Onder het Melkwoud van Dylan Thomas Albert Heijn 't SILVER STOEPKE Oud-leerlingen Triniteitslyceum hielden vijfjaarljkse reünie Voorstel tot verhoging van gas- en elektriciteitsprijs Dichterlijke ontdekking van diepe verborgenheden der samenleving Meterhuur wordt in tarieven verwerkt HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT KABO viert gouden jubileum Vergadering van de kring Haarlem KNZB District Haarlem van de KNLTB vergaderde T. A. Dijkman nam afcheid Modern winkelen in de AH-SuperMart Vraag naar PRISMA voor een -^v mooi en goed horlogel Nieuw stuk Rijksweg 9 in gebruik voor verkeer Faillissementen Veilig verkeer-dag in Heemstede op 20 november Minister keurt verhoogd watertarief goed MAANDAG 18 NOVEMBER 1957 99 Het is in dubbele zin een openbaring geworden, die de Nederlandse Comedie ons zaterdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg met de vertoning van „Onder het Melkwoud" van Dylan Tho mas heeft geschonken. Een royale meer derheid van het premièrepubliek klapte, stampte en juichte na afloop met een geestdrift, die slechts langzaam en na geruime tijd wilde luwen. De medewer kenden, die bijna het gehele toneel vul den, namen het applaus over en zo werd het een grootse hulde voor Han Bentz van den Berg, die de verantwoordelijkheid voor deze hachelijke opvoering op zich had genomen. Ook Wim Vesseur, de ont werper van het ingenieuze decor, mocht delen in het uitbundig blijkende succes. Maar één man werd - misschien op zijn verzoek, dat weet ik niet - daarbij verge ten: de vertaler. In het trappenhuis van het theater heeft een deel van de toeschou wers in een spontane demonstratie van dankbaarheid het verzuim goedgemaakt door Hugo Claus, de Vlaamse letterkun dige en dramaturg, alsnog te bejubelen. En terecht, want als men het gevoel had voor het eerst sinds jaren weer door een waarachtig groot dichter te zijn toege sproken, dan was dat voor een niet te on derschatten fractie aan zijn bemiddeling te danken. De kans is niet denkbeeldig, dat velen zich zullen afvragen: is dit nu eigenlijk wel een toneelstuk? Om op die onontkoom bare kwestie een antwoord te kunnen ge ven moet ik eerst iets over de totstandko ming van dit in de beste zin van het woord eigenaardige werk vertellen. Kort na de oorlog kreeg Dylan Thomas van de B.B.C. opdracht tot het houden van een causerie, die hij wijdde aan een van de kleine ste den aan zee in Wales, waar hij bij voor keur vertoefde. Het werd een soort ver telling over gedroomde en beleefde voor vallen in enkele uren van een vroege win termorgen, waarin allerlei personen op traden. De verrassend gunstige ontvangst daarvan bracht hem op het idee een meeromvattend opus met dezelfde ach tergrond te schrijven, hetzij als een blij spel in verzen, hetzij als een hoorspel met een blinde hoofdpersoon voor het spreken van verbindende teksten. Tien jaar lang is hij bezig geweest deze gedachte uit te werken, herhaaldelijk de gebeurtenissen wisselend en de titel veranderend, tot hij op 3 mei 1953 voor een joodse vereniging in Boston in Amerika de eerste complete versie van „Under Milkwood" kon voor lezen. Kort nadien bracht hij zijn „spel voor stemmen" opnieuw in de openbaar heid, nu niet als een soort eenmanstoneel, maar me„ medewerking van een aantal acteurs en actrices, die op het laatste mo ment nog allerlei stroken papier met wij zigingen en inlassen kregen toegeschoven, waarbij hijzelf als „de eerste verteller" fungeerde. Nog geen veertig jaar oud stierf hij in november daaropvolgend, door drankmisbruik fysiek volkomen ont redderd. Op 25 januari 1954 had de eerste uitzending door de B.B.C. en op 28 februari de ook op grammofoonplaten vastgeleg de lezing door leden van de Old Vic plaats. In het tiende Edinburgh Festival werd dit hoorspel bij wijze van toneelstuk voor het voetlicht gebracht. Het staat nu al meer dan een jaar in Londen op het reper toire, welke voorstelling n menig opzicht de Nederlandse tot voorbeeld heeft ge strekt. Wat ziet men nu? Door wat in Neder land „de verteller" en in Engeland met een in dit geval gelukkiger term „de toeschou wer" heet, het „alter ego" van de schepper van deze verbeelding, wordt men meege nomen naar de kleine stad Llareggub, waar men eerst getuige is van de manifestaties van de wensdroom van enkelen der bewo ners, onder meer van de blinde kapitein Kat, die later ook dank zij een kostelijke kunstgreep commentaar geeft op gedra gingen van zijn plaatsgenoten. Geleidelijk ontwaakt de bevolking en dan ontspringt er een caleidoscopisch samenstel van ver schijningen en verdwijningen, flitsen uit het leven van allerhande stervelingen, van wie letterlijk en figuurlijk de verdrongen of verzwegen verlangens aan het licht ko men. Het duurt misschien even voor men in deze wonderlijke sfeer thuisraakt, maar dan verslapt de aandacht ook geen moment meer voor deze fantastische werkelijkheid van een etmaal in de schaduw van een woud aan de kust, waar de mensen vol gens de stelling van professor Jung als regel neurotischer zijn dan in het binnen land. De zeventig stemmen van het oor spronkelijke werk zijn zonder schade tot zestig personen teruggebracht, maar het is niettemin bij zo'n groot aantal ondoen lijk die allemaal zelfs vluchtig te karak teriseren. Wat dit stuk bijvoorbeeld onder scheidt van „Onze Stad" van Thornton Wilder is het ontbreken van een logische handeling: al deze mensen leven hun eigen leven, zij komen niet of nauwelijks met elkaar in aanraking. Het is een spel van elkaar oproepende of contrasterende, sug gestieve beelden, die getoond worden zon der verklaring. Het is dan ook zichtbaar gemaakte poëzie, een lyrische rapsodie. De beeldspraak neemt voortdurend gestalte aan, waarbij de symboliek een openbaren de uitwerking heeft. Dylin Thomas leverde met „Onder het Johan Fiolet als de blinde kapitein Kat omringd door zijn in droom verschenen vroegere varensgezellen, als hoedanig men op deze foto Bert van der Linden, André van den Heuvel, Jaap Maarle- veld, Ramses Shaffy en Eli Blom ziet, in „Onder het Melkwoud" van Dylan Thomas. Melkwoud" een volstrekt unieke en onna volgbare creatie. Deze mythologische ver beelding moet men beschouwen als een vorm van romantiek, waarbij men getrof fen wordt door een grote verwantschap met het surrealisme. Ook in de poëzie is dit namelijk een beeldende kunst. Niet zonder ontroering bedenkt men zich hoe de dichter, evenals enkele voorgangers in Frankrijk vooral, het alcoholisch delirium zocht, werkend aan de eigen vernietiging ter zuivering van de scheppende kracht. Men wordt soms aan de evocatieve land schappen van De Chirico herinnerd: agres sief gekleurde, bijtend geladen of nostal gisch verzoete tafrelen, die de werkelijk heid, waaruit zij zijn voortgekomen, ver anderen door een transformatie die inzicht toelaat. Telkens opnieuw kijkt men als het ware door een sleutelgat in de realiteit, die zich in andere dan de ..normale" dimen sies aan ons voordoet. Het surrealisme dringt in de diepte door. achter de feiten en in de ziel. Aanvankelijk wilde Dylan Thomas in zijn spel doen uitkomen, dat het aan de oppervlakte onttrokken deel van het bestaan het domein van de waan zin is. Het uiteindelijke resultaat onthult de door begeerten gevoede krachten, die de persoonlijkheden en de handelingen be palen. Door associaties en dissociaties ko men niet anders uit te drukken ervaringen explosief naar buiten. Tot een intens kunst werk kon deze bewuste verandering van de traditionele levensvormen worden door het arrangeren van het uiteraard verwarde materiaal in een esthetische orde. waar door de droombeelden en blootgelegde complexen niet alleen betekenis maar ook autonome schoonheid hebben. Het wezenlijk dramatische - ziedaar hei antwoord op de in de aanhef te berde ge brachte vraag - is het angstwekkende en het vertroostende, het ridicule en het sublieme in de relatie van de mens tot de natuur. Het grandioze van dit stuk is. dat men daarachter de invloed bespeurt van de omringende on de innerlijke natuur. Er gaat van deze uiterst verbijzonderde ont dekkingsreis een universele sensatie uit. doordat men in aanraking komt met de elementen van wat men noemt het collec tieve onderbewustzijn. Het is de geweldige verdienste van Hugo Claus, dat hij er bii de onmogelijk liikende vertaling van de met oerkracht geladen taal in slaagde vol komen heldere, onmiddellijk aansprekende equivalenten te vinden, concreet en emo tioneel. diabolisch bezeten of grotesk, met behoud van het authentieke ritme. Soms tonen de metaforen een merkwaardige overeenkomst met de klankschilderende poëzie van de nakomers van de Beweging van Tachtig in ons land. speciaal met de verzen van schilders als Jacobus van Loov. waarbij duidelijk de invloed van de Engel se, in 1889 gestorven jezuïet Gerard Man- ley Hopkins in het spel is geweest. Prachtige voorstelling Een andere vraag is of „Onder het Melk woud" wint door vertoning. Waarschijnlijk is de toehoorder de meest ideale toeschou wer Maar gelukkig heeft Han Bentz van den Berg voor zo'n prachtig afgewogen mise-en-scène gezorgd, dat de fantasie geen enkele afleiding of hindernis door overbodigheid ondervond. Het is een schit terend en zeer voornaam, gevoelig werk stuk van deze regisseur, ondernomen in hooggestemde dienstbaarheid. Een merk waardig bewijs hiervoor was, dat men het als achtergrond ontbrekende bos, in Enge land wel ten tonele gebracht, onmisken baar zag oprijzen en aanwezig wist. Het decor van Wim Vesseur, bij het felle dag licht iets te kleurig misschien, was knap en doelmatig geconstrueerd, zodat hinder lijke changementen achterwege konden blijven. Han Bentz van den Berg is naar mijn mening niet de ideale figuur voor de verteller, door zijn te prominente stijl, waarmee ik overigens op door hem gele verde prestatie als zodanig niets wil af dingen. Hij excelleerde vooral als de ironi sche ooggetuige van de gebeurtenissen Maar goed, met een voorbeeldig nuance ringsvermogen heeft hij alle stemmingen in een zodanig evenwicht gebracht, dat men het visionaire schimmenspel als een glorieus bezeten werkelijkheid onderging. Van de zeer vele medewerkenden moe ten in de eerste plaats Johan Fiolet als kapitein Kat en Philippe la Chapelle als de sentimentele dominee worden genoemd, naïef declamerend zonder een accent teveel. Een grote verrassing was Yoka Berretty in haar aandoenlijke voordracht van de prachtige ballade van de begeer lijke Polly Garter, waarbij zij in alle een voud een subtiele sfeer maakte. Prima was Alard van der Scheer in zijn dubbelrol als hopeloos verliefde manufacturier en zake lijke toerist. Tot de onvergetelijke momen ten behoort ook de conversatie tussen Dick Swidde en Marie Hamel, waarbij men het vergif tussen de zalvende zoetsappigheid De afdeling Haarlem van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel K.A.B.O. vierde zondag het gouden jubileum. Om precies te zijn bestond de bond op 7 no vember vijftig jaar. Op 7 november 1907 werd namelijk een Haarlemse afdeling van de r.k. Organisatie van Gemeentewerklie den opgericht. Nadat de leden van de jubilerende af deling vrijdagavond reeds in de St. Jozef kerk een bezinningsbijeenkomst hadden gehouden, kwamen zij zondagmorgen in de kapel van het Triniteitslyceum bijeen voor een plechtige H. mis, opgedragen door de geestelijk adviseur, kapelaan H. van 't Hart. Een koortje van leden ver zorgde de gezangen. Na de mis was er een feestelijk ontbijt in gebouw St. Bavo. De voorzitter, de heer B. B. van der Berg, en kapelaan Van 't Hart gaven hier van hun vreugde over het gouden jubileum blijk. De voorzitter zei de moeilijkheden tussen de K.A.B. en de A.R.K.A., de ambtenarenbond, te betreuren. Solidari teit achtte hij meer dan ooit gewenst. Het moet toch mogelijk zijn, dat al het katho lieke overheidspersoneel in één bond wordt verenigd, aldus de voorzitter. Een aantal leden, die veertig en 25 jaar lid van de bond zijn, werd gehuldigd. Het gouden insigne voor veertig jaar lidmaat schap ontvingen de heren R. M. Kuipers, J. M. van den Bosch, F. J. van den Burgt en A. J. Barnhoorn. De heren J. Hilter- man, A. J. Boere, A. Storm en H. A. Vis ser kregen het zilveren insigne voor 25 jaar lidmaatschap opgespeld. 's Middags werd in gebouw St. Bavo een receptie gehouden, die di-uk werd be zocht. In verscheidene toespraken wer den gelukwensen aangeboden en werd de betekenis van de bond geschilderd. Onder meer boden hun gelukwensen aan: deken V/. N. Zijlstra, het hoofd van de afdeling personeelszaken der gemeente, de heer F. van Egmond; de directeur van het te lefoondistrict, ir. J. M. de Vos, de voor zitter van de landelijke K.A.B.O., d e heer J. Weyters; de heer A. J. M. Angenent, voorzitter van de plaatselijke K.A.B. en Je heer C. M. Franken, voorzitter van de Algemene Ambtenarenbond. De afge vaardigden van de diverse bonden spra ken met waardering over de samenwer king, die zeer vruchtbaar is. Ook het aan deel van de K.A.B.O. in werkzaamheden van diverse bedrijfscommissies is van grote waarde. De felicitaties gingen in enkele gevallen vergezeld van bloemstuk ken en geschenken onder couvert 's Middags werd in hetzelfde gebouw de kinderen een filmvoorstelling geboden. In het Concertgebouw konden de leden zich 's avonds amuseren met de cabaret- ruveu „Humor is troef", door het gezel schap van André Meurs. Afgevaardigden van zwemverenigingen in Kring Haarlem van de Koninklijke Ne derlandse Zwembond zijn zaterdag in ver gadering bijeen geweest ter behandeling van de agenda voor de buitengewone Bondsvergadering, die op zaterdag 23 no vember in Utrecht gehouden wordt. De vergadering had plaats in een zaal van de H.K.B. in Haarlem en werd door voor zitter G. Voogd geleid. Het belangrijkste punt was wel de voorstellen van het bondsbestuur om het te verwachten te kort van f 20.000 te dekken. De Haarlemse Watervrienden, die niet ter vergadering vertegenwoordigd waren, hadden schriftelijk mededeling gedaan geen enkele contributieverhoging te zullen aanvaarden. Ook de r.-k. zwemvereniging „De Watertrappers" haakte hierbij in wat betrof de contributieverhoging voor de jeugd. HPC stelde voor, een verschuiving van de leeftijdsgrenzen, welk voorstel in de vergadering geen steun verkreeg. Ook bracht de DWT-voorzitter Paagman naar voren dat DWT en de Haarlemse Water vrienden op ruime schaal het elementair zwemmen bij de jeugd beoefenen en zulks als een onderbouw van de sport moet worden beschouwd. Reden waarom hij een waarschuwend woord liet horen om de onderbouw niet aan te tasten en daarbij in het oog te houden dat de vorming van de jeugd hierbij een grote rol speelt. De heer Th. W. Hölsken, voorzitter van zwem- club „Haarlem" kon de mening van de heer Paagman niet delen, daar iedere zwemvereniging een groot aantal jeugd leden heeft. Wat betreft de verhogingen van in schrijfgelden voor de waterpolocompetitie daartegen werden geen bezwaren naar vo ren gebracht. Na het in stemming brengen van het voorstel van het bondsbestuur bleek dat de meerderheid van de vergade ring hieraan haar goedkeuring hechtte. Voorts kon de vergadering er mee instem men dat aan het bondsbestuur machtiging werd verleend om voor dit jaar de laatste opzegdatum als lid van de bond te stellen op 15 december 1957. Een zelfde lot onder ging het voorstel van het bondsbestuur om over te gaan tot invoering van een legitimatiebewijs per 1 januai'i 1958. Verder werd besloten een propaganda- actie op te zetten, welke plannen in samen werking met een afgevaardigde van iedere vereniging verder zullen worden uitge werkt. In café-restaurant Brinkmann in Haar lem hield het district Haarlem van de KNLTB zaterdag zijn najaarsvergade ring. In de opening herdacht de heer T. Rogmans, voorzitter van het district Haarlem, de reeds geruime tijd overle den heer Tijsseling. De verslagen werden behoudens een kleine wijziging goedge keurd. De heer S. Okker werd wederom als bondsraadslid benoemd. De heer J. Th. Hinlopen van de TC Bloemendaal word in het bestuur gekozen in de plaats van de heer Van Haastert die zich niet her kiesbaar stelde. Het bestuur kreeg de opdracht de plan nen van de tennisvereniging Zandvoort tot het instellen van een jeugdtrainingsfonds nader uit te werken. Het bestuur werd door de vergadering gemachtigd om de nodige stappen te ondernemen om de wedstrijdcomité's stemrecht te verschaf fen. Om de tennissport te verbreiden zal het bestuur zich tot de scholen wenden met het verzoek meer aandacht aan de tennissport te wijden. Tevens zal men moeite doen om een belangrijk interna tionaal tennisevenement in Haarlem te doen plaats hebben. ADVERTENTIE PRISMA HORLOGES VERKRIJGBAAR BII De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 Haarlem Telefoon 20049 Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd nam vanmorgen de heer T. A. Dijkman, ladingmeester bij de Nederlandse Spoorwegen, op het station te Haarlem afscheid van zijn superieuren en collega's. In zijn afscheidswoord me moreerde de hoofdstationschef, de heer J. J. Merten, de loopbaan van de heer Dijkman bij de spoorwegen. In 1919 in dienst getreden van de spoorwegen, kwam de heer Dijkman in 1926 naar Haarlem, waar hij sindsdien gebleven is. Na zijn toespraak overhandigde de heer Merten hem namens het personeel een elektrisch scheerapparaat als herinnering. De heer Th. Bossers, chef van het sta tionskantoor, dankte de heer Dijkman voor de trouwe dienst die hij bij de be drijfsbrandweer vervuld had en vertelde dat de heer Dijkman, ondanks zijn ge vorderde leeftijd, toch nog het examen voor pompbediende met goed gevolg had afgelegd. Ruim 250 oud-leerlingen van het R.K. Triniteitslyceum waren in het weekeinde in Haarlem bijeen voor hun traditionele vijfjaarlijkse reünie. Zaterdagavond wer den de feestelijkheden geopend met een begroetingsavond in de vleeshal. Het was een uitbundig tafereel van onverwachte ADVERTENTIE ^operMart dees SPECIALE AANBIEDINGEN Alleen dinsdag en woensdag 19 en 20 november Gehakt met zakje kruiden en recept, 500 gram 148 Doorregen runderlappen 500 gram 148 SPECIAAL AANBEVOLEN: Rolpens, erwtensoeppakketten en Hamburgers Alleen dinsdag <n woensdag I I I 19 en 20 november UIT EIGEN SLAGERDEN: lunchworst150 gram 59 VEILING-VERSE GROENTEN 19 en 20 november Gesneden rode kool 500 gram Handappelen Glorie van Holland per kilo 79 SPECIAAL AANBEVOLEN: Pers-sinaasappelen, vol sao 8 voor 99 Garantie voor kwaliteit Laagste netto-prijzen Rente plus winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 ADVERTENTIE 'ë&zm-m- En ook U hebt kans op één van de 100 gratis Prisma horloges! Vraagt inlichtingen bij Uw Prisma horloger r proefde. En dan waren er heerlijke type ringen door Magda Janssens en Mimi Boes- nach, door Sophie Köhler-van Dijk, door Bert van der Linden en zoveel anderen, dat ik nog een kolom nodig zou hebben voor een opsomming van alle verdiensten en een paar regels voor het signaleren van enkele tekortkomingen, die bij zo'n grote bezetting welhaast onvermijdelijk zijn. Men zou zich de rollen van Rosie, van Gossamer Beynon en van Deugniet Boyo anders kunnen denken, maar ik wil geen afbreuk doen aan deze formidabele pres tatie van de Nederlandse Comedie, die in zes weken van geestdriftige voorbereiding het toneelpunbliek een grootse gebeurtenis heeft bereid. David, Koning Naar Rome. De Koninklijke zangver eniging „Maastreechter Staar" is van plan om ter gelegenheid van haar 75-jarig be staan in 1958 een concertreis naar Rome te maken. Wederom is gistermiddag een nieuw ge deelte van de vierbanige Rijksweg 9 voor het verkeer opengesteld. Het was het stuk tussen de noordelijke kruising van de Sant- poortse Hoofdstraat en het Bockbergen- plein. Bij arrest van het gerechtshof te Amster dam van 13 november is het op 15 oktober door de rechtbank te Haarlem uitgespro ken faillissement van W. J. Hooggreef, koopman, wonende te Driehuis gemeente Velsen, Van den Vondellaan 30, vernietigd. Burgemeester. Bij Koninklijk Besluit is aan mr. J. Oppedijk op zijn verzoek met ingang van 1 december eerval ontslag verleend als burgemeester der gemeente IJlst. ontmoetingen en dierbare herinneringen. M-t een geestig speechje heette de voor zitter van de reünie-commissie, de ëeer W van Liemt zijn gasten wlkom. Ook de rector van het Triniteitslyceum, pater dr. M. v. Straaten O.E.S.A. sprak een kort voord ter verwelkoming. Zondagmorgen werden de feestelijkhe den voortgezet met een plechtige Hoog- mi in de kapel var het Tril iteitslyceum, opgedragen door de rector met assisten tie van twee oud-leerlingon. Tijdens het ontbijt dat daarop volgde, word onder an dere gesproken door de provinciaal der paters Augustijnen, P. A. van der Weiden, die zijn warme belangstelling voor het wel en wee van de school kwam betuigen. Des middags waren Ce oud-leerlingen opnieuw bijeen'in dr school, waar prof. dr. A.G.M. van Melsen van de Nijmeeg se Universiteit sprak over de invloed van de natuurwetenschappen op de levensbe schouwing. In een boeiend betoog, ver lucht met aansprekelijke voorbeelden schetste de spreker de ontwikkeling van de wetenschapsbeoefening sinds de oud heid. Veel dingen, die vroeger als onont koombare natuurverschijnselen werden gezien, zijn thans bedwongen. Tot in de negentiende eeuw was de wetenschap zui ver het bestuderen van de natuur, zoals zij is, wat zij weten om het weten. Om streeks het begin van onze eeuw hebben wetenschap en techniek elkaar ontmoet. Een ingrijpende omwenteling van het we reldbeeld was daarvan het gevolg. Thans kan in principe de natuur in zijn geheel als beheersbaar worden beschouwd. Maar tegelijkertijd komt de mens tot het besef, dat dit alles hem niet gelukkiger heeft gemaakt. Al zijn overwinningen op de stof zijn slechts middelen tot een doel, niet doel zelf. De natuurwetenschap, al dus de spreker bevrijdt de mens van de „zwaarte" van de stof, maar plaatst hem naak' voor de vraag naar de zin van het bestaan Zondagavond werden Je feestelijkheden besloten met een gezellig avondfeest in de zalen van Restaurant Brinkman aan de Grote Markt. Een tweetal orkesten zorg den voor pittige dansmuziek, en Jan de Cler oogstte met zijn geestige balladen veel succes. Het feest duurde voort tot in de kleine uurtjes van de nacht. Door het Verbond voor Veilig Verkeer wordt in deze maanden in het gehele land een propaganda-tournee gehouden, waarbij aan alle gemeenten een bezoek wordt ge bracht. In overleg met het gemeentebestuur van Heemstede is deze dag voor Heemstede bepaald op woensdag 20 november 1957, Op deze datum zal Heemstede geheel'in het teken der veilig-verkeerspropaganda staan. Er zullen spandoeken worden opgehan gen, op verschillende plaatsen zullen affi ches worden aangebracht en er zullen propaganda-auto's de gemeente doorkrui sen, daarbij optredende als verkeerspeda- goog, geassisteerd door de Heemsteedse verkeerspolitie. Verder zullen in de middagui-en voor de leerlingen der vijfde klasse van alle lagere scholen filmvoorstellingen op verkeers gebied worden gegeven, verzorgd door het Verbond voor Veilig Verkeer. Des avonds van zeven tot acht uur zul- len de Heemsteedse muziekkorpsen „St, Michaël" en „Eensgezind-Excelsior", bege leid door de verkeersbrigadiertjes, in het centrum der gemeente een mars maken. Als sluitstuk voor deze dag zal in de grote zaal van gebouw „Nieuw Berken rode" aan de Herenweg 101, aanvang acht uur des avonds, een propagandabijeen- komst worden gehouden, waar een aantal van de nieuwste verkeersfilms zal worden vertoond. Verder ligt het in de bedoeling op deze avond de afdeling Heemstede van het Ver bond voor Veilig Verkeer op te richten, waartoe reeds een voorlopig bestuur is ge vormd. Toegang gratis. Het gemeentebestuur van Haar lem heeft van de minister van Econo mische Zaken toestemming ontvan gen voor de verhoging van de water- tarieven, waartoe de gemeenteraad eind 1956 besloten had, met ingang van 1 ianuari 1958. Zoals bekend wordt het nieuwe water tarief reeds sinds januari van dit jaar in rekening gebracht, omdat B en W. in de mening verkeerden, dat de ministeriële goedkeuring spoedig na het raadsbesluit zou kunnen worden tegemoetgezien. Enkele maanden geleden kwam bericht van de minister binnen, dat voorlop;g nog geen toestemming tot verhoging kon wor den gegeven. B. en W. hebben zich toen nader tot het ministerie gewend met het gevolg, dat thans bericht ontvangen is, dat van de zijde van het ministerie geen bezwaar meer bestaat tegen de invoering der nieuwe watertarieven, zij het dat deze verhoging pas mag worden toegepast met ingang van 1 januari 1958. Inmiddels hebben de Haarlemmers ech ter reeds enige maanden het verhoogde tarief betaald. Bij het gemeentebestuur wordt thans onderzocht op welke wijze het teveel be taalde zal worden gerestitueerd. De reeds door ons aangekondigde plan nen van B. en W. van Haarlem om over te gaan tot verhoging van de gas- en elektriciteitstarieven zullen in de loop van d* week bij de behandeling van de ge meentebegroting 1958 in de gemeente raadsvergadering aan de orde "on en. De commissie van bijstand ir het beheer van de gemeentefinanciën en de subcommis sie van bijstand in set beheer van het ge meentelijk energiebedrijf kunnen zich met het voorstel voor zover betreft de her ziening van de gastaricven verenigen. Ten aanzien van de verhoging der elek triciteitstarieven meent de meerderheid haar stem alsnog te moeten voorbehou den. In hun toelichting op het voorstel mer ken B. en W. op, dat ondanks het feit, dat het verbruik zowel van gas als van elektriciteit voortdurend toeneemt, de bedrijfsuitkomsten van het energiebedrijf de laatste tijd een steeds ongunstiger beeld te zien geven. Als gevolg van deze ongunstige ontwikkeling, welke in hoofd zaak is veroorzaakt door de stijging van de prijzen voor kolen en olie en de ver hoging van de lonen en salarissen, zal naar verwacht wordt de afdeling gas bij handhaving van de bestaande tarieven over 1958 een niet onbelangrijk nadelig saldo opleveren, terwijl ten aanzien van het oatig saldo voor de afdeling elektri citeit over 1958 een zodanige teruggang te verwachten valt, dat dit saldo niet meer geacht kan worden in een redelijke ver houding te staan tot de omvang van het bedrijf. B. en W. hebben becijferd, dat de ver hoging der tarieven een bedrag van 956.000 zal opleveren. Gelet op d alge mene financiële positie van Haarlem is het naar de mening van het college nood zakelijk, dat de tarieven voor kleinver bruikers worden verhoogd. Enige tijd geleden hee> t de tarieven- commissie twee rapporten over het on derwerp uitgebracht. Met de volgende daarin vervatte conclusies kunnen B. en W. zich geheel verenigen: de vastrecht tarieven en de enkeltarieven voor de le vering van gas en elektriciteit ondergaan enige verhoging; Hei onderscheid in de bestaande tarie ven tussen de verbruikers, die elektrici teit betrekken via een muntmeter, dient te vervallen; de meterhuur wordt in de .arieven ver werkt en niet meer afzonderlijk in reke ning gebracht; aan de tarieven voor kleinverbruikers worden een kolenclauslc en een economi sche clausule gekoppeld. B. en W. merken op, dat voor het in voeren van de tariefsverhoging de voor afgaande toestemming vereist wordt van de directeur-generaal van de prijzen. Het lijkt daarom aangewezen, aldus het voor stel, dat de raad B. en W. de bevoegdheid geeft hei tijdstip te bepalen, waarop de nieuwe tarieven van kracht zijn. Gas Voorgesteld wordt voor de levering van gas over de gewone meter en over de muntmeter een vast bedrag te vragen van 25.80 per jaar (bestaand tarief ƒ20.40) en een prija van 15 cent per ge bruikte kubieke meter gas (bestaand ta rief 14,5 cent met meterhuur). Voor het enkeltarief wordt de levering van gas over de gewone meter en over de muntmeter een prijs van 25 cent per verbruikte ku bieke meter gas gerekend. Plet huidige tarie' is 23 cent benevens een extra-be drag. Het systeem van berekenen wordt vereenvoudigd. De prijzen kunne* zowel verhoogd als verlaagd worden indien de prijzen van kolen rich wi/zig:n. Elektriciteit Voor elektriciteit wordt voorgesteld het enkeltarief te betalen 28 cent per kwh, zo wel voor de gewone als de -untmeter. De huidige prijs an de gewone meter is 24,5 cent met meterhuur en van de munt meter 26,5 cent met meierhuur. Het laagste dubbeltarief zal bij an- neming van het voorstel worden 17.5 -ent (thans 15,5 cent) en het laagste 27 cent (thans 25 cent). Op het ogenblik is het vaste bedrag bij het huishoudtarief 2,75 per tien kubieke meter inhoud 8,5 cent pe kWh. Voorge steld worden deze bedragen te bollen op 3.48 en 9,5 cent. Bij deze bedragen is de meterhuur inbegrepen. De voorstellen gel- -'en zowel voor de gewone meter als voor de muntmeter. E Bij het winkeltarief is thans een bedrag verschuldigd van 13.75 per hectoWatt en een prijs van 8,5 cent per kWh. Voor gesteld wordt deze bedragen te brengen op 17.40 en 9,5 cent. Ten aanzien van het nachtstroomgebied wordt voorgesteld het tarief van 4,75 cent te brengen op 5 ce .t. Ook bij de elektriciteitstarieven zijn ko len en economische clausules vooi gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 12