Nieuwe reeks suggesties voor stappen tegen Nederlanders OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Alles nationaliseren; eruit met werkloze Nederlanders HET WEER NIEUW GUINEA VANDAAG IN UNO K.L.M.-vliegers bij minister Suurhoff Bourguiba's opzet gelukt Internationalisatie van kwestie Algerije lijkt onontkoombaar ce MORRIS beforeti/ou Conflict over uitbreiden van de ontwapeningscommissie Bemiddelende rol van Amerika bij het komende UNO-debat Bespreking over het salarisconflict MENU VAN DE DAG NEEM BL1KGROENTEN Afnemende mist Pleidooi voor herstel in functie van Oppenheimer Sovjet-Unie acht het voorstel om veertien landen extra aan te wijzen geheel onaanvaardbaar Toestand van gewonde Beaver-passagier nog ernstig Partijsecretaris Novotny opvolger van Zapotocky Hoogste staats- en partij junctie in één hand Het woord is aan Vier doden in het verkeer V erkeersongelukken DIT JAAR: 1048 DODENj Voorstel om UNO-politie in 1958 in stand te houden Fins kabinetsformateur geeft opdracht terug 72e JAARGANG No 113 JL Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 19 NOVEMBER 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 266 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEW YORK/DJAKARTA, (Reu- ter/UP/ANP). Vandaag begint in de politieke commissie van de UNO het debat over de Indonesische aan spraken op Nederlands Nieuw-Gui- nea. Afro-Aziatische delegaties heb ben al een resolutie ontworpen, waar in een beroep op Nederland en Indo nesië wordt gedaan om de besprekin gen over deze kwestie te hervatten. En in Indonesië zelf laten de leiders Een felle brand heeft gisteren in Delf- gauw bij Delft de behangselfabrieken van de gebroeders Sanders geheel in de as gelegd. De schade wordt op drie ëneenhalf miljoen gulden geschat, die geheel door de verzekering zal worden gedekt. De fabrieken zullen tenminste twee seizoenen buiten produktie ge steld zijn. De brand zou door vonken uit een lasapparaat zijn ontstaan. Een der fabrieksgebouwen was pa.s een jaar geleden in gebruik genomen. De minister van Sociale Zaken, de heer Suurhoff, heeft hedenmorgen vertegen woordigers van de twee organisaties van K.L.M.-vliegers ontvangen ter bespreking van het conflict, dat tussen de directie der K.L.M. en de vliegers is gerezen over de salariëring. De uitspraak van het College van Rijksbemiddelaars, dat niet gesproken kan worden van een achterstand in sala riëring der vliegers in vergelijking met die by andere Westeuropcse maatschappijen, heeft het conflict niet nader tot een op lossing gebracht. Nadat zondag op Schiphol een bespre king over het salarisconflict was gehou den tussen de heren I. A. Aler, president directeur van de K.L.M.ir. F. Besancon, directeur produktie, en mr. J. van der Wiel, directeur algemeen beheer, enerzijds en de heren J. F. de Laat, vice-voorzitter van de vereniging van K.L.M.-vliegers, en L Metz, voorzitter van „K.L.M. Interna tional Pilots Association", anderzijds, heeft de heer Aler in een bijeenkomst, welke maandagmiddag in de kantine van Schip hol werd gehouden en waar zeker 200 K.L.M.-vliegers aanwezig waren, het standpunt van de directie in grote lijnen uiteengezet en gewezen op de moeilijk heden, welke uit de huidige situatie kun nen ontstaan. Na deze conferentie hebben de vliegers onder leiding van de besturen der vlieger organisaties nader van gedachten gewis seld over het standpunt van de directie, zoals dat door de heer Aler was uiteen gezet. Deze tweede vergadering duurde drie uur. Na afloop wenste men van de zijde van de besturen der vliegerorgani- ties geen commentaar te geven. Wel werd verklaard, dat men in het salarisconflict na beide bijeenkomsten geen stap verder was gekomen ten aanzien van een moge lijke uitweg. Integendeel, in vliegerskrin gen achtte men de toestand uitermate ge spannen. Wel verwachtte men dat op korte termijn nieuwe besprekingen zouden worden gehouden. ADVFRTVKTTTr VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Overwegend droog weer met in het algemeen veel bewolking en hier en daar mist. Matige tot zwakke wind tussen oost en zuidoost. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. COOCOCXX'LXJOLXjcXXJCXXXXX*XXXXXXX)OOOOCOOOOOOOOOCOOOUOt XX DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S (Van Onze correspondent in Parijs) Hoewel natuurlijk eerst de resultaten van de conferentie te Washington tussen minister Dulles en Pineau moeten worden afgewacht, alvorens de verdere diploma tieke ontwikkeling inzake het geschil over de wapenleveranties aan Tunesië met enige zekerheid is te voorspellen, wordt in poli tieke kringen te Parjjs toch al wel openlyk gevreesd, dat door deze ernstige crisis de kans op een internationalisatie van de be handeling der vraagstukken betreffende de Algerijnse oorlog zal worden bevorderd. De Fransen hebben, evenmin als indertijd in Indochina, nooit willen dulden, dat andere landen zich direct of indirect in de „bin nenlandse Algerijnse aangelegenheid" mengden. Diplomatiek gesproken is door de kwestie van de wapenleveranties aan Tunesië nu ook de pacificatie-politiek van Frankrijk in Algerije echter het voorwerp van internationale besprekingen en be moeiingen geworden. Weliswaar wordt in Atlantische kringen te Parijs, getuige de jongste verklaringen van secretaris-generaal Spaak, officieel nog altijd aan de fictie vastgehouden, dat Algerije een organisch deel van Frankrijk zou zijn, zodat alleen de Franse regering verantwoordelijk is voor het herstel van rust en orde in dat land. Maar die ziens wijze houdt sedert vorige week geen stand meer tegen de werkelijkheid en daarom zal het Parijs steeds moeilijker vallen ook in- Algerije heer in eigen huis te blijven. De houding van Amerika en Engeland jegens het Tunesische staatshoofd, een houding, die Pineau vermoedelijk moeilijk meer zal kunnen doen wijzigen, zal bijna logischer wijze moeten leiden tot internationalisatie van de bemoeienissen met de Algerijnse oorlog, omdat hier de rol van Bourguiba bij de dag wint aan invloed en belangrijk heid. Doordat Amerika zich nu openlijk achter Bourguiba heeft geplaatst en uiter aard toch ook goede vrienden met Frank rijk wil blijven, of beter, opnieüw worden, zal Dulles weinig meer kunnen doen dan voorstellen tussen beide partijen bemidde lend op te treden. Een voorstel, dat Frank rijk even moeilijk zal kunnen weigeren, ofschoon aanvaarding tevens neer komt op vreemde inmenging in de „Algerijnse bin nenlandse kwestie". Russische belofte NEW YORK (UP) - De Franse minister van Buitenlandse Zaken Christian Pineau heeft bij aankomst op het vliegveld van New York verklaard van de Sovjet-Unie de verzekering te hebben ontvangen, dat deze géén wapens zal leveren aan Tunesië. Bovendien zou president Bourguiba heb ben verklaard zich niet tot de Sovjet-Unie om wapens te wenden. In kringen van de Amerikaanse regering zei men hedenochtend te verwachten, dat een compromis kan worden bereikt over de bewapening van Tunesië. Het leger van president Bourguiba is 4000 man sterk. Pineau heeft verklaard dat Frankrijk deze 4000 man wel bewapend wil zien, maar er zeker van is dat wapenen, die dan nog WASHINGTON (AFP). - Tevor Gardner, voormalig Amerikaans onder-minister voor de luchtmacht, heeft te Washington in een televisievraaggesprek verklaard dat de regering-Eisenhower, „in het licht der huidige vraagstukken", de positie van de Amerikaanse geleerde dr. Robert Oppen heimer, „een der scherpste denkers ter wereld", opnieuw in overweging zou moe ten nemen. Dr. Oppenheimer, die nog heeft meege werkt aan de vervaardiging van de eerste Amerikaanse waterstofbom, werd in 1954 als een „risico voor de Amerikaanse vei ligheid" beschouwd en hij heeft sindsdien geen toegang rneer gehad tot de geheime Amerikaanse wetenschappelijke gegevens op het gebied der kernenergie. Gardner meent, dat Eisenhowers nieuwe speciale medewerker voor de coördinatie der programma's voor de vervaardiging van lange-afstandsraketten. dr. Killian, zou moeten overwegen, of het geen aanbeve ling verdient weer van de diensten van dr. Oppenheimer gebruik te maken. extra naar Tunis gaan, in handen van de rebellen in Algerye zullen vallen. Want Bourguiba zal, naar Pineau meent, weinig kunnen doen om dat te voorkomen. Waarschijnlijk zal de Amerikaanse rege ring pogen tussen Tunesië en Frankrijk te bemiddelen. Men heeft de verwachting dat, wanneer Bourguiba belooft alleen de hoogst noodzakelijke wapens uit Egypte te betrek ken, de concurrentie van het Kremlin op de Noordafrikaanse wapenmarkt voorlopig in ieder geval kan worden uitgeschakeld. Wel acht men het een belangrijke voor waarde, dat dit overleg resultaten oplevert vóórdat in Parijs de grote NAVO-vergade- ring begint. Wat het debat over de Algerijnse kwestie betreft: de Amerikaanse UNO-delegatie heeft nog geen politiek geformuleerd en zal dat waarschijnlijk niet doen. Hoewel men voorziet dat Amerika „bij de haren" in het krakeel zal worden gesleept, is het over wegend streven van de Amerikaanse dele gatie een bemiddelende invloed te doen uitgaan. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL; 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 SUèDE DAMES- EN HERENJASJES in allerlei toespraken steeds duide lijker doorschemeren, wat er met de Nederlanders en de Nederlandse belangen in Indonesië gaat gebeuren, indien dfe uitslag van de beraadslagin gen ongunstig voor Indonesië zou zijn. Sukarno toonde een voor velerlei uit leg vatbaar alternatief toen hij op een massabijeenkomst in Djakarta uitriep: „Indonesië moet zijn krachten gebrui ken als de UNO er niet in slaagt een regeling te vinden voor het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea". De menigte nam hierbij een resolutie aan met de volgende punten: Nationalisatie van belangrijke Nederlandse onderne mingen in Indonesië; aanstelling v-.n In donesisch personeel op deze onderne mingen; beëindiging van de toelating van Nederlanders in de archipel, het repatriëren van werkloze Nederlanders, die niet van nut zijn voor de wederopbouw van In donesië; de intrekking van de toestemming voor Nederlanders om op te treden als advocaat, notaris en dergelijke. De reso lutie drong er bij de regering op aan Ne derlandse ondernemingen te verplichten zich in Indonesië te vestigen, onderwor pen aan de Indonesische wetgeving, en af gelopen concessies niet te vern'euwen. Voorts werd gevraagd om de oprichting van een „wederopbouw-brigade" voor West-Irian. Oud-vice-president Hatta sprak de bij eenkomst niet toe, maar zond een bood schap. Hierin stelde hij voor. als één van de middelen, die in het buitenland grote invloed zullen hebben, een dag vóór de behandeling van het geschil in de UNO een gelijktijdige algemene staking van vijf minuten te houden. Hatta zei: „Wii moeten geen acties voeren, zoals het bekladden van woningen en het intimideren van menspn. Die aeties benadelen onze strijd". Hatta verklaarde niet te begriipen waar om de Nederlandsp regering hardnekkig het beheer over „West-Irian" wilde hou den en aldus de belangen van haar eigen burgers, vooral in Indonesië, benadert en de gunstige betrekkingen tussen N^-lerland en Indonesië, die in feite voor beide par tijen voorodeel bieden, vernietigt. Hatta merkte voorts op: „Oo de eerste ministers conferentie fvan Indonesië en Nederland in maart. 1950) stelde wijlen minister Van Maarseveen mij in het vooruitzicht, dat In donesië zou krijgen, wat het wenste in dien de kwpstie enige tiid met rust werd gelaten. Het is niet miin bedoeling een dode tot getuige te roepen, maar ik noem dit een eerlijke man". Sukarno en Hatta bijeen DJAKARTA President Sukarno en oud-vice-president Hatta hebben maandag NEW YORK (Reuter) De eerste waar nemende Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken Koeznetsov heeft tegenover verslag gevers in New York verklaard, dat het jongste voorstel tot uitbreiding van de ont- Uit Hollandia op Nieuw-Guinea wordt gemeld, dat de toestand van de heer Mould, de Engelsman die bij he1 vliegon geval nabij Merauke ernstig werd ge wond, dinsdag bevred'gend was, hoewel he levensgevaar nog niet is geweken. De directeur-geneesheer van het ziekenhuis te Hollandia, dr. J. J. S. de Vries, is naar Merruke vertrokken, teneinde de heer Mould woensdag te begeleiden bij zijn ver- voei per vliegtuig naar Hollandia. De eerste medische hulp is aan de heer Mould verleend door de chirurg dr. Wes ter, die indertijd ook de slachtoffers van de ongevallen met de „Neutron" van de K.L.M. en van de verongelukte „Martin Mariner" heeft behandeld. WENEN (UP) Met algemene stemmen heeft het Tsjechoslowaakse parlement An- tonin Novotny, eerste secretaris van de Tsjechoslowaakse communistische partij, tot opvolger gekozen van de overleden president Zapotocky. Novotny was de enige kandidaat en alle 353 leden van de Nationale Vergadering brachten hun stem op hem uit. Novotny blijft eerste secretaris van de partij, zodat hij de machtigste man in Tsjechoslowakije is geworden. wapeningscommissie van de UNO tot 25 leden voor de Sovjet-Unie geheel onaan vaardbaar is. Hy zei op een Marokkaanse receptie, dat in de voorgestelde uitgebreide commissie slechts negen landen van het communistische blok of neutrale landen zitting hebben tegen zestien westersgezinde landen. Koeznetsov gaf te kennen, dat de Sovjet-Unie niet bereid zal zijn, in te stem men met uitbreiding van de commissie als er geen evenwicht bestaat tussen het aan tal leden dat westersgezind zou kunnen worden genoemd en het aantal vertegen woordigers van landen uit het communis tische blok of neutrale landen. Men verwacht, dat de Russen zullen aandringen op een stemming over hun eigen resolutie, die het voorstel bevat tot ontbinding van de huidige ontwapenings commissie en haar sub-commissie en ver vanging ervan door een permanent orgaan van alle 82 UNO-leden. Een Britse woordvoerder te New York had tevoren medegedeeld dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk heb ben ingestemd met een voorstel, dat voor ziet in een uitbreiding der commissie met de vertegenwoordigers van veertien lan den: Argentinië, Australië, België, Birma, Brazilië, Egypte, India, Italië, Joegoslavië, Mexico, Noorwegen, Polen, Tsjechoslowa kije en Tunesië. In de huidige ontwape ningscommissie zijn twaalf landen verte genwoordigd, de elf leden van de Veilig heidsraad en Canada. Verder is er een on dercommissie, waarin vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en Canada zitting hebben, die maandenlang te Londen heeft beraadslaagd. Onevenwichtig De Sovjet-afgevaardigde Sobolev ver klaarde tegenover persvertegenwoordigers, dat het westelijke voorstel „niet geheel aanvaardbaar" is voor de Russen, maar dat „zij er nog over denken". Hij gaf als zijn mening te kennen, dat de ontwape ningscommissie door de toevoeging van de veertien voorgestelde leden „oneven wichtig wordt, om het zacht uit te druk ken". in de woning van Hatta een onderhoud gehad van anderhalf uur. Naar verluidt hield dit onderhoud verband met hun po gingen tot herstel van hun samenwerking. WASHINGTON (Reuter) Volgens in lichtingen uit gezaghebbende Amerikaanse bron bestaat er aanleiding te vermoeden, dat minister Dulles tegenover minister Subrandio de hoop van de Amerikaanse regering heeft uitgesproken, dat deze kwestie in der minne tussen Djakarta en Den Haag geregeld zal worden. In dezelfde kringen geeft men te verstaan dat de Ame rikaanse delegatie, die vóór alles haar on partijdigheid in deze aangelegenheid wil tonen, voornemens is zich tijdens het de bat in de UNO van stemming te onthouden. (U.P.) Subandrio heeft tegenover de pers met „een krachtige actie" tegen Ne derland gedreigd, als Den Haag zou blijven weigeren om met zijn land over het lot van Westelijk Nieuw Guinea te gaan onderhan delen. Hij zei: „Ik bedoel geen militaire actie, maar economische sancties en an dere dergelijke dingen". De Nederlandse zakenbelangen in Indonesië zouden een van de doelwitten van zo'n krachtige actie zijn. Subandrio critiseerde een kortgeleden door Nederland en Australië, dat Oostelijk Nieuw-Guinea in bezit heeft, uitgegeven verklaring, waarin gezegd wordt, dat zij 'hun samenwerking zullen versterken voor de ontwikkeling van de beide helften Nieuw-Guinea. Subandrio zei, dat hij Dulles meedeelde, dat hij „de Nederlands-Australische verkla ring betreurde, al was hij er dan ook niet zeker van, dat zij ook militaire gevolg trekkingen had. Als dat zo was, zou dat heel erg zijn. Maar zelfs zonder dit was zij psychologisch verkeerd, omdat zij tot mi litaire verplichtingen zou kunnen leiden". Hij zei, dat die verklaring de oorzaak zou kunnen zijn voor de Indonesiërs om liun vroegere opvatting in de steek te laten, dat er in dit gebied geen Westerse bond genootschappen tegen hen waren gericht. DJAKARTA (ANP) In een hoofdarti kel heeft het socialistische dagblad „Pe- doman" dinsdag opgemerkt, dat de minis ter van Buitenlandse zaken Subandrio in verband met de kwestie Nieuw-Guin a kennelijk een politiek „van het vragen-om- wapens" volgt, teneinde het westerse blok tegen het communistische blok uit te spelen. Toegevend, dat een soortgelijke politiek Walter Bagehot Niets is onverkwikkelijker dan een deugdzaam mens met een bekrompen geest. In het Diaconessenziekenhuis te Naarden is overleden de 22-jarige heer J van den Brink. Hij is het tweede slachtoffer van het ongeval dat zondagavond gebeurde op de Rijksweg nr. 1 tussen Muiden en Hak- kelaarsbrug, waarbij de motor van zijn vriend in botsing kwam met een auto. De heer Van den Brink zat op de duo van de motor. Vermoedelijk door de dichte mist mis leid is de 28-jarige instrumentmaker G. J. M. Franken uit 's Hertogenbosch met zijn scooter op de Bosscheweg te V ug h t tegen een lichtmast gereden. Hij liep ernstige hoofdwonden op en is later in 't ziekenhuis St. Joan de Deo in Den Bosch overleden. De 49-jarige tuinder N. J. van Dijk is te Zwammerdam door een vrachtauto op de Goudseweg aangereden, toen hij zonder op het verkeer te letten overstak. De man, gehuwd en vader van negen kinderen, overleed ter plaatse. De 33-jarige mijnwerker C. Heesbeen uit O i s t e r w ij k is toen hij van de duo van een slippende motor afviel, zo ernstig met zijn hoofd tegen een betonpaal gekomen dat hij terstond overleed. Bij verkeersongelukken in 1957 i in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 1048 personen, van wie 202 kinderen. met succes door Egypte, Syrië en Tunesië werd toegepast, vraagt het blad zich af of Indonesië in zijn eigen belang deze poli tiek kan navolgen. „Het is duidelijk, dat Indonesië alleen aan Sovjet-Rusland en de communistische landen om wapens kan vragen". De vraag is of de Verenigde Staten, En geland en Australië zulk een machts verstoring in het gebied van de Z.O.A.V.O. zullen tolereren, aldus „Pedoman", daar aan nog toevoegend, dat communistische wapenleveranties de koude oorlog naar In donesië zouden kunnen brengen en de een heid van Indonesië in gevaar zouden kun nen brengen. Een Engelse dompteur heeft het ver gebracht in zijn omgang met zijn leeu wen en tijgers. Hij draagt zijn tijgerin „Begum" op de schouders door de piste van het circus, waarin hij momenteel optreedt in Ascot. Het dier lijkt deze manier van transport wel te appreciëren. NEW YORK (Reuter) Japan, India, Pakistan en Zweden hebben met zestien andere landen een resolutie bij de UNO- Assemblee ingediend, welke beoogt de UNO-politiemacht na het einde van dit jaar in stand te houden en de financiering ervan op de gebruikelijke percentuele ba sis te doen geschieden. CAIRO (UP) Het Finse contingent van 250 man in de UNO-politiemacht zal op 5 december worden teruggetrokken, zo heeft 'n UNO-woordvoerder in Cairo mee gedeeld. De Finse troepen zijn gelegerd bij Sjarm-el-Sjeik, in het noorden van de Golf van Akaba. ADVERTFNTIE ■li' Elc£an?< "«en. en byoux llil Gr. Houcstr. 18a Tel. 20415 HELSINKI (AFP) De agrariër Sukselai- nen, die door president Kekkonen van Fin land was belast met de vorming van een nieuwe coalitie-regering, heeft zijn op dracht aan de president teruggegeven.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1