Horen en zien KLINGDECOR N.V. DE HOUTWERF r SPION IN BERLIJN Agenda voor Haarlem Onderwijzers toegelaten tot universitaire examens PRIMMETJE Duo Krebbers-Weisz speelde vioolsonates van Beethoven odPunnD aankondigingen en nabeschouwingen NAAIMACHINES Kort en bondig 5 Radio - televisie Te veel knipogen Televisiezender Goes gaat proefzenden Doorleefd De radio geeft woensdag T el evisie programma J. W. Henny veertig jaar directeur Leidsch Dagblad Bijslag op verzetspensioen wegens huurverhoging Aanslag op 16-jarig meisje of ZZIELWIEM voor een goed geschenk Sleepboten maakten vergeefse reizen „Titan" nu naar Pools visserijmoederschip vJfWeeït ONS VERVOLGVERHAAL DOOR SLIM HARRISON DINSDAG 5 NOVEMBER 1957 Het eens in de maand door de AVRO- televisie uitgezonden journaalprogramma „Meridiaan" zou er een stuk forser uitzien als daarin een andere compère voor de ver bindende teksten zou zorgen, niet één wiens optreden een voortdurende knipoog is naar de mensen, die vinden dat we het toch maar fijn met elkaar hebben. De heer Dick de Vilder zat gisteravond bij de derde aflevering van „Meridiaan" hoorbaar en zichtbaar theater te maken en vestigde de aandacht te veel op zichzelf. Zijn toon was van een ongeïnteresseerde blijmoedigheid, die nogal irriteerde. Dat was het meest opvallende in zijn gesprek met de pater, die in het Kempense plaatsje De Vosselaar met de dorpsgemeenschap een kerstspel instudeert. Wat deze man over de voorbe reidingen vertelde boeide vooral door zijn ongekunsteld optreden en de oprechtheid in zijn toon. De beroepsmatigheid in de glimlachjes en antwoorden van de vragen steller werd er bijna pijnlijk door geaccen tueerd. Voor het overige was het programma tamelijk acceptabel. Mr. G. B. J. Hilterman gaf als een geslaagde onderwijzer een lesje in de structuur van de Sovjetrussische poli tiek na de dood van Stalin en vervolgens werden er fragmenten uit de nieuwste Ame rikaanse showfilm „Les Girls" getoond, die gisteravond op verzoek en in tegenwoordig heid van de Engelse koningin in Londen haar Europese première beleefde. De „com père" had daarna een kort gesprek met prof. dr. J. J. M. Timmers, de samensteller van de zojuist verschenen „Atlas der Nederlandse beschaving". Met op de ach tergrond een zwaarmoedige saxofoon werd vervolgens de laatste mode voor dames ge toond, gevolgd door een praatje tussen de „compère" en de tekenaar Piet Worm, die het in ons blad al aangekondigde prenten boek „De Regenboogkinderen" met een tekst van Josephine Baker illustreerde. Tenslotte noemen we nog één programma punt, dat bij de meeste kijkers ergernis zal hebben gewekt: de als een reclame boodschap gebrachte waarschuwing tegen de gevaren van het verkeer. Door tijdens een zoetsappig uitgesproken tekst over een in het verkeer omgekomen huisvader ge durende ongeveer een minuut het betraan de gezicht van een kind op het beeld te zetten, beging de AVRO een smakeloosheid van het grofste formaat Het televisieprogramma werd besloten met een aflevering van de onderhoudende prijsvragenrubriek „Ziet u er iets in?" en de vertoning van een film over het werk van Scotland Yard. Beeldschermer In de loop van de volgende week zal een begin gemaakt worden met proefuit- zendingen van de televisiezender Goes. Van vandaag af zal de zender op alle werkdagen, behalve op zaterdag, tussen 16 en 17 uur met een testbeeld in de lucht komen. De officiële indienststelling zal waar schijnlijk in de eerste helft van december geschieden. We hebben ons wel eens afgevraagd of ons oordeel over het verleden week door de N.C.R.V. uitgezonden luisterspel over de Hongaarse opstand niet te kritisch en te koel was uitgevallen. Nu we ook de maandagavond door de VARA uitge zonden documentaire „Nacht zonder Mor gen", hebben gehoord, menen we met recht de door de N.C.R.V. gekozen vorm van de reconstructie van de uitzendingen van Ra dio Boedapest en andere Hongaarse zen ders gedurende de opstand als minder ge slaagd te hebben beschouwd. In de slechts twintig minuten durende documentaire van Bob Uschi en Gabri de Wagt immers ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 HILVERSUM I 402 M. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. R.00 Nieuws en feerber. 8.15 Grain. 8.30 Idem. 9.00 Voor dc zie len. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Lichte nuz. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Een stilzwijgen rondom Jeannette, hoorspel. 12.15 Vocaal sextet. 12.30 Land- en tuinb.meded. 1233 Lichte muz. 12.55 Gram. en act 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Metropole ork. en Hein koor. 13.50 Die Entfiihrung aus dem Serail, opera td.). 15.40 Vocaal ens. 16.00 Voor de Jeugd. 17.20 Concertinleiding. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.35 Mezzo-alt en piano. 18.15 Spectrum v. h. Chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.30 Koorzang. 1850 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20 20 Dankstond voor ge was en arbeid. 21.30 Concertgebouw. (22.10—22.20 filmbeschouwing). 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20 Gram. 23.55- 24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 - 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagen da. 13.20 Dansmuz. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 14.30 Voor de Jeugd. 16.30 Gram. 17.25 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Jeugduitz. Dc brievenbus gaat open. Corespondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Roemeens ork. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Joods 'even, klankb. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA 20.00 Nieuws. 20.05 Comm. 20.15 Weense muziek. 20.57 Verdwenen alibi, hoorsp. 22.20 Lichte muz. 22.45 Waar reizen we heen?, call*. 23.00 Nieuws. 23.15 Zone-schaaktoernooi. 23.20 Gram. 23.30 Ham mondorgel. 23.50—24.00 Soc. nieuws in Esperanto. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koer sen. 16.02 Gram. 16.10 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.20 Voordr. 17.45 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Caus. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Hoorsp. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.11 Nederlandse muz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG KRO: 17.00—17.50 Voor de kinderen. AVRO: Sportpanorama. 20.25 —22.00 Voor donderdag twaalf uur, My lord, blijspeL Bü de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, dat de mogeiykheid opent onderwyzers en bezitters van een akte van bekwaamheid tot het geven van middel baar onderwys aan een hogereburger school met 5-jarige cursus of gymnasium tot bepaalde universitaire examens toe te laten. De minister van Onderwas, Kunsten en Wetenschappen is biykens de memorie van toelichting van oordeel, dat aanleiding bestaat om de volledig bevoegde onder wijzers (dit zyn de bezitters van het eind diploma van dc nieuwe kweekschool) als mede de bezitters van de oude hoofdakte, dc gelegenheid te geven om zonder een staatsexamen gymnasium of hogerebur gerschool te moeten afleggen acade mische examens af te leggen in die stu dierichtingen, waarmede de kweekschool opleiding duideiyk aanwijsbare aankno pingspunten vertoont. Dit geldt In de eer ste plaats voor de studie in de opvoed kunde en in mindere mate ook voor dc studie in de psychologie. Voor toelating tot de overige universi taire examens blijft het staatsexamen gymnasium of hogereburgerschool nodig. Een regeling voor de bij het afleggen van deze examens aan de bezitters van de akte volledig bevoegd onderwijzer te verlenen vrijstellingen, waarbij rekening zal wor den gehouden met het karakter van de nieuwe kweekschool, is in voorbereiding. De minister overweegt in hoeverre het mogelijk is aan de bezitters van deze akte bij bepaalde vakken eventueel alleen voor het mondeling gedeelte vrijstellin gen te verlenen voor Nederlands en ge schiedenis bij de staatsexamens gymna sium A en B en hogereburgerschool A en B; vrijstelling voor aardrijkskunde bij de staatsexamens hogereburgerschool A en B; vrijstelling voor de wiskunde bij het staatsexamen gymnasium A en vrijstel ling voor één of meer moderne talen bij de staatsexamens hogereburgerschool A en B. ADVERTENTIE Tevens gaat de minister na in hoeverre ook aan de bezitters van de oude hoofd akte te verlenen vrijstellingen verruimd kunnen wordnen. In de tweede plaats heeft het wetsont werp betrekking op de bezitters van een akte m.o., welke bevoegdheid geeft tot het geven van onderwijs aan een hogerebur gerschool met 5-jarige cursus of aan een gymnasium. Voor deze personen geldt thans reeds, dat zij, indien zij de leeftijd van 30 jaar hebben bereikt, na een onder zoek kunnen worden toegelaten tot het af leggen van examens in de aansluitende universitaire studie. In het wetsontwerp wordt thans voorgesteld om deze leeftijds grens en ook de eis van het onderzoek naar de algemene ontwikkeling voor deze categorie te laten vervallen. Zij zouden dan volgens de hoger-onderwijswet zon der meer kunnen worden toegelaten tot het afleggen van de examens in nader aan te wijzen studierichtingen. De heer J. W. Henny herdenkt vrijdag het feit, dat hij veertig jaar geleden werd benoemd tot directeur van de n.v. Leidsch Dagblad. De heer Henny heeft gedurende vele jaren het voorzitterschap bekleed van de vereniging „De Nederlandse Dagblad pers", de organisatie van dagbladdirecteu ren. Thans is hij erevoorzitter. De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars enz. enz. Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500-11932 viel datgene te onderkennen dat we in het luisterspel van vorig week misten: het menselijk accent. Bij de reconstructie van de berichten overheersen absolute begrip pen als politiek, strategie en verzet. In „Nacht zonder Morgen" daarentegen her vonden we de strijdende en lijdende be volking van het geteisterde land. Daarom ook ging het luisterspel van de N.C.R.V. mank aan een onder alle omstandigheden onwaarschijnlijke zwart-wit tegenstelling. Bij Uschi en De Wagt daarentegen kwam de menselijke zwakheid van een Imre Nagy, een man die meer of minder zijns ondanks het symbool van de vrijheid wordt, tot gelding. Ook de weergeving van de magnetofoonband met de stem van kar dinaal Mindszenty deed ons de kracht van de authenticiteit boven de reconstructie gevoelen. Hierdoor ondergingen wij de Hongaarse tragedie gisteravond in twintig minuten intensiever dan verleden week gedurende een uur. Dit betekent niet al leen een compliment voor de samenstellers maar ook voor de drie sprekers, Enny Mols-De Leeuwe, Piet te Nuyl sr. en Phi lip Bloemendal. Golfbreker Sedert 1953 was hij verder lid van het dagelijks bestuur van de Internationale Federatie van Dagbladuitgevers, welke functie hij zeer onlangs heeft neergelegd. Voorts was hij vele jaren voorzitter en bestuurslid van de vereniging „Grote Pro vinciale Dagbladen". De regering erkende zijn verdiensten door hem ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de N.D.P. te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. Zijn activiteiten voor de verbreiding der Bene- luxgedachte werden erkend door zijn be noeming tot officier in de Kroonorde van België. Het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis begiftigde hem in 1939 met het Kruis van Verdienste. Op de jubileumdag zal de heer Henny in de morgenuren door zijn dagelijkse medewerkers gehuldigd worden, waarna er des middags tussen drie en vijf uur in restaurant „De Keukenhof" te Oegstgeest gelegenheid zal bestaan tot het aanbieden van gelukwensen. De regering heeft een wetsontwerp inge diend om de verzetspensioenen te verho gen met een bijslag als compensatie voor de huurverhoging. De regering wil de pen sioenen krachtens de wet Buitengewoon Pensioen 19401945 verhogen met 3 per cent, met een maximum van 208 gulden per jaar. De compensatie zal aan alle krachtens deze wet gepensioneerden zon der uitzondering worden verleend. De kosten voor de schatkist worden geraamd op 380.000 gulden. Zondagavond half twaalf is een zestien jarig meisje dat met haar moeder op de Loosduinseweg in Den Haag liep, met een dolkmes in de rug gestoken. Het meisje is naar een ziekenhuis gebracht. Heden ochtend was de toestand redelijk weL Dc dader, een 21-jarige jongen, is gearres teerd. Hij had omgang met het meisje gehad, maar deze was verbroken wegens bezwaren van de familie. Met 'n woedend gebrul kwam Donnavo hem achterna. Achwat kon Primmetje beginnen? Die man kon immers veel harder lopen dan hij! Primmetje was wanhopig. Als Donnavo hem nu weer te pakken kreeg, zou hij vast 'n pak slaag krijgen. En hij wóu niet bij die kerel blijven! Toen, ten einde raad, terwijl Donnavo vlak bij hem was, zag Primmetje opeens de opening van 'n konynehol onder de struiken. De Nederlandse violist Herman Kreb bers en de Hongaarse pianist Robert Weisz begonnen maandagavond in de Haarlemse Concertzaal met hun over drie avonden verdeelde cyclus der tien Sonates voor viool en piano van Beethoven. Zonder overdrijving kan gezegd worden, dat deze cyclus een muzikale gebeurtenis van de eerste rang is, om de muziek, waarvan de betekenis niet meer bepleit hoeft te wor den, tenslotte zoals deze avond bleek om de voortreffelijkheid van de uitvoe ring. Dringt de schoonheidswaarde van deze intieme kunst nog door tot de ge- enerveerde mens van onze tijd, vooral tot de jongeren van deze generatie, dif zich maar al te vaak immuun laten maken door barbarismen en cerebrale bedenksels, al leen omdat zij modern, dat is te zeggen: van hun tijd willen zijn? Of spreekt zij alleen nog maar verstaanbare taal voor de aristocraten van de geest en voor hen die in rustige zelfbeheersing hun persoonlijk heid weten gaaf te houden tegen de druk der tijdsverschijnselen in? Nutteloze vra gen. De confrontatie met Beethoven en het zich eerlijk open stellen voor wat zijn tijdgeest hem ingaf en wat zijn genip hem openbaarde in begenadigde ogenblikken, kan uitkomst geven. Wij hoorden deze avond de Eerste So nate, een vroeg werk, maar technisch reeds zeer beheerst en als muzikale con versatie tussen twee partners precies wat van het duo-spel verlangd kan worden. Daarna de Zesde, rijper werk, maar vol gens dezelfde principes van geestige in vallen die door even geestige zetten beant woord worden: de rol van het contrapunt toegepast in de muzikale samenspraak, die doet denken aan het even elegante als spi- rituële woordenspel in de salons van de zeventiende en achttiende eeuw, die van de „précieuses" uitgezonderd, want Beet- hovens betogen blijven gezond, ook wan neer hij in een „Adagio molto espressivo" een meer tedere toon aanslaat en de duet- tisten dingen laat zeggen die meer het hart dan het verstand raken. Onder deze charmante confidenties heeft overigens de logica niet te lijden. Maar hoe weet hij ons daarna te boeien met een even gees tige als kunstige variatiecyclus, d'e ons bewonderend laat merken wat een be langrijk rijpingsproces hij heeft doorge maakt sinds de variaties van de Eerste Sonate. Tenslotte mochten wij genieten van de kapitale Zevende, opus 30 no. 2 in c, die wij onder de vioolsonates de betekenis zou- ADVERTENTIE Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger. den willen toekennen die men hecht aan 't Vijfde Pianoconcert, waarmee zij het rid derlijke karakter gemeen heeft. Deze, aan tsaar Alexander van Rusland opgedragen sonate, mag terecht ook de „keizerlijke" heten om haar machtige conceptie en haar dominerende kracht, die gevoel en humor niet uitsluit. Zo werd het een Beethovenavond waar men verrijkt vandaan kon gaan met bo vendien nog de prille lentesfeer in het ge moed, die de voortreffelijke vertolkers Herman Krebbers en Robert Weisz ons meegegeven hadden, door ons als toegift nog het slotdeel van de Vijfde de ,,Früh- lings-Sonate" te laten horen. De tweede avond van de cyclus volgt op 9 december, de derde op 27 december. Ik hoop dat ik velen, die nu afwezig waren, nieuwsgierig gemaakt heb hoe het duo KrebbersWeisz de geduchte Kreutzer-sonate, de fameuze Tiende en de verrukkelijke Vijfde zullen weten te verklanken. De IJmuidense sleepboten „Cycloop" en „Titan", die gistermorgen respectievelijk uit IJmuiden en Den Helder naar zee gin gen om assistentie te verlenen aan twee stuurloze Poolse schepen, hebben de reis in de loop van de middag afgebroken. Beide Polen, de trawler „Yaskolka" en de vrachtvaarder „Kolobrzeg", slaagden erin de schade te herstellen en op eigen kracht verder koers te zetten. De „Yas kolka" liep te Great Yarmouth binnen. De „Kolobrzeg" is via IJmuiden naar Amster dam gegaan voor reparatie. De sleepboot {Cycloop" keerde terug naar IJmuiden, waar de sleper gisteravond weer voor alle diensten gereed lag. De „Titan", die van Den Helder uit drie uui^ in noordelijke richting had gestoomd naar de vrachtvaarder, kreeg van de maat schappij in IJmuiden een nieuwe opdracht. De „Titan" is in Het Kanaal het ruim 6000 ton metende Poolse visser ij-moeder schip „Kaszubi" te hulp geschoten, dat maandagmorgen strandde op het Gunfleet- bank, 10 mijl bezuiden Harwich, op 80 mijl bewesten Hoek van Holland. De „Titan" arriveerde vannacht bij de Gaszubi, maar de kapitein van de Pool wilde eerst nog proberen op eigen kracht vlot te komen. Dit lukte bij hoogwater vannacht niet; een tweede poging zal van middag worden gewaagd. De „Titan" blijft in de buurt. Holland in actie Ook de sleepboot „Holland" van de rederij G. Doeksen op Terschelling was gisteravond buitengaats. Het 602 ton metende Duitse vrachtscheepje „Schwan- zen" kwam in moeilijkheden tussen de ET 5 en de ET 6 en moest door de „Holland" naar Duitsland worden gesleept. Op de rivier werd de „Schwanzen" overgenomen door de Duitse sleper „Wotan". De „Schwanzen" is eigendom van de rederij A. Hansen te Flensburg. Drie keer. Bij de Rotterdamse hoofd commissaris van politie is onlangs ingebro ken. Korte tijd later heeft in zijn huis een felle brand gewoed. Thans is er grote schade aangericht door de storm. De schoorsteen van een belendend pand sloeg door het dak van het huis van de hoofd commissaris, waardoor een groot gat ont stond en in de kamer daaronder een grote ravage werd aangericht. De regen kwam in stromen naar binnen. Per taxi. Een Rotterdamse taxichauf feur die met zijn wagen op de Kruiskade stond hoorde glasgerinkel en zag uit de portiek van een juwelierszaak een man hard weglopen. De chauffeur zette de ach tervolging in en wist de man, een 39-jarige bloemenkoopman, te grijpen. Hij nam hem mee in zijn auto en leverde hem af aan het politiebureau. Daar beweerde de man dat hij de ruit van de juwelierszaak uit balorigheid had vernield. Uit de etalage werd niets vermist. Fietsendievegge. In Rotterdam is een 29-jarige vrouw uit Soest aangehouden. Zij reed op een fiets, welke begin oktober in Den Haag was gestolen. De vrouw be kende ook een fiets in Utrecht te hebben ontvreemd. Dit rijwiel is in de Domstad in een stalling teruggevonden. Verder beken de zij een fiets, welke zij in Rotterdam had gestolen, verkocht te hebben Tassen van de Utrechtse fiets werden in een café op Katendrecht in beslag genomen. Inlichtingen gevraagd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Neder landse ambassade te Cairo telegrafisch verzocht om inlichtingen over de gang van zaken bij het door de Egyptische autoritei ten van boord halen van de Israëlische stoker van het Nederlandse schip „Raki" Verduistering. De Haagse politie heeft de opsporing verzocht van de 41-ja rige A. J. K., die ten nadele van een caros- seriefabriek in Den Haag, waarvan hij enige jaren directeur is geweest, f 6.000 en ten nadele van een andere onderneming aldaar f 3200 zou hebben verduisterd. ADVERTENTIE EXCLUSIEVE ROODKAPJE voor BABY en KLEUTER Grote Houtstraat t16 - Tel. 13339 48. Goede hemel, is zij haar leven niet zeker? Nee. meneer O'Connor, nee.... Delarue barstte in lachen uit, hij heeft schik in dit mannetje van buiten dat zulke gekke vragen stelt. Ik vind 't best zo HOOFDSTUK V Ik zit comfortabel in een fauteuil van mijn apparte ment in de Savoy te ontbijten. De afgelopen uren waren rijk aan onverwachte gebeurtenissen: primo, comman dant Delarue is ervan overtuigd, dat ik de zoon ben van Michaël O'Connor en dat ik Sullivan en Clara Kolberg volkomen toevallig heb ontmoet. Secundo: Tijdens mijn verblijf in Chamonix heb ik toch enkele overwinningen op punten op de vijand kunnen fc.halen. Eerst het eli mineren van Krastof en het zenden van zijn revolver naar Kurt Walter Sullivan. Daarna de arrestatie van Clara Kolberg. Ik geloof dat Delarue haar al lang door had, maar dat hij op een bewijs wachtte om haar te kunnen arresteren. Dat bewijs verschafte ik hem door het gesprek over Frangoise te vertellen Hoewel hij wist, dat zij zijn vriendin werd om hem zekere geheimen te ontfutselen stemde hij toe omdat hij aldus ook een zekere controle op haar had. Delarue is zelfs zo ver gegaan mij de plek te wijzen waar de bom is ontploft. De half verwoeste hangar was een hoopje verwrongen staal. Zij hebben een speciale granaat gevuld met nitro glycerine moeten gebruiken, om de explosie zo hevig mogelijk te doen zijn. De granaat is met een stuk anti tank afgevuurd, van die plek af Ik herinner me heel goed welke kant de commandant heen wees. Het was het gebied van de grazige weiden, waarvan miss June Douglas me al verteld had dat Kurt er zo dikwijls heen ging. Als toerist. Om nu te veronderstellen dat Kurt de aanslag had gepleegd, lag wel zeer voor de hand. En het verklaarde ook, waarom hij en zijn vrouw de uitnodiging van com mandant Delarue voor die avond onmogelijk konden aannemen. Ik werd nu dus geschaduwd door een inspecteur van de Franse inlichtingendienst Dat gaf me tegelijkertijd een alibi om geregeld in contact te komen met Walter Sullivan en zijn vrouwenfin, met miss Morelli. Dit onder een hoedje spelen met de Fransen zou in ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) geval van moeilijkheden altijd gemakkelijk zijn, want ik hoefde maar naar Delarue te stappen om hem te herinneren aan mijn diensten bewezen in de zaak Clara Kolberg, of ik zou meteen kunnen krijgen wat ik wilde hebben. Het gekke is dat het niet meer roken niet zo'n kwelling meer is. Ik zou nog wel eens een sigaret willen opste ken, maar ik heb zoveel dingen aan mijn hoofd. Ik kijk op de hangklok: half twaalf. Walter Sullivan en miss Morelli moeten nu absoluut van het lot van Clara op de hoogte zijn en ook van het lot van de twee mannen, die mij hadden moeten op vangen. Als de telefoon rinkelt, neem ik die automatisch aan Ik ben niet eens erg verbaasd als ik de stem van me vrouw Sullivan, alias miss Morelli hoor. Met mevrouw Sullivan. Het spijt me dat ik u weer lastig moet vallen, maar ik zou zo graag willen, dat u bij ons kwam lunchen. Walter en ik wilden op het grasveld lunchen, in de openlucht dus Heel graag, mevrouw Sullivan, maar mag ik u dan ook een gunst vragen? Die is bij voorbaat toegestaan, meneer O'Connor. Mag ik met een jeugdig persoontje komen met een vriendinnetje? Heel onschuldig laat mevrouw Sullivan vallen: Walter heeft me verteld ovér een juffroyw Clara Kolberg, ik ken haar. Zij is bijzonder aardig. Ik geloof dat u zich vergist. Het gaat om een zekere Suzan Martin.... Ah! Ik geniet van het teleurgestelde „Ah!" van mevrouw Suulivan. Ik vind 't eigenlijk heel grappig haar nu het meisje op te dringen dat ik in de trein ontmoette. Miss Suzan Martin, zegt u? Ja. Ik heb Clara Kolberg sinds gisteravond niet meer gezien. Zij was in gezelschap van die meneer De larue. UitstekendNeemt u me niet kwalijk, maar ik dacht dat uenfin.... ik.... we zullen om tien voor twaalf bij u langs rijden. Met genoegen. Ik leg de hoorn neer en loop naar de kamer van Suzan Martin. Zij ontvangt me glimlachend. Zij heeft de jurk aangetrokken die ik haar de vorige dag cadeau heb gedaan, en zodra de deur achter ons gesloten is, valt zij me in de armen. Michaël, wat aardig van je aan me te denken. We gaan op een grasveldje lunchen, goed? Prachtig, prachtig, een mooie kans om deze jurk aan te trekken. Hoe vind je 'm? Zij draait naar links en naar rechts, poseert als een mannequin. Ik moet om haar lachen. Goddelijk, Suzan. Dit is de eerste keer, sinds ik je ken dat je aar dig tegen me bent. Merci. Niet kwaad worden, Michaël, maar je hebt tot nu toe zo ontzettend onverschillig tegen me gedaan. Schiet op, ze komen ons om tien voor twaalf halen. Maar dan ben ik vast niet klaar. Het moet wel. Ik zie je in de hall. Met de lift ga ik naar beneden. Aan de receptie vraag ik het telefoonnummer van June Douglas. Ik ben Inderdaad wel erg benieuwd wat zij te weten is gekomen over Clara Kolberg. HalloJune?! Ja Juneben jij dat Dick? Ja. Ik heb slecht nieuws voor je. Wat dan?.... De politie is vanmorgen het huis van Clnrn komen doorzoeken. Werkelijk? Blijf je daar ijskoud onder? Jahonderd procent Bravo.... Ze hebben stapels meegenumen documenten, papieren, wapens geloof ik. Dank je. Is dat alles? Nee, zij heeft nóg een villa, in Sallanches. Ik heb het adres en ik geloof dat we er vanavond maar eens heen moesten rijden. Misschien steken we er iets op. Afgesproken. Hoe laat zien we elkaar dan? Om middernacht, voor de kerk. Ik ben weer met mijn kleine auto. Afgesproken. (Wordt vervolgd) DINSDAG 5 NOVEMBER Concertgebouw: 2e Orgelconcert door Piet Kee m.m.v. muziekkring „De cantorij" o.l.v. Maarten Kooy. Frans Halsmuseum: ir. D. C. van Schaik spreekt over De Sint- Pietersberg, 20 uur. Concertgebouw-tuin- zaal: C. van Nierop spreekt voor het Chris telijk Nationaal Vakverbond, 20 uur. Hotel De Leeuwerik: de heer P. C. Boone houdt een voordracht over: „De crematiewet in de praktijk, 20 uur. Gebouw Lange Heren straat 6: een bazaar voor jong en oud van 1522 uur. Gebouw Nazorg: Jaarlijkse openbare verkoop van uitsluitend door de meisjes vervaardigde artikelen van 14.30 17 uur. Minerva: „Alexander de Grote", 14 j., 20.15 uur. Rembrandt: „Porte des lilas", 18 j., 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Onveilig signaal", 18 j., 20 uur. Luxor: „De hel der verlorenen", 14 j., 19 en 21.15 uur. Lido: „Gangsters van 18 jaar", 14 j., 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Op naar Hollywood", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy: „Johnny knapt het op", 18 j., 19 en 21.15 uur. Studio: „De droom van een bakvis", a.l., 19 en 21.15 uur. WOENSDAG 6 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Het Nederlands Bal let" voor vereniging Geloof en Wetenschap, 20 uur. Frans Halsmuseum: Prof. dr. Th. J. G. Locker over: Communistisch Rusland en de westerse wereld, 20 uur. Concert gebouw: uitvoering van Haarlemse Nach tegalen, 20 uur. Brinkmann: Ledenvergade ring V.V.D. Brinkmann: Surinaamse avond 20 uur. St. Bavo: Jubileumsamenkomst Friese vereniging Gysbert Japicx, 20 uur. Gebouw v. Religieuze kring: Eikenlaan 5, lezing door mej. dr. A. van der Torre, 20.15 uur. Minerva: „Alexander de Grote", 14 j., 20.15 uur. Rembrandt: „Porte des lilas", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Onveilig signaal", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „De hel der verlorenen", 14 j., 14, 19 en 21.15 uur. Lido: „Houten koppen", a.l., 14 en 16.15 uur en „Gangsters van 18 jaar", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Op weg naar Hollywood", a.l., 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Johnny knapt het op", 18 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „De droom van een bakvis", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9