De Nutsspaarbank te Haarlem verhoogt rente tot 2,7 pet PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER fWe&ït Regen en krachtige wind och ió Uet zo J Wereldnieuws Orakels DINSDAG 29 OKTOBER 1957 2 Gereformeerde kerklening van 400.000 a 6 pet. H. BUSTER Ir. EN ZOON Schildersbedrijf Officiële devaluatie van de Franse franc lijkt nabij Minister Klompé opende congres over sociale zorg Ministersconferentie van G.A.T.T. te Genève begonnen Belgische mijndirecties willen kolenprijs verhogen De 7 pet. kasgeldlening door Apeldoorn Fusie Gebroeders Van Wijk en Van Granenburgh en Heringa Grote Houtstraat 116 Krimpen van pijn Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Vromen en Papierfabriek Doetinchem verwerft belangen in Ierland fe, Het bestuur van de Nutsspaarbank te Haarlem heeft besloten de rente voor in leggers met ingang van 1 januari aanstaan de te verhogen van 2.5 tot 2.7 °/o. Deze rente wordt vergoed over elk bedrag, dus zonder rentegevend maximum. De renteberekening bl\jft geschieden volgens de dagelijkse me thode, zodat de rente ingaat onmiddellijk na de storting. De renteverhoging is mo gelijk geworden door de langzamerhand tot uitdrukking gekomen verhoogde in komsten krachtens de huidige hoge rente stand. De directie van de Nutsspaarbank deelt het volgende mede in verband met de vele publicaties, die de laatste tijd verschijnen met betrekking tot de rentepolitiek in het algemeen en die van de spaarbanken in het bijzonder. „Er wordt de laatste tijd vaak een vergelijking gemaakt tussen de rente van nieuw uitgegeven obligatiele ningen, waaronder de woningbouwlening, en de spaarbankrente, echter ten onrechte. Deze begrippen zijn namelijk zo zeer van verschillende aard, dat zij niet in één ver gelijking kunnen worden betrokken. Het spaartegoed dient namelijk te worden be schouwd als een geldreservoii-, een appel tje voor de dorst, waarover de spaarder te allen tijde kan beschikken. Bovendien is de spaarder op elk moment absoluut zeker van de terugbetaling van zijn vol ledig spaartegoed, zonder aftrek van kos ten en zonder kans op koersverlies. Hier komt nog bij dat de spaarbanken als soci ale instellingen in het geheel geen kosten in rekening brengen voor de door haar verleende diensten. In dit verband kan worden genoemd: het in bruikleen geven van spaarbusjes, het uitvoeren van op drachten tot giro-betalingen, het innen van pensioenen en salarissen, het betalen van belastingen en dergelijke. De positie van een spaarder ten opzichte van zijn spaar tegoed is dan ook volledig anders dan die van een bezitter van een obligatie. Het be hoeft dan ook nauwelijks verwondering te wekken dat de met obligaties gekweekte rente hoger is en ook hoger moet zijn dan de spaarbankrente. Voorts dient in aan- ADVERTENTTE Dé Zuidhollandse Bank en de 'Handels- en Effectenbank melden de uitgiften van f400.000,door de classis Schiedam ge garandeerde 6% 30-jarige obligaties in stukken van nominaal f 1000 en f 500 ten laste van de gereformeerde kerk van Hoog vliet (Botterdam) tot de koers van 100%. De storting op de toegewezen obligaties moet plaats hebben op 15 november 1957. De opbrengst der lening zal dienen ter ge deeltelijke financiering van de bouw van een kerk met vergaderlokalen en pastorie. De aflossing zal a pari plaats hebben in 30 jaar en zal geschieden door jaarlijkse uitloting in de maand september van ieder jaar. Mocht blijken, dat voor de bouw rijks- of gemeentesubsidie zal worden ver kregen, dan behoudt de kerk zich het recht voor op de lening vervroegd af te lossen tot een bedrag hetwelk deze subsidie niet te boven zal gaan, welke aflossing een jaar tevoren zal worden aangekondigd. Overi gens zal versterkte of algehele aflossing niet kunnen plaats vinden voor 1968. ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 Functionarissen van de Banque de France hebben medegedeeld, dat nog geen besluit is genomen tot wijziging van de officiële notering van de franc na de zon dag aangekondgide uitbreiding der maat regelen inzake valutawijziging, welke in feite de in augustus 1957 begonnen deva luatie van 20 percent hebben voltooid. Voordat de wisselmarkt maandag open de noteerde de franc nog 350 per dollar. Centrale banken in het buitenland noteren 420 franc per dollar. De voornaamste oor zaak voor het uitstellen van het officiële erkennen van de de facto devaluatie zou naar aangenomen wordt zijn, dat een dergelijke beslissing alleen door een wer kelijke regering kan worden genomen. De minister van Maatschappelijk Werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, heeft in de Balconzaal van het voormalige pa leis Noordeinde te 's-Gravenhage een rede uitgesproken ter gelegenheid van de offi ciële opening van het seminar over „The relation between research, planning en social welfare policy", die tot 3 november in Den Haag wordt gehouden door het Europese bureau voor de technische hulp verlening van de Verenigde Naties. De studiebijeenkomsten worden bijge woond door 65 deelnemers uit zestien lan den en vertegenwoordigers van de UNES CO, de Wereldgezondheidsorganisatie en de Raad van Europa. De leiding heeft prof. Richard M. Titmus, hoofd van de afdeling Sociale Wetenschappen aan de Londense School voor Economie. Zijn plaatsver vanger is prof. S. Groenman, directeur van het Instituut voor Sociaal Onderzoek in Nederland. merking te worden genomen dat de beleg gingen der spaarbanken sinds jaar en dag volledig afgestemd zijn op een zo groot mogelijke zekerheid voor de spaarders. De middelen der spaarbanken zijn dan ook in belangrijke mate belegd in vaste rente dragende fondsen, waardoor zoveel moge lijk regelmatige inkomsten verzekerd zijn. Dit brengt mede dat de spaarbanken tien tallen jaren een rente konden vergoeden van 2J4 a 2l/z terwijl de handelsbanken voor rekening-courantgelden slechts V\ of helemaal geen rente vergoedden. Slechts in enkele korte perioden van hoge rente stand, blijft de spaarbankrente iets ten achter, aangezien deze hogere rentestand slechts zeer geleidelijk in de opbrengst der beleggingen tot uitdrukking komt en het van groot belang blijft de reserve der spaarbank zo sterk mogelijk te maken, teneinde de zekerheid voor de spaarders zo hoog mogelijk op te voeren. Deze lang zamerhand tot uitdrukking gekomen ver hoogde inkomsten hebben geleid tot de renteverhoging, waartoe thans besloten is". In de openingsbyeenkomst van de minis tersconferentie der landen, die zijn aange sloten by de Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (GATT), waarin ge sproken wordt over de oprichting van de Europese Gemeenschappelijke Markt van de zes landen, heeft de Engelse minister van Handel, sir David Eccles, maandag verklaard, dat Engeland een plan, dat de ontwikkeling van overzeese gebieden tracht te bereiken ten koste van de handel van andere in economisch opzicht minder ont wikkelde gebieden, niet kan toejuichen. „Wij aanvaarden het verlangen van de zes landen, om door investering en door andere middelen, die verenigbaar zijn met de principes van de GATT, de ontwikke ling en industrialisatie van hun overzeese gebieden te helpen en sympathiseren daar mede. Wij hebben ten aanzien van onze koloniën soortgelijke doelen", aldus de minister. „Wij kunnen echter een plan, dat dergelijke doelen tracht te bereiken door regelingen, die naar het ons toeschijnt niet vallen binnen de strekking van de GATT- bepalingen, niet toejuichen", zo zei hij. De Amerikaanse onderstaatssecretaris voor Economische Zaken, Thomas C. Mann, deelde mede, dat zijn land bereid was van ganser harte mede te werken bij de samen werking van de Europese Economische Ge meenschap en bij de uitbreiding van de handel tussen de bij de GATT aangesloten landen. Mann verklaarde, dat het de op rechte wens van de Verenigde Staten is, dat nog meer bij de GATT aangesloten landen in de naaste toekomst aan Japan de behandeling van meest-begunstigde na tie zullen kunnen gaan verlenen. Op grond van een ontsnappings-clausule in het ver drag hebben 15 GATT-landen tot nu toe geweigerd Japan een dergelijke behande ling toe te staan. Mann verdedigde verder de Amerikaanse politiek inzake de afzet van landbouw-overschotprodukten en deel de mede, dat de Amerikaanse regering ook verder voorzichtig te werk zal gaan, om er zeker van te zijn, dat de afzet van de overschotten de markten zo weinig moge lijk zal verstoren. De Belgische kolenmijnen hebben zater dag de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. toe stemming gevraagd voor een verhoging van hun prijzen voor de meeste kolensoor- ten met 15 a 35 Belgische frank per ton met ingang van 1 november a.s. Zij beweren, dat een prijsverhoging noodzakelijk is geworden door de dezer dagen toegekende verbetering van de ar beidsvoorwaarden der mijnwerkers, die een loonsverhoging van 2^2% en een extra week betaalde vakantie inhoudt. Volgens een woordvoerder te Luxemburg zal de Hoge Autoriteit waarschijnlijk deze week nog een beslissing nemen. Het bericht inzake de 7 pet. kasgeld lening der gemeente Apeldoorn bij de Rijkspostspaarbank dient in zoverre te worden aangevuld, dat de overeenkomst tussen de gemeente en de Rijkspostspaar bank werd gesloten op 27 september. Op die datum ontving de R.P.S. de akkoord bevinding van de wethouder van financiën. Sedertdien is op 7 oktober door de regering de rente voor kasgeldleningen verlaagd tot 5Va pet. en thans is het sluiten van een lening tegen 7 pet. onmogelijk. Niet alleen Apeldoorn, maar wel een dertigtal gemeen ten hebben vóór 7 oktober kasgeldleningen tegen 7 percent gesloten. Belangrijke textiel concentratie In het laatste jaarverslag van de gebroe ders Van Wijk en Co n.v. werd reeds aan gekondigd, dat de voorbereidingen voor een fusie met de n.v. Van Cranenburgh en Heringa in een vergevorderd stadium wa ren gekomen. In een bericht van de gebroeders n.v. Van Wijk aan aandeelhouders, waarin het uitgewerkte fusievoorstel wordt gepubli ceerd, waarover de buitengewone verga dering van aandeelhouders zich op 20 no vember zal uitspreken, wordt erop gewe zen, dat de fusie, die vooral dient tot con centratie en rationalisatie .der beide be drijven, een vorm zal hebben die in sterke mate door fiscale overwegingen bepaald is. Aan aandeelhouders wordt voorgesteld het bedrijf van Van Wijk per 1 december 1957 over te dragen aan Van Wijk en He ringa n.v. die ontstaan is door naamswij ziging uit de n.v. Van Cranenburgh en Heringa. Na deze overdracht zal in snel tempo een aantal gecompliceerde transacties ge schieden, die tot doel hebben met gebruik making van de fiscale mogelijkheden, tot een structuur te raken die een veilig uit gangspunt voor de toekomst biedt. Deze reeks transacties, die in overeenstemming met de fiscale administratie wordt uitge voerd, zal afgesloten worden met een voorgestelde omruiling van aandelen ge broeders Van Wijk tegen aandelen Van Wijk en Heringa een op een, waarmee de fusie zal zijn voltooid. Met deze fusie begint ook in de wolin dustrie de concentratie, die in een recente studie van de economische hogeschool te Tilburg zeer wenselijk werd geacht. Het lijdt geen twijfel aldus het bericht dat door deze concentratie, die in de ka toenindustrie reeds veel eerder is begon nen, de gevormde eenheden belangrijk sterker zullen staan in de strijd om de Euromarkt. Met de fusie wordt een nieuwe periode ingeluid in het bestaan van de reeds zeer oude onderneming van de gebroeders Van Wijk, die in het recente verleden ook moeilijke perioden heeft gekend. Het over blijfsel uit deze laatste periode, het op de balans nog vermelde verlies, dat in het af gelopen jaar reeds tot f 450.000 was ver minderd, is bij deze fusie geheel ver dwenen. De balans na fusie van Van Wijk en Herjnga, die in het bericht is gepubliceerd, toont een open reserve van f 1.700.000 naast een aandelenkapitaal van f 6.120.000. ADVERTENTIE EXCLUSIEVE ROODKAPJE V&l voor BABY en KLEUTER Tel. 13339 ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt u snel en afdoende van die pijnen. Tog&l baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88. Textielfirma in moeilijkheden Tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse R.K. Kleding- en Textielarbeidersbond „St. Lambertus'' te Wierden heeft de districtsbe stuurder, de heer Hoytink, verklaard, dat de n.v. Wolspinnerij, Weverij en Ververij J. ten Bos te Almelo reeds geruime tijd in ernstige moeilijk heden verkeert. De slechte toestand in de wol industrie maakt de situatie nog ernstiger dan zij reeds is. Men dient er zich op voor te bereiden, dat er vooral in het bedrijf te Almelo spoedig ingrijpende maatregelen moeten worden geno men, met als gevolg het ontslag van vele ar beiders. Bijenkorf Den Haag De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft na een zeer langdurig debat met 25 tegen 16 stem men aanvaard het voorstel van B. en W. aan de n.v. magazijn „De Bijenkorf' toe te staan, aan de Grote Marktstraat, de Voldersgracht en de 2e Haagpoort, een transportabel tentoonstellings gebouw ie plaatsen tot het tijdstip, waarop de rijksgoedkeuring voor de bouw van een defini- ieve opstal ter plaatse zal zijn verleend, maar tot niet later dan 31 december 1959. Tekort aan geleerden De Verenigde Staten zijn bereid een half miljoen dollar aan de landen der Organisatie voor Europeuse Economische Samenwerking (OEES) ter beschikking te stellen om te helpen het tekort aan geleerden en ingenieurs in Euro pa te overwinnen, zo is te Parijs bekend ge maakt. Amerika wil dit bedrag in het lopende Amerikaanse belastingjaar bijdragen in een ge meenschappelijk fonds, waarin de deelnemende Europese landen een gelijke bijdrage storten. Luchtvaartverdrag met Bulgarije Van 21 tot en met 26 oktober zijn te Sofia onderhandelingen gevoerd tussen een Neder landse en een Bulgaarse delegatie betreffende het sluiten van een luchtvaartovereenkomst. De tekst is op 26 oktober door de hoofden van de delegaties geparafeerd. De ondertekening zal op een later tijdstip geschieden. Warenhuisvereniging De directies van enige grote Europese waren huizen uit Nederland, België Frankrijk, Enge land, Zwitserland, Duitsland, Denemarken, Noor wegen, Zweden en Finland, zijn voor een con ferentie van enige dagen in Amsterdam bijeen, waar ze in het Amstel hotel vergaderen van maandag 28 tot woensdag 30 oktober. Duurdere auto's De General Motors zal de prijzen van de 1958- modellen van haar Chevrolet, Pontiac, Olds- mobile, Buick en Cadillac verhogen. De Che vrolet zal van 4.5 tot 5 percent meer kosten, de Cadillac 3.3 percent, de Buick 2.3 en de Olds- mobile 2 percent. Ons land bevindt zich in een krachtige zuidwestelijke luchtstroming waarmee zachte en vochtige lucht wordt aangevoerd. Deze wordt gescheiden van koudere lucht door een front, dat zich van Denemarken via Engeland en Ierland naar het midden van de Atlantische Oceaan uitstrekt. Daar ligt een nieuwe depressie, die tamelijk snel naar het oosten beweegt. Morgen zal deze depressie de Noordzee al bereiken, hetgeen tot gevolg zal hebben dat er een krachtige tot harde zuidweste lijke wind blijft waaien. Het front van de depressie zal waarschijnlijk met regen tot ons land doordringen. WEERRAPORTEN Woensdag 30 oktober Zon op 7.33 uur, onder 17.18 uur. Maan op 13.54 uur, onder 23.59 uur. Maanstanden 30 okt. 11.48 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 30 oktober Hoog water: 8.36 en 20.59 uur. Laag water: 3.56 en 16.19 uur. Temperaturen buiten- co en binnenland heden- c s morgen 7 uur. Neerslag: •aS d laatste 24 uur. aj c •SZ c.5 Helsinki regen zzw 8 Stockholm regen z 6 2 Oslo onbewolkt nno 0 0 Kopenhagen regen zw 11 7 Aberdeen licht bew. z 5 0 Londen regen zw 14 0 Amsterdam motregen zw 11 0,1 Brussel geheel bew. wzw 10 0 Luxemburg zwaar bew. wzw 8 0 Parijs regen zzw 10 0,1 Bordeaux geheel bew. w 10 0 Grenoble mist windst. 1 0 Nice onbewolkt n 11 0 Berlijn zwaar bew. zzw 10 0 Frankfort zwaar bew. zw 8 0 München mist z 3 0 Zürich mist ozo 3 0,1 Genève onbewolkt windst. -0 0 Locarno onbewolkt windst. 5 0 Wenen mist w 2 0 Innsbruck mist wnw -2 0 Rome zwaar bew. ono 13 1 Ajaccio licht bew. ono 9 0 Den Helder lichte regen zzw 13 1 Ypenburg geheel bew. zw 11 0,1 Vlissingen geheel bew. zw 12 0,1 Eelde geheel bew. zw 11 2 Twente motregen zzw 10 0,1 De Bilt geheel bew. zw 11 0,1 Eindhoven geheel bew. zzw 11 0,1 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zzw 10 0,1 Generaal-majoor Iskander Mirza, de president van Pakistan is gisteren via Turkije in Engeland aangekomen voor een niet-officeel bezoek van tien dagen. Deze foto werd genomen op het Yeshilkeuy-vliegveld bij Istanboel, waar de president (links op de voor grond) werd welkom geheten door zijn Turkse ambtgenoot Celal Bayar (rechts). President Mirza zal ook een officieel bezoek brengen aan Portugal en Spanje. Als hij in Spanje aankomt, zal president Sjamoen van Libanon dat land, net hebben verlaten. De Libanese president is gisteren in Madrid begroet door het Spaanse staatshoofd generaal Franco. President Sjamoen blijft in aansluiting op zijn officiële bezoek van zes dagen tot 7 november in Spanje. De directie van Vromen en Papierfabriek „Doetinchem" n.v. te Doetinchem deelt mede, dat korte tijd geleden werd over gegaan tot de oprichting van de „North of Ireland division of Vromen Paper Mills Limited", te Londen, waarvan het gehele aandelenkapitaal zich in handen bevindt van Vromen en Papierfabriek „Doetin chem" n.v. De „North of Ireland division of Vromen Paper Mills Limited" heeft 70 percent van het geplaatste aandelenkapi taal verworven van de „North of Ireland Paper Mill Company limited", met fabrie ken te Larne in Noord-Ierland. Deze fa briek met twee papiermachines heeft een produktie van 6000 a 7000 ton per jaar. Ongeveer 30 percent van de produktie van deze fabriek heeft afzet in Noord-Ierland, terwijl de overige 70 percent van de pro duktie geplaatst wordt in andere delen van het Verenigd Koninkrijk. Door familie-omstandigheden werd de betreffende fabriek eind juni 1957 geslo ten, maar zij zal op 17 november de pro duktie hervatten; er zijn voldoende orders aanwezig. Voor de fabriek die reeds meer dan 80 jaar bestaat werd door de directie een uitbreidings- en modernise ringsschema opgesteld, dat in de komende drie jaren zal worden uitgevoerd en waar voor de Noordierse regering in belangrijke mate steun toegezegd heeft. WERELDMACHT OLIE! het duurt 10-450 miljoen jaareer er aardolie ontstaat dewereld verbruikt jaarlijks zoveel aard olie als de natuur in 400.000 laar schiep uit aardolie haaltmen ca 1400 bijprodukten ca.100jaargeleden ge bruikte menaardolie nog bjjnaalleen als smering engeneesmid- de aardolie voorziet voorca35%inde ener- giebehoef te vd.wereld ca 25%v de wereld- scheepstonnage wordt gebruikt voor het vervoer van olie ca.700 raffinaderijen helpende wereld aan olie ca200jaar v.Chr was aardolie reeds bekend rfsd Oorzaak. Het hoofd van het Japanse in stituut van de nationale gezondheids dienst, dr. Yu Hirayama, heeft op een gezondheidscongres in Osaka verklaard, dat buikkanker wel eens veroorzaakt zou kunnen worden door een hoog zuur- gehalte in de grond en door de aan wezigheid van calciumzouten in het drinkwater. Buikkanker, waaraan in Japan zeer veel mensen sterven, komt vooral voor in gebieden met zuur bouw land en rivierwater met een hoog cal- ciumgehalte. Geliyk. Talrijke Zwitserse vrouwen zullen een grote actie gaan voeren om hun eis tot politieke gelijkberechtiging van de vrouw kracht bij te zetten. De regering tracht de grondwet in die zin te amen deren, dat de vrouwen passief en actief kiesrecht krijgen. Deze amendementen zijn echter nog in behandeling. Voor gaande pogingen de vrouwen in het politieke leven te betrekken zijn alle mislukt. Reputatie. Het Amerikaanse vakverbond AFL-CIO gaat het volgend jaar 1.200.000 dollar besteden in een campagne tot herstel van de reputatie der vakbonden. Het belangrijkste object zal zijn om een dreigende anti-vakbondpolitiek in het Congres tegen te gaan. Een commissie van negen man, onder leiding van "Wil liam V. Birthright, zal zich met de cam pagne belasten. Weigeringen. De Duitse Luthervereniging heeft de herdenking van de hervorming, die donderdag in Wittenberg zou plaats vinden, afgelast, omdat de Oostduitse autoriteiten een reisvergunning gewei gerd hebben aan de evangelische bis schop Volkmar Herntrich uit Hamburg, die zou preken tijdens de herdenkings dienst. Verder is ook een reisvergunning geweigerd aan de Amerikaanse profes sor George W. Forell uit Detroit, die op het ogenblik gastcolleges geeft aan de Hamburgse universiteit. Alles veilig. Het verbod op de verkoop van melk in de omgeving van de Wind- scale kernreactor in Engeland, zal wel licht spoedig worden opgeheven. Het verbod was ingesteld over een gebied met een straal van zeven mijl en de kernenergie-fabriek als middelpunt, na dat een reactor kennelijk oververhit was geraakt en radio-actieve stofdeel tjes zich over de omgeving hadden ver spreid. Men heeft bij het laatste onder zoek van monsters aarde en vegetatie tijdens het weekeinde vastgesteld, dat de radio-activiteit thans aanzienlijk be neden het gevaarpunt ligt. Springstof. Bij een ontploffing in een springstoffabriek te La Manjoya bij Oviedo in Spanje zijn maandag, naar aangenomen wordt, zeven personen om gekomen. Vier lijken zijn geborgen. Er worden nog drie arbeiders vermist. Geen pardon. Onbekenden hebben gister avond met gele verf „Apologize" (Ver ontschuldig je) geschreven op de vloer en de deuren van de garage naast het huis van Malcolm Muggeridge, ex- hoofdredacteur van „Punch", die sinds zijn artikel in een Amerikaans blad aan heftige critiek van de koningsgezinde Britten blootstaat. Onderzoek. Het Amerikaanse blad „For tune" heeft een onderzoek laten instel len naar het aantal miljonairs en multi miljonairs in de Verenigde Staten. Men heeft ten minste 155 personen kunnen vinden, die meer dan 50 miljoen dollar bezitten, maar men schat dat hun aantal nog honderd groter is. Slechts twintig percent der miljonairs heeft vrede met de belastingen. Derde. Amerika's derde atoom-onderzeeër, de „Skate", heeft maandag een proef vaart van 34 uur gemaakt. Dit is een half jaar eerder dan werd verwacht. Zij is gebouwd door de General Dynamics Corp. te Berth. Ook de „Nautilus" en de „Seawolf' zijn op de werven van deze maatschappij geconstrueerd. Raaskal. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt geslaagde proeven te hebben genomen met een geleid projec tiel van het type „Rascal". De „Rascal" is ruim negeneneenhalve meter lang en 1.20 meter in doorsnede en wordt door vliegtuigen tegen gronddoelen gebruikt. De projectielen kunnen worden afge vuurd door toestellen, die zo hoog vlie gen, dat ze voor luchtafweergeschut on bereikbaar zijn. Post. Een Parijse boekhandelaar heeft maandag 50.000 gulden beatald voor 564 brieven, die Napoleori in de jaren 18051813 aan zijn stiefzoon, Prins Eugene de Beauharnais, schreef. Zij maakten deel uit van een nagelaten New Yorkse collectie brieven en histo rische documenten. 32. Terwijl Zwarte Dolf hevig op een boos plan zat te broeden, genoten Panda en zijn brandmeester van een welverdiende rust. De brandmeester liet zijn gloednieuwe me daille nog eens vol trots tussen zijn vin gers bungelen. „Mooi vakwerk, mooi glim mend, fraai lintzei hij waarderend, „een mooie speld, vind je ook niet? Ik zal hem alleen op zon- en feestdagen en bij brand dragen". „Ja, de burgemeester heeft nu wel een erg goede indruk van brand- post 1", antwoordde Panda. „Een goede in druk? Ha! De burgemeester heeft nu het bewijs, dat het vuur geen kans heeft, zo lang brandpost 1 ehop zijn post is!", riep de brandmeester fel en hij boog zich genietend over zijn koffie, „ieder vuur wordt in de vonk gesmoord!" Het telefoon- gerinkel, dat op dat moment zijn fiere toe spraak onderbrak, deed vermoeden, dat niet alle vuur zich zomaar liet smoren. „Er is brand!", riep Panda, met de hoorn in zijn hand. „Ja, ja, dat begrijp ik..., maar waar?", antwoordde de brandmeester on geduldig. „B-bij de bur-burgemeester!" was het antwoord„W-wat? Oegh-blub- blo?", vroeg de brandmeester, zich in zijn koffie verslikkend, „b-blij de b-lurgeméés- ter zelf?!!" UIT DE Griekse oudheid zijn ons ver schillende orakels bekend, waarvan het orakel van Delphi bij ons de grootste faam geniet, voornamelijk door de vele overle veringen die daarvan tot ons zijn gekomen. In algemene zin gesproken, kunnen de orakels van destijds in twee groepen worden onderscheiden, t.w. de orakels die door middel van priesters of priesteressen uit tekens of uit inspiratie de wil of beschik kingen der goden tot uitdrukking brachten, én de orakels waar verschij- ningen de wil der goden ver- kondigden. De eerst genoemde groep stond volgens de Grie ken onder de bescherming van Zeus, „wiens oog alles ziet en wiens gedachten zo ondoor grondelijk zijn dat geen men selijk wezen ze volkomen ge trouw tot uitdrukking kan brengen". Is het orakel te Delphi ons het best be kend, het is niet het oudste orakel. Dat stond te Dodona en werd reeds door de mythische helden Achilles en Odysseus aangeroepen wanneer we althans Homerus mogen geloven, die - dat kunnen we u verzekeren - in het algemeen zeer be trouwbaar is gebleken. Naast het orakel te Dodona verwierf destijds ook een niet- Grieks orakel grote bekendheid, te weten het orakel van Zeus-Ammon in de oase Siwah in Egypte, terwijl zich aan de wes telijke oever van de Nijl in Abydos het beroemde orakel van de God Bes bevond. Kunnen al deze orakels worden onderge bracht bij de groep die door middel van tekens de bovennatuurlijke beschikkingen verkondigden, het orakel te Delphi behoor de tot de groep, die geacht werd door de God heid (of de godenzelve te worden bezocht. De Grieken stelden zich daarbij voor dat de priesteres, wanneer zij zich op de voor de Godheid bestemde zetel neerzette voor het ontvangen van de goddelijke inspira- ties gedisponeerd werd en op dat moment (en ook alleen in dat opzicht) met die god heid vereenzelvigd kon worden. Dit hield in, dat de priesteres een sereen leven dien de te leiden. Aanvankelijk waren voor deze functie dan ook uitsluitend ongerepte maagden uitverkoren, maar nadat de Thes- saliër Echekrates een van de priesteressen te Delphi had verleid, werden uitsluitend vrouwen boven 50 jaar hiervoor geschikt geacht. Reeds ten tijde van Aeschylos en Euripides scheen deze stelregel te zijn doorgevoerd. De oude tempel te Delphi, die aan de voet stond van lood recht opstijgende rotswanden, brandde in 548 v. Chr. af, werd herbouwd, maar werd in 373 v. Chr. door een aardbeving vernieldIn 83 v. Chr. viel de herbouwde tempel ten offer aan de ver nielzucht van barbaarse volken die het land binnenvielen, waarna pas een eeuw later de opnieuw opgerichte tempel vol tooid was. De kunstschatten moeten in die tijd overweldigend zijn geweest, want Plinius vertelt van niet minder dan 3000 beeldhouwwerken die hij daar aantrof. De Romeinse heersers wisten er echter wel raad mee, want eerst Sulla en daarna Nero sleepten de Griekse kunstschatten weg en in het midden van de tweede eeuw na Chr. vond Pausanias Delphi al ontdaan van alle luister. Tenslotte werd de zaak door Theodosius in de vierde eeuw definitief gesloten. Na dit treurige einde is het niet meer dan billijk ook nog iets te zeggen over het sceptisisme dat in de oudheid reeds tegen de orakels bestond. Daarover een volgende keer. H. Pétiïïon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2