Horen en zien r PRIMMETJE SPION IN BERLIJN grieperig K Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES Kort en bondig Operakoor Bel Canto met solisten DINSDAG 12 NOVEMBER 1957 Radio - televisie AANKONDIGINGEN EN Mensendingennu Mooi rapport rillerig koortsig "AICE&EÜTJES" helpen direct De radio geeft woensdag T elevisiepr o gramma Nieuw plan voor rijksweg door het Gooi UIT ANDERE BLADEN H onderdduizend Eerste uitvoering Critiek op ontwerp kinderbijslag Kerkelijk Nieuws Vrouwen Gunstige ontwikkeling in bloementeelt ONS VERVOLGVERHAAL DOOR SLIM HARRISON .J De VARA-televisie heeft gisteren ge zorgd voor een ernstig avondje. In „Men sen, dingen, nu" bewees Piet te Nuyl jr. opnieuw zijn waarde voor de televisie. Hij is prettig om naar te luisteren, niet vervelend om te zien en hij voert op bij zonder rustige wijze de vraaggesprekjes die gisteren betrekking hadden op de maximum-snelheid, de quiz „Weet wel wat je waagt" en de recreatiemogelijk heden in en om_ Rotterdam benevens de VARA-speelgoedactie. Kortom een uit stekend programma-onderdeel in tegen stelling eigenlijk tot de daarop met veel ophef aangekondigde filmdocumentaire van Anthony de Lotbinièr.e over de ver geten Indianen. In een traag tempo wordt namelijk een gedeelte van het werk van een speciale U.N.O.-commissie onder de Indianen in de hooglanden van Bolivia getoond, misschien wel leerzaam maar net niet aantrekkelijk genoeg om te blij ven boeien. Het onderwerp, het gezwoeg van een bijna achterlijke bevolking om het dagelijks brood en de dagelijkse aardap pel, bood wel mogelijkheden voor het maken van tientallen stemmingsbeelden, maar de povere belichting deed aan het geheel weer afbreuk. In het laatste deel van dit programma „Lichte klanken voor moede mensen" trad een Joegoslavisch strijkje met een vrolijk-fiedelende maar zalvend kij kende violist voor de camera en voorts zag men een uitstekend spelende maar aanmerkelijk minder goed zingende Napolitaanse zanger enkele liederen kwe len. Hij werd daarbij geflankeerd door een groepje keurig geklede maar zwij gende meisjes en jongens, die zelf ook niet goed wisten wat zij eigenlijk in de studio deden. Enkele kinderen gingen daar om maar wat zitten lachen en dat werk te op de zenuwen. Het duurde maar een kwartiertje en toen mochten alle „mede werkenden" de jassen weer aantrekken. Het was zowel voor de kinderen zelf als voor de kijkers een opluchting. Beeldschermer Er vielen zondag nogal wat goede cijfers uit te delen aan de beide Hilversums, met name in de amusementssector. Daar was bijvoorbeeld „De Wadders" van Jan de Cler, die ook in de achtste aflevering recht in de roos schoot. De '„Vrije V.A.R.A.-Tri- bune" thans onder voorzitterschap van Jaap Buys jr. bleek in zijn allernieuw ste samenstelling over lichte muziek heel wat steekhoudender te kunnen discussiëren dan voorheen wel eens het geval was. De muzikale komedie in feuilletonvorm „Bon jour Caroline" handhaafde zich evenzeer aan de positieve kant van de maatlat. Uiteraard ging onze belangstelling het meest uit naar het programma gewijd aan de vijfentwintig jaar geleden overleden chansonnier Dirk Witte in de serie „Alsof het gisteren was" van Alex de Haas, die ons zeker niet heeft teleurgesteld. Dat komt echter helemaal op rekening van Dirk Witte, want de afwisselend zoetelijke, ginnegappende of irriterend belerende ver bindende tekst, waarvan alle onvoordelige eigenschappen door Enny Mols de Leeuwe en Bert Dijkstra nog werden aangedikt, deed ons het glazuur van de tanden sprin gen. De faam van Dirk Witte bleek echter best tegen de slijtageslag om het steeds weer nieuwe bestand, mits men zijn tek sten beluistert met de geest van de tijd, waarin ze ontstonden, in het achterhoofd. Het zijn museumstukken geworden, die opvallend weinig stof aantrekken. Want ADVERTENTIE HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 3.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.35 Amus.muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 Kapitein Wouters, gezagvoerder van de „Ra demark", hoorsp. 12.05 Gram. 12.15 Tenor en pia no. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. In terkerkelijk Thuisfront. 13.20 Amus.muziek. 13.50 Gram. 15.00 Jeugdork. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Muz. caus. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.50 Lichte muz. 18.15 Spectrum v. h. Chr. or ganisatie- en verenigingsleven. 18.30 Mannenkoor. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharm. ork. en solist. 21.20 Kerk en Staat in de Middeleeuwen, caus. 21.40 Geestelijke liederen. 22.10 Afrika, ont wakend continent, rep. 22.25 Gram. 22.35 Amus. muz. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaaisportuitslagen. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Or gelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagen da. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Medische kron. 14.00 Pianorecital. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Gram. 17.15 Idem. 17.30 Orgelspel. 17.50 Regeringsuitz. Rijksdelen Overzee. Schone letteren in de Neder landse Antillen, door prof. dr. G. Stuiveling. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muziek. 18.50 Act. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 De Christen en zijn politieke keuze, toespr. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20,05 Comm. 20.15 Cabaret. 21.10 Twee paar schoenen, hoorsp. 21.50 Lichte muz. 22.15 Zone-schaaktoer nooi. 22.20 Cellorecital. 22.45 Caus.: Het Delta plan. 23.00 Nieuws. 23.5024.00 Soc. Nieuws in Esperanto. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Solistenconc. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Veronika, operette. 22.00 Nieuws. 22.11 Kamermuz. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG AVRO: 17.00—17.30 Voor de kinderen. VARA: 20.30 Discussie. 21.00 Muizen en mensen, toneel. Omlegging bij Naarden met ongelijkvloerse Kruisingen Rijksweg nr. 1, welke de verbinding vormt tussen de hoofdstad via het Gooi met het oosten van het land, heeft een aantal gevaarlijke kruispunten: bij Naar- den, bij de Brediusweg op de grens van Bussum en Naarden en bij „De Gooise Boer" op de grens van Bussum-Naarden en Huizen. Het laten vervallen van deze kruispun ten is het voornaamste doel van een nieuw plan van de Rijkswaterstaat dat thans is toegezonden aan de Gooise ge meentebesturen om advies. Het plan be helst een omlegging van de rijksweg even vóór Naarden naar het Bos van Bredius, door het landgoed en de laaggelegen wei landen naar „De Gooise Boer" waar hij via een viaduct weer op het huidige tracé naar Baarn komt. Het nieuwe weggedeelte, dat vele mil joenen zal kosten, krijgt in het Bos van Bredius een ongelijkvloerse kruising. De ze zal de aansluiting vormen voor het ver keer uit Naarden, Bussum en Huizen. Van Bussum uit, zal men via „De Gooise Boer" niet meer op de rijksweg kunnen komen daar het huidige tracé dan over gaat in twee parallelwegen, die nu reeds langs de rijksweg gelegen zijn. Bussum is de eerste gemeente die het plan aan de gemeenteraad voorlegt, na melijk in de zitting, welke woensdag ge houden wordt. De gemeente Naarden heeft reeds verscheidene malen instem ming met dit plan betuigd, hoewel er ook stemmen opgaan die betogen dat het hui dige tracé beter door middel van onge lijkvloerse kruisingen veilig gemaakt kan worden, daar dit door het drukke forensen verkeer van het Gooi naar de hoofdstad toch een zeer drukke weg zal blijven. De rijkswaterstaat is thans bezig met een omlegging van rijksweg nr 1 van Mui den naar Muiderberg, welke noodzake lijk is omdat het huidige traject verzakt en door de werking van de grond niet goed te krijgen is. Dit miljoenenplan zal bin nen enige weken gereed zijn. Bij Muider berg is een viaduct gebouwd, dat in de toekomst aansluiting geeft met de snel weg Zwolle-Kampen over het dan droog gelegde IJselmeer naar de hoofdstad. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 alles wat we hebben doorgemaakt aan ge ëvolueerde maatschappelijke verhoudingen en daarmee samenhangend woordgebruik is daarbij in het geding. Een liedje als Het land van Noord-Scharwou" bijvoor beeld is alleen aanvaardbaar tegen de ach tergrond van een algemene deklassering van het platteland en zou vandaag zeker niet meer geschreven kunnen worden. Maar dat vond dan ook zijn tegenhanger in een historische grammofoonplaat met het liedje „In het wijnglas" van Pisuisse, dat in de loop van de .eerste wereldoorlog werd geschreven en helaas nog niets van zijn beklemmende en schrijnende actuali teit heeft verloren. Het zou onmiddellijk weer populair kunnen worden. En het vormde aldus het hoogtepunt van dit pro gramma. Golfbreker Het aantal televisietoestellen in Dene marken heeft zich sinds januari van dit jaar meer dan verdubbeld. Dezer dagen, op de tiende verjaardag van de eerste experimentele televisieuitzending in De nemarken, zal degene die het honderd duizendste toestel aangaf gehuldigd wor den. In het radioprogramma van de VARA kan men woensdag 20 november luisteren naar de opera „Eén dag koning" van Ver di, welke zelden en in Nederland nog niet werd uitgevoerd. Verdi schreef dit werk in 1840. Medewerkenden zijn Jeanette van Dijck, Marijke van der Lugt, Simon van der Geest, Hans Wilbrink, Jan Derksen, Sybert van Keeken en Ger Moeton met het omroepkoor en -orkest. Vrijdagmiddag 15 november zal Hans Kerkhoff in een uit zending van „Wij en de muziek" een voor bespreking geven. In „De Onderneming", het orgaan van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, wordt critiek geoefend op het bij de Twee de Kamer ingediende wetsontwerp voor een algemene kinderbijslagverzekering. Het blad schrijft: „Ontegenzeggelijk zijn op kunstige wijze, reke ning houdende met alle mogelijke politieke pro gramma's en gehoor gevende aan de stroming tot instandhouding van bepaalde uitvoeringsorganen, enkele vooi-zieningen op papier gezet die ogen schijnlijk in belangrijke mate codificeren het geen reeds bestond in een groot aantal regelin gen, maar die als men de zaak op de keper be schouwt. blijk geven van een beleid dat op klein maakwerk is uitgelopen. Uiterlijk krijgen de voorzieningen een vorm die ten nauwste aan sluit bij de methodiek die aanvaard is voor de eerste volksverzekering, de algemene ouderdoms wet. Wie wat verder kijkt moet al ras tot de ontdekking komen dat een in 1952 door de Twee de Kamer beslechte strijd opnieuw wordt opge vat. Die strijd werd verloren door minister Joe- kes en staatssecretaris Van Rhijn, toen de orga nisatiewet sociale verzekering haar huidige ge daante kreeg. Verscholen in de nieuwe ontwer pen ligt een aantasting van het beginsel van de splitsing in volksverzekering enerzijds en verze kering van loontrekkenden anderzijds. Verder loopt als een rode draad door de wetsontwerpen de nivelleringsgedachte, gecamoufleerd door een herhaald beroep op een bepaald niet algemeen gevoeld solidariteitsbeginsel. Bovendien zijn fou ten uit bestaande regelingen niet geredresseerd en zijn de ontwerpen en de daarbij behorende toelichting gespeend van ieder begrip voor effi ciënte moderne administratiemethoden. De op stellers van de wetsontwerpen zeggen wel oog te hebben voor eenvoud in de administratie, maar maken deze in feite onmogelijk door in de opzet uit te gaan van 22 autonome territoriale admini stratieve eenheden, die ieder voor zich niet in staat zullen zijn economisch te werken. Het lijkt wel of men ten departemente zich daarover nog nooit het hoofd heeft gebroken dan wel heeft willen breken. Een advies van de Sociale Verze keringsraad over de technische administratieve uitvoering van de volksverzekering werd catego risch afgewezen. De indiening van het ontwerp heeft een vreem de kant. Zij geschiedt' voor wat het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid betreft niet door minister Suurhoff, maar door de staats secretaris Van Rhijn. De onderhavige aangelegen heid vormt politiek gesproken een zaak van de eerste orde. Het zal toch niet zo zijn dat minister Suurhoff zich ten deze aan de verantwoordelijk heid kan onttrekken. Maar waarom verdedigt hij dan het ontwerp zelf niet?" „Wat de kinderbijslagvoorziening betreft", al dus „De Onderneming" verder, „hebben wij steeds het standpunt ingenomen dat hieraan meer of minder behoefte zou bestaan naarmate de welvaart qp een laag dan wel op een hoog peil gelegen is. Ligt de welstand in Nederland onder 'de zelfstandigen op een zo laag peil, dat uit die kringen, behoudens voor wat de onderlaag daar van betreft, bij voortduring aangedrongen wordt op het treffen van maatregelen tot toekennen van kinderbijslag? Deze vraag menen wij ont kennend te kunnen beantwoorden. Slechts in ka tholieke kringen denkt men hier anders over. De regering meent echter, blijkens haar handelen, dat er zo grote behoefte aan deze regeling be staat dat zij haar voorrang verleent boven het in brede kring verlangde verlengstuk van de al gemene ouderdomswet ten behoeve van wedu wen en wezen. Zij gaat zelfs zover dat zij grote groepen van de bevolking de verplichting wil opleggen om tenminste 2.2 percent van hun inkomen tot f 6900 af te dragen zonder ooit enig uitzicht te hebben op een aanspraak uit hoofde van deze als ver zekering aangediende herverdelingsvoorziening- Men gaat deze verplichting zelfs opleggen aan vijftienjarigen, voorts aan de groep die onge huwd blijft en die door de fiscus al zwaar ge troffen wordt, zomede aan degenen, die wel ge huwd zijnde, kinderloos blijven, dan wel niet meer dan twee kinderen hebben. Zo doet ook wonderlijk aan het voorstel om voor kinderen van 16 tot en met 27 jaar, die onderwijs volgen of die invalide zijn, dubbele kinderbijslag toe te kennen. Het is al strijdig met het wezen van een kinderbijslagvoorziening om volwassen invaliden onder een dergelijke verzekering te brengen. Deze kinderbijslag nog te verdubbelen trekt de zaak nog verder scheef. Is het departement niet in staat voor volwassen invaliden een eigen rege ling te treffèn, welke ook geldt voor hén die de leeftijd van zevenentwintig jaar hebben over schreden?, zo vraagt het blad. Ook de dubbele kinderbijslag is een vreemd element mede gezien de opvatting, die uit het wetsontwerp blijkt, dat de hoogte van de kinder bijslag niet afhankelijk dient te zijn van de leef tijd van het kind. Men kan zich de vraag stellen of hier soms op bedekte wijze gestreefd wordt naar het beperken van studietoelagen en beur zen, teneinde de staatskas te ontlasten. Een po ging tot verlichting van de staatsuitgaven ont moet het blad ook in het voorstel om de tot dus verre door de overheid gefinancierde kinderbij slagen voor invaliditeits-, ouderdoms-, weduwen- en wezentrekkers via de kinderbijslagwet voor loontrekkenden ten laste van het bedrijfsleven te brengen. Reeds eerder werd door staatssecre taris Van Rhijn daartoe een poging gedaan, die op tal van goede gronden door het bedrijfsleven is bestreden. Eén van de argumenten is dat deze rentetrekkers voor een belangrijk deel slechts zo kort in het. bedrijfsleven werkzaam zijn geweest dat het creëren van een verplichting van de ge zamenlijke werkgevers die de premie voor de kinderbijslagverzekering voor loontrekkenden moeten opbrengen, niet op zijn plaats is", aldus „De Onderneming". Stedelijk Museumconcert. Aan het Stedelijk Museumconcert op zondagmiddag 17 november in Amsterdam wordt mede gewerkt door de altzangeres Frances de Bossy en de componist Céra Frid, die haar aan de vleugel zal begeleiden. Het pro gramma vermeldt liederen van Handel, Purcell, Debussy, Ruyneman, Cherubini en Israëlische liederen. Met medewerking van drie solisten: de sopraan Marijke van der Lugt, de tenor Nino Adami en de bas Hendrik Weimar, alsmede van de pianiste Rie Vring-Servaas en de organist Henk van Eeuwijk, gaf het operakoor „Bel Canto" onder leiding van E. H. Kerkhoven maandagavond een uit voering in de Haarlemse Concertzaal. Op één nummer na (en dat was dan nog een fatale vergissing, al ging het „op veel vuldig verzoek") werd een Italiaans pro gramma aangeboden, waarop de naam Verdi ettelijke keren voorkwam en die van Bellini, Donizetti, Rossini en Puccini niet ontbraken. Aanvankelijk was de koorklank van „Bel Canto" vrij criant, vooral bij de sopranen, waai'schijnlijk doordat zij te veel extra hun best deden. Later werd er een beter evenwicht bereikt, met het ge volg, dat de beide koorscènes uit „Aïda" zeer verdienstelijk klonken. Technisch waas er ook veel goeds in het bediendenkoor uit „Don Pasquale", maar het kan vrij wat beschaafder van stemkleur. „Bel Can to" tracteerde ons aan het slot van de avond op minder bekend werk van Verdi, namelijk op een finale voor solisten en koor uit „Macbeth" de opera die het smartekind van de componist was en het ook na een totale omwerking gebleven is. Het was in ieder geval een interressante proefneming. Tot de best geslaagde ensemble-num mers van de avond behoorde het zoge naamde monnikenkoor uit „De macht van het noodlot", voor sopraan en bas, man nenkoor, orgel en piano. Marijke van der Lugt demonstreerde niet alledaagse kwali teiten als dramatische sopraan in het duet met tenor uit „Tosca" en tevens in de grote aria (Romoenza) uit de derde akte van „Aïda". Wanneer zij haar stem min der geforceerd zou aanwenden, het dus meer op beheerst lyrisch zingen zou aan leggen dan op uiterlijk dramatisch kracht vertoon, kan zijn een voortreffelijke opera zangeres worden. De kern en de draag kracht van haar stem zijn daarvoor een waarborg. Ook het klankgehalte van de Italiaanse tenor Nino Adami biedt bijzonder veel mogelijkheden. Het is alleen maar jam mer, dat hij bij gemis aan stijlbegrip niet altijd op de beste manier gebruik van zijn organen weet te maken. Met zijn vertol king van het zogenaamde „Agnus Dei" van Bizet was het wel heel erg. Primo getuigt het van weinig begrip voor verhoudingen, wanneer een zanger er zich toe leent deze melodie uit „l'Arlésienne" te vertolken, waarop een onverlaat het gewaagd heeft een gewijde tekst toe te passen en hoe dan nog! En secundo vergooit hij zich to taal door het stuk met een banaal pathos in een dramatische sfeer te hullen, die noch met de melodie noch met de tekst strookt. Dit is een bedenkelijk geval voor iemand die van Moeder Natuur een kapi taal in zijn keel meegekregen heeft. Adami moge leren die schat met smaak te be heren. De bas Henk Weimar heeft zijn beste dagen gehad, maar hij doet tenminste geen gekke dingen. De begeleidingen van Rie Vring-Servaas waren in alle opzichten te prijzen en directeur Kerkhoven toonde zich aldoor een handig koorleider en een enkele keer ook een vlot begeleider aan de vleugel. _Jos. de Klerk Geref. Kerken Aangenomen naar Enumatil F. van Zuthem te Hollum op Ameland. Bedankt voor Goes C. L. Timmers te Sint Pancras; voor Avereest W. de Graaf te Almkerk. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Zaandam S. Wijnsma te Broek op Langendijk. Tweetal te Schiedam H. C. van der Ent te Werkendam en D. Slagboom te 's-Gra- venzande. Bedankt voor Aarlanderveen-Nieuwkoop R. Kok te Veenendaal; voor Midwolda (Old) J. H. Garlier te Zutphen. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Rotterdam-Centrum G. Vegter te Groningen-Noord. ADVERTENTIE Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlich ten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0.95, ƒ2.40 en ƒ8.88. f v/y/i 1 1 Zo, dat slaapje had onze Primmetje goed gedaanHij at nog wat van zijn bessen en liep toen weer verder. Ja, dat deed hij maar op goed gelukHij wist niet, welke kant hij eigenlijk op moest, maar hij zou toch eindelijk weieens iemand zien, die hem de goede weg zou wijzen, meende hij. Zo liep Primmetje weer uren lang. Toen ontdekte hij opeens bij een wegkruising een bord; en op dat bord las hij de naam van 'n dorp, dat hij kende. Hoeranu was hij op de goede weg! 53-54 ADVERTFNTIE „Hoewel de aanvankelijke verwachtin gen niet zo gunstig waren, is dit jaar gun stig geweest voor de bloemenkwekerij. Het prijsniveau heeft zich weten te herstellen. Men mag niet ontevreden zijn en de ko mende ontwikkeling met vertrouwen tege moet zien. Ook kunnen wij vertrouwen hebben in demogelijkheden, die de Euro- markt te bieden heeft". Aldus sprak de waarnemend voorzitter van de Vakgroep Bloemenkwekers der Katholieke Land- en Tuinbouwbond, de heer H. P. Th. Kolk, op de maandagmiddag in hotel De Leeuwerik in Haarlem gehouden algemene vergade ring. De vergadering besprak de reorganisatie van de Nederlandse Katholieke Bloemis tenvakbond. De organisatorische moeilijk heden, die de bond heeft ondervonden, zijn thans vermoedelijk te boven. De moeilijk heden ontstonden doordat de hoveniers, die in de bond waren opgenomen, als stands organisatie de Katholieke Middenstands bond kozen. Dit was ook het geval met de bloemist-winkeliers. De bloemistenvakbond zal in den vervolge overkoepelend orgaan zijn, waarin drie groepen te weten: de bloemenkwekers, de bloemist-winkeliers en de hoveniers in federatief verband zullen samenwerken. Met overgrote meerderheid .verwierp de vergadering een bestuursvoorstel om bij het stemmen ook rekening te houden met de areaalgrootte, waardoor dus de grootte van de bedrijven zou meespreken. Dit werd niet sociaal geacht. Bij de landelijke bond zal erop worden aangedrongen te bewerk stelligen, dat voor de waardering van de sierteeltvergunningen voor de vermogens belasting een landelijke regeling werd ge troffen. Als opvolger van de heer J. Hel sloot werd de heer H. Kolk in het hoofd bestuur der L.T.B. gekozen. 54. Een klein vertrouwelijk briefje van meneer Smith aan de Franse inlichtingendienst. Als G-man zou u moeten weten dat wij dikwijls hand in hand met de Amerikaanse dienst werken en dat samenwerking tot meer leidt dan rivaliteit. Wij weten nu ook dat u ge arresteerd bent geweest onder de naam Holden. Mag ik u om een paar'bijzonderheden vragen? Gaat uw gang... daar wachtte ik al op... hier is een briefje getekend door Smith. En ook een code die een bepaald licht bij u moet doen opgaan: „CALIFORNIE IS HET IDEALE LAND OM TE SKIËN." Oké, ik vertrouw het zaakje. Ik ga op de enig overgebleven stoel zitten en kijk Delarue recht in het gezicht. Waarde commandant, ik moet bekennen dat mij niet goed duidelijk is waarom Smith mijn ware identi teit aan u heeft onthuld-, maar dat is nu eenmaal zo, dus basta! Zullen we de zaak nog eens even doorlopen, me neer Morgan? Graag. Hebt u een bezoek afgelegd bij een zekere June Douglas, in hotel Bellevue in Saint-Gervais? Kom, uw signalement is maar al te bekend. Uw rechterbeen, uw schouder, het inhaleer-apparaat... een uitstekende vermomming overigens. Totdat men mij op de hoogte stelde heb ik er rotsvast in geloofd. Ja, dat ben ik geweest, ik heb zelfs de dienstdoen de arts opgebeld. Wilt u mij nog iets naders vertellen over miss Douglas? Zij verkeert in levensgevaar. Onze beste doktoren proberen haar leven te redden. Wie heeft haar ge dood? Enfin, wie heeft dat willen doen? Walter Sullivan.. We zullen opdracht geven hem te arresteren. Dat zou bijzonder onverstandig zijn, commandant. En waarom dan? Over een paar uur wordt uw projectiel „Fran- goise" gestolen. Is 't juist dat het vandaag naar de kust vervoerd zou worden met bestemming Noord-Afrika? Volkomen juist, maar hoe weet u dat? Er zit een verrader onder uw ingenieurs, com mandant? ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) Een verrader? U maakt grapjes.. Nooit over dergelijke dingen.. U weet dat Walter en Grace Sullivan spionnen in dienst van de Sovjet Unie zijn? Ja. U hebt wel eens eerder dergelijke dames en heren ontmoet? Natuurlijk. Weet u niet hoe zorgvuldig zij hun aanslagen voorbereiden? Dat weet ik inderdaad. Dan weet u ook dat het voor spionnen praktisch onmogelijk is, al waren zij nog zo goed ingelicht, het model van de Frangoise" na te bouwen, of zij zouden uit handen van een verrader een nauwkeurige beschrijving van het projectiel hebben moeten ontvan gen. Wat bedoelt u? Ja, u staat verbaasd. Zal ik u eens een flagrant voorbeeld geven van waar ik op zinspeel? Ik luister. De „Frangoise" zal vervoerd worden in een zes- wielige vrachtwagen, kenteken 6776 J.MP. Maar hoe weet u dat? Is mijn opsomming geen bewijs genoeg? Het is ongelooflijk. De twee mannen van de inlichtingendienst staan tege lijk op en verklaren als uit één mond: „Het is ont zettend!" Commandant Delarue blijft me aankijken en zégt kalm: Meneer Morgan, nu hebt u te veel gezegd om verder uw mond te houden. Commandant over een half uurtje verwacht ik hier bezoek van een charmante jongedame. Van miss Grace Sullivan, om u niets te verzwij gen. Miss Sullivan? Ja., zij ziet iets in me., ach, de liefde.. Maar hoe kunt u aan zoiets onbelangrijks denken, terwijl. Commandant, wij verschillen van mentaliteit. maar ik heb nog een opdracht te vervullen. Ik zou u willen vragen deze twee heren weg te laten gaan en samen met mij miss Sullivan af te wachten. Mijn bad kamer is groot genoeg voor u. Graag of niet. Goed. Delarue fluistert met beide manne i en dan ver laten die twee mijn kamer. Als we alleen zijn, ga ik recht op mij .1 doel af. Hebt u een foto van de heren Laforest en Chris tians? Ik geloof 't wel. Hij rommelt in zijn portefeuille en legt twee foto's op tafel neer. Dit is de schuldige. Met mijn wijsvinger tik ik op de foto van Chris tians. Maar hij werkt niet aan het projectiel. Hij heeft een bepaalde,technische functie. Ja, maar hij heeft een rode Ford en hij woont in Sallanches, nietwaar? Ja, hij heeft inderdaad enkele malen een blik op het projectiel kunnen werpen de afmetingen van het projectiel weet hij ook, omdat hij belast is met het transport. Ik wil heel eerlijk tegen u zij t, commandant. Luister goed naar me. Een twintig minuten lang praat ik met de Franse officier en als we bijna klaar zijn, klopt iemand twee maal discreet op mijn deur. Daar is zij., kom hierheen.. Ik wijs de commandant de badkamer. Het is maar een dunne deur. U zult alles kunnen afluisteren. Merci, meneer Morgan. Ik draai de deur open en sta tegenover een bijzonder knap uitziende Grace Sullivan. Een marineblauw man telpakje en daaronder een wit kanten blouse. Jij..! Ik had je toch beloofd dat ik zou komen? Ja.. Daar ben ik dan. Kom binnen. Eenmaal in mijn kamer, loopt zij direct naar het bed toe en gooit er haar tasje en handschoenen op. Michaël, ik heb je nodig. (Wordt vervolgd) Sigaretten. De Rotterdamse politie heeft vijf mannen achtervolgd, die in de Waalhaven enige zakken in hun auto had den geladen. Bij IJselmonde trof de politie één van de mannen aan, die blijkbaar ge probeerd had een der zakken te verbergen. Er zaten 32000 Amerikaanse sigaretten in, De auto werd later bij Ridderkerk aange. houden. Er zaten toen nog twee mannen in, die wegens smokkelarij bekeurd werden, Brandweerconflict. Onlangs heeft de commandant van de brandweer in Neede ontslag genomen, waarna 15 november ook alle vrijwillige leden van de brandweer hun ontslag indienden. De oorzaak was een geschil met B. en W. over het verrichten van administratieve werkzaamheden. Na een bespreking met B. en W. heeft de vroegere commandant zich bereid ver klaard, weer in functie te treden. Men hoopt nu dat ook de brandweerlieden zullen aanblijven. Koningin naar Utrecht. De Ko ningin is voornemens op 16 november te Utrecht de tweede lustrumbijeenkomst van de Nederlandse Bond van Maatschappe lijk Werkers bij te wonen. Matineuze dief. Een winkelier in de Kalverstraat te Amsterdam verbaasde zich al enige jaren over het verdwijnen van da. mesvesten, jumpers e.d. uit zijn zaak. Sinds 1955 was in totaal voor ongeveer f 10.000 aan kleding ontvreemd. De politie kwam na een moeizaam on derzoek tot de ontdekking dat de diefstal len werden gepleegd door een man, die zich 's morgens voordat de zaak voor het publiek werd opengesteld, toegang ver schafte. Hij wachtte totdat het eerste per- soneelslid de deur opende en naar zijn af deling ging. In enkele minuten sloeg de man dan zijn slag. Onder zijn jas had hij een zak waarin hij haastig enkele kleding, stukken liet verdwijnen. De gearresteerde is een 30-jarige chauf feur. Hij bleek bijna alles te hebben ver kocht. Eervol ontslag. Aan de geneesheer- directeur van het studentensanatorium te Laren, dr. F. N. Sickenga, is op zijn ver- zoek per 1 maart 1958 op de meest eer volle wijze en onder dankbetuiging voor de door hem aan het studentensanatorium bewezen diensten ontslag is verleend. Dr, Sickenga is van de oprichting in 1947 af geneesheer-directeur van het studenten sanatorium geweest. Cambodja. Nederland en Cambodja hebben besloten over te gaan tot het aan knopen van diplomatieke betrekkingen. Dr, J. H. Zeeman, ambassadeur te Bangkok, is tevens benoemd tot gezant bij het Cambod jaanse hof. DINSDAG 12 NOVEMBER Stadsschouwburg: ABC-cabaret o.l.v. Corry Vonk en Wim Kan: „Engelen en Spoken", 20 uur. Concertgebouw: Noord hollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Ma- rinus Adam, derde concert serie D, solist: Caspar Cassado, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace: Tentoonstelling van schilderijen van de Haarlemse schilder Jules Chapon, 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „Hij die sterven moet", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Porte des Lilas", 14 jaar, 20 uur. Cido- theater: „Mam'zelle Shiptease", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxortheater: „De hel der verlorenen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Mi- nervatheater: „Wilde vruchten", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandttheater: „Silk stockings", a. 1., 19 en 21.15'uur. Roxythe- ater: „Ieder schot is dodelijk", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studiotheater: „De droom van een bakvis", a. 1., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN HBS Raaks: Uitreiking prijzen van Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, 20 uur. Boekenrode, Heemstede: Lezing door J. P. Strijbos voor Buurtbelang Aer- denhout over Spitsbergen, 20 uur. WOENSDAG 13 NOVEMBER Stadsschouwburg: ABC-cabaret o.l.v. Corry Vonk en Wim Kan: „Engelen en Spoken", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace: Tentoonstelling schilde rijen van Jules Chapon, 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „Hij die sterven moet", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Porte des Lilas", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lidotheater: „Mam- zelle Striptease", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxortheater: „De hel der ver lorenen", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rem brandttheater: „Silk stockings", a. 1., R 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxytheater: „Ieder schot is dodelijk", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studiotheater: „De droom van een bakvis", a. 1., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Hotel „De Leeuwerik": Toneelvereniging „Het Voetlicht", met „Surprise", 20 uur- Brinkmann: Humanistisch Verbond, Th. Polet over: „Humanisme in 't dagelijks le ven", 20 uur. Frans Halsmuseum: Prof. nir. T. W. van Asbeck: „Zwakte en betekenis van Ver. Naties", voor Volksuniversiteit, 20 uur

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6