r „Dom Juan" zondag niet in Haarlem DE BEURS van gisteren 2ATERDAG 16 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Charmant A rnusement Oorlog ter zee Slaan COSTUMES STOMEN 13.75 Aangenaam Coöperatie Haarlem keert vier percent uit Vrouwenhandel Prolongaties en reprises Journaal Gymnastiekcursus voor aanstaande moeders Auto reed vanmorgen het Spaarne in De verkeerssituatie in Haarlem-Noord Henriëtte Roland Holstprijs voor Louis Paul Boon KNAC-controle toont aan: Meeste snelheidsmeters zijn te vooruitstrevend Kleurenfilm over zending in Afrika Medische verzorging tijdens het weekeinde WASSERIJ DUYN Ir. W. Merkx sprak voor K.V.P. te Bloemendaal Sint Nicolaas-intocht in Haarlem-Noord Scheepvaart Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 11 tot en met 15 november a/S! (Rembrandt) Parijs vormt de en- •nurage voor de nieuwe Duitse film Monpti" de afkorting voor het koos naampje „Mon petit". Parijs dus en dat tekent een Duitse film met een licht voetige Franse inslag, een film waarbij \le pathos en zware sentimentaliteit als j. de lucht lijken opgelost. Maar dat is L ook het werk van Helmut Kautner, die J meer blijk heeft gegeven van een haast onduitse spiritualiteit. „Monpti" is naar „e vorm een knap gemaakte film, die het vooral moet hebben van de charme der ieu'dige hoofdpersonen en hun problemen. Pie'problemen zijn niet zonder een deli caat karakter. De film ontkomt er niet aan dat er wel eens te veel mee gespeeld wordt ook beuzelarijen boven hun betekenis worden verheven. Op zulke ogenblikken voelt men een instinctief verzet en dat niet •Heen uit ethische gevoeligheid. Maar in doorsnee probeert „Monpti" begrip te kweken voor de situaties, waarvoor ze ons kelt en ze ook begrijpelijk te maken. Zo jjen we dan de ontwikkeling van de lief desidylle tussen twee heel jonge mensen, die helemaal op eigen benen staan. Parallel daarmee loopt het verhaaltje van een jonge echtgenote, die haar man bedriegt. De parallel wordt tot het einde volgehouden, Inaar schiet soms zijn doel voorbij, wan neer de tendens een al te opgelegd en daar door niet helemaal eerlijk aanzien krijgt. Horst Buchholz speelt in deze film met Homy Schneider een voortreffelijke partij. Maar bovenal draagt „Monpti" het stempel Jan Kautner. Zijn hoofdpersonen zo in het beeld te brengen en die beelden in zulk £in zuivere verhouding uit te spelen kan alleen de man die het metier beheerst. En dat doet Kautner. (Cinema P a 1 a c e) Over „Kleren maken de man" kunnen we na de bespre king van enige weken geleden, kort zijn. De film is duidelijk gericht op verstrooiing. Ze laat verrassend zien hoe goed onze acteurs voor de film kunnen spelen Kees Brusse, Andrea Domburg maar ook hoe slecht Johan Kaart, Cruys Voorbergh. jr js welbewust gestreefd naar vaart. Die •r; gezocht in een overstelpende hoeveel heid gebeurtenissen, nu eens geestig, dan weer goedkoop. Zo wisselen deugd en on deugd elkaar af in een technisch gepolijste en op het eind geslaagde afwerking. (Roxy). De oorlog woedt in volle hevig heid in „Een hel op zee". Authentieke op namen zijn verwerkt in de gefantaseerde geschiedenis rond een Amerikaanse oor logsbodem, waarvan de opvarenden dood en verderf moeten trotseren. De film ont leent aan de beklemmende realiteit van de oorlog haar dramatische betekenis. Ze is in dat opzicht zo actueel als een repor tage, maar men moet er van houden daar mee te worden geconfronteerd. Vol romantiek en actie is „Fortuin- jagers in de gele bergen", die maandag wordt ingezet. (Lux or) We durven het eigenlijk niet zo goed te bekennen, maar we houden wel een beetje van de films van Mickey Spil- lane. Er wordt namelijk zo verschrikkelijk hard in geslagen en na een rustig middagje is dat op het doek althans een hele verademing. Behalve gevochten wordt er in „My gun is quick" gespeeld door niet al te beste acteurs en ronduit slechte actri ces. „My gun is quick" behandelt het ver haal van een brutale bende die achtereen volgens een aantal halve en hele lichte meisjes vermoord, teneinde een hoeveel heid zeer kostbare sieraden, in handen te krijgen. Er wordt hard gereden, veel ge dronken en verbitterd geschoten. ADVERTENTIE Tijdelijk STOPPEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 En hoe het allemaal tot een oplossing komt? Joost zal het weten. Joost is in dit geval de keiharde detective Mike Hammer (Robert Bray) die alleen het goede na streeft, die volstrekt geen medelijden kent en die er vooral links en rechts op los slaat. Dat slaan dan gebeurt met grote kennis van zaken. Zoals gezegd in ieder geval een onderbreking van de dagelijkse sleur. En voor kenners bijzonder leerzaam. Donderdagavond hield de ledenraad van de coöperatieve verbruiksvereniging Haarlem" de jaarvergadering. De voor zitter, de heer S. P. Doek opende de ver gadering met de mededeling, dat onder de aanwezigen zich een jubilaris bevond, namelijk de heer W. H. C. van Keulen, die juist 25 jaar lid van de ledenraad was. Met enige hartelijke woorden werd dit feit herdacht. Het jaarverslag werd uitvoerig bespro ken en nader toegelicht, waarna het met algemene stemmen werd goedgekeurd. Reeds in een vóórvergadering werd be sloten vier percent dividend uit te keren °P de afgenomen kruidenierswaren, het geen door aanvaarding van het jaarver slag werd bekrachtigd. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat het aftredende lid, de heer W. Post werd herkozen. In de vacatures, ontstaan door het zich niet meer beschikbaar stel len om gezondheidsredenen van mevr. H. Weber-Groeneveld en de heer D. Le- guit, werd voorzien door de verkiezing van mevr. J. Thoden van Velzen-De Geus en mevr. G. W. Verdoorn-Steffers. De afgetreden bestuursleden, die res pectievelijk 30 en 25 jaar zitting hadden in het bestuur, werd dank gebracht voor het vele werk dat zij in het belang van de coöperatie hebben verricht. Namens het Personeel werden zij toegesproken door de heer J. Hoetmer, die in hartelijke be woordingen de dank overbracht van het Personeel onder aanbieding uit het jubi leumfonds van een couvert met inhoud. De heer F. J. van der Winden, commis- saris, was aan de beurt van aftreden en volgens de statuten niet herkiesbaar. In z'jn plaats werd gekozen de heer C. van Viersen. (L i d o) In cinemascope, en in kleuren, en met beroemde acteurs en actrices, en naar een beroemde roman gemaakt, zijn bij „Eiland in de zon" alle factoren aan wezig voor een superieure Hollywoodse mislukking. Die is echter verhinderd door de matigheid waarmee de regisseur zich van de knaleffecten heeft bediend en de film is een kijkspel geworden dat onder houdend is, met een verfijnd volgehouden langzaam ritme en goed spel. Het verhaal is wat schraal geworden; het rassenpro bleem komt vereenvoudigd en geromanti seerd naar voren, dat men bij voorbaat het hele verhaal met een zak zout moet nemen. Het thema wordt gedragen door een En gelse plantersfamilie op een Caraïbisch eiland; het blijkt dat deze vooraanstaande blanken niet vrij zijn van negerbloed. Dat geeft politieke, huwelijks- en sociale pro blemen, die onovertuigend worden opge lost. Het aangename van deze film is dan ook alleen de vorm waarin dit bloedeloos geworden verhaal van Waugh is gegoten: zeer goed camerawerk, soepel ritme en superieur spel. (Frans Hals) De praktijken van de „Handelaren in meisjes" worden in de film van die naam aan de kaak gesteld. De film is gemaakt met medewerking van de Franse vereniging tot bescherming van meisjes. Het thema het verdwijnen van meisjes is weliswaar goedkoop, maar de uitwerking is geloofwaardig en aan vaardbaar. Men kan zien, welke weg de meisjes gaan, die plotseling uit Frankrijk verdwijnen en via aanlokkelijke aanbie dingen in nachtclubs, bijvoorbeeld in Zuid-Amerika, als barmeisje of zange resje worden geplaatst. Zo'n nachtclub is meestal doorgangshuis naar centra, waal mannen voor hun pleziertjes terecht kun nen. Die weg ging ook het wei'kzoekende, wat onnozele meisje Josette, dat als bar meisje naar Zuid-Amerika wordt gestuurd. Daar ontstaat tussen haar en een jongeman een prille liefde. En uiteindelijk kan het meisje uit de strikken van de ongure heren, die haar willen exploiteren, wor den bevrijd. (Studio). „De droom van een bakvis" blijft nog een week voortduren. Ook hier is Romy Schneider de hartveroverende prima donna. (Minerva). In de avondvoorstellingen kan men tot en met zondag het trieste levensverhaal „I'll cry tomorrow" mee beleven. In opzet groots aangepakt is het de geschiedenis van een aan de alcohol verslaafde vrouw, die tot de rand van de afgrond wordt gebracht om eindelijk red ding te vinden bij wie eens waren als zij. In de middagvoorstellingen kunnen de kinderen zich vermaken met „Hans en Grietje". Maandag vertoont men „Helden in het wit". Woensdag volgt een herver toning van de fraaie Spaanse film „Marce- lino, brood en wijn". Het Polygoon-nieuws was deze keer weer eens bijzonder actueel door op vrij dag reeds een uitgebreid deel van het journaal te wijden aan de vliegtuigramp in Bussum van donderdagmiddag. Verder ontbrak ook dit jaar natuurlijk de bijna traditionele reportage over de viering van Sint Maarten niet en voor het overige had men het vooral in de sport gezocht. Zo waren er beelden van de Europese judo kampioenschappen in Rotterdam, van het trainen van een rolskiploeg in Den Haag en van een biljartoernooi driebanden even eens in Rotterdam. Het buitenlands over zicht bracht president Eisenhower voor de camera's en de ruimteraket. Ook de her. denking van de Russische revolutie ont brak niet. Maarschalk Malinovsk.v stapte over het Rode Plein als eens Zjoekov. De groten der Russische aarde kon men nu eens goed van nabij zien. Met ingang van maandagavond 18 no vember houdt het Witte Kruis afdeling Haarlem in het gebouw „De Wijde Blik" aan de Amsterdamsevaart 260, een cursus zwangerschapsgymnastiek. De lessen wor den gegeven elke maandagavond van zeven tot acht uur. Het doel van deze lessen is het behou den van de kracht van de aanstaande moeders door geregelde training. In het algemeen wordt er een uitgebreid oefen schema gegeven om de lichamelijke con ditie te verbeteren, waarbij bijzondere aan dacht wordt besteed aan ontspannings- en ademtechniek. De aanstaande moeders die aan deze cursus willen deelnemen, dienen van te voren echter overleg te plegen met huis arts of vroedvrouw. Ondanks de dikke ijzeren balk, die de rijwielgroothandelaar J. A. Balk aan het Spaarne 57 neer liet leggen, om zijn klanten te beletten in het water te rijden, heeft vanmorgen de rijwielhandelaar, de vijftigjarige M. Boom uit Nieuw Vennep, de verleiding niet kunnen weerstaan. Het gebeurde om tien over half tien. De heer M. Boom wilde iets bij de heer Balk gaan kopen, dus parkeerde hij zijn wagen voor de balk. De remmen weiger den echter en langzaam reed de heer M. Boom over de balk, het water in. In het laboratorium „Dimar", op nummer 59, zag men het gebeuren. De 32-jarige heer F. Gijbeis bedacht zich geen ogenblik, dook het water in en redde de heer M. Boom, maar niet de auto. De gemeente-reinigingsdienst en de brandweer hebben hard gewerkt om de wagen, die 12 meter van de kant af dreef, zo vlug mogelijk op het droge te brengen. Op 22 november des avonds om acht uur wordt in samenwerking met de Neder landse Vereniging Bescherming Voetgan gers een openbare vergadering gehouden in het gebouw van de Nederlandse Pro testanten Bond in de Berkenstraat in Haarlem-Noord. Op deze avond zal het woord worden gevoerd door de heren I. B. Brauckmann, hoofdinspecteur van politie te Haarlem met als onderwerp „De verkeerssituatie in Haarlem-Noord en in het algemeen" en door de heer H. Lamsma, voorzitter van de Stichting Haarlem-Noord, die zal spreken over de problemen van de voetgangers, wielrijders, automobilisten in het dagelijks verkeer. Gezien de trage gang van zaken in de aan te brengen verbeteringen betreffende de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord en de gevaarlijke verkeerssituatie die thans ontstaan is in het Kleverpark, roept de Stichting de medewerking van een ieder is om zoveel mogelijk bekendheid aan deze vergadering te geven. De voorstelling, die het Rotterdams To neel zondagavond 17 november in de Haar lemse Stadsschouwburg zou geven van „Dom Juan" van Molière kan wegens ziekte van de acteur Hans Kaart, die hierin een belangrijke gastrol vervult, niet door gaan. De voorstelling van hetzelfde stuk vanavond ten bate van de Vereniging Wel dadigheid naar Vermogen gaat wel door. Wij hebben reeds bericht, dat Hans Kaart op het ogenblik lijdt aan spit. Hij is wel in staat zijn rol te spelen, maar niet twee dagen achtereen. Op voorstel van een jury bestaande uit mevrouw Clara Eggink, prof. P. Minderaa, Reinold Kuipers, Gabriël Smit en prof. dr. G. Stuiveling heeft het bestuur van de Henriëtte Roland Holststichting „De kleine Eva uit de Kromme Bijlstraat" van de Vlaamse schrijver Louis Paul Boon met de Henriëtte Roland Holstprijs bekroond. De prijsuitreiking geschiedt donderdag middag 21 november om 7 uur vijf jaar na de sterfdag van de dichteres in de vergaderzaal van de Arbeiderspers in Am sterdam. 's Avonds wordt in de Vrije Ge meente te Amsterdam een bijeenkomst ge houden ter herdenking van Henriëtte Ro land Holst. Een controle van de snelheidsmeters van ruim 1200 personenauto's heeft uitgewe zen, dat het gros van de meters ongeveer tien percent meer aangeeft dan de wer kelijke snelheid. Bij sommige meters wer den afwijkingen naar boven geconstateerd tot veertig percent. Slechts ongeveer vijf percent van de meters gaf precies de ge reden snelheid weer, terwijl bij een ge ring aantal meters de wijzer minder kilometers registreerde dan in feite gere den werden. Dit alles is gebleken bij een onderzoek door de KNAC, die deze week in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en in Utrecht kosteloos snelheidsmeters ijkte met het oog op de n:euwe maximum- snelheidsbepalingen. De belangstelling der automobilisten was zo groot geweest, dat velen niet aan de beurt konden komen. In het kader van de Hervormde zen- dingsweek werd vrijdagavond in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloe- mendaal, uitgaande van de Bloemendaalse zendingscommissie, voor een talrijk pu bliek de documentaire kleurenfilm „Haka- hana" gedraaid, die zich afspeelt onder de negerstammen van zuid-west-Afrika. Deze rolprent geeft een beeld van de pri mitieve leefwijze van de negers en van de prachtige natuur, waarin zij leven en ver der ook van de zelfopofferende liefde van een verpleegster, waarmede de bijbelse gedachte van de naastenliefde naar voren wordt gebracht. In deze film komt de sterke tegenstelling tot uiting van de pri mitieve voorstelling der negers van afgo den en magische krachten enerzijds en de bekering tot het Christendom anderzijds, welke strijd thans bezig is zich ook daar te voltrekken. Het gaat niet om hot Ne derlandse zendingswerk in Indonesië of Nieuw-Guinea, maar over de buitenlandse zending in Zuid-A^rika, waardoor men kan zien, dat dit missiewerk leeft onder alle volken, hoe primitief die ook mogen zijn. De westerse cultuur krijgt ook in Afrika voet aan de grond en ook daar dringt langzamex-hand de gedachte door aan de noodzaak van positieve geestelijke woorden, waarvan het leven is doordron gen. Als voorfilmpje werd het werk van de zending van Nederland uit in beeld gebracht. Een Turks-Weslduitse bergingscombi natie sloopt met behulp van dynamiet een aantal Franse en Britse oorlogs bodems, die in maart 1915, tijdens de eerste wereldoorlog, tot zinken werden gebracht in de Canakkale pas voor de kust van Turkije. Op de foto ziet men de schroef van de Franse kruiser „Bouvet", die uit het water wordt op gevist, aan boord van éeri bëfgïngs- vaartuig brengen. HAARLEM: Artsen: men raadplege, uitsluitend per telefoon, fii-ma Mathot, telefoon 11990. Dierenarts: Jan Heek, Koninginneweg 51, telefoon 13174. Apotheken: Marnix-apotheek, Marnix- straat 65, tel. 56357; Firma Loomeijer en Zoon, Barteljorisstraat 11, telefoon 10175; apotheek Klinkhamer, Koningin neweg 69, telefoon 11596. HEEMSTEDE: Artsen: J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, telefoon 34445 en P. M. van der Gugten, Heemsteedse Dreef 37, telefoon 39903. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, telefoon 34673 (en in de week van zaterdag 16 tot en met vrijdag 22 november, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, telefoon 38197 (en in de week van zaterdag 16 tot en met vrijdag 22 november, des avonds na zes uur). BLOEMENDAAL: Artsen: Dokter H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, Bloemendaal, tel. 57753. Overveen: Dokter D. K. Heeringa, Militairenweg 18, Overveen, tel. 56409. Aerdenhout: Dokter C. Kroon, Burg. Den Texlaan 12, Aerdenhout, tel. 26073. Wijkverpleegsters: Zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal, tel. 50075, bgg 51780 en zuster A. G. Haags- ma, Spiegelenburghlaan 31, Aerdenhout, tel. 26994, bgg 27343. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 23 no vember voor spoedeisende gevallen ge opend de Elswout Apotheek, Bloemen daalseweg 341, Overveen, tel. 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-Station, tel. 025608249 en de Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, Heemstede, tel. '38197 (ook voor Aerdenhout). LISSE: Artsen: J. M. van Dijk, Achterweg 6, te lefoon 3134. BENNEBROEK: Artsen: F. de Graaf, Rijksstraatweg 53, telefoon 300. Wijkverpleging: zuster A. G. Haagsma, Spiegelenburghlaan 22, Aerdenhout, tel. 26994 (bij geen gehoor 27343). ZANDVOORT: Artsen: C. F. M. Robbers, Koninginne weg 34, telefoon 2813. Wijkverpleegsters: Zuster A. M. C. Hoo- genbosch, Julianaweg 25, telefoon 2826. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Dierenarts: Jan Heek, Koninginneweg 51, Haarlem, telefoon 13174. Apotheken: Van zaterdag 16 tot en met vrijdag 22 november na 7 uur 's avonds: avond-, nacht en zondagsdienst De Zee- sti-aat-apotheek M. J. Kerkhoven-Nieu- wenhuis, Zeestraat 71, telef. 3073. Ech ter uitsluitend voor doktex-srecepten en spoedgevallen. De diensten wisselen 's zaterdagsavonds om 7 uur. MAARLEMMERMEER: Hoofddorp: Dokter Nanninga, tel. 6220; Badhoevedorp: Dokter Faber, tel. 2262; Nieuw-Vennep: Dokter Nugteren, tel. 220; Zwanenburg: Dokter D. H. Honingh, Baumannplein 31, Halfweg, tel. 405. HALFWEG: Artsen: D. H. Honingh telefoon 405. ADVERTENTIE amstkki>amsevaart20 tel. 110531 Vi-ijdagavond hield de afdeling Bloemen daal van de Katholieke Volkspartij een ledenvergadering in hotel „Rusthoek" on der leiding van de heer F. Veringa Als kandidaten voor de Provinciale Staten stelde de vergadering de heren Th. C Gribling te Biaricum, A. van der Veldt te Haarlem, J. A. Schippers te Haarlem ir. W. Merkx te Haarlem, mr. A. A. K K. Povel te Aerdenhout, mr. H. Hiiffer uit Aerdenhout en E. Mutsaerts uit Over veen. Bij de rondvraag kwam aan de orde het gebrek aan goed georganiseerde r.k gezinshulp. Veel lof werd gebracht aan mevrouw G. Hulsebosch voor haar inci dentele hulp op dit terrein; zij verklaarde zich bereid in het Socia d Charitatief Cen- tx-um ten behoeve van Bloemendaal werk zaam te zijn. Na de pauze was het woord aan ir. W Merkx lid van Gedeputeerde Staten van Nooj Jholland, die als opvolger van wijlen de heer L. Bouwman, wiens bijzondere verdiensten voor het provinciaal bestuur spreker memoreerde, een beschouwing hield over de provinciale politiek. Hij be sprak de samenstelling van de Provinciale Staten en de wei'kzaamheden van het Col lege van Gedeputeerde Staten, met name de bemoeienissen op planologisch ter rein, op welk gebied vooral mejuffrouw mr. A. J. Ribbius Peletier haar sporen heef' verdiend; hierbij herinnerde hij aan het wegenplan rond Haarlem en vooral ook het Streekplan Kennemerland-Zuid; het gemeentegrensconflict te Haarlem (Haarlemmerliede en Spaarnwoude); de woningbouw in Zuil-Schalkwijk; het streekplan IJmond-Noord en de samen voeging van Heemskerk, Velsen en Be verwijk, waarbij vele r.k. belangen mee spelen. Kennemerland en de IJmond zijn voor de K.V.P. van zo grote importantie, omdat vele katholieken hierbij betrokken zijn. Voor Gedeputeerde Staten en het j vinciaal bestuur is op planologisch terrein een grote taak weggelegd, aldus ir. Merkx. In grote lijnen schetste spreker de taken van de leden van Gedeputeerde Staten, waarbij vooral ook de agrarische problemen, tengevolge van de samen hang van platteland en de stad naar voren kwamen. De heer Merkx heeft de culturele zaken onder zijn berusting, de culturele subsidies, de ondex-wijsbelangen op provinciaal niveau en de ambtenaren zaken. De heer Feyen zeide bedenkingen te hebben tegen de plannen in de Zaan streek en IJmond-Noord, waar men erop U't is de mensen uit de dorpen (het plat teland) naar de bevolkingsagglomeraties te brengen, waax-door ex gevaar bestaat op de deconcentratie in katholieke kx-ingen, terwijl ook de decentralisatie en annexa tie gevaren met zich meebrengen. De heer H. Schlatmann was van mening, dat als de enkeling naar de stad verhuist, hij in het gi'ote ge' eel verloren gaat. Afrem men van de trek van het platteland naar de stad achtte hij niet m"pr mogelijk. De heer Merkx zeide, dat de ovei-gang van het platteland naar de grote stad zeer moeilijk is. Aan dat probleem wordt door Gedeputeerde Staten grote aandacht geschonken. Het verdient volgens spreker aanbeveling dit geleidelijk te doen door omscholing, beroepskeuze en dergelijke. Dd heer M. Wiegel stelde de vraag of er wel inderdaad een samengaan tussen de industrie en de «grarische sector was en hij vroeg zich daarbij af, of deze aan de industrie mag worden opgeofferd. Aange zien de industrie een landsbelang is, meen de ir. Merkx dat een samengaan bevor derd dient te worden. Markiezenhof. De oude markiezen- stad Bergen op Zoom is vrijdag weer in het bezit gekomen van het Markiezenhof, het voormalige paleis van de heer van Bergen op Zoom, dat de burgerij eertijds aan Jan van Glymes heeft aangeboden en met de bouw waarvan in 1485 wex'd begonnen. Dit historische gebouw dat bijna 100 jaar als kazerne in gebruik is geweest en in 1860 door het gemeentebestuur gratis voor dit doel werd afgestaan, zal in de toekomst gebruikt worden als cultux-eel centrum voor West-Bx-abant. AMSTERDAM De Amsterdamse effectenbeurs trok zich gistermiddag vrijwel niets aan van de gebeurtenissen in Amerika en de stem ming is ongeanimeerd geweest, met zeer weinig zaken. Wallstreet brokkelde eergis teren per saldo af en de avondkoersen waren dan ook aan de lage kant, doch gistermorgen gaven de koersen hier een verbetering te zien, temeer nadat bekend werd dat een viertal Federal Reserve Banks in Amerika het disconto verlaagd hebben van 3'/s tot 3 percent. De animo om zaken te doen was hier echter zeer gering. Reeds 's morgens gaven de koer sen hier een herstel te zien en dit werd 's middags bij opening grif overgenomen. Koninklijke Olie gold toenv 159,70 tot 160,30 en werd daarna verhandeld rond circa f 159.70, öp wélke prijs ook het slot kwam. Unilever bracht het er iets beter af en steeg gemakkelijk van 327Vd tot 330. Phi lips hield zich niet zo goed en verliet de markt op 242'/* (244). Hetzelfde geldt voor AKU, die van 15672 achteruitliep tot 154. Ook de hoek in de luchtvaart afdeling gaf niet veel beweging te zien. K.L.M. noteerde tijdelijk 98.doch ver liet de markt op 97,70, dus vrijwel on veranderd ten opzichte van donderdag. De scheepvaartsector moest het even eens zonder veel affaire stellen. Hier bleven de noteringen van de voornaam ste soorten vrijwel in één doen met don derdag. Enkele fondsen gaven een geringe aanwas te zien. Dit was ook het geval op de lokale industx-ie-afdeling, waar de fluctuaties weer klein waren. De cultuur afdeling was in doorsnee iets luier. De beleggingsmarkt noteerde rond de slot- koersen van donderdag, de staffellening 1947 noteerde echter iets lager en sloot op 80 1/8 (80 5/16). De woningbouwlening daarentegen was een kleinigheid beter op 10272 (102 7/i«). Prolongatie 5 pet. (ANP). NEW YORK De aandelenmarkt boekte gisteren zijn op één na beste stijging van dit jaar tij dens een koopgolf die ontstond door de verruiming van de geldmarkt. Deze haus- se-achtige reactie op de discontoverlaging door Federal Reserve banken deed de to tale aandelenwaarde der ter beurze ge noteerde fondsen toenemen met meer dan vier miljard dollar en maakte een eind aan de koersdaling van de laatste drie beursdagen. De schex-pe stiiging was da beste sinds de hausse van 23 oktober, toen de beurs de grootste stijging-in-één-dag registreer de sinds 11 november 1929. Het industriegemiddelde kwam van 427.94 o'- 439,35; dat voor spoorwegen van 103.77 op 106.67 en dat voor openbare nuts bedrijven van 64.84 op 65.89. De omzet be droeg 3.510.000 tegen 2.450.000 op donder dag. Van de 1.234 verhandelde fondsen sloten er 984 hoger en 101 lager. (UP). Woensdagmiddag maakt Sint Nicolaas zijn tweede intocht in Haarlem waarbij hij deze keer vooral Haarlem-Noord zal bezoe ken. Na een kort verblijf in Spaarndam begeeft de Sint zich per motorjacht via het Spaarne naar Haarlem-Noox-d waar hij om twee uur bij de Kloppersingel zal aankomen. De route luidt verder: Klopper singel, Schoterweg, Generaal Cronjéstraat, Juliananapark, Soendastraat, Javastraat, Generaal Bothastraat, Paul Krugerstraat, President Steijnstraat, Generaal Joubert- straat, Generaal Cx-onjéstraat, Julianapark, Soendaplein, Timorstraat, Hodsonstraat, Jan Qijzenkade (brug), Rijksstraatweg, Vergierdeweg, Eksterstraat, Marsmanplein, Rijnstraat, Eemstraat, Rijksstraatweg, Pla- netenlaan, Orionweg, Mercuriusstraat, Marnixstraat, Velserstraat, Kleverparkweg, Ostadestraat, Schotersingel, Kennemer- plein waar de stoet zal worden ontbonden. In deze stoet zal geen reclame meegevoerd worden. Aagtekerk, 15 te Alexandria verw. Abbekerk, 15 te Casablanca. Alioth, 16 te Las Palmas. Alwaki, pass. 15 Kreta n. Port Said. Amerskerk, pass. 15 Finistcrre n. Antwerpen. Aagtedijk, 16 v. Rotterdam n. Hamburg. Aldabi. 16 v. Las Palmas n. Antwerpen. Algol. 16 te Montevideo verw. Amstelkroon. 16 te Bombay verw. Amstelveen, 1-1 v. Aden n. Bombay. Balong, 15 v. Aden n. Suez. Batjan. 16 te Surabaja. Billiton, 14 v. Amsterdam, 15 te Hamburg. Bonita, 15 te New York. Borneo, 15 v. Napels n. Genua. Bantam, pass. 15 Perim n. Ummsaid. Boissevain, 16 v. Rio de Janeiro n. Santos. Boskoop. 16 te Paramaribo verw. Banda, 16 v. Seattle n. Vancouver. Barentsz, 15 v. Ternate, 16 te Bitung. Britsum, 14 te Genua. Camitia, 20 te Curacao verw. Charis, 14 te Maracaibo n. Mobile. Cistula, 23 te Abadan verw. Crania. 15 460 m. w.z.w. Landsend n. Liverpool. Caltex Nederland, 16 te Sidon. Calt. Rotterdam, pass. 15 Kp. Finisterre n. Pernis. Claveila, 16 te Melbourne. Cleodora, 15 te Singapore. Cradle of Liberty, pass. 15 Ouessant n. mena A) Ahmadi. Cartago. 16 te Armuelles verw. Caltex Leiden, 16 v. Suez n. Bahrein. Camerounkust. 14 v. Freetown n. Lagos. Dorestad, 14 275 m. n. Mona eil. n. Montreal. Delfland, 16 te Las Palmas. Esso Den Haag, 16 te Antwerpen. Eenhoorn, 16 te Beyrouth. Groote Beer, pass. 16 Kp. Leeuwin n. Melbourne. Guineekust, 15 te Takoradi. Helicon, 14 te Guanta n. Carupano. Hilversum, pass. 15 Ras Al Hadd n. Port Said. Hydra, 13 v. Santiago n. Holland. Houtman. 16 te Singapore. Iberia, 17 te IJmuiden verw. Johan van Oldenbai'nevelt, 15 v. Semarang naar Tandjong Priok. Jason, 15 te Philadelphia. Kara, 15 te Iskenderun. Kennemerland, pass. 15 Ouessant n. Bahia. Kieldrecht. 15 v. Mozambique, 16 te Beira. Kalydon, 15 v. Ceuta n. Mena Al Ahmadi. Kelletia, 16 te Thameshaven verw. Krebsia, 16 te Curacao. Kylix, 16 v. Maracaibo n. Sydney. Korovina, 16 v. Ornskoldsvik n. Sundsvall. Karimata, 15 360 m. o. Dondrahead n. Belawan. Keizerswaard, 21 te Curacao verw. Laagkerk. 15 te Antwerpen. Laertes, 15 v. Port Swettenham. 16 te Singapore. Lekkeikerk, pass. 15 Muscat n. Ummsaid. Leuvekerk. 16 te Basrah verw. Lombok. 17 te Portland verw. Louis Lantz, pass. 15 Kp. Finisterre n. L. Palmas. Maaslloyd, 16 v. Port Said te Genua. Macoma, 16 te Abadan verw. Merwede, 16 te Sapele verw. Mitra, 17 te Melbourne verw. Munttoren, 15 v. Havana n. Bavonne. Modjokerto, 16 v. Tandjong Priok n. Cheribon. Marisa, 26 te Abadan verw. Moordrecht, 24 te Landsend verw. Musilloyd. 16 v. Rotterdam n. Tandjong Priok. Mylady, verm. 16 v. Summerside n. Jacksonville. Notos, 15 v. Rotterdam n. Lissabon. Nanusa, 15 v. Colombo n. Madras. Oranje, 16 v. Aden n. Colombo. Omala, 15 v. Pta. Cardon n. Curacao. Oranje Nassau. 16 te Kingston verw. Oberon, 15 v. Amsterdam n. West-Indië. Osiris, 15 v. Amsterdam n. West-Indië. Orion, 17 te Alexandrië. Overijsel, 15 v. Durban, 16 te Lor. Marques verw. Oldekerk, 16 te Rotterdam. Ouwerkerk, pass, zuidp. Ceylon n. Penang. Pendrecht. 15 te Nynashamn. Phrontis, 15 te Liverpool. Prins Alexander, 15 v. Le Havre n. Montreal. Prins Willem V. 15 te Le Havre. Prins Willem George Frederik, 16 te Toronto. Purf. Nederland, 15 v. Mena Al Ahm. n. Portland. Pygmalion, 14 te Savannah verw. v. Charleston. Parkhaven, 15 v. Nechosea n. Buenos Aires. Perna, 16 te Abadan verw. Polydorus, 16 te New York verw. Poseidon. 16 te Pta. Cardon verw. Prins der Nederlanden, 15 v. Hamburg n. A'dam. Raki, 15 v. Halifax, 16 te Boston. Rijndam, 15 v. Southampton n. Cobh. Saroeria, 15 v. Pulu Bukom n. Pladju. Schie, 15 te Ceuta. Schiedijk. 15 v. New York, 16 te Halifax. Stad Haarlem. 17 te Narvik verw. v. Birkenhead. Statendam. 15 te Southampton. Singkep. 15 te Seattle verw. Slamat. 16 te Khor El Mufatta verw. Sloterdijk. 15 te Newport News verw. Stad Amsterdam, 15 v. Melilla n. IJmuiden. Stad Vlaardingen, 15 v. Narvik n. Rotterdam. Stentor, 16 v. New York n. Port Au Prince. Soestdijk, 17 te Antwerpen verw. Stad Dordrecht, pass. 16 K. St. Vine. n. IJmuiden. Straat Lombok. 16 v. Melbourne n. Fremantle. Statue of Liberty. 14 240 m. z.z.w. Mozambique naar Philadelphia. Schelpwijk. 15 te Rotterdam. Tero. 16 te Montevideo verw. Theobaldius, 15 v. Curacao n. Savannah. Tomocyclus, 15 v. Portsmouth n. Punta Cardon. Ternate, 15 te Rotterdam. Titus. 16 te Rotterdam. Tiipanas. 15 v. Zanzibar, 15 te Tanger. Van Noort. 15 v. Whampoa n. Singapore. Vasum, pass. 15 Finisterre n. Rotterdam. Willem Barendsz, 15 te Curacao. Wonogiri. 15 Finisterre gepass. n. Rotterdam. Wonorato, 15 v. Chittagong n. Singapore. Witmarsum, 16 v. Antwerpen n. Houston. W. Alton Jones. 14 900 m. z. Kaapverdische eil naar Philadelphia. Westlarid, 14 BO m. n. St. Paulsrock n. L. Palmas. Zuiderkruis, 15 v. Walvisbaai n. Teneriffe. Zijpenberg, 15 v. Port Talbot n. Casablanca. SLEEPVAART Barentszee, 14 200 m. n.o. Vitoria n. N. Palmira. Maas. 14 voorgaats Hoek van Holland. Noordholland, pass. 14 Galopkanaal n. Montreal. Poolzee, 14 v. New Orleans n. Freetown. Rode Zee. 15 te Maassluis. Thames, 14 190 m. z.z.o. Ras Fartak n. Daz-eil. Zwarte Zee. pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Vrijdag 15 november 1957 Laagste Hoogste Laatste koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 8 nov. Alg. Kunstzijde Unie 150% 156% Van Berkei's Patent 172% 179 Van Gelder Zonen 180% 184% Kon Ned. Hoogovens245% 255 Ned. Kabelfabriek 233 242 Philips 237 244% Unilever 322 333 Wilton-Fijenoord 202 209 Kon. Petroleum 154,50 161,30 Holland-Amerika Lijn 142 144 Kon. Ned. Stoomboot Mij123 130% Ned. Scheepvaart Unie130 134% Van Ommeren 208 211 i Amsterdam Rubber50 57 H.V.A91 97% Ver. Deli Maatschappijen 52 57% 3%% Staffellening 1947 80 80% 3% Invest, cert. Nederland 88,s/i9 89% 3% Nederland 1962—64 87 873/ia Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 5.817.914,— Obligaties Deze week (voorl.)Aandelen 5.897.396.— Obligaties 154% 4% 183 3% 250 1 239 2 242% H 330% 6% 202 7% 159.70 3,55 142% 1% 128V2 2 131 3'7n 209 52% 38/i« 91 1% 53% 2% 80»/t« Va* 89% ®/s2 877/sï 13.568.968.— 10.144.886,-

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11