DRUM SHAG Grote activiteit achter de schermen in Jordanië KLINGDECOR N.V. DE HOUTWERF j§§H van Douwe Egberts is! ■FII.ATFJ.1F. Tweede kunstmaan „zag" en seinde veel meer dan eerste Neli Herbert Vijftig jaar geleden Van dag tot dag J half zware shag half zwaar - heel lekker! Boelganin: „Niet teveel herrie over de hond" ^Praatótoel DiNSDAG 12 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Theater Anti U weef niet h&lf hoe lekker die Hoessein zou de politieke koers handhavenmaar zich van onpopulaire ministers ontdoen Vervalste meesterwerken aangetroffen in Parijs Olieprospectie in gevaar in zuidelijke Sahara Oliemaatschappij eist betere bescherming Kroesjtsjev deed belofte aan Lithauer gestand UNO wil met spoed rapport over de atoomstraling Algemene stemmen voor Indisch compromis De „Bellatrix" is nog niet vlot Op de EEN GOED PORTRET maken heeft tijd nodig Ambtenaren richten politieke partij op Uit Haarlems Dagblad van 12 november 1907 Het moet alle Indonesische staatsbur gers die in Nederland verblijven, een voordurende ergenis zijn dat in hun eigen land de ongeschreven wetten van gast vrijheid en de geschreven wetten ter be scherming van de veiligheid en de rechts zekerheid van vreemdelingen zozeer wor den geschonden, terwijl zijzelf, als vreem delingen in Nederland, kunnen vertrouwen 0p een consequente eerbiediging hunner persoonlijke vrijheid en belangen. Dat lijkt ons de schrijnendste gewaar wording voor alle goedwillende Indone siërs: dat zij geconfronteerd worden met een gebrek aan beschaving in hun rege ringskring waardoor een gemakkelijk op le zwepen massa gebracht wordt tot daden die in het buitenland een bar slechte in druk maken. Het is daarom een verheugend verschijn sel, dat sommige plaatselijke autoriteiten in Indonesië blijk geven van een juiste houding tegenover de geconstateerde bru talisering van Nederlandse eigendommen en streng optreden tegen uitwassen. Het is voor hen ongetwijfeld een door zichtige taktiek, waaraan Djakarta zich schuldig maakt: het opblazen van een der problemen, die in de verhouding tussen het voormalige moederland en de vrijgevoch ten voormalige kolonie zijn overgebleven, tot een zaak van leven en dood, teneinde de geringe vorderingen van het jonge In donesië in de richting van een gezonde staat aan de critiek der massa te onttrek ken. Het gehamer op het aambeeld van „West-Irian" moet onvermijdelijk vele ver standige Indonesiërs als uiterst hypocri tisch voorkomen, omdat zij welen dat hun land ook zonder dit probleem nog vraag stukken genoeg heeft te doorworstelen, zonder dat er veel uitzicht op een oplos sing bestaat. Zij weten ook, dat een eventueel bezit van Nieuw-Guinea Indonesië niet uit de economische en politieke misère zou hel pen, doch integendeel nog een last te meer zou toevoegen aan de vele, die het regiem van Soekarno te torsen heeft. Waarbij moet worden verondersteld dat Nieuw- Guinea zelf door inschakeling bij Indo nesië de eerste decennia vergeten en ver loren land zou zijn. De hypocrisie is nog des te duidelijker, doordat de wrevel van Djakarta zeer tak- tisch ophoudt bij de grens tussen het Ne derlandse en Australische deel van het eiland. Daar houden blijkbaar alle his torische en ethnologische verbondenheden op, die Nieuw-Guinea met Indonesië heten samen te smeden. Intussen is de tweede „Irian-week" be gonnen en helaas is in sommige Zuidameri- kaanse en Aziatische landen partijkeuze in deze aangelegenheid merkbaar ten gunste van Djakarta. Voor zover deze keuze haar oorsprong vindt in een verlangen tot rege ling van het conflict via internationale or ganen, zou men kunnen spreken van een eerlijk bedoelde keuze. Doch wanneer zij zou zijn gebaseerd op het theater, dat in Djakarta wordt opgevoerd als een „massa beweging", zou men slechts kunnen be treuren dat in die landen niet objectiever kan v/orden geoordeeld over een situatie, die met provocaties en manoeuvres ten onrechte als een „brandende kwestie" is aangeblazen. De voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn, heeft op het partijcongres van jongstleden zaterdag te Utrecht onder meer een uitlating gedaan, die waard is van een korte kanttekening te worden voorzien, al ware het slechts om een alge meen verschijnsel te signaleren dat een gevaar -voor de politieke en maatschap pelijke verstandhouding in Nederland in houdt. Het verschijnsel namelijk, dat soms politieke partijen tegenstellingen zoeken en scheppen in een sector, waar zij niet te vinden zijn en niet thuishoren. Mr. .Van Doorn verklaarde, dat de moti vering van het samengaan der A.R. en C.H.U. in Den Haag bij de gemeenteraads verkiezing van volgend jaar deed denken aan anti-papisme, aangezien daarin werd gesproken van de noodzaak ener grotere protestantse kracht tegenover de groeiende invloed van het rooms-katholicisme. Deze uitlating, waartegen de voorzitter der A.R.P., dr. Berghuis, maandagavond op een vergadering te Amsterdam van leer getrokken is, was kennelijk gebaseerd op een begripsverwarring. Het Haagse pro testantse samengaan, de bundeling tegen het „rooms-katholicisme", is immers niets anders dan een politieke stellingneming tegen politieke tegenstanders iets wat in het politieke leven basis van activiteit Pleegt te zijn. Dat de K.V.P. als eenheidspartij der ka tholieken fungeert, heeft zijzelf duidelijk genoeg en vaak genoeg onderstreept. Dat zij die eenheid als een religieuze plicht aan katholiek Nederland voorhoudt, eveneens. De vermenging van religieuze en politieke beginselen komt van héér kant. Haar politieke tegenstanders, die kracht verzamelen om zich te weren, kan dus moeilijk worden verweten dat zij tegenstellingen scheppen op religieus ter rein, zolang de K.V.P. dat religieuze gebied met het politieke identificeert. ADVERTENTIE Haagse Aquarellisten. Van 16 novem ber tot 16 december wordt in het Leids museum „De Lakenhal" een tentoonstelling gehouden door de groep „Haagse Aqua rellisten". (Van onze reisredacteur) AMMAN, Jordanië Een week lang hebben radio-Cairo en radio-Damascus nu brandende pijlen op de Jordaanse hooiberg afgeschoten, de Jordaanse re gering beschuldigend van verraad in de Palestijnse kwestie en de bevolking aan gezet tot moord op koning Hoessein. Radio-Caïro schold zondag drie uur zon der onderbreking. In Damascus de monstreerde de massa tegen Hoessein en in de afgelopen twee weken zijn aan zienlijke hoeveelheden lichte wapens en explosieven Jordanië binnengesmokkeld. Nochtans blijft Jordanië uiterlijk verras send rustig. Enerzijds houdt het leger onder de staat van oorlog de bevolking streng onder de duim, anderzijds lijken zelfs de Palestijnse vluchtelingen Cairo's kennelijke leugens niet meer te geloven. Achter de politieke schermen heerst ech ter wel grote activiteit. Na lange kabinetszittingen heet het, dat koning Hoessein de regering zal reorgani seren en zich onder anderen zal ontdoen van de hoogst onbeminde Samir Rifai, de waarnemend premier en minister van Bui tenlandse Zaken, die de pro-Amerikaanse politiek lanceerde. In zijn plaats wordt de ooccccoco LUXEMBURG. - Met afbeeldingen van Luxemburgse kantonnale wapens wordt 4 december a.s. een serie post-% zegels van zes waarden in drie ver- schillende tekeningen in omloop ge bracht. De reeks is uitgevoerd in meer- kleurenrasterdiepdruk en is als volgt samengesteld: 25 c. 5 c. en 2 fr. 3 25 c. met het wapen van Luxemburg 80 c. 20 c. en 4 fr. -F 50 c. met het' wapen van Mersch: 1.20 fr. 4- 30 c. en) 7 fr3.45 fr. met het ivapen van Vianden. IERLAND. Luke Wadding 1588- 1657), een Franciscaner priester, die in', Rome het St. Isidore College en het Irish College stichtte, overleed 300 jaar geleden. De Ierse posterijen geven ter herdenking van dit feit op 25 november een serie postzegels van twee waarden, uit: 3 d. (blauw) en 1 sh. 3 d. (robijn-', kleur), beide met zijn portret. Het ont- i werp is ontleend aan een schilderij van' de Spaanse schilder Jusepe de Ribera.) OOST-DUITSLAND. - De Dag van del Postzegel 1957 is ook hier meer luister bijgezet met een postzegel van 5 pf (blauwgrijs op een beige ondergrond),', die een postrijder uit omstreeks 1563 laat zien. De zegel is ontworpen door\ Alex Bengs uit Berlijn. uiterst gematigde Said Moefti genoemd. Hoessein zou de buitenlandse koers niet willen wijzigen, maar haar laten leiden door minder aanstoot gevende figuren. In een exclusief interview zei Samir Rifai ons „dat de smerige Syrisch-Egyp- tische leugencampagne de Arabische een heid schaadt". „Als de een of andere fana ticus koning Hoessein inderdaad zou ver moorden, ontstaat een levensgevaarlijke toestand. Reeds in mei is een poging om de koning opzij te schuiven en Jordanië bij Syrië in te lijven op het nippertje verijdeld, maar de „dwazen" in Cairo en in Damascus geven het spel niet op. Hoewel geen zinnig mens' in de Turkse agressieve bedoelingen kon geloven, hebben wij ons als Arabieren solidair verklaard met Syrië. Onze be loning is nu wapensmokkelarij. De Syriërs ontkennen een Sovjet-satelliet te zijn, maar woorden alleen zijn een onvoldoende bewijs daarvoor. De Egyptische en Syrische beschuldigingen, dat wij het Jordaanse vólk onderdrukken, zijn leugens. De staat van oorlog is slechts nodig om onder mijnende acties tegen te gaan," aldus Samir Rifai. Al zijn Cairo's berichten omtrent relletjes in Jordanië bepaald onwaar, toch blijft de toestand explosief. Een kabinetswijziging zou stoom afblazen zijn. Hoewel buiten landse waarnemers overtuigd zijn van Hoesseins vastbeslotenheid om de Ameri kaanse kaart te blijven spelen, blijft de positie van de koning uiterst wankel, want hoogstens een derde van het volk is loyaal. Het eventueel heenzenden van onpopulaire ministers wijst toch op de wens zo weinig mogelijk aanstoot te geven. Of hij uitein delijk de druk van de volkswil blijvend kan weerstaan, blijft de grote vraag. Loyaliteitsverklaring (Reuter) Een uit tweehonderd man be staande afvaardiging van het half miljoen Palestijnse vluchtelingen in Jordanië heeft maandag in Amman de „misleidende anti- Jordaanse campagne" in de Egyptische en Syrische pers veroordeeld en aan koning Hoessein de steun van de vluchtelingen toegezegd. De vluchtelingen zijn bereid, zo verklaarden de afgevaardigden, in het Jor daanse leger dienst te nemen om onder leiding van koning Hoessein „hun gestolen rechten in Palestina" te heroveren. Zij kozen de koning tot president van het per manente congres van Palestijnse vluchte lingen. Zij eisten voorts, dat Syrische en Egyptische diplomaten naar de vluchtelin genkampen zouden komen, opdat zij met eigen ogen zouden kunnen zien dat de vluchtelingen de koning trouw zijn. Koning Hoessein heeft delegatie maandag in audiëntie ontvangen. Gerucbtenoorlog; (AFP-Reuter) In de vluchtelingen kampen zouden pamfletten verspreid zijn, waarin de Palestijnse vluchtelingen worden opgeroepen zich van de koning te ontdoen. Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" hebben Jordaanse eenheden geweigerd te schieten op opstandige vluchtelingen en zouden zij vervangen worden door fana tieke Bedoeïenen. In clandestiene blaadjes, die in de vluchtelingenkampen verspreid zijn, wordt, verhaald, dat koning Hoessein met Israëlische leiders en de Amerikaanse minister van Landbouw, Benson, die on langs Jordanië bezocht, overeengekomen is duizenden vluchtelingen naar afgelegen gebieden in Zuid-Jordanië over te brengen. De oelema's (mohammedaanse schriftge leerden) van Irak hebben in een gemeen schappelijke brief aan de koningen van Jordanië en Saoedi-Arabië en de presiden ten van Syrië en Egypte gevraagd om be ëindiging van de lastercampagnes die de Arabische landen onderling voeren. In de Arabische hoofdsteden volgt men de ontwikkeling in Jordanië gespannen. Men vreest, dat er zich binnenkort opzien barende gebeurtenissen zullen voordoen. TEL AVIV (AFP) Het in Tel Aviv verschijnende blad „Maariv" meldt dat in de afgelopen drie dagen verscheidene bom men zijn ontploft in de woningen van leden van het Jordaanse kabinet te Amman alsook in de woning van het hoofd van de veiligheidsdienst. MOSKOU (Reuter) Radio-Moskou zegt dat het moeilijk is niet te geloven, dat koning Hoessein heimelijk met Israel heult. In een uitzending in het Arabisch zegt de radio, dat de koning getoond heeft een vriend en bondgenoot te zijn van de ergste vijanden van de Arabische wereld de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Turkije. De politie in Parijs is op zoek naar een bende schilderijenvervalsers, die meester werken fabriceerden met de bedoeling deze in de Verenigde Staten te verkopen. De politie heeft meegedeeld, dat vijf van die vervalsingen in het bezit zijn gevonden van een Nederlander, die in Parijs woont. Zij heeft ook nog meegedeeld, dat hij toe gaf op het punt te hebben gestaan de schilderijen naar een kunsthandelaar in Houston (Texas) te zenden, maar hij wei gerde de namen te noemen van hen, die de vervalsingen tot stand hadden gebracht. Vijf schilderijen konden door de politie niet nader worden geïdentificeerd. Twaalf andere, die zich in handen van de douane autoriteiten bevinden, zijn „herkend". Het zijn vijf werken van Renoir, twee van Gauguin, één van Utrillo, één van Degas, één van Daumier, één van Cézanne en één van Rouault, de enige nog levende meester, die de vervalsing dus zelf kon constateren. ADVERTENTIE De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars enz. enz. Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500-11932 ALGIERS, (Reuter) De „Compagnie des Pétroles d'Algérie" heeft gedreigd al haar olie-prospectieploegen uit het zui delijke deel van de Sahara terug te roepen als hun veiligheid niet wordt gegarandeerd. Het aantal doden als gevolg van een aan val die vorige week op een prospectieploeg werd gedaan is gestegen tot achttien negen burgers en negen legionairs van het escorte. De genoemde oliemaatschappij die voor 60 percent in handen is van de Koninklijke Shell, heeft zeven concessies tot een gezamenlijke oppervlakte van 160.000 vierkante kilometer in het zuide lijke deel van de woestijn. Met vliegtuigen en patrouilles wordt nog steeds gezocht naar de bende, die de prospectieploeg heeft overvallen. Van mi litaire zijde verluidt, dat de bende uit on geveer zestig man bestaat. Het zijn de overlevenden van een eenheid kameel- ruiters, die drie weken geleden aan het muiten sloeg en haar Franse officier en Franse onderofficieren doodde. ALGIERS, (Reuter) Franse troepen hebben in de afgelopen week meer dan 120 Algerijnse verzetsstrijders gedood. Zon dag en maandagavond zijn meer dan vijf tig rebellen gesneuveld Leiders gepakt PARIJS, (Reuter) Bij overvallen in Parijs heeft de politie vijftien Noord-Afri kanen aangehouden, die worden be schouwd als de leiders van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront (UP) Deze ondergrondse centrale voerde het bevel over achthonderd „cel len" en dirigeerde vijfduizend aanhangers. In vier kleine hotels vond de polite de hoofdpersonen. Een bedrag van twee mil joen francs, bijgedragen door de Noord- Afrikanen in Parijs, werd in beslag ge nomen. CHICAGO (UP) Na een scheiding van elf jaar heeft een Lithause vrouw zich zondagavond in Chicago met haar twee kinderen weer bij haar man kunnen voe gen, een Lithauer, die in .1922 al naar Amerika geëmigreerd was. In 1939 was hij op verzoek van zijn moeder naar Lithauen teruggegaan om daar op haar zaak te letten. Hij trouwde daar en werd toen door de oorlog overvallen. Pas in 1946 kon hij naar de Verenigde Staten terugkeren, menend, dat zijn vrouw en twee kinderen wel snel zouden volgen Maar in plaats van naar Amerika wer den deze naar Siberië gestuurd, waar zij moesten werken op een collectieve boer derij. De man stelde alles in het werk om hen vrij te krijgen. Hij nam een juri dische raadsman in de arm en deze slaagde erin een onderhoud te hebben met Kroesjtsjev in Moskou. Dat was in janu ari 1956. De Russische partijleider was toen ook van oordeel, dat de familie niet langer gescheiden mocht blijven. Nu, bijna twee jaar later, blijkt, dat hij zijn belofte gehouden heeft. Via Stockholm voegde de 43 jaar oude Monika zich met haar twee kinderen bij haar man, die openlijk getuigde van zijn dankbaarheid ten opzichte van Kroesjtsjev. MOSKOU. (Reuter) De Sovjet premier, maarschalk Boelganin, heeft maardag op een receptie op de Zweedse ambassade ter gelegenhc.d van de ver jaardag van koning Gustaaf in een ge sprek met journalisten gezegd, dat de Laïka, in detweede Spoetnik „zondag, toen de laatste signalen ontvangen wer den", nog leefde. De Russische geleerde Skobeltsin, schudde echter zijn grijze hoofd toen de journalisten hem vroegen of Laïka nog in leven kan zijn. Boelganin zei, dat zondag nog berich ten over polsslag, hartslag en bloeddruk va.i de hond ontvangen zijn. Op de vraag, waarom dit niet in het officiële commu niqué van zondag was bekendgemaakt antwoordde de premier: ,Wijv zetten niet alles in die communiqué's. Wij willen niet teveel herrie maken over de hond". Voorts verklaarde hij, dat maandag geen berichten van de tweede Spoetnik zijn ontvangen. De vraag of er plannon zijn om Laïka levend naar de aarde terug te brengen vond hij „te technisch". Op de vraag of er nog meer Spoetniks zouden volgen antwoordde hij. „Nu zijn de Ame rikanen aan de beurt". Boelganin, die in een j oede stemming was, vertelde voorts, dat hij veel brie ven had gekregen van mensen, die zich als vrijwilliger meldden voor vluchten naar de maan. Er waren brieven bij van twee Amerikaanse vrouwen, van 23- en 24 jaar, maar hij wilde haar namen niet be kendmaken, omdat zij „misschien alleen maar op publiciteit uit ujn". De premier zei voorts, dat de batterijen van de tweede Spoetnik veel eerder dan die 'an de eerste uitgeput waren, omdat de tweede kunstmaan meer instrumenten bevatte en meer gegevens uitseinde. Professor Skobeltsin geloofde, dat Laïka dood moest zijn, al wist hij net niet zeker. Hij antwoordde op de vraag of het in de bedoeling had gelegen het hondje naar de aarde te laten terugkeren, dat dit „een heel andere kwestie is". Hij was er niet zeker van dat er een manier is om de hond naar de aarde 'erug te brengen. Op de vraag waarom de tweede Spoetnik naar zo grote hoogte was gezonden zei, hij dat het daar veel interessanter is. Hij gaf overigens toe nog niet gehoord te hebben, dat Amerikaanse deskundigen er in geslaagd zijn terugkeer van een ra ket naar de dampkring mogelijk te ma ken. Hij sprak zich uit voor wetenschap pelijke wedijver tussen Amerika en Rus land, dat is beter dan wedijver op het ge bied van wapens, meende hij. Het officiële Joegoslavische blad, „Bor- ba" heeft maandagavond geschreven dat het uit officiële bron in Moskou had ver nomen, dat het Russische ruimtehondje in zijn laatste voedsel op 8 november een sterke dosos opium had toegediend ge kregen, waaraan het dier was overleden. STOCKHOLM (UP) Het Zweedse communistische dagblad „Ny dag" schi eef maandag, dat men algemeen in Moskou aanneemt, dat men nu overal in Rusland op zoek is naar de ruimtehond, nada' deze ergens op Russisch grondge bied is „geland". In Moskou werd volgens hem algemeen geloofd, dat men het hond je uit de satelliet heeft laten terugkomen op de aarde, maar dat men het niet heeft kunnen vinden. „VeR-n vrezen, dat de hond na de landing gestorven is of dat zij zal omkomen, als de plaats, waar zij landde, niet spoedig zou worden gevon den", aldi.s het blad. En h .t is niet het enige, want ook de Moskouse correspon dent van de „Baltimore Sun" wist te mel den, dat de hond in de tweede Russische kunstmaan op aarde geland is. Hij zou met een katapult uit de satelliet zijn ge schoten en op 48 km van Moskou zijn neer gekomen. De correspondent kon echter niet zeggen of het dier levend dan wel dood is. NEW YORK (Reuter) - De politieke com missie van de UNO-Assemblee heeft maan dag met algemene stemmen een ontwerp resolutie aanvaard, waarin de wetenschap pelijke commissie van de TJNO wordt ver zocht ..zo spoedig mogelijk" een rapport ove de gevolgen van atoomstraling in te dienen. Het voorstel, dat was ingediend ddoor zestien landen, waaronder de Vere nigde Staten, Groot-Brittannië, Joegosla vië, Polen en Zweden vormde een com promis tussen eerder ingediende voorstel len en het was voornamelijk door India opgesteld. Tot dusver luidde de opdracht aan de wetenschappelijke commissie voor 1 juli verslag uit te brengen. In de resolutie wordt een beroep ot alle betrokkenen ge- d; an om „hun medewerking voort te zet ten door het verschaffen van beschikbare inlichtingen". Secretaris-generaal Ham- marskjöld wordt verzocht, tezamen met dp commissie na te ;aan, of de functies van de commissie moeten worden uitge breid en hoe dit kan geschieden. Tsjochoslowakije had tevoren zijn voor stel ingetrokken om „niet later dan be gin 1959" een wetenschappelijke conferen tie bijeen te roepen voor het bestuderen van het stralingsgevaar. Het Nederlandse motorschip „Bellatrix", dat aan de westkust van Jutland aan de grond is gelopen, is nog niet vlot. Ver moedelijk heeft de „Bellatrix" bij de stranding een vrij groot gat in de bodem opgelopen. Démasqué We waren op visite bij Herman en Tine, maar nog vóór het eerste kop thee op het kloostertafeltje, stond wisten we al, dat het gastvrij gebabbel niet van harte ging. Mijn vrouw keek mij tersluiks aan met die blik van: zouden ze herrie gehad heb ben? En ook in dit geval bleek haar vrou welijke intuïtie feilloos met de waarheid overeen te komen. Bij goede vrienden duurt het nooit lang alvorens ze met de huwelijksproblematiek op tafel komen en bij het tweede kopje zaten we dan ook midden in het vervolg van de echtelijke twist. Het ging over Sinterklaas. Dat wil zeggen over de vraag of wij de Grote Leugen in stand moeten houden dan wel onze oogappels zo vroeg mogelijk uit de droom moeten helpen. Een moeilijk probleem, vind ik, want het valt niet mee op te roeien tegen de moderne propaganda voor de Goed Heiligman, die, met behulp van pers, film, radio en tele visie is uitgegroeid tot een campagne, waarop menige politieke partij jaloers kan wezen. „Ik vind, dat je kinderen niet mag voor liegen", stelde Herman, want hij is zo'n man, die boekjes leest over moderne op voedkunde en psychologie, waardoor hij in een chronische angst leeft, dat zijn na geslacht met trauma's en complexen wordt opgescheept. „Onzin", repliceerde Tine fel. „Dan zijn alle sprookjes over elfjes en kabouters zeker ook leugens. Jij hebt geen fantasie. Geen gevoel voor romantiek. Dat heb je trouwens nooit gehad „Kom luidjes"zei ik kalmerend, want het leek me tijd om soepel op een ander onderwerp over te schakelen. „Vertel lie ver eens hoe het met. Hanneke gaat. Ze zit nu toch in de tweede klas?" Er viel een onheilspellende stilte. Toen zei Tine met tranen in haar stem: „Herman heeft 't haar verteld. Van Sin terklaas en dat wij de cadeautjes kopen, 't Kind is er helemaal overstuur door ge raakt". „We hadden ook nooit mee moeten doen aan die leugens over verklede kerels met aangeplakte baarden!", riep Herman op beschuldigende toon. Op dat moment ging de deur zachtjes open en even later stond Hanneke midden in de kamer, onzeker wiegend op haar blote voetjes. Ze keek aarzelend de kring rond, toe vloog ze op haar moeder af en snikte op haar schoot: „Ik vind het zo jammer dat-ie niet be staat. Nou heb ik alle liedjes voor niets gezongen Tine troostte haar met zacht gefluisterde ivoordjes. Nu huilde het kleine meisje niet meer, ze hief haar betraande toetje op en zei dapper maar eindeloos droevig: „Jij ook nog bedankt, Pappie. Voor de poppewagen en het strijkplankje van vorig jaar". Mijn vrouw zocht haar zakdoekje en Herman staarde bleek en wanhopig naar het slachtoffer van zijn toegepaste paeda- gogie. We zijn maar niet te lang gebleven die avond. Onderweg naar huis zei ik tegen mijn vrouw: „Jan Greshoff heeft heus gelijk gehad" „Waarmee?", vroeg ze. ..Toen hij zei: er is een lang leven voor nodig om de gevolgen van de opvoeding geheel te boven te komen". Am. de Vita ADVERTENTIE St. Nicolaas is reeds in zicht I ATELIER Lange Veerstr. 11-13 Haarlem Telefoon 11178 Een aantal ambtenaren van het departe ment van Sociale Zaken heeft een politieke partij opgericht. Het doel is de behartiging van de belangen van overheidspersoneel, in de eerste plaats het in vervulling bren gen van de salariswensen. Een van de initiatiefnemers is de heer J. Wolff, bu reauchef op de afdeling comptabiliteit van het ministerie van Sociale Zaken, die reeds uit 't gehele land van ambtenaren enthou siaste blijken van instemming heeft ont vangen. De initiatiefnemers zijn er dan ook van overtuigd, dat de partij een vertegen woordiging in de Staten-Generaal zal krij gen. De partij is opgericht naar aanleiding van het georganiseerd overleg over de ambtenarensalarissen, dat tot een negatief resultaat heeft geleid. De heer Wolff acht de toezegging van minister Struycken, be paalde groepen van ambtenaren wél tege moet te komen, reeds een succesje van de nieuwe partij. Een voorlopig partijprogramma is reeds opgesteld. Ook zullen de initiatiefnemers een juridische en staatkundige adviseur aanstellen. Thans is een wetsontwerp ingediend tot aanleg van een gedeelte van een dijk tot afsluiting der Zuiderzee en tot droogmaking van de Wieringermeer. Dit wetsontwerp sluit gedeeltelijk aan bij datgene, dat in 1901 werd igediend. Thans wil men het Amsteldiep met een dijk gaan afsluiten, waarvoor Wierin- gen zal worden verbonden met den vas ten wal. Daarna wil men door indijking en drooglegging van de Wieringermeer ervaring opdoen voor eventuele verdere inpoldering van de Zuiderzee. De kosten worden geraamd op 22,6 miljoen. Voor de uitvoering van het grootse werk wordt een termijn van zeven jaren vol doende geacht.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5