I^rouueI) Tegen het einde van dit jaar komt een der grootste hoogovens ter wereld gereed Union - behartiging belangen jonge meisjes - driekwart eeuw Radio Moors 3 rieven aan cle redactie Eén man kan de vulling van 4000 ton verrichten Demonstratie van Prestige Snelkookpannen SLOT DEFECT? 7 Ongewone dwarsstreep Gassen wassen Burgerlijke Stand van Haarlem WASSERIJ DUYN Hoge onderscheiding voor Venezolaanse consul Nederlands fabrikaat prestige'in-DOME1 Voorlopig geen verbetering in de Stadsschouwburg HOOGTEZON Bazaar in wijkgebouw Om het „Zilveren Biljart" Drie gewonden bij botsing op de Fonteinlaan Ontspanningsavond Bond van ouden van dagen ZATERDAG 2 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT TACHTIG EN EEN HALVE meter rijst de gigant uit de aarde omhoog rustend op zeven stalen kolommen, straks verant woordelijk voor veertienhonderd ton ruw ijzer per dag (de drie „oudjes" haalden elke dag de helften nodig voor de steeds grotere honger naar ruw ijzer aan de kant van de Staalfabriek, die mettertijd haar oxy-staal-produktie gaat beginnen. Het moet straks, als de periode van de bouw voorbij is en de hitte rond deze kolos oplaait met elke vier uur een teken tegen de hemel in de vorm van het rose sein van de aftap een overdonderende hel worden in zijn bemetselde binnenste. Aan de buitenkant zal daar niet veel van te zien zijn: een lift, die als bij de andere drie uit de diepte de grondstoffen naar boven takelt en het erts, de kalk en de kooks in de muil van de oven kiept drie grote stalen „bussen" ernaast met op twee hunner een wat ongewone „dwarsstreep" en om de vier uur dat vlammend bewijs van Hoogovenleven. Maar vlak rond het hart van de Hoog oven is dat anders, meer direct, spannen der vooral. Daar jaagt elk uur 2600 kubieke meter lucht („wind" zeggen ze bij de oven) naar de gaten in de voet, om het verbrandings proces op gang te houden, wind uit een windmachine in de machinehal, die de lucht tot twee atmosfeer. samenperst en he via de windverhitters naar de hoogoven stuwt. In die verhitters, stalen kokers van vele tientallen meters hoog, wordt de lucht met behulp van gas en in een vuurvaste mantel van steen (6600 ton steentjes voor het drietal!) tot 800 a 900 graden verwarmd en als bovenin het kostbare „voer" is ge worpen, kan het helse feest beginnen, da,t in vier uur beslissen moet over de kwali teit van het belangrijkste produkt der K.N.H.S. het ruwijzer: een hete orkaan van 100 kilometer per uur raast door de bedwongen binnenbrand. Rond de eigenlijke oven met zijn dia meter van 8,5 meter (één van de dikste ter wereld, al kunnen Duitsland en Amerika nog forsere laten zien, maar beslist geen hogere) gaat zich het proces verder af spelen een proces van gassen, die ge reinigd moeten worden, vloeibare ijzer stromen, die geleid dienen te worden en onvoorstelbare hoeveelheden energie. Dat gas is een lastig, maar kostbaar pro dukt. Ruwyzer gaat tenslotte na de aftap in de mengwagens, die het naar de Staal fabriek of de gietmachine brengen, maar het gas wemelt van de stofdeeltjes, die Hoogovens echt liever niet in hun leidin gen zien neerslaan, waardoor de noodzaak ontstond dit gas bijzonder nauwkeurig te zuiveren van alle ongerechtigheden. Dat gebeurt. In een „stofzak" gaat men de veront reinigingen eerst te lijf volgens het systeem van de zwaartekracht, de loeiende gas massa uit de hoogoven wordt afgeremd en het zware' stof zakt vanzelf naar beneden in een ketel van tien meter doorsnede. ADVERTENTIE DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u ZIJIWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid HAARLEM, 1 november 1957. ONDERTROUWD: 1 nov.: G. B. Hoo- gendijk en A. A. Klop; W. J. Rodenburg en C. A. Molenkamp; P. J. Oorthuis en A. M. M. van Schie. Eelificatie: 30 okt.: C. J. A. Kruij- ver en M. J. A. van der Woert. GEHUWD: 1 nov.: E. J. van den Berg en A. P. Dorland. BEVALLEN van een zoon: 30 okt.: J. Chr. J. Neijens-Kelders; 31 okt.: J. C. Rooseboom de Vries-Beelen; J. Bakker- Huizing, 2 zoons; J. C. Bouman-Van He- mert; W. E. van der Veld-Duivenvoorden; 1 nov.: G. C. van Schuylenburg-Eenhoorn. BEVALLEN van een dochter: 31 okt.: P. M. Vreeswijk-Van Kampen; E. M. Lempke-Coevert. OVERLEDEN: 30 okt.: W. Bruijn, 74 j., Kennemerstraat; W. Sieders, 72 j., Wester houtstraat; 31 okt.: C. Nijgh, 72 j., Sant poorterstraat; B. J. van Duren, 66 j., Voor helmstraat; J. C. Worm-Van Duijvenbode, 61 j., Gasthuisvest; A. W. C. M. Visser- Geeraets, 81 j., Iepenrodestraat. Het vijfenzeventigjarig bestaan van de Union (Nederlandse Vereniging ter behar tiging van de belangen van jonge meisjes) zal op donderdag 7 november een lande lijke bijeenkomst in het Kurhaus te Sche- veningen herdacht worden; de minister van Maatschappelijk Werk, mejuffrouw mr. M. Klompé, zal het woord voeren. In het boekje „Tussen verleden en toekomst", geschreven door mevrouw J. J. van Val kenburgMackay, voor deze herdenking en door H. D. Tjeenk Willink en Zoon n.v. te Haarlem uitgegeven, wordt een overzicht gegeven van de achtergronden, geschiede nis en problematiek van de Union. Mevrouw J. M. A. Bosch ridder van Ro senthalden Tex, waarnemend presidente van de thans vijfenzeventigjarige Union, deelde ons een en ander mee over het doel der vereniging, die in zeven landen, te weten Zwitserland, Frankrijk, Engeland, Nederland, Duitsland, Argentinië en Ita lië haar mooie taak verricht. In Neder land werd zij in 1882 opgericht. De doel stelling is jongeren, die het ouderlijke huis verlaten om een opleiding te volgen of een betrekking te aanvaarden, behulpzaam te zijn bij de aanpassing aan hun nieuwe omgeving in een grote stad, zowel in ons land als in het buitenland. De overgang van het veilige thuis naar een zelfstandig bestaan is niet eenvoudig en vraagt punten van allerlei aard zoals woongelegenheid, maaltijden, verzorging en gezelligheid. Op al die vragen wil de Union trachten trachten via-MAI-bureaus (Maatschappe lijke Advies- en Inlichtingenbureaus) en de Sterhuizen (in Haarlem gevestigd aan de Nieuwe Gracht 100 en 102) een antwoord te geven. Mevrouw G. Schüttede Roon vertelde, dat de MAI-bureaus nog van betrekkelijk jonge datum zijn en een belangrijk onder deel van het Unionwerk vormen. Zij zijn voortgekomen uit het oude stationswerk, waarbij de „juffrouw met de band" alleen- reizende meisjes met raad en daad terzijde stond. Er bleek echter behoefte te bestaan aan een betere documentatie en outillage daarvoor en in 1930 werd in Amsterdam het eerste MAI-bureau opgericht. Daarna volgden Rotterdam, Utrecht en Den Haag, terwijl sinds kort ook in de Sterhuizen te Haarlem en Arnhem een dergelijk bureau is gevestigd. Jongens zowel als meisjes kunnen er gebruik van maken, vooral die genen die vanuit de provincie naar de stad komen. In 1956 passeerden ongeveer 25.000 personen deze bureaus. De huisves ting neemt daarbij tegenwoordig een be langrijke plaats in en ongeveer 5000 jonge ren werden in 1956 aan een kamer gehol pen. Ook bij de huisvesting van de Hon garen waren de bureaus behulpzaam. Een foto van een bijeenkomst in het instuiflokaal van het Sterhuis aan de Nieuwe Gracht te Haarlem. Mejuffrouw H. M. van Tiel, leidster van het MAI-bureau te Amsterdam, besprak haar ervaringen en de inlichtingen die er gevraagd worden. Er bestaan clubs, ont spanningsverenigingen, eetgelegenheden, cursussen en opleiding. Bemiddeld wordt bij avondoppas en zij, die naar het buiten land willen, kunnen bij de MAI-bureaus hun licht opsteken. Daarbij kom het bij de leidsters aan op een goed hanteren van de gegevens. De Union kan dit doen, omdat zij in internationaal verband werkt. Bij de kamerbemiddeling bleek het grote tekort aan kamers met kookgelegenheid, waar aan vooral meisjes behoefte hebben. Ten einde hierin te voorzien, werden er in Utrecht en Rotterdam twee woonhuizen op gericht, waar zelfstandig werkende meisjes vrij onder elkaar kunnen wonen, zonder in menging van hospita's. De algemeen secretaresse, mejuffrouw A. H. van der Feen, zeide, dat in de Ster huizen langdurige en intensieve contacten gelegd worden. Er worden instuifavonden gehouden, want een Sterhuis heeft een open deur, dat wil zeggen dat jongeren er welkom zijn om hun vrije tijd door te brengen, elkaar te leren kennen en ont wikkeling en ontspanning vinden. Voorts is er in de Sterhuizen woon-, logeer- en eet gelegenheid. Mejuffrouw R. Luiting, directrice van het Sterhuis te Amsterdam, gaf als haar oordeel te kennen, dat meisjes met ver schillende beroepen in het Sterhuis komen, elkaar dan nog niet kennen, maar alleen dit gemeen hebben, dat zij in een nieuwe omgeving komen. Zij zijn daar ten dele vrij, maar aan een volledige vrijheid zijn zij nog niet toe. In het Sterhuis leren zij gaandeweg meer zelfstandigheid om later in de maatschappij beter op eigen benen te kunnen staan. ADVERTENTIE amstekdamsevaart20 tel. 11053 De heer Regulo Fermin Bermudez, con sul-generaal van Venezuela op de Neder landse Antillen is benoemd tot comman deur in de orde van Oranje Nassau. De heer Bermudez kreeg deze onderscheiding wegens zijn verdienstelijk werk voor de bevordering van goede betrekkingen tus sen de Antillen en Venezuela. raai (ADVERTENTIE) van ouds bekend - TeL 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Nederlandse handen en Nederlandse fabrieken hebben, op een paar gespeciali seerde onderdelen na, deze vierde Hoog oven in IJmuiden gebouwd en al moest dan de gasdichte afsluiter bovenop de oven, die uit een gietstuk van 25.000 kilo bestaat, van-over-de-grens komen, de oven zelf is Nederlands fabrikaat, zoals de verdere in stallatie Nederlandse namen draagt en door inheems vernuft werd geconstrueerd. Alleen al de enorme bovenbouw, die de afvoerleidingen voor het Hoogovengas als een muts van grillige buizen torst, was een denkstukje van de eerste orde: toen de montagebok, die geruime tijd naast de op bouw heeft gestaan en die ook de wind verhitters rechtop hielp, eenvoudig niet hoger reikte, heeft men de opbouw er met behulp van getuide masten opgezet tach tig meter boven het maaiveld, even hoog als Haarlems Bavo. Eigenlijk is deze hoogoven met al zijn toebehoren haast honderd meter hoog,want de lift, die de grondstoffen onder zijn sta len hoed moet stoppen, begint al diep onder de grond-onderin de bunkers, die zelf al negen meter in het zand zijn ge graven en die achttien meter ondergronds worden „afgetapt" door de rusteloze wa gentjes, welke heen en weer naar de oven- top zullen glijden. En dan komt daar eigenlijk het grootste wonder van dit mensen werk: de ene man, die op de Atlas wagen zal zitten en die op deze wagen langs de ertsbunkers rijdt en ze automa tisch opent voor een ovenvoeding deze man kan desnoods in zijn eenzame eentje Het silhouet van de KNHS is uitge breid - de nieuive Hoogoven IV, bijna voltooid, tekent zich naast zijn drie kleinere collega's af. GEN. CRONJéSTRAAT 136 TELEFOON 51680 Op een vraag, door een raadslid gesteld, over het aanbrengen van verbeteringen in de Stadsschouwburg, hebben B. en W. ge antwoord, dat het aanvankelijk in de be doeling' lag in de zomer van 1957 een nieuwe toneelverlichtingsinstallatie aan te brengen en in het voorjaar en de zomer van 1958 de totale verbouwing van het toneel te doen uitvoeren. De rijkscommissie van advies heeft zich met de plannen reeds verenigd en zich bereid verklaard een aan vraag om rijksgoedkeuring te onder steunen. Wegens de bestedingsbeperking hebben B. en W. de voornemens moeten laten ver vallen. Het laat zich aanzien, dat ook de plannen voor verbouwing van de Stads schouwburg in 1958 niet tot uitvoering ge bracht zullen kunnen worden. Dit heeft tot gevolg, dat vrijwel zeker voorlopige voor zieningen moeten worden getroffen, aan gezien de toestand van de bestaande in stallatie het werk in de toekomst vrijwel onmogelijk maakt en de ouderdom van de toneelinstallatie in het volgend seizoen zelfs gevaar zou kunnen opleveren. Later zal ook de vergroting van de bovenfoyer ter hand worden genomen. ADVERTENTIE HUUR en VERKOOP Koninginneweg 6 - Telefoon 14024 bij de Raambrug (Verkort weergegeven) Hoek. Als bewoonster van een perceel aan het Spaarne houd ik dagelijks mijn hart vast voor de hoek Damstraat Spaarne, waar op de hoek de „Waag" staat. Er gaat bijna geen dag voorbij, of er is daar een aanrijding. Ik begrijp wel, dat het vanwege de bestedingsbeperking moeilijk is, veel geld uit te geven, maar daar moet toch iets aan gedaan kunnen worden. Zou er niet een spiegel geplaatst kunnen wor den of een bord met „gevaarlijke hoek"? ABONNé. (Van een onzer redacteuren) IN DE GRILLIGE KARTELLIJN, die het Hoogoven- bedrijf tegen de horizon van de IJmond tekent, zal het wel licht niet eens zijn opgevallen, dat er bewesten de bestaande drie giganten, die „hoogovens" heten en het gloeiende hart van deze K.N.H.S. vormen, langzaam maar met grote zeker heid een vierde is verrezen een vierde hoogoven van grootse allure, compleet met hoge schoorsteen en bijgebou wen, bunkers en wat er meer bij zulk een stalen ijzervreter te vinden is. Ga echter maar eens aan de voet van deze Hoogoven IV staan en kijk omhoog of liever: klim maar eens mee langs de eindeloze trappen naar zijn top op tachtig meter boven de grond en weet dan, dat hier voor veertig miljoen gulden een kolos is neergezet, die met kop en schouders boven zijn drie kleinere collega's uitsteekt en die bovendien als een der grootste hoogovens ter wereld kan gelden. Want daar, gezien uit het bovenste topje van deze reus, wiens stalen ingewand nog niet kookt van ziedend ijzer erts en kolkend gas, maar door boterham-etende ovenmetse laren wordt bevolkt, ligt het hele Hoogovenbedrijf aan uw voeten. Zoals het aan de voeten móét liggen van deze grootse voedster, die erbij gekomen is zonder dat het silhouet op merkelijk veranderd is„ maar die er rond het eind van het jaar toch wel een duidelijke figuur in gaat worden. Klim mee langs de bordessen en durf af en toe - goed vasthouden, want het kan gemeen waaien rond. dat schijnbaar ijle trapwerk - naar beneden te kijken, over het slagveld van de industrialisatie, dat nog geheel omwoeld ligt. Sinds in mei 1956 de fundering werd gelegd van acht en twintig bij acht en twintig meter in het vierkant en men daar beneden begon met het optrekken van vijfentwintig miljoen kilo „leeg" gewicht op het Kennemer zand. En kom dan bovenin die koker, waar straks het verse erts, de kooks en de kalk bij bakken in zullen worden gestort, tot de wat verbazingwekkende ontdekking, dat er mensen huizen lussen hemel en aarde - aan de oventop opgehangen met behulp van armdikke kettingen, gezekerd door beschermend staaldraad, voor het geval die kettingen het ook nog mochten begeven - maar dan toch zwevende mensen, werkend op een. platform, dat meesteeg naarmate de oven naar zijn grootste hoogte groeide. Die is nu bijna bereikt en het koppeltje ovenbouwers, dat 2000 ton vuurvaste steen tegen de stalen wand van de oven heeft gevoegd, met daartussendoor vele koperen koelingselementen en daarbij vele zware sjekkies heeft gedraaid, is nu tot de metershoge gaten gekomen, waardoor straks, als de oven brandt, de gassen een weg naar buiten, naar de gaszuiveringsinstallaties onderaan Hoogoven IV zullen zoeken. Die gaten nog mooi van binnen bemantelen en dan zit het er weer op. Dan kan de oven vier wat hun betreft worden gevuld met de tonnen lading uit de bunkers beneden en dan zal er wel weer een ander karwei zijn op het rusteloze ter rein van de KNHS, waar de vuurvaste steen éven belangrijk is als het deeg in de bakkerij. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de afdeling Haarlem van de Bond van Ouden van Dagen, werd donderdag avond in het gebouw St. Bavo in Haarlem een ontspanningsavond gehouden, die ge heel belangeloos door de muziek- en zang vereniging „Musicorda'' werd verzorgd. Na enkele bestuursmededelingen van de heer R. Wijngaarden en een kort speechje door mevrouw Douwes, werden enige aar dige liedjes ten gehore gebracht door een vocale groep en door het koor van Musi corda. De avond toonde veel variatie: muziek werd afgewisseld met kleine schetsjes. De conferences werden door de heer Bink verzorgd. Vermeldenswaard is voorts het optreden van „The Melody Stars, een zanggroep bestaande uit vier meisjes en een jonge man, die de zang op vaardige wijze met gitaarspel ondersteunde. Na de pauze werd het programma voortgezet met een show getiteld „Das Wiener Kaffee".- Wij nodigen u uit voor de v.a. maandag 4 nov. a.s. 2 uur tot en met vrjjdag 8 nov. Een expert van de fabriek is aanwezig om u volledig voor te lichten en u kunt meteen profiteren van de TIJDELIJKE drastisch verlaagde prijzen. MAJOR van ƒ49.50 voor ƒ38.99 HI-DOME van 79.voor 66.66 ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Het bazaarcomité van Wijk II van de Hex-vormde gemeente te Haarlem houdt op dinsdag 5 en woensdag 6 november een bazaar in het wijkgebouw aan de Leidse- straat 20. Er zullen stands komen met handwerken, kunstvoorwerpen, levens middelen, fruit enzovoorts en behalve tal van andere attracties, zal er zowel dins dags als woensdags een modeshow gehou den worden. De bazaar zal dinsdagavond 5 november door ds. G. Snijders geopend worden. Op woensdag 6 november zal de bazaar van twee tot vijf en van zeven tot tien uur geopend zijn. Gisteravond zijn de wedstrijden om het „Zilveren Biljart" voortgezet. Hof van Holland bereikte deze avond een remise, waardoor de eindstand op 2216 voor Hof van Holland kwam. Op 7 november zal de returnmatch in Amsterdam plaats vinden. De resultaten waren: Nobels 200 200 18 41 11.11 2 Van Leeuwen 350 243 18 51 13.50 0 De Groot 70 70 15 16 4.66 2 Peelen 70 30 15 9 2.00 0 Auerhaan 175 165 36 29 4.58 0 Hoek 300 300 36 82 8.33 2 Hurkmans 70 60 38 7 1.57 0 Van Naarden 70 70 38 8 1.84 2 Sibeyn 50 48 33 6 1.45 0 Emmerich 45 45 33 9 1.36 2 Auerhaan 175 175 30 29 5.83 2 Hoek 300 194 30 51 6.46 0 Donderdagavond om half zeven heeft zich op de hoek van de Dreef, de Fon teinlaan en de Hertenkamplaan in Haar lem een botsing voorgedaan tussen een bestelauto en een bus van de NZHVM, waarbij drie personen gewond werden. De bestelauto, komend van de Herten kamplaan, wilde linksaf de Fonteinlaan oprijden, juist op het moment dat daar een bus van de NZH aankwam. Er volgde een aanrijding, waarbij de bestelauto, be stuurd door de 21-jarige Zandvoortse J .B. aan de linkerkant over de gehele lengte werd opengereten. De bestuurster van de bestelwagen moest met een hersenschudding opgenomen worden in het Diaconessenhuis. Haar ze ventienjarig broertje J. G. B. kreeg een hoofdwond en de derde inzittende, een twintigjarig zusje van de bestuurster, kwam er met een gekneusd linkerbeen af. Geen van de buspassagiers kreeg let sel. Naschrift. Er zijn talloze gevaarlijke hoeken in Haarlem, waar blijkbaar niets aan gedaan kan worden. Wij blijven echter hopen Red. Hier wordt al heel wat van de driehonderd ton stof per dag (huismoeders, wat klaagt gij over een weinig stof op het buffet?) neergeslagen, maar de cyclonen halen er toch daarna nóg heel wat uit: centrifuges slingeren het gas rond en de zwaarste stukjes stof vliegen er vanzelf uit. Maar nog is men niet tevreden het gas is nog te vuil en bovendien met zijn 200 tot 300 graden bepaald te heet. Het passeert daarom vertikale ketels van vijf entwintig meter hoog, die voorzien zijn van in ringvorm opgestelde sproeiers, welke het gas in een constante waternevel zetten en aldus weer een mooie hoop stof binden. En tenslotte worden zelfs de klein ste restanten er elektrisch uitgehaald met behulp van elektrofilters nieuw voor Hoogovens enorme liggende ketels,waar in een spanning van 50.000 volt ervoor zorgt, dat de geladen stofdeeltjes neerslaan op verticale platen, die onder een durende waterfilm worden gehouden, welke zelfs het allerlaatste stof afvoert. Alle afmetingen aan deze vierde Hoog oven zijn van een orde, die de rest der omliggende installaties even doet vergeten: alleen al het bassin, waarin het filterwater wordt opgevangen meet 25 meter in door snee en het werd een heel binnenmeer daarHet gas is inmiddels wel schoon genoeg: toen het de oven verliet waren er stofdelen tot een gewicht van 50 gram per kubieke meter in te vinden, maar na de elektrofilters blijft het stofgehalte onder de tien milligram per meter De koeling van deze miljoeneninstallatie is een verhaal opzichzelf, dat wij niét tot het einde zullen vertellen de beide hori zontale ketels op de staande windverhit ters naast de nieuwe oven zijn in elk geval reservoirs voor het koelwater met een in houd van liefst 225 kubieke meter, die daar op die ietwat vreemde, maar niettemin logische plaats dienst doen als kleine watertor entjes voor het geheel. onder de grond dat hele torenhoge mecha niek van veertig miljoen bedienen. Hij kan de top lichten en de weegschalen aanzetten. Hij kan de oven vullen en de liftwagentjes laten optrekken. Het kan. Men zal er wel twee man aanzetten, maar het kan. Eén enkele man over vierduizend ton inhoud van een der grootste hoogovens ter wereld. Het moet een angstig gevoel zijn, ondanks alle vernuftige zekeringen, garanties en vergrendelingen. (Foto links). Straks tachtig-en-een-halve-meter bo ven de grond - de top van de nieuwe hoogoven in aanbouw. (Foto rechts). Nog is het werk niet voltooid, maar de omvang is al duidelijk te zien: een enorme staalconstructie van onvoor stelbaar gewicht. ADVERTENTIE Ontluistering. Met ontsteltenis heb ik kennis genomen van de schandelijke ver nietiging van de prachtige oude bomen aan „de baan". Het wordt ten hoogste tijd, dat zij die van Haarlem en van zijn bomen houden met kracht protesteren tegen de boomsloopwoede die nu al jarenlang Haarlem teistert. Het is onbegrijpelijk dat alles aan de grote afgod van deze tijd „het verkeer" moet geofferd worden. Trouwens de verbindingsweg Plein-Buitenrustlaan had ook opgelost kunnen worden zonder vernietiging van deze prachtige bomen. Het is helemaal onbegrijpelijk om hier over kermisterrein te denken. Kermis be hoort als lol en vermaakindustrie, thuis in de Waarderpolder op het industrieter rein. Wanneer we de jeugd „eerbied voor wat leeft en groeit" willen bijbrengen, dan zal de overheid toch zeker het voor beeld moeten geven. J. G. L.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7