Ernstig gebrek aan orders bij Nederlandse metaalindustrie PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER VAN NiEL Produktie levensverzekeringbedrijf in derde kwartaal sterk gestegen Lagere temperaturen Demka vraagt werktijdverkorting; ook Werkspoor te Utrecht staat voor moeilijkheden Wereldnieuws URANUS 2 BESTEDINGSBEPERKING I Niet-royeerbare certificaten Papierfabriek Gelderland Wereldbank boekte in derde kwartaal tien miljoen winst Zes percent pandbrieven Rott. Scheepshypotheek Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland H. BIJSTER Jr. EN ZOON Schildersbedrijf Voor gemeenten 67,5 miljoen meer uit Gemeente fonds dan in 1957 Zijn alle „Zwitserse horloges" goed Record verwacht voor het gehele jaar 1957 Opheffing confectiebedrijf Het verlies over 1955 van A.LM.E.-Djakarta Hoogoven-directeur in curatorium van „Staalstudie-stichting" Nederlandse jachten- bouwers door Amerikaan gedupeerd Weer inval in speelzaal in Baarle-Nassau la het zo V .J DINSDAG 12 NOVEMBER 1957 De Koninklijke Demka Staalfabrieken n.v. te Utrecht heeft aan de arbeidsinspectie vergunning gevraagd in haar afdeling walsery waar 300 mannen werken tijdelijk een werktijdverkorting tot 24 uur per week te mogen toepassen wegens de sterk toegenomen voorraden, halffabrikaten en gereed produkt. De gehele metaal industrie, vooral die van meer duurzame gebruiksartikelen, ziet zich tengevolge van de bestedingsbeperking gesteld voor een aanzienlijke terugloop in de afneming van hun produkten. Ook de haardenfabrieken uit Bergen op Zoom overwegen de in voering van een kortere werktijdenregeling. In een der fabrieken zal worden over gegaan tot het „short-time-system", in die zin, dat niet 24 uur per week wordt gewerkt, maar dat om de andere week een volledige wandelweek wordt genomen. Voorts heeft de haardenindustrie te kampen met de moeilijkheden die de Franse regeringscrisis teweeg heeft gebracht, daar tengevolge hiervan aan de invoer van haarden een groot aantal belemmeringen is gesteld. Een leveringsorder van enige duizenden haarden aan een opdrachtgever in Frankrijk kan daarom niet worden uitgevoerd. Indien de invoer-verboden worden opgeheven dan kunnen de haarden- fabrieken in elk geval weer enige maanden op volle capaciteit werken. De moeilijkheden van thans zijn van dien aard dat er ingrijpende maatregelen moeten worden genomen. Enkele maanden geleden heeft de Demka 50 personen in de gelegenheid gesteld overgeplaatst te wor den naar het Hoogovenbedrijf te Velsen. Van deze 50 kon slechts een achttiental worden geplaatst. De rest werd of afge keurd of voelde er niet voor in dit bedrijf te gaan werken, waardoor zij elders werk moesten zoeken. Ook bij Werkspoor Met het oog op de huidige moeilijkheden heeft de directie van de Demka de vak bonden laten weten, genoodzaakt te zijn ADVERTENTIE C Géén wachttijden van een half uur of nog langer,— in 10 minuten van Haarlem fe 20 minuten van Amsterdam naar 2 interessante bezienswaardigheden de Veiser tunnel de grootste moderne woninginrichting van Nederland WONINGINRICHTING BEVERWIJK Sre*jtr.7A-M 350 modelkamers Geopend 8-1530 en W-IBu. Dinsdag8-11 u. ..I In de algemene vergadering van de n.v. Papierfabriek Gelderland te Nijmegen zijn het jaarverslag en de balans en verlies- en winstrekening over 1956 goedgekeurd. Het oorspronkelijke voorstel tot winstver deling van in totaal 25 percent dividend, is na nadere besprekingen in de vergade ring door het bestuur gesteld op 30 per cent, waarmee men akkoord ging. Het voorstel tot statutenwijziging werd met en kele ondergeschikte wijzigingen aangeno men. Deze door het bestuur voorgestelde sta tutenwijziging was nodig om de uitgifte mogelijk te maken van niet-royeerbare 'certificaten, zulks in verband met het voornemen van de vennootschap om voor haar aandelen notering aan de effecten beurs aan te vragen. Het ligt in de bedoe ling van het bestuur aandelen A te creëren en deze gelijk te stellen met prioriteits aandelen. Daarnaast kunnen aandelen B worden uitgegeven, welke echter in han den komen van een administratiekantoor dat hiervoor niet-royeerbare certificaten zal uitgeven. De vereniging effectenbe scherming heeft op de consequenties hier van vooraf gewezen door aandeelhouders voor te houden dat aan een niet-royeerbaar certificaat geen enkel stemrecht kan wor den ontleend. Deze vereniging achtte de statutenwijziging dan ook onaanvaardbaar De wereldbank heeft in het derde kwar taal van 1957 in totaal elf leningen van tezamen 214,3 miljoen dollar verstrekt. Dit is het hoogste driemaandelijkse to taal, dat de bank ooit heeft verstrekt. De bank behaalde in het derde kwar taal een nettowinst van 10,1 miljoen dol lar, vergeleken met 8,2 miljoen dollar in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De gezamenlijke reserves bedragen thans 300,2 miljoen dollar. In het derde kwartaal traden Ghana, Ierland, Saoedi-Arabië en de Soedan tot de Wereldbank toe. Eind september waren 64 landen met een totaal inge schreven kapitaal van 9.333 miljoen dol lar aangesloten. De directie van de n.v. Rotterdamsche Scheepshypotheekbank te Rotterdam stelt 6 pet. pandbrieven serie A beschikbaar, in stukken van 1.000, tot de koers van 99 percent. De lening is aflosbaar in tien ge lijke jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt op 1 juli 1963. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan vóór 1 juli 1963. Beursnotering te Amsterdam en Rotterdam zal worden aangevraagd. De hypothecaire geldlenin gen op schepen beliepen per 31 oktober 80 miljoen; de pandbrieven en schuld bekentenissen 75 min. op korte termijn wederom vergunning aan te vragen, aan een nog niet bepaald aantal werknemers ontslag te verlenen. Bij de Koninklijke Demka Staalfabrieken te Utrecht zijn plus minus 2000 personen werkzaam. Naar het A.N.P. verneemt, zijn ook moei lijkheden gerezen bij Werkspoor n.v. te Utrecht. Hier zit het knelpunt vooral in de afdeling wagonbouw en de orders voor de spoorwegen. Een Argentijnse order is reeds enkele maanden geleden afgewerkt en is niet opgevolgd door een tweede order1 van die zijde, zoals aanvankelijk werd ver wacht. Men heeft evenwel nog geen ingrij pende maatregelen genomen. Wel zijn bij de Utrechtse Elektro-Metaal- industrie (E.M.I.) 50 personen ontslagen. Bij Gispen Staalmeubelfabrieken te Cu- lemborg zijn eveneens arbeidskrachten we gens vermindering van de produktie afge voerd. Vele kleinere metaalindustrieën in de provincie Utrecht overwegen eveneens ontslag voor een deel van het personeel. Tijdelijke vrachtverlaging: De North Continent Portugal Conference (South Bond) zal aan contractanten tot nader order een tijdelijke vrachtverlaging van 10 pet. toestaan, met handhaving van de reeds van kracht zijnde 10 pet. onmiddellijk rabat. Verder zal een tijde- lijke 10 pet. vrachtverlaging worden toegestaan op buiten het contractsysteem vallende ijzerver- l verschepingen. Deze tijdelijke vrachtverlagingen, j die betrekking hebben op verschepingen van ha- I veils in de Hamburg—Duinkerken-range naar Lissabon—OportoLeixoes zullen van kracht wor den voor verschepingen die plaate vinden met schepen, die de lading op of na 11 november 1957 zullen aanvangen. Goede zaken bij Riva De algemene gang van zaken bij de n.v. Riva te Amsterdam kan, gezien de onevenwichtigheid in de Nederlandse economie, bevredigend wor den genoemd, zo deelt de directie mede. De bru to omzet daalde door de bestedingsbeperking in geringe mate. De loonsverhogingen en de huur verhoging deden het kostenpeil stijgen. De kos ten voor de uitbreidingen zullen het volgend jaar hun invloed gaan uitoefenen op- de resultaten. Voor deze investeringen zijn voorzieningen ge troffen. Vergroting van het kapitaal ligt niet in het voornemen. De resultaten'van dit jaar zul len, indien zich geen buitengewone omstandig heden voordoen, hoewel lager dan over 1956, be vredigend zijn. Jubileumgeschenk Unilever Bii het 25-jarig bestaan van de „Unilever" heeft het personeel een cadeau toegezegd dat nu, drie jaar later, door de voorzitter van het „Co mité Jubileumgeschenk", dr. J. Sirks, aan de groepsdirectie is overgedragen: een bronzen beeld, ontworpen en uitgevoerd door de Rotter damse beeldhouwer Willem A. Verbon en voor stellend „man en paard", symbolisch weergevend de inspanning, die de mens zich getroost om de moeilijk te breidelen krachten der natuur in goede banen te leiden, zoals de heer Sirks als woordvoerder van het comité het uitdrukte. Leergang jonge academici De heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, heeft in hotel Belvedère te Noordwijk aan Zee de leer gang voor jonge academici geopend, die is inge steld door het Verbond van Nederlandse Werk gevers, het Nederlands Instituut voor Efficiency en het Centraal Sociaal Werkgeversverbond. De ze leergang zal 8 weken duren. Gedurende deze tijd zullen de deelnemers zich beraden over fun damentele vraagstukken van bedrijfsleiding. Dividendvoorstel Albatros Commissarissen der Albatros Superfosfaatfa- brieken n.v. te Utrecht hebben besloten om aan de begin december te houden algemene vergade ring van aandeelhouders voor te stellen op de cumulatief preferente aandelen 6 percent en op de gewone aandelen 7 percent dividend uit te keren (v.j. 6 pet. op de pref. en 8 pet. op de ge wone aandelen). Oostenrijk-Rusland De komende dagen zullen in Moskou bespre kingen over een nieuw Oostenrijks-Russisch handelsverdrag beginnen. Volgens dit verdrag zal de Sovjet-Unie jaarlijks 500.000 ton steenkool, 150.000 ton ijzererts en 50.000 ton cokes naar Oos tenrijk exporteren in ruil voor onder andere 60.000 ton plaatijzer. Jaarvergadering Koudijs Od de jaarlijkse algemene vergadering van de n.v." Koudijs' Voederfabrieken B.K. werden de jaarstukken over het boekjaar 1956-1957 goedge keurd en het dividend bepaald op 10 pet. Over de gang van zaken in het thans lopende boekjaar is de directie tevreden. ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 Thans is een nota van wijziging op de begroting van het Gemeentefonds ver schenen, waarin wordt voorgesteld de al gemene uitkering aan gemeenten voor 1958 te bepalen op f 757.583.400 en de reserve over de lopende dienst vast te stellen op 89.000.000. Uit de toelichting blijkt dat de middelen voor de belastinguitkering worden ge raamd op 325.609.000,— van welk bedrag echter 7 miljoen voorlopig wordt geblok keerd. Het voor onmiddellijke uitkering beschikbare bedrag kan derhalve worden gesteld op 318.609.000. De inkomsten van de gemeenten zullen in 1958 ruim 28 mil joen hoger zijn dan de inkomsten volgens de oorspronkelijke raming voor 1957, welke 290.345.200 beliep. Bij de raming van het percentage der algemene uitkering voor 1958 dient, met het oog op de eisen van de huidige situatie op financiëel en economisch gebied, de grootst mogelijke beperking in acht te worden genomen. Toch wordt een verho ging van het uitkeringspercentage met 3 punten voorgesteld. Het totaalbedrag van de algemene uitkering voor 1957 tegen 145 pet. wordt geraamd op 718 miljoen. Bij een uitkeringspercentage van 148 beloopt het totaalbedrag van de algemene uitke ringen voor 1958 ongeveer 742,5 miljoen, of 24,5 miljoen meer dan in 1957. Wordt ver volgens rekening gehouden met een maxi mum van 15 miljoen voor in 1958 toe te kennen subjectieve verhogingen, dan be draagt de totale vermeerdering van de ge meentelijke inkomsten in 1958 ten op zichte van 1957 67,5 miljoen. Deze vermeer dering wordt voldoende geacht om de on vermijdelijke uitgavenstijgingen, welke zich ondanks de eis tot beperking zullen voordoen, op te vangen. In het bijzonder wordt gedacht aan de gevolgen van de hoge rentestand en aan die van de loon- compensatie voor de huurverhoging van 1 augustus 1957. Daartegenover staat, dat de onmogelijk heid tot omvangrijke nieuwe investeringen tevens een matigende invloed zal uitoefe nen op de behoeften van de gewone dienst. Ook overigens wordt van de gemeenten verlangd, dat zij er naar zullen streven het uitgavenpeil in 1958 zo laag mogelijk te houden. ADVERTENTIE omdat zij uit Zwitserland komen U kunt niet zonder meer afgaan op de goede naam die de Zwitserse horloge-industrie over de hele we reld verworven heeft en dus maar klakkeloos aannemen, dat elk Zwit sers horloge een goed horloge is. Ook hier dekt de vlag niet altijd de lading. Een goed horloger zal ech ter nimmer die naam misbruiken. Zijn naam en die van de Zwitserse horloge-industrie zijn uw garantie. Schenk uw vertrouwen aan: s- i *S-ftS Grote Houtstraat 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 Uit van het Centraal Bureau voor de Statistiek afkomstige voorlopige gegevens blijkt, dat in het derde kwartaal van het lopende jaar by het gezamenlijke levens verzekeringbedrijf voor een totaal-bedrag van 924,4 miljoen aan nieuwe verzekerin gen is afgesloten. Daarmede werd het in de corresponderende periode van 1956 behaal de produktie-resultaat van 794,1 miljoen met 130,3 miljoen overtroffen, hetgeen neerkomt op een produktie-accres van 16,4 percent, aldus deelt de voorlichtingscom missie uit het levensverzekeringbedrijf mede. Het grootste gedeelte van de produktie in het 3e kwartaal wordt door nieuwe renteverzekeringen (dadelijk ingaande lijf renten, oudedags-, weduwen- en wezen pensioen, ideaal- en opvoedingsrenten en dergelijke gevormd. Van deze soort ver zekeringen werd voor een bedrag van 451,3 miljoen of 48,8 percent afgesloten tegen vorig jaar 397,6 miljoen of 50,1 percent. Daarna volgen de kapitaalverze keringen, waarvoor een produktie werd ge noteerd van 410,9 miljoen of 44,5 percent (vorig jaar 341,5 miljoen of 43 percent. Het valt op, dat het pei-centueel aandeel van de kapitaalverzekering in de totale produktie dit jaar groter en dat van de renteverzekering minder is geweest dan in het 3e kwartaal 1956. Blijkbaar heeft er voor het sluiten van kapitaalverzekeringen, teneinde langs deze weg tot bezitsvorming te komen, in het 3e kwartaal van dit jaar Het vijftig man sterke personeel van de confectiefabriek Lou de Groot n.v. te Val- thermond (Gr.) heeft aanzegging gekregen, dat dit bedrijf over veertien dagen wordt opgeheven. De directie, die het pand te Valthermond voor tien jaar heeft gehuurd, wil nu trachten een ander bedrijf hiervoor aan te trekken om zodoende voor het per soneel een nieuwe werkkring te vinden. De n.v. Algemene Industriële Mynbouw- en Exploitatiemaatschappy (A.I.M.E.) te Djakarta heeft over 1955 een netto verlies geleden van rp. 1.204.329. Over 1956 is een winst behaald van rp. 830.843. Dit wordt in mindering gebracht op het verlies a.p., waarna rp. 373.486 ten laste wordt gebracht van de algemene reserve. De werkzaamheden op de mangaanerts- concessie in West-Java worden belemmerd door plaatselijke moeilijkheden, waardoor de produktie van mei tot september 1956 geheel kwam stil te liggen. De resultaten waren dan ook teleurstellend. Een deel van het mangaanbedrijf werd in november overgedragen.aan de P.T. Utami, een na tionale Indonesische maatschappij. Of- schqon de sanering,, die ip. .1956. werd. door- gévöërd, als eerste gevolg heeft gehad dat het verlies over 1955 voor een belangrijk deel kon worden gecompenseerd, mag er niet op worden gerekend dat het resultaat van deze sanering reeds in 1957 volledig tot uiting zal komen, aldus het verslag. De depressie boven het Middellandse Zeegebied vult nu geleidelijk op en ver plaatst zich in oostelijke richting Gelijktij dig verplaatste het hogedrukgebied boven Scandinavië zich iets naar het zuiden. Als gevolg van deze ontwikkelingen neemt de wind in onze streken geleidelijk in kracht af, waardoor ook de aanvoer van zachte lucht uit midden-Europa in betekenis af neemt. Met het naderbijkomen van het hogedrukgebied wordt de kans op opkla ringen groter. Door deze veranderingen zal het temperatuurverloop een langzame daling vertonen. WEERRAPPORTEN Woensdag 13 november Zon op 7.58 uur, onder 16.54 uur. Maan op 22.40 uur, onder 12.43 uur. Maanstanden 14 nov. 22.59 uur laatste kwartier. 21 nov. 17.19 uur nieuwe maan. 29 nov. 07.57 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 13 november Hoog water: 7.03 en 19.24 uur. Laag water: 2.37 en 14.56 uur. Temperaturen buiten- s cc i to - U en binnenland heden- v? d morgen 7 uur. Neerslag: .So S o G Ss laatste 24 uur. '2 O Helsinki nevel nw -6 0 Stockholm mist wnw -1 Oslo onbewolkt windst. -3 0 Kopenhagen geheel bew. ono 5 0 Aberdeen geheel bew. ozo 8 3 Londen geheel bew. no 9 2 Amsterdam geheel bew. no 9 0 Brussel geheel bew. no 9 0,4 Luxemburg geheel bew. no 7 0,4 Parijs mist windst. 3 0 Bordeaux mist wzw -0 0 Grenoble geheel bew. no 6 0 Nice onbewolkt nnw 10 0 Berlijn geheel bew. no 7 0,1 Frankfort geheel bew. nno 9 0,4 München motregen n 6 13 Zürich motregen windst. 6 7 Genève nevel windst. 4 0 Locarno licht bew. ono 3 0 Wenen regen nnw 7 21 Innsbruck nevel windst. 6 15 Rome nevel windst. 7 0,2 Ajaccio onbewolkt o 7 0 Mallorca half bew. n 7 0 Den Helder geheel bew. ono 8 0,1 Ypenburg geheel bew. ono 9 0,1 Vlissingen geheel bew. ono 9 0,1 Eelde zwaar bew. ono 8 0,1 Twente geheel bew. ono 8 0,1 De Bilt zwaar bew. ono 8 0,1 Eindhoven geheel bew. o 9 0,1 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. ono 9 0,1 44. Hoewel Zwarte Dolf zich gelukkig mocht prijzen, dat hij in het water terecht was gekomen, was hij toch alles behalve goed geluimd, toen hij opdook. En zijn gram steeg nog enkele graden, toen hij zijn brandweerauto in de gracht zag lig gen. „Hoe komen jullie hier?!", bulderde hij zijn spuitgasten toe. „Kan ik dan geen moment de hielen lichten, zonder dat jullie in zeven sloten tegelijk rijden?!" „We wil den u helpen, baas", gorgelde spuitgast 1. „We wilden u opvangen en toen„Hel pen viel Zwarte Dolf hem smalend in de rede. „Jullie hebben me van de wal in de sloot geholpen! Al ons materiaal in het waterals er straks ergens brand mocht komen, kunnen we er niet bij zijn!" „Wel toevallig, dat u zoiets zegt, baas", merkte spuitgast 3 op, in de verte turend. „Wat bedoel je daarmee?!", bulderde Zwarte Dolf, de spuitgast bij de schouders vat tend en hem heen en weer schuddend. „Zeg niet, dat er werkelijk ergens brand is!!" „Weleh als u het niet wilt, zal ik het niet zeggen", stamelde spuitgast 3 benauwd„M-maar als u omkijkt, z-zult u zien, dat daar in de verte rook opstijgtI" meer animo bestaan, aldus genoemde com missie. In de categorie volksverzekering kwam voor een bedrag van 62,2 miljoen of 6,7 percent van het totaal aan nieuwe posten tot stand tegen 55 miljoen of 6,9 percent in het 3e kwartaal 1956. Gedurende de eerste negen maanden van dit jaar werd voor een totaal van 2795,4 miljoen aan nieuwe verzekeringen inge schreven. In hetzelfde tijdbestek in 1956 werd voor 2565,3 miljoen gecontracteerd. Dit betekent, dat 1957 na drie-kwart jaar reeds een produktie-voorsprong heeft van 230,1 miljoen. Wanneer de in het 4e kwartaal te boeken resultaten niet tegen vallen, ziet het er naar uit, dat het levens verzekeringsbedrijf het jaar 1957 met een nieuw produktie-record zal kunnen af sluiten. Tot het curatorium der Staalstudie- stichting Rotterdam zijn alsnog toegetreden de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, dr. F. W. T. Hunger, alge meen secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rotterdam, ir. A. H. Ingen-Housz, president-directeur van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken n.v., de heer C. von Lindern, direc teur van de Nederlandse kabelfabriek n.v., de heren J. Fentener van Vlissingen en J. H. Oerlemans, directeuren van de steen kolen handelsvereniging n.v. en ir. J. van Waes, chef chemische bedrijven van de Staatsmijnen. Van het curatorium der stichting is voor zitter mr. K. P. van der Mandele, secreta ris dr. J. F. de Meijer, 2e secretaris dr. F. W. T. Hunger en penningmeester J. Smith. Zoals bekend heeft de staalstudie-stich- ting ten doel de mogelijkheden te onder zoeken tot vestiging van een hoogoven- en staalindustrie in de omgeving van Rotter dam en de voorbereiding van daartoe strekkende plannen. Een exportcombinatie van zes Neder landse jachtwerven, die reeds gedurende enkele jaren schepen bouwen in opdracht van particulieren in de Verenigde Staten, is in moeilijkheden gekomen doordat een Amerikaan, die als tussenpersoon optrad bij het afsluiten van de bouwopdrachten, onregelmatigheden moet hebben gepleegd bij de afwikkeling van termijnbetalingen. In ons land bestond al geruime tijd arg waan ten opzichte van deze agent. De voorzitter en de secretaris van de export combinatie zijn naar Amerika gereisd om de zaak te onderzoeken. Gebleken is dat de Amerikaan de ter mijnbetalingen, die de opdrachtgevers, zo als bij de jachtbouw gebruikelijk, telkens doen als de bouw van hun schepen bepaal de stadia hebben bereikt, achterhield of niet op tijd afdroeg. Tegenover de Neder landse exportcombinatie verklaarde hij dan het geld van de opdrachtgevers nog niet te hebben ontvangen, terwijl dit wel het geval was. Met deze affaire zouden honderdduizenden guldens zijn gemoeid. De Nederlandse en Belgische justitie hebben maandagavond weer een inval ge daan in de speelzaal op het grondgebied van Baarle-Hertog-Nassau. Omstreeks negen uur omsingelde een dertigtal Ne derlandse politieagenten het huis waar roulette werd gespeeld, terwijl de par ketten van Justitie van Turnhout en Bre da zich in de speelzaal begaven. Daar be vonden zich ongeveer veertig spelers, waarbij verscheidene Belgen. Het geld en de fiches werden in beslag genomen en de spelers werden verhoord. De Belgen mochten naar huis terugkeren, maar de Nederlanders werden meege nomen naar het politiebureau te Breda Ook de inboedel werd door de Nederland se politie meegenomen naar Breda. Misleiding. Uit het tweewekelijkse o:, gaan van de Oostduitse communist', sche partij „Neuer Weg" blijkt, dji arbeiders van een spoorwagenfabrie'.- in Niesky onlangs gestaakt hebbed Volgens het blad waren zij misleid doo- „negatieve en vijandige elementen' Blanken. Een groep blanken poogt fe voorkomen dat een neger-weduwe zie'- vestigt in een plattelandsgemeente waar alleen blanken woonden, Yorktown in de Amerikaanse staai Virginia. Vrijdagavond is bij haai nieuwe huis geschoten en met stenen gegooid. Na dat incident is zij niet naar de woning teruggekeerd. De po. litie heeft nog geen arresties verricht Intiem. Koning Gustaaf Adolf van Zwe- den heeft maandag zijn 75ste verjaar, dag in Napels intiem gevierd met ningin Louise en zijn vier kinderen, koningin Ingrid van Denemarken, prins Bertil en de hertogen Sigvar en Karl Johann. Uitgeleverd. De Hongaarse autoriteiten hebben de voormalige Joegoslavische politiechef Pavao Cekad aan Joegosla. vië uitgeleverd. Pavao Cekad, die na de oorlog naar Hongarije vluchtte zou verantwoordelijk zijn voor meer dan vijftig moorden tussen 1941 en 1944.Ook zou hij medeplichtig zijn geweest aan martelingen van Serven en joden. Mea dan 220 personen zullen tegen hem ge. tuigen, aldus de Joegoslavische pers, Critiek. Britse dansleraren hebben critic geoefend op prinses Margaret, omda; de belangstelling voor conventionele dansen zou zijn afgenomen sinds be kend is geworden, dat de prinses veel voelt voor „rock 'n' roll". Ongeluk. Nabij St. Paul op het Franse eiland Réunion, in de Indische oceaan, zijn 25 personen om het leven geko men, doordat een autobus van een vijf- tig meter hoge rots stortte. Waarschuwing. De Turkse ondergrondse beweging op Cyprus, de Volkan, heel! in strooibiljetten gewaarschuwd dat voortaan voor elke Turk, die door toe doen van de Griekse illegale organi satie EOKA om het leven komt, vijl Grieken zullen worden gedood. (Dezer dagen is een Turks-Cyprische politie agent vermoord). Sleutel. De president van India, Rajenira Prasad, heeft te Bombay het vijftien de wereldcongres van vegetariërs ge opend met een toespraak waarin hij verklaarde dat het vegetarisme cie sleutel vormt tot de „ontsnapping aan de waterstofbom", omdat het geba seerd is op eerbied voor het leven in al zijn vormen. Onthouders. Op voorstel van Nederland heeft de UNO met 62 stemmen voor, geen tegen, bij tien qnthoudingen, be sloten de komende vijf jaar het ambt van Hoge Commissaris voor de Vluch telingen te laten bestaan. Acht com munistische landen onthielden zich van stemming, alsmede India en Birma, Overwerkt. De Indische minister van Verdediging, Krisjna Menon, heeft maandag voor de aanvang van de ver gadering van de Veiligheidsraad over Kasjmir een instorting gehad. Menon, die reeds eerder in februari van dit jaar tijdens het debat over Kasjmir een instorting had gehad, kwam la ter toch naar de vergadering. Nadat hij anderhalf uur had gesproken werd de vergadering op voorstel van de Rus Sobolev verdaagd. Volgens Indi sche delegatieleden is Menon over werkt. Eenheid. De regering van Ghana zal een wetsontwerp indienen, dat het stichten van politieke partijen op basis van ras, stam of godsdienst verbiedt. Volgens de minister van voorlichting Kofi Baako, moet het ontwerp worden ge zien als een uiting van vastbesloten heid der regering, om de eenheid van Gha a te handhaven. De Ghanezen be horen te weten, dat zij in de eerste plaats getrouw tegenover hun land moe ten zijn. Aardige man. Een 32-jarige Tsjechische misdadiger, is zaterdag ter dood ver oordeeld wegens moord van zeven personen en aanranding van zeventien meisjes van zes tot twaalf jaar oud, tussen 1951 en 1955. Waklaw Mrazek zal binnenkort worden opgehangen, al dus een bericht in een Praagse krant. Hij deed ook vier pogingen tot dood slag en pleegde 82 diefstallen. Onder zijn vrienden en kennissen stond hij bekend als een „vriendelijke aardige man". NAAR ALLE waarschijnlijkheid is Uranus de planeet die het grootst aantal malen is ontdekt. Wanneer hij het dichtst bij de aarde staat komt zijn lichtkracht overeen met die van een ster van de 6de grootte, zodat alleen mensen met buitengewoon scherpe ogen in staat zijn de planeet met het ongewapende oog waar te nemen, mits hij in een niet al te rijk met sterren be zaaide hemelstreek staat. Toen Wilhelm Herschel in 1781 bij toeval een nieuwe planeet ontdekte, die later Uranus werd gedoopt, was dit hemellichaam al vele malen te voren met de kijker ontdekt. Lemonnier had hem in 1768 niet minder dan achtmaal ge registreerd en indien hij toen wat beter had nagedacht, zou hij de roem hebben geoogst die 13 jaar later aan Herschel ten deel viel. Zo erg rouwig over de ontglipte roem behoefde Lemonnier nu ook weer niet te zijn, want na de ontdekking van Herschel bleek achteraf, dat de nieuwe planeet al sinds 1690 op verscheidene sterrenkaarten als ster aangetekend stond. Hij was dus al eeuwenlang waargenomen, zij het dan steeds door kijkers. Maar ook zonder kijker zijn met Uranus de nodige avonturen beleefd. Reizigers wisten te vertellen, dat Indianenstammen van Noord-Amerika de planeet reeds ken den, lang vóór Herschel hem had ont dekt, een bericht dat door de ongelovige blanken niet zó maar voor zoete koek werd gesliktAls een blanke (met zijn onscherpe) ogen de planeet niet kan zien, mogen we immers op de voorhand aannemen, dat een Indiaan minstens even zwakke ogen heeft? Inmiddels is het ongeloof van de blanken in dit opzicht wat geluwd, nadat gebleken is, dat zich in eigen kring ook waarnemers met buitengewoon scherpe ogen bevinden, zodat ook enkele blanken er zich op kun nen beroemen de planeet met ongewapend oog te hebben gezien. Tot hen behoort o.a. prof. dr. O. Thomas, die in zijn boek je „Ilimmel und Weltall' hiervan zegt: „Ik heb hem (Uranus) herhaaldelijk zonder di hulp van enig instrument gezien, en hel is mij eveneens meermalen gelukt anderen deze planeet zonder optische hulpmiddelen te tonen". De 'veronderstelling, dat Uranus zo nu en dan met het blote oog is waargenomen, nog vóór er sterrenkijkers bestonden, is thans weliswaar niet meet te bewijzen, maar in verband met deze uitlating is die veronderstelling wel zee' waarschijnlijk, Waaruit weer blijkt dat we de Indianen niet al te gauw voor op scheppers moeten uitmaken Deze waarschijnlijkheid wordl nóg groternu bekend is, dat er mensen bestaan met een soort wonder-ogen. Tot hen behoorde een kleermaker die 100 jan' geleden in Breslau woonde en Schön heet te. Hij ivas in staat bij volkomen heldere hemel de eerste en de derde maan van Jupiter te onderscheiden, een volkomen onmogelijke prestatie voor mensen met normaal-goede ogen. De juistheid van deze ongelofelijke bewering werd door de astro noom Schumacher en de geograaf Alexan der von Humbold onderzocht en het bleek hun, dat Schön deze twee wachters van Jupiter inderdaad met het ongewapende oog kon zien. Toen Schön een hoge. leef tijd had bereikt, beklaagde hij er zich notabene over, dat hij beide manen niet meer als scherpe lichtpuntjes kon onder scheiden, maar dat hij ze „iets in de lengte uitgerekt" zag! Over scherpe ogen gesproken, weet dat een normaal mens slechts 600 sterren aan de hemel kan zien? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2