Afro-Aziaten eisen voorrang voor Nieuw Guinea in UNO OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Noren en Nederlanders zien vreemd voorwerp Amerikaans leger heeft order een satelliet te lanceren Nederlanders in Djakarta vol zorg: morgen begint de „tweede golf' eroreo Ook Vanguard-project wordt verwezenlijkt Wedloop in de raimte GROOT NIEUWS VOOR ALLE HUISVROUWEN Enige regen Australië komt met een hulpplan voor Indonesië Mr. Helders niet bezorgd Tijdelijk meer kinderbijslag voor laagstbetaalden Voorstel thans bij minister van Sociale Zaken Bus met radio-actief kobalt is terecht Geheel nieuwe signalen op 7,5 en 15 meter Beneluxraad wellicht toch openbaar Het woord is aan Prijs van een aantal oliesoorten lager Communisten op Malakka willen onderhandelen 72e JAARGANG No 105 ZATERDAG 9 NOVEMBER 1957 302e JAARGANG No 258 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEW YORK (Reuter) De groep van Afrikaanse en Aziatische landen in de UNO heeft vrijdag met algemene stemmen besloten volgende week in de politieke commissie voorrang te vragen voor een debat over de Indonesische aanspraak op Westelijk Nieuw-Guinea. De betrokken landen willen vragen, de kwestie-Nieuw-Guinca in behandeling te nemen onmiddellijk na het Koreaanse vraagstuk, dat nu als eerstvolgende punt op de agenda staat. Na het debat over Nieuw- Guinea wil de Afrikaans-Aziatische groep de kwestie-Algerije zien behandeld. Als de politieke commissie deze wensen inwilligt, komt het vraagstuk-Cyprus als laatste punt van de agenda aan de orde. CANBERRA (Reuter) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Su- brandio, heeft een onmiddellijke conferen tie tussen Indonesië en Australië over de toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea voorgesteld. „Azië is nog verwikkeld in een onstuimige strijd voor vooruitgang en Australië's houding zou de richting van Azië's vooruitgang naar stabiliteit kunnen helpen beïnvloeden. Dit zou ook van ge weldig voordeel voor Australië kunnen zijn." DJAKARTA (Reuter) De buitenlan ders in Djakarta zijn bevreesd, dat zich tijdens de demonstraties op aanstaande zondag ter gelegenheid van de viering van heldendag" wederom incidenten tegen Europeanen zullen voordoen. De meeste Europeanen zijn dan ook van plan die dag zich niet op straat te vertonen om moge lijke onaangenaamheden te vermijden. Klodderlijsten Onze correspondent te Djakarta schrijft: Het blad „Pemuda" vertelde dezer dagen, dat de officiële leuzenververs lijsten had den van Nederlandse gebouwen, die moes ten worden beschilderd en van de leuzen, die moesten worden gebezigd. Dit bevestigt wel, dat de actie geenszins spontaan ge noemd kon worden, maar georganiseerd werd door een beweging van jongeren en militairen, geleid door een overste. Het was weliswaar niet de eerste actie, waaraan men in verband met de Nieuw Guinea-eis bloot stond, maar nog nimmer tevoren was zij zo fel en droeg zij op zo uitgesproken wijze de goedkeuring der overheid weg. Een minister heeft dan ook de eerste fase der actie „een succes voor de jongeren" en een „dienst aan het vader land" genoemd, zonder dat hij daarbij ten aanzien van de activiteiten enige beper king of voorbehoud maakte. Het is begrijpelijk, dat onder deze om standigheden vele Nederlanders de toe komst somber tegemoet zien en dat de drang om dit land te verlaten of al thans vrouw of kinderen zo spoedig mo gelijk weg te zenden vooral de laatste dagen sterk is toegenomen. Daarbij komt dan vooral onder de in Indonesië werk zame Nederlandse specialisten, die zich bewust zijn dat hun arbeid voor Indonesië van niet geringe betekenis is, ook een zekere grimmige stemming. Men heeft zich al heel veel laten welgevallen, maar er gens ligt een grens en die grens blijkt nu bereikt te zijn, getuige onder meer de ver klaring van een aantal in Indonesische staatsdienst staande Nederlandse hoog leraren. Daarbij komt dat men in ongerustheid ADVERTENTIE De nieuwe Tornado snelkookpan nu volop verkrijgbaar! Wat een gemak! Wat 'n besparing op gas en elektra! Ook kunt voortaan sneller, gezonder en lekkerder koken! Vraag inlichtin gen over die talrijke nieuwe snufjes aan uw winkelier of (met inslui ting van 12 cent postzegel) aan afd. Voorlichting, Tornado, Dordrecht. VERWACHTING, medegedeeld door* het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: 3 Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige noordoostelijke wind. Weinig verandering in temteratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ :>y verkeert over de volgende fasen van de Irian-actie. De tweede begint op 10 no vember, de Indonesische heldendag, die zijn oorsprong vindt in de gevechten, die in 1945 in Surabaia tegen de Engelsen plaats vonden. De minister van Voorlich ting, de heer Sudibjo, die voorzitter is van het Comité voor de bevrijding van West- Irian, heeft gezegd, dat „deze tweede mas sale actie nog intensiever moet zijn, zo wel in vorm, aard als in daden". Hij heeft er zich niet nader over uitge laten, waarin deze intensievere vorm en daden zullen bestaan, maar gaf met de opmerking dat de „Indonesische employé'? bij die Nederlandse bedrijven zich als ware Indonesiërs moeten gedragen" steun aan de mening dat die tweede fase onder meer een boycot van de Nederlandse be drijven zal brengen. Daarbij komen dan de suggesties in de dagbladen om de Ne derlanders ook persoonlijk te boycotten door hun niets te verkopen en geen dien sten voor hen te verrichten, iets wat de gemeenteraad van Surabaia zelfs m een officieel besluit het Indonesische volk ad viseerde! Men hoort ook beweren dat het in de bedoeling zou liggen de Nederlanders een petitie ter tekening aan te bieden cm de Nederlandse regering te bewegen haar houding inzake West-Irian te herzien. Een verbeterde uitgave dus van de mislukte petitionnementsactie-Oltmans, maar dan in de ban van vrees, die door de eerste fase is opgeroepen! SYDNEY (UP) De Australische mi nister van Buitenlandse Zake" Richard G. Casey heeft vandaag verklaard dat Australië een „belangrijk" hulp-project voor Indonesië overweegt, in lijn met de politiek volgens het Colomboplan. De minister zeide, dat Australië niet zou toestaan, dat het probleem Westelijk Nieuw-Guinea zijn betrekkingen met Indo nesië vergiftigt. Casey legde deze verkla ring af bij zijn terugkeer uit de Verenig de Staten. Hij zeide, dat bijzonderheden omtrent het hulp-project voor Indonesië nog niet gepubliceerd kunnen worden. SYDNEY (Reuter) De Nederlandse minister voor Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders, die zondag van Sydney naar Can berra zal vertrekken, meent niet, dat er op het ogenblik reden tot bezorgdheid is over de aandacht van Indonesië voor Ne derlands Nieuw-Guinea. Minister Helders arriveerde vrijdag met een toestel van de Australische luchtmacht uit Australisch Nieuw-Guinea in Sydney, in gezelschap van de Australische minis ter voor de Gebiedsdelen, Paul Hasluck. Bij zijn aankomst verklaarde hij uitge strekte tochten door Nederlands Nieuw- Guinea te hebben gemaakt, doch geen be wijzen te hebben aangetroffen van infiltra ties door Indonesiërs. „Wij hebben in Ne derlands Nieuw Guinea op het ogenblik niets van Indonesië te vrezen", aldus mi nister Helders, die daar nog aan toevoeg de, dat Australië uitstekend werk heeft verricht bij de ontwikkeling van het onder zijn beheer staande deel van Nieuw- Guinea. De Stichting van de Arbeid heeft thans aan minister Suurhoff een voorstel ge daan inzake een tegemoetkoming in de lasten, welke met name voor de loontrek- kenden met nict-verdienende kinderen voortvloeien uit de stijging van de kosten van levensonderhoud. Dit voorstel steunt op drie uitgangs punten. In de eerste plaats zal met het oog op de economische situatie in ons land een te treffen voorziening niet mogen lei den tot enigerlei verhoging van de ar beidskosten van het bedrijfsleven, zulks in overeenstemming met het huidige loon- en prijsbeleid. Voorts zal de voorziening een tijdelijk karakter moeten dragen. Zij zal in de der de plaats beperkt dienen te blijven tot die werknemers met. kinderen, wier loon een bedrag van f 96 per week niet overschrijdt. De Stichting van de Arbeid heeft de minister voorgesteld, gedurende het jaar 1958 een tijdelijke toeslag op de uit keringen ingevolge de Kinderbijslagwet te verstrekken ten bedrage van tien cent per kind per dag. De hiervoor benodigde gelden, welke op ongeveer 36 miljoen gul den worden geschat, kunnen aan de re serve van het Kinderbljslagverevenings- fonds worden onttrokken, zonder de fi nanciële positie van dit fonds in gevaar te brengen. De tijdelijke toeslag dient volgens de grootst mogelijke meerderheid van het stichtingsbestuur worden toegekend aan de onder de kinderbijslagverzekering val lende werknemers, wier brutoloon uit de dienstbetrekking of daarvoor in de plaats tredende uitkeringen ingevolge de sociale verzekeringswetten over de dagen, waar op zij op de wettelijke kinderbijslag aan spraak hebben, minder bedraagt dan zes tien gulden per dag. De Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond was slechts bereid te gaan tot een loongrens van f 12,50 per dag. Gistermiddag is de Leidse politie erin geslaagd de loden bus met radio-actieve kobaltstaafjes, die uit het Kamerlingh On- nes-laboratorium te Leiden was ontvreemd, terug te vinden. De bus kwam tevoor schijn uit de voorraad van een handelaar in lompen en oude metalen, die volkomen te goeder trouw de bus met haar zeer ge vaarlijke inhoud als oud lood had opge kocht. Een deskundige van het Kamerlingh On- nes-laboratorium heeft bij een vluchtig onderzoek geconstateerd, dat de inhoud nog volledig aanwezig was. Dit is pas de finitief vast te stellen na een intensief onderzoek in het laboratorium. De man, die de bus uit het laboratorium heeft meegenomen en aan de opkoper verkocht, is men op het spoor. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR.. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 FALCON TWEED REGENJASSEN De tweede actie ter „bevrijding" van Nieuw Guinea wordt „intensiever", zo heeft de minister van Voorlichting in Indonesië verklaard. Men vraagt zich thans onder de Nederlanders in Dja karta en Surabaia af wat daaronder moet worden verstaan. Ondertussen zit men nog met de leuzen der vorige actie op de muren, in de wetenschap, dat het onverstandig zou zijn, ze nü al te verwijderen. (Foto: Een der be- klodderde gebouwen in het centrum van Djakarta: het gebouw van de Javaboaeen de „Bintang Timur"). Vrijdagmorgen beeft de sterrenwacht „Duinzicht" te Monster gemeld niet alleen de tweede kunstmaan te hebben waarge nomen, maar op een later tijdstip tevens de eerste Spoetnik. Later bleek dat deze waarneming niet de eerste Russische kunstmaan betrof, maar een onbekend voorwerp. Hedenmorgen heeft deze ster renwacht om zes uur 23 minuten en 27 seconden wéér de tweede Spoetnik gezien en tegelijkertijd opvallende radiosignalen ontvangen op de 7,5 meter en op de 15 meter band, die afweken van de normale signalen van de kunstmaan. Aangezien men alle op deze golflengten voorkomende seinen heeft ontleed, en de nieuwe signalen niet aan een bekende zen der heeft kunnen toeschrijven, meent men ook hier met signalen van de Spoetnik te doen te hebben. Op de 7,5 meter band hoorde men twee maal achtereenvolgens de volgende serie seinen: een langgerekte streep (duur Z seconden), drie punten, tweemaal een „prrt-geluid", wéér twee punten, dan een puntenreeks van drie seconden, 3 secon den pauze, in morse de letter a, de cijfers 5836/73/3610, 'n puntenlijn, de letter p, een komma, de cijfers 170.12,6/ en een prrt- geluid. Op de 15 meterband hoorde men een vreemd signaal tussen de gebruike lijke seinen door. Men had het nog niet eerder ontvangen. Het bestond uit twee punten, een korte streep, een prrt-geluid dat zich vele malen herhaalde en een pauze van ongeveer 3,4 seconden. Nikkelen bol Een functionaris van een Scheveningse rederij en een schipper hebben vanmorgen te ongeveer tien voor half elf gemeld, met behulp van een zeekijker een als nikkel glanzende bol zeer hoog in de lucht boven Scheveningen te hebben gezien. OSLO (Reuter). Aan de noordweste lijke hemel boven Oslo is zaterdagmorgen enkele seconden een helder lichtend voor werp gezien, iets helderder dan een ster. Het bewoog zich met grote snelheid naar het zuidwesten. Volgens het tijdschema van radio-Moskou kon het niet de tweede kunstmaan zijn, daar die pas om 11.44 uur boven Osio zou moeten passeren. Ook radiotechnici van het Noorse persbureau N.T.B. hebben tot nu toe onbekende seinen ongevangen op dezelfde golf, als waarop de Spoetnik uitzendt. Voorwerp bij Spoetnik II Dr. John S. Rinehart, assistent-directeur van het observatorium in Cambridge in de Amerikaanse staat Massachusetts, heeft gemeld twee voorwerpen te hebben gezien toen de tweede Russische Spoetnik vrijdag over het gebied van Boston vloog. Men meent nu, dat Rineharts observatie twee dingen kan betekenen: of de satelliet heeft zich van de raket losgemaakt, of de bus met de hond is eruit geschoten. „Wij be schikken niet over voldoende gegevens om conclusies te trekken", zei de directeur van het Vanguard-project, Hynek, „en wij hebben beslist niet genoeg inlichtingen om te veronderstellen, dat het omhulsel waar in de hond zit, van de satelliet is losge maakt en zich vrij in de ruimte beweegt". Geen nieuws van de hond MOSKOU (Reuter). In het Russische communiqué van vrijdag over de tweede Spoetnik is géén melding gemaakt van de ruimtehond. Woensdag was gemeld, dat zijn toestand „bevredigend" was, waarna de volgende dag alleen werd medegedeeld, dat het registreren van de reacties van het dier werd voortgezet. Men vraagt zich nu af of het dier dood is, of wellicht op weg naar de aarde. WASHINGTON (Reutcr/AFP) Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft het leger vrijdag opdracht gegeven een van zijn projectielen te gebruiken om een kunstmaan te lanceren. Er zal hiertoe een „Jupiter-C", een ballistisch projectiel met middelgrote reikwijdte, worden aange wend. Dit program komt niet in de plaats van het „Vanguard"-project, dat onder burgerlijke leiding staat en onderdeel uit maakt van de proefnemingen in het inter nationale geofysische jaar. De Amerikaanse marine verleent haar hulp aan dit project voor het lanceren van kunstmanen. In de mededeling wordt geen tijdstip voor de proefneming van het leger ge noemd. Het leger zal een gewijzigde versie van de „Jupiter-C", welke op het „Red- stone"-projectiel van het leger gebaseerd is, gebruiken. De „Redstone" heeft een reikwijdte van 320 km. Verscheidene raketten voor grotere snelheid en reik wijdte zijn toegevoegd aan het proef- projectiel „Jupiter-C". De eerste kleine proefmaan van het „Vanguard"-project zal, zoals reeds eerder werd gemeld in december worden afge schoten en de eerste volledig uitgeruste aardsatelliet in maart. In de mededeling van het ministerie wordt herinnerd aan de verklaring van geleerden, die bij het leger werkzaam zijn. dat zij lang geleden reeds, vóór de Sovjet- Unie, een aardsatelliet hadden kunnen lanceren, indien zij met hun expérimenten hadden mogen doorgaan. (UP) De door het proefcentrum in Florida gelanceerde Jupiter-C-modellen hebben afstanden tot 3.500 mijl (6300 km) afgelegd en een hoogte van meer dan 600 mijl (1080 km) bereikt. De snelheid is 12.000 mijl (dat is 21.600 km per uur of 6 km per seconde). Koers CAMBRIDGE (UP) De Amerikaanse kunstsatelliet, zal, wanneer zij eenmaal gelanceerd is, dwars over de Verenigde Staten, van West naar Oost, vliegen. Dit werd vrijdagavond op een persconferentie medegedeeld door de mededirecteur van de Smithsonian Astrophysical Laboratory, dr. J. Allen Hynek, medegedeeld. Hynek zeide, dat bij aanneemt dat de satelliet van Cape Canaveral, Florida, zal worden gelanceerd en van daaruit zuid oost zal vliegen. In dat geval zal het eerste land, dat door de satelliet gepasseerd wordt, Zuid-Afrika zijn. Hynek verklaarde de datum van het lanceren niet te kunnen noemen ofschoon hij met regeringsfunctionarissen in Wash ington heeft geconfereerd over de Ame rikaanse kunstsatelliet. Hij had de luister en observatie-posten in de gehele wereld nog niet gewaarschuwd, zeide hij. De satelliet zal waarschijnlijk in een hoek van 35 graden met de evenaar wor den gelanceerd, aldus Hynek, en zij zal in het gebied van Boston zichtbaar zijn. (Van onze parlementaire redacteur) Het schijnt thans toch nog wel degelijk mogelijk te zijn, dat de bijeenkomst van de interparlementaire Beneluxraad, die op 22 en 23 november te Brussel gehouden zal worden, openbaar zal zijn. Betrekke lijk kort geleden is namelijk, nadat de vaste commissies van de raad te Brussel hadden vergaderd, een officiële brief uit gegaan van de president van de raad, de heer Van Cauwelaert, aan de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Larock ten einde hem mede te delen dat men het van de zijde van de raad bepaald gewenst vond en er op stond, dat de besprekingen over het ontwerp unieverdrag in het open baar zullen worden gehouden, en niet, zo als het geval zou zijn doordat de Luxem burgse regering zulks verlangd had, in een vergadering met gesloten deuren. Aan mi nister Larock is verder verzocht, zijn ambtgenoten in Den Haag en in Luxem burg omtrent dit verzoek in kennis te stel len. Naar verluidt is hierover reeds tus sen de drie ministers overleg gepleegd en voor zover ik kan nagaan zou er thans een goede kans bestaan dat er thans alsnog besloten wordt, van een bijeenkomst met gesloten deuren af te zien. Swift: Ik hoop dat u uw ganse leven lang in leven zult blijven. Folk je en Tjitske de Vries, de „Siamese tioeelingen" uit het Friese plaatsje Bergum, die begin 1954 in Leeuwarden werden gescheiden, hebben vrijdag in goede gezondheid haar vierde verjaar dag gevierd. De foto toont de tweeling bij een wandeling met moeder en alle broertjes en zusjes. De in Nederland werkzame oliemaat schappijen delen mee dat de dagprijzen van gasolie, autogasolie, huisbrandolie I en II en dunne stookolie met ingang van maandag 11 november met 1.— per 100 liter worden verlaagd. KOEALA LOEMPOER (Reuter) De premier van Malakka, Tongkoe Abdoel Rahman, heeft zich bereid verklaard tot besprekingen over de overgave van de resterende 1800 verzetslieden met de secretaris-generaal van de buiten de wet gestelde communistische partij, Tsjin Peng. In december 1955 zijn besprekingen tussen vertegenwoordigers van de rege ringen van Malakka en Singapore afge broken toen Tsjin Peng weigerde zijn mannen aan een verhoor te laten onder werpen nadat zij de wapens zouden heb ben neergelegd. Tsjin Peng hee'ft Rahman nu geschreven, een onderhoud met hem te willen hebben met het doel tot een recht vaardige overeenkomst te komen ter be ëindiging van de vijandelijkheden. President Eisenhower's radio- en televi sie-rede van donderdagavond ging, zo werd bij de aankondiging vermeld, over het onderwerp „Wetenschap en Veiligheid", maar zij zal vele luisteraars, vooral buiten de Verenigde Staten, eerder een gevoel van onveiligheid dan van veiligheid hebben gegeven. Daarbij moet echter terstond wor den aangetekend, dat de rede voornamelijk bestemd was voor binnenlands gebruik, en wel in de eerste plaats voor die Ameri kanen, die door de gebeurtenissen van de laatste weken bedenkelijk „maanziek" zijn geworden. Misschien voelt deze categorie van Amerikanen zich gesterkt door de ver zekering van hun president, dat Amerika, al is het dan op het ogenblik achter bij Rusland op het gebied van raketten en aardsatellieten, dan toch maar méér en moorddadiger atoomwapens bezit dan de Sovjet-Unie. Deze verklaring moge juist zijn, ze is tenminste voor ons Europea nen wel een heel zwak antwoord op het Russische wetenschappelijke succes, zelfs al realiseren we ons dat dat succes behalve fysiologische en technologische ook mili taire implicaties heeft. Het is duidelijk, dat het lanceren van de twee kunstmanen door de Russen onder het Amerikaanse publiek grote bezorgd heid heeft gewekt, een bezorgdheid die de logische terugslag is op het al zoveel jaren bestaande (en vaak van hoger hand gesti muleerde) gevoel van „wij kunnen alles beter dan anderen." Die bezorgdheid heeft zich en ook dat is verklaarbaar in de eerste plaats gericht op de betrouwbaar heid der Amerikaanse defensie, want als de Sovjet-Unie op een kwade dag zou overgaan tot het afschieten van lange- afstands raket-projectielen, zullen die wel hoofdzakelijk, zo niet uitsluitend, op Ame rikaans grondgebied gemunt zijn. Eisenhower's antwoord was dus in de eerste plaats bestemd om bij zijn landge noten deze bezorgdheid weg te nemen en daarmee ook iets te herstellen van de binnenlands-politieke schade, die de Repu blikeinse regering van de spoetniks heeft ondervonden. Maar of ook de buitenlands politieke schade, welke het Amerikaanse gezag in de wereld erdoor heeft geleden, door deze rede ook maar in 't minst is hersteld, is een heel andere kwestie. Niet alleen in West-Europa, maar ook in andere werelddelen, wonen honderden miljoenen mensen, wier bezorgdheid niet alleen gewekt wordt door de voorsprong, die de Russen nu inzake raketwapens op de Amerikanen schijnen te hebben, maar ook door het feit, dat Eisenhower nu naast de atoom-wedloop ook een raket-wedloop heeft aangekondigd. Zulke wedlopen heb ben zoals de naoorlogse ontwikkeling toch voor iedereen zichtbaar heeft bewezen alleen het krankzinnige gevolg van een elkaar wederzijds prikkelen tot nóg grotere inspanningen en nóg grotere uitgaven voor het uitvinden van fantastische nieuwe wapens waarmee niet alleen de betrokken volken maar de hele mensheid kan worden uitgeroeid. En die talloze niet-Amerikanen en niet-Russen vragen zich met dagelijks gi-oeiende ongerustheid af, wat de Sovjet- Unie weer zal bedenken als Amerika haar op het gebied van de raketten en ruimte projectielen weer heeft ingehaald. Het komt ons voor dat Eisenhowers rede misschien niet bij de Republikeinse partij, die al met angst aan de volgende verkiezingen denkt, maar wel bij die vele miljoenen in het buitenland veel meer indruk zou hebben gemaakt en veel meer hoop voor de toekomst zou hebben gewekt, als hij bij zijn bespreking van het onder werp „Wetenschap en Veiligheid" was uitgegaan van de zegeningen voor de wérkelijke menselijke veiligheid, waartoe de wetenschap dienstbaar kan worden ge maakt. Als hij tegenover de Russische bedreiging met raketwapens had gesteld, dat Amerika méér inplaats van minder geld beschikbaar zou gaan stellen voor de hulp aan onderontwikkelde volken. Als hij zou hebben aangekondigd, dat zijn regering nu eindelijk bereid is, het SUN- FED-plan te helpen verwezenlijken. In het woord SUNFED zit, toevallig, het begrip „zon"; en bij het stralen van deze zon zou het spookachtige licht van de Russische kunstmanen zo zeer kunnen verbleken, dat daardoor die volken van Azië en Afrika, die nu door Moskou worden aan gelokt, weer aan de kant van het Westen zouden kunnen worden gebracht. Een wedloop in het maken van ruimte projectielen blijft een wedloop in de ruimte. Wie hier op aarde de stiijd voor het menselijk geluk wil winnen, zal dat met werken des vredes moeten doen. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1