Haarlems Chr. Mannenkoor Ruim honderd bomen in alle delen van de stad worden geveld De originele „DODERIT DOOR HAARLEM Cabaret „Kwartet" DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 UIT STAD EN STREEK id neemt af Gunstige invloed van vak antiesp el en Jan van der Pigge Wateroverlast woningen aan J. J. Hamelinkstraat Benoeming hoofd van Th. M. Ketelaarschool UJOMana Tempeliersstr 68 Reeds een kwart eeuw uw WO L- leverancier Burgerlijke Stand van Haarlem Capuchon ontneemt uit zicht: meisje aangereden A. P. N. Pielage benoemd tot raadslid van Haarlem Subsidie voorjaars attracties Haarlems Bloei „Studio" speelt een blijspel van Coward Pastoor Van Eeden wordt feestelijk ingehaald Heemsteedse Kunstkring in Minerva Theater Opnieuw bespreking over plaats van kermis VRIJDAG 8 NOVEMBER 1957 Nieuws in het kort Kracht en Vlugheid. De gymnastiek vereniging „Kracht en Vlugheid" in Ben- nebroek zal zaterdagavond een uitvoering geven in het theehuis van de Linneaushof. Inbraak. In de nacht van woensdag op donderdag is door verbreking van een ruit ingebroken in een villa aan de Mr. Enschedéweg te Aerdenhout, waar enige kledingstukken en wat levensmiddelen zijn ontvreemd. Wegens verbouwingswerk zaamheden zijn de bewoners 's nachts af wezig. Oplichting. Donderdag is in Bloemen- daal een inwoonster van Utrecht aange houden, die ervan verdacht wordt een aantal zaken in de gemeente Bloemendaal voor geldsbedragen te hebben opgelicht. Lezing te Aerdenhout. In de Her vormde kapel aan de Leeuwerikenlaan te Aerdenhout zal dr. H. M. Bolkenstein uit Zeist op woensdagavond 13 november spreken over het onderwerp: „Wat ons in de bijbel hindert en ergert". Zendingszondag. Ter gelegenheid van zendingszondag zal mevrouw Kartini Bezoen op zondag 10 november in de Hervormde kerk te Bloemendaal spreken over de verhouding van de Oostjavaanse en de Nederlands Hervormde kerk. In bei de diensten, namelijk om halftien en om elf uur, zal mevrouw Kartini over haar ervaringen op Java spreken. Kleurenfilm Hakahana. Op vrijdag avond 15 november zal in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal de kleurenfilm Hakahana over Zuidwest- Afrika gedraaid worden. Keuringsdienst. B. en W. van Haar lem stellen de gemeenteraad voor te be- noamen tot scheikundige bij de Keurings dienst van Waren voor het gebied Haar lem de heer A. J. Jager te Heemstede; deze is reeds een jaar op proef in dienst. De „Nieuw Amsterdam" die sinds de brand in de Stuyvesantbarbij Wil- ton-Feijenoord te Schiedam in dok ligt, zal spoedig weer ligplaats aan de Wilhelminakade kiezen. Het schip gaat eind november in de vaart. De jeugdbaldadigheid is vorig jaar be langrijk afgenomen. Er werden 425 ge vallen van baldadigheid door kinderen ge signaleerd, tegenover 609 gevallen in 1955. In totaal 1101 kinderen waren hierbij be trokken (in 1955: 1558 kinderen). Deze mededelingen worden gedaan in de statis tiek van de jeugdbaldadigheid in Haarlem over 1956, die in opdracht van de gemeente door het Nederlandsch Economisch Insti tuut in Rotterdam is samengesteld. De meest baldadige kinderen komen voor in de leeftijdsgroep negen tot vijftien jaar. De aard van de baldadigheid hangt sterk met de leeftijd samen. De jongste kinderen willen zich laten gelden ten opzichte van de volwassenen. De baldadigheid door meisjes heeft een onschuldiger karakter dan die, gepleegd door jongens. De baldadigheid zal in een bepaalde wijk groter zijn, naarmate het aantal kinderen per ha groter is. Dus: meer baldadigheid in dichtbevolkte wijken. De jeugdbalda digheid zal echter afnemen, als er meer speelruimte beschikbaar is. Bijzonder gunstige invloed hebben de vakantiespelen. In de periode van deze spelen is de baldadigheid namelijk lager dan in de tijd daarvoor en erna. Door de aanleg van speeltuinen en uiteraard openbare speelgelegenheden, red, zal de baldadigheid kunnen worden verminderd in die mate, dat voor iedere vierkante meter speeltuin die per kind beschikbaar komt, het aantal baldadige kinderen met drie per duizend afneemt. En wat wordt wel onder jeugdbaldadig heid verstaan? Schrik niet, lezer die zich in zijn jeugdjaren ongetwijfeld braaf heeft gedragen. Want, als u in de onstuimige „Sturm und Drang"-periodes van uw jeugdjaren sneeuwballen gooit, met kata pult of windbuks schiet, het verkeer in gevaar brengt, vecht of stoeit, klimt, vuur tje stookt, op de openbare weg rookt, zich zonder toestemming bevindt in gebouwen en opstallen, of op schepen en vlotten, als u voorwerpen in het water gooit of de openbare weg opbreekt, dat pleegt u jeugdbaldadigheid. ADVERTENTIE ENGELSE en FRANSE TABAKSPIJ PEN, die door de ware pijprokers zo bijzonder worden gewaardeerd, vindt -9ds sp ui piaquapiaqosaaA 9;oj3 ui n ciale afdeling rookartikelen bij Tabak-, Sigaren- en Ptfpenhandel GROTE HOUTSTR. 81 - HAARLEM Vanmorgennnn om vijf voor half tien is er beslist over het lot van een stokoude linde aan de Spanjaardslaan bij de Wa genweg in Haarlem. De linde gaat er uit, omdat de mik rot is over een lengte van een meter terwijl bovendien de holle arm gevaarlijk voor het verkeer is. Zo stond het in de staat van te vellen bomen in 1957, opgemaakt door de ge meentelijke dienst voor den Hout, de plantsoenen en de begraafplaatsen. Dit overzicht bevond zich vanmorgen in de handen van een groep van acht ernstig kijkende heren, wethouder A. J. M. An- genent, de raadscommissie voor Hout en Plantsoenen en de directeur van deze dienst, de heer J. A. Dorresteijn, die om negen uur begonnen aan de jaarlijkse do denrit, de tocht langs alle oude bomen in Haarlem die eventueel ee ngevaar voor de rijdende of wandelende mens opleve ren. De dienst voor Hout en Plantsoenen had de bomen die voor rooiing in aanmerking komen nauwkeurig gemerkt en vanmor gen werd uitgemaakt of het omkappen nu werkelijk wel nodig was. Daarbij ging men in de eerste plaats uit van de estheti sche kant van de zaak, een zijde die vooral de heer Angenent aan het hart ging want bij de eerste boom riep hij al uit: „Wat blijft er op deze manier over van onze mooie Spanjaardslaan?" De andere he ren knikten wijs. De heer Dorresteijn wees op de oude en versleten takken, de heer Van der Veldt sprak over het karig blad, ook in het voorjaar en de heer Stoffels, toepasselijk getooid met een houtvesters- hoed, prikte met een handig instrumentje in de bast om te onderzoeken hoe de toe stand van de stam van de boom eigenlijk was. „Hij moet er uit", sprak toen de heer Dorresteijn onheilspellend en hij tekende iets aan op een grote lijst. De meeste le den van dt commissie knikten bevesti gend. „Hak dan alle bomen om", riep de heer Angenent verdrietig uit „zo ver dwijnt de hele schoonheid van onze stad. Maar als het voor het verkeer het beste is dan moet-ie er maar uit." En ook de heer Angenent zette een kruisje op zijn lijst. Het vonnis was geveld. Over enige tijd is de boom het ook. Het volgend slachtoffer was een eik die een paar meter achter de eerste rij bo men stond. Iedereen was het over het lot van de reus eens. De stam begon al te splijten, de takken waren dood. Er was niets meer te redden. En zo wandelde het gezelschap van morgen door de Hout. Een enkele boom kreeg uitstel van executie, maar de mees te kandidaten voor de houthakker zullen over enige tijd krakend neerstorten. Dat gebeurt in de Hout en dat zal ook gebeuren op ruim zestig plaatsen in de Tijdens de „dodenrit" langs de Haar lemse bomen werd elke eik, elke iep en elke kastanje nauwkeurig bekeken voordat het vonnis werd geveld. gehele stad, want op het programma van de commissie staan ï-uim honderd bomen waarvan het grootste gedeelte over enige tijd als planken de zagerij zal verlaten. Dat is nu eenmaal het lot van de oudjes, hoewel het bar treurig is. Vooral de iepen zullen het moeten ont gelden want de „dodenrit" leidde langs ongeveer zeventig van deze soort bomen die alle ziek zijn en dus moeten verdwij- Verder komen aa nde beurt acht lin den, elf eiken, tien beuken, twee esdoor- nen, twee kastanjes, drie treurwilgen, drie accacia's, een meidoorn, een acer en een populier. De stad zal leeg worden, ondanks de pro testen van de heer Angenent. Want het verkeer heeft ruimte nodig en zieke bo men mogen tegenwoordig niet langzaam meer sterven. V'-" Het raadslid de heer J. A. Schippers (K.V.P.) heeft aan het college van B. en W. van Haarlem vragen gesteld over de souterrains in de nieuwe complexen van de Coöperatieve Vereniging voor gemeen- tepersoneel en de r.k. woningbouwvereni ging „Sint Bavo" aan de Hannie Schaft- straat, welke souterrains niet waterdicht zijn, waardoor voor de bewoners water last in de bergruimten ontstaat. Volgens B. en W. moet de opgespoten laag zand de oorzaak zijn, dat het water niet spoedig kan wegzakken. Bij regen val, als in de afgelopen periode, wordt de grond boven de zandlaag van water ver zadigd en zoekt het uiteraard een weg naar lager gelegen niveau, dat bij de ach teringangen gemakkelijk te vinden is. Voorts delen B. en W. aan de heer Schippers mee, dat in overleg met de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken en eigendommen der gemeente, na het gereedkomen der wo ningen nagegaan is op welke wijze aan het euvel van waterhinder een eir.de kan worden gemaakt. Overeenkomstig het ad vies van de commissie hebben B. en W. het treffen van voorzieningen nog enige tijd uitgesteld, teneinde na verloop van een wat langer tijdvak de toe te passen maatregelen te kunnen beoordelen. B. en W. vertrouwen dat thans op korte termijn afdoende maatregelen zullen kunnen wor den getroffen. In de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal aan de oi'de komen de benoeming van een hoofd van de Th. M. Ketelaarschool. De enige op de voordracht is de heer A. J. Hekkelman, thans waarnemend hoofd der school en sedert een aantal jaren on derwijzer bij het uitgebreid lager onder wijs. De heer Hekkelman is ook direc teur van de Gemeentelijke Handelsavond school te Haarlem. B. en W. stellen de gemeenteraad voor te benoemen aan het Coornhertlyceum tot tijdelijk lerares in de Engelse taal me vrouw A. J. S. Fischer-Vahl te Heiloo en tot tijdelijke leraren de heren J. W. Vet te Amsterdam (economie), A. H. C. van der Kruk (handelswetenschappen) en J. W. Duyff Gichamelijke opvoeding). De voordrachten ter benoeming van twee onderwijzers aan de Jan Gijzen- school (Bandoengstraat 47) luiden: 1. J. Schouten te Haarlem; 2. R. Reinalda te Wormerveer; 3. Th. Meijer te Haarlem. Tweede voox-dracht: 1. R. Reinalda; 2. J. Schouten; 3. Th. Meijer. Verder stellen B. en W. voor met in gang van 1 september te benoemen tot vakonderwijzer in de handenarbeid en de lichamelijke oefening aan de Minister Van der Leeuwschool de heer A. Timmerman te Zandvoort. ADVERTENTIE ADVERTENTIE VERKRIJGBAAR BIJ APOTHEKERS EN DROGISTEN k I 0.60 EN I 1/ Het wekt respect dat Haarlems Christe lijk Mannenkoor steeds weer voor het publiek weet te komen met intei-esssante programma's. Directeur Bernard Verboom toont op dit punt zijn smaak, zijn belang stelling voor gezonde vernieuwing en zijn onvei-droten werklust. Hij zou het zich gemakkelijker kunnen maken indien hij bleef grasduinen in het aftandse repertoi re, maar dan zou hij meteen ook met zijn koor naar de achterhoede verhuizen, waar het weliswaar veilig is maar waar geen eer behaald kan worden. Het fraaie motet „Vere languores" van Lotti, waarmee het programma ingezet werd, klonk nog wel wat slap, maar met het volgende nummer, het heerlijke „II bianco e dolce cigno", van Arcadelt, hoorden wij een mannenkoor dat op het vertolken van een zo fijn madrigaaltje ingesteld is en zonder in overdrijving te vervallen de nuances weet te treffen, die het aantrek kelijk en levendig moeten maken. Deze gelukkige interpretatie deed ons de over weging aan de hand. dat de gezondmaking van het mannenkoorwezen niet alleen een kwestie van repertoirevernieuwing is, maar vooral ook van uitvoeringspraktijk: het gewraakte liedertafelen schuilt vaak meer in de wijze waarop gezongen wordt dan in de composities zelve. Neem bijvoorbeeld de stukjes van Schubert en Schumann - hoe licht verleiden zij niet tot excessen van gevoel en expressie zoals dat van oudsher bij de mannenzang gebruikelijk was, maar hoeveel waardiger gaan zij klinken wan neer zij niet in liedertafelstijl worden ge ïnterpreteerd. Dit was deze avond vooral te ervaren bij de vertolking van Schuberts ..Nachthelle" en Schumanns „Der traumen- de See". Ook met een stukje van Förster werd een goede beurt gemaakt. De Neder landse toonkunst was op het koorprogram ma waardig vertegenwoordigd met „Rui terlied'' van Badings en ,,'t Ros Beyaard" HAARLEM, 7 november 1957. GEHUWD: 7 nov.: W. H. van Staveren en M. J. Th. Hootsmans; A. H. van Woo ning en M. W. van der Smissen. BEVALLEN van een zoon: 6 nov.: J. J- van Tongeren-Stuurop; A. van der Groef-Ummels; G. J. Bout-Koolstra; l nov.: M. M. Steenkist-Gieliam; G. A. 'Tofhuis-MeeuwenoordW. J. van den Brink-Kieviet. BEVALLEN van een dochter: 6 nov.: A. J. van Blanken-Verhoef. OVERLEDEN: 5 nov.: A. J. Droog, 77 j„ Generaal de la Reijstraat; E. L. A. Ver hoeven, 3 m., Maasstraat; H. F. H. Sleeuw, 16 j., Baan; 6 nov.: A. Pothoven, 93 j., Kle verlaan; A. J. A. Smit-Visser, 76 j., Crayenesterlaan. van Dresden, die beiden op moderne wijze een oud-Vlaams lied bewerkten. Een on gewone temperamentsontlading kwam de uitvoering dezer koorliederen zeer ten goede. Tenslotte vertolkte het koor met de tenor Cornelis Kalkman en de pianiste Berthe Davelaar een jeugdwerk van Debussy op tekst van Lamartine. getiteld „Invocation" en oorspronkelijk met orkestbegeleiding geschreven. De componist heeft niet ge wenst dat het uitgegeven werd. wat be grijpelijk is, want het heeft niets dat op het karakteristieke van zijn stijl wijst. Het kon evengoed van Massenet, ten hoogste van Saint-Saëns zijn. Dat neemt niet weg dat het een interessante kennismaking was. die mede door een zeer aanvaardbare ver tolking betekenis kreeg. Het koorconcert werd rijkelijk opgeluis terd door de tenor Cornelis Kalkman die, prachtig aan de vleugel begeleid door Berthe Davelaar, een omvangrijk liederen- px-ogramma ten gehore bracht, waarbij hij de vele mogelijkheden van zijn stem en zijn voordracht vermocht te demonstreren. Enerzijds hebben wij het lenige gebruik van zijn mezza voce bewonderd en ander zijds de spontane stentorklank, waarmee hij een paar Franse liederen van Jacques Beers naar hun aard en karakter interpre teerde. Al met al was het een goed concert. Het werd besloten met het gezamenlijk zingen van: 'k Wil U o God mijn dank betalen". Jos. de Klerk Donderdagavond om tien over negen is een vijftienjarig meisje door een bestel auto op de kruising Zijlstraat-Bartelioris- straat-Grote Markt in Haarlem, aange reden. Doordat ze een capuchon droeg, heeft ze vermoedelijk de voor haar van rechts komende bestelauto uit de Bartel- jorisstraat niet gezien en hem geen voor rang verleend. Met inwendige buikver wondingen en een hersenschudding is zij naar het Grote Gasthuis vervoerd. Wegens zijn vertrek uit Haarlem heeft de heer G. K. Jansen bedankt als lid van de gemeenteraad van Haarlem, waarin hij de Partij van de Arbeid vertegen woordigde. Enige weken geleden is hij benoemd tot districtsbestuurder van het N.V.V. in Almelo voor het district Twen te. Tot zijn opvolger is benoemd de heer A. P. N. Pielage, die de benoeming heeft aangenomen. In de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad zullen de gelooofsbrieven van het nieuwe lid worden onderzocht. De heer Pielage is op 24 november 1909 te Haarlem geboren en is voorzitter van de afdeling V van de federatie Haar lem van de Partij van de Ai-beid en van de R.K. Werkgemeenschap van deze par tij. Gedurende enige jaren maakt de heer Pielage deel uit van de Provinciale Sta ten. In de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen aan de stichting „Haarlems Bloei" een sub sidie van 15.000 beschikbaar te stellen voor de organisatie van de voorjaarsattrac ties in 1958. Een bijzonderheid vormt, al dus de toelichting van B. en W. aan de raad, de wereldtentoonstelling te Brussel. De stichting verwacht, dat die talrijke vreemdelingen naar ons land zal voeren. Haar streven zal er daarom op zijn gericht een groot deel van hen naar Haarlem te trekken. De toneelgroep „Studio" geeft op 18 no vember in het Museum te Laren (N.H.) de eei'ste opvoering van het blijspel „De mar kiezin" van Noel Coward. Vera Bondam speelt de hoofrol, ook treden hierbij op Eduard Palmers, Ingeborg Uijt den Bo- gaard, Dore Smit, Bab Wijsman, Ton Da lenoord, Peter van Gestel, Jaap Hoogstra en Han Surink. Jaap Hoogstra heeft de regie. Het decor en de kostuums zijn ont worpen door Jan van der Wal. Pastoor A. P. van Eeden zal ter gele genheid van zijn zilveren jubileum als pastoor van de r.k. parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten en H. Bavo in Haarlem-Noord zaterdagavond feeste lijk door afgevaardigden van de jeugdor ganisaties in de parochie worden inge haald. De jubilaris zal om half acht aan de grens van de parochie, nabij de Karei Doormanlaan in „Delftwijk", worden ver welkomd waarna de feeststoet zich naar de kerk aan de Rijksstraatweg zal bege ven, waar een plechtig lof zal worden op gedragen. Zondagmiddag heeft er tussen half vier en vijf uur in het gymnastieklokaal aan 'de Eemstraat een officiële receptie plaats, tijdens welke pastoor Van Eeden gehul digd zal worden. De buitenkerkelijke viering zal geschie den op dinsdag 19 en zondag 24 novem ber in het gemeentelijk Concertgebouw. Daar andere bezigheden mij hadden op gehouden, kon ik pas om ongeveer negen uur donderdagavond een plaats zoeken in het Minerva Theater, waar zich een ca baretprogramma voor de Heemsteedse Kunstkring afspeelde. Op het toneel za ten op dat moment een dame en een heer- somber voor zich uit te staren, daarbij gevoelig monologen mompelend, die door Emlyn Williams waren voorgeschreven. De eerste opmerking, die ik kon verstaan, was de volgende: „Zoudt u zo vriendelijk willen zijn voor u naar de trein gaat hier uw handtekening te plaatsen?" Direct daarop floepte het li-'it uit. Het was dus tevens de laatste geweest, de zogenaam de „pointe" achter een ontbrekende zin. Over het algemeen bleef het gesproken woord nogal onduidelijk klinken. De ge zongen voordrachten waren veel beter. Het is mogelijk, dat de optredende arties ten verwend door microfoons van ra dio en televisie naar teveel subtilitei ten hebben gestreefd. Daarvan getuigde ook de opzet om de gebruikelijke confé rence te vervangen door ietwat precieus gedeclameerde „limericks". Dat is een gevaarlijk genre, waarbij men van het weinige goede gauw teveel krijgt. Het is intussen wel tijd te vertellen, dat aan gene zijde van het voetlicht het uit vijf perso nen bestaande „Kwartet" van Karin Lar- sen zich inspande om de vrij talrijk aanwezigen in de zaal aangenaam bezig te houden. Tot overmaat van grap bleek het kwartet zelfs zes leden te tellen, want in de pauzefinale mengde ook Je geleide hond van Jules de Cprte zich ongedwon gen maar tenslotte opstandig tussen de deelnemers aan het onschuldige divertis sement. Een gro t gedeelte van het program ma heb ik vroeger al eens besproken toen Jelle de Vries eraan meewerkte en het „Tierelantijnen" heette. Zijn plaats wordt nu ingenomen door bovenge noemde collega-zangei--tekstdiohter-com- ponist-aan-de-vleugel, die zich al langer in een nog onophoudelijke populariteit mag verheugen. Zijn bizarre vondsten, zijn soms bitse ironie na lyrische vertedering en zijn vele andere kwaliteiten heb ik in het recente verleden reeds genoegzaam aangeprezen. Jules de Corte beantwoord de ook nu zij het met soms wel heel erg korte liedjes, getuigend van te haasti ge uitwerking van eer mager motief bijzonder innemend aan zijn verdiende reputatie. Ook het weerzien van enkele pantomimes van Rob van Reyn, vooral de parodistische, behoorde tot de genoe gens. Aanleiding to nieuwe commentaar heb ik niet gevonden. Nieuw in het ensemble is Herbert Joeks, wiens specialiteit uit droge humor bestaat. Hij maakte een aardige beurt met het sintei-klaasgedicht „Christneziele" van Bernard van Meurs, al moet daaraan onmiddellijk worden foegevoegd dat een dergelijke voordracht eigenlijk niet thuis hoort in wat als cabaret wordt aangekon digd. Maar enfin, cabaret was dan ook wel een groot woord voor wat i.i de prak tijk een avondje beschaafde kleinkunst bleek te zijn met hier en daar een ter loopse toespeling op de actualiteit. Karin Larsen vroeger werkzaam bij Wim Sonneveld fungeert blijkbaar als leidster van het groepje, zonder in eniger lei opzicht de toon aan te geven. Zij komt niet uit boven de middelmatigheid. Haar „Venus van Milo" en „Lof over het Binnenhof" van Jelle de Vries behoorden tot haar beste bijdragen aan een thea tergenre, dat geen andere bestaansreden heeft dan het bieden van een gezellige tijdspassering. Behalve bij een enkel liedje van Jules de Corte kreeg men ner gens aanleiding om rechtop in zijn stoel te gaan zitten. David Koning Naar mij vernemen heeft vanmorgen op het Haarlemse stadhuis opnieuw een be spreking plaats gehad tussen de burge meester, mr, O. P. F. M. Cremers, en be stuursleden van het in liquidatie zijnde Centrumcomité Koninginnedag over de toekomstige plaats van de kermis in Haarlem. Bij deze bespreking waren tevens aan wezig de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, alsmede enige hoofden van dienst. Het resultaat van de bespreking blijkt te zijn, dat men voorlopig uitziet naar een terrein voor de kermis in de buurt van de Baan. Of de Baan zelf als kermis terrein zal worden ingericht is dubieus met het oog op de kosten, die hiervoor jaarlijks zouden moeten worden gemaakt. Welk terrein men thans op het oog heeft kon men ons nog niet meedelen. Wel staat vast, dat van verscheidene daarbij betrok ken autoriteiten pre-advies gevraagd is. In afwachting van het uitbrengen van deze pre-adviezen heeft men voorlopig be sloten de kwestie nog even aan te houden. AMSTERDAM Op de Amsterdamse beurs was gisteren Koninklijke Olie iets in reactie. Er was woensdag nogal stevig vooruitgelopen in Amsterdam op een stijging in Wall Street en hoewel de koersen aldaar inderdaad een flinke stijging, vooral begin beurs,, hebben te zien gegeven, vielen de slotkoersen te gen. Tengevolge hiervan trad er donder dagmiddag voor de aandelen Koninklijke Olie een lichte reactie in. Aangezien eer gisteren vele baisseposities werden glad- gesteld, zowel in Amsterdam als op de overige Europese beurzen, gaf men er gis teren de voorkeur aan, de radiorede van president Eisenhower af te wachten, alvo rens nieuwe posities aan te gaan. De han del was dan ook over de gehele markt mi nimaal. Aandelen Koninklijke Olie fluc tueerden van f 165.70 als hoogste prijs tot tegen het slot f 164.80. Het gemiddelde verlies ten opzichte van woensdag was circa f 2. De overige hoofdfondsen lagen goed in de markt en kwamen iets boven de betaal de prijzen voor deze aandelen in de mor genuren uit. Speciaal Philips was gevraagd, mede in verband met de binnenkort te verwachten derde kwartaalcijfers. Het fonds lag ruim 1 percent boven woensdag. Unilever was prijshoudend, en A.K.U. een tikje lager. De gepubliceerde kwartaalcijfers van de K.L.M. vermochten de handel in deze aandelen niet te stimuleren. Het was stil in deze hoek en de prijs lag ruim f3 lager vergeleken bij woensdag. Scheepvaarten waren prijshoudend evenals de Indonesi sche waarden en de staatspapieren. De spoeling op de obligatiemarkt wordt dunner, nu er binnenkort weer een lening zal komen van 6 pet. 15 miljoen gulden ten laste van de provinciale Geldersche Elec- triciteits Maatschappij. Hierop was de wo ningbouwlening lager op een gemiddelde koers van 101 3/8 tegen woensdag 102 Gisteren werd voor de tweede keer in één week door de banken de koers van daggeld met percent verlaagd tot 3% percent tengevolge van de ruimere geld markt. Prolongatie 5 pet. (A.N.P.) NEW YORK De aandelen der fabrikanten van bizon- dere brandstoffen en idem metalen, die van groot belang zouden kunnen zijn voor de ontwikkeling va.* het rakettenprogram- ma, boekten gisteren op de Newyorkse Effectenbeurs aanzienlijke winsten. Iets van hun toenemende kracht straalde af op de gehele markt, die het eerder op de ze beursdag in verband met winstnemin gen nogal kalmpjes aan gedaa~ had. De winsten in de sector der raketten en hun brandstoffen liepen op tot 7 3/8 dollar voor Foote Minerals en Chemicals. Olin Ma- thieson stegen meer dan drie dollar, U.S. Borax ruim vier dollar. Alle metaal- en staalfondsen konden van een tot twee dollar (voor International Nickel en Climax Molybdenum) oplopen. De koperwaarden ageerden op de ho gere koersen voor de meta'en. Spoorwe gen registreerden bij sommige fondsen winsten tot een dollar. Ook de aandelen der autoindustrie zwaaiden om en begonnen, onder leiding van Chrysler, op te lopen. De hogere koersen weerspiegelden een nieuwe vraag die volgde op een daling welke zich niet doorzette. De Dow Jones-gemiddelden bedroegen voor industriële waarden '.38,91 op don derdag tegen 435,82 op woensdag; voor Sporen 108,55 tegen 107,57 voor Open bare Nutsbedrijven 64,97 i-gen 64,96. (UP). Slotkoers Hede gisteren 13.45 3 °/o Nederl. '47 79l5/ie 80 3% Nedl. 1962/64 86|5/i6 87% A. K. U 150% 149 Calvé Delft 268 268 Van Gelder Zonen 185 187 K. N Hoogovens 253 254 Nederl. Ford 193 195 N. Kabelfabriek. 241 242 gew. Philips Gloeil 241 242 pref. PhilipsGloeil 135% 135% Unilever 337 338 Wilton Fijenoord 209 209 Dordtsche Petrol. 767% 760 Konkl. Petroleum f 164.60 f 163.70 A'dam Rubber 56 56 K. L. M f 99.40 f 101.50 Holl. Amer. Lijn 143% 144 N. Scheepv. Unie 135 134Vi Phs. v. Ommeren 211 211 H. V. A 95 93 Verg. Deli Mijen 57% 57 Amsterd. Bank 195 195 Ned. Handel Mij. 150 150 Rotterd. Bank 160 160 Twentsche Bank 166 166 Anaconda Copper 48% 48 Bethlehem Steel 40Vt 40 U. S. Steel 543% 55% Genera] Motors.. 37% 37 Shell Union 67% 67% Tidewater 24,/i6 24% Vorige koers

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 17