PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER „Tweede Kamer wordt lijkbezorgster van de klassieke opleiding" fkv£lAkesib Weinig zon en iets kouder Aambeien? HEMOTABS Een gezellige broek met. Wereldnieuws 2 PROTEST VAN HOOGLERAREN Geldlening van Utrecht gaat niet door Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 28 oktober tot en met 1 november Groningse ambtenaren kregen extra verlof om naar Den Haag te gaan 'rinses Margaret ook naar Brits-Guyana Zwitsers niet in Euromarkt, wel bij vrijhandelszone Vakbeurs voor meubelen en woningtextiel Adviesraad Europese integratie Kerkelijk Nieuws Lijders aan brandend maagznnr voelen zich geen half mens. Naar een gemeenschappe lijke Arabische markt Nieuwe onderhandelingen over de vrijhandelszone Preanger Rubber weer vier percent dividend H. BH STER Jr. EN ZOON Schildersbedrijf ió Aet zo r' Het boek der verduistering DINSDAG 5 NOVEMBER 1957 Dertig hoogleraren in de klassieke let teren hebben zich tot de onderwijs com missie uit de Tweede Kamer gewend met een aantal bezwaren tegen de voorgestel de wijziging van het eindexamen gymna- sium-b. De hoogleraren vrezen, dat door deze wijziging de belangstelling voor de af deling a van het gymnasium zeer zal da len en dat anderzijds op de afdeling b tallozen terecht zullen komen, die voor deze afdeling eigenlijk niet geschikt zijn. De adressanten zouden het dan ook zeer betreuren als de wetswijziging door de Kamer zou worden goedgekeurd. Adressanten noemen het absurd om b's, die door hun eindexamen zijn gekomen met een 4 voor Grieks en een magere 6 voor Latijn, op de studie der letteren of theologie los te laten. Omgekeerd zou het even zonderling zijn, een toe te staan geologie, biologie of medicijnen te stude ren, indien hij op het eindexamen geen voldoend cijfer voor wiskunde had be haald. Het adres van de hoogleraren werd op gesteld, voordat het voorstel van de mi nister bekend was om het Grieks voor het eindexamen b facultatief te stellen. Over deze kwestie, waarover de hoogleraren zich alsnog tot de Kamer willen wenden merken de hoogleraren nog op, dat na in voering van de voorgestelde wetswijziging door ongezonde overvoering van de b-af- deling en verschrompeling van de a-af delingen aan kleine gymnasia met kleine klassieke afdelingen menig jaar een af deling a zal ontbreken, omdat er zich geen leerlingen voor aanmelden. „Dan nadert ras het ogenblik, waarop de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen tot de ontdekking zal komen, dat er toch wel een wanverhouding be staat tussen de breed opgezette klassieke vooropleiding en de magere klassieke opleiding, die in de afdeling b hierop aan sluit. Hij zal voorstellen, deze vooroplei ding aanzienlijk in te krimpen en hij zal betogen, dat dit onder meer onvermijde lijk is ten gevolge van het nijpend tekort aan leraren in de oude talen. Wellicht zal hij tevens voorstellen het Grieks voor de b's facultatief te stellen, dw.z. practisch af te schaffen. En wanneer de Kamer besluit, de minister ook hierin te volgen, zal zij vermoedelijk haar geweten sussen door te verklaren, dat de klassieke vor ming zichzelf kennelijk heeft overleefd, dat zij, gezien het minieme aantal studen ten, die zich voor de klassieke talen mel den, haar eigen natuurlijke dood is ge storven en dat de Kamer slechts als lijk bezorger optreedt en zich de handen in onschuld wast", aldus de hoogleraren. Betwijfeld wordt voorts of de voorge stelde wetswijziging het tekort aan lera ren zal verhelpen. Hierover wordt opge merkt: „Wellicht zullen er enkelen zijn, die na hun eindexamen-b tot het inzicht komen, dat hun kwaliteiten op het gebied der wis- en natuurkunde niet toereikend zijn voor een verdere beoefening van de ze wetenschappen, en die dan maar, zon der bijzondere voorkeur of aanleg, een taal gaan studeren. Uit deze groep zullen misschien enkele middelmatige of slechte maar in ieder geval niet talrijke leraren voortkomen". Het adres is ondertekend door de hoog leraren J. H. Thiel, W. J. Verdenius, J. Gonda, J. H. Jongkees, H. L W. Nelson, 'C. J de Vogel, 3. A. van Groningen, J. H. Waszink W. den Boer, H. G Beyen, F. L. R. Sassen, A C. Bouman, W J W. Koster, E Visser, R. E H. Westendorp Boerma, J. C Kamerbeek, A. D Leeman, D. Loenen, C. H. E. Haspels, A. Reich- ling, P. van der Meer, H. M J. Oldewelt, G. H Blanken, A. Sizoo, G. J de Vries, G. J D. Aalders, H. Brunsting, D. H. Th. Vollenhoven, W. J H. Caron, J. G A. Ros en Chr. Morhmann. ADVERTENTIE neem Hemotabs. de nieuwe behande ling van binnen uit. Een simpel vrijwel smakeloos tabletje plus een glas water is alles wat U nodig hebt om pijn en ongerief van aambeien te verlichten. Hemotabs werken weldadig tegen Uw pijn en ongemak. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen uit, doen Hemotabs de zwellingen slin ken en bevorderen zo de genezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend en.helpen zodoende de normale functies herstellen, zo belangrijk voor volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur 1.47. Bij Apothekers en Drogisten. Op 7 maart besloot de gemeenteraad van Utrecht tot het aangaan van een der tigjarige 4 percent geldlening van vier miljoen gulden met de levensverzekering maatschappij Utrecht. Aan deze geld lening was de voorwaarde verbonden van gelijktijdige buitengewone aflossing van het restant van een tweetal in 1954 ge sloten 40-jarige 3 Yi percent-leningen res pectievelijk f 925.000 en f 900.000. Gedeputeerde Staten keurden dit raads besluit goed, maar thans heeft de Kroon het besluit van Gedeputeerden vernietigd. Zij acht een vervroegde aflossing van een aangegane lening als voorwaarde voor het aangaan van een nieuwe geldlening tegen hogere rente onaanvaardbaar. Dit schept volgens de Kroon een onzekere rentever plichting voor alle geldleningen der lagere publiekrechtelijke lichamen, welke zijn of worden gesloten tegen een matige rente. Een dergelijke onzekere renteverplich ting wordt niet in overeenstemming ge acht met de normen, welke de regering heeft gesteld voor het sluiten van le ningen door lagere publiekrechtelijke lichamen. Betaling Indonesische produkten De Nederlandsche Bank verstrekt een algeme ne vergunning aan ingezetenen, die als transito- handelaar zijn ingeschreven, tot het aankopen voor transitodoeleinden van Indonesische export- produkten en tot het betalen in ponden sterling van de koopprijs. Dit betekent voor transitohan delaren een vereenvoudiging, aangezien met in gang van heden aankopen voor transitodoelein den van Indonesische exportprodukten niet al leen betaald kunnen worden in guldens of ru- piahs, maar ook in ponden sterling. Fusie spoorwegen De New York Central System en de Pennsyl vania Railroad, twee van Amerika's grootste spoorwegmaatschappijen, hebben bekendgemaakt dat zij samensmelting overwegen. Zulk een op gaan in één maatschappij zou betekenen dat Amerika zijn elfde gigantische firma krijgt met een werkkapitaal van bijna 6 miljard dollar. In dien de samensmelting doorgaat, zal de nieuwe maatschappij vrijwel het noordoostelijke deel van de Verenigde Staten bestrijken. Wereldbank in derde kwartaal De Wereldbank meldt voor het derde kwartaal van dit jaar een netto inkomen van 10.10 miljoen dollar tegen 8,2 miljoen dollar in het derde kwar taal van 1956. In het derde kwartaal werden 11 leningen voor een gezamenlijk bedrag van 214." miljoen dollar verstrekt, het grootste totaal, dat ooit per kwartaal werd bereikt. De bank heeft thans 181 leningen verstrekt aan 45 landen. De totale reserves der bank bedragen 303.2 miljoen dollar. Sterlinggebied in oktober De goud- en dollarreserves van het sterlingge bied zijn in oktober gestegen met 243 miljoen dollar tot 2093 miljoen dollar. In september be droeg de daling der reserves 292 miljoen dollar Engeland heeft in oktober in de Europese Beta lingsunie een voorlopig overschot geboekt van miljoen pond sterling tegen een tekort van 52 miljoen pond sterling in september 1957. Vrijdag 1 november 1957 Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel's Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H. V. A Ver. Deli Maatschappijen 3V2% Staffellening 1947 3% Invest, cert. Nederland 3% Nederland 196264 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 25 okt. 151 158 151% 6% 175 177 180 180% 180% 2% 253 257 253 7 240 243 243 0 230 238% 234% 334% 342 3341/2 5% 198 201 198 2 161.10 170,40 164.65 2.25 140% 142 141 4 130 131% 131 133 134% 1331/2 0 209 214 209 4 56% 60 59% 1% 94 97% 94 4% 59% 61 59% 2»/s2 79% 79% 79"/32 V» t 88% 88B/i« 88% H 86u/i« 87% 86% Deze week (voorl.) Aandelen 6.124.738,— Obligaties 11.156.921,— 5.568.955,— Obligaties 8.348.916, Ambtenaren, die geacht worden niet te mogen staken, mag niet het recht betwist worden hun standpunt op een demonstratie kenbaar te maken. Dit verklaarde burge meester J. Tuin van Groningen, die gis teravond in de gemeenteraadsvergadering inging op vragen die waren gesteld door het raadslid H. de Groot (A.R.) naar aan leiding van het feit, dat op 26 oktober aan gemeente-ambtenaren, die in Den Haag wilden deelnemen aan een demonstratie tegen de regeringspolitiek ten aanzien van de ambtenarensalarissen, extra verlof was verleend. Burgemeester Tuin zei, dat het college van B. en W. het democratisch recht, waarop ook ambtenaren van de overheid aanspraak mogen maken, in geen enkel opzicht mag worden bekort. B. en W. over wogen bij het geven van extra verlof, dat de ambtenaren in het westen van het land in hun eigen tijd konden demonstreren, zonder dat zij daar verlof voor behoefden te vragen. Dat konden de ambtenaren in het noorden niet. De nadelen van de geo grafische ligging wilde men niet op de ambtenaren afwentelen. De verantwoor delijkheid voor de deelneming aan de demonstratie was uiteraard voor hen per soonlijk. De extra dag was verleend op grond van het feit dat de meesten geen snipperdag meer hadden. Verder is de verlofdag alleen toegekend voorzover de dienst het toeliet. Er is echter geer sprake geweest van stimuleren van deze bijeenkomst, aldus de burgemeester. Door het verlenen van dit veidof is ook geen stelling genomen tegen het beleid van de regering. Het col lege van B. en W. heeft zich van een oor- deel in deze onthouden. Het heeft alleen als wetgever aan de ambtenaren gelegen heid gegeven hun mening kenbaar te ma ken. De grote meerderheid van de raad bleek het na langdurige discussies met het standpunt van het college eens te zijn. LONDEN (Reuter) Prinses Margaret van Groot; Brittannië zal een kort bezoek brengen aan Brits Guyana, nadat zij in april het eerste federale parlement van de Brits-Westindische federatie te Trinidad zal hebben geopend, zo is officieel te Lon den bekend gemaakt. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Koloniën deelde mede, dat Prinses Margaret het eerste lid van de Koninklijke familie zal zijn, dat een bezoek aan Brits Guyana brengt. BERN (UP) De Zwitserse minister van Buitenlandse. Zaken, Max Petitpierre, heeft maandag in Bern verklaard, dat Zwitserland niet tot de Europese gemeen schappelijke markt kan en wil toetreden, omdat zulks de vrijheid van betrekkingen zou besnoeien, die de grondslag vormt van de Zwitserse neutraliteit. Doch tot een vrijhandelszone zou Zwitserland wel toe treden, omdat het land in dat geval geen keuze zou hebben, vooropgesteld overi gens, dat de economische belangen des lands gewaarborgd worden. Petitpierre sprak voor de federatie van Zwitserse vrouwenclubs. De plaatsvervangend directeur-generaal van Handel en Nijverheid, ir. E. A. Plate, heeft in de Utrechtse jaarbeurshallen de zesde vakbeurs voor meubelen en woning textiel geopend. Ir. Plate noemde het Ne derlandse volk een huiselijk volk. Dit bleek volgens hem uit het aanzienlijke be drag dat in ons land aan woninginrich ting wordt besteed. Naar schatting bedroeg dit in 1956 rond 600 miljoen gulden, het geen ongeveer 50 percent meer is dan in het jaar 1953. Ook vergeleken met de to tale consumptieve uitgaven is er, aldus ir. Plate, in de laatste jaren een relatieve vooruitgang te bespeuren, wanneer men ziet, dat het aandeel van de uitgaven voor woninginrichting hierin steeg van 2.6 pet. in 1953 tot 3 pet. in 1956. De vier centrale industriële werkgevers verbonden, samenwerkende in de contact commissie, hebben besloten een advies raad in te stellen voor aangelegenheden betreffende de Europese integratie, aldus meldt „De Nederlandse Industrie", het or gaan van het verbond van Nederlandsche werkgevers. In deze raad zullen vooraan staande figuren uit het Nederlandse indus triële leven zitting nemen. De taak van dit college zal in hoofdzaak bestaan uit het geven van adviezen aan de besturen omtrent de te volgen gedragslijnen op dit gebied. Het is de mening van de besturen, dat de adviesraad een belangrijke steun kan zijn bij het verdedigen van de Nederland se industriële belangen, waarover in de partnei-landen vaak tegengestelde me ningen bestaan. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen, te Mastenbroek J. Kruijt te Neder-Langbroek; te Haaften (toez.) A. Vroegindewey te Veenendaal; te Lunteren K. van de Pol te Veenendaal; te Meerkerk H. C. Bultman te Dussen (N.-Br.) Aangenomen naar Wijnaldum-Pieters- bierum (toez.) K. van der Sloot te Boyl (Fr.); naar Kuinre (toez.) K. H. Reerds, kand. te Rockanje, die bedankte voor Erichem (toez.). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Driebergen H. van Leeu wen te Arnhem. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Enumatil D. Nieuwenhuis te Bunschoten-Spakenburg. Geref. Gemeenten Beroepen te Veenendaal L. Kieboom te Lisse; te Zeist H. Rijksen te Vlaai-dingen. ADVERTENTIE Kunnen geen eten zien - in 't vooruitzicht van zo'n nieuwe aanvaL Rennies herstellen prompt 't evenwicht - neutraliseren alle overtollig maagzuur in een wip. Op 't moment dat ge Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn, om na enkele minuten geheel te verdwijnen. Neem toch Rennies. Gemakkelijk in te nemen - gewoon laten smelten op de tong. En hele maal niet naör om in te nemen. Integendeel: smakelijk èn onopvallend ADVERTENTIE nauwe pijpen en omslag, een Franse broek met een phachtige coupe, ijzer- sterk en in alle courante tinten. De maten variëren van 2 tot 10 jaar, daarbij is de prijs in verband met de Franse franc nog laag ook. Levering beperkt. Verkrijgbaar bij voor BABY en KLEUTER Anegang 46 Gr. Houtstr. 116 - Tel. 14651 Tel. 13339 Een nieuwe storing, die boven de Golf van Biscaye in diepte begon toe te nemen, trok in noordoostelijke richting naar de Britse eilanden. Het frontsysteem ervan bracht in ons land opnieuw regen en wind, hoewel de windkrachten kleiner bleven dan bij het passeren van de vorige de pressie. Zuidelijke winden voerden grote hoeveelheden zachte en vochtige lucht over Frankrijk naar het noorden. In ons land liep de temperatuur in de loop van de nacht weer op en het vliegveld Twente meldde in de vroege ochtend tijdelijk zelfs 15 graden. Een omvangrijk depressiegebied op de oceaan neemt nu in betekenis af en ver plaatst zich in zijn geheel in oostelijke richting naar de Britse eilanden. Dit be tekent dat de aanvoer van polaire lucht naar West-Europa geleidelijk langs een kortere baan zal plaats vinden en de tem peraturen enige daling ondergaan. Trogvormige randstoringen zullen het weer ook woensdag een onvast karakter geven, hoewel er waarschijnlijk in de po laire lucht ook perioden met zonneschijn zullen voorkomen. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. M i 5 "O'S .S-ë ïu 2 C Woensdag 6 november Zon op: 7.45 uur, onder 17.05 uur. Maan op 16.33 uur, onder 6.25 uur. Maanstanden 7 nov. 15.32 uur volle maan. 14 nov. 22.59 uur laatste kwartier. 21 nov. 17.19 uur nieuwe maan. 29 nov. 07.57 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 6 november Hoog water: 2.52 en 15.06 uur. Laag water: 10.49 en 23.02 uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven motregen z zwaar bew. z half bew. z zwaar bew. zo regen regenbui regen regen regen regen zwaar bew. wzw half bew. zzw regenbui zwaar bew. half bew. mist mist onbewolkt zzo half bew. wnw zwaar bew. zo half bew. ono half bew. zzw lichte regen z lichte regen zzo regen z zwaar bew. zzo geheel bew. zzo lichte regen zzo lichte regen zzo Vlv. Z.-Limb. lichte regen z CAIRO (UP) Op 23 november zal in Cairo een begin gemaakt worden met de bestudering van een gemeenschappelijke Arabische markt als tegenhanger van de Euromarkt, aldus is in Cairo bekendge maakt. Het onderzoek wordt ingesteld door de Kamers van Koophandel, de in dustrie en de landbouw der landen, die aangesloten zijn bij de Arabische fede ratie. Men wil tevens het vraagstuk in studie nemen, of de Arabische landen een ge meenschappelijke exploitatie van olie bronnen en oliepijpleidingen ter hand kunnen nemen. Verder zal men beraadslagen over de invloed van Euromarkt op de Arabische landen en hun economie, over coördinatie van Arabische industrie en landbouw, over een regeling voor de Arabische scheepvaart, en de uitbreiding van de eco nomische samenwerking dep Arabische landen tot andere landen van het Afro- Aziatische gebied en de landen aan de Middellandse Zee. PARIJS (Reuter) Het comité van mi nisters, dat de vorige maand door de or ganisatie voor Europese economische samenwerking is ingesteld voor het be spreken van het plan voor een Europees vrijhandelsgebied, zal van 14 tot 16 no vember te Parijs bijeenkomen om in ernst met de onderhandelingen te beginnen. Hierbij zal een memorandum van de voor zitter van het comité, de Engelse „pay master-general" Maudling, als agenda dienen. Dit memorandum is aan de re geringen der zeventien betrokken landen toegezonden. De voornaamste meningsverschillen, die in de bijeenkomst te Parijs ter sprake zul len komen, zijn de plaats van de land- bouwprodukten in het vrijhandelsgebied, de betrekkingen tussen dit gebied en de overzeese gebiedsdelen van de zes landen van de gemeenschappelijke markt, de po sitie van de minder-ontwikkelde landen van het vrijhandelsgebied en de instel lingen, die belast zullen worden met de voorgenomen sloping der tariefmuren. De N.V. Preanger Rubber Maatschappij heeft, na afboeking der onkosten en leser- vering over 1956, een saldo winst behaald van f 58.900 (v.j. f 48.166). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van procent, dat reeds als interim dividend was betaalbaar gesteld. De winsttransfer over 1955 ad f 108.735 werd in 1956 ontvangen en in deze verlies- en winstrekening tot uitdrukking gebracht. De rubberoogst bedroeg 582.512 kg (v.j 572.301 kg). De totale Indonesische onder- nemingsrubberoogst was groot 262.507 ton (265.648 ton). In het verslagjaar werd groot ongemak ondervonden van de heersende onveilig heid. In 1957 zijn 30 ha der oudste tuinen herontgonnen. De oogst per einde septem ber bedroeg 387.890 kg. De daling van de oogstcijfers in vergelijking met 1956 houdt verband met de onbevredigende arbeids prestaties. 38. De brandmeester ging nu snel en vol gens de voorschriften te werk. Na de aan val met de waterstraal, legde hij de brand slang terzijde, greep het vangnet en riep: „Hallo! Hallo! Is er nog iemand in dit bedreigde perceel?! Kom dan voor het raam en spring!" „Wacht even!", riep Panda. Maar de brandmeester lette niet op hem. Al zijn aandacht was gericht op de burgemeester, die met borrelende pijp aan het raam verscheen. „Kalm blijven, burgemeester!'', riep hij„Spring maar, rustig en kalm! Ik zal u opvangen!" „Blub!", riep de burgemeester. „Wat, voor de blubblob betekent deze blub?!" „Blijf kalm", herhaalde de brandmeester, die de borrelende opmerkingen van de burge meester niet goed kon verstaan. „Spring dan!" „Wacht!", riep Panda. Maar zonder acht te slaan op Panda, ging de brand meester tot handelen over. Denkend, dat de burgemeester niet springen durfde, greep hij omhoog, pakte diens pijp en gaf ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 Geen cent. De politieke commissie van de Arabische Liga heeft besloten, dat de staten-leden van de Liga niet zullen bijdragen in de kosten van het UNO- leger. Secretaris-generaal Hammars- kjoeld heeft alle UNO-leden verzocht bij te dragen in deze kosten, die geschat worden op 6Vs miljoen dollar. Represaille. Elfhonderd gekleurde arbei ders van vijftien kledingfabrieken in Port Elizabeth (Kaapprovincie) hebben ontslag genomen als protest tegen de wet die bepaalde soorten werk voor blanken reserveert. Leesmachine. De Hongaar Laszlo Zelenka heeft een „leesmachine" uitgevonden, met behulp waarvan blinden getypte of gedrukte teksten kunnen lezen. Het apparaat werkt op dezelfde wijze als televisie. Het letterbeeld wordt omgezet in een geperforeerde letter, die de blin de kan voelen. Experiment. In de Westduitse stad Kassei hebben de leerlingen van de nieuwe „Schützen"-schooj een vijfdaagse school week: zaterdags zijn zij vrij en er wordt in het geheel geen huiswerk gegeven. Als compensatie duurt een gewone schooldag van 's morgens 8 tot 's mid dags 4 uur en de lestijden tachtig minu ten. Volgens de onderwijsinspectie zal men pas in 1969 kunnen beoordelen of het experiment geslaagd is of niet. Concurrentie. In de nacht van zondag op maandag hebben Noordafrikanen in de Franse grensplaats Valencennes aan vallen gedaan op drie Noordafrikaanse café's. Er vielen drie doden en vele gewonden. Men vermoedt dat het een aanval was van M.N.A.-leden op aan hangers van de F.L.N., twee elkaar be concurrerende Algerijnse bevrijdings bewegingen. Sneeuwstorm. Sinds vrijdag woeden er in de Amerikaanse staat Wyoming sneeuw stormen. In het midden van de Verenig de Staten ligt een sneeuwlaag van vijf centimeter dikte, 's Nachts daalde hel kwik tot beneden het vriespunt van wege een koude luchtstroom uit Canada. Hoofdstad. De burgemeester van Wenen, Franz Jonas, heeft zijn stad voorgesteld als zetel voor de verschillende Europese instellingen. Een Europese hoofdstad in Midden-Europa zou Oost-Europa het gevoel geven dat het tot het oude Europa blijft behoren, zo zei hij. Opgedoken. Het Portugeese persbureau „A.N.I." meldt dat nabij het eiland Faijal, van de groep der Azoren, een nieuw vulkanisch eiland opduikt op de zelfde plaats, waar verleden maand een dergelijk eiland ontstond, dat weer ver dwenen is. De werking van de onder zeese vulkaan, die het eiland doet ont staan, is heviger geworden. Gesmolten lava wordt tot tweehonderd meter boven de zeespiegel omhoog geslingerd. Onvoldoende. De Indische directeur-gene- raai van de Voedsel- en Landbouworga nisatie van de UNO, Binay Ranjan Sen, heeft een klemmend beroep op de F.A.O.-leden gedaan, meer geld beschik baar te stellen. Hij stelde voor 1958 en 1959 een begroting van 8,6 en 8,8 miljoen dollar voor, tegen 6,8 miljoen dollar dit jaar. In vergelijking met hetgeen nog moet worden gedaan om over de gehele wereld een verantwoord voedingspeil te verkrijgen, is het reeds bereikte vrijwel te verwaarlozen, zo zei hij: Meer dan de helft van de wereldbevolking krijgt nog onvoldoende voedsel. Onderscheiden. De Russische vliegtuig' ontwerper Andrej Toepolev en prof. Dmitri Blotsjintsev, die de eerste Rus sische atoomcentrale bouwde, hebben de Lenin-prijs voor prestaties op het gebied van wetenschap en techniek ge kregen. Prof. Toepolev ontwierp onder meer de viermotorige Toe-114, een schroef-turbinevliegtuig, dat volgens radio-Moskou het grootste ter wereld is en op korte vluchten 220 inzittenden kan vervoeren. Merkwaardig. In het Stalinon-proces te Parijs heeft professor J. Trefouel, di recteur van het Instituut Pasteur, ge zegd, dat men anderhalf jaar proeven op dieren en mensen moet uitvoeren, om zeker te zijn van de uitwerking van een geneesmiddel. „Wat denkt u over een produkt, dat 25 dagen beproefd werd, op zestig muizen en op acht men sen", vroeg de openbare aanklager. „Het is meer dan merkwaardig", zei de hoog geleerde. Confectie. De Westduitse confectiehandel heeft een begin gemaakt met massaal maat-nemen. In Mainz werden vijfhon derd vrouwelijke klanten „gemeten". De bedoeling is, deze gegevens statistisch te verwerken en aldus betere richtlijnen te krijgen voor de confectie-industrie. WANNEER we spreken over het „Boekvoor het grootste gedeelte reeds hadden der Verduisteringen", moeten de lezers* voltrokken, t.w. tussen 1207 v. Chr. en 18$ i er een ruk aan, zodat de burgervader in het valnet tuimelde, dat de brandmeester gereed hield. Tenminste, dat was de be doeling, maar helaas was er geen vangnet in de hoepel gespannen! „Drommels! Hier klopt iets niet", zei de brandmeester, toen de arme burgemeester door de lege hoepel schoot en op de keien bonkte. „Je had me wel eens even mogen waarschuwen, assis tent!" „D-dat probeerde ik steeds", sta melde Panda. „Maar u wilde niet luiste ren!" niet in de eerste plaats denken aan een handleiding uit de onderwereld, noch aan een handboek dal door ambtenaren van criminologische instellingen geraadpleegd kan worden om op de hoogte te komen van de nieuwste trucjes op dit gebied. Het boek werd in de vorige eeuw samen gesteld door Th. Ritter von Oppolzer, hoog leeraar in de sterrenkunde en geodesie te Wenen en draagt de titel: „Canon der Finster- nisse". Onze Nederlandse ver taling is dus niet helemaal juist, maar des te welspreken der, want in dit werk zijn alle zons- en maansverduisteringen opgenomen die sedert het jaar 1207 v. Chrhebben plaatsgevonden en tot 2163 n. Chr. zich nog zullen voltrekken. Nu hebben we de vorige maal wel een gemakkelijke methode aan de hand gedaan om vast te stellen wanneer de eerstvolgen de zonsverduistering van gelijke soort zal zijn waar te nemen, maar deze methode is voor astronomen uiteraard wat erg grof. Niemand zal het dan ook durven tegen spreken, dat het berekenen van verduis teringen een hele kunst is. Vóór de „Canon der Finsternisse" in 1887 kon verschijnen, moesten Von Oppolzer en zijn medewer kers dan ook een stroom van berekeningen verwerken die op zichzelf al 243 dikke boeken van folio formaat vulden. De uit komsten hiervan werden in het werk over de zonsverduisteringen opgenomen, maar wie daar niet genoeg aan heeft, kan altijd zelf nog de moeite nemen de samenstellers na te rekenen. In het geheel werden op deze manier niet minder dan 8000 zons verduisteringen en 5000 maansverduiste ringen vastgelegd, verduisteringen die zich en waarvan een klein deel zich nog moest realiseren van 1887 tot 2163. Deze verde ling moge wat onevenwichtig schijnen, maar daartegen kan worden aangevoerd dat het grootste belang van dit werk gele gen is in het feit, dat kennis van de zons verduisteringen in het verleden verrewei het belangrijkst zijn, omdat aan de hani daarvan somtijds nauwkeurig tijdsbepalingen kunnen wor den gemaakt. Voor zonsver duisteringen in komende jarei behoeven we ons minder zor gen te maken, aangezien iederi moderne astronoom de data i' J betrekkelijk korte tijd kal vaststellen. Von Oppolzer heeft overigens niet alleei de nodige getallen voor die verduisterin gen gegeven, maar op landkaarten boven dien de stroken getekend, waarbinnen deü verduisteringen waarneembaar zijn ge weest of zullen zijn. Wanneer dris in et' Babylonische inscriptie van een totah zonsverduistering wordt gesproken, ko< heel gemakkelijk worden opgezocht welk verduistering dit geweest is, zodat het feil (en alles wat daar eventueel mee samen hangt) volkomen nauwkeurig gedateefi kan worden. Op deze wijze kunnen in on bekende geschiedkundige perioden exactt data worden vastgelegd, die als een ge raamte kunnen dienen voor de verdek- historische opbouw van de betreffend' cultuur of periode Nu we toch over hemelverschijnsels spreken, is het misschien wel aardig er o] te wijzen dat de hoogte van de hemélti altijd veel te laag wordt geschat. Daarover een volgende keer. H. Pétiïlo'

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2