Gunstig seizoen van de Haarlemse wielerclub HVS „De Kampioen" De bloem van Hawaii Sporthuis „HAARLEM" I Preventief toezicht gewenst op Haarlemse verzorgingshuizen suède damesjasjes Goede rolbezetting DRAIJER HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Piet Steenvoorden was de beste renner Wegens diefstal van vier mille anderhalf jaar geëist Gebedsdienst met zieken in de Nieuwe Kerk Behandelingscentrum voor spastische kinderen Cross van FIT in de Zandvoortse duinen Ik een opschepper? Laat Haag ook U eens raden in de keuze van Uw vloerbedekking! V.V.D. te Bloemendaal hield ledenvergadering Vele gelukwensen voor zilveren Wit-Gele Kruis Directeuren benoemd bij Scheepsagentuur uystee wijnhandel Heeft U ónze landwijn wel eens geprobeerd Op Houtplein tijdelijk géén knipperbollen Nieuwe verordening op vermakelijkheidsbelasting 1 JÉ; Diploma-uitreiking aan geslaagde B.B.-ers Verkoop van huizen UIT STAD EN STREEK Paard nam eerst even een bad. VOORSTEL VAN B. EN W. To Venema geeft tijdelijk geen balletles VRIJDAG 8 NOVEMBER 1957 Het wielerseizoen 1957 is voor de Haar lemse wielerclub „De Kampioen" een vrij unstig seizoen geweest. Verschillende ma- tn kwamen de professionals Gerrit Voor- ting en Adrie Voorting. de semi-prof Arend van 't Hof, de amateurs Piet Steenvoorden die zelfs de nationale wegtitcl verover de en Coen Visser, de 47-jarige veteraan gen van Dijk en de jonge nieuweling Hans van Duin in dit seizoen als overwinnaar uit de strijd. De amateur Hein Koger ging eenmaal als eerste over de eindstreep. Voorts schaarden Tonny Peters, Henk van Weeren, Toon Rutte en Cees v. d. Aar, die het niet tot een overwinning brach ten. zich vele malen onder de prijswin naars. Bovendien bleek Henk Buis, die ook en kele ereplaatsen behaalde in wegwedstrij den, een belangrijke aanwinst voor het groepje baanrenners dat „De Kampioen" rijk is. Buis reed van de zomer enkele ma len met succes achter de motor op de baan van het Stadion in Amsterdam en werd zelfs door de KNWU uitgezonden naar het Europees criterium voor amateur stayers te Leipzig. Daar behaalde hij een mooie everwinning in het tournooi der niet-finalisten. De meest succesvolle renner van „De Kampioen" in het recente seizoen was on getwijfeld Piet Steenvoorden uit Heem stede. Hij zegevierde acht maal en behaal de tal van ereplaatsen in buitenlandse koersen (tweede in Luxemburg, vierde in Duisburg, zesde in Moorslede, elfde in Berlijn). Zijn mooiste overwinning behaal de Steenvoorden in het nationale wegkam- pioenschap voor amateurs op het circuit van Zandvoort. Dit kampioenschap was voor de Haarlemse wielerclub overigens bijzonder gunstig, want Buis finishte als eervol vijfde en Van Weeren en Visser werden negende ex aeqo. Steenvoorden zegevierde ook in de Ron den van Best, Lisse, Vlijmen, Heiloo, Zui derpark (Den Haag), Oudenbosch en won de semi-klassieke „Acht van Chaam". Ook het clubkampioenschap van „De Kam pioen-' besliste de felle rijder uit Heem stede in zijn voordeel. Negen maal Van Dijk Haarlems oudste wielrenner, de 47-jari- rige Ben van Dijk, bleek bij de veteranen weer eens een te sterke rijder voor de „oudjes". Hij bracht het tot negen over winningen. Drie maal ging Van Dijk in Etten als winnaar door de finish en ook in Oosterhout, Tilburg, Vreeswijk, Rotter dam en Terheyden was hij de snelste. Van Dijk besloot zijn wieleractiviteiten in '57 met het voor de vijfde maal winnen van ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDING 119.50 v.a. Gr.Houtstr.123 - Tel.12215 De Haarlemse rechtbank behandelde donderdagmorgen een zaak tegen een negentienjarige bankwerker, die op 25 augustus van dit jaar uit een hotel in Wijk aan Zee een geldkistje zou hebben gestolen waarin zich ongeveer vierduizend gulden bevond. Vijfhonderd gulden gebruikte de jongen direct om allerlei oude hotel- en taxireke ningen te betalen en de rest van de spaar- duiten van de hotelier werd gebruikt voor een aantal feestjes waarbij hü niet terug deinsde voor het drinken van champagne van f 75.per fles. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, was van oordeel dat een algehele heropvoeding dringend nodig is en hij eiste dan ook een gevangenisstraf voor de tijd van anderhalf jaar door te brengen in de jongemannengevangenis in Zutfen. De verdediger, mr. J. C. Smitshuysen, wees er op dat een gedeelte van het gesto len bedrag is teruggegeven en voorts vroeg hij een gedeeltelijk voorwaardelijke straf waarna de jongen in militaire dienst een gedeeltelijke heropvoeding zal krijgen. De uitspraak werd bepaald op 21 no vember. Het Interkerkelijk Evangelisatiecomité ..Begijnhofkapel" belegt maandagavond in de Nieuwe Kerk te Haarlem een gebeds samenkomst met zieken. Het comité, waarin vertegenwoordigers van verschei dene kerkelijke groeperingen samenwer ken, richt zich vooral op evangelisatie- arbeid op maandagavonden in de Begijn hofkapel. Maar tevens blijft het trouw aan de boodschap, welke jaren geleden de eerste impuls tot zijn ontstaan heeft ge geven, namelijk de genezing op het ge loof, welke ook in Nederland gepredikt werd door de Duitse evangelist Hermann Zaiss. Daarom wordt maandagavond het gehele middenvak van de Nieuwe Kerk gereserveerd voor zieken. Aan deze bij zondere gebedsbijeenkomst zullen twee predikanten, vier evangelisten en twee artsen medewerken. Zij zijn respectievelijk ds. J. Langstraat, hervormd predikant te Vorden, bekend uit televisie-uitzendingen, ds. J. G. U. van Hoogstraten, hervormd oredikant van Stadskanaal, Ed. Pera uit Den Haag, F. Stroethoff, directeur van ..Heil des Volks" te Amsterdam en diens echtgenote, G. Ernste uit de Betuwe, J. van Gijs uit Amsterdam, dr. C. L. Beer man de Roos, kinderarts te Rotterdam en dr. S. T. Heidema, zenuwarts te Rotter dam. Het thema van de dienst luidt: „Jezus, Heelmeester voor ziel en lichaam". Reeds om zeven uur zal de kerk geopend zijn. de „Veteranen-erebeker" in Wijk bij Duurstede. De'prestaties van het in Roosendaal wo nende lid Gerrit Voorting bleven ditmaal in de Tour de France beneden de verwach tingen. Beter verging het Gerrit in eigen land. Hij won namelijk twee étappes in de Ronde van Nederland Den Haag-Roo- sendaal en Roosendaal-Amsterdam en zegevierde ook in Ronden van Zwolle, Made en Roosendaal. Zijn jongere broer Adrie Voorting legde in de Ronde van Nederland beslag op het militaire sprintklassement, zegevierde op de sintelbaan van Zuidwolde in een inter nationaal omnium en bracht de Ronden van Santpoort en Wijk aan Zee op zijn naam. In het Belgische stadje Leuven be haalde Adrie een fraaie tweede plaats in een wedstrijd achter derny's. De onafhankelijke Arend van 't Hof uit Sassenheim werd winnaar van de Rondes van Zundert, Welberg, Haarlem-Noord, Nieuw-Vennep en Standaardbuiten en werd verschillende keren tweede. Jongeren Van de jongere renners maakte de Sant poorter Coen Visser met drie overwinnin gen en tal van ereplaatsen een best debuut bij de amateurs. Hij zegevierde in Uitgeest, Zutfen en toonde zich ook in St. Oeden- rode de sterkste. De Haarlemse amateur Hein Koger de buteerde als zodanig met een overwinning in Geldrop en werd derde in de semi- klassieke Ronde van de Haarlemmermeer. Koger werd overigens herhaaldelijk door pech achtervolgd in het voorbije seizoen. Zijn erelijst had uitgebreider kunnen zijn. Hetgeen ook gezegd kan worden van Ton ny Peters, Henk van Weeren, Toon Rutte en Cees v. d. Aar. Zij brachten het zelfs niet tot een overwinning. Wel zaten deze renners heel vaak in de slag en behaal den zodoende tal van ereplaatsen, doch in de eindsprint werden zij meestal geklopt. Beter verging het de IJmuider nieuwe ling Hans van Duin, die in Helmond, Nieuwvliet en Alkmaar de ereronde van de winnaar mocht rijden. Aanwinst Henk Buis uit Vijfhuizen, die als stayer debuteerde en vei-rassend goed voor de dag kwam, bleek een belangrijke aanwinst voor het kleine groepje baanrenners dat „De Kampioen" bezit. Hij won enkele wed strijden achter motoren op de Stadionbaan in Amsterdam en zegevierde in Lepzig in het toernooi der niet-finalisten van het Europees criterium voor amateur-stayers. Alleen de Tsjech Venclovsky had hem par tij kunnen geven en eindigde met een ach terstand van 40 meter als tweede. De derde aankomende, de Belg Leemans, volg de op 1580 meter. Voorts behaalde Buis een vierde plaats in een stayerswedstrijd te Berlijn en een derde plaats in Forst (Did.). Alles bijeen hebben de renners van „De Kampioen" in het afgelopen seizoen een veertigtal overwinningen bijeen gefietst. Het opmerkelijke daarbij is, dat nagenoeg al deze overwinningen werden behaald door jongens uit de omliggende plaatsen. Een verlies was het zich uit de wedstrijd sport terugtrekken van de prominenten Gerard Peters en Wim Rusman. Peters deed dit omdat hij het zijn tijd aclite om j de wielersport voorwei te zeggen en Rus man omdat er onder de huidige omstan digheden in de nationale wielersport voor een jonge professional onvoldoende em plooi is. Actie voor provinciaal centrum De Commissie ter Bevordering van de belangen van het spastische kind te Haar lem B.O.S.K. (afdeling Kennemerland) zal in Haarlem en omgeving een actie gaan voeren onder de ouders van spastische kinderen (patiëntjes, die aan hersenver- lamming lijden), om te komen tot oprich ting van een behandelingscentrum in Noordholland. Het dichtstbijgelegen cen trum is gevestigd in Den Haag. Lang niet alle ouders uit Kennemerland kunnen hun spastische kinderen daar laten be handelen, omdat dit door de grote af stand met aanzienlijke kosten gepaard gaat. De actie wordt voorbereid door de heer H. Hendriks, Orion weg 116, Haarlem, tel. 57064, die alle gewenste inlichtingen kan geven. Met stralend novemberweer opende de jeugdrijvereniging „Fit" woensdagmiddag het seizoen met een cross in het duinter rein bij Zandvoort. De opkomst was be vredigend en de resultaten toonden een grote vooruitgang. De uitslagen waren als volgt: Gevorderden: 1. Jopie Wanders op Barbaar 2 min. 04; 2. Marjolein Oet op Fielip 2 min. 06; 3. Joost Schipper op Barbaar en Koen Piller op Anka ex aequo 2 min. 14; 4. Rudy van Dobben op Jubel 2 min. 18; 5. Jaques Kohier op Jachtheer 2 min. 23. ADVERTENTIE „Da's helemaal niet waar. De mensen zeggen het alleen omdat ik Playtex Silk Waterproof broek jes uit Amerika draag. Maar mijn moeder weet wel beter. Die trekt ze mij alleen aan omdat ze handi ger en zachter zijn en zóóó sterk... Net zo sterk en handig trouwens als de Playtex schortjes en slab betjes." AMERIKAANSE „HAUTE COUTURE" VOOR UW BABY verkrijgbaar bij baby-speciaalzaken, dro gisten en de baby-afdelingen van grote zaken. Indien niet verkrijgbaar, schrijfdan naar de importeur: Jacq. Mot N.V. AfcL Playtex, Vondels». 93. Amsterdam. ADVERTENTIE ADVERTENTIE [x..- tóliWÊmÊmim p§§p - NIEUWE SPIEGELSTRAAT 34-40 AMSTERDAM De afdeling Bloemendaal van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie heeft woensdagavond in „Roozendaal" te Over- veen een ledenvergadering gehouden. Het bestuur werd uitgebreid met mevrouw C. N. Roeterink-Montijn te Bloemendaal en de heer K. H. M. Wilmers te Overveen. Bij de bespreking van de namen van kandida ten voor de Provinciale Staten werden aanbevolen mevrouw mr. J. M. Stoffels- Van Haaften te Haarlem, ir. R. Dufour te Aerdenhout, de heer J. L. Prins te Bussum en ir. P. C. Tirion te Aerdenhout. Vandaag kunnen de Amsterdammers uit een automaat hun vroegritkaarten betrekken voor tram en bus van het Gemeentelijk Vervoer Bedrijf. Het is een heel handige automaat, want cen ten, dubbeltjes, kwartjes en guldens, men kan ze er allemaal voor gebruiken Op de receptie, die het Wit-Gele Kruis in Haarlem donderdagmiddag ter gele genheid van het vijfentwintig-jarig be staan hield, hebben velen van hun waar dering voor deze kruisvereniging blijk ge geven en het bestuur gecomplimenteerd met het jubileum. Het was in het met bloemen versierde medisch centrum aan het Kenaupark, van de gevel waarvan de nieuwe verenigingsvlag hing te wap peren, een komen en gaan van vooraan staande figuren uit het Haarlemse ge meenschapsleven. Onder meer werden gelukwensen aan geboden door vertegenwoordigers van het hoofdbestuur; enige raadsleden, onder wie mevrouw M. van der Wall-Duyven- dak; verscheidene geestelijken; de direc teur van de G.G.D., dokter D. Heymans; bestuursleden van de plaatselijke huisart sen- en specialistenverenigingen, alsme de bestuursleden van organisaties op so ciaal gebied. De geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid, dokter A. P. N. de Groot, sprak een kort felicitatiewoord, waarin hij zei, dat de zilveren kruisvereniging heeft bewezen, dat het kruiswerk ook in een stad kan bloeien. „Voor de volksge zondheid is enorm belangrijk werk ge daan," aldus de heer De Groot, die van mening was, dat de groei van de kruis vereniging voor 'n belangrijk deel te dan ken is aan de voorzitter, de heer R. M. J. A. Schlatmann. Van Gedeputeerde Sta ten waren schriftelijke gelukwensen bin nengekomen. Het Handelsregister maakt er melding van, dat de heer C. Weenink te IJmuiden is uitgetreden als directeur van Halver hout Zwart's Scheepsagentuur te Vel- sen-IJmuiden. Tot directeur is benoemd de heer J. E H. Hendriksen. Voorts is uitgetreden als commissaris van Zur Muhlen's Scheepsagentuur te Velsen-IJmuiden de heer G. H. van Her waarden. De heer C. Weenink, die direc teur was, is thans commissaris. Tot dn-ec- teur is benoemd de heer J. H. D. Koppe. zandvoottsplaan 373 bentveld.aerdenhout,tel.oz5oo-27i4s Het zal voor U een verrassing zijn een zo goede wijn voor die prijs (f 1,95) te kunnen drinken. Bij 12 flessen (rood en/of wit) f 1,85 per fles. 99 99 De componist Paul Abraham, van wie het „Nieuw Operette Gezelschap" donder- avond de operette „De bloem van Ha waii" in de Stadsschouwburg te Haar lem opvoerde, heeft wel eens een betere operette dan dit stuk van de Stille Zuid zee geschreven. Het fantastische verhaal wil ik laten voor wat het is. Het gaf in elk geval de voorwaarden voor een vertoning, die een exotische weelde voor het oog kan brengen. De muziek echter behoort met haar sentimentele drenzerigheid en haar slappe melodieën en haar irriterend-ver- velende ritmiek tot de amusementsmu ziek van de gewoonste soort. Geef mij dan maar liever een stevig jazz-nummer, waar de stukken afvliegen! Neen, veel moeite heeft Paul Abraham zich niet ge geven om de muziek op een behoorlijk peil te brengen, zoals hij deed met die voor zijn operette „Viktoria en haar hu zaar". Het is dan ook zo, dat de toneeldialoog het het beste gedaan heeft bij de opvoe ring door het genoemde amateurgezel schap. Er was wat te weinig spanning en geheimzinnigheid in de scènes, waarin het conflict tussen de bezetter en de inheem sen zich toespitst. De zwaartepunten kwa men nu te liggen in de komische ver wikkelingen en in de liefdesaffaires waarvan men de gewichtigheid maar met enige korreltjes zout moest nemen, even- De beschermde oversteekplaats op het Haarlemse Houtplein is met het oog op de reorganisatiewerkzaamheden van het Houtplein, tijdelijk buiten werking ge steld, zodat de voetgangers, die hier willen oversteken weer extra goed moeten uit kijken. De verkeerspolitie heeft de oranje knipperbollen op de palen verwijderd. B. en W. van Haarlem hebben de raad een voorstel gedaan om een nie.uwe ver ordening op de vermakelijkheidsbelasting aan te nemen. De huidige verordening is verouderd. In de nieuwe verordening is het aantal vrijstellingen van vermakelijkheids belasting uitgebreid. In het algemeen ge steld, behoeft geen belasting te worden opgebracht, als met de bijeenkomsten en dergelijke geen zakelijk doel wordt beoogd. Vrijgesteld zijn onder meer: feestavonden van buurtverenigingen, oranjeverenigin gen en speeltuinverenigingen, uitvoeringen ten behoeve van bejaarden of de jeugd, lezingen met een godsdienstig, wetens waardig, sociaal of politiek karakter en leerlingen-uitvoeringen van scholén. lik,-i Op de Delftlaan in Haarlem is thans een maximum snelheid van 70 kilo meter per uur toegestaan. Er zijn bor den aangebracht, die duidelijk de snel heid aangeven, waarmee gereden mag worden. Voor de eerste keer in de geschiedenis van de kring Haarlem van de Bescher ming Bevolking zijn donderdagavond in restaurant Brinkmann te Haarlem de di ploma's en insignes behorend bij de groepsvaardigheidsproeven uitgereikt. Dat gebeurde in de stampvolle muziek zaal, waar het plaatsvervangend kring- hoofd, de heer M. List, de aanwezige B.B.-ers van harte gelukwenste met het volbrengen van de diverse proeven. Daar bij prees hij het enthousiasme van die noodwachters, die na de eerste opleiding een nog uitgebreider cursus hebben ge volgd en de heer List sprak dan ook de hoop uit dat in de toekomst nog meer B.B.-ers en B.B.-sters dit uitstekende voorbeeld zullen gaan volgen. Vervolgens ging hij over tot het uitrei ken van de diploma's aan de groepslei ders van hun e.h.b.o.-ploegen van ieder zes leden, aan vier opruim- en reddingsploe gen van negen man elk, aan twee groe pen brandwachten van negen leden per groep en aan een groep van dertien nood- wachters (sters) van de verbindings dienst. Na de uitreiking van de diploma's, insignes en broches gaf de heer Lode van Gent onder de titel: „Afrika leeft", een toelichting op de uit vier delen bestaande kleurenfilm over een pas voltooide reis naar de Belgische Kongo, Frans equato riaal Afrika, Tanganjika en Oeganda. De uitslag van de donderdag in het No tarishuis te Haarlem gehouden veiling luidt: Reyer Anslostraat 19 en 21 10.410 N.N.; Delftstraat 18 zw. en rd. 4325 N.N.; Reitzstraat 60 4800 opgehouden; Reitz- straat 58 570Ó opgehouden. als het exotische element in de dansen der talrijke schonen, die het toneel vul den en die ons illusies gaven over de pa radijselijke levensomstandigheden op de beroemd geworden kleine eilanden in de Grote Oceaan. De hoofdrol was toevertrouwd aan Leny Cramer, die een beschaafde en sympa thieke uitbeelding gaf van de Bloem van Hawaii, een frappante tegenstelling tot de levendige, overrompelend vlotte, kos telijke typering van haar doublure-rol. Bart van Oerle was eveneens sympathiek als de prins. Een stoere figuur was Theo Jansma als kapitein Stone en Simon Ver straten toonde al de goede eigenschappen om de slappe gouverneur Harrison te spe len. Friedl Ahrendt was voor de rol van de onbeduidende secretaris John Buffry al even geknipt. Aantrekkelijk en char mant was Tini Kok als de zonder zorgen levende Bessie en ook mag Noortje Steen stra voor haar spel als de inpalmende Ra- ka een compliment hebben. Jim Bory werd vlot en natuurlijk door Herman Woer- de voor het voetlicht gebracht. Er waren voorts nog vertolkers van kleinere rollen, van wie ik nog even de kleine Lilo-Taro en de kleine Laya wil noemen in het aar dige droomtafereeltje. Er was een flink ballet, dat uitblonk in de „poppendans". Het heel sober bezette orkest had uiter aard geen dankbare taak, maar toch steun de het onder leiding van Johan van 't Vlie het spel naar vermogen. Na de warme bijval der zeer talrijke toeschouwers, uitte Herman Woerde in een slotwoord zijn dank tot allen, die hun medewerking aan deze opvoering, die van avond herhaald wordt, hadden gegeven. V. Zwaanswijk Nieuws in het kort IJs-vergadering. De IJsvereniging „Haarlem en Omstreken" houdt vandaag in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem een ledenvergadering. Postduivententoonstelling. De postdui venvereniging „De Reisduif" te Haarlem houdt op zaterdag en zondag haar jaarlijkse jonge duivententoonstelling in het clubge bouw aan de Achterweg la. Opbrengst collecte. De jaarlijkse col lecte voor het Zwakke Kind heeft dit jaar in Haarlem en omstreken opgebracht het mooie bedrag van 8005.68. Gunning. Aan de n.v. aannemings-, handels- en transportbedrijf B. Smalle- gange uit Aerdenhout is als de op één na laagste inschrijfster voor 3.007.150 gegund de aanleg van een aarden baan voor het wegvak ZoelenTiel, alsmede het maken van kunstwerken van gewapend beton voor dit weggedeelte, voorts van het aan brengen van rijbaanverhardingen op het wegvak MeterenTiel van weg nr. 15 met bijbehorende werken onder de gemeenten Geldermalsen, Zoelen en Tiel. Tot de uit te voeren kunstwerken behoren onder meer een tunnel en een viaduct. ADVERTENTIE JUIST NU Is het t(jd om te planten. BOOMKWEKERIJ HERENWEG 103 B Heemstede, Tel. 36301 Gistermiddag om half één stond op de Ba- kenessergracht een veewagen klaar om een paard naar een manége in Amster dam te vervoeren. Het transport onder vond echter enige vertraging, doordat het paard eerst nog een bad nam. Waar schijnlijk is het dier van iets geschrokken en toen achteruit de Bakenessergracht in gedoken. Gelukkig kon de brandweer het paard, door middel van een zolderschuit weer vlug op het droge brengen, en zo kon even later de veewagen met het paard, dat nu een schaafwondje had, wegrijden. B. en W. van Haarlem hebben de raads leden een verordening voorgelegd, die het toezicht regelt op de in de gemeente Haar lem gelegen verzorgings- en verpleeghui zen. In zqn vergadering van woensdag zal de raad zich over de aanneming van dit voorstel hebben uit te spreken. In de toelichting tot het voorstel zeggen B. en W., dat in de ontwikkeling van de maatschappij en door een samenloop van verscheidene maatschappelijke factoren de verzorging van de bejaarde mens dreigt ten achter te geraken bij de alge mene verbetering van levensomstandig heden. Naast de verschillende instellingen op kerkelijke grondslag, die zich de verzor ging van bejaarden ten doel gesteld heb ben zijn in Haarlem en omstreken van oudsher vele particuliere verzorgingshui zen voor bejaarden. Het is vooral de ver zorging in deze particuliere inrichtingen, die B. en W. reden geeft tot bezorgdheid en in die enkele gevallen zelfs tot ernsti ge en naar het college gebleken is tot ge rechtvaardigde klachten aanleiding heeft gegeven. Uit de onderzoekingen, die de gemeen telijke geriater heeft verricht, is geble ken, dat de verzorging van de bejaarden niet in alle gevallen aan redelijke eisen beantwoordt en dat bovendien de verwach ting gerechtvaardigd is, dat in de toe komst het tekort aan verzorgingscapaci teit zowel van particuliere als van de op sociaal-charitatieve grondslag gestelde inrichtingen nog zal toenemen. Om aan deze toestand een einde maken zijn B. en W. na een uitvoerig onderzoek tot de conclusie gekomen, dat in tegen stelling tot de bestaande regeling aan een preventief toezicht de voorkeur moet worden gegeven, waarbij het slechts krachtens een vanwege het gemeentebe stuur verleende vergunning geoorloofd zal zijn een verzorgings- of verpleeghuis voor bejaarden te houden. Aan het toe kennen van zulk een vergunning verbin den B. en W. voorwaarden, die in rede lijkheid een goede verzorging mogelijk maken of waarborgen. Er is op toege zien, dat ook de belangen van de houder van een verzorgings- of verpleeghuis zo goed mogelijk zullen worden gewaar borgd. B. en W. stellen zich daarom voor bij het verlenen van vergunningen en bij het stellen van de daaraan te verbinden voor waarden een soepelheid toe te passen, die het mogelijk zal maken om met mede werking van de betrokkenen tot verbete ringen te komen, die in de eerste plaats moeten geschieden in het belang van de verzorgde bejaarden en in de tweede plaats ook in het belang zijn van de ver zorgers. Er worden in de verordening dan ook geen exacte maatstaven aangegeven, maar het ligt in de bedoeling van geval tot geval te bezien in hoeverre de concre te situatie met redelijke eisen van ver zorging strookt dan wel daarmee in strijd is. Het is daarom nodig, dat de houders van verzorgings- en verpleeghuizen zich binnen drie maanden na de inwerking treding van de verordening (die valt op de dag van haar afkondiging) tot B. en W. richten met het verzoek om een ver gunning onder opgave van de namen van houders en personeelsleden, het pex-ceel, waarin zich het verzorgingstehuis be vindt, het aantal personen, waarvoor het perceel ten hoogste zal worden gebruikt en een plattegrondtekening van de inrich ting in tweevoud op een schaal van 1 op 100. Ten aanzien van deze aanvragen zullen B. en W. binnen drie maanden na ont vangst beslissen, of zij een vergunning al dan niet zullen geven. Tegen een afwijzend besluit van B. en W. is beroep mogelijk op de gemeenteraad. Voorts zullen de houders van de tehuizen verplicht worden inlichtingen te verstrekken omtrent de wijze van huisvesting, verzorging en ver pleging aan de ambtenaren, die door B. en W. met het toezicht op de tehuizen zullen worden belast. Dit zullen over het algemeen ambtenaren zijn van de ge meentelijke geneeskundige- en gezond heidsdienst, de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, de gemeentelijke dienst van bouw- en woningtoezicht en de brand weer. Ook zal de vergunninghouder verplicht worden registers bij te houden van de verpleegden en van het aan de inrichting verbonden personeel. Tenslotte stellen B. en W. voor de ar tikelen in de Algemene Politieverordening, die de verpleeg- en verzorgingshuizen re gelden, te laten vervallen. Wegens omstandigheden heeft mevrouw To Venema de balletlessen in haar studio en aan het Haarlems Muziekinstituut tijde lijk gestaakt. De lessen worden echter waargenomen en gaan dus normaal door. Voor de gevorderde leerlingen van haar balletklasse wordt mevrouw Venema ver vangen door Maria Sylvaine, eerste soliste bij het Ballet van de Nederlandse Opera.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19