KERKDIENSTEN Vroede vaderen begroeten tal van nieuwbakken Zandvoorters Kort en bondig 19 Vierde begroetingsavond in de badplaats HAARLEMMERMEIER Uitbreidingsplan „Rozenburg" B. en W. adviseren niet in beroep te gaan HILLEGOM Melkboer ging de trappen niet meer op Wollenstoffenfabriek door brand voor de helft verwoest Tien jaar geëist wegens poging tot moord Programma van nieuwe ambtenarenpartij Laika stierf pijnloos door gebrek aan zuurstof Russen denken in 1958 maanraket te lanceren UIT STAD EN STREEK Sovjet-snion tot 30 *aar veroordeeld in de V.S. Pleiter voor A bel vroeg zijn leven te sparen Onderzoek naar totale Nederlandse investeringen Nieuw-Guinea maandag in politieke commissie Eerste intercontinentale raket afgevuurd in V.S. Snark kwam 8000 km ver en veertien km. hoog ZATERDAG 16 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de fleurig met bloemen versierde aadzaal hield het gemeentebestuur van Zandvoort vrijdagavond opnieuw een bc- croetingsavond voor de nieuwe inwoners, tijdens welke Zandvoorts burgemeester, n H, M. van Fenema, enkele aspecten van de Zandvoortse gemeenschap bclicht- Een viertal raadsleden, wethouder W. va'n der Werff en de gemeentesecretaris, de heer W. M. B. Bosman, bevonden zich onder de aanwezigen. De burgemeester zei uit de drie vorige begroetingsavonden menen te hebben mo- ,en opmaken, dat deze door de toen aan wezige nieuwe inwoners zeer was ge waardeerd. Spreker hoopte als resultaat van deze bijeenkomsten op een meer in nige samenwerking tussen overheid en burgerij, zo mogelijk in de geest van het conmunity development", zoals men dat jn Amerika reeds lang kent, waarbij de overheid zich terugtrekt, wanneer de bur gerij op een of ander gebied zelf initiatief f0ont. Uitvoerig stond mr. Van Fenema ■lil bij de historie van Zandvoort en schetste vervolgens de opkomst en ont wikkelingsgang van vissersplaats naar badplaats. Via de afbraakperiode van de bezettingstijd is men thans gekomen bij de wederopbouwperiode, die zich voltrekt in drie fasen. De gedeelten van het zuiden en het centrum van de gemeente zijn (hans vrijwel voltooid, aan de noordzijde is men thans bezig. Aan de hand van een speciaal voor dit doel getekende platte grond zette spreker vervolgens wegen plannen, recreatie-mogelijkheden en wo ningbouwplannen uiteen, waarbij ook het circuit door hem niet werd vergeten. Wat de ontwikkeling van Zandvoort betreft, verklaarde spreker, dat men nauwelijks de helft van de uitbreidings- en recreatie plannen ten uitvoer heeft gebracht. Aan de hand van tekeningen verklaarde mr. Van Fenema het grote „Boulevard-plan" van de stichting „Recreatieoord Zand voort", waaraan volgens Zandvoorts bur gervader begin volgend jaar zal worden begonnen en waardoor het recreatieve po tentieel van de badplaats aanzienlijk zal worden vergroot. Na een lans te hebben gebroken voor de bouw van een „kuur- Üord" in de badplaats, waarvoor vooral in buitenlandse kringen en met name in Duitsland grote belangstelling bestaat gaf mr. Van Fenema aan de hand van een kaart een overzicht van de prachtige weg verbindingen met het Duitse achterland, waardoor het bezoek van Duitse toeristen aanzienlijk wordt gestimuleerd. Mr. Van Fenema besloot met erop te wijzen, dat Zandvoort bij de huidige plan nen tot ontwikkeling blijft streven naar een badplaats met een uitgesproken Euro- oees karakter. De avond werd verder gevuld met het vertonen van een film over Zandvoort uit de dertiger jaren, gevolgd door de kleu- ren-propagandafilm van de stichting „Tou ring Zandvoort". De gemeente-ambtenaren W. F. P. Ber- lott (piano) en de heer B. F. Bersma (viool) verleenden aan deze avond eveneens hun medewerking. Een drietal dames, gekleed in de Zand voortse zomerdracht, trad tijdens de pauze als gastvrouwen op. Grote bewondering en belangstelling trok de expositie van een gedeelte van het foto-archief der gemeente. De heer G. N. de Heer had een keus uit de archief- B. en W. van Haarlemmermeer delen de gemeenteraad mee, dat zij het niet ver antwoord achten de raad aan te raden in beroep te gaan bij de Kroon tegen de be slissing van Gedeputeerde Staten van Noordholland, inzake hun onthouding van goedkeuring aan het raadsbesluit tot vast stelling van het uitbreidingsplan-in-onder- delen „Rozenburg" met de daarbij beho rende bebouwingsvoorschriften. Het col lege meent, dat het in de eerste plaats op de weg van belanghebbenden (bewoners van Rijk) ligt om zich, gegeven de voor hen nieuwe situatie, te bezinnen op de mogelijkheden die daardoor resten. In hun toelichting schrijven B. en W., dat het antwoord op de vraag of het zin heeft en dus gewenst is, om beroep aan te tekenen afhankelijk moet worden gesteld van het bestaan van de mogelijkheid om, door dat middel, het standpunt van de gemeenteraad ten aanzien van de ver plaatsing van het dorp Rijk tot gelding te brengen. Deze mogelijkheid is slechts dan aanwezig indien aangetoond kan worden dat de beweegredenen, die Gedeputeerde Staten aanvoeren onjuist zijn, niet terzake of evenzeer geëigend een andere beslissing te dienen, zomede indien andere, zakelijke, aan algemene planologische beginselen ontleende motieven kunnen worden ge vonden, welke van zodanig belang zijn dat zij de Kroon tot een aan het besluit van Gedeputeerde Staten tegengesteld in zicht kunnen brengen. B. en W. merken op, dat Gedeputeerde Staten door een herhaalde confrontatie met de zienswijze der bewoners van Rijk on door een zelfs veelvuldig uitgeoefende aandrang om de inzichten toch bij het nomen van hun beslissing niet te verwaar lozen, alle gelegenheid hebben gehad en daarvan ook gebruik hebben gemaakt om zakelijke en bestuurlijke motieven tegen de niet te onderschatten persoonlijke in zichten en gevoelsoverwegingen van be trokkenen af te wegen. Het schijnt B. en W. dan ook niet ongerechtvaardigd te ver onderstellen dat deze zakelijke en bestuur lijke motieven van zodanig overwegend belang waren, dat Gedeputeerde Staten ze, boe ongaarne misschien ook, tenslotte bij 'ie beslissing als doorslaggevend moeten •anvaarden. Be kans op een voor de inwoners van Tk gunstige wending moet volgens B. en uiterst gering zoal niet geheel afwezig "".•den geacht. GEEN SPREEKUUR Wethouder W. F. van Dam te Hillegom verhinderd maandag zijn spreekuur te ouden. foto's gedaan en op keurige wijze van ver klarende tekst voorzien. De interessante beelden uit het Zandvoort van weleer brengen hier op unieke wijze de geschie denis van Zandvoort in beeld. Tenslotte vertelde de voorzitter van de „contactcommissie culturele belangen", de heer J. G. Wijnbeek, iets over het werk van deze commissie en verklaarde daarbij onder meer dat het gemeenschapsleven voor een belangrijk deel bepaald wordt door het verenigingsleven. Dit laatste wordt thans door het werk van de com missie gecoördineerd. Spreker besloot de bijeenkomst met een woord van dank tot allen, die aan het wel slagen van de vierde begroetingsavond hadden meegewerkt. In augustus heeft een melkslijter in Vlaardingen geweigerd melk te bezorgen bij etagewoningen, die slechts na het be klimmen van een of meer trappen te bereiken zijn. Hij waarschuwde zijn klan ten door het luiden van een bel. Zij moes ten naar beneden komen als zij melk wilden hebben. De melkslijter kreeg een bekeuring we gens overtreding van de desbetreffende verordening van het Produktschap voor Zuivel. Hij is thans door de economische politierechter te Rotterdam veroordeeld tot drie gulden boete en een voorwaar delijke sluiting van zijn bedrijf voor één dag. Te Tilburg Een felle uitslaande brand heeft vrij dagavond gewoed in de fabrieksgebou wen van de wollenstoffenfabriek W. Schoenmakers en Zoon in de Goirkestraat te Tilburg. Van het vier verdiepingen hoge, uit 1880 daterende, gebouw gingen beide bovenste verdiepingen geheel ver loren, terwijl de onder liggende etages ernstige waterschade opliepen. De totale schade zal enige honderdduizenden gul dens bedragen, omdat behalve voorraden, vele kostbare machines verloren gingen. Omstreeks half zeven ontdekten om wonenden de brand op de bovenste ver dieping van het 50 meter diepe gebouw. Op deze zolderverdieping was het garen magazijn gevestigd, sterk brandbaar ma teriaal, waarin de vlammen zich snel ont wikkelden. De brandweer, uitgerust met groot materieel, tastte het vuur met 19 stralen aan, maar stond aanvankelijk voor een zeer moeilijke taak, omdat de brand zich met grote snelheid uitbreidde in de massa's wol en de met olie doordrenkte verbindingen. Al spoedig stortte het dak in, terwijl ook de onderliggende spinnerij geheel wegbrandde. Mét grote watermas sa's werd voorkomen dat de vlammen zich ook over de beide laagstgelegen verdie pingen verspreidden, al kon daar grote waterschade niet worden voorkomen. Na ruim twe uur van ingespannen ar beid was gevaar voor uitbreiding geweken. De brandweer was er toen tevens in ge slaagd de aangrenzende wollenstoffen fabriek van de firma H. Eras en Zoon geheel te behouden, mede dankzij de gun stige windtrek. Toen het vuur zijn grootste kracht had verloren, bleek dat de beide bovenste eta ges volledig verwoest waren. Als gevolg daarvan zal het werk in de fabriek, waar honderd arbeiders werkzaam waren, voor lopig gestagneerd zijn. Het bedrijf was speciaal ingesteld op vervaardiging van dameskledingstoffen. Een gevangenisstraf van tien jaar heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Middelburg geëist tegen de Belg C., woon achtig te IJzendijke, die ervan verdacht wordt op 12 januari een mislukte poging tot moord te hebben gepleegd op de wet houder C. Doens uit IJzendijke. Wethouder Doens, die landbouwer van beroep is, was des avonds laat nog voor een controle naar zijn schuren gegaan. Hij werd eensklaps verblind door een fel licht en hoorde iemand roepen: „Nu ga ik met je afreke nen". Onmiddellijk hierop viel er een schot, dat de wethouder in de buik trof. Hoewel hevig bloedend wist hij zijn aanvaller te grijpen, die hij herkende als de 27-jarige C. Hij verloor het gevecht doordat de aan valler hem met een pistool neersloeg. Bijna buiten bewustzijn is de heer Doens naar buiten gekropen, waar hij om hulp heeft geroepen. Onmiddellijk hierop werd de politie gewaarschuwd, die de Belg in een café arresteerde. De man ontkende ten stelligste de aan slag gepleegd te hebben. Bij zijn aanhou ding had hij een sterke zaklantaarn bij zich. Ook had hij krabben in zijn gezicht Bovendien bestond er tussen hem en de wethouder onenigheid over een pachtkwes- te. Een buurvrouw van de wethouder had de Belg 's avonds op het erf van de heer Doens gezien. Op 28 november zal de rechtbank uit spraak doen. De op 12 november te 's-Gravenhage opgerichte „partij voor Overheidsperso neel", heeft haar beginselprogramma be kendgemaakt. Zij verklaart de directe en indirecte belangen te zullen behartigen van het gehele overheidspersoneel, semi-over- heidspersoneel en gepensioneerd overheids personeel van alle rangen en elke geloofs overtuiging of levensbeschouwing. De partij wil zich doen vertegenwoordigen in de Staten-Generaal, provinciale staten en ge meenteraden. Voorzitter van het actie comité is de heer J. Wolff, ambtenaar van het ministerie van Sociale Zaken en Volks_ gezondheid. Leden van het comité zijn de heren C. J. M. van Eyken, J. te Loo en W. van Eyle. Het voorlopig secretariaat is gevestigd te 's Gravenhage, Weissenbruch- straat 187. Halve eeuw onderweg. Een inwoner van Rijswijk heeft een prentbriefkaart ont vangen, die meer dan een halve eeuw on derweg is geweest. In 1903 verzond zijn zwager de kaart uit Braunschweig in Duitsland. Wat thans in Rijswijk arriveer de, was een stuk verfomfaaid karton, waarop met grote moeite adres en afzender waren te lezen. Hongaarse vluchtelingen. Zevenen veertig Hongaarse vluchtelingen van 15 tot 18 jaar, bij wie negen meisjes, arriveren zondagavond per trein in Utrecht. Van daar gaan zij naar het ontvangstcentrum „De Ingeborg" in Oud-Leusden, in afwach ting van het beschikbaar komen van goede pleegadressen voor definitieve opneming. Het secretariaat, dat de verzorging regelt is gevestigd Koningslaan 7 Utrecht. Ingetrokken. De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft het cassa tieberoep, dat hij had ingesteld tegen de beschikking van het hof, waarbij de ver dachten van de veronderstelde fraude bij de geliquideerde Commerciële Bank bui ten vervolging werden gesteld, ingetrok ken. Brandkasten geleegd. Op twee plaat sen in Den Haag is een brandkast het doel wit van nachtelijke bezoekers geweest. Uit de kluis van een bioscoop aan de Fahren- heitstraat werd f 5000 ontvreemd. In een gordijnenfabriek in de Elandstraat werd de brandkast omgekeerd en de bodem eruit gesneden. Hier maakten de inbrekers f 1500 buit. Nieuwe scheepswerf. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordhol land, dr. M. J. Prinsen, zal op 22 novem ber de nieuwe werf van de n.v. Zaanlandse Scheepsbouw Maatschappij te Zaandam of ficieel openen. Niet bezorgd, maar verscheurd. De politierechter te Dordrecht heeft een 23- jarige postbode uit Nieuw-Lekkerland ver oordeeld tot 14 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf en f 50 boete omdat hij poststukken, die hij had moeten bezorgen, had verscheurd. De poststukken het waren drukwerken waren in zijn tas blijven zitten. Hij vond het niet de moeite waard ze alsnog te bezorgen. Het was ook al eens gebeurd, dat hij poststukken, die hij na een bestelling door onattentheid had „overgehouden", maar weer terug in de brievenbuis had gedaan onder het mot to: „Morgen komt er weer een dag". 100.000 In Amsterdam is de 100.000ste telefoonaansluiting tot stand gebracht. De betrokken abonné behoeft geen entreegeld en een jaar lang ook geen abonnements geld te betalen. „Mariken". Vrijdagmiddag is op de hoek van de Grote Markt in Nijmegen een bronzen levensgroot standbeeld onthuld van „Mariken van Nieumeghen, die meer dan seven jaren metten duvel woende ende verkeerde", aldus de middeleeuwse legen de. Het beeld is vervaardigd door Vera Tummers-Van Hasselt uit Beek bij Nijmegen. Lünbaanspoetnik. Evenals in vooraf gaande jaren is de Rotterdamse „lijnbaan" tot en met het einde van het jaar 's avonds geïllumineerd, gewijd aan het geofysisch jaar. Men kan onder meer lichttableaus met voorstellingen van het Noorderlicht, de middernachtszon, het diepzeeonderzoek, het elektronen- en zonnenstelsel e.d. aan schouwen en zelfs een „Lijnbaanspoetnik". Het geheel is ingepast in een verlichting van 6.000 lampjes. Jeugdconsulenten. Vrijdagavond zijn in het Gereformeerd jeugdcentrum „De Witte Hei" te Huis ter Heide zeven jeugd- consulenten geïnstalleerd in hun nieuwe functie. Het zijn jonge vrouwen en man nen beneden de dertig jaar. Zij krijgen „een dienende adviserende en stimuleren de taak op de achtergrond van het jeugd werk". Lustrum. De studievereniging van me- taalkundige studenten „Tubalkai'n" heeft in Delft haar eerste lustrum gevierd. Tot ereleden werden benoemd prof. dr. A. J. Zuithoff, hoogleraar te Delft en ir. A. H. Tngen Housz, president-directeur van de Hoogovens te IJmuiden. („Tubalkai'n was volgens Genesis 4 de eerste smid). MOSKOU (Reuter) Russische deskun digen hebben op een persconferentie in Moskou bekendgemaakt, dat de laika, het hondje in de tweede Spoetnik, „zonder pyn is dood gegaan, door gebrek aan zuurstof". Het program voor de derde Spoetnik is nog niet voltooid en zij konden nog niet zeggen of met die satelliet een tweede hond de ruimte ingezonden zou worden. Prof. Anatoli Blagonravov van de Rus sische wetenschappelijke academie ver klaarde, dat men nog geen afdoende methode heeft gevonden om dieren uit de wereldruimte te laten terugkeren. Daarom had men niet geprobeerd de laika naar de aarde terug te brengen. Prof. Blagonravov en zes andere ge- leei'den deelden mede, dat zij op het ogen blik raketvluchten rond de maan bereke nen, maar dat zij nog niet klaar zijn. Wel zijn zij er zeker van, dat dit vraagstuk zal worden opgelost. De maanraket verkeert nog in het stadium van opbouw, doch de Sovjet-geleerden verwachten dat een maanraket voor het einde van het geofy sische jaar, december 1958, zal worden ge lanceerd. Het Russische satellietprogram voor het geofysische jaar voorziet in het lanceren van nog enige kunstmanen. Op de vraag van een Amerikaanse verslaggever of er ook tegenslagen waren geweest antwoord de hij ontkennend. Beide Russische kunst manen zijn zonder tegenslag gelanceerd. Voor de Spoetniks is dezelfde soort brand stof gebruikt. Aan krachtiger brandstof fen wordt nog gewerkt. Vanmorgen had de tweede Spoetnik 180 maal om de aarde gedraaid. De eerste Spoetnik en diens raket hadden respec tievelijk 637 en 641 omwentelingen om de aarde gemaakt. De Russische minister van Financiën, Arseny Zverev, heeft in antwoord op een vraag gezegd dat de eei'ste Spoetnik veel minder heeft gekost dan Amerika's eerste atoombom, die twee miljard dollar heeft gekost. „Ik zou geprotesteerd hebben als hij zo duur was geweest", zei de minister ZONDAG 17 NOVEMBER 1957 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. R. Bijl. 7: Ds. J. van den Blink, Vlootpred. te Amsterdam. Bijzon dere Dienst, uitg. van de „Bavo-Commissie" in het Bijzonder Kerkewerk. Organist: Hen drik Lasschuit. Nieuwe Kerk, N.we Kerks- plein. 10: Ds. W. M. van Asperen, H. Avond maal. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Geirfkamer. Zond. 10.30: Ds. P. J. Mackaay, van Oegstgeest. 7: Ds. R. Bijl. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Dr. G. P. Scheers, van Haarlem-N. Voorber. H. Av. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinder- kerk. Dhr. F, R. Aschoff. 10.30: Jeugddienst. Candidaat J. H. Meesters, van Haarlem-N. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinder- kerk. Wika W. Veenstra. 10.45: Ds. J. van der Wiel. Aula Clir. Lyceum, Emmakade, ingang van Merlenstraat. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. van Heemstede. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. J. F. Kruyt, van den Haag. Janskapel, Jans straat 36. 10.30: Dhr. F. H. Geursen, Diaco- nessenhuis, Hazepaterslaan 24. 4.30: Ds. J. van der Wiel. Jeugdkapel. Noord, Molenaer- straat 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost, Zo merkade 10: Dhr. J. Geursen. West, Leidse- vaart 10: Dhr. P. Mantel. Centrum, Oude Groenmarkt 10: Dhr. J. Burger. Eglise Wal- lonne, Begijnhof 30. 10 h. 30: Pasteur J. F. Baudraz. Deutsche Ev. Gemeinde, Waalse Kerk, Begijnhof. 20 nov.: Gemeindeabend. Church of England, Kinderhuissingel, 3 pm: Evening service. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 7.30: Bid stond. Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelm- straat 3. 15: Dienst. Dinsdag 19.30: Bijbelstu die O.I.V. Br. Ch. Hermes. Vrijdag 19.30: Bid stond t h. Spoorwegstraat 4 rd. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en woensdag 3: Contactbijeenkomsten met gerepatrieer- den in de Pastorie der Broederkerk, Park laan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking, Broederkerk, Parklaan 34. Herv. Evang. op Geref. grondslag, Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. K. Asmus, van Zwijndrecht. Woensdag 7.30: Ds. A. J. Wijnmaalen, van Maartensdijk. Stads Evang., Lange Herenstraat 6. 10 en 7: Broeder De Waal Malefijt, Amsterdam. Met medewerking Kwartet zang. Woensdag 8: Bijbellezing. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. L. J. Pasman, Evangelist te Haar lem. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. de heer L. J. Pasman met muzikale medewerking van de ,,Janz-brothers" uit Canada. Dinsdag 8: Bij belbespreking en Bidstond. Opwekkingssa menkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Rev. George Brucks en de evangelisten A. A. Esmeyer en J. Kits, met muzikale mede werking van de zanger-accordeonist-trom bonist Rev. Ray Hume. Vrij Evang. Ge meente, Parklaan 21. 6.30: Ds. A. J. Buur man. Den Haag. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag. 10.30: Dhr. B. Elsinga. Jeugddienst. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Mej. Ds. M. E. Monsees, van Amers foort. 10.30: Ds. G. Kroes. Foyer van het Minervatheater te Heemstede. Donderdag 7.30: Ds. G. Kroes, Wees- en Oudeliedenhuis Verenigde Doopsgez. Gemeente. Gr. Hout straat 43. 10.30: Ds. C. Soutendijk. 10.30: Peu- zelaarsteeg 3. Jeugddienst o.l.v. W. Dorrepaal Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Radiouitzending I. K. O. R. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. D. J. Roos. 5: Ds. L. Hoorweg. Zuid-Oosterkerk, Richard Hol- kade 125. 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. D. J. Roos. Lyceum-Aula, ingang van Merlenstr. 9: Ds. C. Goeman, 5: Dr. P. J. Richel. Ger. KERK, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Prof. Veenhof. Geref. Gemeente, L, Margaretha- straat. 10 en 4.30: Leesdienst. Vrijdag 7.30: Ds. C. Steenblok. Dankdag. Oud-Geref. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Kath. Kerk, Kin derhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptistengemeente. Begijnhof kapel. 10.30: Ds. J. van Dam. 19: Bijzondere dienst. Ds. J. van Dam. Dinsdag 20: Zuster- hulp. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heilligingssamenkomst. 6.45: Openlucht samenkomst. 7.30: Verlossingssamenkomst o.l.v. Majoor Edelkoort. Vergadering van Gelovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samen komst (Broodbreken) Ned. Chr. Gemeen- schapsbond, Koudenhorn 46 A rd., Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange molenstraat 22 10 en 5.30: Samenkomst. Volle Evangelie Gemeente (Pinkstergemeen te) Elim-Kapel, Paul Krugerstraat 36. 10: Dhr. Jac. Zeegers. 12-13: Zondagsschool. 7: Evangelisatiediensct. Donderdag 8: Opwek kingssamenkomst. Immanuëlkapel, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dhr. G. Klumper, van Haarlem. 10: Zondagsschool. 7.30: Dhr. v. Ingen, Overveen. Dond. 8: Bidstond en Bij belbespreking. Vrijdag 7: Jeugddienst 814 j. 7.45: Idem 15—30 j. Pinkstergeloofsgemeenschap, Nassauplein 8. 10: Dhr. E. Schuurman. H. Av. 's middags 5: Dezelfde. 10.30: Zondagsschool Colenso- straat-2. 10.30. Meisjesclub. Woensdag 7.30: Colenzostraat 2. Bidstond. Donderdag 8: Schotersingel 99. Gemeente van Christus, Spruitenbosstr 9. 10.15: Onderlinge samenkomst. 8: B. Phil lips van Hilversum. Maandag 7: Jeugdbij- eenkomst, Duvenvoordestraat 61 zw. 8: Bij bellezing voor allen. Donderdag 8: Spruiten- bosstraat 9. F. Worgan. De Christengemeen schap, Wilhelminastraat 60. 9.30: ^Zondags dienst voor kinderen. 10: Mensenwijdings- dienst. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen 10: Gemeensch., Bij belstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Bap- tisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zater dag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Corne- lissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerk dienst. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wil helminastraat 21. 10 en 5: Kerkdienst. Apos tolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Jehovah's getuigen, Kamerlingh Onnesstraat 83. 5.306.30. Wol straat 7: 7.308.30. Donderdag 7.309.30. Soefi-Beweging, in de Aula van het Stedelijk Gymnasium, Prinsenhof. 11: Universele Eredienst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. van der Loos. Immanuël- kerk. 10: Ds. C. de Ru, van Zandvoort. 7: Dr. H. van der Loos. Jeugdkapel (jeugd huis Schoterweg). 10: Dhr. J. Lasthuis. Zon dagsschool. 12: Marnixschool, Jeugdhuis. Kleuterschool, Colensostraat. Sionskerk, Eksterstraat (Spaarndam-West) 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord, H. Doop. 7: Ds. J. Monteban. Bijz. Kerkdienst. Kapel Sions kerk. 9.30: Jeugdkeurk (1216 jaar). 10.30: Oppasdienst (46 j.). Zondagsschool. 10.30: Charlotte de Bourbonschool (P. C. Boutens- straat) voor kinderen ten Westen van Rijks straatweg; Elout v. Soeterwoudeschool (Mui- derslotweg). Kon. Emmaschool (Raafstr.) Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Mej. Ds. Mr. M. Klomp. Verenigde Doopsgez. Ge meente, Noorderkapel, Indischestraat 190. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Zuiderkapel afd. Noord, Verenigingsgebouw Volkstuin „Zon der werken niets", Verlengde van de Geu- sevesperstraat. 10: Dhr. F. Niemeyer. evang. te Alphen a. d. Rijn. Dinsdag 8: Bijbelbe spreking. Maasstraat 8. Woensdag 8: Opwek kingssamenkomst. Dhr. L. G. Sussenbach. Leger des Heils, Ceramstr. 4. 10: Heiligings samenkomst. 12: Compagnie. 7: Openlucht samenkomst. 8: Verlossingsmeeting. Maan dag 7: Straatzang Bloemendaal (Overweg) Dinsdag 11: Gezinsbond. Woensdag geen film Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersin gel 5557. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. A. van Arkel. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. J. A. van Arkel. 3.30: Ds. W. A. Krijger. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10: Ds. W. A. Krijger. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk, Niettws in het kort in geb. N.P.B., Berkenstraat 10. 9: Leesdienst 2.45: Prof. Veenhof. Jehovah's Getuigen, geb. N.P.B., Berkenstr. 10. 6.45—7.45. Woensdag 7.30—9.30. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Willielminaplein. 10: Ds. van Dijl. 19: Prof. Dr. E. L. Smelik, Amsterdam. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Ds. de Klerk Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. W. Mackenzie, Rem., Amsterdam. Geref. Kerk. Koediefslaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Pinksterkerk. 10: Dr. A. Dondorp. 5.30: Ds. C. Goeman. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10: Ds. C. P. Plooy. 5: Leesdienst. Jehovah's getuigen, Binnenweg 79c.23: Gezamenlijke Bijbelstudie. Woensdag 7.30 9.30: Praktische toerusting voor de prediking van het evangelie. Maandag, Ir. Lelylaan 63 8—9: Huisbijbelstudie. Donderdag. Craye- nestersingel 7. 8—9: Huisbijbelstudie. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, 10.30: Dr. Ch. de Beus. Voor kinderen van 518 j. 10.30: Theo van Eeghen-Instituut. Voor kin deren van 12—15 jaar Jeugdkapel om 10.30 in het Wijkgebouw ..De Stal". Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. A. J. Snaaijer, Dg., Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. J. Chr. E. Eer- hard. Hillegom. Geref. Kerk. 10 en 5: Candi daat H. A. van Bottenburg. Hilversum. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 11: Dr. J. H. Stelma. 11: Kleuterschool, Boslaan 12 en Jeugdhuis. Donkerelaan 10. 11 Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Mevr. Dr. A. Mankes-Zernike. Dg., Rotterdam. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. Okke Jager, van Almelo. 3.30: Ds. A. Pos. van Haarlem. 7.30: Ds. Okke Jager, van Almelo (Dienst voor belangstellenden). Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woens dag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 Ds. J. E. Drost. Ramplaankwartier 12 tot 13: Ge bouw Irene. Elswoutslaan 1 eri Beatrixsch. G. Schoolmeesterlaan. Julianakwartier 10.15 tot 11.15: Koningin Wilhelminaschool,, Domp- vloedslaan. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10: Ds. D. Ringnalda. 17: Ds. A. de Ruiter, van Zandvoort. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. F. Brouwer. 5: Ds. J. Veenendaal. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. A. H. Schippers. Jehovah's Getuigen, Nutsgebouw, v. d. Endelaan 2.303.30: Gemeensch. Bijbelstu die. Dinsdag 810: Praktische opleiding voor de prediking. Donderdag, Oosteinde- laan 42. 89: Huisbijbelstudie. Donderdag. Gele Vinkestraat 61. Nieuw Vennep. 89: Huisbijbelstudie. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. D. C. van Wijngaarden. 7: Ds. van Doorn,, van IJmuiden. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. D. Hoornstra. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. Schaap, van Mejjel. 3: Ds. J. A. v. Boven. Abbenes. 9.30: Ds. J. A. van Boven. Bethelkapel 10: Ds. G. van Leeuwen, van A'dam. Geref. Kerk. 9.30: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk 10: Ds. L. C. Baljé. 4.30: cand. M. Jansen, van Leiden Geref. Kerk. 10: Ds. A. Bos. van Amsterdam 3: Ds. H. W. Wierda van Haarlem-N. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. D. ter Steege. H. Doop. 19: Dr. R. B. Even huis. Amsterdam. Adventskerk (Ziekenhuis- kerk). 10: Ds. G. H. Willenswaard. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Jac. Poort. 7: Ds. J. Kroon ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. Monteban. Open Deurs- dienst. Medew. v. Zandv. Mannenkoor. 19: Ds. F. Offeringa, pred. te Katwijk a. Zee. Jeugddienst. 10.30: Jeugdkapel in de nieuwe consistorie. Spr. dhr. H. v. d. Ouw. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10 30' Ds. H. Wetmar, van Zaandam. Geref. Kerk, Julia- naweg. 10: Ds. A. de Ruiter. 17: Ds. D. Ring nalda van Overveen. Ned. Chr. Gemeen- schapsbönd. huize „Ph'iël", Zuiderstraat 3. Dinsdag 3: Dhr. H. Veldkamp, evangelist te Den Haag. Jehovah's Getuigen, 's woensdags 8: Koninginneweg 44: Huisbijbelstudie, 's zondags 2: Veilinggebouw ..De Witte Zwaan". Dorpsplein: Wachttorenstudie. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Vica ris J. Schippers. 7: Ds. G. Pettinga. Jeugd dienst. Ned. Prot. Bond. Dhr. J. P. Hulsbos. Geref. Kerk 10 en 5: Ds K. Schouten. Ger. Kerk art. 31 10.15 en 4.30: Ds. J. J. Verleur Geref. Gemeente 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Chr. Geref. Gemeente 9.30 en 3: Leesdien- sten. Woensdag 7.30: Ds. W. v. Dijk, van Grafhorst. NEW YORK (Reuter/U.P.) De hoogstge- plaatste Sovjet-spion die ooit in de Ver enigde Staten werd gearresteerd, kolonel Rudolf Ivanivitsj Abel, is in New York tot dertig jaar gevangenisstraf en een boete van drieduizend dollar verooi-deeld. Abel legde zelf geen enkele verklaring af en er waren geen getuigen a décharge. De zwaarste straf voor spionnage is de dood straf. Abels advocaat had gevraagd zijn cliënt te sparen. Hij zei, dat de aanklager er niet in geslaagd is een bepaald geval te noemen waarin Abel Amerikaanse militaire ge heimen aan de Sovjet-Unie had doorgege ven. Hij zei dat de Verenigde Staten Abel zouden kunnen uitwisselen voor een Ame rikaanse agent die in Rusland gepakt zou worden en mogelijk zou Abel later bereid zijn met de Amerikaanse autoriteiten sa men te werken en bijzonderheden van zijn activiteit te onthullen. Onzekerheid in Indonesië DJAKARTA (ANP) Enkele dagbladen in Djakarta hebben zaterdag gemeld, dat de Indonesische regering op het ogenblik een onderzoek instelt naar het totale be drag van de Nederlandse kapitaalsinves teringen in Indonesië. Het ministerie van Financiën is de laat ste dagen overstroomd met verzoeken om inlichtingen van Nederlandse bedrijven, die informeerden naar de mogelijkheid van verbreking der handelsbetrekkingen met Nederland. De ambtenaren van het mi nisterie antwoordden van hogerhand nog geen opdracht in die zin te hebben ge kregen. OFFICIëLE PUBLICATIE Ministerie van Buitenlandse Zaken De Afdeling Rehabilitatie Indische Oorlogs lachtoffers zal met ingang van 1 december 1957 van de Nobelstraat 10. 's-Gravenhage vorden overgeplaatst naar de Hooftskade 1, 's-Gravenhage. in verband met deze verhuizing is de Afde- ing gedurende de laatste week van de maand ïovember 1957 voor het publiek gesloten. De Afdeling zal vervolgens voor voorlichting enz. van belanghebbenden weder geopend rijn op elke woensdag en vrijdag van 9 tot 12 uur v.m. Set telefoonnummer wordt 185240. Commando-overdracht. Vrijdagmor gen 22 november om halftwaalf zal in het Marine-hospitaal te Overveen de com mando-overdracht geschieden, bij gunstig weer onder de vlaggemast en bij slecht weer in de kantine. Kolonel E. W. Creygh- ton zal dan het commando overdragen aan de nieuwe commandant, kapitein ter zee, arts T. A. de Haan. Sinterklaas in Bloemendaal. Op za terdagmiddag 23 november omstreeks drie uur zal Sinterklaas met zijn knechts in Bloemendaal zijn intocht maken, komende met de trein uit de richting Santpoort. Inbraak je. Vrijdagavond tussen kwart over acht en twee uur is er inge broken in een huis aan de Middenlaan in Haarlem. Het gehele huis werd doorzocht. Er werd echter niets vermist. Late reactie. Vrijdagmiddag om tien minuten voor vijf moest een automobilist die op de Schoterweg reed, plotseling stop pen. Een achter deze auto rijdende brom fietser, een zevenendertigjarige kolenwer- ker, reageerde te laat en reed tegen de wagen op. Met een gebroken rechter on derbeen moest hij in de Deo worden op genomen. Lezing. Op 26 november, des avonds om acht uur, zal mr. L. H. Thompson voor de leden van het genootschap Nederland Engeland in Brinkman aan het Houtplein een lezing houden over het onderwerp: „The Shrinking World". Heupfractuur. Vrijdagmiddag om half drie aarzelde een eenenzeventigjarige Haarlemse vrouw met het oversteken van de Rijksstraatweg in Haarlem. Halverwege wilde zij namelijk weer terug en daarbij werd zij aangereden door een wielrijder. Zij moest met een heupfractuur in het Diac&nessenhuis worden opgenomen. NEW YORK (UP) Naar verwacht wordt, zal de politieke commissie van de Algemene Vergadering der UNO maandag middag beginnen met het debat over de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea. (Reuter) Indonesië heeft heden in de kringen van de UNO steun gezocht voor een resolutie van de UNO, waarin zal worden aangedrongen op hervatting van de onderhandelingen tussen Indonesië en Nederland over het vraagstuk van de soevereiniteit over Nederlands Nieuw- Guinea. Naar verluidt circuleert bij de diverse delegaties een ontwerp voor een dergelijke resolutie, waarin de Algemene Vergade ring als haar mening te kennen geeft, dat een oplossing van dit reeds zo lange tijd hangende vraagstuk mogelijk is en waarin een beroep wordt gedaan op de voorzitter van de Algemene Vergadering, Sir Leslie Munro, om beide partijen zijn goede dien sten aan te bieden. Voor zover kon worden vastgesteld heb ben Nederland en Australië, die samen werken in deze kwestie, nog geen tegen- resolutie opgesteld. Beide landen voelen er echter niet voor Sir Leslie Munro in het geschil te betrekken, zo wordt ver nomen. CHICAGO (Reuter/AFP) De Ameri kaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt dat een intercontinentaal projectiel van het type „Snark" op 31 oktober van Cape Car- naveral in Florida is gelanceerd, dat met „weergaloze zekerheid" een doelwit op achtduizend kilometer afstand heeft be reikt. Volgens de luchtmacht was dit „de eerste demonstratie in de wereld van de mogelijkheden van een intercontinentaal projectiel". Het projectiel bereikte een hoogte van veertien kilometer. De „Snark" was voorzien van een „na gebootste" kop met waterstoflading en kwam terecht op een van te voren bepaald punt in het zuiden van de Atlantische Oceaan bij het eiland Ascension. Volgens de luchtmacht is het hiermee bewezen dat de „Snark" elk doel in de wereld kan treffen. Het projectiel werd afgeschoten met behulp van een straalmotor. De „Snark" zal nu in serie worden gepro duceerd ten behoeve van het opperbevel van de strategische luchtmacht, aldus de verklaring. Eenhoofdige leiding I (Reuter) De Amerikaanse minister van Defensie, McElroy, heeft aangekon digd dat er binnen een maand een alge meen directeur voor Amerika's ruimte- p ojecten, kunstmanen en raketten, zal worden benoemd. Deze functionaris zal leiding geven aan de rakettenafweer en de militaire toepassing van de ruimtevaart. Hij zal bevoegd zijn deskundigen en offi cieren uit de onderscheidene militaire dien sten, die zich met ruimteonderzoek bezig houden, te recruteren teneinde rechtsreeks ten dienste en onder verantwoordelijkheid van het departement van Defensie te wer ken. (UP) Een woordvoerder van de Ame rikaanse marine heeft verklaard dat het Amerikaanse aardsatelliet-program zes maanden achterop is geraakt door moei lijkheden bij het ontwikkelen van nieuwe raketten. De kleine kunstmanen zijn sinds lang gereed, zo zei hij. (AFP) Tijdens een persconferentie heeft generaal Medaris, hoofd van de legerdienst voor ballistische projectielen, verklaard, dat niet alleen de Russen het vraagstuk van de terugkeer van raketten in de atmosfeer en het daarna raken van een bepaald doel hebben opgelost, maar dat ook de Amerikanen dit probleem had den opgelost in de loop van proeven met de Jupiter-C-raket. Niet het raketlichaam moet intact terugkomen in de atmosfeer, maar de kegelvormige kop. Bij Amerikaan se proeven is zo'n kegel te ver van het ge stelde doel (schepen, die hem moesten op vangen) neergekomen en in zee gezonken. Eenhoofdige leiding II (Reuter/AFP) Het State Department heeft bekendgemaakt dat men overweegt een topfunctionaris aan te stellen voor de coördinatie van de programma's voor de hulp aan het buitenland. Voor deze functie heeft men het oog laten vallen op de plaatsvervangend onderminister voor Eco nomische Zaken, C. Douglas Dillon.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13