Polens gistingsproces heeft meer kans van slagen dan „loswrikken" uit het Sovjetblok Monty coats „Koningin Julianaschool" in Oostenrijk geopend Belangrijke prijsverlaging bij Albert Heijn Poolse communistische partij wordt vreedzaam gezuiverd NOG IS POLEN NIET VERLOREN(slot) Waarom blijft Nederland ten achter bij de westelijke pogingen het te stimuleren? Onderwijsinstelling voor uit Hongarije gevluchte jongeren 7 Hulp voor onverzadigbaar kind in Italiaans dorp Zeven percent minder hulp uit V.S. in 1956/57 Weer Britse kernproeven bij Christmas Island Negatieve theorie Positie politiek Geen eensgezindheid onder de Algerijnse leiders Proces over moordend medicijn in Frankrijk Raket ligt een ronde vóór op Spoetnik Ca. 60 artikelen worden 5 tot 15% goedkoper DINSDAG 29 OKTOBER 1957 Van onze reisredacteur) WARSCHAU, oktober „Zij, die in het westen luidkeels blijven roepen, dat in Gomoelka s bewind een kans ligt Polen los te wrikken van de Sovjet-Unie, maken een grote fout en bewijzen ons, en zichzelf, een slechte dienst. Polen, onder welke regering dan ook, is een gevangene van zijn geografische positie tussen Rusland en Duitsland. De Sovjet-Unie kan en zal niet gedogen, dat Polen uit haar invloedssfeer vlucht. Een poging daartoe zou aanleiding tot een derde wereldoorlog kunnen zijn. De „loswrik"-theorie is dus een wensdroom. Droomt het westen haar hardop, dan maakt zij niet alleen de Sovjet-Unie steeds achter dochtiger, maar dwingt ook Gomoelka steeds meer bewijzen van zijn loyaliteit jegens het Kremlin te leveren, steeds meer anti-westelijke uitspraken te. doen. Bovendien, als Polen zich werkelijk zou kunnen losrukken, zou dat niet onmid dellijk een verharding van de Sovjet-politiek, een versteviging van de greep op de andere volksdemocratieën, een terugkeer tot het stalinisme ten gevolge heb ben? Zou onder die omstandigheden zo'n vrij Polen voor het Westen werkelijk meer waarde hebben dan het Polen van nu, dat binnen het socialistische kamp een gistingsproces van democratisering en liberalisatie op gang heeft gebracht, dat mogelijk ook in andere landen van het Sovjetblok, misschien in de Sovjet- Unie zelf, onstuitbaar zal blijken en uiteindelijk een overeenstemming tussen Oost en West zou kunnen vergemakkelijken?". Beroep op buitenland CASALETTO CEREDANO (UP) De Italiaanse pers voert reeds twee jaar een hulpcampagne voor een zevenjarig meisje in Casaletto Ceredano, een arm Italiaans dorpje. Wegens een misvorming van de dikke darm heeft dit meisje doorgaans een „ontzaglijke eetlust". De kranten melden, dat de minimum dagelijkse hoeveelheid voedsel, die Luciana moet verorberen om in leven te blijven, bestaat uit een kilo biefstuk, een halve kilo gekookt vlees, een dozijn eieren, anderhalve kilo sinaasap pelen, een kilo bananen, een halve kilo spaghetti en 800 gram rijst. Volgens de ai-tsen maakt het te lange darmkanaal van Luciana het haar moge lijk slechts 55 gram van elke kilo voedsel te verteren, waardoor zij om de twee uur moet eten. Een chirurgische ingreep is pas op haar twaalfde of dertiende jaar mo gelijk. Intussen is de vader van het meisje in de gevangenis terecht gekomen, omdat hij de burgemeester had geslagen en dreige menten had geuit, daar de burgervader verdere hulp financieel niet meer mogelijk achtte. De pastoor van Casaletto Ceredano, Don Amilcare Brambilla, overweegt thans een beroep te doen liefdadige organisaties in het buitenland, die hulp aan Luciana Barboni, Casaletto Ceredano, Cremona, Italië, kunnen adresseren. WASHINGTON (Reuter) Volgens een rapport van het Amerikaanse departement van Handel hebben de Verenigde Staten in het op 30 juni geëindigde belastingjaar 7 percent minder hulp aan het buitenland verstrekt dan in het voorafgaande jaar. Er werd onder de diverse hulpverlenings programma's in totaal ongeveer 4.750 mil joen dollar aan hulp verstrekt in de vorm van goederen, geld en diensten. De ver strekte militaire hulp bedroeg in het af gelopen belastingjaar 2,4 miljard dollar. De andere vormen van hulpverlening had den een waarde van 2.351 miljoen dollar. LONDEN (Reuter) Engeland zal in de komende winter nieuwe kernproeven ne men in de buurt van Christmas Island in de Stille Oceaan. Dit heeft de minister van staat voor Buitenlandse Aangelegenheden, Allan Noble, volgens een verklaring van het Britse ministerie van Defensie aan de UNO meegedeeld. Zware kernwapens zullen op grote hoog te tot ontploffing worden gebracht. Er zal te zijner tijd een bekendmaking komen over de omvang van de gevarenzone. Hierbuiten zal de radio-activiteit onbetekenend zijn, aldus de verklaring. De eerste Britse waterstofbom werd in mei van dit jaar in de buurt van Christmas Island tot ontploffing gebracht. Het was een van Polens prominente i communistische journalisten, die deze stel- ling voor mij ontvouwde. Bij het beraad over Polens nieuwe positie en het zoeken naar een doeltreffend westelijk beleid ver dienen 's mans woorden zeker overweging. Temeer daar zijn mening, zij het met zeer 1 verschillende nuanceringen, ook door de tegenstanders van het regime wordt ge deeld. Door de rooms katholiek, wiens toe komstdroom een christen-socialistisch Po len in een positie als die van Finland was, maar die toegaf, dat die droom voorshands niet te verwezenlijken zou zijn. Door de li beraal, die naar het Westen hunkerde, maar toch economische steun voor Go- moelka's regime vroeg. Door alle Polen, die de Hongaarse gebeurtenissen met de zelfde bewogenheid volgden als wij, maar die beseffen, dat Gomoelka hen zo'n bloed bad heeft bespaard. Welke overwegingen moeten nu het Wes ten leiden bij het bepalen van zijn stand punt jegens het Gomoelka-regime? Men kan de ontwikkeling in Polen op twee manieren waarderen. Men kan de nadruk leggen op het blijvend communistisch ka rakter van het regime, vaststellen, dat er geen liberale democratie bestaat, allerlei inderdaad bedenkelijke verschijnselen aan wijzen en op grond van historische parel- lellen zoals de zeer tijdelijke liberalisa tie in de Sovjet-Unie van de twintiger ja ren concluderen, dat Gomoelka's lente slechts een adempauze is voor hernieuwde totalitaire gelijkschakeling. Uit deze visie zou logisch volgen, dat het voor het Wes ten geen enkele zin heeft Polen te steunen, bijvoorbeeld door hulp bij de economische opbouw. Het is een uitermate „veilige" theorie, niemand kan haar onjuistheid be wijzen. Integendeel, een hierop gegrond, onvermijdelijk onvruchtbaar beleid, zal zelfs zeer vermoedelijk tot versnelde te rugkeer van orthodox-communistische re- geermethoden leiden. Met de kwade kans, op een mogelijke herhaling van de Hon gaarse gebeurtenissen in Polen. Men moet al een bijzonder boosaardige macchiavel- list zijn om zo'n ramp voor het zwaar ge teisterde Polen in zijn berekeningen op te nemen. Tegenover de hierboven, op niet zulke slechte gronden berustende negatieve kijk en passieve houding, kan men een positie ver en actiever westelijke politiek stellen. Zonder een gezonde waakzaamheid te la ten verslappen, kan men de nadruk leggen op wezenlijke veranderingen in Polen, daarin gesterkt door de woedende reacties in de Oostduitse, Ts.jechoslowaakse, Roe meense, Bulgaarse en Sovjet-pers op Go moelka's aanvankelijke maatregelen. Men kan aannemen, dat er inderdaad een gis tingsproces op gang is gekomen en zelfs in Gomoelka's terughalen van Tito in het Sovjetblok" een poging zien het enzvm- van binnen uit. te versterken. Men kan Gomoelka's bewind verre van ideaal ach ten, maar het nochtans voorshands als het best mogelijke zien. Deze opvatting bete kent steun, vooral economische steun aan Polen om te helpen het experiment-Go- moelka te doen slagen. Tot op heden wordt de westelijke poli tiek jegens Polen voornamelijk door deze opvatting ingegeven, en met mindere of meerdere geestdrift uitgevoerd, door NAVO-landen als de Verenigde Staten, West-Duitsland, Groot-Brittannië, Frank rijk en België, en door neutrale landen als Zweden en Oostenrijk. De westelijke eco nomische steun omvatte tot nu toe kredie ten tot een totaal van tweehonderd miljoen dollar en had als nevenuitwerking, dat het oostelijke blok. dat niet achter kón blij ven, met driehonderd miljoen dollar kre diet over de brug kwam, die het, gezien zijn vele penibel? politiek-economische verplichtingen elders in de wereld, ver moedelijk moeilijk kon missen. Amerika zond katoen en graan, Frankrijk accen- tueex-de zijn traditionele vriendschaps banden met Polen door twee volledige mijnuitrustingen te leveren, uit Groot- Brittannië en Zweden kwamen onder meer "•eneratoren en elektrische outillage, uit selgië passagiex-svliegtuigen. De strikte \VO-embargo's op strategische goederen ^rden wat minder strikt nageleefd, cul- "°e betrekkingen werden verinnigd, le- "es tot ambassades vex-heven. En uil waa»- men het verleidelijkst lokaas v: Polen in handen heeft, de erkenning de Oder-Neisse grens, waarachter de malige Duitse gebieden liggen, die het ies van een stuk Polen aan de Sovjet- de moeten goedmaken, komen tekenen, Adenauer weliswaar nog niet zoals Franse „Le Monde" hem adviseerde "1 die erkenning bereid is, maar evenmin op dit stuk een star standpunt inneemt. „Nog is Polen niet verlorenEen volk, dat dit in zijn nationale hymne zingtHeeft geen gemakkelijk ver leden gehad. Maar achter het puin van Warschau groeien nieuwe huizen. En de bindende kracht van het Poolse patriottisme heeft Polen onder meer dan één onderdrukking staande gehouden. Nu is er op deze welwillende NAVO-hou- ding één merkwaardige uitzondering en dat is Nedexdand. Onze legatie te War schau is geen ambassade geworden, wij hebben geen extra-kredieten gegeven, zijn niet ingegaan op Poolse voorstellen tot economische samenwerking op meer dan een gebied. Wij houden ons nauwkeurig aan de NAVO-embargo's, en culturele uit wisseling blijft tot een minimum beperkt. In feite worden alleen de visa-bepalingen wat soepeler gehanteerd en is er een be perkt aantal Poolse studenten en stagiaires toegelaten. Voor al deze punten kan men praktische i-edenen aanvoeren. Wij hebben ook in sommige andere, bevriende, lan den nog slechts legaties, er is krediet- schaarste in Nederland (hoewel ik de in druk heb, dat Nederland ook om louter commerciële redenen zijn gezicht wel va ker op de Poolse max-kt zou mogen tonen). Ons hele stelsel van culturele uitwisseling is inderdaad net op de helling. En, welja- zeker, wij houden ons altijd keurig aan onze NAVO-verplichtingen, veel keuriger dan onze bondgenoten. Toch kan ik mij niet losmaken van de I indruk. dat niet alleen de Polen hun „Na- tolinisten" hebben (de stalinisten, die in het doi'pje Natolin bijeen plachten te ko men), maar dat op het Haagse plein het „NATO-linisme" zelfs het beleid bepaalt. Dat onder de redenen van praktische aard. die ons beleid ten aanzien van Polen achter doet liggen bij dat van mannen als Dulles en Adenauer, een leex-stellig wantrouwen schuilt, dat de visie voedt, dat er in Polen niets wezenlijks verandei-d is, omdat er in een communistisch land nu eenmaal niets veranderen kan. Dat is een somber, steriel uitgangspunt. Niemand kan garanderen, dat een positiever aanpak re sultaat kan opleveren, maar het alternatief is zo uitzichtloos, dat iedex-e kans tot door- Een aanzienlijke prijsverlaging voor de groep kruideniei-swaren is dezer dagen door de directie van Albert Heijn N.V. aangekondigd. Deze pi-ijsvei-laging, die voor de desbetref fende artikelen van 5 tot 15 bedraagt, heeft tot gevolg dat het px-ijspeil van het kruide nierswaren-pakket zal dalen. Een drietal overwegingen hebben tot dit vérstrekkende besluit geleid: In de eerste plaats heeft men het vertrou wen, dat de prijsstabilisatiepolitiek van de regering voox- het komende jaar zal slagen en dat een verdere stijging van het kosten- peil voorkomen kan worden. Tevens verwacht men dat de reeds lang ver wachte daling van de grondstoffenprijzen zich de komende tijd zal doen gelden en neemt men het risico hierop vooruit te lopen. De derde overweging is geweest, dat men vertrouwt de verdere daling van de toch al De jeugd, van Polen, die men zo graag een wat gelukkiger toekomst zou gun nen dan dit sympathieke volk tot nu toe heeft gekend. bi-eking van de bax-rière, met het onver mijdelijk i-isico daai-aan verbonden, geno men moet worden. Om de Polen een hax-t onder de riem te steken is ieder brokje contact, belangstelling, steun en aanwezig heid van het Westen noodzakelijk. Daax-in heeft Nederland niet achter te blijven, ook omdat het als kleine natie minder van duistere bedoelingen kan worden ver dacht. WARSCHAU (UP) Zaterdagavond heeft de vei'gadering van het centraal co mité der Poolse communistische partij in een resolutie Gomoelka's plan voor een vreedzame zuivering aanvaai'd. De resolu tie besloot een vierdaags congi'es van het plenum, waarin pai-tijsecretaris Gomoelka vele zwakheden der partij aanwees. Over het debat, dat gedux-ende drie da gen over Gomoelka's rede gehouden werd, is nog niets gepubliceex-d. Doch voor zo ver uit betrouwbare bi"on te vernemen is, kreeg Gomoelka voor zijn cx-itische analyse van de situatie der partij en de economi sche toestand des lands de steun van de meerdei'heid. De zuivering, zo verluidt in Wax-schau, kan wel eens de helft der 1.300.000 leden der partij tx-effen. Zij richt zich vooral te gen de extremisten en de „lauwen". Go moelka maakte het duidelijk dat hij geen critiek en geen oppositie zal dulden, die de grondslagen van het communisme zelf aantast. kleine winstmarges, die het gevolg zal zijn van deze prijsverlaging, op te kunnen vangen door de verwachte verdere stijging van de omzet en door verdere verhoging van de produktiviteit in de fabrieken, zowel als in de winkels. Alles bijeen heeft gemaakt, dat de leiding het er op gewaagd heeft deze belangrijke wissel op de toekomst te trekken. De heer G. Heijn. voorzitter van de Raad van Bestuur van dit bedrijf, gaf als zijn commentaar: „Wij zijn er ons volkomen van bewust, dat wij met deze prijsverlagingsactie thans een groot risico nemen. De grondslag van onze prijspolitiek is het streven de Nederlandse huisvrouw van kwaliteitsartikelen te vooi-- zien, tegen zo laag mogelijke prijzen. Wij menen dal het consumentenbelang zowel als het ondernemingsbelang hiermee gediend wordt. Daarom zien wij de toekomst met vertrouwen tegemoet". TUNIS (UP) Midden in Tunis, in een gebouw dat door 50 zwaar bewapende mannen bewaakt werd, hebben de politieke en militaire leiders van de Algerijnse op stand de laatste vier dagen bespx-ekingen gevoerd over hun toekomstige politiek. Men vei-wacht, dat zij het vex-loop van het Franse x-egeringsdebat zullen afwachten, alvorens daarover bijzonderheden bekend te maken. Naar verluidt zouden zij geen overeen stemming bereikt hebben. De militaire commandanten zouden zich gekant heb ben tegen elke concessie aan Frankinjk, voordat de volledige onafhankelijkheid is erkend, terwijl de politieke leiders meer verzoeningsgezind zouden zijn er niet lan ger erkenning van de onafhankelijkheid als voorwaarde voor ondex-handeiingen zou den willen stellen. Pi-esident Boux-guiba van Tunis éou ook aangedrongen hebben op matiging der eisen. Er wordt gezegd, dat de president nog een ondex'houd zal hebben met de op standelingenleiders, vóórdat dezen naar hun land teruggaan. Moord bij de métro PARIJS. Leden van het „Nationaal Bevrijdingsfront" van Algerije hebben voor de ingang van een station van de Pa- rijse ondergrondse de 28-jarige voormalige plaatsvervangend burgemeester van Al giers, Hocine Cherchalli doodgeschoten. Cherchalli, die vader van twee kinderen L, I was de laatste twee jaar in Frankrijk waar hij bij een levensverzekerings maatschappij wei-kte. Volgens de politie was hij lid van de „Nationale Algerijnse Beweging", een organisatie, die onmin heeft met het Nationaal Bevx-ijdingsfront. Deze politiek wordt in de praktijk reeds beoefend. Het stopzetten van het liberale studentenblad Po Prostoe en het royement der redacteuren uit de partij is daai-van een bewijs. Op economisch terrein wil Gomoelka voortgaan met de opheffing der collectie ve boerderijen en meer ruimte geven aan de particuliere handel. Er komt geen loonsvex-hoging, ook al heeft de inflatie vorige loonsverhogingen reeds ongedaan gemaakt. De samenwex-king met de kerk wil Go moelka handhaven. Hij wenst de buiten landse politiek van de Sovjet-Unie te steu nen en ter zelf der tijd betere samenwer king met het Westen. WARSCHAU Maandagavond werd in Warschau de tekst openbaar gemaakt van de x-esolutie van het Centraal Comité der Poolse communistische partij, waarbij de „zuivering" der partij bevolen wordt. De resolutie, die de lijnen van Gomoel ka's rapport volgt, beveelt dat de zuivering van „ongewenste" elementen door de lagere organen op „de humaanst denkbare wijze" wordt uitgevoerd. Naar verluidt is dit proces in feite reeds twee weken aan de gang. In die tijd heb ben 50.000 leden reeds bedankt, 5.000 leden zijn geroyeerd. PARIJS (AFP/Reuter) Twee Franse scheikundigen zijn maandag voor een Pa- ï-ijse rechtbank verschenen in verband met de vervaax-diging van een „geneesmiddel", Stalinon genaamd, dat de oorzaak zou zijn geworden van de dood van 102 mensen, vóórdat het Franse ministerie van gezond heid de verkoop van het goedje vex-bood. Stalinon is een ontsmettingsmiddel, dat aangediend werd als een wondermiddel tegen steenpuisten en etterbuilen, maar aan de schadelijke nawerking lijden nog steeds 150 mensen. In 1954 toonde lijk schouwing op een aantal patiënten, die na gebruik van het middel waren gestorven, aan dat zij aan grote hersentumor hadden geleden. Een hoogleraar in de medicijnen getuigde dat de gebruikers van Stalinon last kregen van hoofdpijn, oogziekten, callucinaties, hex-sengezwellen en verlam mingen. In Iselsberg in Oostenrijks Karinthië is vandaag de „Koningin Julianaschool" offi cieel geopend. Deze school voor onderwijs aan uit Hongarije gevluchte jongeren is op Nederlands initiatief tot stand gekomen. De openingsplechtigheid geschiedde in een nieuwe feestzaal, welke bij het als inter naat ingerichte voormalige Kurhotel is aangebouwd. In deze zaal was des och tends door de bisschop van Klagenfurt, mgr. Koestier, een mis opgedragen, terwijl tezelfdertijd in het nieuwe houten school gebouw een hervormde kerkdienst werd gehouden onder leiding van ds. Akos uit Salzburg, die met de godsdienstige verzor ging van de protestantse leerlingen is be last. Vóór het gebouw wapperden de Oos tenrijkse, de Nederlandse, de Hongaarse en de Karintische vlag. Het ideële doel van de stichting der school is nog eens ten ovex-staan van de Nederlandse en Oostenrijkse genodigden en van de Iiongaai'se leerlingen van de school uiteengezet door de heer E. Kupers, voorzitter van 't „Nationaal Comité Hulp verlening Hongaarse Volk". Hij refereerde aan de woorden van Napoleon: „Er zijn in de geschiedenis altijd twee machten ge weest, die elkaar de heerschappij hebben betwist, de macht van het zwaard en de macht van de geest, maar uiteindelijk zal de macht van de geest de macht van het zwaard overwinnen". De heer Kupers zei, dat dit de achter grond en tegelijk ook de betekenis is van deze daad van het Nederlandse volk, een school te stichten, waar de Hongaax-se jeugd zich de macht van de geest kan ver werven. Tot de leerlingen zei hij: „Dit is de betekenis van de totstandbrenging van deze school, dat u, opgevoed en gevormd in uw eigen geschiedenis en cultuur, zult kunnen opnemen de hoogste waaiden van onze westerse cultuur. Dan zult u. geeste lijk gewapend, gereed zijn om, wanneer de tijden daartoe gerijpt zijn, als voorgan ger op te treden van uw volk in uw eigen land". De heer Kupers bracht tenslotte dank aan allen, die aan de stichting van de school hebben meegewerkt, in het bijzon der aan de Oosteni-ijkse x-egering. „Ik hoop", zei hij, „dat dit complex tot in lengte van dagen hier zal staan als monu ment van Nedexiandse solidariteit Mocht te eniger tijd het ogenblik aanbreken dat deze school zijn leexdingen heeft afge leverd en geen nieuwe jongeren hun plaats zullen innemen, dan hoop ik. dat aan dit gebouwencomplex een bestemming zal wox-den gegeven, welke op andere wijze aan de vluchtelingen, die Oostenrijk hex-- bergt, ten goede zal komen". Hij droeg hiex-na de school over aan voorzitter G. Hanneman van het bestuur van de „Nie- derlandische Verein für die Ungarische Mittelschule „Königin Juliana Schule" am Iselsberg. De heer Hanneman dankte allen, die aan de totstandkoming van de school hadden meegewerkt. Hij was ex-van overtuigd dat de aan de stichting der school bestede mil joenen Nederlandse guldens goed besteed zijn en vx-uchten zal afwerpen. Hij betuig de zijn grote erkentelijkheid voor de mede werking van de Oosteni'ijkse autoriteiten en voor het feit, dat de bondsminister van Onderwijs persoonlijk de opening der school wilde verrichten. Even onmisbaar, aldus de heer Hanneman, was de daad werkelijke hulp van de heer Beerman, de bijzondere vex-tegenwoordiger van de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor de Vluchtelingen. Na de overdrachtsrede van de heer Kupers en de aanvaax-ding van de school door de heer Hanneman, voerde mr. E. Star Busmann, de Nederlandse gezant en ex-e-voorzitter van de schoolvereniging het woord. Hij herinnerde aan de bijzondere belangstelling die Koningin Juliana steeds voor het lot der vluchtelingen aan de dag heeft gelegd. Het menslievende Nederland se initiatief tot stichting van de school be lichtte hij als een daad van internationale solidariteit, gesteld in die geest van weder zijdse bex-eidheid tot hulpverlening, waar door de betx-ekkingen tussen Nederland en Oostenrijk worden gekenmerkt. Mr. Star Busmann hoopte dat de opening van de school een aansporing zou zijn tot voort zetting van de inspanning om het probleem der Hongaarse vluchtelingen tot oplossing te brengen. De „Koningin Julianaschool" werd ten slotte door de Oostenrijkse bondsminister van Onderwijs, dr. H. Drimmel, officieel geopend vex-klaard. CAMBRIDGE (UP). - De Amerikanen hebben aan Rusland hun eerste officiële rapport betreffende kunstmaan-waarne mingen gezonden. Het blijkt dat de raket van Spoetnik een „westelijke afwijking" vertoont. Het Smithsonian-obsex-vatorium heeft zondagavond een 415 woorden tellende boodschap naar de academie van weten schappen in Moskou gezonden. Een van de gegevens is dat de baan van Spoetniks raket een westelijke afwijking van drie graden vertoont, vergeleken met de baan van de satelliet. Beide banen ver schuiven zich geleidelijk naar het wetsen, doch de afwijking van de baan van de raket is groter. Inmiddels heeft Radio- Moskou bekend gemaakt, dat het raket- deel de kunstsatelliet voor de tweede maal ingehaald heeft en het vliegt thans vóór de Spoetnik. Dr. J. Allen Hynek, woordvoerder van het observatorium, heeft de boodschap „het begin van een nieuw tijdperk van inter nationale samenwerking en vriendschap" genoemd. Hij zeide, dat de boodschap de resultaten bevat van de berekeningen van het observatorium inzake de raket en ook de berekeningen van de max-ine betreffen de de satelliet. Volgens het Amerikaanse rapport gaat de raket steeds sneller. Iedere dag neemt de tijd die zij voor een omwenteling om de aarde nodig heeft, met 0.064 minuut af. Aanvankelijk had de raket 97,3 minuten nodig en toen het rapport werd afgesloten nog 94.87 minuten. De omlooptijd van Spoetnik zelf was toen 95.44 minuut. Hvnek zeide. dat het observatorium ver scheidene malen per week gegevens over de satelliet heeft ontvangen van de Russen. ..Hun gegevens waren van grote waarde en bleken steeds buitengewoon accuraat", zeide hij. Bij het afgraven van de wallen van het Zeeuws-Vlaamse stadje Hulst is een waterpoort ontdekt, die waar schijnlijk in 1506 is gebouwd. De poort is 30 meter lang en 6 meter breed en in 1596, toen de wallen werden uitge breid, onder zand bedolven. Foto: Een oudheidkundige uit Hulst, de heer P. J. Brand, bij een deur, waardoor men uit de poort naar buiten kon komen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE 100 °/o zuiver wollen zeeduffe! 50 waterdicht en kleurecht leeftijd 7 |r fl «SpO» ra IE NI S EI IN PAARLA ARSTEEG 1 i

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3