Ongewoon felle Sovjet-reactie verraadt heuse bezorgdheid OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Maarschalk Zjoekov krijgt een passende functie Half-time in het Nabije Oosten Washington was in de verleiding Syrië aan zijn tableautoe te voegen Willem Andriessen is in Amsterdam gehuldigd Enkele opklaringen Syrië heeft in de UNO nog geen formele stap gedaan NAVO-manoeuvres niet in of boven Turkije ge MORRIS before t/otwttff Van vrede overborrelende Kroesjtsjev verscheen bij verrassing op Turkse receptie in Moskou Het woord is aan Eisenhower raadpleegt geleerden Tito niet naar Moskou ter herdenking der revolutie Spit verhindert hem naar liet buitenland te gaan Drie doden in het verkeer V erkeer songelukken DIT JAAR: 988 DODEN j j Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekome- '88 i personen, van wie 192 kinde. Geesteszieke wierp granaat in Israëlisch parlement Vijf ministers gewond: vier lichteen zwaar Koning Saoed naar Soedan 72e JAARGANG No 96 WOENSDAG 30 OKTOBER 1957 302e JAARGANG No 249 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman on en (Van onze reisredacteur) DAMASCUS - Waarom heeft de Sovjet-Unie in de Turks-Syrische kwestie zo gemeen fel gereageerd, zo grote bezorgdheid getoond en in feite haar hoogste kilste toon aangeslagen, sinds het begin van de koude oorlog? Damascus is niet de plaats om daar het volledige antwoord op te zoeken. Maar men kan zich niet onttrekken aan de indruk, dat de Sovjet-Unie, gesterkt door haar Spoetnik succes, enige reden had tot „kordaat optreden" in het Nabije Oosten. Want on danks alle verguizing van het Eisenhower-plan valt niet te ontkennen, dat voor het eerst sinds vele jaren vier Arabische landen, Saoedi-Arabië, Libanon, Jordanië en Irak, als zij het wankele bondgenoten aan Amerikaanse kant stonden. Irak bleek zelfs een trouwe bondgenoot, Libanon aanvaardde, ondanks hevige binnenlandse oppositie, het Eisenhower-plan, koning Hoessein mag dan uiterst losjes op zijn troon zitten, ook hij nam de Amerikaanse hulp aan. En ondanks koning Saoeds lichtelijk terugkrabbelen tot de formele Arabische solidariteit, kan er geen twijfel aan bestaan, dat het de oliemonarch wel duidelijk is aan welke kant zijn rijkbelegde boterham geboterd is. Er was meer. Egypte verkeerde in ernstige financieel-economische moeilijkheden - de nasleep van de Suez-crisis en om zijn land er weer boven op te helpen, om bijvoorbeeld de geblokkeerde sterlingsaldi in Groot-Brittannië los te krijgen, kon kolonel Gamal Abdel Nasser het Westen niet al te zeer voor het hoofd stoten. Dit ruw geschetste tableau van de resul taten van het Amerikaanse beleid in het Nabije Oosten overziende, kan men zich voorstellen, dat de Amerikanen de ver leiding hebben gevoeld er het ene land aan toe te voegen, dat er nog aan mankeerde: Syrië. De Amerikanen hebben het een Sovjet-satelliet genoemd uit politieke overwegingen maar vermoedelijk wis ten zij wel beter. Kolonel Serraj en de zijnen hebben Syrië weliswaar al een eindweegs op de weg naar Moskou ge voerd, maar hun spel was niet voltooid en het leidde tot eni.<?e bezorgdheid in Syrië zelf en in de andere Arabische landen. Van hier naar de gedachte, dat de Amerikanen hun kans schoon, maar de tijd om deze uit te buiten beperkt, hebben gezien, is maar één stap. Dat zij daartoe de hulp van hun Turkse en Iraakse bondgenoten zouden in roepen, lag voor de hand. Nu wil ik vooropstellen dat ik niet ge loof in de krankzinnige Sovjet-beschuldi gingen omtrent een gecoördineerde agres sie tegen Syrië, noch in de nogal naïeve Syrische verhalen omtrent Amerikaanse samenzweringen in Damascus. Maar be trouwbare inlichtingen uit Turkije wijzen erop, dat de Amerikanen op zijn minst een bijzonder grote „diplomatieke activiteit" hebben ontplooid. Amerikaanse diplomaten, onder wie Loy Henderson, hebben niet alleen met Turken, Perzen, Iraki's en Jordaniërs levendig De stralende lach van Willem, Andries sen, op de huldigingsavond ter ere van zijn zeventigste verjaardag, bewijst het gelijk van wat de feestredenaars in hun toespraken vooral opmerkten: de grote, diepe hartelijkheid van deze Nederlandse toonkunstenaar. Het ge meentebestuur van Amsterdam heeft hem tot ereburger benoemd. Voor een verslag van de voornamelijk muzikale plechtigheid verwijzen wij naar pagina 7. ccccooc«oooccocoococ>occcocxxx>oooccconc<xxxoccccoccccocc< VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Verspreid voorkomende opkla ringen, maar aanvankelijk nog hier en daar enige regen of mot regen en plaatselijk mist. Zwak- ke tot matige zuidwestelijke 3 wind, later weinig wind. Voor- 8 namelijk in het noorden van het 3 land iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. x»oocxxx*AXAAJUoo<xoocou(X»-<xxxxx)Öooecx*x* DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S overleg gepleegd, maar ook met Syrische politieke uitgewekenen in Turkije. En nu neem ik graag aan, dat deze onderhande lingen in eerste instantie slechts een ant woord zochten op verschillende politieke mogelijkheden, maar niet weg te cijferen valt dat zij tenslotte werden gevolgd door aanzienlijke /Turkse troepenconcentraties aan de Syrische grens. (Het zou niet de eerste keer zijn dat Turkije poogt op deze manier pressie op Syrië uit te oefenen.) Men hoeft dan ook geen geloof te hechten aan het verhaal over het verlies van Hen- dersons diplomatieke actentas, om toch ge voeglijk aan te nemen dat over deze be sprekingen voldoende is uitgelekt om Sovjets en Syriërs reden tot benauwdheid te geven. De Russische verzekering dat zij bewijsmateriaal over „Amerikaanse kom- plotten" hebben, is misschien minder on gegrond dan men denkt. Situatie bevroren Zo men al moet aannemen, dat de Ame rikanen slechts plannen hebben gemaakt „voor het geval dat...." en dat dat de Sovjet-Unie luguber ver gaat om een mo gelijk verlies van haar met veel moeite verworven politieke steunpunten in Syrië en Egypte te voorkomen, in ieder geval kan worden vastgesteld, dat het door de Sovjets geslagen alarm de situatie voorlopig heeft bevroren, hetgeen de kans schept een tus sentijdse balans op te maken. Daarbij moet men het overigens ernstige voorbe houd maken, dat de Amerikanen, wat de politiek op lange termijn betreft, zowel in Saoed als in Hoessein de verkeerde bond genoten hebben, omdat onbetwijfelbaar het vreemde mengsel van Arabisch nationalis me en ongerichte vernieuwingsdrang, dat belichaamd is in de jonge officieren en intellectuelen, niet alleen in Syrië en Egypte, maar ook in de andere Arabische landen, tenslotte de overhand zal krijgen. Maar zover is het nog niet. Voor het ogenblik blijven Saoedi-Arabië, Jordanië, Irak en Libanon, ondanks hun obligate verklaringen van Arabische soli dariteit jegens Syrië, waaraan men werke lijk niet te zwaar hoeft te tillen, nochtans aan de Amerikaanse kant staan en resteert zelfs enige Egyptische beduchtheid voor Syrië's Sovjet-koers. Wat dit betreft, heb ben de Amerikanen Saoeds bemiddelings pogingen werkelijk bijzonder handig uitge speeld. Zij hebben Syrië in een hoek ge drongen, waar het niet gaarne zit, het overladen met de verdenking dat het Syrië is dat de Arabische solidariteit en het posi tieve neutralisme heeft doorbroken door t e ver de weg naar Moskou op te gaan. Dit is een sterke troef. De kans dat Syrië daardoor tot de schoot van het Westen terug zal keren, mag nihil zijn, de moge lijkheid dat het tot de Arabische kudde terug zal keren, is niet helemaal uitge sloten. Hoessein wankelt i Daar staat tegenover dat de Syriërs (ge- holpen door de Sovjets) zeker ook zullen proberen hun isolement, op te heffen door andere Arabische landen aan hun zijde te brengen. Het land, dat daarvoor het eerst in aanmerking komt, is Jordanië, waar koning Hoessein slechts met de grootste moeite tegen de wil van de meerderheid der bevolking (vooral van de pro-Syrische Palestijnse vluchtelingen) het bewind in handen kan houden en waar de noodtoe stand vrijwel chronisch is. In de komende weken zullen de pogingen om Hoessein ten val te brengen of tot andere gedachten vermoedelijk hun hoogtepunt, bereiken. En evenmin is het uitgesloten dat de Syriërs de eeuwig bin dende factor van de Arabische eenheid, de haat tegen Israel, in het vuur zullen pro beren te brengen. Israel heeft zich zorg vuldig stil gehouden in de huidige crisis. Het is niet onmogelijk dat Syriërs of So vjets alsnog zullen proberen het te provo eeren om de Arabische rijen opnieuw te sluiten. Het spel in het Nabije Oosten is nog niet afgelopen, het is slechts „half time". Donderdag wordt aan prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz te Amersfoort het portret aangeboden, dat de schilder Jan Boon van hem heeft gemaakt. Oorspronkelijk zou deze plechtigheid geschieden in mei van dit jaar toen prof. Vening Meinesz zijn afscheids college gaf aan de T, H. te Delft bij het bereiken van de 70-jarige leeftijd. Het schilderij was toen niet gereed. De schilder lag in het ziekenhuis. Het portret is thans voltooid. NEW YORK (Reuter) De UNO-As- semblee heeft gisteren voor de vierde maal de Syrische klacht over Turkse troe penconcentraties besproken, maar aange zien Syrië nog steeds geen formeel voor stel heeft gedaan om een commissie van onderzoek te vormen, bleef ook de weste lijke resolutie om secretaris-generaal Hammarskjoeld naar het grensgebied af te vaardigen achterwege. Het ziet er naar uit dat het debat zal verlopen bij gebrek aan sprekers, hoewel de Russische afgevaardigde Gromyko, die gisteren opnieuw de beschuldiging uit sprak dat Turkije een aanval op Syrië voorbereidt en dat de Verenigde Staten de Turkse regering daartoe aansporen, van zijn voornemen met de Queen Mary naar Europa te vertrekken, heeft afgezien. Gro myko is de enige minister van Buiten landse Zaken die nog aan de debatten in de UNO deelneemt. Men verwacht dat hij binnenkort per vliegtuig naar Moskou zal terugkeren. LONDEN (Reuter) Radio-Moskou heeft gisteravond in een Griekse uitzen ding verklaard, dat de toestand aan de Turks-Syrische grens „zeer gevaarlijk" is en tussenkomst van dc UNO vereist. CAIRO (Reuter) President Nasser heeft in een vraaggesprek met een Egyp tisch blad verklaard, dat hij de Verenigde Staten er van verdenkt, met Turkije een plan te smeden voor een aanval op Syrië. NAPELS (Reuter) Het NAVO-hoofd- kwarticr in Zuid-Europa, heeft te Napels meegedeeld, dat bij de gecombineerde driedaagse NAVO-oefeningen in de Ionische en de Aegeïschc Zee, die donder dag beginnen, NAVO-strijdkrachten zich niet ten oosten van Cyprus zullen be geven. De luchtmacht van de NAVO zal ook niet over het vasteland van Turkye vliegen. Aan de oefeningen nemen vlieg tuigen van de Britse luchtmacht, onder zeeboten van de NAVO-strijdkrachten en eenheden van de zesde Amerikaanse vloot deel, aldus de verklaring van het hoofd kwartier. BEIROET (Reuter) Syrië heeft nota's aan de landen van de NAVO gezonden, waarin dit land de vrees uitspreekt, dat Turkije van de aanstaande NAVO-oefe- ningen gebruik zal maken voor een aanval op Syrië, in de verwachting, dat de NAVO de Turken zal steunen. Plagers DAMASCUS (UP) De Verenigde Sta ten hebben bij de Syrische regering ge protesteerd tegen de arrestatie van Mo hammed Sukkar, hoofdbeambte en tolk van het Amerikaanse vice-consulaat te Latakia. De arrestatie wordt „een on vriendelijke daad" genoemd en de Ame rikaanse regering eist onmiddellijke in vrijheidstelling van Sukkar. Het is de derde maal sinds augustus, dat Syrische em ploye's van de Amerikaanse diplomatieke en consulaire vertegenwoordigingen in Syrië moeilijkheden ondervinden. De Sy rische autoriteiten hebben tot dusver ont kend iets te weten van Sukkar. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 STURKA DAMES AUTO-COATS Sjerpa Tensing, die in 1053 met Sir Edmund Hillary de top van de Mount Everest heeft beklommen, is uit Genève per vliegtuig in Londen aangekomen om. daar het diner bij te wonen ter gelegenheid van hel honderdjarig be staan van de Britse alpinistenclub. Bij zijn aankomst werd Tensing op London Airport begroet door Sir John Hunt, de leider van de succesrijke expeditie in 1953. Friedrich Gull: De zin van een spreuk is alleen voor diegene duidelijk, die de waarheid ervan reeds eerder heeft ervaren. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft dinsdag een aantal voor aanstaande geleerden ontboden om van gedachten te wisselen over „zeer ernstige en zeer belangrijke wetenschappelijke kwesties". Een woordvoerder van het Witte Huis wilde geen bijzonderheden be kendmaken. Aangenomen wordt dat men gesproken heeft over Amerikaanse vorde ringen op het gebied van geleide projec tielen en raketten. MOSKOU, (Reuter/AFP). De Russische partij-secretaris, Kroesj tsjev, heeft tegenover buitenlandse journalisten gezegd, dat over de toe komst van maarschalk Zjoekov, de gewezen minister van Defensie, nog geen beslissing is genomen. Hij zal echter een nieuwe functie krijgen, „in overeenstemming met zijn ervaring en hoedanigheden", zo zei Kroesjtsjev op een ontvangst in de Turkse am bassade te Moskou, ter gelegenheid van de Turkse nationale feestdag. „Ik heb Zjoekov vandaag gezien en met hem gesproken. Hij zag er goed uit. Wij hebben nog geen besluit genomen over een nieuwe taak voor hem. Het is nu eenmaal zo, dat een cel moet sterven en een andere ervoor in de plaats komt. Het leven gaat verder", aldus Kroesjtsjev. Volgens de correspondent van de com munistische „Daily Worker", werd de bij eenkomst van het centrale partijcomité in Moskou, waarop over Zjoekovs lot wordt beslist, speciaal onderbroken om de Sovjet leiders gelegenheid te geven de Turkse receptie bij te wonen. De correspondent van het Britse pers bureau Reuter meldt, dat de verschijning van Kroesjtsjev op de receptie kennelijk bedoeld was als teken, dat de strijd in het centrale comité over Zjoekov teneinde is en dat de partijleiders achter hun leider staan. De correspondent is van oordeel, dat Zjoekov te weinig steun heeft kunnen krijgen tegen Kroesjtsjev en zich moet neerleggen bij het besluit van de partij hem een lagere plaats te geven. WASHINGTON (AFP) In diplomatieke kringen te Washington zegt men dat Kroesjtsjev zich er rekenschap van heeft gegeven te ver te zijn gegaan en bijzonder grote risico's te hebben genomen. Kroesj tsjev zou van oordeel zijn, dat de vrees, die de Sovjet-Unie in de laatste tijd heeft veroorzaakt door haar houding in de kwes tie tussen Syrië en Turkije, verminderd moet worden. MOSKOU (Reuter) President Vorosji- lov van de Sovjet-Unie heeft in zijn bood schap aan zijn Turkse ambtgenoot Celal Bayar het Turkse volk „vrede en geluk" gewenst ter gelegenheid van de jaardag van de proclamatie der Turkse republiek. De diplomaten op de receptie in de Turkse ambassade te Moskou waren ver rast toen zij Kroesjtsjev, premier Boelga- ning en vice-premier Mikojan met stralen de gezichten binnen zagen komen. In hun gezelschap bevond zich maarschalk Ba- gramian, in de oorlog een van Ruslands eerste bevelhebbers, over wie de laatste jaren echter weinig vernomen is. Kroesj tsjev klonk voortdurend met de ambassa deurs van de V. S., Turkije, Perzië, Zwit serland en Groot-Brittannië. Hij riep tot allen om hem heen, terwijl hij zijn glas hief: „Op de vrede, op de vrede. Laat hem die oorlog wil naar de duivel lopen. Laat hem alleen vechten. Waarom moet er eigenlijk over oorlog gesproken worden er zal geen oorlog komen." Interne aangelegenheid Bagramian, die directeur is van een hogere militaire stafschool, zei tegen ver slaggevers, die hem om inlichtingen over Zjoekov vroegen: „Dit is een interne aan gelegenheid". Op de vraag of maarschalk Zjoekov op een Amerikaanse uitnodiging naar de Verenigde Staten zou gaan, ant woordde Bagramian, dat de tijden ver anderd zijn. De vervanging van Zjoekov is niets bijzonders. In de Verenigde Staten is Wilson ook van zijn functie van minister van Defensie ontheven, zo zei de maar schalk. Hij gaf de verzekering, dat men spoedig iets zou horen. „Het is niet onze gewoonte het volk in onwetendheid te laten.. Hebt geduld." De gehele receptie door lieten Kroesj tsjev, Boelganin en Mikojan zich van hun hartelijkste en vrolijkste kant zien, aldus meldt de correspondent van Reuter. Kroesjtsjev klampte de Amerikaanse am bassadeur bijna onmiddellijk nt zijn bin nenkomst aan, kort daarop bracht hij een dronk uit en sprak de hoop uit, dat er geen oorlog zou komen tussen de op de receptie vertegenwoordigde landen. Verslaggevers vroegen Kroesjtsjev of zijn aanwezigheid op de receptie beschouwd kon worden als een teken van verminde ring van de spanning in het Nabije Oosten als een vredesgebaar. „Ja, het is een gebaar. Als u zich de vrede voorstelt als de naald van een kompas, zoudt u kunnen zeggen, dat zij een weinig naar de vrede is gedraaid". Op de vraag of de naald zaterdag, toen de vervanging van Zjoekov bekendgemaakt werd, was beginnen te draaien, zei Kroesjtsjev, dat dit reeds enige tijd daarvoor was gebeurd. Frisse noordenwind Wijzend naar de Joegoslavische ambas sadeur zei hij: „Ik mag die man wel. Hij hoort tot geen enkel blok." Kroesjtsjev bracht tenslotte een heildronk uit op Tur kije. „Turkije en de Sovjet-Unie zijn buur landen. Als Turkije het erg warm heeft kan een frisse wind uit de So.vjet-Unie het verkoelen en een zachte bries uit Turkije kan ook naar het noorden waaien. Op deze manier zal het klimaat van beide landen gematigd worden." (Reuter) Een westelijke reiziger die uit Moskou in Warschau aankwam, heeft ver klaard, dat er in de Russische hoofdstad een ware koopwoede heerst. Dit verschijn sel doet zich veel voor in tijden van span ning en crises in de Sovjet-Unie, als de mensen de voorkeur geven aan goederen boven geld. BELGRADO (Reuter) Te Belgrado Is bekendgemaakt, dat president Tito aan spit lijdt en daardoor de komende paar maanden niet in staat zal zyn, een buiten landse reis te maken. Men verwacht nu niet meer dat het 65- jarige staatshoofd de Joegoslavische dele gatie volgende week naar Moskou zal lei den voor de herdenking van de oktober revolutie van 1917. Tito is vorige week in Begrado terugge keerd na een maand rust te hebben ge nomen te Brdo, nabij de Oostenrijkse grens. Twee weken geleden nam hij daar met maarschalk Zjoekov, die toen zijn gast was, deel aan een jachtpartij. Vorig jaar december onderging Tito verscheidene weken een behandeling wegens reumatiek. Buitenlandse waarnemers in Belgrado brengen de bekendmaking in verband met de gebeurtenissen in de Sovjet-Unie. De geruchten over een algeheel ontslag van Zjoekov hebben in Belgrado ontevreden heid gewekt, zo zeggen zij. Joegoslavische regeringspersonen toon den zich terughoudend in hun reacties, maar vele Joegoslaven verborgen in par ticuliere gesprekken hun afkeuring over de ontwikkeling in Moskou niet. Het is de Joegoslaven vooral onaangenaam, dat Zjoekov zo snel na zijn besprekingen met Tito in moeilijkheden is geraakt. Bollenkweker Veldhuizen van Santen omgekomen; prof. Van Slogteren gewond Dinsdagmiddag om kwart over vyf Is een grote personenauto, die uit de richting Uithoorn over de provinciale weg naar Aalsmeer reed door onbekende oorzaak plotseling van de weg af geraakt en tegen een boom gereden. De vier inzittenden, de 69-,jarige prof. E. van Slogteren uit Benne- broek, zyn zoon, de heer ir. G. van Slog teren, de heer M. Veldhuizen van Zanten en de 42-,jarige mejuffrouw M. Ch. Cre- mer, allen uit Lisse moesten naar de Ma- riastichting in Haarlem worden overge bracht wï »r de 69-jarige heer Veldhuizen van Zanten is overleden. De auto werd be stuurd door prof. Van Slogteren, directeur van het laboratorium voor Bloembollen- onderzoek. Deze liep een bovenarmfractuur op, zijn zoon diverse verwondingen, mej. Cremer een kaakfractuur en de heer Veld huizen van Zanten onder meer fracturen aan armen en benen. De auto werd geheel vernield. De heer Veldhuizen van Zanten vervulde talrijke functies in het openbare leven in de bloembollenstreek. Hij was onder meer voorzitter van de commissie voor weten schappelijk onderzoek van het Centraal Bloembollencomité, lid van de commissie van toezicht van de Rijkstuinbouwschool te Lisse en voorzitter van de vereniging „Het Proefstation voor de Bloembollen cultuur" te Lisse. Over de toestand van de andere gewon den kon men ons vanmorgen nog geen na dere mededelingen verstrekken. De 47-jarige heeft J. van Bemmel, hoofd van de christelijke lagere landbouwschool te Woerden, werd zeer ernstig gewond en zijn moeder, de tachtigjarige mevrouw J. van BemmelRoest uit Harmeien kwam om het leven, toen de door Van Bemmel bestuurde personenauto in een flauwe bocht van de weg in botsing kwam met een personenauto uit Hoofddorp, die een geparkeerd staande vrachtauto passeerde en daardoor op het linker weggedeelte kwam. De eenentwintigjarige H. Bruns uit Oost- marsum is op zijn motor in de Oldenzaal- sestraat te Enschedé in botsing geko men met een hem tegemoetrijdende per sonenauto, die op dat ogenblik een voor hem rijdende vrachtauto inhaalde. B. werd zo zwaar gewond, dat hij vrijwel onmid dellijk is overleden. JERUZALEM (Reuter/AFP). In het parlement van Israel te Jeruzalem is gis teravond een handgranaat naar de mi nisterstafel geworpen, waardoor vijf minis ters gewond werden, vierlicht en een zwaar. De dader, de 25-jarige Mosje ben Yaacov Dweik, die op de publieke tribune werd gearresteerd, is volgens de politie geestelijk gestoord. Hij heeft een jaar gele den getracht een ziekenhuis bij Tel Aviv in brand te steken. Premier Ben Goerion kreeg vleeswonden in beide armen en zijn linkerbeen. De mi nister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Meir, werd licht aan haar rechtervoet ge wond, de minister van Volksgezondheid, Barzilai, liep een lichte schram aan een been op en de minister van Vervoer, Car- mel, heeft een gebroken arm. De minister van Sociale Zaken en Eredienst, Sjapiro, kreeg een granaatsplinter in zijn maag, die na een bloedtransfusie is verwijderd. Hij heeft voorts een gebroken duim opgelopen en ernstige vleeswonden aan hoofd en borst. Ben Goerion en mevrouw Meir wor den verpleegd in het Hadassa-ziekenhuis.. De toestand van minister Sjapiro, die dins dagavond voor de tweede maal geopereerd moest worden, is ernstig. De aanslag geschiedde op de eerste ver jaardag van de aanval van Israel op Egyp te. De dader, die onlangs uit een inrichting voor geesteszieken zou zijn ontslagen, werd door de politie gered uit de handen van het woedende publiek op de galerij in het Knesset-gebouw. De zeventigjarige Ben Goerion zag de granaat waarschijnlijk aan komen, want hij bukte zich nog voor de ontploffing. (UP) Onmiddellijk na de aanslag las Amos ben Goerion, zoon van de premier en plaatsvervangende inspecteur-generaal van de politie, via de radio een verklaring voor om de bevolking gerust te stellen. De zit ting van het parlement werd na een uur en een kwartier voortgezet. RIAD (AFP) Officieel is in de Saoedi- Arabische residentie medegedeeld, dat ko ning Saoed in december een officieel be zoek aan Soedan zal brengen. it

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1