r Najaarsvergaderi ng Kennemer Turnkring if Ontsparingen namen toe in de maand oktober NORIT Typiste grijpt kans 't SILVER STOEPKE PRISMA HORLOGES GRATIS DINSDAG 5 NOVEMBER 19 5 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE IIAARLEMSCHE COURANT 11 helpt snel MEDICINAAL NORIT Tuinbaas Janssen bij afscheid gehuldigd Schaaksucces voor Coornhertlyceum Vragen van raadslid over buskruitverschepingen Nieuwe Koers vergadert Brei met goede WOL Tempeliersstr. 68 Ouderavond van St. Philomenaschool UIT STAD EN STREEK Lange diensttijd nodig om leger paraat te houden Programma concert door Piet Kee en „De Cantorij" De bridgecompetitie voor paren in Kennemerland C.P.N. herdenkt Russische oktoberrevolutie Een naaimachine van uitzonderlijke kwaliteit. Eenvoudig fantastisch en fantastisch eenvoudig Fietsendieven op het matje Jan P. Strijbos spreekt voor Buurtbelang Aerdenhout De spaarbank voor de stad Amsterdam heeft besloten met ingang van 1 januari a.s. de rente te brengen van 2,40 percent op 2,64 pet. Voorts zal het rentegevend maximum met ingang van die datum verhoogd worden van 10.000 tot 15.000. Het bestuur realiseert zich, dat deze verhoging wellicht niet geheel beantwoordt aan de verwach tingen gewekt door de hoge rente welke thans onder andere op de effectenmarkt opgeld doet. Wanneer men bedenkt, aldus de spaarbank voor de stad Amsterdam, dat de meeste spaarbanken zelf een rente maken van hun (oude) beleggingen van 3,3 tot 31/2 percent, dan zal het duidelijk zijn dat zij de aan de spaarders te vergoeden rente moeten blijven aanpassen aan die welke zij zelf maken. Uit het verschil van ont vangen en te vergoeden rente moeten bovendien alle kosten worden bestreden. Voor de spaarbanken zou het zeer aangenaam zijn indien haar in ruime mate nieuw geld zou toevloeien. Dan konden ook zij meer van de hoge rentestand profiteren. Maar in tijden van geldschaarste, met als gevolg rentestijging, worden de spaarbanken niet in staat gesteld van die hoge rente te profiteren. Oude spaargelden worden dan immers weggetrokken en nieuwe spaargelden blijven weg. De spaarbank voor de stad Amster dam heeft over oktober een terugbeta lingsoverschot geconstateerd van onge veer 1.798.000, een bedrag dat in jaren niet is voorgekomen. Over september werd een negatief saldo geboekt van ƒ832.000. De inleg en terugbetaling bedroegen vori ge maand resp. 5.074.531 en 6.872.395. Het tegoed per ultimo oktober beliep f 151.812.168. In januari-oktober werd in gelegd 59.245.359 en terugbetaald 56.688.222. De bank boekte een aantal nieuwe spaarders van 2570. In oktober is bij de spaarbank te Rot terdam in ronde cijfers ingelegd 6.217.000 en terugbetaald 8.723.000, zo dat er dus 2.506.000 minder werd inge legd dan opgenomen. Sinds januari 1957 werd bij de spaarbank te Rotterdam inge legd 76.798.000, terugbetaald 76.004.000 gevende een inlegoverschot van 794.000. Aan het einde van oktober 1957 was aan 420.093 inleggers 180.578.000 verschul- digd. Ontsparing van bijna 15 miljoen bij R.P.S. By de Rijkspostspaarbank werd in ok tober 1957 ingelegd f49 miljoen en terug betaald f63,6 miljoen, hetgeen een nega tief spaarverschil opleverde van f 14,6 miljoen (vorige maand f 3,5 miljoen en in oktober vorig jaar f +3,8 miljoen. In 1957 is tot dusver bij de R.P.S. gespaard f31 miljoen tegen f193 miljoen in het zelfde tijdvak van 1956. Het saldo-tegoed per ultimo oktober 1947 bedraagt f 1944,1 miljoen (vorige maand f 1958,7 miljoen en ultimo oktober vorig jaar f 1889,9 miljoen). Het opmerkelijke is, dat dadelijk na de aankondiging van de Woningbouwlening van de Bank van Nederlandse Gemeenten de opnemingen by de Rijkspostspaarbank vrij sterk opliepen. In de loop van oktober werd naar schatting ongeveer 10 miljoen gulden voor dit doel aan de R.P.S. ont trokken. Het ingelegde bedrag ligt, even als in de voorafgaande maanden, laag. De woningbouwlening heeft hierop tot nu toe echter geen merkbare invloed gehad. ADVERTENTIE tegen maag- en darmstoor nissen van tijdelijke aard (oprispingen, branderigheid, maagzuur enz.). Haal 't vandaag nog in huis! ADVERTENTIE Het leek er op dat ze heel haar leven zou slijten achter haar schrijfmachineToen kocht zij een Maidenform Bhen nu komt de verkeerspolitie er aan te pas om haar door de menigte te loodsen, als ze op straat verschijnt Is dat verzonnen Helemaal niet Wij be weren dat 'n paar charmante Maidenform- modelletjes in de garderobe een vrouw kun nen doen opfleuren als een voorjaarstuin na 'n '""als meiregentje De voltallige ÏÏlttldcnfbrttl collectie (vanaf f 9.25) vindt u bij Ter gelegenheid van het feit, dat de heer J. C. Janssen, tuinbaas-opzichter van Thijsse's Hof in het Bloemendaalse bos wegens het bereiken van de vijfenzestigja rige leeftijd per 1 november zijn werk zaamheden heeft neergelegd, heeft het be stuur van deze Stichting „Planten en Vo- geltuin in het Bloemendaalse Bos" zater dagmiddag in de woning van de heer Jans sen aan dë Noordlaan 68 te Bloemendaal afscheid van hem genomen. De voorzitter, de heer J. W. Wichers, deelde mee, dat het bestuurslid mevrouw H. Bootsman-Van der Wal, buitenslands vertoeft en dat de heer C. Beukelman uit Rotterdam de leden van de hof vertegen woordigde. „Na dertigjarige noeste arbeid in Thijs se's Hof, gaat de heer Janssen heen", al dus de heer Wichers, „en Thijsse's Hof zal nooit meer een tuinbaas krijgen met zulk een uitgebreide kennis van de flora en fauna van Kennemex-land, met zoveel ijver en plichtsbetrachting en vooral ook liefde voor zijn werk en voor zijn vak. Niets was de heer Janssen ooit te veel en op een uurtje langer werken keek hij niet. In de oorlogsjaren was hij zelfs des nachts in de Hof te vinden om dit instruc tieve plantsoen met hand en tand te ver dedigen tegen vernieling tijdens de Duitse bezetting. Deze kennis van flora en fau na, waardoor tal van natuur- en vogellief hebbers, die de hof bezochten, van zijn waardevolle adviezen hebben kunnen pro fiteren, heeft hij ook grotendeels te dan ken aan wijlen dr. Jac. P. Thijsse en het moet een voorrecht voor hem zijn ge weest met een dergelijk groot natuurvor ser te hebben mogen werken en met zijn uitgebloeide kennis zijn eigen kennis te ver rijken. Daarom is het juist ook zo pret tig, dat een kleinzoon van dr. Jac. P. Thijsse en zoon van prof. ir. J. Th. Thijs se, de heer Jac. P. Thijsse, medebestuurs lid is. Namens de leden overhandigde de heer Wichers een geschenk in een en veloppe aan tuinbaas Janssen. In zijn dankwoord aan het bestuur en de leden van Thijsse's Hof memoreerde de heer Janssen, dat hij inderdaad xiaast vele vrienden ook tal van vijanden in de hof had, maar naar zijn mening hadden de laatsten hem verkeerd begrepen, om dat bij hem steeds alleen maar het in stand houden van dit mooie stuk natuur voor ogen stond. De heer C. Beukelman herinnerde aan de vele prettige gesprekken, die hij in Thijsse's Hof met tuinbaas Janssen had gevoerd. Beider belangstelling voor plant en dier had tot gevolg een vriendschap. Als blijk van dankbaarheid bood spreker enige vergrotingen aan van foto's, door hem in de hof genomen. In de maand oktober werd bij de ge meentespaarbank van Maastricht meer terugbetaald dan ingelegd en wel een bedrag van 418.371,18 (in oktober 1956: 28.999). Hierdoor daalde het obligo tot ƒ54.747.104,37. Bij de Nutsspaarbank te Groningen werd gedux-ende de maand oktober inge legd 2.189.565,77 (vorige maand f 2.148.060, terugbetaald werd 3.191.410,87 (v. j. 2.615,866,25). Meer terugbetaald dan in gelegd is derhalve 1.001.845,10 (vorige maand 467.805,34). Het tegoed van de inleggers bedroeg aan het eind van de maand 97.873.142,71 (v.m. 98.874.987,81). Gedurende de maand oktober 1957 werd bij de Nutsspaarbank te 's Gravenhage ingelegd 7.634.052 en 12.361.987 terug betaald, zodat het spaarderstegoed ver minderde met 4.727.934. (Vorige maand vermindering van het spaarderstegoed van 2.298.682, vorig jaar oktober een, ver mindering van 1.544.598). Van januari tot en met oktober 1957 werd minder in gelegd dan terugbetaald ƒ4.788.082. In het zelfde tijdvak van 1956 werd meer inge legd dan terugbetaald 9.866.594. Het totale spaarderstegoed bedroeg per ultimo oktober 1957 175.384.348. Op 31 oktober en 1 november hebben jeugdschakers van het Christelijk Gym nasium in Utrecht een toernooi gehouden ter gelegenheid van het twaalfde lustrum van hun school. Er waren groepen van vier schakers van 24 middelbare scholen uit het hele land uitgenodigd. Daax-onder be vonden zich vier leerlingen van het Haar lemse Coornhertlyceum die deel uitmaak ten van het zestal dat dit jaar het school- schaakkampioenschap van Nederland be haalde. Het lag voor de hand dat de twee scholen die elkaar dit kampioenschap had den betwist: het jubilerende Utrechtse Christelijk Gymnasium en het Coornhert lyceum, favoriet waren. Er werd gespeeld in zes groepen van vier scholen. Het Coornhertlyceum won zijn groep door overwinningen op het Christelijk Lyceum in Hilversum, het Christelijk Lyceum in Alphen aan de Rijn e:\ het Christelijk Lyceum (III) in Utrecht met respectievelijk 4-0, 2)4-1)4 en 3-1. De zes groepswinnaars werden daarna ingedeeld in twee gi-oepen van drie scho len. Winnaars hiervan waren het Christe lijk Gymnasium (I) te Utrecht door over winningen op het Christelijk Lyceum uit Dordrecht en het Canisiuscollege uit Nij megen en het Coornhertlyceum dat het Johan van Oldenbarneveltgymnasium uit Amersfoort met 3)4-)4 en het Gerefor meerde Gymnasium uit Amsterdam met 3-1 versloeg. In de finale kwamen de Utrechtenaren en Haarlemmers dus ook nu weer tege- over elkaar en het was voor gastheren en landskampioenen alsmede voor een grote schare belangstellende leraren en leer lingen een grote voldoening dat de eind stand een gelijkspel (2-2) opleverde. De schakers van het Coornhertlyceum en van het Utrechtse Christelijk Gymnasium had den andermaal bewezen de sterkste van het land te zijn. Het was een hoffelijk gebaar van de als gastvrouw optredende school om de landskampioenen voor hun resultaat de eerste prijs: een fraaie verzilverde bokaal door de rector te laten ovei-handigen. Het succesvolle viertal van het Coorn hertlyceum bestond uit: W. F. Petersma (eex-ste bord). E. J. Petersma (tweede bord). G. van Langelaar (derde bord) en P. E. Rabé (vierde bord). SM V D4H PIFT^f VAN RIETSCHOTEN Het Haarlemse gemeenteraadslid de heer J. W i 11 e m s e (Arb.) heeft aan het college van B. en W. schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van verschepingen van buskruit, die de laatste tijd via het Spaarne plaats hebben. De heer Willemse vraagt, of het het college bekend is, dat aan de Spaarndamseweg herhaaldelijk schepen worden gemeerd en gelost, welke geladen zijn met buskruit, of voor deze verschepingen speciale toe stemming van B. en W. nodig is en of deze toestemming is verleend. „Is uw college niet van mening" zo vraagt de heer Willemse, „dat een zo grote concentratie van explosieve stoffen en transport daarvan binnen de bebouwde kom der gemeente groot gevaar voor de omgeving kan opleveren? Is uw college bereid maatregelen te treffen, die ertoe leiden, dat dit gevaar wordt opgeheven?" De jongerenorganisatie van de Partij van de Ai-beid, Nieuwe, Koers, houdt in Haarlem in de maanden november en december een vijftal bijeenkomsten, tel kens bij een van de leden thuis. Op de eerste avond, woensdag 8 november, zal de heer J. de Kadt spreken over het Mid den Oosten. Op woensdag 20 november zal de heer W. Thomassen, burgemeester van Zaandam, het werk van de Provin ciale Staten belichten. Na de zeer vroege Sinterklaasviei'ing op 30 november, volgt op woensdag 11 december een bijeen komst, waarop de heer H. Peschar zal spreken over „De bestedingsbeperking" De jaarwisselingsbijeenkomst wordt op vrijdag 27 december gehouden. De heer D J. A. Geluk, wethouder te Haarlem, zal dan het woord voeren. Komend weekeinde zal de gewestelijke afdeling van Nieuwe Koex-s de jaarlijkse algemene ledenvergadering in de jeugd herberg Jan Gij zen houden. ADVERTENTIE UU'Of/a'na heeft ze. if Woensdag zal in de gymnastiekzaal van de St. Philomenaschool aan de Eemstraat in Oud-Schoten een ouderavond worden gehouden. Mejuffrouw mr. Boeree, afde lingschef van het Gewestelijk Arbeids bureau te Haarlem, houdt een inleiding over „Meisjesberoepen". Een forum be staande uit mejuffrouw dr. Nolte, rectrice der St. Mariaschool; zuster Gonzagua, hoofd van de St. Lucia-U.L.O.-school; mejuf- frouw Van Wou, directrice van de R.K Huishoudschool aan de Gedempte Volders gracht en mejuffrouw Roozendaal, hoofd van de r.-k. v.g.l.o.-school in Haarlem Oost, zal vragen beantwoorden. Voorts zal een film over Pakistan worden vertoond ADVERTENTIE mrnmm- ■vwk»»«5#55-5K£ bij Uw Prisma horloger mm m m Hoewel meestal de agenda van de na jaarsvergaderingen van de Kennemer turnkring niet veel belangrijke punten be vat, was het dit keer anders, omdat voor al de agenda ,-an de bondsvergadering van het KNGV op 9 november discussie ontlokte, speciaal het gedeelte, dat op de bondsfinanciën betrekking heeft. Tegen het bondsvóorstel om de bonds- contributie te verhogen wegens hogere organisatiekosten bleken de talrijke af gevaardigden geen bezwaar te hebben; echter wèl tegen het voorstel, om ook bondscontributie te gaan heffen van de jeugdleden, omdat dit voorstel bij vele verenigingen een te grote belasting van de verenigingskas veroorzaakt. Ook de financiële regeling voor deelne ming aan de bondsfeesten van Pinksteren 1958 in Arnhem kon geen onverdeelde in stemming krijgen. De afgevaardigden naar de bondsvex'gadreing zullen de ge opperde bezwaren en wensen aldaar ter sprake brengen. Een ander belangi'ijk punt was het be sluit van de kringsecretaris, de heer F. Bischot jr., om voor deze functie te be danken. Na ruim zeventien jaar eerst se- cretax-is en voorzitter van de technische commissie en daarna algemeen secretaris van de kring te zijn geweest moest hij wegens zeer drukke werkzaamheden zijn functie ter beschikking stellen. In zijn Nieuws in het kort plaats werd benoemd de heer J. Venings, voorzitter van de gymnastiekvereniging VOLO. Als waardex-ing voor de vele aan de kring bewezen diensten werd de heer Bischot benoemd tot erelid van de Kenne mer turnkring, terwijl zijn echtgenote on derscheiden werd met het lidmaatschap van verdienste van de Kennemer Turn kring. De nog voor 1957 geprojecteerde wed strijden, het voorgestelde werkprogram ma 1958 en de daarop betrekking hebben de begroting werden zonder verdei'e dis cussie goedgekeurd. Hierna hield dr. H. Heymans, hoofd van het Haarlemse bureau voor medische spox-tkeuring, een interessante inleiding over het nut van medische sportkeuring, waarbij aan de hand van voorvallen uit zijn rijke ervaring het nut, maar ook de noodzakelijkheid van medische sportkeu ring werd aangetoond. Tenslotte werd nog aangenomen een motie, waax-in het bestuur van het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Vei'bond verzocht wordt alles te doen, opdat de in de rijksbegroting aangekondigde bezuini gingen op het gebied van de lichamelijke ontwikkeling, o de bouw van nieuwe gymnastieklokalen en op de modex-nisering van bestaande lokalen drastisch worden beperkt. Luit.-generaal Mathon: Gezien de sluier rond militaire zaken was het niet te verwachten, dat de direc teur van het Defensiestudiecenti'um, lui tenant-generaal Th. E. E. H. Mathon, opzienbarende onthullingen zou doen tij dens zijn dezer dagen in café-restaui'ant Bririkmann te Haarlem gehouden inlei ding voor het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel.' Dat deed hij dan ook niet. De heer Mathon sprak over „De plaats en taak van Nederland in de ver dediging van het Westen", waarbij hij niet alleen de militaire verdediging van het westen belichtte, doch ook de civiele, omdat deze ook van uitermate groot be lang moet worden geacht. Bij de civiele verdediging denkt men ondermeer aan het in stand houden van het moreel en van het maatschappelijk en economisch leven. In tijd van nood zal het nood zakelijk zijn de industriële produktie op gang te houden. Ons land maakt slechts een klein deel uit van de vei'dedigingsgordel, die West- Europa vormt. En bij een eventuele oor log zal ons land dan ook met de bond genoten voldoende incasseringsvermogen kunnen opbrengen om de eerste „klap pen" op te vangen en een strijd om de overwinning te blijven voeren. Op alle „fronten" dient het westen sterk te staan. Daarom zijn niet alleen de atoomwa pens, doch ook de meer orthodoxe wapens noodzakelijk, daarom is het beschermen van vitale punten en het veilig stellen van de industx-iële produktie, alsmede de hand having van het moreel van groot belang. In tijd van oorlog zal het nodig zijn te blijven exporteren, teneinde onmiddellijk na die oorlog de export weer snel op gang te kunnen brengen. Onmiddellijk herstel van vernielde werken is noodzakelijk. Vi tale bedrijven zullen van voldoende per soneel voorzien moeten blijven,vwaarypor vrouwen kunnen worden ingeschakeld. Teneinde het economisch leven draaiende te houden, zullen in tijd yan nood econo mische commissaxïssen ir iedere pi'ovin- cie werkzaam zijn, die uit het bedrijfsleven zullen worden aangetrokken. Luitenant-generaal Mathon bracht de veel besproken lange diensttijd van de militairen ter sprake. „En taak van het dienstplichtig personeel is: op wacht staan." Daarmee bedoelde de heer Ma thon niet zozeer het veelversmade en de laatste tijd veelbezongen „wacht klop pen", maar het paraat-zijn van de mili tairen, op de eex-ste plaats om een oorlog te voorkomen en uiteraard ook om een eventuele aanval krachtig te kunnen af weren. „Het zal voor ons land nodig zijn, een grote groep geschoolde beroepsmili tairen te vormen. Meer kosten behoeven hiermee wellicht niet gemoeid te zijn, daar door de aanwezigheid van vakbe kwaam pex-soneel andere kosten, bijvoor beeld door ondeskundig gebruik van het materieel, worden voorkomen," aldus de heer Mathon, die erop wers, dat het leger evenals het bedrijfsleven het beeld van de automatisering vertoont. Het gevaar, aan atoomwapens en ge leide projectielen verbonden, brengt een bepaalde zekex-heid met zich, dat een oor log wordt nagelaten," aldus de heer Mathon tenslotte. De voorzitter, jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, deed op zijn gehoor een beroep in de bedrijven men selijke verhoudingen aan te kweken, zo dat deze geen voedingsbodem voor het communisme zullen zijn. Jhr. Van Riems dijk achtte het belangrijk, dat wordt ge- tracht zaken aan te knopen met landen in het Midden- en Vex-re Oosten. Op een paar vragen gaf luitenant-generaal Ma thon een uitvoerig antwoord. Het programma van het orgelconcert, dat Piet Kee dinsdagavond in het Haarlemse concertgebouw met medewerking van de muziekkring „De Cantorij" onder leiding van Maax-ten Kooy zal geven, vermeldt de volgende wei-ken: Toccata in F van J. S. Bach: „Alma redemptoris mater" voor vierstemmig koor van J. Ockeghem; „Don na, di centi-o dalla tua casa van H. Isaac en „Mijn hert altijd heeft verlanghen" van P. de la Rue, beide werken uit te voeren door Mineke Meex-dink, sopraan, An Bos, handharp, Violaine van Dijk, vedel, Hans Bol en Jaap van der Drift, tenorgamba en Piet Boekei, blokfluit; Tierce en tille, Mu sette en Dialogue en J. F. Dandx-ieu; Fan tasia in A van C. Franck; Totentanz voor Niet de leerlingen, maar de onderwij zeressen in Zutphen treden sinds maandag op als „klaar-overs". Hier leiden zij hun leerlingen over de weg naar Voorst, een der gevaarlijkste verkeersaders in Zutphen. In de vijfde en voorlaatste zitting van de bridgecompetitie voor paren boekten LigthartZijlstra opnieuw een fraai suc ces met een score van 64 punten, waar door zij hun leiderspositie in de hoofd klasse verstevigden en het districtskam pioenschap hun praktisch niet meer kan ontgaan. In de eerste klasse konden Stren- gersTervoort hun in de vorige zitting verworven leidersplaats niet handhaven en moesten deze afstaan aan de familie Bakker, die met een prachtige score van 64,29% in één ruk opklom van de vijfde naar <fle eex-ste plaats. De familie Van Leeuwen leidt nog steeds in de tweede klasse, doch de dames Van ItemLuesken staan nog slechts twee punten achter, zodat de laatste zitting op vrijdag 8 november bijzonder spannend belooft te worden. De ranglijstjes zien er thans als volgt uit: Hoofdklasse: 1. LigthartZijlstra 323; 2. BakkerSpruit 308)4; 3. familie Veen 305; 4. HunterG. Kamoen 289; 5. De Jong Nathans 2863+6. EversFabel 280)4; 7. mevrouw De KadtDaniëls 279)4; 8. me vrouw ZwagerDriessen 274; 9. Cohen— De Vries 273; 10. Klein—Zwager 26714; 11 gebroedei-s Groen 266; 12. VlugZandber gen 263)4 pnt. Eerste klasse: 1. familie Bakker 282,21 2. StrengersTervoort 276,98; 3. familie Moltzer 275,46; 4. Balk—Denekamp 271,30 5. BraakDe Jong 271,03; 6. Van Dartelen Vader 268,58; 7. HafkenscheidtVeh- meijer 266,40; 8. VictoorPut 265,08; 9. P KamoenPasveer 257,62; 10. Nieman Seneken 254,06; 11. mevrouw Verhoef Nottrot 253,17; 12. Ter Haak—De Vos 252,90 Tweede klasse: 1. familie Van Leeuwen 239)4 pnt.; 2. dames Van Item—Luesken 237)4; 3. AelerEnthoven 226; 4. dames De VriesVan Luipen 221; 5. dames Kloots Zürcher 219; 6. familie De Jong 218; 7 MeijerSwier 215; 8. familie Philippo 211)4; 9. familie Spiele 211; 10. mejuffrouw v. d. Haar—dr. De Cra«w 207)4. Verscheidene honderden leden van het district Kennemerland van de Communis tische Partij voor Nederland zijn zater dagavond in het Haarlemse Concertge bouw bijeen geweest om de veertigste ver jaardag van de Russische Oktober-revo lutie feestelijk te gedenken. De bijeen komst werd geopend door de districtsse cretaris, de heer H. J. Bindels, die de aan wezigen hartelijk welkom heette. Het communistische lid van de Tweede Ka mer, de heer M. Bakker, hield een rede waarin hij de Russische Oktober-revolutie niet alleen voor Rusland maar voor de ar beidende klasse over de gehele wereld van grote betekenis noemde. Spreker herin nerde er aan dat de Oktober-revolutie ook in Nedeidand weerklank vond en haar in- vloe' op het maatschappelijk en econo misch leven spoedig deed gevoelen: de arbeidsdag werd verkort en het vrouwen kiesrecht aanvaard. De heer Bakker som de een aantal feiten op waaruit de beslis sende invloed van de Sovjet Unie op het militaire en politieke terrein zou zijn ge bleken. Momenteel is Rusland de sterk ste mogendheid ter wereld, aldus meen de hij maar het leger van de Sovjet Unie is een leger van de arbeidersklasse en daarom alleen bestemd om de vrede en de vrijheid te verdedigen. De kracht van de Sovjet Unie heeft ook bij vele niet- communisten weer hoop op vrede gege ven. „Onze politieke tegenstanders kun nen wel zeggen dat in Nederland niet aan een kunstmaan, maar aan de welvaart wordt gewerkt maar tot dusver valt al leen een onrustbarende stijging van de kosten van levensonderhoud waar te ne men", aldus de spreker. De heer Bakker besloot zijn toespraak met het vertrouwen uit te spreken dat hoe langer hoe meer socialisten de ogen zullen open gaan en tot de rijen van de communisten zullen toetreden op de grondslag 'an de Russi sche Oktober-revolutie, die volgens spre ker voor alle arbeiders een zegen is ge weest. De avond werd verder gevuld met het optreden van een balletgroep o.l.v. Florrie Rodrigo, de Three Howards, drie zingen de jongelui en één gitaar, en het accor- Negen processenverbaal. Sedert 1 november, de dag waarop de maximum snelheid van 50 km per uur ook in de ge hele gemeente Bloemendaal werd inge voerd, zijn in die gemeente negen proces sen-verbaal opgemaakt. De automobilisten, die deze bekeuringen kregen, reden met een snelheid van zestig a vijfenzestig km per uur en één zelfs met een snelheid van 80 km per uur. Religieuze kring. Op woensdag 6 no vember zal mejuffrouw dr. A. van der Torre voor de leden van de Religieuze Kring Aerdenhout in het gebouw van de kring aan de Eikenlaan in Aerdenhout een cultuur-historische voox-dracht houden met lichtbeelden en grammofoonmuziek over Kunst als uiting van een tijd". Jubileum. Ter gelegenheid van het vijtigfarig bestaan van zijn sigarenwinkel in de Frans Halsstx'aat 31 in Haarlem heeft de heer L. van Berkel zondagmiddag een receptie gehouden in het gebouw „Anno Sancto" in Heemstede. Rev. Billy Mooneyham te Haarlem. Rev. Billy Mooneyham, uitvoerend secre taris der Vrije Baptistengemeenten in Ame rika, die meer dan een half miljoen leden tellen, brengt een bezoek aan ons land. Op uitnodiging van de Stichting tot verkondi ging van het Evangelie en verspreiding van chr. lectuur zal hij donderdag 7 november spreken in een samenkomst in de Zuider kapel aan de Zuiderstraat, tezamen met ds. J. Visser uit Amsterdam. ADVERTENTIE vierstemmig koor en gesproken dialoog van H. Distier, uit te voeren door vierstem- deonduo Les Bianco's. mig koor en Rom Kalma en Tom Koor man, declamatie en Toccata over de me- Examens lodie „Es sungen drei Engel ein süszen Gesang" van I-I. F. Micheelsen. VARKENSMARKT LEIDEN LEIDEN, 5^11 Aanvoer: 225 vette var kens. Notering: zware varkens 1,48 tot 1,52, lichte varkens 1,55 tot 158, zeu gen 1,34 tot 1,38, alles per kilogram levend gewicht. Handel redelijk. Leiden. Doctoraalexamen rechten: F. F. Bien- fait, Amsterdam; J. A. Roggeveen. Den Haag. Kandidaatsexamen Franse taal- en letterkunde: B. B. v. de Mark, Leiden. Kandidaatsexamen geschiedenis: mej. Th. M. Berg, Leiden; W. A. Mees, Den Haag; H. B. Th. Schot, Leiden (cum laude). Semi-artsexamen J. Andeweg, Klaaswaal; B. E. A. Lim, Leiden. Artsexamen: mej. E. M. de Bruijn, Rotterdam; mevr. A. M. J. Bobbert-Dolk, Leiden; C. H. Gips, Noordwijk a. Zee; ADVERTENTIE Met de ELNA Supermatic kan alles volkomen automa tisch vervaardigd worden, van het eenvoudigste naai werk tot de meest verfijnde siersteken. UJona'na PRISMA HORLOGES VERKRIJGBAAR BIJ De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem - Telefoon 20049 Haarlemse politierechter Toen een 36-jarige los-arbeider uit Hil- legom enige tijd geleden bij zijn werkge ver bloembollen had verduisterd, week hij uit naar Duitsland. De politie was hem op het spoor gekomen en had hem weten 1 a te rekenen. De man had zich steeds in de buurt van de grens opgehouden. Op 24 augustus had hij een damesfiets in Duits land weggenomen om daarmee terug naar Hillegonl te kunnen reizen. Wegens verduistering van de bloembol len is de man reeds veroordeeld. Maandag morgen stond hij wegens diefstal van de fiets voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, terecht. De man is reeds een aantal malen veroordeeld en pas uit de gevangenis ontslagen. Met het oog op dit strafblad eiste de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, drie maan den gevangenisstraf. De politierechter leg de een straf van twee maanden op. Tot een maand gevangenisstraf werd een 36-jarige Haarlemse kalkblusser veroor deeld. Ook hij had een fiets weggenomen. De fiets, een oud karretje, had weken lang in de Tempeliersstraat in Haarlem gestaan, Verdachte had gemeend, dat de eigenaar niet meer zou komen opdagen, had de fiets meegenomen en er enkele verbeterin gen aangebracht door er een nieuwe lamp en een beter zadel op te zetten. Als ver dachte naar zijn werk ging, zette hij de fiets ook in de Tempeliersstraat neer. En toen de eigenaar na een ziekte weer in de Tempeliersstraat kwam, stond zijn oude kari-etjes daar te wachten, zij het dat de fiets door de verbeteringen iets was veran- derd. De eigenaar nam de fiets weer mee. Verdachte kwam 's avonds na zijn werk tot de ontdekking, dat de fiets die hij al zijn eigendom had gewaand was ver dwenen. En dus stapte hij naar de politie om aangifte van de vermissing te doen „De diefstal acht ik bewezen", aldus de officier van Justitie, die twee maanden ge vangenisstraf reqixireerde. Mr. J. Rogge veen achtte de opzet tot stelen niet bewe zen en vroeg vrijspraak. De politierechter vond echter, dat wel van diefstal kon wor den gesproken en legde een gevangenis straf van een maand op. Conform de eis werd een achttienjarige Haarlemse assistent-accountant veroor deeld tot veertig gulden boete subs, twaalf dagen. De jongeman is leerling van het Mendelcollege geweest. Toen hij nog op school was, hielp hij in de bibliotheek, waar hij enkele boeken heeft weggenomen. Hij heeft de boeken verkocht in een twee de hands boekenhandel. De heer Jan P. Strijbos houdt op dinsdag 12 november voor Buurtbelang Aerden- hout-Bentveld een lezing, getiteld „Sval- bard" langs koele stranden. Een zwerftocht door Spitsbergen". Deze lezing heeft plaats in de bovenzaal van café-restaurant Boekenrode te Heem stede. Voorts wordt op vrijdag 8 november in de Vondelschool aan de Juliana van Stolberglaan te Aerdenhout de algemene ledenvergadering gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7