SCHOOLSE SCHOLENBOUW IN VELSEN Veehouders L.T.B. willen publiek volle melk laten drinken NORIT Goud verhandeld in strijd met deviezenbeschikking Accountant staat terecht voor de politierechter te Haarlem <^Brieven aan de redactie Muurbloempje in opstand DINSDAG 19 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kees Verwey exposeert in Arnhem Loos alarm voor de Zandvoortse brandweer Inbraak in cafetaria aan het Stationsplein J. L. van Deursen nam afscheid van Bouw- en W oningtoezicht Bijeenkomst Vereniging voor Vrije Opvoedkunst Consumptietent in Den Hout uitgebrand Waar in genieten betekent Melkbezorging in flatgebouwen Na in een uurtje de bijkomende agenda te hebben afgehandeld, welke aan de eigenlijke begrotingszitting voorafging de aankoop van Santpoorts bovenkruier „De Santhaes" was van deze hors d'oeuvre het aantrekkelijkste gerecht is Velsens parlement ijverig in de algemene beschouwingen voor de gemeentebegroting 1958 gedoken. Daarbij is de gebruikelijke veelheid van vraagstukken aan de orde gekomen, al dan niet voorbehandeld in het eerdere „vraag- en antwoordspel" tussen college en vroedschap. De algemene beschouwingen mochten wezenlijke verschilpunten op leveren, over één ding was de raad het eens, namelijk, dat de ingrijpende wijze, waarop de landelijke overheid de gemeentelijke autonomie heeft aangetast met de beperkingen op de financiering, protest verdiende. Niet alleen om de zaak zelve, maar ook vanwege het daarbij gebruikte argument, dat de gemeenten de grote „verspillers" zijn geweest, die de openbare kasmiddelen in hun huidige deplorabele staat hebben gebracht. Op gemeentelijk niveau werden daarnaast verscheidene kwesties aange sneden, waarbij onder meer de scholenbouw en de architectuur aan de orde kwamen en de aanstelling van een zelfstandige gemeentelijke architect onder de wenselijk heden werd gerangschikt. In de avondvergadering zijn enige verrassende punten aan de orde geweest: wethouder C. P. J. Maas kreeg te horen, dat de P.v.d.A.-fractie het zo langzamerhand allerminst eens was met verder uitstel van een modern personeels beleid bij de gemeente en de IJmond-constellatie werd zowel door de K.V.P. als de P.v.d.A. critisch onder ogen genomen. De Watervlietschool in Velsen-Noord Eén der scholen aan het Mverbergpianlsoen Het Grotius-lyceum in Den Haaq De O.L. school aan de Bosweg in Amersfoort Reeds in een recent verleden is er uit Velsens gemeenteraad bedekt verzet gere zen tegen de na-oorlogse architectuur der Velsense scholen, waarbij de ontplooiing der architectuur in volle vrijheid binnen het raam der beperkte mogelijkheden in twijfel werd getroffen. De bouwwijze van de scholen in de nieuwbouw heeft naar veler smaak te wei nig nieuwe en frisse ideeën opgeleverd, maar beperkte zich steeds weer tot een tra ditionele bouw, die blijkbaar gebonden was aan een te starre supervisie. De thans ge reedgekomen scholen in de groenstrook van Moerberg- en Gijzenvelt-plantsoen zijn daarvan een goed voorbeeld: doos achtige bouwsels, die wat hun uitrusting voor het kind en hun „mankracht" betreft in orde mogen zijn, maar die bepaald niet voldoen aan de eisen ener nieuwe vorm geving. Met voorbeelden uit Zaandam en Em- men, Den Haag en Amersfoort heeft me nigeen pogen aan te tonen, dat onder de zelfde beperkingen heel andere bouwwer ken te maken zijn, dan te Velsen werden gepresteerd en dat er, wil de rest van de nieuwe scholen, die nog zullen moeten ver rijzen, een eigen gezicht vertonen, de Vel- ser traditie dient te worden losgelaten. Een eerste poging in deze richting zal de nieuwe ulo aan het Moerbergplantsoen zijn, waar de klasselokalen in kubussen geformeerd worden rond een cour en waar de vrije blik op het achterliggend groen wordt gewaarborgd door de ijlgehonden voorgevel op pilaren te plaatsen. Helaas zal de nieuwe school aan de Hunzestraat architectonisch niet meer te „redden" zijn, omdat bij het wijzigen van de reeds be staande en volgens de oude lijnen vervaar digde plannen, teveel kostbare tijd en te veel geld verloren zouden gaan. Bijgaande vier foto's tonen twee wille keurige Velsense en twee „andere" scho len wij deden daarvoor een greep uit het Amersfoortse scholenbezit en kozen bo vendien een fraaie opname van Van Weele van het Grotiuslyceum in Den Haag. ADVERTENTIE Gemakkelijk in te nemen NORIT GRANULES Wist U dat U Norit ook als granules (korrels) kunt krijgen De korrels zijn zo klein, dat ze héél gemakkelijk in te nemen zijn. Speciaal door kleine kinderen. Bovendien zijn ze een uit komst voor suikerzieken, omdat ze geen suiker bevatten. De granules werden goedgekeurd door de NecL Ver. van Suikerzieken. óók in granule-vorm) tegen maag- en darmstoornissen ADVERTENTIE CUGL Tempeliers straat 68 Haarlem tel. K 2500-21164 Grote belangstelling bij de opening Zaterdag is onder grote belangstelling in het Arnhems Gemeentemuseum de reeds aangekondigde tentoonstelling van werken van de Haarlemse kunstschilder Kees Verwey geopend door de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard. Het Haarlems gemeentebestuur werd vertegenwoordigd door wethouder D. J. A. Geluk. Voor de gemeente Haarlem werd daarbij een aquarel getiteld „Distels" aangekocht. Het werk zal een plaats krij gen in de moderne afdeling van het Frans Halsmuseum. De expositie in Arnhem is voor het grootste deel gelijk aan die, welke in de afgelopen zomer in Haarlem werd getoond. Zaterdagmiddag om kwart voor twee werd de brandweer van 'Zandvoort gealar meerd voor een brand, welke zou zijn ont staan in perceel Kostverlorenstraat 60. Toen men daar arriveerde, was echter van brand niets ie ontdekken en ook de bewoners wisten van niets. Eve. later bleek, dat in pérceel Kostverlorenstraat 66a de bewoners in de tuin enig vuil had den verbrand. Dit was voor omwonen den verontrust door de rookontwikkeling aanleiding geworden de brandweer te waarschuwen, die echter niet behoefde op te traden, daar het vuurti' inmiddels reeds was uitgebrand. Voor de economische politierechter te Haarlem is maandagmiddag de behande ling begonnen van een strafzaak tegen een vierenvijftigjarige accountant uit Haar lem, die thans uit anderen hoofde in het huis van bewaring te Haarlem gedetineerd is. Hem was verkoop van goud ten laste gelegd, hetgeen volgens het deviezenbe- sluit 1945 verboden is. De behandeling der zaak werd geschorst totdat de strafzaak, die vermoedelijk op 2 december gehouden zal worden, achter de rug is. Hij wordt in de andere zaak verdacht van oplichting, verduistering en het doen van valse aan gifte aan de belastingen. Naar verluidt zou het gaan over een bedrag van enkele tonnen. De officier van Justitie had de accoun tant in de zaak voor de economische poli tierechter tenlastegelegd in de periode van 1951 tot 1953 opzettelijk in strijd met de deviezenbepalingen en zonder vereiste ver gunning goud te Amsterdam te hebben gekocht. Als getuige werd gehoord een vishande laar uit Haarlem, voor wie verdachte als boekhouder optrad. In de periode, dat de strijd in Korea bijzonder actueel werd en velen extra-inkopen deden hebben getuige en verdachte gesproken over het beleggen van geld. Volgens de getuige heeft de ac countant hem aangeraden goud te kopen, omdat dat altijd zijn waarde zou blijven behouden. De vishandelaar verklaarde toen geen verstand te hebben van de geldzaken en niet te weten, waar hij goud kon kopen. De verdachte zeide bereid te zijn mee te werken aan de aankoop van goud en ont ving een bedrag van 10.500. Kort daarop keerde de accountant met drie staafjes fijngoud terug en hij had de handelaar meegedeeld dat zij van een bank afkom stig waren. Dat moest blijken uit een stem pel. Het goud werd uitslutiend gebruikt door juweliers, werd er bijgevoegd en de raad werd gegeven de staafjes goed op te bergen. Als vergoeding werd 1% gevraagd en de vishandelaar keerde een bedrag van 150 uit. De vishandelaar deelde verder nog mee, dat hij de staafjes goud opgeborgen heeft. Nadat verdachte in het begin van het jaar was aangehouden kreeg getuige bezoek van de echtgenote van de accountant; zij zou hem gezegd hebben het goud niet in huis te houden. Daarna is het naar een familie lid gebracht. Verdachte merkte op zich wel het ge sprek te herinneren over de mogelijke vermindering van de waarde van het geld, maar hij zeide niet meer te weten van wie het initiatief is uitgegaan goud te kopen. Wel heeft hij ruim tienduizend gul den ontvangen en daarvoor goud gekocht. Hij meende, honderdvijftig gulden ont vangen te hebben voor het bijhouden van boeken. De transactie beschouwde hij meer als service aan een klant. Grote onbekende Er ontspon zich een gedachtenwisseling tussen de politierechter en de officier van Justitie enerzijds en de verdachte ander zijds over de wijze, waarop het goud ge kocht is. Laatstgenoemde deelde mee, dat hij met het geld van de vishandelaar naar Amsterdam was gegaan. Op het Damrak, ter hoogte van een bakinstelling, werd hij aangesproken door een man, die hij niet kende en nog weet hij niet wie hij was. Deze deelde mee goud te willen verkopen, waarna onderhandeld werd. Aan de ge tuige is daarna goud ter hand gesteld. Economische politierechter: „Ik vind het verhaal óp fantasie lijken. Ik wandel ook wel eens op het Damrak in Amster dam, maar nooit heeft iemand mij aan gesproken, om goud te verkopen. Ook heb ik nimmer gemerkt, dat een ander aange sproken werd". Verdachte handhaafde echter zijn niets te weten. „Ik heb geen opdracht ge geven. Bovendien heb ik van de tijd van negen maanden, die ik thans in het huis van bewaring ben ingesloten, acht maan den geen contact mogen houden met mijn familie. De negen maanden hebben mij geestelijk geknakt". Op een vraag van de politierechter over de inkomsten antwoordde verdachte: „Ik bezit niets meer. Mijn vermogen is in be slag genomen, evenals mijn huisraad en kleding. Ik bezit niets meer". Verdachte heeft nog geen dagvaarding ontvangen voor de zaak waarvoor hij bin nenkort terecht zal staan. De verdediger, mr. M. Brunet de Rochebrune, deelde mee van de rechter-commissaris verno men te hebben, dat de zaak op 2 december behandeld zal worden. Hierna bepaalde de politierechter het nemen van het requi sitoir en het houden van het pleidooi op een nader te bepalen datum, als de behan deling van de andere zaak achter de rug is. Zoals dat ook op voorgaande vergade ringen het geval was, was het melkprijs- beleid op de maandag in hotel De Leeuwe rik te Haarlem gehouden algemene ver gadering der vakgroep Veehouders van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond het punt, dat de meeste aandacht verkreeg. In soms heftige toespraken werd erop ge wezen, wat aan dit beleid nog schort. Zo kantte men zich fel tegen h~t afromen van de melk. Het minimum vetgehalte zou minstend drie percent moeten zijn. Hoe slecht die afgeroomde melk wel is, maakte een Texelse boer duidelijk: de boerenkinderen op het eiland doen niet mee aan de schoolmelkvoorziening, want zij blieven de magere melk niet en nemen in de plaats daarvoor lékkere volle melk mee naar school, zo van de boerderij. En de voorzitter, het Tweede Kamerlid M. P. van der Weyden, vertelde: als een boer vroeger water bij de melk deed en het vetgehalte op 2,5 percent bracht, kwam hij in de gevangenis. Nu doet de overheid het.... dus had die boer alleen maar een vooruitziende blik. De vergadering kantte zich ook sterk te gen de invoer van ondermelk uit België, temeer daar het Belgische rundvee nog niet t.b.c.-vrij is. Verscheidene afdelingen kwamen ter vergadering met voorstellen om te bewerkstelligen, dat één landelijke garantieprijs voor melk zal worden vast gesteld, in plaats van het meer-prijzen- stelsel van thans. Het bestuur was het hiermee volkomen eens. Voorts blijft het bezwaren behouden tegen het systeem van kortings - of toeslaggebieden. Zolang echter verschillende kostprijsgebieden blijven bestaan, zal het wel moeilijk zijn om één landelijke garantieprijs voor melk doorgevoerd te krijgen. Het bestuur zal stappen ondernemen om de garantieprijs voor het nieuwe melkjaar zo spoedig mogelijk te doen bekendmaken. Het onderschreef de suggesties, dat de ga rantieprijzen voor melk of een voorschot daarop zo spoedig mogelijk worden uitbe taald. Stappen hiertoe worden al onderno men. Onderzocht zal worden, of op het platteland een ontheffing van de standaar disatieplicht kan worden tot stand ge bracht, zodat de slijters daar de melk rechtstreeks van dc boerderij kunnen be trekken. Nu het rundvee t.b.c.- vrij is, moet hiertegen geen bezwaar bestaan. De weg, die de melk thans op het platteland als gevolg van de standaardisatie-plicht voert, wordt veel te lang geacht. De vergadering stond geruime tijd stil bij de moeilijkheden rond de varkensaf- zet. In principe kon het bestuur wel ak koord gaan met de suggestie, de vergoe ding van de voor de slacht gemeste var kens te laten afhangen van de kwaliteit. Men acht dit echter in de praktijk moei lijk uitvoerbaar. Geen eenstemmigheid be stond er over de noodzaak van een pro- duktie-regeling voor de varkensopfok. De mogelijkhede hiervan zullen thans door het bestuur worden bestudeerd. Over het algei ïeen bleek men nogal huiverig voor produktieregelingen. Wél bezwaarlijk acht te men het, dat varkens door niet-agra- riërs kunnen worden opgefokt. Gezien de inder gunstige uitkomsten van de var- kensmesterij in de afgelopen maanden bestaan plannen om te komen tot een soort In een cafetaria op bet Stationsplein in Haarlem is in de nacht van zaterdag op zondag een inbraak gepleegd. Door forcering van een garagedeur, die ïegang tot het cafétaria verschafte, kwam men binnen waarna men een geldla met een bedrag van driehondervijftig gulden leeghaalde. De politie stelt een onderzoek in. ADVERTENTIE help, - tegen Hoest en keelpijn F S"s IDEAAL VOOR HET HOLLANDSE KLIMAAT VERKRIJGBAAR BIJ APOTHEKERS EN DROGISTEN i I 0,60 EN 11 wering. Ten aanzien van het bezoek van zijn vrouw aan de getuige, nadat hij aan gehouden was, zeide verdachte daarvan Nadat vrijdagmiddag de heer J. L. van Deursen, technisch hoofdambtenaar bij het Bouw- en Woningtoezicht te Haarlem dooi de burgemeester was ontvangen, die hem de oorkonde ter gelegenheid van zijn veer tigjarig jubileum uitreikte, werd hij zater dagmorgen op het bureau van het Bouw en Woningtoezicht gehuldigd en werd te vens afscheid van hem genomen, daar hij wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd de dienst gaat verlaten. De jubilaris in gezelschap van enkele fa milieleden, werd na te zijn binnengeleid te midden van het verzamelde personeel toegesproken door de directeur, de heer ir. R. G. Veenenbos, die in vogelvlucht de loopbaan van de jubilaris memoreerde. De heer Veenenbos overhandigde de heer Van Deursen namens het gemeentebestuur het gebruikelijke enveloppe en bood hem mede namens het personeel een vulpen, een vulpotlood en een kleurenets aan. Daarna voerden nog het woord de voor zitter van de personeelsvereniging die een receptiealbum aanbood, de oudste collega van de afdeling Bouwtoezicht en een ver tegenwoordiger van de A.R.K.A., welke bond een fraai bloemstuk had gezonden. De jubilaris bedankte allen persoonlijk voor de waarderende woorden en de ge schenken. Vervolgens werd gelegenheid gegeven aan de bouwwereld om de heer van Deursen te feliciteren. De kring van de B.N.A. werd vertegen woordigd door de heren K. Jonkheid en ir. W. Ph. van Harreveld, waarna verschil lende architecten en aannemers hem ge lukwensen aanboden onder het overhandi gen van geschenken. Vervolgens was het woord aan de heer J. P. A. Nelissen namens een grote groep aannemers uit Haarlem en Omstreken, handelaren in bouwmaterialen enz., die hem na een geestige speech een televisie toestel offreerde. Na een dankwoord van de heer Van Deursen, die zeer onder de indruk was, van dit geschenk, volgden de felicitaties van de bouwvakmensen, verschillende par- be- j ticulieren en andere belangstellenden. Met de gelukwensen van de voorzitter van de Schoonheidscommissie werd deze feeste lijkheid besloten. Zaterdag en zondag is in het gebouw van de Rudolf Steinerschool te Haarlem een openbare pedagogische conferentie gehou den. Op de eerste middag sprak ir. J. van Wettum uit Den Haag over de veranderin gen in de kinderlijke ontwikkeling. Aan knopend bij enkele verrassende uitkomsten van de nieuwe, projectieve meetkunde, ontwikkelde hij een mensenbeeld, dat als achtergrond kan dienen voor een vrucht bare pedagogie. De tweede spreker, mr. M. L. Stibbe uit Haarlem, belichtte de veranderingen in de kinderziel van het gezichtspunt van de zich metamorfoserende wil uit. De eerste zeven jaar van het kinderleven worden be heerst door de „spelende wil", waarbij omstreeks het vijfde jaar een zekere doel gerichtheid valt waar te nemen. In de tweede periode van zeven jaar (tot de pu berteit) ontwaakt het gevoelsleven. Dit verbindt zich met de wil, die dan tot „le rende wil" wordt. Van veel belang in deze periode (school) is het ritme en het fan tasievolle beeld, waarmede het kind zich innerlijk kan verbinden. De derde periode is die van de „werkende wil". Hier ont waakt eerst het werkelijke denkleven, zich uitend in logische betogen en oor delen. Onder leiding van de heer K. Jansen heb ben de deelnemers zich zondagmiddag be zig gehouden met veranderende vormen bij het boetseren. Daarna zette de heer J. Kraamwinkel uiteen hoe het onderwijs op de Rudolf Steinerscholen aansluit bij de veranderende houding van het kind tegen over de natuur en de medemens. Het is onze taak, aldus spreker, ervoor te zorgen dat het kind de mogelijkheid krijgt zich later een wereldbeeld op te bouwen waar in hij de natuur in haar schoonheid en wetmatigheden en de mensen in hun ver scheidenheid kan begrijpen en liefhebben. Zondagnacht is een consumptietent aan de Wagenweg in Haarlem, tegenover de garage: „Den Hout", door onbekende oor zaak, bijna geheel uitgebrand. Ook de in ventaris is voor het grootste gedeelte ver loren gegaan. De politie stelt een onder zoek in, naar de oorzaak van de brand. beheersing van de varkensstapel. Beslui ten hieromtrent zijn nog niet genom De voorzitter, de heer M. P. van der den, werd met algemene stemmen u van de vakgroep veehouder werd voorzitter herkozen. Tot lid van het hoofdbestuur v de L.T.B. werd de heer G. Ph. Roeleveld? Ilpendam gekozen. te ADVERTENTIE lunchroom restaurant gr houtstraat ril de gr men Produktschap voor zuivel gaat de moeilijkheden bespreken Het Produktsehan voor Zuivel zal woens- dag in een openoare vergadering te Den Haag de problemen bespreken die zich voordoen bij het bezorgen van consumptie- melk in etagewoningen. Ter voorberei ding hiervan heeft men een onderzoc-k in- gesteld in Apeldoorn, Arnhem, Asser., Em- men, Enschedé, 's-Gravenhage, Groningen 's-Hertogenbosch, Leeuwarden, Nijmegen Rotterdam, Tilburg, Utrecht en IJmuiden! Het blijkt dat de bezwagen tegen bet be zorgen van consumptiemelk in de ,ho.„ bouw" zijn: kleine omzetten, hoge kosten en grote moeilijkheden om geschikte be zorgers te vinden. In de praktijk blijken de goederenliftjes slechts in geringe mate uitkomst te bieden. Men is tot de conclusie gekomen dat onder de gegeven omstan digheden de verordening die voorschrijft de melk op de gebruikelijke wijze dage lijks aan huis te bezorgen, onhanteerbaar en onnaleefbaar is. Geadviseerd wmdt tot intrekking van de verordening over te gaan. De desbetreffende commissie van het Produktschap geeft in overweging bij nieuwbouw rekening te houden met de mogelijkheden die aan het bestaande euvel tegemoet komen. Bij bestaande flats moet worden gezocht naar op eenvoudige wijze aan te brengen voorzieningen Voorbeelden hiervan zijn: sanering, zodat niet vier of vijf melkbezorgers elkaar op één portiek ontmoeten, het aanbrengen van kastjes in de benedenruimte van het trappenhuis, waarin de bezorger de bestellingen plaatst, en deurtelefoons, om *e voorkomen dat de bezorger voor één klant meermalen de trap op en af moet. (Verkort weergegeven) N.S. tarieven Nadat de Neder landse Spoorwegen er kortelings toe zijn overgegaan geheel willekeurig de garan tiesom (lees: het statiegeld) van de abon nementen van f 1.- tot 2.50 te verhogen, haar vaste klanten aldus verplichtende haar een gedwongen renteloze lening op lange termijn te verstrekken, wil zij ons, forensen tussen Amsterdam CS en Haar lem. thans doen geloven dat een touwtje van 18 cm aan lenge 1 cm wint, indien men het op een willekeurige plaats door knipt. In feite is nl. de tariefverhoging van meer dan S'/a percent voor het tra ject Amsterdam CS Haarlem op deze stelling gebaseerd. Nu is het in de handel algemeen ge bruikelijk bij de bepaling van maat en ge wicht een eventueel noodzakelijk geble ken afronding eerst toe te passen, nadat de laatste rekenkundige bewerking der basis-gegevens waarvan werd uitgegaan, heeft plaatsgevonden. Een leverancier die zou trachten van dit correcte handelsprincipe af te wijken, teneinde zich aldus ten koste van zijn af nemers van enig financieel voordeel te verzekeren, zou terecht de klandizie kwijt raken en zijn zaak zien verlopen. De Nederlandse Spoorwegen hebben echter bij haar vrachtprijsberekening voor abonnementen op het drukste traject van Nederland deze gulden regel uit het oog verloren. De beide hier gesignaleerde a-sociale maatregelen, waarvoor een neringdoen de middenstander zich zou generen, past een monopolistisch semi-overheidsbedrijf toe op haar vaste klanten, die in een tijd van bestedingsbeperking van haar dien sten gebruik moeten maken om hun dage lijks werk te bereiken. Het wordt hoog tijd dat aan dergelijke methoden door de daartoe bevoegde auto riteiten paal en perk wordt gesteld. EEN DER DUIZENDEN ADVERTENTIE Geen man keek haar aan, al behing zij zich met juwelenToen schafte ze zich een Maidenform Bh aan en op slag vlogen Neerlands adonissen elkaar in de haren om een glimlach van haar Jazeker, zo was dat met haar. We weten zelfs heel zeker dat vrouwen, die 'n paai van zulke juweeltjes van MAIDENFORM- modellen in hun garderobe hebben, niet ..aan de kant blijven staan". Een goed verstaan der. vrm. De voltallige collectie (vanaj 9.75) is voorradig bij V «AKI DIETCr VAN RIETSCHOTEN

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 10