KATTENFOKKERIJ IN BENTVELD, EEN UNIEKE COLLECTIE VAN RUIM VIJFTIG ANGORA'S In de laatste minuut kwam Flamingo's Zeemacht voor Ontwikkeling van Federico Fellini als filmkunstenaar Onder grote spanning schoot Otte twee strafworpen in liefhebberij werd levenswerk Radio Moors HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Examens POTTER'S LINIA Kerkelijk Nieuws Vreemde vogel in Hillegom geland Jonge verstekeling op de „Grote Beer" N. Renes vijfentwintig jaar bij het P.E.N. KLM-vIiegers „diep teleur gesteld" over standpunt van rijksbemiddelaars Radiohandel opgelicht door pseudo-ingenieur E. Crone onderscheiden ZATERDAG 16 NOVEMBER 1957 Groningen. Kandidaatexamen Semietische letteren: ds. C. de Haan, Hallum (Fr.). Kandi daatsexamen geneeskunde 2a: F. Buis, Leeuwar den. Doctoraalexamen geneeskunde: A. C. J. No- teboom, Nieuw-Beerta; M. Pon, Amersfoort; P. M. van Veen, Spijk. Artsexamen le ged.: mej. T. Kooistra, Wartena; Th. A. Balkestein, Maastricht; Tj. van Dijk Tzn., Groningen; A. Osinga, Jutrijp. Bevorderd tot arts: D. Burger, Groningen; H. A. J. Lemmink, Losser; W. D. Reitsma, Leeuwar den; ,T. M. Smit, Hengelo. Leitien. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „A study of bi-ionic membrane potentials", de heer F. Berg- sma, geboren te Oldenzaal en thans wonende te Den Haag. Doctoraalexamen rechten:J. W. Naeff, Lochem: H. van Imhoff, Vught. Nijmegen. Kandidaatsexamen deel 1 genees kunde: mej. A. M. Philips, Melick. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kandidaats examen Engels: J. A. Verleun, Amsterdam. Kan didaatsexamen sociale aardrijkskunde: P. Ph. Dordregter, Amsterdam. Doctoraalexamen rech ten: mej. R. G. M. Knol. Helmond; C. A. M. Vlas man, Naarden. Doctoraalexamen aardkunde: E. van Es, Amsterdam. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde: J. Th. M. Wouters, Weesperkarspel. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaatsexa men economie: H. ter Heide, Amsterdam. De beroemde Chinchella Spindrift Simple Peter voor de spiegel in een van de hokken van de kattenfokker ij op Groot Bentveld. ADVERTENTIE Zeker van de overwinning Overwin verkoudheid, hoest en keelpijn snel met Potter's Linia. Een paar tabletjes in de mond doen wonderen! Bovendien een frisse adem, 'óók na gebruik van cigaretten of 'n borreltje. Bescherming tegen besmetting o.a. griep. In handige platte strooi doosjes Alle apotheken en drogisten verkopen ze. Imp. H. ten HERKËL N.V., HILVERSUM „M'N MOEDER HEEFT ME VERTELD dat ik, toen ik twee jaar was, waar- mijnlijk met de gedachte dat een katje altijd op zn poten terecht komt, een poesje van de trap heb gegooid. Het ging mis, helemaal mis. En toen moet er een boze fee gekomen zijn met een klein stafje en die heeft toen gezegd: „Jij zult je hele leven met poezen en katten optrekken'. En dat is gebeurd ook, de hele dag ben ik met die dieren bezig, vakantie heb ik eigenlijk nooit gekend. Ik ben er helemaaal bezeten van, het is nog erger dan morf ine, maar veel minder gevaarlijk." Aldus mejuffrouw H. L. Posthuma, de eigenaresse van een unieke verzameling can bij de vijftig anagorakatten die zij alle zelf opgefokt heeft in en om het oude jachthuis Groot Bentveld, diep in Aerdenhout. Toen zij vijf jaar oud was, toen zij met haar vader, destijds een zeer beroemd cricketer, een bezoek aan Ingeland bracht, kreeg zij voor het eerst een eigen poes en direct al toonde zij m grotere belangstelling dan normaal voor deze dieren te hebben, want haar eerste vraag was tot grote hilariteit van de geefster: „Is it a boy or a girl?". En dat is zo gebleven. Niet de vraag, maar de interesse voor alles wat met katers en poezen in verband staat. Voor angora's dan wel te verstaan. Toen zij achttien was kreeg zij namelijk haar eerste angora en dit exemplaar vormde het begin van de collectie die nu op Groot Bentveld verblijft. Beroepen te Zonnemaire (toez.) W. S. Duvekot, kand. te Oost- en West-Souburg te Oudkerk-Roodkerk D. Th. Rutgers te Eenrum (Gron.) te Schipluiden (toez.) R. H. Wissink, vicaris te Zeist. NA DIE EERSTE KAT kwamen er ech ter meer, veel meer zelfs en op het ogen blik leven er in en bij het oude jachthuis zevenenveertig katers en poezen en zes jongen, die het naar alle waarschijn-, üjkheid best naar hun zin hebben. Op het landgoed verrees namelijk een complex hokken waarin de katers en de jongen werden gehuisvest en de meeste poezen wandelen rustig door het huis of liggen op een beschut plekje urenlang dro merig te zonnen, terwijl de kippen op en kele meters afstand rustig hun graantjes pikken. Het is een vredig geheel, eigenlijk een beetje uit de tijd, want waar treft men op het ogenblik iemand aan die haar of zijn leven geheel in dienst van de kat wil stellenWant zo is het eigenlijk. Mejuf frouw Posthuma doet dat wèl. Ze kent al haar dieren bij de naam, is op de hoogte van de persoonlijke eigenaardigheden, heeft de verzorging van deze kostbare dieren in eigen hand en is daarbij een gewaardeerd mededingster op bijna alle nationale en internationale tentoonstellin gen. Zo nam zij bijvoorbeeld op 25, 26 en 27 oktober deel aan de 31ste internationale expositie vön de Cat Club de Paris, waar zij met Pagliaccio in de groep Persans bleus doordrong tot de finale, die een duel werd tussen Didou de la Lezardière en Pagliaccio. De jury, bestaande uit Zwitserse en En gelse deskundigen keurden en keurden nog eens. Beoordeelden de bouw, de kleur van de vacht, de ogen en de algehele conditie van de twee prachtige angora's. Men be raadslaagde en men keek nog eens en toen werd Didou als winnaar uitgeroepen. Pa gliaccio werd met miniem verschil tweede en hoewel mejuffrouw Posthuma de eerste is om de betrouwbaarheid van de jury te verdedigen, zou zij toch werkelijk niet vreemd hebben opgekeken wanneer de uit slag andersom was geweest. Dat was echter niet het geval en Pagliac- co zal nog iets langer moeten wachten om het predicaat champion internatio nal te veroveren. Want dat heeft deze an gora in zich, hetgeen overigens niet te ver wonderen is, want vader was Southway Wizard en de moeder heette Méricourt Co- lombine. Dat zegt de leek niets, maar de kenner knikt dan veelbetekenend, want die weet dat men hier met een van de beste stambomen te doen heeft. De weg naar het internationale kam pioenschap is echter lang. Driemaal moet onder drie keurmeester op drie shows het zogenaamde C.A.C. behaald worden. Daar na dient onder twee verschillende keur meesters in twee verschillende landen in de kampioensklasse driemaal het CACIB gewonnen worden. ADVERTENTIE DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEM 15 november '57 ONDERTROUWD 15 nov.: J. L. Kaan dorp en C. J. de Jong. GETROUWD 15 nov.: P. N. Joon en A. C. de Jonge. BEVALLEN van een zoon: 15 nov. A. J. ThuisWassenberg. BEVALLEN van een dochter: 15 nov. M. LogemannBliemer. OVERLEDEN 12 nov.: D. Mulder, 81 j., Burgwal; 13 nov.: W. van der Meer, 48 j., Leidseplein; M. H. Koelemeijervan de Kamp, 83 j., Nieuwe Gracht; 14 nov.: Jkhr. A. L. van Spengler, 72 j., Hazepaterslaan; P. van VeenJoustra, 85 j., Floresstraat. DIE DEELNEMING aan shows vergt overigens heel wat. Mejuffrouw Posthuma vertrok bijvoorbeeld met vier exemplaren per vliegtuig naar Parijs, waar de dieren eerst weer wat moesten acclimatiseren voordat ze naar de tentoonstellingszaal ge bracht konden worden. Dat kost dus tijd en vooral geld, waardoor mejuffrouw Posthu ma zo af en toe wel eens een dier verkoopt om het geheel niet te kostbaar te maken. Nu moet men overigens niet denken dat men daarom even naar Groot Bentveld kan rijden om een angora op te halen, want dat kan men even goed nalaten. Mejuffrouw Posthuma zoekt zelf name lijk het toekomstig tehuis voor haar dier uit Ze gaat uit van het standpunt dat de dieren het altijd goed gehad hebben en dat ze het goed moeten blijven hebben. Het geld Jtomt dan, met grote tussenruimte op de tweede plaats. Het gaat om een kat- waardig bestaan. En dat schijnen de dieren te weten, want zij laten zich door mejuf frouw Posthuma graag aanhalen, kruipen bij haar op schoot wanneer zij zit en lopen haar voor de voeten wanneer zij naar de hokken gaat. Dat begint des morgens vroeg al bij het ontbijt van brood en vis. Des middags komt er een bordje pap en des avonds is er gaargekookte gort met vlees en slachtafval. Daarnaast krijgen de poezen ook nog kalk vitaminen en gistvlokken en wanneer m.en dan nog weet dat een groot aantal dieren speciale zorg vereist wegens tranende ogen bijvoorbeeld of gewoon een verkoudheid dan begrijpt men zo ongeveer waar mejuf frouw Posthuma haar dag mee zoekbrengt. A Is mensen ZIJ DOET DAT DUS in Bentveld, in huis, maar meestal op het grote erf, waar voor alle katten een apart hok is ingericht compleet met woon- en slaapvertrek, ver warming en trapje om er in te klimmen. En daar wonen en leven ze dan tevreden voort. De chinchilla Spindrift Simple Peter, Lord Nelson met één oog, Sunflower, Pink Lady, Kiss me quick en al die andere. Ze worden er geboren, ze krijgen er kinderen, ze trekken naar het buitenland en ze gaan er dood. In het centrum van de kennel is dan ook ruimte uitgespaard voor een kerkhofje waarop altijd verse bloemen staan. Want mejuffrouw Posthuma ziet haar angora's, geloven wij, meer als men sen dan als dieren. En dat lijkt misschien wat vreemd, maar het wordt volkomen normaal wanneer men ziet hoe de katten haar tegemoetkomen, haar kopjes geven en onmiddellijk gehoorzamen wanneer zij een standje geeft. Ruim een halve eeuw leeft zij nu al voor haar katten. De boze fee had dunkt ons geen betere keus kunnen doen. Dat zullen de katten zélf met ons eens zijn. In 195in Siberië losgelaten Een vogel, die in 1955 in Siberië werd opgelaten, is in Hillegom geland. De twaalf jarige H, Otten trof het dier op de vuilnis belt in zijn woonplaats aan. De jongen kon de vogel, die veel gelijkenis met de in ons land voorkomende meeuw vertoont, niet thuis brengen. Het dier bleek gewond aan de linkervleugel. De jongen bezorgde de geringde vogel bij de voorzitter van „Die- renzorg", de heer Zuidam. Deze wist op de ring aan een der vogel- poten het woord Moskwa te ontcijferen. De heer Zuidam stelde zich daarom in verbinding met de Russische ambassade in Den Haag. Hierop volgde een bezoek aan de ambassade. Dit had tot resultaat, dat de volledige tekst op de ring kon worden vertaald en de herkomst van de vogel kon worden vastgesteld. De tekst bleek een verzoek aan de vinder in te houden om als men het dier ergens zou aantreffen, hiervan melding te doen aan de Russische ambassade. Volgens daar bekende gegevens bleek de vogel een zogenaamde T.jeika, die met duizenden soortgenoten in 1955 onder aus piciën van het Internationaal Bureau voor de Vogeltrek in Siberië werd losgelaten. Medegedeeld werd. dat dit de eerste vogel van de groep was, die werd aangemeld. Mejuffrouw H. L. Posthuma met een van haar vijftig angora's bij een klein gedeelte van haar grote hoeveelheid prijzen. De Nederlandse scheepsofficier Bouke Jonkman van de „Grote Beer" is op de reis van Cuxhaven naar Australië pleeg vader geworden van een elf jaar oud Duits jongetje, Rolf Soraka. Rolf was in Cuxhaven met kinderen van passagiers aan boord geslipt om met hen te spelen en kwam toen te laat tot de ontdekking, dat het schip al voer en hij niet meer te rugkon. De volgende dag trof een passa gier hem slapend aan in de lounge en vrijdag stapte hij in het verre Melbourne weer van boord.De „Grote Beer" had nog zes andere verstekelingen aan boord, on der wie twee vrouwen, alle afkomstig uit Joegoslavië, maar dit waren echte ver stekelingen. Vrijdagmorgen is de heer N. Renes, wo nende Van Rijswijkstraat 25 te Velsen, machinist-B, werkzaam bij de Centrale van het P.E.N. te Velsen, ter gelegenheid van het feit, dat hij vijfentwintig jaar ge leden bij het bedrijf in dienst trad, gefeli citeerd door de directeur ir. J. den Boes- terd, die hem een gratificatie overhandig de. Van het Provinciaal bestuur ontving de jubilaris een bloemenhulde. Vervolgens werd hij op de afdeling brandstoffen en as-transport, waar de heer Renes werk zaam is, door enkele collega's toegesproken. Des middags recipieerde de jubilaris thuis, waar hij namens de jubileumcommissie van het P.E.N. werd gecomplimenteerd door de heer M. O. W. van Geytenbeek. De honderden toeschouwers bij de hoofd klasse basketbal wedstrijd Flamingo's Zeemacht (Den Helder) hebben vrijdag avond in de grote zaal van het Krelagc- huis in Haarlem voor honderd percent spanning en sensatie toebedeeld gekregen. Met nog slechts een minuut te spelen hadden de Helderse bezoekers een kleine 4036 voorsprong, doch de Haarlemmers zorgden in deze volkomen gelyk opgaande strijd voor een bijzonder sensationeel slot. In deze laatste fase van de strijd werd Jole (Flamingo's) plotseling produktief en zorg de met een tweetal fraaie doelpunten dat de achterstand nog werd ingelopen tot 4140, waarna Otte (Flamingo's) zelf met nog slechts zeven seconden te spelen van de uitstekend leidende arbiters een twee tal strafworpen kreeg toegewezen. Onder doodse stilte werd de eerste strafworp feilloos ingeschoten (4141) en nadat de stilte na het enthousiasme van de Haar lemse aanhang weer was teruggekeerd, zag de Flamingo's-speler kans onder hoog spanning ook van de tweede strafworp gebruik te maken, waarmede hy zijn ploeg nog een kleine voorsprong gaf (4241). Een fout van de Helderse verdediging werd hierna door Van Wijk nog feilloos afgestraft, want vrijwel gelijk met het eindsignaal van de timer verdween zyn afstandschot door de basket (4441). In deze aantrekkelijke wedstrijd be gonnen de Haarlemmers zonder Meenhorst en Warger, doch hadden in de verdediging weer Knol, welke speler ook nu weer ber gen werk verzette. De Haarlemmers slaagden er in door Lagerwey twee keer de leiding te nemen, doch de bezoekers kwamen terug en zagen kans door het inschieten van enkele straf worpen de leiding te nemen (76). In de volgende minuten was het Bakker die met enkele doelpunten de Flamingo's ploeg weer een kleine voorsprong gaf (127), doch wederom sloegen de Helderse bezoe kers fel terug (1212) doch konden niet verhinderen dat de thuisclub na deze snelle en zeer aantrekkelijke eerste helft een kleine voorsprong namen (1613). Gelijk op Ook na de hervatting bleef de strijd vol komen gelijk opgaand en na ongeveer tien minuten spelen hadden de Haarlemmers nog steeds een kleine voorsprong (3431). Bakker moest hierna met vijf persoonlijke fouten het veld verlaten en de stemming dreigde binnen de lijnen even onaange naam te worden, doch de leiding hield ook nu de teugels strak in handen. De bezoekers slaagden er in de stand nog in hun voordeel te wijzigen, waarna bij de stand 4036 ook Lagerwey met per soonlijke fouten de Flamingo's gelederen moest verlaten en het publiek zich pas goed ging roeren. Door de felle aanmoedigingen aangespoord probeerde de thuisclub in de laatste minuut de bakens nog te verzetten, met het hier boven reeds vermelde resultaat. In de ADVERTENTIE J. J. DRIESSEN Anegang 9, Haarlem Tel. 10366' DE ONTWIKKELING van Federico Fel lini als filmregisseur is met de verschij ning van zijn eerste film in Nederland „Schmink en klatergoud" eindelijk geheel te overzien. Ze begon voor ons met „La Strada". We konden daarna kennis maken met „II Bidone", vervolgens met „De witte sheik", vluchtig want de film werd maar een keer vertoond en wel tijdens de Haag se Filmweek met „Le notte di Cabiria" en tenslotte dan met „Schmink en klater goud". Die volgorde is in werkelijkheid heel anders. Samen met Alberto Lattuada maakte Fellini eerst „Schmink en klater goud". Daarop kwam „De witte sheik". Als derde volgde „II Bidone". Het vierde werk stuk van zijn hand was „La Strada" en „Le nette di Cabiria" sluit de rij. Alleen uit deze volgorde .eert men de verschillende fasen in Fellini's meesterschap over de film waarlijk kennen. De elementen, die het voornaamsfe bestanddeel uitmaken van zijn belangstelling voor de mens, vindt men in zijn laatste films pas harmonisch verenigd. Een ontleding van iedere film leert ons onderscheid te maken tussen hoofdthema en variaties, leert ons zien hoeveel beter dat hoofdthema is uitgewerkt in „La Strada" om in een perfecte reali sering tot gelding te komen in „Le notte di Cabira". 's MENSEN EENZAAMHEID is wel het voortdurend motief voor Fellini's werk, de aandrift ook tot het scheppen van een filmwerkelijkheid, die het begrip neo realisme, waarmee men langzamerhand de Italiaanse film ging identificeren, heeft verlost van het karakter ener niet langer bezielde bestendigheid. Het realisme van Fellini's films is zo echt als het leven zelf. Wat nieuw is in zijn weergave is het ver langen, dat er onderdoor speelt, de droom, de hunkering naar een beter en mooier leven. Noem het zoals u wilt. In „Schmink en klatergoud" is het nog geprojecteerd in verschillende personen, wier verlangens tegenstrijdig zijn. In „De witte sheik" neemt het al een poëtischer gestalte aan in een meisje, dat de held van een beeld verhaal in levenden lijve wil ontmoeten en haar verwachtingen onevenredig beant woord vindt, want haar idool botst met een teleurstellende werkelijkheid. „II Bi done" houdt zich bezig met de nozems en hun stoere problematiek, ook al een con flict tussen vermeende grootheid en een realiteit, die zich daaraan niet stoort „La Strada" situeert de droom in het meisje Gelsomina. In bewondering ziet ze op naar de man van wie zij nauwelijks 'n hartelijk woord krijgt. Hij is een kermisklant, een kerel als een beul. Maar de eenzaamheid, die hij deelde met het meisje, wordt waar lijk eenzaamheid wanneer ze is gestorven en hij haar gemis plotseling beseft. Ze vertegenwoordigde voor hem de werke lijkheid van het goede en hij heeft het niet willen zien„Le notte di Cabiria" ten slotte geeft het mooist relief aan wat Fellini moet hebben ontroerd bij al zijn pogingen het beeld van de mens in de mensen om ons heen te herscheppen. Want in de prostituée, die hij in deze film tot ons voert, leeft het hart, leeft de ziel van een kind. Vrolijk, verbaasd over de slecht heid der mensen, hevig verlangend naar een bestaan, waarin zij haar natuurlijke waardigheid herwint en in die bijna ver wezenlijkte droom toch bedrogen, is zij de verbeelding zelf van wat leeft in het ver borgene in de harten der mensen. Dat zo vorm te geven en ons daarin te betrekken, ons te doen kijken achter de werkelijk heid, zoals ze zich aan ons vertoont, zie daar de toverformule van Fellini's creatief vermogen. Dat hij bij voorkeur de wereld van de kleine artiest uitkiest of die van de prostuée, bewijst alleen maar dat hij, ondanks de contrasten, de karakters 't aan zien van de gewone mens durft te geven, en hoe hij gebruikmakend van de moge lijkheden voor sfeertekening en milieu schildering waarlijk schilderachtig voor het oog de banaliteit bezweert om te zien wat wij niet zien. Om het ons te doen zien! De poëzie nog onevenwichtig uit „De witte sheik" vindt men verhevigd tot sublieme bewogenheid terug in „Le notte di Cabiria". De verlangens van de kleine luiden uit „Schmink en klatergoud" Een scene uit de film „Schmink en klatergoud". achterhaalt men in veel tragischer aan zet in „La Strada" om ze op het hoogste niveau en vrij van enige melodramatische tendens in „Le notte di Cabiria" te ont moeten. Alleen een dichter maakt de ge wone dingen mooi. Fellini mag men terecht een dichter noemen, omdat hij ons ont roert met wat zich ogenschijnlijk alleen maar leent voor een weergave, die van de werkelijkheid een spel maakt, dat dient tot amusement, een vlotte komedie, een pikanterie. Zijn films echter steken daar ver boven uit. „SCHMINK EN KLATERGOUD", ge maakt met Alberto Latuada, verschaft ons een blik op de eerste probeerselen van Fellini in de wereld van de film. Alles is nog niet zo sterk aangezet. De voorzich tigheid overheerst, de film existeert zelfs langer dan goed is, omdat ze te zeer rekt wat men allang voelt aankomen. Dat zijn bezwaren van compositorische aard. Maar wat men er al in kan aantreffen is de zin voor humor, het niet uit de weg gaan voor het gekke van situaties, die bepaalde schrijnende effecten kunnen opleveren, de zin ook voor de poëtische mogelijkheden in die situaties en tenslotte: de liefde voor de mensen, aandacht, aandacht voor hun diepste roerselen. P. W. Franse spannende en snelle ontmoeting speelde Flamingo's uitstekend het „man tegen man"-systeem, waardoor de bezoekers het gevaarlijkste wapen, namelijk de afstand schoten, uit handen werd genomen. Bij de Haarlemmers waren Lagerwey en Van Wijk goed op dreef, terwijl bij het Zee- macht-team ook nu weer Hofman de ge vaarlijkste man bleek. Behalve deze interessante ontmoeting werd ook nog de districts eerste- klasse dameswedstrijd White Stars tegen Typhoons gespeeld, die in een ver diende 2616 overwinning van de Stars eindigde. Nog steeds moeten de Stars zonder mid denvoor Jenny van der Hoeden opereren, doch door doelpunten van Van Veen, Ko- blens en Kaart werd reeds spoedig een veilige 104 voorsprong genomen. On danks vele kansen aan beide kanten kwam in deze stand geen wijziging meer. Na de rust waren het weer Van Veen en Kaart die de score opvoerden tot 168, waarna Typhoons nog even gevaarlijk kwam opzetten en door Jonker en Hetem de achterstand kon terugbrengen tot 18 15, met nog enkele minuten te spelen. De Stars zagen tijdig het gevaar en met enkele uitstekende doelpunten werd de eindstand nog gebracht op 2616, hetgeen een ver diende beloning was voor het technisch beter spelende Stars-team. De uitslagen waren: Dames: Typhoons 3 R.C.H. 2 15—8; Exercitia—R.C.H. 30—13; Rapiditas '31—White Stars 2 5—29; White StarsTyphoons 2616. Heren: Flamin go'sZeemacht 4441; S.C. Haarlem 3 H.C.K. 13—11. Het programma voor maandagavond luidt: Dames: S.C. Haarlem 3Antilopen 4, Antilopen 2Schoten Giants. Heren: Exer citiaWhite Stars 3, S.C. Haarlem 2I.H.J. 2; Typhoons 4—H.C.K.; White Stars—Te Werve (Den Haag) 20.uur); White Stars 2Antilopen 2. Deze avond vraagt dus de overgangs klasse heren wedstrijd White Stars tegen het Haagse Te Werve de aandacht. In deze ontmoeting moet het voor de Haarlemmers mogelijk zijn' beide winstpunten te be machtigen. f ADVERTENTIE) van ouds bekend - TeL 14603 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM In een gecombineerde ledenvergadering van de Vereniging van KLM-vliegers en de KLM international pilots association is vrijdag een resolutie aangenomen, waarin diepe teleurstelling wordt uitgesproken over de bevindingen van het college van Rijksbemiddelaars, om de verhouding tus sen de directie van de KLM en het vlieger, korps te verbeteren. „Bedriegelijke gegevens" De vliegers van de KLM hadden gehoopt, zo heet het in de resolutie, dat de Rijks bemiddelaars een brug zouden hebben ge slagen over de steeds breder wordende kloof tussen directie en vliegers, in welk geval een beide partijen bevredigende overeenkomst inzake het salarisconflict tot stand had kunnen komen. Het standpunt van het college van Rijksbemiddelaars schijnt gebaseerd te zijn, aldus de resolutie, op bedriegelijke statistische gegevens, ver vat in een rapport, uitgebracht door drs. A. van Braam. Drs. A. van Braam is verbonden aan het Centraal Bureau voor de Statistiek. Een radiozaak in Amsterdam werd de zer dagen opgebeld door een man, die zich ingenieur De Groot noemde en die vroeg of er al een stedebouwkundige uit Arnhem in de zaak was geweest. Toen de winkelbediende ontkennend antwoordde, verzocht ingenieur De Groot hem de man, indien deze in de winkel zou komen, mee te delen, dat „de zaak" de kosten van een bandrecorder zou betalen. Enige tijd later verscheen inderdaad een circa 35-jarige man met donker krullend haar, bruine ogen en een voor uitstekende kin in de winkel. De/e legiti meerde zich als stedebouwkundige uit Arnhem, hij bestelde een radiogrammo foon voor zichzelf met het verzoek dit ap paraat aan zijn adres in Arnhem te zen den. Hij kocht vervolgens een bandrecor der „voor de zaak", die hij zonder beta ling meenam. Toen de winkelier de radiogrammofoon liet afleveren in Arnhem, bleek op het opgegeven adres inderdaad een stede bouwkundige met de opgegeven naam te wonen, maar deze wist van de bestelling niets af. Hij deelde wel mee, dat soortge lijke gevallen de laatste tijd meer waren voorgekomen. Ook in andere plaatsen zijn winkeliers vermoedelijk door dezelfde pseudo-ingenieur, opgelicht op een derge lijke manier. Wegens zijn algemene verdiensten voor de Nederlandse scheepvaart is de heer E. Crone, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Roei- en Zeilvereniging en van de Koninklijke Verbonden Nederland se Watersportverenigingen, bij k.b. be noemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Crone, die blijkens zijn talrijke publikaties veel belangstelling toont voor de zeilsport, de zeevaart, de stuurmanskunst en de historische ontwik keling hiervan, is ook voorzitter van de Kweekschool voor de Zeevaart en van het Nederlands Historisch Scheepvaart museum, bibliothecaris voor de kaarten van het Koninklijk Nederlands Aardrijks kundig Genootschap, lid van de staats radarcommissie, lid van het studiecen trum T.N.O. voor scheepsbouw en navi gatie, ondervoorzitter van het college Zeemanshoop en van de Vereniging voor het Hospitaal-kerkschip „De Hoop".

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9