100 meter rugslag in 1 min. 25,4 sec. Ook de 3 x 66 2/3 meter wisselslag dames werd door de Londense ploeg met flinke voorsprong gewonnen. Bij de heren werd de eerste plaats gedeeld. De Haarlemmer J. Vier hout won de 200 meter schoolslag. H. Ilk uit Linz zegevierde op de 100 meter vrije slag heren en Coignot uit Parijs was de snelste op de 100 meter rugslag. Hierna wonnen de heren uit Londen de 3 x 100 meter wisselslagestafette. De Haarlemse politie heeft zaterdag een 63-jarige colporteur en zijn 41-jarige zoon aangehouden, verdacht van verduis tering van zeshonderd boeken van een Haarlemse drukkerij. De boeken hebben een waarde van ongeveer zeshonderd gul den. De beide mannen verkochten de boe ken voor een gulden per stuk. Voorts werd een 44-jarige incasseerder verdacht van heling van de boeken aangehouden. Ruim zeventig boeken werden bij hem thuis aangetroffen. De drie mannen zijn ingesloten. DJAKARTA (ANP). - Vandaag is in ge heel Indonesië de „campagne voor de be vrijding van West-Irian" (Nederlands Nieuw Guinea) begonnen. In Djakarta wa ren maandagmorgen de gevels van de kan toren van buitenlandse bedrijven bedekt met anti-Nederlandse slagzinnen, uitge voerd in grote rode en zwarte letters. Zondagavond werden die slagzinnen ge verfd op de etalageruiten in het winkel centrum van de hoofdstad, alsmede op de gevels van de Nederlandse hoofdkantoren van Philips, de BPM, de scheepvaartmaat schappijen en Nederlandse drukkerijen. Ook de muren van de Amerikaanse Stan dard Vacuum Petroleum Maatschappij en het toegangshek tot de Australische am bassade en het kantoor van de Australi sche handelscommissaris ontkwamen daar niet aan. De slagzinnen luidden: „verdrijft de Ne derlanders uit West-Irian". „Draagt West- Irian onmiddellijk over, wacht niet tot het bloed van de jeugd het kookpunt heeft be reikt", „De jeugd is bereid de wapens op te nemen om West-Irian te veroveren". „Vervloekt de onderdrukker in West- Irian", „Verovert West-Irian met alle be schikbare middelen". Ook een aantal particuliere auto's werd met slagzinnen volgeklad. Van de zijde van de KLM in Djakarta werd vernomen, dat op het hotel van deze luchtvaartmaatschappij in het centrum van de stad niet alleen de voorgevel was be klad, maar dat ook het interieur van de eetzaal en de hal met verfkwasten was be werkt. Zo was over zittingen van stoelen, lampekappen en schilderijen de verfkwast gehaald. Ook de autobussen van de KLM en auto's van hotelgasten, die voor het gebouw wa ren geparkeerd, waren met olieverf be werkt. Het inwendige van de autobussen was zodanig volgeklad, dat de wagens maandagmorgen ongeschikt waren voor het vervoer van passagiers naar het vliegveld. Zondagavond werd in het paleis van de oresident een jeugdbijeenkomst gehouden. De voorzitter van het comité voor de vie ring van de „dag der jeugdbelofte". Amir Hussein, verklaarde bij die gelegenheid: „De Indonesische jeugd wil de ..dag der jeugdbelofte" als het punt van uitgang be schouwen voor het begin van de actie voor de bevrijding van West-Irian" ..De jeugd onderschrijft niet alleen de verklaring van politici, dat de betrekkingen met Neder land moeten worden verbroken, maar wil zelfs verder gaan en de oorlog aan Neder land verklaren". Zich tot president Sukarno richtend, die de bijeenkomst ook bijwoonde, zeide Hus sein: „Geef ons hel bevel en morgen zullen we naar West-Irian optrekken om onze broeders te bevrijden en de koloniale Hol landers te verdrijven". Krasse taal De nationalistische dagbladen in Djakar ta publiceerden maandag een verklaring van de minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, dat het geschil over West-Irian „tot een nieuwe wereldoorlog zou kunnen leiden". Bij zijn aankomst uit Saigon, waar hij een bijeenkomst, van de landen van het Colombo-plan heeft bijgewoond, deelde Subandrio mede een onderhoud te hebben gehad met de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey, aan wie hij de nieuwe aspecten van de Indone sische strijd voor de terugkeer van West- Irian heeft uitgelegd. Minister Subandrio zeide zijn Australische collega te hebben medegedeeld, dat „als ditmaal de kwestie West-Irian in de algemene vergadering der UNO voor Indonesië ongunstig mocht uit vallen. de strijd zou worden verplaatst van de wereldorganisatie naar Nederland en Indonesië. Deze verplaatsing zou op het uitbreken van een „koude oorlog" kunnen uitlopen, met verreikende gevolgen, „die niet alleen de vrede in Azië in gevaar brengen, maar die ook tot een nieuwe wereldoorlog zouden kunnen leiden". Maandagavond zal de jeugd van Djakar ta in een fakkeloptocht naar de ambtswo ning van de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiger in Indonesië trekken. Voor het front van dit gebouw zal de beeltenis van „een Hollander" worden verbrand. De heer A. H. Hasselman, die de heer Hage naar als Nederlands vertegenwoordiger in Indonesië opvolgt, is het afgelopen week einde in Djakarta gearriveerd. U.P. meldt ook nog een andere anti- Nederlandse slagzin uit Djakarta: „Pas op, we zullen jullie kinderen braden ADVERTENTIE TTTTTTT7TTTVTTTTVTTTTTTTTTVT voor uw vrienden overzee, moeten NU verzonden worden. Wij hebben een fraaie sortering, en zorgen voor solide verpakking. ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 LAAAAAAAAAAAl Nieaws in het kort- Inbraak. In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in een consumptie tent aan de kop van de Zeeweg te Bloe- mendaal. Door middel van het breken van een ruit heeft men zich toegang tot de tent verschaft, waaruit vijfentwintig pak jes sigaretten, chocolade, enige flesjes bier en limonade en een bedrag van twintig gulden uit de fooienpot werden gestolen. Twee gulden gestolen. In de nacht van zaterdag op zondag hebben inbrekers hun slag geslagen in de ambachtsschool aan de Kleverparkweg in Haarlem. Uit een lade in de kamer van de concierge namen zij twee gulden weg. De diefstal werd zondagmorgen ontdekt. Niet op verkeer gelet. Zaterdagoch tend omstreeks half negen werd op de Kleine Houtweg in Haarlem een 33-jarige tuinman, die op de fiets de Rustenburger laan wilde inrijden, door een bestelauto aangereden en tegen het wegdek geslin gerd. De man heeft waarschijnlijk onvol doende op het verkeer gelet. Ter obser vatie werd hij in de Mariastichting opge nomen. Over de aard van zijn verwondin gen was bij de Haarlemse politie niets be- Woensdag 6 november geven de Haar lemse Nachtegalen in de tuinzaal van het concertgebouw de jaarlijkse uitvoering ten bate der t.b.c.-bestrijding. Het be kroonde kinderkoorlied: „De koning gaat verhuizen" (op tekst van Annie M. G. Schmidt, muziek van Paul v. Westering), zullen zij voor het eerst in Haarlem ten gehore brengen met tal van nieuwe liedjes waarin 16 solisten zullen optreden en zij worden daarbij aan de vleugel begeleid door Mia Kampmeijer. Ook een nieuw zangspel: „De gouden ambtsketen van de burgemeester" in drie bedrijven, geschre- van door de leidster Cis Kampmeijer, zal door de jongens en meisjes worden opge voerd, waarvan de première reeds in de afgelopen zomer met veel succes werd gegeven voor astmatische kinderen in Huis ter Heide. De talrijke kostuumpjes werden gemaakt door mensen, die het koor een goed hart toedragen Dat alles op de uitvoering een vlot verloop zal hebben, daarvoor zorgt Jos Kampmeijer als de stille medewerkster achter de cou- Haarlem, 26 okt. 1957. GEHUWD: 26 okt. L. J. van Eeken en M. van der Zwet, J. L. de Wilde en M. C. van Rooden, H. van Maren en S. C. M. Ket, D. W. Terlouw en N. Iburg, A. A. den Heijer en Chr. Teeuwen, A. Bergman en G. L. Jur- gens, G. L. van der Kamp en W. Roos BEVALLEN van een zoon: 25 okt. A. K. E. Hart-Hofman, 25 B. Huizenga-Hiem- stra; 26 okt. P. C. Jansen-Oosten. BEVALLEN van een dochter: 24 okt. G A. W. von Metzsch-Stoffers; 25 okt M. C. van den Bogaard-Vermeijs, A. Schild- meijer-Hirs, H. M. Geutjes-D'haene; 26 okt. G. Gieben-Roelofsen. OVERLEDEN: 25 okt. N. Lacourt, 50 j., Berckheijdestraat, C. J. Deen-Heijtvelt, 72 j., Romolenstraat, .J M. H. Sieraad-Van der Meer, 81 j., Ripperdapark, I. Rietberg- Lelij, 84 j., Orionweg. ADVERTENTIE Onmisbaar voor Uw afspraken. Uur en dag |05< in een oogopslag1 m De heer E. van Ruller, oud-voorzitter van de Anti-Revolutionaire Jongerenorga nisatie (A.R.J.O.S.) in Groningen, heeft zaterdagavond in café-restaurant Brink mann aan de Grote Markt in Haarlem ge sproken voor de ruim honderdvijftig leden van het gewest Kennemerland van de A.R.J.O.S.-clubs. Als uitgangspunt van zijn lezing koos de heer Van Ruller: „De overheid staat in dienst van God, IJ ten goede, maar indien U kwaad doet, wees dan bevreesd, want zij draagt het zwaard niet tevergeefs (Romeinen dertien). Spreker gaf een overzicht van de ge beurtenissen, die betrekking hebben op het Nederlandse staatsbeleid in het begin van deze eeuw. Hieruit kwam duidelijk het. a.r.-standpunt ten aanzien van het over heidsgezag tot uiting. „Het optreden van minister Colijn moet in dit verband wel worden genoemd. Hij was de staatsman, die in de vooroorlogse tijd van de gezags crisis de wet uitstekend wist te hanteren, tegen alle andere politieke stromingen in. Hij wist de belangen van de natie op de juiste wijze te schatten", aldus de spreker. De heer Van Ruller wees er voorts op, dat wij als christelijke mensen moeten le ven uitgaande van de gezagsgedachte. Daarbij moeten wij er vooral op toezien, dat wij in deze tijd internationaal denken en niet de overheid bij zijn optreden be titelen als „het zootje uit Den Haag". „Er is veel veranderd sinds de dertiger jaren. Het socialisme heeft steeds meer voet aan de grond gekregen en leeft in een groot gedeelte van ons volk", zei de ADVERTENTIE DE MEEST GEVRAAGDE^ NATUURLIJK BRONWATER TAFELDRANK ADVERTENTIE PRISMA HORLOGES VERKRIJGBAAR BIJ De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem - Telefoon 20049 Ook deze week heeft BDHC niet teleur gesteld en door een 41 overwinning hebben de Bloemendaalse dames thans na zes wedstrijden ongeslagen de leiding in de eerste klasse. BMHC heeft deze week eveneens voor een bijzonder goed resul taat gezorgd, want een gelijk spel in de uitwedstrijd tegen het Delftse studenten team is nog altijd een zeer goede prestatie. Alliance moest met een nederlaag tegen Aeolus huiswaarts keren, doch HBS deed het beter en behaalde de volle winst (20). De grote verrassing was zeker de overwinning van Zandvoort op HIC. Ever Swift moest met verlies genoegen nemen, waarvoor HBS aan een doelpunt voldoen de had. Bij de dames liet Alliance in de hoogste klasse een fraaie winstkans verloren gaan tegen RBC, doch Rood Wit zag IIDM weer met gering verlies het veld verlaten (32). De dames van IIBS en Ever Swift be haalden de volle winst. De stand in de eerste klasse heren is thans: Delftse studenten 5—7 Be Fair 5—6 SCHC 5—5 BMHC 5—5 Laren 3—4 Amsterdam 5—4 Togo 5—4 HHIJC 3—3 Hilversum 4—2 Delftse studentenBMHC (heren) Het is BMHC dank zij vooral uitstekend verdedigend werk gelukt de gevaarlijke Delftse aanval in bedwang te houden, want pas in de tweede helft slaagde de thuisclub er in de leiding te nemen. On geveer vijf minuten voor het einde schoot BMHC een strafcorner uitstekend in (1—1). AeolusAlliance (heren) Op een zeer slecht terrein slaagde Al liance er niet in behoorlijke tegenstand te bieden aan Aeolus en op vlotte wijze nam de thuisclub een 20 voorsprong. Ondanks een veldmeerderheid na de hervatting kon Aeolus de voorsprong tot 4 -0 opvoeren, alvorens de bezoekers in de laatste minuten de achterstand tot redelijker cijfers terugbrachten (4—2). HBSAsvion (heren) De thuisclub kon in de eerste helft door Van Damme een kleine 10 voorsprong nemen. Ook na de hervatting behield HBS het beste van het spel en Okx stelde de zege van de thuisclub geheel veilig (20). HICZandvoort (heren) Na vijftien minuten spelen kon HIC door een straf bully de leiding nemen, waarna Van Bergen voor de gelijkmaker zorgde (11), welke stand nog voor de rust door doelpunten aan beide kanten werd gewijzigd (22). Na de hervatting was de strijd weer volkomen gelijk opgaand, doch het was uiteindelijk Meyer die via een scrimmage Zandvoort weer de leiding bezorgde (3—2), welke niet meer werd afgestaan. BDHC—Be Fair (dames) Door ziekte van enkele Bloemendaalse speelsters was het elftal grondig gewijzigd. Zo nam mej. Dekker uitstekend de taak in het doel over van de geroutineerde mej. Jurrissen, terwijl Wil Niekerk in de half- linie prima de afwezige mej. Boer ver ving. Ondanks de handicap ging BDHC direct vlot van start, doch men zag geen kans in dé eerste helft een voorsprong te nemen (1—1). Na de hervatting was het wederom een groot Bloemendaals overwicht, doch nu werd beter van de fraaie kansen ge profiteerd en geleidelijk werd de voor sprong vergroot tot 41, waarmede tevens het einde kwam van deze aantrekkelijke en snelle wedstrijd. AllianceRBC (dames) Reeds in de eerste helft slaagden de be zoeksters erin een 30 voorsprong te ne men, tegen het door invalsters gehandi capte Alliance. Na de thee herstelde de thuisclub zich nog enigszins, doch men zag geen kans de achterstand nog geheel in te lopen (3—2). Rood Wit—IIDM (dames) De thuisclub moest het ook in deze wed strijd nog proberen zonder Annelies Went- holt en ofschoon de verhouding wellicht beter een puntenverdeling zou zijn, is Rood Wit er toch nog in geslaagd op beidr- punten beslag te leggen. Nadat Peta Rühl en Hissink voor een gelijke stand hadden gezorgd (22) stelde uiteindelijk mej. Heeres de Rood Wit-zege veilig (32). HBSAlliance II (dames) Zoals verwacht heeft HBS tegen de Al liance-reserves geen moeite gehad beide punten te veroveren. Tot de rust bleef de strijd nog enigszins gelijk (2--0). doch na de hervatting was het voor HBS geen moeite de eindstand alsnog tot 50 op te voeren. Twee westelijke elitallen voor zaterdag gekozen Op een der velden van BMHC in Bloe mendaal is zaterdagmiddag een begin ge maakt met de oefencampagne van de Wes telijke hockeyspelers tot 24 jaar. Dat de in witte shirts gestoken X-spelers met 42 (rust 41) wonnen van de roodgehemde knapen van de Z-ploeg was niet belangrijk, maar wel van belang was, *'"t in deze ont moeting niet a'Ieen routiniers al? Zwier (SCHC), Overdiikink 'Doiffse 1. Van Erven Dorens (Laren) en Warres <1 aren) tot goede prestaties kwamen, maar dat ook verscheidene anderen opvielen dcor goed technisch en tactisch spel. West Z bijvoorbeeld beschikte in Beek (Delftse Studenten) en 't Hoofd van Hil versum over een goede, snelle en vlot com binerende rechtervleugel en in de ploeg van west X viel het spel van Terlingen (Be Fair), Both (SCHC) en rechtsbuiten Van de Roovaert (HDM) op. Na afloop van deze nuttige oefenwed strijd werden twee westelijke elftallen eveneens bestaande uit spelers tot 24 jaar samengesteld, die zaterdag 2 november op heT terrein van Be Fair in Hilversum tegen Be Fair en Hilversum uitkomen. West Y-elftal: Herfkens (Aeolus), IJke- ma (Delftse St.) en Hendrikse (BMHC), De Muinck Keizer (SCHC), Mijnarends (Am sterdam) en Terlingen (Be Fair), Van Wa- geningen (A'dam), Kammeyer (BMHC), Beek (Delftse St.), Roelofsz (Gooi) en Bouma (HHIJC). West X: De Graaf (Togo), Linn (Togo) en Both (SCHC), Marres (Laren), Over- dijkink (Delftse St.) en Goos Willigen (SCHC), Berkman (BMHC), 't Hoofd (Hil versum). Van Erven Dorens (Laren), Dek ker (Delftse St.) en Zwier (SCHC). spreker. Dit is volgens de spreker de oor zaak, dat de staat zich met het leven in al zijn geledingen gaat bemoeien. Altijd .noet de overheid worden gehoor zaamd. Als de overheid gaat optreden als anti-Christ, zoals tijdens de bezetting het geval was, moeten wij echter het optreden van de overheid negeren. Op het ogenblik moeten wij de wettige overheid gehoorzamen. Wij moeten echter wel voorzichtig zijn. „Wij moeten een christelijke politiek blijven voeren en moeten ervan door drongen zijn het verschil te zien tussen het geoorloofde en het ongeoorloofde optreden van de staat. Het ongeoorloofde optreden kan men zien als: Geef maar hier, zegt de staat en zijn klauw grijpt alles wat hij te pakken kan krijgen. Het geoorloofde op treden kan het best worden uitgelegd met: Wij nemen de moeilijkheden op ons en de helpende hand wordt ter ondersteuning geboden". De voorzitter van het gewest „Kenne merland" van A.R.J.O.S, de heer D. van Heun, bi'acht zijn dank tot uiting voor de boeiende rede van de heer Van Ruller, te meer daar deze geheel onvoorbereid het woord moest voeren. Na de pauze stond er een politieke „mastklimwedstrijd" tussen verscheidene A.R.J.O.S.-clubs op het programma. Mr. C. Boertien, voorzitter van het provinciaal verband van A.R.J.O.S.-clubs in Noord holland, sprak een slotwoord. Tot 4 november zijn in het Frans Hals museum te Haarlem tentoongesteld drie wandtapijten, waarvan de restauratie ge reed kwam op de werkplaats tot herstel van antieke textiel te Haarlem. Twee van deze tapijten behoren tot de serie „Groenwerken", die sinds 1705 het Maastrichtse stadhuis sieren. Zij werden geleverd door „juffer" Visser in 's Hage en geweven in de Zuidelijke Nederlanden. In een cartouche midden boven ziet men het wapen van de stad. daaronder ontrol len zich elegante parkgezichten, waarin pauwen en kalkoenen, in die dagen zeer a la mode rondstappen en papegaaien zich thuis voelen ongeacht een valkje hier en daar in de lucht en in de bomen. Deze tapijten werden geleverd op een tijdstip, dat men smaak kreeg voor de inti miteit van de „salon". Zo werd de Prin senkamer in het stadhi^s tot op een derde verkleind en rondom met tapijten behan gen. Toch doorbraken de vergezichten naar buitenverblijven en waterwerken ook weer de kamerwanden. De patronen van deze renaissancistische motieven zijn zeker heel wat ouder dan de tapijten. Ze bleven gedurende meer dan een eeuw in trek. Voor de restauratie werd in 1951 begon nen met het maken van hulptekeningen door Roelf Gerbrands en Jan Visser. De „Sneeuwbal was door het binnenvallend zonlicht links nogal aangetast. Boven de fontein bevond zich ook een deurinsnijding die gedicht werd. Het tapijt „De Kalkoenen" was in betere staat, al vergden de grote pauw en de kal koenen, waardoorheen ook een insnijding liep, alle kunde en smaak van leiding en personeel. Het derde tapijt behoort tot de serie .Aeneas" en „Dido" van de gemeente Nijmegen. Deze reeks werd omstreeks het midden van de 17e eeuw geleverd door de firma Michiel Wouters te Antwerpen; een parallelserie te Wenen, die zijn initialen droeg, ging in de laatste oorlog verloren. Op het tapijt „Het Offer" bevindt zich de naam van de ontwerper. Deze Gian Fran cesco Romanelli heeft ook in enige zalen van het Louvre te Parijs plafondschilde ringen gemaakt. Hij sluit aan bij de stijl, die door Rafaël in zijn beroemde serie „De Handelingen der Apostelen" het eerst werd nagestreefd en benadert veel meer het. schilderij dan vóór Rafaël het geval was. De serie verbeeldt de geschiedenis van Aeneas, die na de val van Troje net als Odysseus, zwerft over zee en o.a. een tijd lang verblijf houdt bij koningin Dido van Carthago. Rust vindt hij op Latijnse grond: het Romeinse Rijk zal, aldus een voorspel ling aan hem gedaan, daar door zijn naza ten worden gesticht. Op het tapijt „Her mes dat als eerste van de serie van zes stuks gereed gekomen is, ziet men het ogenblik, waarop Aeneas gemaand wordt van Carthago te vertrekken. Links ziet men de held nogmaals, nu in gesprek met ko ningin Dido. De toneelvereniging „Onder Ons" gaf zaterdagavond in het theehuis op de Lin- naeushof een opvoering van het toneelsoel „Wij weten niet alles" van Koos Beswino. een toneelschrijver met een groot produk- tievermogen. Met dit stuk, waarin de kwa liteiten van een kwakzalver boven die van een afgestudeerd medicus worden gesteld, heeft de vereniging niet bepaald een ge lukkige keus gedaan en het feit, dat ook onder de leden van deze vereniging de A- griep heeft gewoed, was mede oorzaak, dat verscheidene leden te elfder ure een rol moesten overnemen. Onder leiding van de regisseuse mevr. Salomons-Bosman werd het toch nog een tamelijk goede opvoering, waarin me vrouw N. Peters-Bervoets als Linda Beer schot, de huishoudster van Garm Schelte- ma de dahliakweker-kwakzalver, en de heer A. Oosthoek als de arts Brethouder wel het beste spel gaven. Ook de heer H. de Weert was heel goed als Peer Wan delaar, de bloemenventer en van de ove rige dames en heren was mevrouw De Weert-Kremer te prijzen om haar vlotte spel als Jos, de dochter van Mijntje, een oude kennis van Scheltema. Na afloop was de trekking van de jubileumloterij, waarvan de eerste prijs, een wasmachine, gewonnen werd door een ingezetene van Haarlem. Daarna bleef men nog enkele uren gezellig bijeen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7