Baanvak der „blauwe" van de baan Haarlem bouwde sinds het begin van dit jaar 791 woningen Van 1 november af maximum snelheid in bebouwde kom Waarschijnlijk alleen op de Delftlaan 70 km per uur toegestaan 13 UIT STAD EN STREEK Mr. J. H. van Wijk sprak voor pacifistische socialisten Lezing over het rassen- vraagstuk in de V.S. R.-k. melkhandelaren bezorgen geen melk op 1 november Haarlem voetbalt tegen Nederlands militair team Aantal ingediende plannen overtreft bouwvolume Prinses Beatrix opende polio-revalidatiecentrum Pastoor J. F. van der Meer overleden Nederlandse kleurenfilm over Andesexpeditie in Trento bekroond Ingenieur en uitvoerder vrijgesproken Louis Mayer overleden <3riet?ew aan de redactie DiNSDAG 29 OKTOBER 195/ HAARLEMS onGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuws in het kort De „blauwe tram" is van de baan en de baan zelf wordt nu opgebroken. Onttakeld staan de masten zonder lei dingen op het traject langs de Amster damse Vaart. In de Tempeliersstraat, heerst een-weloverwogen-chaos. De foto's boven brengen dat in beeld. Daaronder ziet men hoe de jeugd zich weet te vermaken met de ontluistering der straten, waarlangs eertijds de „blauwe" reed. Ook die foto is geno men in de Tempeliersstraat. Het weg dek van de Leidsevaart bij de Emma- brug biedt ook al een ruïneuze aan blik. Daarvan getuigt de foto geheel beneden. Maar hoe zal het er straks uitzien als we eenmaal weer aan het opbouwen zijn! Mr. J. H. van Wijk heeft maandagavond in het gebouw van de HJMV in de Lange Margarethastraat in Haarlem gesproken over het rassenvraagstuk voor de afdeling Haarlem van de Pacifistisch Socialistische Partij. De kern. van het betoog van mr. Van Wijk kwam er op neer, dat het ras senvraagstuk in Amerika enigszins kan worden vergeleken met de rassenstrijd van Hitier tegen de Joden. Evenals de Duitsers in Nazi-Duitsland zijn de Amerikaanse blanken geestesziek, waar het het neger- vraagstuk betreft. Dit uit zich in moord, brandstichting en elke andere vorm van geweld. Het sadisme is echter alleen mo gelijk, wanneer er een object is om te schenden. Als dat object wegvalt kan het sadisme zich niet uiten. Geweldloosheid naai* het voorbeeld van Ghandi heeft haar grote waarde bewezen. De spreker haalde een frappant voorbeeld aan van een der gelijke „geweldloze strijd". Deze strijd ging tussen de Ku-Klux-Klan en de neger bevolking van een klein Amerikaans stadje. De Ku-Klux-Klan was op geweld uit, wilde de huizen in de negerwijk in brand steken en de vrouwen en kinderen vermoorden. In honderdvijftig auto's trokken zij naar de stad toeDe negers wisten dat zij zouden komen en gingen voor hun huizen zitten zingen. Toen de Ku-Klux-Klan de stad binnentrok bleven zij zingen en er gebeurde niets Ondanks het feit, dat bij de Amerikanen rassenscheiding voor alles komt, zelfs voor het gebod „Gij moet u naaste liefhebben als uzelf", ontstaat er bij de Amerikaanse blanken steeds meer een gevoel van schaamte en verontwaardiging. Deze ten dens is honderden jaren geleden al begon nen, toen een blanke predikant het zover bracht, dat vele Quakers hun slaven vrij lieten. En in steeds meer facetten van het dage lijkse leven komt dit tot uiting. Mr. Van Wijk gaf een ander voorbeeld, dat een negerjongetje betrof, dat een „blanke kerkdienst" wilde bijwonen. Een politie man zette hem er weer uit. „Ik wilde zo graag ook in de kerk zitten", zei het jon getje tegen de politieman. Deze bedacht zich en nam de jongen mee naar binnen. Zij gingen op de voorste rij zitten. Toen de kerkdienst was afgelopen gaven de blan ken de negerjongen een hand Ondanks de krantenberichten vallen wraaknemingen tegen de negers maar af en toe voor. De Amerikaan wordt zich wel "iegelijk steeds meer bewust van zijn ver antwoordelijkheid als blank-mens tegen over neger-mens. Een hartelijk applaus bewees, dat de aanwezigen de boeiende lezing op haar waarde hadden weten te schatten. De r.k. melkhandelaren vereniging „St. aseph" te Haarlem zal op 1 november (Al- ^heiligen) gen melk bezorgen. Dit besluit eldt alleen voor de r.k. melkhandelaren. Woensdagavond speelt Haarlem een vhtwedstrijd tegen het Nederlands militair oetbalelftal. De opstelling van Haarlem Kroone, Oepkes en Kors; Boom, De 'oogd en Schelpzand; Brokx, Goedhart, acob, De Graaf en Groeneveld. Geen spreekuur. Wethouder Ange- nent van Haarlem zal donderdag geen spreekuur houden. Woningbouw. De woningen aan de Donkerelaan te Bloemendaal van de chris telijke woningbouwvereniging aldaar, die maandag in gebruik genomen zijn, zijn ge bouwd naar een ontwerp van de heer J. A. van Asdonk, architect B.N.A. te Bloemen daal en niet te IJmuiden, zoals dezer dagen bericht is. Radio-installatie. De actie, die naar aanleiding van het zilveren kloosterfeest van Broeder Overste van het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te Haarlem gevoerd werd voor een nieuwe radio-installatie in het ziekenhuis, heeft een bedrag opge leverd van f 1100,67. Niet opgelet. Op de Wagenweg ter hoogte van de Spanjaardslaan in Haarlem lette een achttienjarige wielrijdster maan dagmorgen niet op, toen zij de weg over stak. Het gevolg was, dat zij door een per sonenauto werd aangereden. De bestuur der van de auto remde krachtig om een aanrijding te vermijden. Een achterop komende bestelauto kon de eerste auto niet meer ontwijken, waardoor een botsing ont stond. Het meisje liep schaafwonden op. De auto's werden beschadigd, één ervan zo ernstig, dat deze moest worden wegge sleept. Hedenmorgen heeft Prinses Beatrix, als beschermvrouwe van het Prinses Beatrix Poliofonds, in Delft het polio-revalidatie centrum voor Delft geopend, het eerste in stituut in ons land met een dagbehan deling, dat is ondergebracht in de Van der Woudenstichting aan de Paardenmarkt Nadat de voorzitter van de stichting de Prinses een zilveren vouwbeen had aange boden, welks inscriptie aan deze gedenk waardige datum herinnerde, verwijderde de Prinses het papier dat aan het einde van een erepoort bij de ingang was aange bracht. In de nacht van zondag op maandag is in de Mariastichting te Haarlem emeritus pastoor J. F. van der Meer, de oudste priester van de Haarlemse diocees. Pastoor Van der Meer werd op 31 januari 1870 ge boren en hij werd in 1894 priester gewijd en achtereenvolgens was hij kapelaan in Rotterdam, Uitgeest, Meye Zegveld, Schoonhoven, Goes, Delft en Leiden. In 1910 werd de thans overledene be noemd tot pastoor in Hellevoetssluis en op 30 januari 1915 volgde zijn benoeming in Driehuis bij de H. Engelmundusparochie waar hij in verband met zijn leeftijd op 15 maart 1935 eervol ontslagen werd. Ter gelegenheid van zijn diamanten priesterfeest werd pastoor Van der Meer in 1954 benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De kleurenfilm „In het land der Inca's", die de geologen dr. C. G. Egeler en dr. T. de Booy tijdens hun tweede expeditie naar het Andesgebied verleden jaar hebben ge maakt, heeft op het filmfestival te Trento in Italië de hoofdprijs verworven. Op dit filmfestival worden hoofdzakelijk films ge keurd, die betrekking hebben op het alpi nisme. Er waren inzendingen uit de ge hele wereld. De bekroning was voor de makers van deze kleurenfilm een grote verrassing. Als hun vertegenwoordiger trad tijdens het filmfestival op de berggids Lionel Terray, die de geologen op hun Andesexpeditie had vergezeld. Hun reis naar Peru had een tweeledig doel: een zuiver wetenschappe lijk (het voornaamste) en een toeristisch. Het wetenschappelijke gedeelte bestond uit een geologische-topografische kartering en een detailonderzoek van granodioritische lichamen. Het alpinistische gedeelte om vatte de exploratie van een gebied gelegen tussen de vijfduizend en zesduizend meter, met de beklimming van enkele onbestegen toppen. B. en W. van Haarlem hebben, zoals wet houder Happé in de laatst gehouden raads vergadering heeft beloofd, een overzicht van de stand van de woningbouw in Haar lem op 1 oktober van dit jaar gegeven. Uit dit overzicht blijkt dat in het tijdvak van 1 juli tot 30 september 184 woningen werden voltooid, waarmee het aantal wo ningen dat sinds 1 januari van dit jaar klaar kwam op 791 werd gebracht. Negen ennegentig van deze 184 woningen behoren tot de woningwetwoningen van het com plex van 225 woningen, dat in opdracht van de woningbouwvereniging „Eigen Haard" in Delftwijk wordt gebouwd. Voorts kwamen er 85 premie-, herbouw en vrije sectorwoningen gereed, die als volgt kunnen worden onderverdeeld. De tussen haakjes vermelde getallen hebben betrekking op de sedert 1 januari 1957 vol tooide woningen: 33 woningen (78) behorende tot het com plex van 78 woningen dat door Hogerveka aan en nabij de Mr. Jan Gerritszlaan werd gebouwd. Het complex is hiermee geheel opgeleverd. 14 woningen (42) behorende tot het com plex van 207 woningen dat door de bouwer Biesterbos nabij het station Bloemendaal wordt gebouwd; 18 woningen (18) behorende tot het com plex van 48 woningen dat door „De kleine middenstander" in Sinnevelt wordt ge bouwd; 20 woningen (82) behorende tot kleine complexen of in opdracht van particulieren gebouwd. In aanbouw Op 1 oktober 1957 waren er in Haarlem 1020 woningen in aanbouw, die als volgt zijn verdeeld over de diverse wijken in Haarlem: Woningwetwoningen: 659 49 Eigen Haard Delftwijk 192 Patrimonium Delftwijk 128 Zorgvloet Delftwijk 120 St. Jozef Stephensonstraat 60 Gemeente Delftwijk 110 St. Bavo Noord Delftwijk 659 Premie-, herbouw- en vrjje sector woningen: 361 74 Biesterbos Station Bl'daal 30 Kl.Midd.stander Sinnevelt 64 Bouwkas Ramplaan 25 Patrimonium Delftwijk 34 Tuinwijk Noord Sinnevelt 30 Thunissen Oosterduin 104 Kleine compl. en particulieren 361 Het aantal woningen met de bouw waar van in het derde kwartaal een begin werd gemaakt bedraagt 196. V oorbereiding De plannen waarvoor van de minister de premie is ontvangen, verkeren in een ver gevorderd stadium van voorbereiding en aan de bouw van deze woningen staan dus geen administratieve belemmeringen meer in de weg. De bijzondere schaarste aan kapitaal vormt echter een belangrijke rem bjj de bouw van deze premie-woningen. Instorting te Lutterade De rechtbank te Maastricht heeft uit spraak gedaan in de zaak van de instor ting op het terrein van het stikstofbin- dingsbedrijf te Lutterade, waar op 13 de cember 1955 een in aanbouw zijnde toren instortte en negen personen werden ge dood. De 45-jarige uitvoerder A. G. en de 64-jarige ir. F. W. hebben veertien dagen geleden terecht gestaan wegens het ver oorzaken van dood door grove schuld. De rechtbank heeft thans beiden vrijge sproken. De officier van Justitie had veertien da gen geleden voor de ingenieur vrijspraak gevraagd en tegen de uitvoerder twee maanden hechtenis geëist. De woningen waarvoor de premie is ont vangen, zijn als volgt verdeeld: 240 Nemavo Sinnevelt 52 Biesterbos Station Bl'daal 28 Hogerveka Sinnevelt 23 Kleine compl. en particulieren 343 Een groot aantal plannen bevindt zich in een gevorderd stadium. Deze plannen zijn goedgekeurd door de gemeente en zij zijn doorgezonden aan de provinciale directie. Het betreft hier de volgende plannen: Woningwetwoningen: 312 176 St. Bavo Oost Parkwijk 136 Patrimonium Parkwijk 312 Premiewoningen: 514 206 Hogerveka 120 Nemavo 49 G. Zoon en Co. 55 Nat. Bel.centr. 51 Nemavo 33 Kleine compl. en particulieren 514 In bewerking bij de architect of bij de gemeente zijn 534 woningen: Woningwetwoningen: 486 158 plan Zanstra Parkwijk 266 plan Arch.comb. Parkwijk 62 plan Zwiers Parkwijk 486 Premie-, herbouw- en vrye sector woningen: 48 48 Kleine complexen en particulieren Bouwryp maken: Sinnevelt: volkomen bouwrijp; Delftwjjk: ophoging geheel voltooid; rio lering voor 75 voltooid; Parkwyk: ophoging geheel voltooid; rio lering voor 60 °/o voltooid; Schalkwyk: voorbereiding ophoging vol tooid. Bouwvolume Het voor 1957 toegestane bouwvolume bedraagt 1324 woningen. Hiervan zijn goedgekeurd 290 woningwetwoningen en 255 premiewoningen. In behandeling zijn 312 woningwetwonin gen en 514 premiewoningen. Totaal 1371 woningen. Het aantal ingediende plannen overtreft het bouwvolume dus met 47 woningen. De filmmagnaat Louis B. Mayer is dins dag in Hollywood overleden. De 72-jarige Louis Mayer, die de leiding had van de Metro-Goldwyn-Mayer Film Company, is meer dan 25 jaar de grootste ontdekker van nieuwe filmsterren geweest. Mayer is een maand ziek geweest. Hij leed aan een bloedziekte. Louis B. Mayer was de man, die zijn film vervaardigde naar het karakter en de kwaliteit van de filmsterren, waarover hij beschikte. Zijn grootste vondst was Greta Garbo. Hij ontdekte deze later wereldbe roemde Zweedse filmster tijdens een reis door Europa. Wanneer men de lijst van filmsterren, die voor Louis Mayer en zijn firma hebben gewerkt,, ziet, wekt deze de indruk een „who is who" van de filmwereld te zijn. Behalve Garbo ontdekte hij onder meer Myrna Loy, Hedy Lamarr, Robert Taylor, Robert Montgomery, Katherine Hepburn, Jeanette MacDonald, Spencer Tracy, Judy Garland, Mickey Rooney, Joan Crawford, Rosalind Russell, Lana Turner, Irene Dunn, Walter Pidgeon en Greer Garson. Louis B. Mayer vervaardigde honderden films, waaronder „De Grote Parade" (The Big Parade), „Gejaagd door de Wind" (Gone with the Wind), „Trader Horn", „Anna Christie", „The Thin Man", „Mu tiny on the Bounty", „Mrs. Miniver" en „King Solomons Mines". Louis Mayer ontdekte nog een „ster" de brullende leeuw, die het handelsmerk van zijn onderneming werd. Sinnevelt Sinnevelt Delftwijk(torenflat) Delftwijk(torenflat) Zuiderhout (Verkort weergegeven) Reactie op reacties. Naar aanleiding van de vrijdag in deze rubriek geplaatste reacties op een enkele' dagen daarvoor ge publiceerde brief van de heer J. G. de Looze met bezwaren over de kwaliteit van de televisieprogramma's reageert de eerste briefschrijver nu als volgt: „Zeer velen waren het met mij eens, of laat ik zeggen, alle inzenders en ik geloof wel heel kijkend Nederland. Dat ik de omroepverenigingen er volgens de heer Jac. Lukkien de schuld van geef, dat de toestellen zo duur zijn en ik belasting moet betalen, is een onjuiste bewering. De heer Lukkien schrijft, dat men beter geen toe stel kan kopen als men geen genoegen neemt met drie mooie avonden, maar ik vraag alle kijkende Haarlemmers of zij wel eens drie mooie avonden in vijf dagen hebben meegemaakt. Ten hoogste één of twee keer in de week kan men zeggen: ik heb genoten En dat ligt aan de omroep verenigingen. Het is zeer juist als de heer J. W. v. d. Veer zegt: het is wel eens mooi maar te vaak het kijken niet waard. J. G. DE LOOZE. Bij wijze van samenvatting kunnen we dus zeggen, dat bij vele kijkers in meer of mindere mate ontevredenheid bestaat over de kwaliteit van de televisieprogram ma's. Wij achten de discussie over dit on derwerp met deze brief van de heer Looze wel gesloten. (Redactie) Olie en gas. De Nederlandse Aardolie Maatschappij te Oldenzaal heeft meege deeld, dat zij bij de hernieuwde explora tie-activiteit te Leidschendam enige olie met overwegend gas heeft aangetroffen. De put is in gebruik genomen voor pro- duktie-proeven. Uit dit resultaat kan wor den verwacht, dat in Leidschendam en Wassenaar nog enige boringen zullen wor den verricht. Zoals bekend, geldt met ingang van 1 november binnen de bebouwde kom van de gemeente een maximumsnelheid van vijftig kilometer per uur. De grens van de be bouwde kom wordt aangegeven door de bestaande plaatsnaamborden. Het einde van de bebouwde kom wordt evenmin door afzonderlijke borden aangegeven; de ach- terzüde van de plaatsnaamborden geeft aan, dat men de bebouwde kom verlaat. Alleen op die wegen, waar dit door een speciaal bord zal worden aangegeven, mag zeventig kilometer per uur worden gere den. Dit wordt aangegeven door een recht hoekig blauw bord met rode rand, waarop in witte letters staat vermeld: „Max. 70 km/uur toegestaan". Het einde van de we gen, waarop zeventig kilometer mag wor den gereden, zal worden aangegeven door rechthoekige blauwe borden, waarop met witte letters „Einde 70 km/uur" is vermeld. Het aanwijzen van deze wegen, waarop een hogere snelheid is toegestaan, wordt voor rijkswegen door de minister van Ver keer en Waterstaat gedaan. Voor alle ove rige wegen gebeurt dit op aanwijzing van Gedeputeerde Staten. B. en W. van Haarlem hebben de minis ter verzocht voor de rijkswegen in Haarlem de Rijksstraatweg, de Wagenweg en de Amsterdamsevaart geen gebruik te ma ken van de bevoegdheid op deze wegen een snelheid van zeventig kilometer per uur toe te laten. Aan Gedeputeerde Staten van Noordholland is verzocht alleen de Delftlaan aan te wijzen als weg, waarop met zeventig kilometer mag worden gere den. Thans is nog niet bekend, of deze verzoeken zullen worden ingewilligd. Op 1 november zullen de borden „70 km/uür" nog niet zijn geplaatst, zodat vooralsnog voor de gehele gemeente een maximum snelheid van vijftig kilometer per uur geldt. Overwogen wordt nog, of in Haarlem het einde van de wegen, waar op zeventig kilometer zal worden toege staan, behalve door het al genoemde blau we bordje nog door een extra bord van groot formaat zal worden aangegeven. De Haarlemse politie zal van de eerste dag af, dat de maximum snelheid wordt ingevoerd, een strenge controle op de na leving uitoefenen. De reeds geldende maxi mum snelheden voor bromfietsen (veertig kilometer per uur), en buiten de be bouwde kommen voor autobussen (75 km per uur), zware vrachtauto's (zestig km per uur) en voor vrachtauto's met aanhangers (vijftig km per uur) blijven ongewijzigd. Er biyven overigens aan het besluit om het maximum snelheidsgebod te koppelen aan het plaatsnaambord enkele moeilyk- heden kleven die van diverse zijden critick hebben uitgelokt. De plaatsnaamborden staan namelijk vaak op punten die zeker niet de indruk geven dat men een bebouwde kom binnen rijdt. Bovendien is er geen duideiyke aan duiding waar de bebouwde kom ophoudt omdat de achterzijde van het aan de lin kerkant van de weg geplaatste kom-bord dikwijls de aandacht niet trekt. Verder is het, overeenkomstig paragraaf 2 van het Wegen Verkeersreglement, geen wettelijke eis dat op wegen van minder dan 4,5 meter breedte de komgrenzen door plaatsnaamborden worden aangegeven en tenslotte heeft het plaatsnaambord voor vele niet-verkeersdeskundigen alleen een toeristische betekenis. Wy vernamen dat een aantal gemeenten inmiddels heeft be sloten by ieder plaatsnaambord een rond wit verkeersbord met rode rand en zwarte cijfers en letters te plaatsen. Strikt geno men heeft dit bord geen wetskracht omdat het niet met het vermelde opschrift in het Bij de n.v. „Nederland" aan het Donkere Spaarne in Haarlem is men op het ogen blik druk bezig met het vervaardigen van de borden die betrekking hebben op de invoering van de maximumsnelheid in de bebouwde kommen op 1 november. Het bord rechts, met het opschrift Haarlemis een nieuw kombord dat verstevigd en verfraaid is met een licht grijs ijzeren frame. Wegen Verkeersreglement is opgenomen, maar daat staat tegenover dat de wegge bruiker nog eens extra wordt gewezen op het gebod van de snelheidsbeperking. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aangevoerd 194 vette varkens. Notering per kg. levend gewicht, zware varkens geen notering, lichte varkens f 1.56f 1.58, zeugen f 1.38f 1.40. Handel gedrukt. VOETBALPOOLGELDEN GESTOLEN. In Kerkrade is een inbraak gepleegd bij de kassier van de voetbalpool van de prof club Rapid. De inbreker bemachtigde een bedrag van f 1200.— aan poolgelden. welke kort tevoren waren geïnd. De gemeente politie van Kerkrade heeft de zaak in on derzoek.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15