Eerste paal voor 110 woningen van St. Bavo-Noord de grond in Nederlands Ballet in Haarlem Autoriteiten vuren jeugd aan, militairen beteugelen haar Behandeling van Deltaplan in Tweede Kamer begonnen WETHOUDER HAPPé ALS HEIBAAS De campagne in Djakarta Times": Tijdstip voor Indonesische Nieuzv-Guinea-actie erg ongeschikt Miljoenenwerk ter beveiliging van het land tegen stormvloeden DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 15 Bezwaren tegen vrijgeven kerngeheimen in NAVO Britten vrezen verlies van voorsprong op Duitsland Helft van Nederland ligt beneden de zeespiegel Ben Zwi blijft president BENNEBROEK Raadsvergadering op woendagavond LISSE VIJFHUIZEN Eerste bankgebouw in Vijfhuizen geopend Sint komt op 23 november in de badplaats Rusland wil commissie met de hele UNO er in DINSDAG 29 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hel is een niet alledaags karwei voor de Haarlemse wethouder van Openbare Wer ken en Volkshuisvesting, de heer W. F. Happé, om een heimachine te bedienen. Dat bleek wel, toen hij vanmorgen de eer ste paal voor de honderdtien woningen van ging „St. Bavo-Noord" in Delftwijk de grond in heide. Het ging in het begin wel wat moeilijk. Maar weldra had de wet houder de smaak te pakken en als een volleerde heibaas haalde hij keer op keer de handle over, gina het heiblok omhoog, viel het enkele ogenblikken later met een daverende klap op de eerste paal. Die eerste paal was voor de voorzitter van de woningbouwvereniging aanleiding tot het houden van een kort maar krachtig speechje. „De woningbouw gaat in drie fasen gepaard", zei de voorzitter, de heer J B. Veltman, „en die eerste fase hebben wij nu bereikt: het heien van de eerste paal. Dan komt het ogenblik, dat de vlag in top gaat. Maar dan is echter het belang, rijkste ogenblik aangebroken. Het ogenblik namelijk, dat de huizen officieel in gebruik kunnen worden genomen en we weer een stap verder zijn met het helpen opheffen van de woningnood". De voorzitter stelde het bijzonder op prijs, dat de wethouder zich bereid had verklaard zelf de eerste paal de grond in te heien. „Dat is een „bepaalde'' symboliek, die met een zekere vaart gepaard gaat. Wij hopen, dat de bouw van de woningen in een dergelijke „vaart" zal geschieden", zei hij. Toen was het de beurt aan wethouder Happé om het een en ander te zeggen voordat hij zich aan het heien waagde. De wethouder zei te hopen, dat dit com plex woningen in het uiterste noorden van Haarlem een sieraad van de stad zou wor den. De architect van het complex, ir. Harry Nefkens, bracht hij hartelijk dank voor het prachtig ontwerp. Hij hoopte tot slot, dat diens ideeën in een vlot tempo tot uitvoering zouden worden gebracht. Toen de woorden van de wethouder met een applausje waren bekroond ging het kleine gezelschap, waaronder de architect, m MMmÊmmmÊë 'ZO IS HETWethouder W. F. Happé bedient de heimachine, die de eerste paal de grond in heit. BIRMINGHAM (UP) Het Britse con servatieve parlementslid Gerald Nabarro heeft op een partijbijeenkomst in Bir mingham een voorwaarde verbonden aan de uitwisseling van kerngeheimen tussen Engeland en Amerika. Zo'n uitwisseling zal zeker veel bijdragen tot het herstel van de Anglo-Amerikaanse vriendschap, zei hij, maar Engeland dient zich te hoeden voor het verstrekken van inlichtingen over niet-militaire atoomge heimen zoals over het opwekken van elek triciteit. Hierin is Engeland, volgens hem, namelijk veel buitenlandse concurrenten vér voor geraakt „en met name zijn groot ste concurrent West-Duitsland". Nabarro is er bezorgd over, dat West- Duitsland als NAVO-lid van zo'n uitwis seling profijt zou trekken en dat de schit terende vooruitzichten voor uitvoer van materiaal voor de opwekking van kern energie voor Engeland in gevaar zouden worden gebracht. Duitsland zou op zo'n manier de vruchten plukken van de enor me investeringen, die Engeland zich op kerngebied getroost heeft, zonder er iets toe hebben bijgedragen, zei hij. „Als er enig gevaar bestaat, dat Duitsland zou profiteren van de uitwisseling, dan moet ons antwoord aan Amerika een nadrukke lijk neen zijn". Door onvoorziene omstandigheden zijn er enkele wijzigingen gekomen in het programma, dat het Nederlands Ballet maandagavond in de Haarlemse Schouw burg heeft vertoond. Het werd gedeeltelijk een soort generale repetitie voor de uit wisselingsvoorstelling, die woensdag in de Muntschouwburg te Brussel plaats heeft. Zo moest de plaatselijke kennismaking met het jongste werk van Rudi van Dantzig op een jeugdsymfonie van Mozart worden uit gesteld. Ter vervanging daarvan kreeg men „Les Sylphides" van Fokine op muziek van Chopin te zien. Met dit werk stelde het gezelschap van Sonia Gaskell, dank zij steun van de regering en de gemeente 's Gravenhage tot stand gekomen, zich drie jaar geleden enigszins schuchter en nog met een buitenlandse soliste aan het Ne derlandse publiek voor. Hedenavond wordt er in de Koninklijke Schouwburg de hon- derdvijftigste uitvoering van gegeven. Door een misverstand is het ter ere van dit jubileum vervaardigde decor van Natalja Gontsjarova bij de Haarlemse reprise ach terwege gebleven. Dat is jammer. Maar niettemin en ondanks het eigenlijk te kleine toneel heeft men kunnen vast stellen, dat het ensemble intussen tot inter nationale volwaardigheid is gegroeid. Zel den of nooit heb ik dit werk zo stijlzuiver als een artistieke herleving van de geest der romantiek herkend. Dat was dan voor al te danken aan het gevoelig reagerende corps de ballet en aan de vier solisten, van wie Marianne Hilarides met de grootste bewondering als eerste moet worden ge noemd. Fokine's ideaal der expressieve eenvoud ging hier voorbeeldig in vervul ling. Een betere lofrede kan ik niet be denken. Marianne Hilarides zag men ook, met Jaap Flier als partner, in het juveniele duet op een sonate van Jan Mul, de mis schien meestbevredigende proeve van cho reografie die Sonia Gaskell tot dusverre heeft afgelegd. Het is sinds de eerste uit voering door het toenmalige „Ballet Reci tal" in enkele onderdelen herzien met het oog mede op de gevorderde rijpheid van de twee dansers, die echter zeer gelukkig wisten te voorkomen dat de aandacht werd gericht op de technische prestatie als zo danig. Men kan in iedere pas-de-deux een liefdesspel herkennen, maar hier krijgt men waarlijk de evocatie van innerlijke beweging. De plaats van Marianne Hilarides in de titelrol van „De Vuurvogel" evenpens ZO WORDT HETEen overzicht van het nieuwe complex van honderd tien woningen van de rooms-katholieke woningbouwvereniging „St. Bavo- Noord" in het uiterste noorden van Haarlem. op weg om het „wethouderlijke heiwerk" van nabij te kunnen aanschouwen. Het gehele complex omvat eigenlijk 164 woningen. De rest van het plan zal pas verwezenlijkt kunnen worden na de ver legging van de Delftlaan voor de nieuwe aansluiting op de rijksweg naar Velsen. Het complex van 110 woningen bestaat uit vier blokken, die elk bestaan uit veertien woningen van het zogenaamde maisonette- type en drie etagewoningen, alsmede uit twee blokken van het gaanderij-type. 99 DJAKARTA (ANP) Maandagavond marcheerde een tien kilometer lange fak keloptocht met duizenden jeugdige deel nemers uit de hoofdstad, naar de ambts woning van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger in Djakarta. Deze ge weldige processie, die het hoogtepunt was van de eerste dag van de nationale cam pagne voor de „bevrijding" van Nederlands Nieuw-Guinea, werd voorafgegaan door eenheden van land-, lucht- en zeemacht en van de staatspolitie. De leden van het ka binet sloegen het voorbijtrekken van de optocht gade op het paleis van de presi dent, dat evenals de woning van de Neder landse vertegenwoordiger, de heer Hassel- man, gelegen is aan het grootste plein in het centrum van de hoofstad, Medan Mer- deka. Voor de ambtswoning van de heer Has- selman werd een stropop, een man met rood gezicht en in het zwart gekleed, voor stellend het „Nederlandse kolonialisme", verbrand. De jeugdige deelnemers aan deze mas sale betoging, waaronder studenten, jonge arbeiders en groepen zogenaamde „teddy boys", werden later op de avond toege sproken door de plaatselijk militair com mandant van Djakarta, luitenant-kolonel Endang Dachjar, en door burgemeester Sudiro. Dachjar wekte zijn gehoor op tot actie in de nationale strijd voor de terug keer van Nieuw Guinea. „Tot nu toe heb ben we veel te veel gepraat en niets ge daan", aldus Dachjar. Burgemeester Sudiro vroeg of de jeugd bereid is tot het hoogste offer, en zijn toehoorders antwoordden met denderend geluid: „Ja, ja!" De woning van de heer Hasselman werd tijdens de optocht door veiligheidstroepen zwaar bewaakt. Incidenten hebben echter niet plaats gehad. De klodderaars, die zondagavond reeds de muren van de Nederlandse kantoorge bouwen in het zakencentrum met tal van leuzen hadden beklad, hebben maandag avond hun activiteit uitgebreid tot de woonhuizen van Nederlanders in Djakarta en in de satellietstad Kebajoran. Ook be werkten zij tal van auto's met hun gereed schap. Van de K.L.M. werd vernomen, dat maandagavond twee vrachtauto's met jongelui het vliegveld „Kemajoran" waren binnengekomen en zich op weg hadden be geven naar de hangar, waar een Constel lation van de maatschappij stond. De op de luchthaven gestationeerde troepen van de luchtmacht sloegen echter vastberaden en met succes de pogingen om ook dit toestel een verfje te geven, af. De voorzitter van het comité voor de viering van de „Dag der jeugdglorie", Amir Hussein, heeft vandaag zijn verontschuldi gingen aangeboden voor het bekladden van gebouwen van niet-Nederlandse buiten landers, zoals die van de Amerikaanse Standard Vacuum en van de Australische vertegenwoordiging 1-Iij beloofde, dat de muren spoedig zullen worden schoonge maakt. De Nederlandse vertegenwoordiger, de heer A. H. Hasselman, heeft dinsdag een bezoek gebracht aan het ministerie van Buitenlandse Zaken en daar een onder houd gehad met het hoofd van het proto col, Kusuma Utovo. Volgens de Neder landse woordvoerder gold het hier zuiver een bezoek tot kennismaking. LONDEN (Reuter) De Londense „Ti mes" schreef dinsdag, dat de Indonesische regering geen ongunstiger tijdstip had kun nen uitkiezen om aan haar aanspraken op Nieuw-Guinea kracht bij te zetten, nu zij moeizaam bezig is door overreding en on derhandelingen haar gezag over de eigen buitengewesten te herstellen. Nieuw Guinea dreigt net zo'n jaarlijks agendapunt voor de Algemene Vergade ring te worden als Kasjmir, aldus hel blad. Sommige heethoofden schijnen het ko mende debat in de UNO aangegrepen te hebben voor de betogingen van maandag in Djakarta, die de Indonesische zaak ech ter alleen maar kunnen schaden. De rege ring in Djakarta hoeft niet verantwoorde lijk te zijn voor de straatschenderijen van maandag, zo meent de „Times". Tn elke hoofdstad in Zuid-Oost-Azië kan een am bitieuze politicus of legerleider de diensten van benden nietsnutters huren en proberen hun potsenmakerijen door te laten gaan voor massale politieke gevoelens. Doch dergelijke ongeregeldheden zijn geen reden om de kwestie-Nieuw Guinea geheel ter zijde te schuiven. Volgens de „Times" wordt Nederland nog krachtig gesteund door landen, die de kwestie zonder anti-koloniale voorin genomenheid bestuderen. Sommigen in Nederland menen de laatste tijd, dat de waarde van Nieuw Guinea twijfelachtig is, aldus het blad, doch ongelukkig genoeg stellen de Indonesiërs als enig alternatief overdracht van de soevereiniteit aan Indo nesië. En dit is nu juist wat Nederland het krachtigst bestrijdt. DUITSLAND—HONGARIJE. Het West- duitse herenhandbalteam heeft in Lud- wigshafen voor 12.000 toeschouwers de landenwedstrijd veldhandbal van Honga rije met 15-6 gewonnen, nadat het bij de rust een 9-4 voorsprong had. De Tweede Kamer is vandaag begonnen met de behandeling van het ontwerp- Deltawet, de wet op de afsluiting van de zeearmen tussen de Westerschelde en de Rotterdamse Waterweg en de versterking van de hoogwaterkering ter beveiliging van het land tegen stormvloeden. Er zullen volgens dit ontwerp dammen worden gelegd van Walcheren naar Noord-Beveland, van Noord-Beveland naar Schouwen, van Schouwen naar Goeree-Overflakkee en van Goeree-Overflakkee naar Voorne. De hoogwaterkering zal worden versterkt langs de zee tussen de Belgische grens bij het Zwin en de Westerschelde, langs de kust tussen de Westerschelde en de Rotterdamse Waterweg, en langs het overige deel van de kust met inbegrip van die van de Waddeneilanden. Met de uitvoering van deze werken zal globaal 25 jaar gemoeid zijn. De kosten worden geraamd op f 2400 miljoen. ontwerp stelt een latere regeling daarvan bij of krachtens afzonderlijke wet in het vooruitzicht. De afsluitdammen zullen de gelegenheid scheppen verbindingen voor het wegver keer tussen de verschillende eilanden on derling, alsmede tussen deze eilanden en de randgebieden tot stand te brengen. Wanneer na uitvoering van het Delta plan de mogelijkheid zal zijn geschapen om door de aanleg van een nieuw wegen net de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden uit hun isolement te verlossen, dan wordt daarmede tevens de mogelijkheid geopend, dat een ruimer gebruik zal worden ge maakt van de daar aanwezige recreatie gebieden, meent de regering. De aan de uitvoering van alle voorge stelde werken verbonden kosten worden globaal geraamd op f 2400 miljoen. Dit bedrag wordt als volgt onderverdeeld: Westerschelde f 400 miljoen, Deltaplan, inclusief de Rotterdamse Waterweg f 1800 miljoen en het overige deel van de kust f 200 miljoen. In de Memorie van Toelichting is eraan herinnerd dat een gebied van 15.000 vier kante kilometer, zijnde de helft van de oppervlakte van ons land, en bewoond door zes miljoen personen (60 percent van het totale aantal inwoners) beneden de normale hoogwaterstand van de zee ligt. De duinen voldoen in het algemeen aan de eisen die aan betrouwbare waterkering moeten worden gesteld. De dijken zijn bij hun aanleg en vaak ook op latere tijd stippen wat sterkte en wat hoogte betreft aangepast aan de hoogst bekende water stand. Men liep echter met de dijkver- betering als regel achter de feiten aan. Het gevolg is geweest, dat het laaggelegen gedeelte van het land herhaaldelijk is ge teisterd door overstromingsrampen. De stormvloed van 1 februari 1953 deed een gebied van 150.000 ha overstromen; 1835 mensen verloren het leven. Ruim 72.000 personen moesten evacueren, on geveer 4300 gebouwen werden vernield en ruim 43.000 beschadigd. Het algemeen schadecijfer kan op rond anderhalf mil jard gulden worden gesteld. De Deltacommissie heeft als haar een stemmig oordeel uitgesproken, dat het noodzakelijk is de veiligheid van de door de stormvloed van 1 februari 1953 geteis terde en bedreigde gebieden te verhogen en wel in beginsel door afsluiting van de zee gaten en niet door versterking van de be staande dijken. Overeenkomstig het advies der Delta commissie is de keus gevallen op de af damming van de zeegaten. Slechts op deze wijze wordt een zeewaterkering verkre gen, die men ook voor de toekomst be trouwbaar mag noemen. Door afsluiting van de zeearmen wordt een landaanwinst van totaal 10.000 a 15.000 ha verkregen. De afdamming roept ten aanzien van de visserij en de schaal- en schelpdierkwe kerij een aantal problemen op. Het wets- JERUZALEM (UP) Izaak Ben Zwi is door het Knesseth, 't parlement van Israel, gekozen voor een tweede ambtstermijn van vijf jaar als president van Israel. Ben Zwi, de enige kandidaat in de geheime stem ming van het parlement (Knesseth), kreeg 76 stemmen. Achttien blanco-stemmen werden uitgebracht en 26 leden waren absent. Tot hen die zich van stemming onthielden, behoorden de communisten en enige leden van de nationalistische Heroet- partij. Ben Zwi werd in 1952 president van Israel na de dood van de eerste president van het land, dr. Weizmann. De gemeenteraad van Bennebroek komt woensdag 30 oktober in openbare zitting bijeen ter behandeling van een agenda van twaalf punten. B. en W. stellen de raad voor tot het instellen van een gemeentelijk studiefonds. Dit fonds is bestemd om be gaafde jongelui te helpen bij hun studie, wanneer de ouders niet in staat zijn de volledige studiekosten te betalen. Het is de wens van B. en W. dat het toekennen van een studiebeurs die 500,per jaar zal bedragen, aan hen blijft voorbehouden, ter wijl verder verschillende bepalingen wor den voorgesteld, die een voortdurende con trole mogelijk maken. Verder zal worden bepaald als het voorstel wordt aanvaard dat de beurs alleen wordt verstrekt aan hen, die onafgebroken drie jaar in de ge meente woonachtig zijn geweest. Voorts zullen de terug te betalen gelden in een afzonderlijk fonds worden gestort, dat apart wordt beheerd. Voorgesteld wordt de subsidie aan het Oranje-comité te verdubbelen. Voorstellen komen aan de orde om te komen tot de bouw van een protestants-christelijke en van een openbare kleuterschool. De kosten daarvan worden geraamd op 85.285,en 98.675,en aangezien de middelen tot financiering van deze objecten ontbreken, wordt eveneens voorgesteld, om aan de minister van Onderwijs bouwvoorschotten te vragen. Aan het slot van de vergadering zal de gemeentebegroting worden behan deld. BURGERLIJKE STAND BENNEBROEK ONDERTROUWD: L. J. Weijers en W. A. Paschedag. van Fokine, op muziek van Igor Stra- winsky werd ingenomen door Linda Ma- nez, die haar sterke capaciteiten zonder overdrijving te pas bracht. Men zou de reeds ten tijde van de dames Camargo en Sallé, maar sterker sinds Elssler en Taglio- ni gesignaleerde tegenstelling tussen sprin gen en zweven opnieuw kunnen ontwik kelen, met alle verdere variaties vandien, daarmee riskerend de waarde van het thans gebodene te vertekenen. Wat bij Marianne Hilarides wonderbaarlijk aan doet, is bij Linda Manez bewonderens waardig, maar ook dat lijkt een onrecht vaardige kenschetsing van wat op zichzelf lovend beoordeeld moet worden. Mij dunkt dat Conrad van de Weetering voor de rol van Prins Iwan beter geschikt is dan Jaap Flier: de eerstgenoemde heeft door intelli gente opbouw van de figuur veel van de bezwaren tegen dit sprookjesachtige spek takelstuk kunnen wegnemen. Willy de la Bye is nu de eerste prinses, waardoor het Tweede duet aan betekenis heeft gewonnen. Over de prachtige aankleding heb ik bij de première reeds uitvoerig geschreven. In het eerste deel van de avond heeft men nog „De Hoed" van Paul Grinwis op de Eerste Symfonie van Sjostakovitsj kun nen gadeslaan. Waarom dit zonderlinge expressionistische gedoe op het repertoire gehandhaafd blijft, is mij een raadsel. David Koning Ziekenhuisverpleging Maandagavond hield de vereniging voor ziekenverpleging, waarin te Lisse zowel de r.-k. als de prot. chr. verenigingen zijn verenigd en waarbij ruim 600 gezinnen zijn aangesloten de jaarvergadering in „De witte Zwaan". Daar de voorzitter, de heer A. Tibboel, door ziekte was verhin derd, presideerde de heer C. Strik de bij eenkomst. Over de resultaten van het afgelopen jaar deelde de secretaris, de heer Ch. Steenwinkel, onder meer het volgende mede: in totaal is aan contributies ont vangen een bedrag van f 34.000, terwijl aan verpleeggelden, ziekenvervoer, ope ratiekosten, en dergelijke is uitgegeven f 30.000, zodat men ondanks de stijgende onkosten een bedrag van f 4000 aan de be staande reserves kan toevoegen. De heer Steenwinkel was echter bang, dat het Qlopende jaar wel eens niet met zulke gun stige cijfers zou kunnen sluiten door de vele ziektegevallen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer C. Strik op voorstel van notaris J. A. M. Pinxter bij acclamatie herkozen als twee de voorzitter. Na de bestuursverkiezing beantwoordde de heer Steenwinkel verscheidene vragen, die uit de vergadering over diverse soor ten van verzekeringen werden gesteld. Maandagavond is het eerste bankge bouw in het vernieuwde en zich steeds uitbreidende dorp Vijfhuizen geopend. Vére belangstellenden .uit.de burgerij, onder wie vertegenwoordigers van verenigingen geestelijken, hoofden van scholen en parti culieren, hadden zich om zeven uur ver zameld voor het nieuwe pand aan de d'IJserinckweg. Ook bevonden zich daar het volledige bestuur en de raad van toe zicht van de Boerenleenbank „Haarlem mermeer" uit Hoofddorp, de heer J. S. Wisselink, directeur van die bank en de heer P. H. de Groot, die met de leiding van de bank in Vijfhuizen is belast. Omdat de boerenleenbank deze vestiging in Vijfhuizen stichtte, teneinde hiermede ook haar deel bij te dragen aan de ver dere ontwikkeling van het dorp, werd de opening verricht door de heer C. A. de Koning, voorzitter van de vereniging „Dorp Vijfhuizen", in welke organisatie de hele dorpsgemeenschap is vertegenwoordigd. De heer De Koning schetste de grote be tekenis van de opening van de bank. Meer malen is in Vijfhuizen door een nieuw feit een streep onder het verleden gezet en ook nu is dit het geval, al had niemand verwacht dat er zo spoedig weer een be langrijke plechtigheid in het dorp zou zijn. De heer De Koning noemde het royale, moderne gebouw een goede aanpak. Dit schenkt meer vertrouwen dan een filiaal- tje in een achterkamer van een huis. Hij sprak het vermoeden uit, dat de dorpsge meenschap van Vijfhuizen dit zal waarde ren en dat de bank, zowel in haar eigen belang als voor de burgerij, zegenrijk werk mag verrichten. Hierna werd een bijeenkomst gehouden in het jeugdgebouw van de gereformeerde kerk. De heer L. N. Enthoven, voorzitter van het bestuur der bank, haalde herinne ringen op aan Vijfhuizen van een halve eeuw geleden. Nu kent men het dorp niet meer terug en het bestuur hoopt, dat de bankinstelling mag bijdragen tot de verde re vooruitgang van Vijfhuizen. Nadat de heer Th. van der Putten had opgemerkt, dat de bank als een nieuwe, welkome modernisering van het dorp is te beschouwen, dankte de heer Th. van der Geest namens het bestuur voor de grote belangstelling der dorpsbewoners, waarbij hij in het bijzonder de geestelijkheid en de onderwijzers noemde. 7AMI>VOORT Late badgast Sint Nicolaas zal met zijn knechten voorafgegaan door herauten en de Zand- voortse muziekkapel, dit jaar in Zand- voort zijn officiële intocht houden op zaterdag 23 november. De Sint zal ditmaal te paard in Zandvoort verschijnen en na een bezoek te hebben gebracht aan het bejaardentehuis „Het huis in de duinen" op de hoek van de Tolweg en de Zand- voortselaan worden opgewacht en ver welkomd door het comité „St. Nicolaas- actie Zandvoort", waarna op het bordes van het raadhuis de officiële ontvangst waarschijnlijk weer door Zandvoorts burgemeester namens het gemeente bestuur zal plaatsvinden. Genoemd comité heeft besloten, dit jaar opnieuw dezelfde St. Nicolaas-actie met de deelnemende Zandvoortse winkeliers te gaan voeren als dit in vorige jaren het geval was. MOSKOU (Reuter) Tass meldt, dat de Sovjet-Unie heeft voorgesteld vertegen woordigers van alle leden der UNO in een permanente ontwapeningscommissie te doen plaats nemen. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko heeft het desbetreffende voorstel gedaan in een brief aan secretaris-generaal Hammars- kjoeld. De vergaderingen van deze com missie zouden openbaar moeten zyn. NEW YORK. Het Russische voorstel is van Westelijke zijde te New York sterk gecritiseerd. In de omgeving van de Ame rikaanse UNO-delegatie heeft men laten doorschemeren, dat de Amerikanen zich tegen het Russische voorstel zullen ver zetten. In andere Westelijke kringen was de eerste indruk, dat het Russische voorstel grotendeels een propagandazet is, die ten doel heeft de kleinere landen te be- invloeden. Van Amerikaanse zijde is verklaard, dat de subcommissie voor de ontwapening, be staande uit Amerika, Engeland, Frankrijk, Rusland en Canada, nog niet met haar taak gereed is en goed werk heeft verricht bij het nader tot elkaar brengen van de Westelijke en de Russische ontwapenings plannen. LONDEN. Volgens berichten van welingelichte zijde wordt het Russische voorstel ook te Londen niet onderschreven. In Britse kringen meent men, dat het Rus sische voorstel het einde zou betekenen van alle ernstig gemeende ontwapenings besprekingen, welker aard meebrengt dat zij binnen een klein lichaam, waarin des kundigen zitting hebben, worden gevoerd. Men voorspelt in welingelichte Britse kringen, dat de Britse afvaardiging naar de UNO zich tegen Gromyko's voorstel zal verzetten. Engeland is voor voortzetting der besprekingen in de ondercommissie voor ontwapening der UNO. AMSTERDAM De onoverzichtelijke politieke ontwikke ling in Rusland, mede door het afzetten van de minister van Defensie maarschalk Zjoekov, hebben op de beurs in Amsterdam een afwachtende sfeer geschapen. Er heer ste bij vele bezoekers twijfel ten aanzien van de komende markttendehties en men vond het verstandiger de kat eens uit de boom te kijken. Tevens is het van belang hoe Amerika op de in Rusland verschenen politieke verwikkelingen zal reageren. De handel was van bijna geen betekenis. Het publiek was niet in de markt en interna tionaal kon de arbitrage niet tot zaken ko men. Dat de markt lager was moet in hoofd zaak toegeschreven worden aan het feit dat de affaires zeer dun waren. De lagere koersen geven dan ook niet het juiste beeld van de markt. Koninklijke Olies schom melden de gehele middag rond de 161,50 en waren plus minus een gulden lager ver geleken bij de slotkoers van vrijdag, en 2.50 onder pariteit New York. Philips kon de hoge prijs van 235 in de morgen uren niet benaderen en op een basis van 231 lag dit fonds 4 punten lager bij de slotprijs. Unilever hield zich goed en ver toonde slechts op een koers van 338 een verlies van 1 punt. AKU was nauwelijks prijshoudend en KLM een paar dubbeltjes lager. De scheepvaarten voeren weliswaar in heel stil water, maar de koersen waren, eveneens bij gebrek aan affaire, lager voor Holland-Amerikalijn (min. 3%) en Van Nievelt min 2 punten, de overige waarden merendeels tot 1 pet lager. De staatsfondsen waren kalm maar ge vraagd voor de staffellening. Van de Indo nesische fondsen lag Amsterdam Rubber on der druk. Na een opening van 60 pet daal de het fonds tot 57, tegen de vorige slot prijs 61. Ook Deli 1 pet lager; een en ander was oorzaak van minder goede berichten uit Indonesië. De woningbouwlening was goed prijshoudend. Prolongatie 5 pet. (A.N.P.) New York Er heerste een over het algemeen wat flauwere stemming op de Newyorkse beurs en ook de activiteit was geringer. Er was vraag naar koperfondsen nu er aanwijzingen zijn dat de produktie wel vergroot zal worden. Ford steeg een dollar op het gunstige driekwartaal-overzicht. Bell Aircraft steeg meer dan een dollar na de mededeling door de Luchtmacht, dat een door Bell vervaardigd geleide lange- afstandsraket met succes is beproefd. De omzet, die vorige week gemiddeld meer dan 4.000.000 aandelen per dag be droeg zakte in tot 1.800.000 aandelen. Het industriegemiddelde sloot 3.01 lager op 432.14; dat voor spoorwegen 1.18 lager op 111.23 en dat voor openbare nutsbedrij ven 0.43 hoger op 64.41. Van de 1159 /erhandelde fondsen sloten er 571 lager, 338 hoger en 250 onveranderd (UP). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 314 °/o Nederl. *47 79'1/IB 79% 3 Nedl. 1962/64 87% 87% A. K. U 157/4 156)4 Calvé Delft 268 268 Van Gelder Zonen 180 180 K. N Hoogovens 257 255 Nederl. Ford 182 183 N Kabelfabriek 240 240 gew PhilipsGlneil 231)4 231'4 pref. PhilipsGloeil 135)4 135)4* Unilever 339% 340 Wilton Fijenoorri 201 201 Dordtsche Petrol 752'4 750 Konkl. Petroleum f 161,90 f 162, A'dam Rubber 58 56 K. I* M 99,80 99,- Holl. Amer. Lijn 141)4 141)4 N. Scheepv. Unie 133)4 133% Phs. v. Ommeren 212 214 H. V. A 97)4 97 Verg. Deli Mijen 60'4 61 Amsterd Bank 188 188 Ned. Handel Mij 145)4 145% Rotterd. Bank 160 160 Twentsche Bank 161 161* Anaconda Copper 43n/.e 44% Bethlehem Steel 40 39)4 U. S. Steel 54% 54% General Motors.. 38lh» 37% Shell Union 68% 68 Tidewater 24"/i8 24 Vorige koers

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11