„Nobelt" pyjamafabriek officieel door burgemeester Cremers geopend Tweede concert voor scholieren 9 Fabriekssignaal met noodlotsmotief van Ludwig v. Beethoven JUBILEUMCONCERT VAN HET OOSTERKERKKOOR SLOT DEFECT? HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Eensgezind Excelsior" voor Stille Armen ZAL FRANKRIJK ONDERGAAN? Haarlemse Kath.-Studenten Vereniging viert haar eerste lustrum HOLLANDSCHE SOCIËTEIT VAN LEVENSVERZEKERINGEN N.V. Uitstekende toelichting bij knappe vertolking Raadsvergadering van Bloemendaal Kort nieuws Ook dit jaar weer school- Sinterklaasfeesten K.A.B. besprak verhouding met K.A.J. Overleg met B. en W. over middenstandscongres Jaarvergadering afd. Heemstede P.v.d.A. Ontvangst van Sint Nicolaas in Anegang ZATERDAG 16 NOVEMBER 1957 In aanwezigheid van een byzonder groot tal belangstellenden en het voltallige ^rsoneel heeft de burgemeester de offï- '?le opening verricht van het nieuwe be- J'iifspand van de n.v. Haarlemse Pyjama- brick „Nobelt" aan de Parklaan 125 in Haarlem- De president-commissaris van de v notaris J. de Reede heette in een langdurige en geestige toespraak de bur gmeester, de wethouder van bedryven, de ter W. F. Happé. de directies en vertegen woordigers van diverse bedrijven en het Irsoneel hartelijk welkom en nadat hij tr, Cremers een pyjama ten geschenke had gegeven ging hy in het kort het ontstaan van de „Nobelf'-pyjamafa- briek na- Burgemeester Cremers noemde daarna de opening van de nieuwe fabriek een bijzonder luchtige en fleurige gebeurtenis voor Haarlem temeer ook omdat men bij de nNobelt"-directie altijd de mens in het bedrijf op de eerste plaats heeft gesteld. Sprekend over de commerciële kanten van déze nieuwe fabriek hoopte mr. Cremers van harte dat de komende Euromarkt voor de „Nobelf-fabrieken alleen maar gunstige bonten zou kennen en de volgende spreker, de heer F. Horsman, die het woord voerde -amens de organisaties van de Nederlandse biedingindustrie, sloot zich daar uiteraard bij aan. De heer Horsman sprak bovendien als zijn oordeel uit dat de confectieindustrie hoe langer hoe meer een eigen sfeer krijgt, een sfeer die te ontdekken is in het nieuwe Haarlemse bedrijf. De heer Horsman meende voorts dat men zich in Nederland bij de invoering van de Euromarkt te weinig verdiept in het aspect dat alleen het recht van de sterkste zal gelden en daarom wees hij er op dat Nederland het aanzien in het buitenland nog meer zal dienen te vergroten en dat men collectief moet strijden tegen het anti-chauvinisme van de Nederlandse koper. „Het werk is de baas" Nadat het oudste lid van de personeels- liern, mevrouw Truus HuybensZuurbier, de directie had gecomplimenteerd met het nieuw bedrijf dankte de directeur van de pvamafabriek, de heer A. S. van Cleef, de ADVERTENTIE Bankwerker vertelt Misschien huivert u licht bij het lezen van deze kop. Toch is er niets onheilspellends aan. Integendeel. Is het ook niet één van uw wensdromen nooit meer het angstaan- .agende gehuil van sirenes te horen Dit is o.a. de reden, waarop de N.V. Ma chinefabriek Du Croo Brauns ook derge lijke moderne snufjes heeft aangebracht in haar nieuwe bedrijf aan de Westhaven te Amsterdam. Maar laten we de heer Grasman uit Haarlem aan het woord. De heer Gras man werkt nu ruim 20 jaren als machine bankwerker bij Du Croo Brauns. Beter dan welke copy-writer ook zal hij kunnen vertellen, wat u weten wilt. Er is een spreekwoord dat zegt „DOE WEL EN ZIE NIET OM". Onwillekeurig denk ik terug aan de dag, waarop ik bij DU CROO BRAUNS in dienst trad. Dat was in 1937. Ik heb toen eens een afbeelding gezien van het bedrijf om streeks 1910. Dat was een enorm verschil met 1937. En in die twintig jaar die ik hier zelf heb meegemaakt is er weer veel ver anderd. Het gaat met zo'n bedrijf net als met een stad. Veel wordt er afgebroken, weer opge bouwd of uitgebreid, zoals de omstandig heden dat vereisen. Bij Du Croo Brauns is er wat de pro ductiemiddelen betreft, vooral de jaren na de oorlog het nodige verbeterd. Behalve nieuwe machines was de aanleg van de betonnen banen en de aanschaffing van een heftruck een grote stap vooruit. Er ontstond een bedrijf, dat op zijn gunstig gelegen standplaats aan het IJ, zeker geen slecht figuur sloeg. Toen de verplaatsing van dat bedrijf een feit werd, dachten velen van ons, vooral de ouderen, met een lichte huivering aan al het nieuwe dat komen ging. Het is allemaal erg meegevallen. Het is zelfs ideaal geworden. Het oude bedrijf mag knus geweest zijn, er was een schreeuwend gebrek aan ruimte en het tochtte er flink. Voor wat de inrichting betreft, is het hier in de nieuwe fabriek prettig werken, overal is uitstekend licht, overal zijn hijskranen, alle afdelingen sluiten goed op elkaar aan. Alles is tochtvrij. Wat de kantoorgebouwen betreft, kan ik natuurlijk niet de verbeteringen direct op noemen. maar het ziet er allemaal fris en vrolijk uit. Het fabriekssignaal is inplaats van een huilende sirene een welluidend muziek instrument geworden, onder andere valt daarin ook het noodlotsmotief van Beetho- vente beluisteren, maar ik geloof dat dit niet onheilspellend bedoeld is. Nog een nieuwigheid is de omroepster, een dame die op een charmante manier per microfoon als verbindingsschakel tussen het porsoneel fungeert, het bezoek aan de dokter Pankondigt op een niet mis te verstane ma nier en allerlei personen daarheen dirigeert, waar zij dringend worden verwacht. Zij doet dit met zovele vriendelijke over reding in haar stem, dat men wel een hart van steen moet hebben, om niet onmiddellijk aan haar oproep gehoor te geven. Ook wat de machine-hall betreft zijn de verbeteringen groot, al was het alleen maar, dat alles nu tezamen is ondergebracht. Het een verheugend verschijnsel dat de tegen woordige Directies van bedrijven steeds meer oog krijgen voor de mens in de be drijven, men kijke hier maar naar de prima ^richtingen van de cantine, de toiletten en aet waslokaal. Mag ik mijn collega's, constructie-bank werkers en lassers een goede raad geven? kom hier ook werken. Bij ons kun je terecht. „De nieuwe fabriek van Du Croo Brauns "St aan de Sextantweg 8, Westhaven Am sterdam. Telefoon 66911 (7 lijnen). vele sprekers voor hun vriendelijke woor den en sprekend tot het personeel legde hij er nog eens de nadruk op dat er in feite geen verschil bestaat tussen de di recteur en het jongste naaistertje omdat het werk altijd de baas blijft. Vervolgens verrichte de burgemeester met behulp van mevrouw J. van CleefFleck de officiële opening van de fabriek door een grote „NobelF'-sluiting te openen. Na een korte rondgang door het nieuwe bedrijf volgde er een receptie in de cantine waar velen van de gelegenheid gebruik maakten om de directieleden met deze nieuwe aanwinst geluk te wensen. Het Heemsteeds fanfarekorps „Eensge zind Excelsior" houdt ook dit jaar een feestavond ten bate van de Heemsteedse Stille Armen en wel op zaterdag 23 no vember in het „Sportpark-restaurant". Dan wordt namelijk een uitvoering gege ven, welke bestaat uit een concert door het muziek- en tamboerkorps. Verder werden uit de leden een toneel- en een dansgroepje geformeerd, die op 23 novem ber eveneens zullen optreden. Het pro gramma vermeldt nog een aantal andere attracties, waarna de uitvoering wordt be sloten met een bal, onder leiding van de heer Theo Donkerlo. De leiding van de gehele avond berust bij de voorzitter dirigent, de heer L. ter Braake. ADVERTENTIE „D E SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 ADVERTENTIE ADVERTENTIE 25.75 met metalen band Oh, wat fijn Een Maak Uw zoon trots en gelukkig met zo'n prachtig KIENZLE- horloge - een écht merkhorloge voor een verbluffend lage prijs! Moderne vorm, stofdicht en anti- magnetisch. Waterprotected v.a. 29.50 Met leren band va. 19.25 (waterprotected v.a. 22.-) Vader Tijd vertrouwt op Kiende! Van 18 tot 25 november zal de Haarlemse Katholieke Studenten-Vereniging „Sanc- tus Bavo" haar eerste lustrum vieren. Sinds 1954 heeft deze vereniging haar so ciëteit gevestigd in De Waag aan het Spaarne. Lange tijd is Haarlem een stad geweest, waar vele studenten woonden zonder in deze plaats zelf de gelegenheid te hebben aan het studentenleven deel te nemen. Vooral na de oorlog, toen het stu dentenaantal aanzienlijk toenam en de mensen die studeerden, er meer en meer behoefte aan kregen met elkaar in contact te komen, echter niet op de oude wijze zoals in corpora of studentenverenigingen in de universiteitssteden, bleek het ontbre ken van ook een katholieke studentenver eniging voor velen een gemis. De instel lingen, waarmee de vroegere studenten hun studentenjaren plachten door te brengen, waren door oorlogservaringen en verande ringen in de maatschappelijke structuur radicaal gewijzigd. Er kwamen studenten uit andere sociale milieus dan vroeger voor wie de zware financiële lasten van de studentenverenigingen een onoverkoom- baar bezwaar waren. Zo ontstond het Haarlems Studentencontact, dat zich be paalde tot activiteiten op cultureel en re ligieus terrein. Het had nog geenszins het karakter van gezelligheidsvereniging met eigen disputen en dergelijke. Toch zijn er in deze groepering onder de stuwende lei ding van pater Mod. van Straaten OESA vele persoonlijke contacten gelegd en be paalde ideeën gegroeid, die nadien in „Sanctus Bavo" vastere vorm hebben ge kregen. Zo had deze vereniging bij haar oprichting al een zekere traditie. De omzetting in een officiële studenten vereniging geschiedde op 16 november 1952, nadat er eerst een semi-officiële proeftijd doorgemaakt werd. Er ontston den disputen: Porum, Avant, Kwibus en Pils; het ledenaantal was ongeveer 80. Een moeilijke tijd ontstond, toen vele van de oprichters afstudeerden en de nodige con tinuïteit ter ondervanging van dit verlies ontbrak. Langzamerhand is er echter door regelmatige jaarlijkse opname van nieuwe leden de noodzakelijke basis gelegd voor een gezond voortleven der vereniging. Hiertoe heeft het in gebruik nemen van een eigen sociëteit veel bijgedragen. Het belang van een eigen studentenver eniging voor rooms-katholieke Haarlemse spoorstudenten is in de vijf jaren van het bestaan van Sanctus Bavo duidelijk naar voren gekomen. Zelfs nu de tendens toe neemt om zoveel mogelijk in de Universi teitsstad zelf te gaan wonen, blijven toch vele uit Haarlem afkomstige studenten Sanctus Bavo trouw, omdat de sfeer in deze vereniging volgens hun zeggen iets heel aparts en unieks heeft. Een van de lassers van Du Croo Het Haarlemse Oosterkerkkoor heeft vrijdagavond met een kerkconcert, dat ge geven werd in de Oosterkerk aan de Zo- merkade, zijn vijfentwintigjarig bestaan herdacht. Met het koor zal ongetwijfeld de Nederlands Hervormde gemeente van Haarlem-Oost verheugd zijn over dit ju bileum, in het besef, dat het van betekenis is geworden voor de erediensten in de Oosterkerk. Ds. W. M. van Asperen ver tolkte in een korte toespraak, waarmede hij het concert inleidde, de gedachten der gemeente door met voldoening te gewa gen van de activiteit van het koor en van zijn dirigent Henk van de Velde, een ac tiviteit, welke neerkomt op het volbren gen van een dienende taak. Het bindend element dat het koor in de gemeente vormt, werd nog versterkt door de oprichting van de onderafdeling: het jeugdkoor Haarlem- Oost. Het concert begon met een herdenking van degenen, die het koor in de loop van zijn bestaan ontvallen zijn. Hiertoe was Litaney van Schubert gekozen. Het een voudige, gevoelige werkje werd door de zeer talrijke aanwezigen staande aange hoord en bij alle herinneringen, die hierbij levendig werden, zal die aan de vorige dirigent van het koor Henk van de Velde Jr., die op ze jeugdige leeftijd door een motorongeluk om het leven kwam, wel een voorname plaats hebben ingenomen. Hier na klonk „O bone Jesu" van Marc. Anto nio Ingegneri en in dezelfde liturgische sfeer en met dezelfde strekking het Agnus Dei van Hans Leo Hassler. Het koor zong deze schone polyfone muziek met beheer ste expressie. Ook de toonvorming werd in dynamisch opzicht door de dirigent binnen veilige grenzen gehouden, wat wellicht met het oog op het stemmenmateriaal en de wat dorre akoestiek van de kerk een verstandige maatregel was. Maar een nei ging tot wat te laag intoneren kon er niet mee onderdrukt worden en ten aanzien van de overige door het koor vertolkte werken kwam het mij soms voor, dat de bezielingsdrang er door werd afgeremd. Zo ben ik er van overtuigd, dat uit het koraal „Wohl mir, dass ich Jesum habe" uit de Cantate no. 147 van Johann Sebas tian Bach een bevrijdende geloofsvreugde kan klinken, wanneer het uitvoerings tempo wat sneller en het ritme soepeler genomen wordt dan bij deze vertolking. Dat zou ook de handhaving van het toon- peil ten goede zijn gekomen. Overigens is het Oosterkerkkoor ver dienstelijk voor de dag gekomen met het in koordringen nog steeds geliefde „Du Hirte Israëls" van Dimitzi Bortnianski, met „Der Greis" van Joseph Haydn en met Mozarts „Ave Verum". In de koorbewer kingen van wijlen Henk van de Velde Jr., „Schoonste Heer Jezus", Psalm 105 en „mijn land" voelde het koor zich uitste kend thuis. De sopranen beheersten op vallend goed de vertolking der tegen stemmen, de alten voegden daar het ka rakteristieke timbre van haar stemklank bij, de baritonale tenoren en de bassen konden hun episodische partijzelfstandig heid voorbeeldig aan en toen het jeugd koor daarbij ook zijn jonge stemklank ging voegen, kwam er een ensemble, dat alle gereserveerdheid doorbrak en spontaneïteit bracht in zijn zang. En daardoor kon „Mijn land" een feestelijk slot, een overtuigend hoogtepunt worden. Het jeugdkoor had zich op deze avond al dapper geweerd met het zingen van een paar canons en een paar koorliedjes van gevoelige aard, waar van „Sterretjes" van D. J. Brienne wel een aparte vermelding verdient. Van de solisten had de hoboïst Eduard Tervooren zich teruggetrokken. Zijn plaats werd ingenomen door Frans de Man, die, in aanmerking genomen dat hij plotseling moest invallen, zijn partij in de Sonate in Bes van J. F. Fasch heel behoorlijk blies. Voor de obligate solo in het fragment uit Bachs Cantate 147 speelden onwillige rie ten hem waarschijnlijk parten. In de so nate van Fasch had ook de medewerkende fluitist Henk Sprangh een aandeel. Hij trad nog eens op met de Sonate in F voor fluit en orgel van Handel. Er was veel ver dienstelijks in het bescheiden spel van deze fluitist, maar met de stemming lag hij telkens overhoop. Hij kon zich blijkbaar niet aanpassen bij de inderdaad wat te lage stemming van het orgel, dat ook voor wat de klank betreft geen instrument is om over te roepen. De organist van de kerk, Teke Bijlsma, liet het orgel bij de begeleidingen echter zo gunstig mogelijk klinken en ook bij de solo-voodrachten van het Preludium en fuga in e van Johann Sebastian Bach (Een van de acht kleine orgelwerken van die naam) en van het wat uit de toon vallende, maar op zichzelf wel aardige Scherzo van Chris Gastel wist hij een doeltreffende registratie te kiezen. P. Zwaanswijk De dijk van de Pluimpot, die uit met zand gevulde nylonzakken bestond en die onlangs bij een zeer hoge water stand doorbrak, is hersteld. Grijpers zijn bezig het sluitgat met zand op te vullen. PARIJS, Januari 1871. Wie gelooft thans nog. dat Frankrijk gered kan worden? Na zoveel nederlagenl Na de slagen bij Co- lombey, bij Mars de la Tour en. bij Gra- velotte? Of na Sedan, waarbij 80.000 Fran sen krijgsgevangen werden gemaakt? Of na de capitulatie van Bazaine bij Metz. waarbij de Duitsers 173.000 man en 1500 stukken geschut in handen vielen? Wie kan thans nog aan de overwinning ge loven? Zal het comité van nationale verdediging kunnen wat de (thans afgezette) keizer Napoleon niet kon? Zal minister Gambetta er in slagen nieuwe legers te formeren en .Anderhalve Eeuw Levensverzekering HERENGRACHT 475 - AMSTERDAM-C. - TELEFOON 49100 Parijs te ontzet ten? Het lijkt onmogelijk. Maar nog is Pa rijs niet geval len, nog is er hoop. De in dit zelfde jaar heersende pokken epidemie deed het bestuur der Holland- srhe Sociëteit van Levensverzekeringen be sluiten, het bedrag dat maximaal aan over- lijdensrisico op één leven door haar kon worden geaccepteerd, te beperken tot f 20.000,-. Vrijdagmiddag en -avond gaf het Noord hollands Philharmonisch Orkest in de Haarlemse Concertzaal zijn tweede concert voor scholieren in dit seizoen. Het stond onder leiding van Marinus Adam, die, zo als gebruikelijk, het programma inleidde. De uitvoering van het Concerto grosso met twee trompetten in D van Antonio Vivaldi was een gerede aanleiding om extra wat over de trompet te vertellen en de speel- techniek van dit instrument te demonstre ren. Dit werd toevertrouwd aan de beide trompettisten van het orkest, Nelly Boerée en Ben van Dijk, die het concertino in het werk zouden vertolken. Nelly Boerée ver telde in grote trekken de geschiedenis van het instrument, beginnende bij de oudheid. Gevorderd tot de periode waarin het speel tuig zijn definitieve vorm kreeg als „na- tuur-trompet" (dus nog zonder ventielen, pistons of schuiven) kreeg Ben van Dijk de gelegenheid op drie trompetten van verschillende buislengte (respectievelijk met bes, c en d als grondtoon) de reeks boventonen te laten horen, die het beperkte notenmateriaal zijn, waarover een trompet tist te beschikken heeft. Nadat de werking der in de eerste helft der vorige eeuw uit gevonden ventielen verklaard was, waar door de volledige toonschaal in het bereik werd gesteld, mocht men ook het resultaat van deze inventie beluisteren, alsmede de verschillende effecten van tongslag en ge luidswijziging door middel van dempers. Deze uiteenzetting viel bij het jeugdige publiek danig in de smaak en scherpte de aandacht toen het brillante Concerto grosso De gemeenteraad van Bloemendaal ver gadert donderdag 21 november in het raadhuis te Overveen ter behandeling van zestien punten. B. en W. hebben de raad de rekenin gen van het gas- en waterbedrijf over 1955 aangeboden. De rekening van het gasbedrijf sluit met een saldo van 31.064 en die van het waterbedrijf met f 32.024. Geraamd was, dat de bedrijven een winst aan de gemeente zouden kunnen uitkeren van 10.000 per bedrijf. Voorgesteld wordt van het saldo van het gasbedrijf 10.000 uit te keren aan de gemeente, 11.064 te bestemmen voor de reserve voor ver nieuwing en onderhoud en 10.000 voor de reserve voor stabilisatie der tarieven. Van het saldo van het waterbedrijf wordt voorgesteld 10.000 uit te keren aan de gemeente, f 12.024 te bestemmen voor vernieuwing en onderhoud en 10.000 voor stabilisatie der tarieven. Bij de reorganisatie van de vuilnisop haaldienst zijn in 1951 7.000 uniforme vuil nisemmers aangeschaft voor de prijs van 6.76 per stuk. Hiervan werden eind 1951 ruim 6.000 stuks voor de eerste maal in bruikleen gegeven, terwijl nadien, ter vervanging van onbruikbaar geworden emmers, alsmede bij nieuw gebouwde wo ningen, nog 900 emmers werden uitge reikt. Het aantal emmers in magazijn bedraagt thans nog 120 stuks, welk aantal aangevuld dient te worden. B. en W. vra gen de raad een krediet van 7.750 voor aankoop van duizend emmers. In de vorige raadsvergadering werd be sloten afwijzend te beschikken op een verzoek van het bestuur der Sint Joseph- school, dat gevraagd had medewerking te verlenen volgens de lager onderwijswet om in de aula een eenvoudig noodlokaal in te richten. Het schoolbestuur heeft een nieuw verzoek ingediend en B. en W. stellen thans voor wel medewerking te verlenen. In de vergadering zal opnieuw aan de orde komen het voorstel tot beperking van het vakonderwijs op openbare lagere scholen en wel op verzoek van enkele raadsleden. De meerderheid van B. en W. handhaaft het voorstel om financiële re denen. uitgevoerd werd. Vooraf was ook door een korte bespeling het klavecimbel, dat in het werk van Vivaldi een begeleidende partij heeft, gedemonstreerd door Jan Rooze- krans en vervolgens werd de vrije bewer king, die Felix Weingarten maakte van Weber's bekende „Uitnodiging ten dans" door de inleider duidelijk toegelicht. Marinus Adam wees op de betekenis van het vormschema in verband met de titel van het werk en vestigde in 't bijzonder de aandacht op de combinaties van gelijk tijdig klinkende walsmelodieën, waarmee Weingarten, die niet alleen een vermaard dirigent, maar ook een knap componist was, zijn kracht als zodanig toonde. Als extra-nummer, niet op het program ma vermeld, werd daarna ten gehore ge bracht het „Andante cantabile" uit het Strijkkwartet in D van Tsjaikofsky, echter nu uitgevoerd door al de violen, alten en celli van het orkest. In deze uitgebreide bezetting bleek deze stemmige Russische muziek voortreffelijk te voldoen. Tenslotte hoorden wij „Finlandia", het beroemde symfonisch gedicht van de onlangs over leden Finse componist Sibelius. Het gaf Adam aanleiding om het karakter van het Finse volk. zoals het in deze muziek ge tekend is, te verklaren en, met aanduiding van een drietal kenmerkende thema's, het beluisteren van het stuk tot het begrijpen van de bedoelingen te maken. Het zeer geschikte programma van dit jeugdconcert viel blijkbaar in de smaak. Jos. de Klerk Na 35 jaar. Eén dag nadat hij zijn 45- jarig huwelijksfeest had gevierd heeft de heer A. van Staalduinen te Monster zijn gouden trouwring teruggekregen, welke hij 35 jaren geleden te Maasland verloor. De ring werd in het voorjaar opgebaggerd. De eigenaar was, ondanks ijverig speuren, niet te vinden, totdat dezer dagen iemand bij een gesprek met de vinder over de ge vonden ring de naam noemde van de heer Staalduinen. De inscriptie in de ring wees Het Sint Nicolaascomité voor de Zand- voortse scholen zal ook dit jaar weer to neelvoorstellingen houden voor de hoge re klassen der Zandvoortse scholen, op te voeren door Zandvoortse leerkrachten. Deze zullen plaats hebben op 2 en 3 dece- ber in theater Monopole. Aangezien reeds vele malen 'n verzoek tot het comité werd gericht, of ook de ouders tegen betaling eens zulk een opvoering mochten mede maken, heeft het comité besloten dit jaar voor het eerst daartoe de gelegenheid open te stellen en wel op dinsdag 3 decem ber voor de voorstelling van 8.15 uur.Bij het hoofd der school, welke door hun kind eren) wordt bezocht, kunnen de ouders zich hiervoor opgeven vóór dinsdag 19 no vember. Op de vrijdagavond in het Verenigins- gebouw gehouden ledenvergadering van de afdeling Bennebroek der Katholieke - Arbeidersbeweging heeft de heer Chr. van Eerden gesproken over „De verhouding tussen K.A.B. en K.A.J.". Spr. zette uit een, dat deze verhouding veel te wensen overlaat, van beide zijden ontbreekt het soms aan begrip. Spr. bepleitte de oprich ting van levensscholen, waarop de jonge arbeiders maatschappelijk kunnen wor den gevormd en waarop ook aandacht kan worden geschonken aan de dikwijls ver waarloosde godsdienstige vorming. Als afgevaardigden voor de bondsraad vergaderingen werden de heren C. Otte en Th. van Bakel gekozen. Medegedeeld werd, dat voor het Kanunnik van Schaik- fonds reeds een bedrag van 115, was in gezameld. Het dagelijks bestuur van de Zandvoort se Handelsvereniging, welke vereniging binnenkort 50 jaar bestaat en die het con gres van de Koninklijke Middenstands bond voorbereidt, dat op 6 en 7 mei in hotel Bouwes te Zandvoort zal worden ge houden, heeft vrijdagmorgen een bezoek gebracht aan de burgemeester van Zand voort, teneinde met deze te bespreken, op welke wijze deze gebeurtenissen het bes te kunnen worden voorbereid en te over leggen, in hoeverre het gemeentebestuur van Zandvoort en de stichting Touring Zandvoort hieraan zullen kunnen mede werken. Er konden nog geen definitieve beslissin gen worden genomen aangezien mr. van Fenema hierover eerst in het college met de beide wethouders overleg zal moeten plegen. De burgemeester bleek echter het grote belang van congres en jubileum zeer te beseffen en zegde zijrerzijds de meest mogelijke hulp en steun toe bij de verwezenlijking van de door de Handels vereniging geopperde plannen. Wat de uniforme regeling betreft voor een winkelsluiting in het winterseizoen, waarover tussen de Handelsvereniging en de r.k.middenstandsverenigi g „De Han ze" nog geen algehele overeenstemming bestaat, welke noodzakelijk is voor een fiat van de Kamer van Koophandel, kan worden gemeld, dat de besturen van bei de vei v -hgingen begin volgende week hier over een vergadering zullen hebben, waar men hoopt een akkoord over deze kwes tie te bereiken. „De Hanze belegt don derdag een ledenvergadering in restau rant Rinkel, waar de leden van het resul- eveneens in die richting en thans heeft de heer Staalduinen zijn eigendom terugge- taat dezer besprekingen op de hoogte zul- kregen. len worden gebracht. ADVERTENTIE KRUISSTRAAT 33 HAARLEM De afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid heeft vrijdagavond in hotel „Het Wapen van Heemstede" in Heem stede haar jaarvergadering gehouden, waarvoor de agenda voornamelijk be stond uit punten van huishoudelijke aard. Zo werden reeds de plannen besproken voor het komende meifeest en zagen de leden een doelmatige propaganda onder het oog, ten einde bij de aanstaande ver kiezingen in Heemstede een zo gunstig mogelijk resultaat te behalen. De periodiek aftredende bestuursleden, mevrouw H. Cohen-Koster en de heer P. Vorst, hadden zich niet meer herkiesbaar gesteld, zodat in twee vacatures moest worden voorzien. Voor één der functies werd de heer E. Landman gekozen. Op een volgende vergadering zal in de ande re vacature worden voorzien. Het dage lijks bestuur onderging geen wijzigingen, zodat dit nog bestaat uit de heren B. Rijp- stra, voorzitter; H. A. Disselkoen, secre taris en G. J. Kause, penningmeester. Op donderdagmiddag 21 november des middags omstreeks vier uur zal het Ane- gang-comité Sint Nicolaas een bijzonder h. telijke ontvangst bereiden. Sint Nico laas komt per auto aan, stapt op de hoek van de Grote Houtstraat en de Anegang met zijn gevolg uit en wandelt door de Anegang waarbij hij de gelegenheid krijgt de nieuwe verlichting te bewonderen. De ze verlichting, die is ontworpen door de Heemstedenaar Sie Ing Hoat bestaat uit grote kronen die als hoofdvorm een lan taarn hebben met diverse lichtpunten. Voorts zijn de kronen met allerlei kleuren zijde bespannen. Sint Nicolaas zal vervolgens de Anegang doorschrijden waarbij hij ongetwijfeld grote belangstelling zal hebben voor de thermometers die aan de puien van de talrijke deelnemende winkeliers zullen hangen en die aangeven hoe snel de har ten van de Haarlemmers voor de actie „Gelukkige gezichten" kloppen. Om deze actie is het de Anegang name lijk begonnen. N'"et de commerciële maar de sociale doelstellingen staan, zoals wij enige tijd geleden reeds berichtten, op de eerste plaats. Men wil een zo groot mo- geli. k bedrag voor de sociaal minder be deelden bijeenkrijgen, een streven waarin het bestuur van de Anegang-vereniging krachtig wordt bijgestaan door het groot ste gedeelte van de winkeliers uit deze straat. Bij een van de zaken zal Sint Nicolaas door 't Anegang-bestuur officieel welkom geheten worden terwijl bovendien de mo gelijkheid niet uitgesloten is dat een co mité van ontvangst een speciale Sinter klaas-aubade zal uitvoeren. Tijdens deze ontvangst zal voorts bis schopwijn en speculaas gepresenteerd worden terwijl ook de in de Aregang aan wezige kinderen niet vergeten zullen wor den. De kinderen krijgen namelijk elk een ballon die in trossen aan de puien van de winkels zullen hangen. AMERIKAANS BEELDHOUWWERK De Amerikaanse beeldhouwer van Ita liaanse afkomst Benjamino Boufano heeft in Moskou aan premier Boulganin een model getoond van een standbeeld dat „vrede tussen oost en west" symboliseert (een Amerikaanse en een Russische piloot die elkaar de hand drukken) en aange boden bijwijze van geschenk aan de Sovjet- Unie naar dit model een standbeeld van drieëndertig meter hoog te maken uit staal dat de Sovjet-Unie hem ter beschikking zou moeten stellen. Boelganin heeft dit aangenomen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3