Kinderbijslag voor iedereen van het derde kind af Verbreding door ontluistering MORRIS 'êefore/of/fa/// Vernietigend oordeel over de rechtstoestand in Algerije President Eisenhower naar de NAYO-conferentie in Parijs Bijslag voor eerste en tweede kind van loontrekkers wordt gehandhaafd „Martelingen aan orde van de dag" Verhoogde posttarieven gaan morgen in Moskou's verste voorpost Tsjechoslowakije Vijf doden in het verkeer V erkeersongelukken j DIT JAAR: 993 DODEN j Nieuw Zweeds kabinet wordt kort leven voorspeld Verklaring van 49 advocaten die er cliënten hadden Het woord is aan Félix Gaillard aanvaardt opdracht tot formatie Hij wenst een kabinet op zo breed mogelijke basis Majoor K, had auto-ongeluk Prof. Grasset overleden Huidige sterkte van 30 divisies zou verminderd worden tot 26 door gebruik van nieuwe wapens Vrouwen in het Hogerhuis? Japanse aanklager eist vijf jaar tegen Girard Strenge controle op maximum snelheid Harde wind aan de kust 72e JAARGANG No 97 k DONDERDAG 31 OKTOBER 1 957 302e JAARGANG No 250 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT I T^m I I I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. LhhJ "V* I f® I 1 1^^ I ^^1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I f jj f J I I I M C J f 1 I 1 I f 1 IJ Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 JL JL JL Ju JL ViA JL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BIJ DE TWEEDE KAMER is een wetsontwerp ingediend dat de strekking heeft iedereen, dus ook zelfstandigen, recht te geven op kinderbijslag van het derde kind af. Daarvoor moet dan ook iedereen van 15 tot, 65 jaar een premie betalen van 2,2 percent van zijn inkomen. De premie wordt geheven over ten hoogste 6900 gulden per jaar. Daarvoor krijgt men dan voor kinderen beneden de zestien jaar recht op kinderbijslag van f 50,70 per kwartaal voor het derde kind, van f 70,98 voor het vierde en vijfde kind en van f 79,56 voor het zesde en volgende kinderen. De be dragen komen overeen met de bestaande regeling. Alleen voor loontrekkenden blijft gehandhaafd de kinderbijslag van f 45,24 per kwartaal voor het eerste kind en van f 50,70 voor het tweede kind. De premie hiervoor zal 3,3 percent (thans 4,6) van het inkomen bedragen. Deze premie blijft de werkgever betalen. De premie van 2,2 percent moeten de werknemers zelf betalen, maar zij krijgen daarvoor een loonsverhoging. Plet premie bedrag mag voor de belasting worden af getrokken van het inkomen. De verschul digde premie van 2,2 percent voor de al gemene kinderbijslagverzekering wordt van zelfstandigen niet geheven, indien het in komen van een gehuwde minder bedraagt dan f 2100 per jaar en van een ongehuwde f 1500 per jaar. Dan betaalt het rijk de premie. Bij een inkomen boven deze be dragen wordt een geleidelijk toenemend deel van de premie ingevorderd, totdat bo ven een inkomen van f 3100 per jaar een gehuwde de volle premie moet betalen. Een ongehuwde moet de volle premie betalen boven een inkomen van f 2500 per jaar. Deze premieheffing stemt overeen met die van de algemene ouderdomswet. De belastingdienst zal aan zelfstandigen één aanslag opleggen voor beide premies tezamen. Voor loontrekkenden worden ae premies in één premietabei (bij de loon belasting) opgenomen. Van de ongeveer 3.587.000 kinderen be neden de zestien jaar, die ons land in 1959 zal tellen, is ongeveer dertig percent derde en volgende kinderen, voor wie op grond van de algemene kinderbijslagverzekering kinderbijslag zal worden uitgekeerd. To taal zullen die uitkeringskosten ongeveer 330 miljoen gulden per jaar bedragen. De totale uitkeringskosten voor eerste en tweede kinderen van loontrekkenden wor den geraamd op 297 miljoen gulden per jaar. Dubbel tellen Nieuw is dat voor de vaststelling van het aantal kinderen, waarvoor iemand recht op kinderbijslag heeft, elk studerend of invalide kind in de leeftijd van 16 tot 27 jaar voor twee kinderen wordt geteld, in dien dit kind grotendeels wordt onder houden door degene die recht heeft op kinderbijslag. Gehandhaafd blijft het recht op het normale bedrag van de kinderbij slag voor studerende en invalide kinderen, die weliswaar niet grotendeels maar toch wel „in belangrijke mate" (met ongeveer f 350 per jaar) worden onderhouden op kosten van de gerechtigde op de kinder bijslag. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 NOORSE SPORTTRUIEN ƒ29.50 Dit dubbel tellen geldt zowel voor de algemene kinderbijslag als voor die voor loontrekkenden. De verschillende sociale wetten, waarin sprake is van kinderbijslag, worden zo herzien, dat de kinderbijslag gehandhaafd blijft voor het eerste en tweede kind. Zowel de Kinderbijslagwet voor loon trekkenden (eerste en tweede kind) als de Algemene Kinderbijslagwet zullen worden uitgevoerd door de Sociale Verzekerings bank met medewerking van de Raden van Arbeid. Voor het personeel van rijk, provincie en gemeenten komt er een aparte regeling. De invoering van de algemene kinder bijslag hangt af van de economische om standigheden, ook al hebben de Kamers het wetsontwerp aangenomen. De Algemene Kinderbijslagverzekering wordt genoemd een herverdeling van het maatschappelijk inkomen van het gehele volk als correctie op loon naar pi-estatie. Daarvoor is de vorm gekozen van een „volksverzekering". Ook grensarbeiders krijgen de algemene kinderbijslag van het derde kind af. >ccccccccccccccoocccccccccoco:ccoccccccccocccccoooccocccc ;j Ter afsluiting van zijn reportage over Polen en ter onderstreping van i de wezenlijke verandering, die zich onder het regime-Gomoelka heeft 8 voorgedaan, begint onze reisredacteur vandaag een korte serie artikelen over Tsjechoslowakije, hel land, dat schijn baar onberoerd is gebleven door de Poolse en Hongaarse gebeurtenissen en tot nu toe getrouwelijk de lijn van Moskou heeft gevolgd. Onze reis redacteur neemt u vandaag mee naar de Tsjechoslowaakse hoofdstad, „de gouden stad" Praag. Woensdagmiddag omstreeks vijf uur is de 25-jarige stukadoor P. J. Schippers uit Santpoort om het leven gekomen by een auto-ongeluk op de Schipholweg nabij Zwanenburg. De heer Schippers be vond zich in een personenauto, die in de richting Haarlem reed en werd bestuurd door een 40-jarige stukadoor uit Haarlem. Toen de bestuurder een voor hem rijdende autobus wilde passeren, naderde een tegenligger. Om een aanrijding te voor komen remde de stukadoor uit alle macht en week naar links uit. Tengevolge van deze manoeuvre botste de auto tegen de bomen aan de linkerkant van de weg, draaide om zijn as en kwam twintig meter verder met kracht opnieuw met een boom in aanraking. De beide inzittenden werden uit de auto geslingerd. De heer Schippers overleed ter plaatse en de bestuurder moest met een armbreuk en andere kwetsuren naar het Grote Gasthuis in Haarlem worden vervoerd. De auto werd geheel vernield. Op het kruispunt Mariastraat-Nieuw- straat in Apeldoorn is de 68-jarige weduwe Meerhof uit Apeldoorn, doordat zij verzuimde voorrang te verlenen, door Bij verkeersongelukken in 1957 i in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 993 personen, van wie 193 kinderen. x>^ococoocooooccoccocococooocxxoooococooococoocooooooooc> een auto aangereden. Zij werd overge bracht naar het Juliana ziekenhuis, waar zij in de loop van de nacht is overleden. Op de rijksweg no 12 onder M a a r n is een met groente geladen vrachtauto, welke uit de richting Arnhem kwam, niet tegenstaande de waarschuwingsborden, op een groepje straatmakers van de rijks waterstaat,, dat rechts van de weg her stellingswerkzaamheden verrichtte, inge reden. Een hunner, de 63-jarige K. D. werd op slag gedood; een tweede werd zo ernstig gewond dat hij naar een zieken huis moest worden overgebracht. Op de Stoofdijk te Steenbergen is de 56-jarige landbouwer J. de Mooy aan gereden door een motorrijder, die met zijn stuur in aanraking was gekomen met de ploeg van de boer. Kort daarop is de heer De Mooy overleden. Ee E e d e is een tienjarig jongetje van een rijdende boerewagen gevallen en overreden. De landbouwer M. de Paepe uit Eede reed met zijn tractor met aan hangwagen, waarop zijn tienjarig zoontje Jan was gezeten, op een landweg. Toen hij een zijweg wilde inslaan, keek hij ach terom en bemerkte tot zijn schrik dat de jongen niet meer op de wagen zat. Hij stopte direct en liep langs de weg terug. Een eind verderop zag hij zijn zoontje liggen. De levensgeesten waren echter reeds geweken. Het bleek dat de jongen van de wagen was gevallen, en daarbij de wielen over het hoofd had gekregen. Jongeren voeren een „verendans" op bij de Confucius-tempel in Taipeh op Formosa tijdens de herdenking van de geboortedag van Confucius, die op dit nationalistische eiland in ere wordt gehouden. (Van onze correspondent in Stockholm) Tage Erlander, de voorzitter van de Zweedse socialisten, heeft een zuiver socialistisch kabinet gevormd, hetgeen niet opzienbarend is. Het opmerkelijke is, dat het deze keer weinig heeft gescheeld of Zweden zou een geheel „burgerlijke" rege ring hebben gekregen. De socialisten wezen iedere samenwerking van de hand, terwijl de conservatieven en liberalen hiervoor bleven pleiten. Alles hing af van de boe ren, die zich, na de enquête over de pen sioenkwestie niet langer „agrariërs", maar „centrum-partij" noemen met het oog op hun compromis-voorstel. De boeren evenwel hadden hun oude coalitie-vrienden beloofd zich, voorlopig althans, nog niet met de oppositie te ver enigen. Zij hielden die belofte, hoewel de koning de leider der liberalen reeds ver zocht had de mogelijkheid van een bur gerlijke regering te onderzoeken. De boe ren hielden echter voet bij stuk en dus blijven de socialisten regeren tot de ver kiezingen over elf maanden. Intussen kun nen de socialisten, zelfs met steun van de communisten, niet meer op een meerder heid in de tweede kamer rekenen. In de eerste kamer zijn zij tijdelijk wat sterker, omdat deze getrapt gekozen kamer traag reageert op de verkiezingen, maar ook dit beeld zal wijzigen. PARIJS (UP) Negenenveertig advo caten, die ingeschreven zijn bij het Pa- rijse hof van beroep, hebben een woens dag openbaargemaakte verklaring onder- lekend, waarin heftige critiek geleverd wordt op de justitiële toestanden in Alge rije. Alle 49 hebben zy cliënten in Algerije verdedigd. De verklaring houdt onder meer in, dat „geen van de primaire vrijheden in Alge rije meer bestaat". Marteling om bekente nissen te krijgen zijn aan de orde van de dag, aldus de verklaring. De juristen eisen, dat het slotrapport van de door de re gering zélf ingestelde commissie tot waar borging der rechten en vrijheden zal wor den gepubliceerd. Die commissie heeft een onderzoek ingesteld naar de beweerde misstanden, maar het rapport is nog steeds niet verschenen. De juristen merken op, dat de pers vrijheid in de praktijk allang dood is, dat de individuele vrijheid ieder ogenblik zon der proces kan worden onderdrukt en dat de vrije keus van een verdediger een holle leuze geworden is, daar niet alleen pressie op gevangenen wordt uitgeoefend, doch ook daar de Algerijnse advocaten die gewoonlijk politieke verdachten verdedi gen, zelf zijn geïnterneerd of hun beroep niet mogen uitoefenen. TUNIS (AFP) De conferentie in Tunis van het Algerijnse Nationale Bevrijdings front heeft in haar slotcommuniqué de onafhankelijkheid van Algerije voor het tot stand komen van een vredesverdrag als conditio sine qua non gehandhaafd. Men beveelt aan spoedig een conferen tie van Algerije, Marokko en Tunesië te houden om een gemeenschappelijke ge dragslijn uit te stippelen teneinde de on afhankelijkheid van Algerije sneller te verwezenlijken. „De uitdelgingsoorlog, die de Algerijnen is aangedaan, is een kapitalistische en ko loniale oorlog, dat wil zeggen een rassen- strijd, zo geen godsdienstoorlog, een on rechtvaardige strijd, waaruit vroeg of laat de Algerijn als overwinnaar te voorschijn zal komen", aldus het communiqué, waar in ook van de oprichting van een Sahara- front wordt gewaagd. Men wijst voorts de Europese gemeen schappelijke markt erop, dat Algerije zich niet aan de akkoorden gebonden voelt, die Frankrijk uit zijn naam heeft gesloten. „Opwekkend klimaat" ALGIERS (UP) De Franse minister voor Algerije, Robert Lacoste, is woensdag uit Frankrijk in Algiers teruggekeerd. Hij uitte zijn blijdschap terug te zijn „in het opwekkende klimaat van vertrouwen en actie". Volgens hem beginnen de mensen in Frankrijk en het buitenland eindelijk oog te krijgen voor de meer en meer tast bare resultaten die de laatste tijd op eik- terrein in Algerije bereikt zijn. G u staaf III van Zweden: De wet is geen geneesmiddel tegen de mening. PARIJS, (Reuter) Félix Gaillard, de radicale minister van Financiën in de af tredende Franse regering, heeft aan presi dent Coty medegedeeld dat hij zal trachten een regering te vormen om een eind te maken aan de re geringscrisis. Gail lard wil niet „met de partijleiders over ministers portefeuilles mar chanderen", maar zijn eigen kabinet kiezen, „zoals een minister-president dat zou doen". In dien hij niet zou slagen, zal hij de feiten van Frank- rijks benarde fi nanciële en parle mentaire toestand het land voorleg gen. Wat hij no dig acht is niet een lapmiddel, 'n zogenaamde nationale eenheidsi-egering, die de partij geschillen maskeert, maar een „regering van mannen, vastbesloten voor de republiek op te komen". (UP) De fracties van de socialisten en de onafhankelijken in de Assemblée Natio nale gaan vandaag vergaderen. Gaillard wenst dat onafhankelijken en socialisten de regering steunen. Hun beraad kan erop duiden dat de fracties na het aanvaarden van Gaillards voorstellen, onafhankelijk van elkaar, een politiek van gematigde steun ten opzichte van het nieuwe kabinet zullen uitstippelen. Indien Gaillard de kloof tussen onafhankelijken en socialisten kan sluiten staan de kansen van zijn rege ring er betrekkelijk goed voor. In de afgelopen nacht is de 46-jarige majoor K. uit Den Haag omstreeks half- tien, rijdend van Utrecht naar Den Haag, onder Linschoten met zijn auto door de scheidingsheg op de linker rijbaan gereden, waar de auto kantelde. De gewonde majoor is opgenomen in het Militair Hospitaal te Utrecht. Bij bleek een bovenbeen-fractuur te hebben, een lichte hersenschudding en een lichte shock. Aan de behandelende geneesheer heeft de heer K. gezegd te denken, dat hij met zijn auto is geslipt. Hij is nog niet officieel door de marechaussee gehoord. GENèVE (Reuter). - Prof. Edmond Gras set, de Zwitserse bacterioloog en autoriteit op het gebied der preventieve genees kunde, is op 62-jarige leeftijd na een kort stondige ziekte te Genève overleden. Hij heeft meer dan 150 wetenschappelijke pu- blikaties op zijn naam staan. I continentale raketten en de gevolgen van de geslaagde Russische poging om een I aardsatelliet te lanceren. Men verwacht voorts, dat tegen die tijd aanzienlijke vor deringen zullen zijn gemaakt met het uit werken van een Brits-Frans-Amerikaanse overeenkomst voor uitwisseling van ge gevens over kernwapens. De NAVO-opperbevelhebber in Europa, generaal Norstad, heeft een geheim verslag opgesteld voor reorganisatie van de Euro pese NAVO-strydkrachten met het oog op de ontwikkeling der nieuwe wapens. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt ver nomen. dat Norstads plannen een kleine vermindering van de numerieke sterkte van alle afdelingen der strijdkrachten mo gelijk maken. Bij elkaar zou dit neerkomen op een vermindering van de huidige sterkte der NAVO van dertig tot 26 parate divisies. Dit zou mogelijk zijn omdat de vuurkracht van de divisies is toegenomen door uitrus ting met kernwapens. LONDEN (Reuter) De Britse rege ring heeft voorgesteld met een oude traditie te breken, door er op aan te dringen dat vrouwen voortaan zitting in het Hogerhuis mogen hebben. Slechts bij de opening van het parlement door de Koningin wordt van deze regel afgeweken en mogen vrou wen in het Hogerhuis aanwezig zijn. De regering stelde eveneens voor dat „peers" voor het leven in het Hogerhuis zitting kunnen hebben. Deze regeringsvoorstellen werden gedaan tijdens een debat over een mogelijke her vorming van het Hogerhuis. TOKIO (Reuter) De openbare aan klager van de rechtbank van Maebasji ten Noorden van Tokio heeft dondei'dag een gevangenisstraf van minstens vijf jaar ge ëist tegen de Amerikaanse soldaat Girard, die in januari van dit jaar een Japanse viouw doodschoot, die op een schietbaan te Scmagahara oud ijzer zocht. Morgen, vrydag, gaat de verhoging van enkele posttarieven in. Op brieven met een binnenlandse bestemming, die niet meer dan 20 gram wegen, moet dan 12 cent inplaats van een dubbeltje aan post zegels geplakt worden. Het tarief voor briefkaaten stygt van 7 op 8 cent, voor brieven tot 100 gram van 20 op 25 cent en voor brieven tot 200 gram van 30 op 35 cent. Voor brieven naar Suriname, de Ne derlandse Antillen, Nieuw Guinea, Indo nesië, België en Luxemburg (tot 20 gram) is het tarief ook van 10 op 12 cent gebracht. De minister van Justitie heeft de rijks- en gemeentepolitie opgedragen nauwlet tend toe te zien op de naleving van het voorschrift van de maximum snelheid voor motorrijtuigen van 50 km per uur binnen de bebouwde kom, dat morgen, 1 november, van kracht wordt. Even nauwlettend dient te worden toege zien op het voorschrift, dat bromfietsers niet met grotere snelheid dan 40 km per uur mogen rijden. Zeer tot ongenoegen van de meeste bewoners dezer lommerrijke buurt is men van gemeentewege begonnen met het rooien der bomen aan de Baan, tegenover het Sportfondsenbad, in ver band met voorgenomen rijbaanverbre ding en inrichting van parkeerplaatsen. Ofschoon de grote behoefte aan deze en dergelijke voorzieningen niet te ontken nen valt, rijst toch de vraag of zij altijd onvermijdelijk met ontluistering gepaard Volledige weer rapporten op pagina twee. CO^-OOCiSOCOa^^XXXXÏOCCfXXXÏOOCOOCOOOCOOCOOCOCCCOOC DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S (Van onze correspondent in Parijs) moeten gaan. Men zou wensen dal de verbetering van straten en wegen naar behoefte van de stijgende verkeersinten siteit duidelijker en zorgvuldiger zou worden gecoördineerd met de eveneens stijgende behoefte aan stadsluis ter aan verantwoorde stoffering der sleden met groen en bomen, die vaak de lelijkheid van smakeloze bouwsels camoufleren en de smakeloosheid tot een eigentijdse schoonheid maken. Een kale stad met kale straten, naakt asfalt, ontblote gevels en meedogenloos licht op alles wat van steen en ijzer is, doch met een enigszins draaglijke verkeerssituaties, is blijkbaar het beste dat men verwachten kan. En dan nog een minder aan sentiment dan aan praktische nuchterheid ont vloeide opmerking: in de zomer is hel voor automobilisten een weldaad, hun wemen onder het beschermende blader- O dak van bomen te kunnen parkeren! De permanente raad van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie heeft in zijn wekelijkse bijeenkomst een voorstel van de secretaris-generaal Paul Henri Spaak aan vaard op 16 december alle regerings leiders der vijftien aangesloten landen ter gelegenheid van het „jaaroverzicht" naar Pary's uit te nodigen. De Amerikaanse president heeft in zyn wekelijkse perscon ferentie meegedeeld, dat hij gaarne op de uitnodiging zal ingaan. Hetzelfde ant woord is ontvangen van Bondskanselier Adenauer, die voordien waarschijnlijk nog naar Londen gaat. Of Frankrijk, als gast heer, door de jonge rauicaal Félix Gaillard zal kunnen worden vertegenwoordigd, zal dinsdag blijken, wanneer hij, op zyn 38e verjaardag, de Nationale Vergadering zijn investituur gaat vragen. Spaak keert, op 11 november in Parijs uit Londen terug zodat dan pas be slissingen van organisatorische en andere aard kunnen worden genomen. Een agenda voor de conferentie der vijftien regerings chefs is nog niet opgesteld, maar men verwacht, dat in Parijs, in breder verband, dezelfde problemen zullen worden bespro ken, die Eisenhower en MacMillan, in gezelschap van Spaak, in Washington onder ogen hebben gezien. De vraagstukken van de uitrusting en de modernisering van de NAVO-legers en vooral van de samenwer king op militair wetenschappelijk gebied tussen de leden zullen zeker in het middel punt staan. President Eisenhower heeft gezegd, dat hij voornemens is het Ameri kaanse Congres te vragen hem meer arm slag te verlenen in zijn overleg met de Atlantische bondgenoten inzake militaire geheimen. Het verbod buitenlandse mo gendheden inlichtingen op dit gebied te verschaffen dateert uit de tijd, dat Amerika het monopolie der kernenergiegeheimen meende te bezitten. Nu is de situatie zo ge worden. aldus Eisenhower, dat anderen veel beter zijn ingelicht dan onze bond genoten. (Reuter) De bijeenkomst die gewoon lijk drie dagen duurt zal ditmaal mogelijk langer duren. Men verwacht, dat het voor naamste onderwerp van bespreking zal zijn de aanpassing van de defensiestrategie aan de jongste ontwikkeling van inter- VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veel bewolking en op de meeste plaatsen enige regen. Matige tot krachtige, aan de kust later tot hard of stormachtig toenemende zuidwestelijke wind. Iets kouder.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1