PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Orpheuste Santpoort in concertvorm uitgevoerd Weinig verandering Voorzitter Veehouders L.T.B. gekant tegen vestigingseisen Onverkoopbare koelhuisboter wegens het afromen van de melk <5Sriei?eM aan cis redactie Wereldnieuws r~ J MAANDAG 18 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 O'ift.Qorrtuma Leden van het Koninklijk Huis bij „Potasch" DE NEGEN MUZEN AKKERBOUWERS L.T.B. Boeren verdienen te weinig aan aardappelen Eventueel gaan zij produkten zelf aan de man brengen Mr. J. A. W. Burger besprak actuele problemen Jaarlijkse hengstenkeuring en jaarlingenshow TO P. Zwaanswijk Examens LA Uet ZO ADEM HALEN Op de algemene vergadering van de vakgroep Veehouders van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond, die vandaag in hotel De Leeuwerik in Haarlem wordt ge houden, heeft de voorzitter, 2 heer M. P. van der Weyden, zich gekant tegen de voornemens van de minister van Land bouw om door het invoeren van vesti gingseisen de moeilijkheden in de land bouw te niet te doen. „Waar onze boeren stand er in geslaagd is .net behulp van voorlichting en onderwijs de hoogste pro- duktie en de laagste kostprijs van de we reld te verkrijgen naast Denemarken, zie ik de noodzaak van vestigingseisen ter op lossing van de moeilijkheden niet in," al dus de heer Van der Weyden, die voorts zei, dat als zich moeilijkheden oordoen alle schuld niet op de kleine bedrijven moet worden afgeschoven. Want de situa tie in de Nederlandse landbouw wordt be paal door de prijsdaling op de wereld markt De voorzitter zei, dat de regering de landbouw na de vorig jaar gedane „ruk aan de bel" weliswaar is tegemoet ge komen door gedeeltelijk aan de wensen te voldoen, doch dat het „Boer, pas op je kippen" meer dan ooit geboden blijft. Dit devies is vooral actueel, als het gaat om de eigendom van de grond. Want wat daarover aan opvattingen uit vooraan staande kringen van de Partij van de Ar beid de laatste tijd te berde wordt ge bracht, maant tot de mterste voorzich tigheid. Ook als het gaat om de zoge naamde grondrente en de kostprijsbere keningen moet men de discussies in de gaten houden. „Want er zijn kapers op de kust, als het gaat om het rechtmatig be zit en rechtmatige aanspraken op een re delijk deel van het volksinkomen voor de landbouw." De heer Van der Weyden zei voorts, dat de Nederlandse boer er dj voorkeur aan geeft zonder regeringshulp»te wer ken, maar dan dreigt hij al gauw het slachtoffer te worden van loonmaatrege len enerzijds en protectie in het buiten land anderzijds. De landbouw is daarom genoodzaakt bescherming voor zijn be staan te bepleiten, wat voor de overheid moeilijkheden oplevert, bijvoorbeeld als het gaat om een twee-prijzenstelsel voor melk of monopolieheffingen op voergranen. Spreker veroordeelde het meerprijzen- systeem voor melk. Over de monopolie heffingen bestaat geen eensgezindheid tussen veehouders en akkerbouwers. Spreker vroeg zich af, waarom men wel een garantieprijs voor melk zou aanvaar den, maar geen monopolieheffing voor graan. Moeilijkheden doen zich voor bij de ex port van zuivelprodukten er- de varkens- afzet. Over de zuivelafzet zei de heer Van der Weyden: „We hebbe-i met het drin ken van afgeroomde melk, wat haast ner gens in de wereld voorkomt, bereikt, dat achttien miljoen kilogram koelhuisboter ligt opgeslagen. Dit zou niet zijn gebeurd, als geen afgeroomde melk in de handel was gebracht, want van de consumptië- ADVERTENTIE Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 EXCLUSIEF POSTPAPIER uit binnen- en buitenland melk werd twintig miljoen kg boter af geroomd." De voorzitter bepleitte, dat thans op korte tijd voorschotten op de ga rantieprijs voor melk worden gegeven, zo dat vele veehouders uit de financiële moei lijkheden worden gehaald. V ant vele vee houders kunnen hun veevoeder- en kunst- mestrekeningen niet meer betalen. De mi nister wil echter pas volgend jaar voor schotten op de garantieprijs voor melk verlenen. Uitdrukkelijk stelde de voorzitter ten slotte, dat de garantieprijzen een gevolg zijn van het feit, dat genoegen is geno men met landbouwprijzen die ver onder die van de wereldmarkt lagen. „Steeds is toegezegd, dat de landbouw steun zou krijgen als hierin verandering zou komen. Maar deze toezegging doet denken aan „veel beloven en weinig geven", aldus hee- Van der Weyden. Het toneelgezelschap Johan Kaart heeft zaterdagavond in Soest voor de leden van de voetbalvereniging K.P.S. (Koninklijk Paleis Soestdijk) een opvoering gegeven van „Potasch en Perlemoer in textiel", welke werd bijgewoond door Koningin Juliana en Prins Bernhard, Prinses Mar griet en leden van de hofhouding. In de pauze lieten de Koningin en de Prins mevr. Tilly Perrin-Bouwmeester, de heren Johan Kaart en Johan Boskamp, alsmede de zake lijke leider van het gezelschap, de heer I. Parijs, aan zich voorstellen. De hoge gas ten uitten zich enthousiast over het stuk, dat het gezelschap Johan Kaart nu al meer dan vijftienhonderd keer heeft opgevoerd. „STREETGAMES". Het „Ballet der Lage Landen" onder leiding van Mascha ter Weeme zal op dinsdagavond 26 november in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag de Nederlandse première geven van een nieuw ballet van Walter Gore, getiteld „Streetgames". De muziek is van Jacques Ibert. Op de in Utrecht gehouden centrale Fakkeldragersdag van de Partij van de Arbeid heeft de voorzitter van de P.v.d.A.- fractie in de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Burger, enige actuele vraagstukken be sproken. Hij zei onder meer, dat de gehele fractie aan haar goedkeuring van de ver hoging der topsalarissen de conditie ver bond van de tegemoetkoming van de la gere ambtenaren. „Ook thans roepen wij de regering toe: gij staat moreel zwak tegenover deze groep omdat gij hen in de steek hebt gelaten", aldus mr. Burger. Het vraagstuk der lonen besprekend, zei hij, dat men in schijn wordt betaald wan- naar men geld voor zijn arbeid ontvangt waarvoor men niet kan kopen waarop men aanspraak mag maken. Het gaat niet om bankbiljetten maar om goederen, met name om goederen die men voor het hulp middel geld per saldo voor zijn arbeid verkrijgt. Men moet zich verzetten tegen betaling in minderwaardig geld. „Daarom zijn wij", aldus mr. Burger, „niet tevreden met loonsverhogingen waarvan het nut wordt weggevaagd door prijsverhogingen. In de huidige situatie ziet het er naar uit, dat een loonronde geen nuttig effect zal hebben voor de werknemer. Beter is gelijkblijvend loon met geleidelijk aan meer koopmogelijk- .heid, dan hoger loon met in het beste ge val gelijkblijvende koopmogelijkheid". Volgens mr. Burger is het kabinet-Drees het meest progressieve kabinet dat de po litieke situatie in ons land gedoogt. „Wij doen niet mee met de flauwigheid van sommige regeringspartijen, die gezichten trekken omdat zij met het kabinet niets te maken hebben. Als de voorzitter van de A.R.-Kamerfractie. de heer Bruins Slot, roept: „Wij, A.R., staan volkomen vrij tegenover dit kabinet", wat doen de Anti-revolutionairen er dan in? Wie waarlijk vrij wil staan van het kabinet moet er buiten blijven", aldus mr. Burger. Een uitspraak aanhalend van de voor zitter van de K.V.P., waarin deze zeide verheugd te zijn over de toenadering van de socialisten, zei mr. Burger „dat de P.v.d.A. geen groepering is die bij voor keur het isolement zoekt. Wanneer an deren vinden, dat zij toch eigenlijk rede lijk met ons kunnen samenwerken dan hebben wij daar geen enkel bezwaar te gen. Maar indien de K.V.P.-voorzitter daaraan de consequentie verbindt dat ons volk in die samenwerking geen socialis tisch beleid mag worden opgedrongen, dan kan ik hem slechts in overweging geven om niet al te gauw het etiket socialistisch te plakken op datgene wat onzerzijds wordt voorgestaan. Wij zijn niet bereid maatschappelijke euvelen te laten voort- zieken omdat men op een mogelijke oplos sing het etiket „socialistisch" plakt. Want het socialisme houdt geen halt bij sociale voorzieningen alleen", aldus mr. Burger. Op de zaterdag in restaurant Brink- raann te Haarlem gehouden algemene vergadering van de vakgroepers Akker bouwers van de Katholieke Land- en Tuin bouwbond is het bestuur verzocht stap pen te nemen teneinde te bewerkstelligen, dat er een redelijker verhouding komt tussen de consumenten- en producenten prijs voor aardappelen. De winst, die de tussenhandel, maakt, wordt veel te groot geacht. De consument betaalt ongeveer twee keer zoveel als de boer voor de aardappelen ontvangt. Mocht hierin geen verbetei-ing komen, dan zal worden overwogen, of er misschien een mogelijkheid bestaat in de steden de aardappelen coöperatief te gaan verko pen. Gesuggereerd werd in het uiterste ge val in de steden verkoophallenin te rich ten, waar de boeren in coöperatief ver band de aardappelen aan de man kun nen brengen. Het bestuur zal zich op dit punt beraden en inmiddels stappen ter mogelijke verbetering van de huidige si tuatie doen. Overigens ondervindt de aardappelaf- zet veel moeilijkheden, .oornamelijk door de zogenaamde glazigheid in het produkt. Vooral voor de export is deze ziekte een grote belemmering. Gesproken werd over de keuringsmaatregelen, die uiteraard thans streng zijn. Er werd op aangedron gen, dat de Planteziektenkundige Dienst de export-aardappelen op de boerderij keurt. Nu gebeurt het wel, dat de aard appelen eerst op de leveringsplaats wor den goedgekeurd en later bij het inladen in wagon of schip worden afgekeurd. Het onmiddellijk-afrekenen zou men trouwens ook wenselijk achten, want zo dra de export moeilijkheden ondervindt, bijvoorbeeld doordat de aardappelen wor- (Verkort weergegeven) „.Kernproeven". Een gedenkwaardig be sluit moge het genoemd worden dat de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen zich heeft uitgesproken tegen het nemen van kernproeven en in een schrijven aan de Nederlandse regering dringend heeft verzocht de stopzetting van de atoombomproeven met alle te harer be schikking staande middelen te willen be vorderen. Het is een ernstig woord, in een hoogst ernstige situatie, die heel de we reld omvat. Helaas werd ook deze belangrijke ver klaring, alsmede het dringende verzoek, ditmaal uit het hoogste college van weten schapsmensen, door de Nederlandse re gering genegeerd, omdat deze niet schijnt of niet wil begrijpen, dat Nederland in deze mede een hoge taak heeft te vervul len. Dat ons land, omdat het klein is, zich op de achtergrond dient te houden, is een fatale opvatting. In deze wereldomvattende verschrik kingen van de gevolgen der atoombom- proeven, gaat het niet om de hoeveelheid of de kracht der volken, maar om de geest kracht die in de individuen schuilt. Regeren is vooruitzien. En vooruitzien betekent in deze een ontzaglijke medever antwoordelijkheid voor de directe gevaren van de atoombomproeven en de angst voor de uiteindelijke zelfvernietiging van de mensheid. C. SPOOR, Velsen Lid Comité tegen Atoombomproeven den afgekeurd, komt de betaling aan de boer in het gedrang. „Dikwijls kun je dan naar je geld fluiten." Het bestuur werd verzocht bij hogere instanties erop aan te dringen, dat de areaalheffingen op poot- aardappelen bij gedeeltelijk of geheel mis gewas worden gereduceerd of geheel zul len vervallen. De voorzitter, de heer H. A. Giesen, werd herkozen. In de vacature ontstaan door het aftreden var de heer A. L. Ja cobs te Bleiswijk werd tot lid van het be stuur gekozen d. heer C. J. van Wijk te Zoetermeer. Voorts werd de heer P. Duyn- hoven te Bovenkerk tot bestuurslid ge kozen. Op woensdag 20 november wordt in het sportpark in Hilversum de jaarlijkse hengstenkeuring en jaarlingenshow van de Stichting Nederlandse Draf- en Ren sport gehouden. Bij de dravers worden 16 hengsten van de Amerikaanse fokrichting en 15 van de Frans-Amerikaanse fokrichting voorge bracht. Verder worden 15 volbloedheng- sten, w.o. de onlangs in Nederland ge- importeerde Engelse hengst „Command Performance", aan het oordeel van de keuringscommissie onderworpen. Voor de jaarlingenshow (de keuring van in 1956 geboren paarden) was de inschrij ving zeer groot. De jaargang-1956 omvat ongeveer 120 draver-veulens. Daarvan ko men er woensdag meer dan 70 in de ring, t.w. 38 hengsten en 34 merries. Van de in 1956 geboren volbloedveulens worden 7 hengsten en 7 merries getoond. Het me rendeel van de jonge paarden komt recht streeks uit de weide. Duizenden kleinen en groten hebben zaterdag in Amsterdam de intocht van Sint Nicolaas en zijn gevolg in een stromende regen gadegeslagen. Hier arriveert de Sint voor het paleis op de Dam, waar burgemeester Van Hall hem officieel begroette. 99 Het uitvoeren van een opera in concert- jvorm heeft als onvermijdelijke consequen tie het wegvallen van de dramatische handeling. Veel opera's verdragen een der gelijke uitvoeringswijze allerminst. Zo zou een concertuitvoering van een opera van Wagner neerkomen op een aanfluiting. Zo erg is het nu met de opera „Orpheus" die zaterdagavond door de gemengde ar beiderszangvereniging „De Stem des Volks" te Santpoort in „De Weyman" ten gehore werd gebracht niet gesteld. Hoe wel: de componist Christian Willibald von Gluck, die in dit werk voor het eerst zijn vernieuwende ideeën omtrent het muziek drama, vorm gaf, betrok wel degelijk de handeling daarin als een onmisbare factor. Daarom is er geen lang betoog nodig om te beseffen, dat een toneelopvoering van deze edele opera pas aan het dramatische ideaal kan beantwoorden. Ik behoef daar toe slechts de opvoeringen in herinnering te brengen, die enige jaren geleden met de onvergetelijke Kathleen Ferrier in de De kleine storing, die zich gedurende het weekeinde in de buurt van ons land bevond en zaterdagmiddag op tal van plaatsen regen bracht, heeft nu haar be tekenis geheel verloren. Het weer in ons land staat nu evenals overal elders op het Europese' vasteland onder invloed van een hoge-drukgebied, dat zijn centrum met een barometerstand van 1037 millibar in Oost-Polen heeft. De afgelopen nacht klaarde het in onze omgeving flink op, de daarmee gepaard gaande afkoeling bracht vrijwel het gehele land in de mist. Op het oostelijk deel van de oceaan is, doordat een tweetal depressies van de Azoren naar IJsland is getrokken een zeer krachtige zuidelijke stroming ontstaan, die zich tot over Ierland en de Ierse zee heeft uitgebreid. Het ziet er naar uit, dat de depressie-invloed niet tot onze omgeving zal kunnen doordringen. In verband hier mede zullen de weersomstandigheden in Nederland nog weinig verandering onder gaan. De mistkansen blijven groot. Dinsdag 19 november Zon op 8.08 uur, onder 16.46 uur. Maan op 5.11 uur, onder 15.32 uur. Maanstanden 21 nov. 17.19 uur nieuwe maan. 29 nov. 07.57 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 19 november Hoog water: 1.10 en 13.35 uur. Laag water: 9.17 en 21.33 uur. WEERRAPPORTEN Temperaturen. öuiten- TO C •Sc en binnenland heden- ■2? ei h morgen 7 uur. Neerslag: So 4) c laatste 24 uur ar c Helsinki geheel bew wnw 1 0 Stockholm sneeuw nw 1 0,1 Oslo geheel bew windst. -2 0 Kopenhagen geheel bew zo 4 0 Aberdeen lichte regen z 7 0,1 Londen licht bew. O 7 0 Amsterdam mist ono 1 0,2 Brussel onbewolkt windst. 3 0 Luxemburg mist ono 1 0 Parijs geheel bew ono 6 0 Bordeaux geheel bew nno 9 0 Grenoble lichte regen nnw 8 0,1 Nice onweer no 11 8 Berlijn geheel bew. O 2 0 Frankfort geheel bew no 6 0,3 München motregen O 1 0.3 Zürich geheel bew ono 5 2 Genève lichte regen nno 7 2 Locarno half bew. O 3 0 Rome half bew. O 8 0 Ajaccio zwaar bew. O 10 0 Mallorca geheel bew. windst. 11 0 Wenen geheel bew. ozo 3 0 Innsbruck licht bew. windst. -5 0 Den Helder mist 0 4 0 Ypenburg dichte mist 07.0 1 0 Vlissingen dichte mist O 3 0 Eelde dichte mist O 2 0,1 Twente mist O 4 1 De Bilt dichte mist ozo 1 0 Eindhoven dichte mist ono -0 0 Vlv. Z.-Limb onbewolkt ono 3 1 49. De brandmeester deed een laatste, vertwijfelde poging om van de juffrouw te horen waar de brand woedde. „Wilt u nu vooral kalm blijven?", vroeg hij, ze nuwachtig heen en weer springend, „en nu eens rustig vertellen WAAR DIE BRAND IS!!!!" „Dat heb ik u toch al ver teld, dacht ik?", was het antwoord, „of niet...? Ja ziet u, mijn geheugen is niet zo best meerLaatst nog zei mijn zuster tegen me: DorotheaDorothea, zei ze De brandweerman uitte een onver staanbare kreet en hief een sidderende vinger naar haar op. „O, ja de brand natuurlijk!", sprak de juffrouw haastig, „nou, die is vlak naast ons!" Er kwam een trek van verbazing op haar gezicht toen zij zag dat de brandweerman stampend wegliep. „Wat een rare meneer is dat die laat je niet eens rustig uitpraten!", sprak ze gebelgd tot Panda. „Vertelt u mij dan maar eens waar u en uw zuster wo nen", probeerde Panda. „Wij wonen bij elkaarverklaarde de juffrouw, „daar om hebben we allebeiToen had ook Panda genoeg van haar wazige verklarin gen. Het was vergeefse moeite om van haar iets te weten te komen. „Ben je daar eindelijk?", vroeg de brandmeester wreve lig, toen Panda naast hem in de auto sprong. „Die salamanderse dame heeft ons zo lang aan de praat gehouden, dat het perceel allang in de as gelegd kan zijn" „Het lijkt anders nog flink te branden", antwoordde Panda, wijzend op de rookont wikkeling boven de daken. Met een ruk schakelde de brandmeester over in de hoogste versnelling. „Vooruit, we gaan op die rook af", sprak hij, „dan vinden we het ook!" titelrol te Amsterdam werden gegeven. Bij de uitvoering te Santpoort werd een be roep gedaan op de muzikale en de lyrische waarde van Von Glucks opera en dit ge beurde niet tevergeefs. Geheel in overeenstemming met de her vormingsinzichten van de componist wordt de muziek gekenmerkt door een „schone eenvoud". Dit betreft zowel de zang van Orpheus, Eurydice en Amor als de koren. Van de solisten kon de alt. Elly Imhoff, die de partij van Orpheus vertolkte, na wat ingezongen te zijn, zich onderscheiden door een doorvoelde voordracht en mooie stemklank. De rol van Eurydice was aan de sopraan Regina Beekman toevertrouwd. Een beheerste techniek stelde haar in staat haar lichte stem gunstig en met goede expressie te laten klinken. Ook de sopraan Frieda Oostenhof-de Boer, een zangeres met een fraaie stem van mezzotimbre, kon ruime voldoening schenken in haar „uit beelding" van Amor. Het Santpoort.se koor had versterking van het Bilthovense gemengde koor „Mor genrood" gekregen. Dit kwam uiteraard ten goede aan de koorklank, die evenwel niet zo gunstig door de zaal verwerkt kon worden. Het ensemble bleek echter door de dirigent Herman Aaftink goed voorbe reid en kon daardoor Glucks homofone muziek nauwgezet en met behoorlijke klank vertolken, al werd er naar mijn ge voel wel wat te veel reserve betracht. De karakteristieke sfeerscheppende or kestklank moesten wij bij deze uitvoering missen. De pianist P. Post zorgde echter voor een vervanging van het orkest door de voor klavier bewerkte begeleiding mu zikaal en volgzaam te vertolken. Er waren vrij veel toehoorders bij deze uitvoering. Zij toonden met warm applaus hun waar dering voor solisten en koor en ook voor mevrouw Hoeben. die voor elk bedrijf een treffende inleiding gaf. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen sociologie de heer J. A. van Driel te Bloemen- daal: voor het semi-artsexamen mej. H. S. Bie- winga te IJmuiden en de heren jhr. J. A. Boreel te Oegstgeest, H. I. J. Duterloo te Leiden, J. Vaandrager te Oegstgeest en J. S. Wojcik te Lei den: voor het artsexamen de heren J. J. Grob- ben te Den Haag, R. Meiier te Den Haag en F. van Venetien te Velsen. Heropening. Het Duitse archeologische in. stituut te Caïro, dat bij het begin van de tweede wereldoorlog werd gesloten is heropend. Er is onder meer een af deling voor islamitische cultuur. (R,j Blanke maan. Het Zuidafrikaanse blad „Die Vaderland" heeft 25.000 uitge loofd voor de eerste blanke Zuid-Afri. kaan, die binnen tien jaar de maan bi- reikt en daarover een verhaal voor het blad schrijft. Te geef. De Amerikaanse regering is er niet in geslaagd Ellis Island in de ha ven van New York, dat 150 jaar dienst heeft gedaan als immigratiecentrum, te verkopen. De regering is nu van plan het eilandje weg te geven. President. Dr. Ramon Villeda Morales, lei. der van de liberale partij, is tot presi dent van Honduras gekozen. De mili taire junta, die thans het bestuur in handen heeft, zal de macht aan de nieuwe president overdragen. Morales heeft verklaard, dat hij een regering van nationale eenheid wil vormen. Constructief. De republikeinsche Ameri kaanse senator Butler heeft verklaard dat de Amerikaanse strijdkrachten de tweede Russische aardsatelliet moeten neerschieten. Hij meent dat het geen onmogelijke opgaaf is, en zei te hopen dat de regering zich met deze kwestie zal bezighouden. Naar Butler's mening zal uit het neerschieten van de satel liet geen derde wereldoorlog ontstaan. Bescherming. Fijnproevers zullen het voor lopig moeten doen zonder de delicates se „Rana esculanta", de enige kikker soort in Zweden die eetbaar is. Het Zweedse kabinet heeft deze kikker, die nog in kleine hoeveelheden voorkomt in vijvers langs de Zweedse Oostzee- kust, onder bescherming geplaatst om dat men vreest, dat hij anders zal uit sterven. Drankzucht. Meer dan zeventig percent van de arbeidsongevallen in Hongarije is te wijten aan alcoholgebruik, aldus meldt het Hongaarse vakbondsorgaan „Neparakat". Het verbruik van alcohol houdende dranken is in vergelijking met voor de oorlog verdubbeld. Jaar lijks worden meer dan twintig duizend gevallen van alcoholvergiftiging gecon stateerd. Als gevolg van overmatig al coholgebruik gingen anderhalf miljoen arbeidsdagen verloren, hetgeen een ver liespost van 330 miljoen forint (onge veer 115 miljoen gulden) betekent, al dus „Neparakat". Reactor. Sovjet deskundigen zijn bezig met de installatie van de kernreactor, die le Sovjet-Unie op grond van het Russi--h-Egyptische verdrag van 1955, aan Egypte heeft geleverd. Het grootste deel van de reactor-onderdelen is in Caïro aangekomen, en het gebouw waar de reactor wordt opgesteld is gereed gekomen. D'stributie. In Spaans Catalonië zal twee dagen pei week geen elektrische stroom worden geleverd. De maatregel is een gevolg van aanhoudende droogte, waar door de waterkrachtstations niet op volle capaciteit kunnen werken. Grottekeningen. In grotten van het Gissar- gebergte in Oezbekistan hebben Rus sische archeologen tekeningen in oker jntdekt van jachttafrelen die omstreeks vijfduizend jaar oud moeten zijn, aldus meldt radio-Moskou. Brand. Bij een brand in en woning van drie verdiepingen te Niagara Falls, in de Amerikaanse staat New York, zijn zeventien personen, onder wie veertien kinderen omgekomen. In het huis woonden verscheidene negerfamilies. Rokossovski. Maarschalk Konstantin Ro- kossovski. die op 23 oktober tot com mandant in Transkaukasië werd be noemd. is gekozen tot lid van het bu reau van het centrale par ijcomité van de republiek Georgië, zo meldt het blad „Azria Vostoka", als opvolger van generaal Fedoeninski. Rokossovski, voormalig minister van Defensie van Polen, was vóór die benoeming vice minister van Defensie, onder Zjoekov. Ruimte. Een Pool heeft, volgens een War- schaus blad het Pool-e ministerie van Buitenlandse 'Zaken verzocht hem ?en pas te geven voor het heelal. Er zal in de toekomst wel een ruimte-afdeling op het ministerie komen, schreef hij, en daarvan zou ik graag als eerste een paspoort ontvangen. ADVERTENTIE WASMACHINES Gunstige betalings voorwaarden. HARTENDORP Gen Cronjéstr. 43, Haarlem Tel 52760 BIJ DE inademing verwijden zich de borstkas en de longen, bij de uitademing valt de borstkas samen en drukt evenveel lucht uit de longen als er tevoren ingezo gen was Dat weet iedereen en dus is het gesneden koekHet verwijden van de borstkas zelf is echter wat ingewikkelder, omdat dit op twee manieren kan gebeu ren. De „klassieke" methode kent u na tuurlijk wel, want wanneer n de ribben omhoog trekt (waardoor ze iels naar buiten worden geplaatst wordt de borstkas ruimer. Hel rendement hiervan is bijzon der hoog, want prof. Don ders heeft destijds berekend, dat er een ruimtewinst van V2 liter in de borstkas van een volwassen man ontstaat, indien hij de borstwand t/s cm naar buiten plaatst. Maar goed, om al dit soort sterke staal tjes gaat het eigenlijk niet. Waar het om draait, is de tweede manier om de borstkas te vergroten, waarbij een klein stukje theorie helaas onontbeerlijk is. De borst is van onderen afgesloten door het midden rif, een gewelfd, spierachtig vlies, dat de borst- van de buikorganen gescheiden houdt. Wanneer nu deze middenrif spier zich samentrekt, plat het naar boven ge welfde vlies zich af en drukt lever, maag en darmen iets naar beneden. Daardoor verruimt de borstkas zich en wordt er lucht in de longen gezogen. Er zijn dus twee manieren, waarop de ademhaling tot stand kan worden gebracht, reden genoeg voor de insiders in het vak om van costale of rib-inademing en van diafragmatische of middenrif-ademhaling te spreken, maar wij hebben genoeg aan de termen borst- en buikademhaling. Door deze welsprekende termen zijn de twee verschillende methoden voldoende duide lijk van elkaar onderscheiden. Nu blijkt er een vrij duidelijk verschil van ademhaling te bestaan bij de twee verschillende geslachten. De man ademt hoofdzakelijk met de buik, dus met hei middenrif, waarbij de borstkas minder meedoet, maar bij de vrouwen is het juist omgekeerd, die ademen het meest met de borstkas In romantische verhaaltjes wordt dan ook op spannende momenten bij voorkeur gewag gemaakt van de hij gende vrouwenboezem, een gevolg van het naar boven trekken der ribbebogen die de borstkas vormen. In plaats van ons te laten meeslepen in avontuur tjes, kunnen we na lezing van het romantische verhaaltje dus onmiddellijk concluderen dat de dame in kwestie tot het costale ademtype behoort. Vroeger is wel eens be weerd, dat vrouwen de adem haling met het middenrif zelfs in het geheel niet konden uitvoerenDal is een fabel, zoals direct proefondervinde lijk kan worden aangetoond. Dat sprookje stamt waarschijnlijk uit de tijd van de nauw aangeregen corsetten, toen de dames zó in een dwangbuis zaten, dat de buik geen gelegenheid tot uitzetten kreeg. Toch rest ons na dit alles nog een be langrijke vraag: waarom, behoren mannen in het algemeen tot de buik-ademhalers en waarom bezigen vrouiven voornamelijk de borstademhaling? Nadat in vroeger tijden het corset hiervoor aansprakelijk was ge steld, is men in moderner perioden de oor zaak gaan zoeken bij het feit dat de vrouw het middenrif bij het ademhalen minder gebruikt om tijdens de zwangerschap de druk op de buikorganen te doen vermin deren. Er zijn echter weinig artsen die deze verklaring steekhoudend achten, zodat we het verschil tussen de ademhaling de sexen maar bij de andere onopgeloste raad sels schrijven. De uitzetting van de borstkas, waar we het zojuist over hadden, brengt ons op het onderwerp „vitale capaciteit". Het klinkt goed! (Nadruk verboden) H. Pétiïlon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2