Werk van twee Nederlanders geestrijk vertolkt Lezing voor Volksuniversiteit over experimentele poëzie Ondanks „spoetniks" geen reden voor paniekstemming Jan van der Pïgge Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruijn: D^AIJER HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 CHRISTELIJKE ORATORIUM VERENIGING De damcompetitie Damclub St. Bavo door 't Oosten verslagen NAAIMACHINE Lezing over werk van kinderbescherming Personenauto gleed het Spaarnein uystee wijnhandel Heeft U ónze landwijn wel eens geprobeerd Burgerlijke Stand van Haarlem Mej. C. Hartong sprak voor Haarlemse huisvrouwen MOHAIR-MUTS 3.70! NAALDKUNST „Sanctus Bavo" viert eerste lustrum A. P. Audretsch, oud raadslid van Heemstede, overleden Inenting tegen kinder verlamming Kinderbescherming van „Humanitas" Portier onvoorzichtig' geopendeen week geëist Maatschappelijk onaan gepasten verdienen steun Rids failliet verklaard Haarlemse basketbal- ploegen spelen in Amsterdam Rails uit de Emmabrug worden verwijderd Auto op Zeeweg uit de bocht en over de kop VRIJDAG 15 NOVEMBER 1957 De najaarsuitvoering die de Christelijke Oratorium Vereniging onder leiding van George Robert donderdagavond in de Haarlemse concertzaal tot stand bracht, en waarop „Psalm 84" van wijlen Sem Dresden en de Missa in es van Willem Andriessen klonken, werd onverhoopt een tweeledige herdenking. Opzet was geweest Andriessens zeventigste verjaardag in zijn geboortestad te vieren met het werk, dat de C.O.V. ruim veertig jaar geleden creëer de De compositie van Dresden, die daar naast de kern van de avond zou uitmaken, was reeds in studie genomen toen zijn ontijdig overlijden de uitvoering ervan uiteraard het karakter van een herdenking zou geven. Met dat al vertoefde door zijn machtig werk toch ook de geest van Dres den levend onder ons als de „Ars longa" dat net „Vita brevis" glansrijk overleeft. Wie Dresden begrepen heeft in zijn schijnbare cecompliceerdheid, die het resultaat was van zijn veelzijdigheid, en wie wist wat een mildheid en een warme geestdrift hij wist te verbergen onder zijn beheerst uiter lijk dat op een gegeven ogenblik toch door innerlijke stuwing de remmen zou loslaten, wie bovendien met zijn levenswijs en be zonken oordeel vertrouwd was en zijn eer lijk streven om kunst en leven samen te vatten meende te hebben verstaan, heeft de overleden componist deze avond ge hoord, zoals hij na de bevrijding zijn hart luchtte in deze compositie van oud-testa- mentische geladenheid, met niets ontziende spanningen en bezielde kracht. Dat hij het de uitvoerders daarbij geweldig lastig maakte, kan men zien als een noodzakelijk gevolg van de directheid van zijn inspira- üeve drang en ook wel enigszins van het „compromisloze" van zijn wezen. Maar al bleek dan, dat het Robert nog niet vol komen gelukt was zijn klankmateriaal af te richten op de enorme eisen, die in feite slechts door een goed beroepskoor te reali seren zijn, kon men respect hebben voor de energieke poging, die toch ook op vele punten slaagde. De fraaie koorgedeelten, die in het tweede deel in goed evenwicht tot hun recht kwamen, maakten in ieder geval een treffende indruk. Ook het mooie coloriet van de instrumentale intermezzi wees op een bezonken en doorleefde inter pretatie. Trouwens het aandeel van het Noordhollands Philharmonisch Orkest in de vertolking van de Psalm was over het geheel te prijzen. De tenor Wiebe Draaijer had ik wel wat overtuigender en losser van de noten willen horen zingen. Als het zo angstvallig precies moet gaan kan er De met spanning tegemoet geziene wed strijd tussen 't Oosten (Haarlem) en St. Bavo (Heemstede) is geëindigd in een voorlopige 115 overwinning voor 't Oosten. Deze ontmoeting miste de sfeer, welke over het algemeen bij plaatselijke wedstrij den heerst. Beide tientallen hadden zich blijkbaar reeds verzoend met de op de ranglijst verworven plaats, die hoe de uitslag ook zou zijn geen gevaar voor degradatie inhield. Vrij spoedig na de aan vang van de strijd begingen enkele spe lers van St. Bavo een fatale vergissing welke een 60 achterstand teweegbracht. De Haarlemmers, de overwinning proeven de, lieten zich deze voorsprong niet meer ontnemen, hoewel aan verschillende bor den de kansen keerden. Bij de stand 115 in het voordeel van 't Oosten moest de wedstrijd worden afgebroken. De getailleerde uitslag luidde: 't Oosten -St. Bavo: W. de Jong-H. Beliën 20: F. Slot-P. Beliën 2—0; H. J. v. Berk-J. Draayer 11; H, v. d. Vossen-H. Willemse 2—0; A. de Jong-J. J. Warmerdam 20: J. Poppen-B. H. M. Stevens 11; W. Roest- C. J. Beliën afgebroken in een winststel ling voor Beliën; L. Fopma-J. Beliën afge broken in een stand, welke vermoedelijk remise zal lopen; W. Belder-J. Janus 11; C, M. Beck-J. Steenbergen. 0—2. Totaal voorlopig 115. Vermoedelijke einduitslag 12-8. ADVERTENTIE •W Oil Kin.) Dealer Tempeliers- straat 68 Haarlem tel. K 2500-21164 van een waarlijk levende vertolking geen sprake zijn. Corry Bijster, die de sopraan partij trouwens al voor de derde keer zong, wist deze te vullen met warme bezieling en stralend geluid. De mis van Willem Andriessen met haar klassieke zekerheden, haar probleemloze sfeer van overgave, blijheid, geestdrift, in getogenheid en optimistisch vertrouwen, vormde met het werk van Sem Dresden een opvallend contrast. Het solokwartet: Corry Bijster, Aafje Heynis, Wiebe Draaijer en Emile Lijnsen, alterneerde in het „Kyrië" bijzonder fraai met het koor en maakte een mooie beurt in het „Benedic- tus". Aafje Heynis wist zich te onderschei den in het „Agnus Dei", in een sfeer die deed denken aan die van het gelijknamig fragment uit Bach's „Hohe Messe". En het koor, dat zich in fraai klankevenwicht onderscheiden had in het „Sanctus", was ook in het „Agnus Dei" op zijn best. Het N. Ph. O. en de organist Piet Halsema ver vulden hun taak met animo, onder de ner veuze, maar veilige leiding van George Robert. Na afloop maakte wethouder W. C. Bak ker zich tot tolk van de C.O.V. om me vrouw Dresden te danken voor haar aan wezigheid en in haar de componist Dresden te eren, tevens om Willem Andriessen als oud-Haarlemmer te huldigen ter gelegen heid van zijn kroonjaar. Waarop de kwieke zeventigjarige ook nog even het woord nam, vooral om de heer Robert en de C.O.V. te danken voor de uitvoering van zijn werk en de intentie van deze avond. Jos. de Klerk De afdeling Bennebroek van de Chris ten-Vrouwenbond hield donderdagavond in gebouw Rehobóth haar maandelijkse bijeenkomst. Mejuffrouw Krijkamp, in- spectrice voor de kinderbescherming, hield een toespraak over haar werk. Zij schilderde het lot van het voogdijkind, dat dikwijls het slachtoffer is van de onwil en conflicten der ouders. Vaak zijn de ouders onmachtig om hun kinderen de zorg en liefde te geven, die deze ontberen. Want niet altijd zijn de ouders tegen alle moei lijkheden opgewassen. Zo nodig grijpt de kinderrechter in en worden de ouders uit de ouderlijke macht ontzet. Door plaat sing in pleeggezinnen kan aan vele kinde ren nog een goede toekomst worden gege ven. De opvoeding van deze kinderen baart dikwijls zorgen, omdat zij op jeug dige leeftijd soms al met veel leed wer den geconfronteerd. Nadat mejuffrouw Krijkamp veel bijzon derheden over haar werk had verteld en haar betoog met voorbeelden uit de prak tijk had toegelicht, wees de presidente op de noodzaak, dat de leden zich voor so ciale hulp inzetten. Besloten werd het werk van de bond te propageren, zodat het le dental kan worden uitgebreid. Op 19 de cember zal een adventsviering worden gehouden. Na het zingen van gezang 223 en gebed werd de bijeenkomst gesloten. Donderdagmiddag om een uur is een personenauto toebehorend aan een vier entwintigjarige Haarlemmer ter hoogte van de Gedempte Oude Gracht in Haar lem het Spaarne ingegleden. De auto die niet op de handrem stond is waarschijn lijk door de trillingen van de passerende zware vrachtwagens in beweging geko men en het water ingeschoven. De auto, die onbemand was, is later door een kraanwagen op de wallekant ge hesen. ADVERTENTIE zandvoortselaan 373 bentveld.aerdenhout,tel.02soo-27i4S Het zal voor U een verrassing zijn een zo goede wijn voor die prijs (f 1,95) te kunnen drinken. Bij 12 flessen (rood en/of wit) f 1,85 per fles. HAARLEM, 14 november 1957 GEHUWD: 14 nov.: G. van Riessen en A. Lenderink. M. J. G. Klaassen en L. Tim merman. W. A. Isselmann en L. Hendriks. 1. Teutscher en W. C. Hille. J. Kluen en A. Bakker. J. G. van Dam en A. J. Wild schut. R. Looman en J. Peper. BEVALLEN van een zoon: 13 nov.: C. M. Jonker—Schelvis, H. M. Wijdeveld— Koestal, W. F. Petter—Smit, W. C. M. Cor- nelissenHarte, A. van der HorstRaap horst, J. J. C. de Jong—Barens; 14 nov.: F- Büsgen—De Feber, G. C. Elfering—Van Bakel. BEVALLEN van een dochter: 13 nov.: A. Pen—Trip; 14 nov.: S. Th. M. van der SchuitVan Geldorp. OVERLEDEN: 12 nov.: H. L. Bakker, 89 j„ Rockaertshof. P. Pet, 82 j., Pallas- straat. J. R. Franken, 74 j., Kleverparkweg. 13 nov.: M. C. van Oossanen, 4 d., Dutry- straat. A. R. de Koek, 61 j„ Jan Haring straat. Premier David Ben Goerion is hersteld van de verwondingen, die hij opliep bij de aanslag met een granaat in het parlement te Jeruzalem, veertien dagen geleden. Een van de eerste gasten die hij ontving was de burgemeester van Keulen, Max Adenauer (links). Het was de eerste maal dat Israëlische en Westduitse autoriteiten elkaar in het openbaar ontmoetten. Voor het ge rechtshof van Jeruzalem heeft Mosje Dueg, die de aanslag in de volksver tegenwoordiging pleegde, verklaard niemand enig letsel te hebben willen bezorgen'. Hij wilde slechts de aandacht vestigen op, zijn klachten tegen de Jewish Agency. Dueg staat terecht wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan vijf ministers. ADVERTENTIE VOORnUUEWEBK. Koop nu reeds uw St. Nicolaas-geschenken „De betekenis van de dans voor de ontwikkeling van de jeugd Donderdagmiddag hield mej. C. Hartong voor de Nederlandse vereniging van huis vrouwen afdeling Haarlem en omstreken, in Brinkmann een lezing, waarin ze „De betekenis van de dans voor de ontwikke ling van de jeugd" besprak. Mevrouw A. HamakerWillink, presi dente van de Vereniging hield een inlei ding, waarin zij opmerkte, dat het haar speet, dat de opkomst zo klein was. Mej. C. Har tong begon haar lezing met een conclusie, die pas de laatste jaren is getrokken: Een mens, en vooral het kind moet men geestelijk noch lichamelijk een voudig volstoppen en dan maar hopen, dat hij als een koe zal herkauwen en assimi leren. Het kind moet zich nog steeds als het primitieve kind ontwikkelen, moet ook ,.al doende" leren, en moet dus behalve doelmatige ook expressieve lering onder gaan. Het beoefenen van kunstvormen is dus niet een soort culturele toegift, maar behoort bij het proces van volwassen wor den. Om hun gevoelens te uiten gaan kin deren tekenen, zingen of een vorm van handenarbeid uitoefenen, en vooral dan sen. De dans is de oudste van alle kunsten en in deze restauratie van de ontwikkeling tot volwassen mens komt hij juist als jong ste te voorschijn. De bijzondere betekenis van de dans ligt in het feit, dat hij zo'n typische schakel is tussen doelmatigheids ontwikkeling en expressieve ontwikkeling, tussen lichamelijke ontplooiing en ziels- openbaring. In de dans heeft het kind de gelegenheid zich te uiten in een vrije, maar toch .geordende vorm, doordat de dans altijd aan een bepaald ritme, aan bepaalde passen gebonden is. Opmerkelijk is dan ook, dat debielen of moeilijk opvoedbare kinderen, door de dans worden samenge bracht, omdat zij dan het meest geordend zijn. Dat de dans bij de opvoeding van het kind een hoogst belangrijke, zo niet nood zakelijke rol speelt, trachtte mej. C. Har tong de aanwezigen door deze lezing dui delijk te maken. ADVERTENTIE in 2 uurtjes gebreid van één bol 100 mohair. - Dat vindt u bij GR. HOUTSTR. naast LUXOR De Haarlemse Katholieke Studenten vereniging „Sanctus Bavo" viert van 20 tot en met 24 november het eerste lustrum- De viering wordt ingezet met een con cert, dat „Die Haerlemsche Musyckcamer" op woensdag 20 november onder leiding van André Kaart zal geven in de renaissancezaal van het Frans Halsmu seum. Het programma bevat werken van G. Ph. Telemann, Joseph Haydn, Alles- sandro Scarlatti, Johan Joachim Quantz en Tomaso Albinoni. De sociëteit „De Waag" zal op donder dagavond 21 november geopend zijn voor genodigden, ouders van leden en oud leden, teneinde een contact met de leden mogelijk te maken. Vrijdag 22 en zaterdag 23 november zal een symposium worden gehouden in res taurant Brinkmann over het onderwerp „Godsdienstbeleving en gemeenschap". Discussieleider is dr. M. van Straaten, O.E.S.A. Op de eerste avond spreken drs. Gerlach C. Laudy en dr. H van der Linde (hervormd predikant) en op de tweede avond prof. dr. C. Scharff en Gabriël Smit. Op de laatste dag van de viering (zon dag 24 november) zal in 'e kapel van het Triniteitslyceum aan de Zijlweg een mis worden opgedragen, waarna een ontbijt volgt. Des middags zal in de aula van het Mendelcollege een bui ngewone ver gadering worden gehouden, waarop de praeses der vereniging, de heer R. Th. Eiselin, een lustrumrede zal houden en prof. dr. N. A. Donkers!'>o< uit Amster dam een feestrede zal uitspreken. Aan de orde zal komen een voorstel om mejuf frouw dr. M. E. Nolte en de heer H. P. Baard te benoemen tot releden en de heer J. M. van der Weiden tot lid van het Collegium honorabile. Tot besluit volgt zondagavond een diner in hotel „Duin en Daal". ADVERTENTIE AANSTEKERS. die het altijd „doen" vindt u bij ons in grote verscheiden heid. In onze showroom demonstreren wij u de nieuwste modellen. Tabak-, Sigaren- en Pfjpenhandel GR. HOUTSTRAAT 81 - HAARLEM Afrika. Op vrijdagavond 22 november zal de journalist Wim Hornman uit Zaan dam voor de leden van de buurtvereniging „Bloemendaal" in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal een lezing met film houden onder de titel „Dwars door Afrika". Vergezeld van zijn echtge note heeft de heer Hornman een avon tuurlijke reis van ruim 30.000 km. door dit werelddeel gemaakt. In de leeftijd van eenennegentig jaar is te Heemstede overleden de heer A. P. Audretsch, oud-lid van de gemeenteraad aldaar. Van september 1927 tot septem ber 1939 maakte hij deel uit van de raad, met een korte onderbreking in 1931. De heer Audretsch had zitting voor de groep „Vrijzinnige kiezers." De teraardebestelling is bepaald op maandag 18 november om twaalf uur op de algemene begraafplaats te Heemstede. Volgende week zullen de kinderen uit Haarlem, die enkele weken geleden inge ënt zijn tegen kinderverlamming, een tweede „prik" krijgen. Dit zal geschieden op maandag 18, dinsdag 19 en woensdag 20 november in het gebouw van de Ge neeskundige dienst aan de Nieuwe Gracht, op donderdag 21 november in de Dag- openluchtschool in Haarlem-Noord en op vrijdag 22 november in het clubgebouw van „Oosterkwartier" in Haarlem-Oost. Enkele weken geleden zijn vele kinde ren niet in staat geweest zich te laten in enten wegens de griep. De gelegenheid daartoe bestaat in de loop van de komende week. Deze groep zal op 17 december voor de tweede keer worden ingeënt en wel in het gebouw van de Geneeskundige Dienst. De derde „prik" zal in mei worden gege ven. Maandag 18 november vergaderen de besturen van alle afdelingen van de ver eniging Humanitas,welke binnen het ar rondissement Haarlem gevestigd zijn. Men zal beraadslagen over de verdere uitbouw van het gezinsvoogdij en vrij patronagewerk der vereniging. Het is de bedoeling in deze vergadering te komen tot de oprichting van een be stuur voor het arrondissement, dat spe ciaal met de leiding van deze tak van kinderbeschermingswerk belast zal wor den. Met betrekking tot de methodische vraagstukken welke zich bij de uitvoe ring van het werk kunnen voordoen, zal het nieuwe bestuur zich laten bijstaan door een ploeg van deskundigen. Zodra de omvang van het werk zulks toelaat, zal de dagelijkse leiding van de gezins voogden en patroons in handen moeten ko men van een speciaal daarvoor aan te stellen beroepskracht. Haarlemse rechtbank Een week hechtenis luidde de eis tegen een 52-jari'ge Amsterdamse winkelier, die voor de Haarlemse rechtbank stond, om dat hij op 20 juni op het stationsplein van de luchthaven Schiphol het portier van zijn auto zo onvoorzichtig zou hebben geopend, dat daardoor een passerende wielrijdster was komen te vallen. De val was ernstig geweest, want de vrouw had zes weken rust moeten houden. De winkelier ont kent echter, dat de vrouw door zijn schuld is gevallen'. Zijn lezing va het gebeurde is, dat zij in het nauw werd gedreven door een wagen van de luchthaven en daardoor tegen het op een kleine kier geopende portier was gevallen. Doordat de wielrijdster in haar val de spiegel, die aan de rand van het portier vastzit, had geraakt, was de deur van de auto verder opengeslagen. „Verdachte is zeker iemand, die met zijn medemens geen rekening houdt. Op zijn strafblad staan trouwens enkele ver oordelingen, onder meer wegens mishan deling", zei de officier van Justitie, mr. dr R. W. H. Pitlo. Het bieek echter, dat die mishandeling al in 1924 was gebeurd. De verdachte verdedigde z:ch dan ook t.ls eer bekwaam handelsman: „Ik heb een net huishouden en ik geloof, dat ik oppassend ben. Die mishandeling? Dat is meer dan dertig jaar geleden. Ik had toen ruzie met een vriend om een meisje". De rechtbank zal op 28 november vonnis wijzen. Onder de titel „Leven wij samen sprak de directeur van de Kath. nationale stichting voor bijzondere gezinswerk en jeugdzorg, drs. J. A. Stalpers, donderdag op uitnodiging van het Katholiek Maatschap pelijk Jeugd- en Gezinswerk in Haarlem over de steun aan maatschappelijk onaan gepasten. Hij deed dit in paviljoen Dreef- zich, waar vele figuren uit het maatschap pelijk werk en de sociale jeugdzorg aan wezig waren. Na een socio-historische schets van de wijze waarop zich het maatschappelijk leven heeft ontwikkeld, besprak drs. Stal pers de noodzaak om aan de groep maat schappelijk onaangepasten steun en hulp te verlenen. De maatschappij heeft nu eenmaal onvoldoende rekening met deze groep gehouden; zij is afgestemd op de grote groep van normaal-begaafden, die weinig problemen stelt. Allerlei sociale voorzieningen, aldus drs. Stalpers in een sprankelend betoog, heb ben het bestaan voor de maatschappelijk onaangepasten aangenamer gemaakt, maar hun geestelijk leven is niet verrijkt. Met financiële steun zijn deze mensen thans niet mee geholpen. Zij moeten uit hun geestelijke verschraling worden opgeheven door een inspirerend voorbeeld. Daarom gaan de werkers van het maatschappelijk jeugd- en gezinswerk naar deze mensen toe om hen desgewenst te helpen. Daar om worden ontmoetingscentra ingericht, waar de mensen in een gezellige, blijde sfeer met elkaar kunnen praten en zo nodig de hulp van een maatschappelijk werker kunnen inroepen. „Het gaat er niet om de mensen zo nodig weer meteen naar de kerk te duwen", al dus drs. Stalpers, die er bij zijn gehoor op aandrong deze mensen te aanvaarden zo als ze zijn. „Het lot van de zwakbegaaf- den is ons aller lot", zei spr., die een be roep op zijn gehoor deed om uitdrukking te geven aan de solidariteit door aan de maatschappelijk onaangepasten de hel pende hand te bieden. Voorafgaande aan en na de toespraak van drs. Stalpers voer de de pianiste mevrouw Tiny Kaiser en een trio bestaande uit de fluittist J. J. Polman, de violist H. Hage en de altist A. H. G. Spekschoor enige werken van Haydn, Chopin en Liszt uit. O Naar wij woensdag reeds in een gedeelte van onze edities hebben vermeld, heeft de Haarlemse rechtbank de aan de n.v. Che mische industrie Rids uit de Waarderpol- der in Haarlem, verleende surséance van betaling ingetrokken en de n.v. in staat van faillissement verklaard. Ook is de surséance van betaling, verleend aan de n.v. Fabriek van teerkleurstoffen „Colora", laatstelijk kantoorhoudende in de Waar- derpolder ingetrokken; de n.v. is eveneens failliet verklaard. In beide faillissementen treedt mr. H. F. Ferwerda als rechter-commissaris op. De rechtbank heeft benoemd tot curatoren mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur te Haarlem en drs. P. F. T. Wimer te Amsterdam. In de zaal van het Amsterdamse RAI ge bouw speelt zondag 17 november des avonds om zeven uur een Haarlems jeugd- team (heren). Om half negen zal een Haarlemse vertegenwoordiging de strijd gaan opnemen tegen het voorlopige Ne derlandse team als laatste oefening van de nationale ploeg voor de interlandont moeting tegen Luxemburg. De Haarlemse ploegen zijn als volgt sa mengesteld: Heren: K Dingshoff; R. Bodegom; H Swierstra (allen Antilopen); C. Hennis; K. Regenboog (beiden ZBVS); C. Otte; K. Warger, R. Bakker (allen Flamingo's) H. Argeloo en J. Starink (beiden Typ hoons).- Heren: (Junioren): Th. de Cock; F.Knapp (beiden ZBVS), J. Lagendijk (White Stars); C. Lagerweij (Flamingo's); R. Versteeg; E. van Pel; S. Verstraten (al len HOC); E. Halewijn; R. v.d. Waals (beiden Typhoons). Vandaag worden de rails gehaald uit de Emmabrug nabij de Leidsevaart te Haar lem. Daarom zal de autobus van lijn 3 gedurende een aantal dagen weer een an dere route rijden. Bij de Raaks gaat de bus niet door de Wilhelminastraat naar de Koninginneweg, maar via de Raaksbrug naar de Leidsevaart. Voorbij de kathedrale kerk Sint Bavo rijdt de bus de Karei van Manderstraat in en via de Van Oosten de Bruynstraat wordt de Leidsevaart bereikt. Langs deze vaart wordt naar de Zand voortselaan gereden. Donderdagavond omstreeks tien uur is op de Zeeweg in Bloemendaal, nabij kop 90, personenauto, die in de richting Zand- voort reed, uit de bocht gevlogen en over de kop geslagen. De bestuurder van de auto, een 50-jarige Haarlemmer, die niet gewond werd, is na het ongeluk naar Haarlem gelift, waar hij een garage heeft gewaarschuwd. De politie in Overveen verzoekt even tuele getuigen van het ongeluk zich met haar in verbinding te stellen. ADVERTENTIE Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruijn heeft donderdagavond in café-restaurant Brink man aan het Houtplein te Haarlem voor leden van de afdeling Haarlem en om streken van de Nationale Partij een inlei ding gehouden over „De politieke beteke nis van de Spoetnik". Spreker begon zijn betoog met als zijn mening uit te spreken, dat hoewel de Russen met de lancering van hun kunstmanen wetenschappelijk en technisch gezien een indrukwekkende ADVERTENTIE JUIST NU is het tijd om te planten. ROOMKWEKERIJ HERENWEG 103 B Heemstede, Tel. 36301 Voor leden van de Volksuniversiteit sprak gisteren in het Frans Halsmuseum de dichter Gerrit Kouwenaar over experi mentele poëzie. Hij paste zich aan de Frans Halssfeer aan door enigszins „schutterig" van een blaadje papier voor te lezen, maar wat hij zei was zeker boeiend en de luiste raars, die alle platasen van het zaaltje be zetten, zullen tenminste begrepen hebben dat het niet aangaat de experimentele poëzie zo maar klakkeloos te veroordelen. En meer heeft de spreker kennelijk niet beoogd te bereiken. Kouwenaar begon met vast te stellen dat de experimentele poëzie steeds min der het compacte verschijnsel is, zoals het zich omstreeks 1950 aan het publiek voor deed. „Het is nu al een heel ander begrip dan zeven jaar geleden", zei hij, „we staan nu voor het tweede bedrijf". Men heeft de experimentele dichters als een school wil len zien, als een groep met een gemeen schappelijke programmatisch streven. Maar dat is nooit waar geweest, zei de spreker. De situatie heeft hen samenge dreven. Zij kwamen onafhankelijk van elkaar in als het ware de experimentele delta, vanwaar zij samen in zee dreven. Vervolgens ging de spreker in op het ver schil tussen experimentele en traditionele poëzie. De eerste kent niet het dualisme tussen vorm en inhoud, lichaam en geest, vers en bedoeling; zij heeft geen vorm elementen en verstechnische middelen, geeft beelding inplaats van uitbeelding. Het experimentele gedicht is een autono me aanwezigheid, geen afschrift. Het geeft niet een deelmens maar de gehele mens Of, zoals Lucebert dichtte, zij wil „de ruimte van het volledig leven tot uitdruk king brengen". Het verschil is echter, al dus de spreker, niet per definitie vast te leggen; het is meer een klimaatsverschil. Het klimaat van de experimentelen kon dan ook tot allerlei verschillende, zij het in dat klimaat geaarde, conclusies leiden. De experimentele dichter is dan ook een eenling. Het klimaat echter verbindt hem met allen, die ook als eenling de nieuwe situatie ervaren. En zo kan men een ge meenschappelijke tendens ontdekken, bij voorbeeld de anti-intellectualistische in stelling. de neiging om de ideële schuim laag van het woord te krabben en het al dus zijn volle lichamelijkheid te geven. Tenslotte vroeg de spreker zich af of het vuur thans uit de experimentele poëzie is. „Doen de dichters water bij de wijn, zijn ze niet wat stil?" De stilte van thans zei hij is die van bezinning en verinner lijking. De verzen zijn bedekter van toon. soberder. De stuntfase is voorbij. De spre ker besloot zijn lezinkje met de volgens hem wat te zwaar klinkende kreet: De experimentele poëzie is dood, leve de poë zie van de experimentele dichters, daar mee aanduidend dat het „systeem" voorzover men dat er in meende te zien voorbij is en dat nu de tijd is aangebro ken waarin elke dichter zich bezint op zichzelf en de eigen persoonlijke poëzie. Na een pauze las Kouwenaar nog een aan tal verzen voor van experimentele dichters. prestatie hebben geleverd, er toch voor een paniekstemming, zoals die momenteel onder de Amerikanen heerst, geen aan leiding is. Belangrijk achtte hij het feit dat de Amerikanen thans erkennen, dat zij bij de technische ontwikkeling van ge leide projectielen op de Russen zijn ach ter geraakt. Volgens spreker is deze voor sprong van de Russen niet zo verwonder lijk. Zij zijn reeds lang vóór de tweede wereldoorlog met de ontwikkeling van raketten begonnen. In 1930 werd een ver eniging voor raketonderzoek opgericht, waaruit het raketwapen, beter bekend als „stalinorgel", is voortgekomen. Een groot deel van hun succes danken de Russen aan de loslippigheid van de wetenschapsmen- ten buiten het „ijzeren gordijn" en vooral ook aan de nonchalance waarmede aller lei technische uitvindingen worden gepu bliceerd, aldus dr. Feuilletau de Bruijn. Er is zelfs een Russische organisatie die zich uitsluitend belast met het in het Rus sisch vertalen van buitenlandse verhande lingen op technisch gebied. De op deze wijze verkregen gegevens worden dar» aan specialisten ter bestudering voorgelegd. Menige Russische atoomgeleerde kreeg zijn opleiding in Engeland. In de Sovjet- Unie kunnen zij voor hun wetenschappe lijke arbeid over elk gewenst kapitaal be schikken. Daarbij komt nog dat het tech nisch onderwijs in Rusland een veel gro tere vlucht heeft genomen dan in Ameri ka. Elk jaar laten circa drie miljoen scho lieren in Rusland zich inschrijven op een technische hogeschool of een middelbaar technische school. Per jaar studeren hier van zeshonderdduizend studenten af. Deze cijfers verklaren dus voor een groot deel de grote vooruitgang van de Russen op het gebied van de intercontinentale ge leide projectielen. Zij kunnen meer dan welk land ter wereld putten uit een zich steeds aanvullend arsenaal van uiterst be kwame technici. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van het geleiden van een ballistisch pro jectiel tijdens zijn vlucht, wees spreker er op dat het mogelijk is een dergelijk wa pen met afweerraketten te vernietigen. Hiertoe wordt een hagel van raketten ge lanceerd, die elk voor zich door middel van radar hun doel opzoeken. Deze af- weerprojectielen zijn echter nogal aan de prijzige kant, zij kosten namelijk onge veer een miljoen dollar per stuk. Spreker geloofde daarom dat jagers en bommen werpers, die supersonische snelheden kunnen bereiken, voorlopig nog hun mili taire waarde zullen behouden. In de wed loop naar de technische vervolmaking komt het thans meer dan ooit aan op een goede voorbereiding op de scholen. Geen nivellering naar omlaag maar een selectie omhoog. Wat dat betreft valt er èn in ons land en in Amerika nog wel een en ander te verbeteren, zo meende spreker tot slot van zijn toespraak.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 17