Golden Fiction <~Praatótoel A, J. Grootens nestor der Haarlemse schilders" - te Bloemendaal overleden t Vijftig jaar geleden Straatsburg beveelt eenheid in de Europese politiek aan Van dag tot V ersnïpperiog Nieuw systeem Raad zonder daad Onder ons gezegd... toch maar liever... Leiden krikt geen DINSDAG 29 OKTOBER 1957 3 wenst conferentie over Europese sociale code de Snerpende pijnen van brandend maagzuur? Uit Haarlems Dagblad van 29 oktober 1907 Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen Anna Kethly naar Nederland Zo zacht - zo zuiver! VERHUUR zorder chauffeur. WONINGINRICHTING BEVERWIJK •ree»tr.74-M 2S0 modelkamers Geopend. 8-IÏMen I*-I8u. Dinsdag8-11 u. Op 1 november, de datum waarop de snelheidsbeperking binnen de bebouwde kommen zal ingaan, zullen nog geen of al thans niet in voldoende mate voorzienin gen zijn getroffen, die de weggebruikers duidelijk maken waar zij zich aan te hou den hebben. De gemeenten zijn daarbij aan handen en voeten gebonden door het mi nisterie voor Verkeer en Waterstaat en Gedeputeerde Staten, die moeten bepalen welke rijks- en andere wegen in aanmer king komen voor uitzonderingsbepalingen. Er kan dus geen stedelijke overheid, noch een politie-instantie, een verwijt van wor den gemaakt als op 1 november een toe stand van verwarring intreedt, die de ver keersveiligheid ten zeerste schaden kan voor zover zij bestaat. De bebakening kan door gemeentelijke diensten snel genoeg worden aangebracht, als de besluiten van ministerie en staten afkomen, waarbij natuurlijk rekening dient te worden gehouden met bepaalde wensen der gemeentelijke overheden. Waarom de datum van ingang der snel heidsbeperking niet kan worden verscho ven, tot deze voorzieningen in kannen en kruiken zijn, is een raadsel. Opnieuw wordt door deze laakbare gang van zaken aangetoond dat de coördinatie van alle zeggenschap en uitvoering op het gebied van het verkeer uitgegroeid tot een na tionaal probleem nog alles te wensen overlaat. Wanneer binnenkort in enkele steden van ons land bij wijze van proef het systeem van boetebetaling voor overtredingen aan de politieagenten zal worden ingevoerd, wordt daarmee een methode geïntrodu ceerd die in het buitenland hier en daar al jaren gebruikelijk is. Daarmee is helemaal niet gezegd, dat het een bevredigende en voor ons noodzakelijke aanvulling van het strafprocédé moet worden genoemd. Er zijn uiteraard vele gevaren aan dit systeem verbonden. De persoon van de politieman zal bepalend zijn voor de heil zame werking ervan de manier waarop de politie het nieuwe boetesysteem zal hanteren, zal uitmaken of het een vooruit gang kan worden genoemd. Het gevaar bestaat, dat gevallen die voordien met een waarschuwing-zonder meer verliepen, het publiek thans geld zullen gaan kosten, omdat de politieman in de eenvoud van het nieuwe middel een gerede aanleiding zou kunnen zien zijn tolerantie het zwijgen op te leggen. Na tuurlijk is er van een rechtsprekende be voegdheid van de politieman geen sprake, ook bij de nieuwe methode niet. Hij geeft de zondaar de gelegenheid, zich te be vrijden van de strafvervolging, ongeacht de eventuele uitslag daarvan. Het is een soort gok. De als overtreder aangemerkte kan volgens eigen inzicht totaal onschuldig zijn, doch de gelegenheid van direct be talen aangrijpen om zich te onttrekken aan het desalniettemin bestaande risico dat hij straks door de kantonrechter wordt ver oordeeld. Het zou het rechtsgevoel veel meer be vredigen, wanneer kleine overtredingen of vermeende overtredingen dadelijk zouden kunnen worden berecht met bijstaanders en de politieman als getuigen. Doch dat is in de praktijk niet uitvoer baar. Daartoe zou men het kantongerecht moeten vermenigvuldigen in een aantal vervangende wijkgerechten, die de ganse dag door de lopende zaken zouden afhan delen, „heet van de naald". En toch is het tegenwoordige systeem, waarbij het kantongerecht als het ware begraven wordt onder kleine zaakjes die soms wekenlang op afdoening moeten wachten, evenmin bevredigend voor het rechtsgevoel. Late berechting doet de feiten in de herinnering van verdachte en ge tuigen verdoezelen en verhindert een be trouwbare reconstructie. Uit dat oogpunt is de boetebetaling aan de agent wellicht een verbetering, omdat er minder kleine overtredingen bij het kantongerecht zullen komen. Doch dat hangt nogmaals van de agent af. Als hij te snel is met zijn conclusie en de ver meende overtreder te lichtvaardig in de dwangpositie van „betalen of proces-ver baal" stelt, zal het slachtoffer in vele ge vallen toch naar de kantonrechter gaan om diens oordeel te vernemen over een kwestie, waarin zijn schuld discutabel lijkt. En dan zijn we nog even ver, behalve dat het publiek een grotere kans loopt op on kosten. Wat ons niet de bedoeling van deze nieuwe regeling lijkt. Tenslotte moet nog de nadruk worden gelegd op de noodzakelijkheid, dat de direct op te leggen boete uit een vast, niet variabel bedrag bestaat, om alle schijn te vermijden dat de politieagent toch een veroordelende bevoegdheid zou hebben. Bovendien moet het uiteraard een be drag zijn, dat veel lager ligt dan de boete die de kantonrechter voor gelijksoortige overtredingen pleegt op te leggen, teneinde de aantrekkelijkheid van directe betaling te verhogen. Met voorzichtigheid en onder streng toe zicht toegepast, kan het nieuwe systeem dan wel iets goeds uitwerken. Er gaat in ieder geval een preventieve werking van uit, wat vooral bij verkeersovertredingen niet genoeg te waarderen valt. (Vervolg van pagina 1) kunnen als hij zou zijn gekoppeld aan een uitvoerend orgaan van gelijk multi-natio- naal (en dus niet supra-nationaal) karak ter. Als Zwitserland wil en Portugal mag toetreden tot de Raad van Europa (en dit moet zonder veel moeite te ver wezenlijken zijn), zou een samensmelting van de Raad met de O.E.E.S. en een daaruit voortvloeiende beperking van het arbeidsterrein der Raadgevende Ver gadering een oplossing zijn, waarmee de Europese samenwerking in groter verband dan de Zes stellig zou zijn gediend. Want de O.E.E.S. nu een executief lichaam met alleen ministeriële controle zou door een parlementair orgaan on getwijfeld worden verrijkt. En de Raad van Europa zou dan een vast-omlijnde taak te vervullen krijgen en zou zich dus niet langer, wat een groot deel van zijn wei'kzaamheden betreft, behoeven te voelen als een roepende in de woestijn. Simon Koster Een paar vragen Het is niet bizonder bizonder van mij, dat ik mij veel bezig houd met mij af te vragen waarom mensen zo doen als zij doen. Alle psychiaters onder anderen, houden zich daar ook, en op grondiger en respectabeler wijze, mee bezig. Een van de vele dingen van de mensen die ik niet begrijp is, waarom zij in de pauze van de bioscoop ineens allemaal aan ijs-op-een-stokje gaan likken. Doen ze dat thuis, op dezelfde tijd, óók? Nee. Waarom dan wèl in de bioscoop? Werkt het aan schouwen van een voorprogramma prik kelend op de likzenuwen? Doet het zien van reklameplaatjes de behoefte aan ijs- op-een-stokje toenemen? Op belangrijke feestdagen - Prinsjesdag, Koninginnedag - gaan ze ineens paling en bananen op straat eten. De dag vóór zo'n dag en de dag na zo'n dag eet niemand gerookte paling en bananen op de openbare weg. Maar op zo'n dag mót het ineens. Ik verwonder mij daar altijd over. Waarom doen ze dat toch? Gisteren liet een man drie flessen melk op straat vallen. De flessen aan honderd scherven in een grote plas melk. De man stond er zeker een minuut of drie naar te kijken en de voorbijgangers lachten. Ik begreep niet waarom de man kijken bleef, want daar werden de flessen niet heel van en de melk kwam er niet door terug in de flessen. - En waarom lachten de men sen? Is er iets leuks aan kapotte flessen in een plas melk? Of is het om te lachen dat een ander pech heeft? Heeft u wel eens op straat een brand weerwagen of een politieauto met gieren de sirene zien voorbij-ijlen? En hebt u ook opgemerkt dat de meeste mensen dan blij ven staan om het ding na te staren? Kunt u mij vertellen waarom ze dat doen? Waarom staren mensen een gie rende brandweerwagen na? Ik kan er geen enkel motief iwnr bedenken. Evenmin als ik kan begrijpen waarom mensen lanner dan een kwart seconde op hun polshorloge kijken om te zien hoe laat het is. Daarvoor is één oogwenk voldoende. Toch zijn er veel mensen die secondenlang op 't ding staan te staren. Waarom zitten de mensen in de schouw burg te hoesten? En waarom hoesten de toneelspelers niet? Waarom lachen ze zo om een man met een grote snor? Waarom kijken ze iemand in vreemde klederdracht na tot-ie uit het ge~mht verdwenen is? Waarom vinden zij het huwelijk van een prins interessanter dan het huwelijk van een banketbakker? Zo zijn er nog wel honderd vragen te ste'l.en over de gedragingen der'mensen. Misschien weten de psychiaters alle ant- woorden. IK weet er niet één. Elias ADVERTENTIE Maar neem dan toch Rennies. Die doven de zunrbrand dadelijk. Vele tienduizenden lijders aan brandend maagzuur verbreiden de roem van Rennies. Ze zijn dan ook een ware uitkomst - ook in de hardnekkigste gevallen. En u hoeft hele maal niet in het onzekere te zijn over het resultaat, ze helpen vanaf 't eerste ogenblik dat ge uw eerste Rennies laat smelten op de tong. U voelt de zuurbrand doven: één of twee minuten en alle leed is geleden. HAARLEM. B. en W. hebben geant woord op de opmerkingen uit den ge meenteraad over de begrooting. Dat de financieele toestand der Nederlandsche gemeenten niet rooskleurig genoemd kan worden, zoo zeggen B. en W., is een algemeen bekend feit. Ook voor de ge meente Haarlem vordert het beheer van de financiën groote voox-zichtigheid. Aanzienlijke beperking van de steeds toenemende eischen zal in de naaste toekomst noodzakelijk zijn. B. en W. kunnen niet toegeven dat het hooge bedrag der schulden een juiste maat staf zou zijn voor den financieelen toe stand; immers, een groot gedeelte der geleende gelden is gestoken in de ge meentebedrijven, die niet alleen de rente en aflossing opbrengen, maar daarenboven in niet onbelangrijke mate bijdragen tot voorziening in de finan cieele behoeften der gemeente. B. en W. achten de grootst mogelijke zuinigheid ten aanzien van het onder wijs gewenscht. Zij onthouden zich van een meening over het advies, het pre sentiegeld voor de raadsleden af te schaffen. Zij achten het voorts niet ge wenscht, vooral niet wegens de hooge kosten, over te gaan tot demping van de Bakenessergracht, mede omdat zij ongaarne een eigenaardig stadsgezicht zouden zien verdwijnen. ADVERTENTIE STRAATSBURG (ANP) De Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa heeft een aanbeveling aan het comité van ministers goedgekeurd, waarin ondere andere wordt voorgesteld een gc- meeenschappelyke politiek te voeren ten aanzien van de ontwapeningsvraagstukken en de hereniging van Duitsland. De Wes terse mogendheden, zo heet het in deze aanbeveling, moeten haar pogingen om een einde te maken aan de bewapeningswed loop voortzetten door het sluiten van een ontwapeningsovereenkomst, waarbij in een gecontroleerde stopzetting van de kern proeven wordt voorzien, die gebonden is aan een gecontroleerde beëindiging van de produktie van kernmateriaal voor mili taire doeleinden. De lid-staten moeten trachten tot een algemene regeling met de Sovjet-Unie te komen waarbinnen de hereniging van Duitsland kan worden verwezenlijkt. De regeringen moeten de Sovjet-Unie er aan herinneren, dat geen enkele duurzame re geling tot stand kan komen zolang zij de scheiding van Duitsland wenst te besten digen en vrije verkiezingen weigert. De regeringen behoren de Sovjet-Unie ook duidelijk te doen begrijpen, dat zij niet zullen ophouden het probleem van de vrij heid der Oosteuropese landen op te wer pen. Tegelijkertijd moeten zij blijk geven van hun wil bij te dragen tot het zoeken naar oplossingen die in staat stellen be trekkingen van goede nabuurschap tussen deze landen en de Sovjet-Unie te onder houden, zodra zij onafhankelijk zijn ge worden. De regeringen dienen de verwezenlijking van het „SUNFED" het speciale UNO- fonds voor economische ontwikkeling, te bespoedigen. De regeringen zullen er ook naar moeten streven, dat één percent van haar nationale inkomen ter beschikking wordt gesteld ter leniging van de noden der onderontwikkelde gebieden. Weinig interesse Tenslotte werd een resolutie van de werkgroep voor de betrekkingen tussen de nationale parlementen aangenomen, waar in wordt verklaard dat, aangezien het co mité van ministers slechls weinig aandacht schenkt aan de aanbevelingen van de Raadgevende Vergadering, het van groot belang is de betrekkingen tussen de parle menten te versterken. De rapporteur over deze aangelegenheid deelde mede dat van de 122 conventies en overeenkomsten er in de meeste nationale parlementen slechts zes of acht bekrachtigd waren. Deze be treurenswaardige situatie kan het prestige van de Raad van Europa slechts schaden, zo zei hij. Het Britse conservatieve lid Sir James Hutchison wees er op, dat er bij de natio nale parlementen voortdurend op aange drongen zal moeten worden te handelen in de geest, zoals de Raadgevende Assemblee dit wenst. Het is gemakkelijk de ministers te critiseren, zei hij, doch de ministers zijn overladen met werk en hebben nauwelijks tijd om de tientallen rapporten, resoluties en aanbevelingen van de Raad van Europa, die hun worden voorgelegd, te bestuderen, er behoren per jaar niet meer dan vier resoluties van de Raad van Europa in de nationale parlementen besproken te wor den, zo betoogde hij. Bij de bespreking van het voorstel tot opstelling van een Europese codex voor de sociale verzekering, heeft de voorzitter, prof. Dehousse, een brief van het Interna tionaal Verbond van Vrije Vakverenigingen voorgelezen, waarin wordt verzocht een vergadering van werkgevers, werknemers en regeringsdeskundigen te beleggen ten einde daarover van gedachten te wisselen. Het IVVV zegt niet akkoord te kunnen gaan met argumenten van het comité van ministers dat een dergelijke bijeenkomst overbodig zou zijn. 't, IVVV wijst erop, dat de normen van de codex van de Interna tionale Arbeidsorganisatie voor minder ont wikkelde landen buiten Europa, niet aan vaardbaar zijn voor een Europese sociale codex. De Nederlandse rooms-katholieke afge vaardigde W. J. Schuit betoogde, dat de arbeiders de overtuiging moeten krijgen dat men zich te Straatsburg niet alleen met een abstracte politiek bezig houdt, doch dat men ernstige pogingen in het werk stelt hun lot te verbeteren. Dierenbescherming De Raadgevende Vergadering heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt ver klaard, dat daar de zorg en de liefde voor dieren een van de karakteristieke is van de Europese beschaving. De regeringen der leden-staten worden uitgenodigd een wet aan te nemen waarbij een doelmatige controle wordt uitgeoefend op de uitvoer van vee, dat bestemd is voor menselijke consumptie. Er wordt vooral de nadruk gelegd op de noodzaak van beter vervoer van slachtvee en op de plicht dit ook tijdens het transport te voeden en te drenken. De stichting Rcmbrandtherdenking 1956, die zich ten doel stelde in Leiden een Rembrandtmonument op te richten, heeft thans medegedeeld dat haar pogingen hiervoor voldoende golden bijeen te brengen, zijn mislukt. In de verwachting, voor het plan grote steun van het Neder landse volk te zullen ondervinden, is het stichtingsbestuur zeer teleurgesteld. Bij zonder remmend is de verdeeldheid ge weest in de opinie bij vele belangstellen den over de keuze van de kunstenaar, aan wie de opdracht zou worden gegeven, zo verklaart het bestuur, dat besloten heeft de stichting op te heffen. Na aftrek van de gemaakte onkosten kan de helft wor den gerestitueerd. Zaterdagavond komt op Schiphol aan de Hongaarse socialistenleidster mevrouw Anna Kethly. Zij zal enige dagen als gast van de P.v.d.A. in ons land vertoeven. Een gulden genieting voor 90 cent ADVERTENTIE Thans zeer voordelig wintertarief. A.R.M. - Houtplein 21 - Tel. 10338 Te Bloemendaal is in de leeftijd van 93 jaar overleden de heer A. J. Grootens, de .nestor" der kunstschilders uit Haarlem en omgeving. In 1946 is in de toenmalige Kunsthandel Leffelaar een eretentoonstel- ling te zien geweest van zijn werk ter ge legenheid nog van zijn tachtigste verjaar dag, voor welk huldebetoon tijdens de Duitse bezetting van ons land uiteraard geen gelegenheid had bestaan. Ook in 1952 werd een dergelijke expositie gehouden. De heer Grootens, wiens stoffelijk over schot donderdag 31 oktober om 2 uur op de begraafplaats aan de Bergweg te Bloe mendaal ter aarde wordt besteld, was erelid van „Kunst zy ons Doel". „Tom" Grootens zoals zijn vrienden hem noemden - is 15 juli 1864 even buiten Bergen op Zoom geboren. Zijn ouders ver huisden echter spoedig naar deze stad, Koning Feisal van Irak (links) en sjah Pahlevi van Perzië hebben in de om geving van de Perzische hoofdstad Teheran manoeuvres van het zevende Perzische legerkorps bijgewoond. Met stafkaarten op de knieën sloegen zij de oefeningen gade van het korps, dat Perzië vermoedelijk ter beschikking zal stellen van de verdragsorganisatie van Bagdad. Na het bezoek van koning Feisal aan Perzië, dat twaalf dagen heeft geduurd, hebben beide vorsten te Teheran in een gemeenschappelijke bekendmaking gezegd, dat zij zullen blijven streven naar versterking der werken". Bagdadse verdragsorganisatie Het „meest geschikte instrument tot bevor dering der goede verstandhouding tus sen zijn leden - Groot-Brittannië, Tur kije, Irak, Perzië en Pakistan - en tot verzekering van vrede en veiligheid in het verdragsgebied'\ Zij verklaren verder evenzeer te streven naar hand having en versterking van vrede en veiligheid in het Nabije Oosten en „alles in het werk te zullen stellen, om dit doel te verwezenlijken". Zij zullen de levensstandaard, van de inwoners hunner landen verhogen door geza menlijk uit te voeren economische waar hij zijn jonge jaren doorbracht. Naai school is hij nooit geweest. Zijn vader bracht hem al datgene bij, wat in die dagen een jongen behoorde te weten. Zijn hart trok al gauw naar de tekenstift en de Katholieke Illustratie had in het zondags nummer altijd een plaat als bijlage, die door de jonge Grootens ijverig werd na getekend. Dit trok de aandacht van iemand die eens op bezoek kwam en de heer Van Wijngaarden, directeur van de lekenschool in Bergen op Zoom. daarop attent maakte. Direct werd Grootens als leerling van deze school aangenomen. Ijverig tekende hij pleister en stilleven. Hij moest de directeur beloven geen platen meer na te tekenen, wat hij dan ook van toen af niet meer heeft gedaan. Grootens was ongeveer tien jaar, toen het gezin naar Dordrecht verhuisde. Hij werd te werk gesteld bij de schilders patroon Jan Peereboom, waar hij verf maalde en alle grondslagen van het am bacht grondig leerde. Hier kwam hij in aanraking met een zeer bekende kunst schilder, genaamd Frans Lebret, die zich voor de jonge, aankomende schilder inte resseerde. Ze zijn zeer bevriend geworden en Grootens leerde veel van deze oudere schilder. Als tegenprestatie kon hij het etsprocédé aan Lebret leren. In Dordrecht werd Grootens lid van het schildersgezel schap „Pictura". Op jeugdige leeftijd trad Grootens in het huwelijk. Hij vertrok naar Buiksloot bij Amsterdam, waar hij onder meer prent briefkaarten vervaardigde om aan de kost te komen. Zijn zwerversnatuur en bohé- mien-aard waren voor zijn vrouw geen attractie en zo besloten ze ieder huns weegs te gaan. Tom Grootens trok toen naar een zuster van hem, die in Haarlem woonde. Hier leerde hij zijn tweede vrouw kennen, die in grote harmonie het leven met hem deelde. Ze inspireerde hem en trok er met zijn werk op uit, door het hele land, waar door zijn bestaan verzekerd werd. Met haar heeft hij een gelukkige tijd gehad. Haar overlijden, omstreeks de dertiger jaren, was een zware slag voor hem. Zijn inkomsten werden onzeker en er braken moeilijke jaren voor hem aan. Al had Grootens geen school bezocht, toch had zijn scherpe en levendige geest zich zeer veelzijdig ontwikkeld, door het lezen van zeer uiteenlopende boeken. Daar door was hij voor velen een gezocht vriend. Niet alleen zijn kunstbroeders waren ge steld op zijn vriendschap, doch uit alle „lagen der burgerij" waren er die regel matig met hem omgingen. Zijn grote bele zenheid rijpte in de loop der jaren tot wijsheid. Ongeacht zijn materiële omstan digheden bleef hij dezelfde in tijden van voorspoed of tegenslag. In zeer zorglijke dagen bleef hij zijn goede humeur bewaren en zelfs zijn beste vrienden bevroedden niet hoe moeilijk zijn omstandigheden eens waren. Het 'toeval bracht dit aan het licht, waarna spontaan hulp geboden werd. Doch hij aanvaardde dit slechts onder voor waarde dat hij eens per jaar één van zijn mooie werken onder deze vrienden zou verloten. Hij leefde sober en zijn behoeften waren beperkt. Toch wist hij het goede der aarde naar waarde te schatten. Zijn kleine wo ning was dikwijls een gezellig middelpunt. Men bewonderde bovendien nog de wijze waarop deze eenzaam wonende kunstenaar zich zonder enige ophef van zijn dagelijkse huishoudelijke plichten kweet. Zelfs een feestelijke dis wist hij wel eens te arran geren zonder dat er enige hulp bij te pas kwam. Hij was kok, kelner en gastheer tegelijk en was een „meester op alle wa pens"! Lang heeft hij lesklanten gehad en van zijn vrouwelijke vrienden ondervond hij nog al eens hulp en bijstand als bij voorbeeld de schoonmaak eens wat gron diger moest plaatshebben dan hij gewend was voor lief te nemen. Het gezin van zijn kleindochter, dat na de laatste oorlog uit Indonesië repatrieerde, heeft veel bijge dragen zijn latere levensjaren te veraan genamen al woonde dit te ver om dagelijks contact te kunnen onderhouden. Bekwaam vakman Grootens was als schilder een zeer be kwaam vakman, die in de lange jaren van zijn leven werk van veel waarde tot stand heeft gebracht. Buiten zijn woonplaats was hij weinig bekend en ook in Haarlem is hij in waardering wel te kort gekomen. Dit kwam mogelijk door een gebrek aan zelf- critiek, waardoor hij geen geselecteerde ex posities maakte. Dat gebrek aan zelfcritiek was geenszins een gevolg van ijdelheid of zelfoverschatting, maar een typisch staal van een soort religieuze verwondering, zo wel over de onuitputtelijke schoonheid van de natuur als voor de gave deze te kunnen herinterpreteren. Hij vond de vele wisse lingen in schilderkundige „ismen" mode grillen en heeft wel eens meegespeeld om aan te tonen, dat hij technisch van alle markten thuis was. Zeer fraai werk is van hem bekend: de monotypen. Het zou zeker de moeite lonen om te trachten deze eens te exposeren. Die er nog bestaan moeten alle in particulier bezit zijn, want hij heeft er nooit één gemaakt, die niet direct ver kocht was. Hij was een typisch handwerksman, die allerhande technieken beheerste en zelfs wel modelleerde als afwisseling in zijn dagelijkse schildersbestaan. Ook als glaze nier heeft hij zijn sporen verdiend. Onder andere heeft hij zeer merkwaardige en fraaie ramen gemaakt in het door ir. G. Friedhoff gebouwde raadhuis te Enschede. ADVERTENTIE Géén wachttijden van een half uur of nog langer.— in 10 minuten van Haarlem ih 20 minuten van Amsterdam naar 2 interessante bezienswaardigheden Velser tunnel grootste moderne woninginrichting van Nederland

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5