PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Goedkope vlaggen bedreigen de oude maritieme mogendheden steeds meer BUTTERICK Hauuccudl Aanhoudend rustig weer TocU i6 het zo Wereldnieuws 2 Brochure „Vluchten of Vechten" van Nederlandse reders H. BUSTER Jr. EN ZOON Schildersbedrijf Intergouvernementeel O.E.E.S.-comité goed gevorderd Landbouwschap is tegen stichting van nieuwe stad in het westen Toewijzing van 155.7 min op de schatkistpromessen Geringe toewijzing PEGEM Compensatie van de huurverhoging Ook bij de Nederlandse Spaarbankbond ontsparing Onveranderde interim- dividenden Unilever Deblokkering van grootboekgelden Discontoverlaging in V.S. volgde op verslapping in het bedrijfsleven 11 Du Croo en Brauns onzeker over komend boekjaar Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Vitale capaciteit j DINSDAG 19 NOVEMBER 1957 DE NEDERLANDSE REDERSVERENIGING heeft een brochure „Vluchten of Vechten" doen uitgeven, waarin zij zich keert tegen het euvel van het varen onder goedkope vlag. Dit wil zeggen dat bepaalde landen zodanige belastingfaciliteiten voor scheepsbouw en scheepsvaart geven, dat de traditioneel maritieme landen erdoor in een ongunstige positie worden gedreven. Panama, Honduras en Liberia en steeds meer ook Costa Rica, hebben zich snel uitbreidende vloten, de zogenaamde „Panlib- honco"-vloten. De Panlibhonco-reders staan aanzienlijk grotere mogelijkheden tot het opbouwen van crisis- en bouwreserves ten dienste. Deze reders vormen dan ook een gevaar voor de grotere vechtkracht bij lage vrachtniveaus; grotere uitbreidings programma's van hun vloten, hetgeen bij handhaving van het evenwicht tussen vraag en aanbod van scheepsruimte ten kostq gaat van de expansiemogelijkheid van het overige deel der wereldvloot; en tenslotte omdat zij een grotere aantrekkingskracht op financieringsmiddelen van derden uitoefenen. Thans heeft ook San Marino besloten een scheepvaartregister in te stellen ter dekking van het begrotingstekort en ook San Marino, Libanon, Tanger en Somaliland willen een vloot onder goedkope vlag gaan opbouwen. Voor de Koninklijke Nederlandsche Reedersvereeniging, zo verklaarde de vice- voorzitter, de heer M. C. Kieft, in een te Den Haag gehouden bijeenkomst ter intro ductie van genoemde publikatie, is thans de brandende vraag: welke houding wordt in ons land van overheidswege ingenomen tegenover het probleem der goedkope vlag gen. In tegenstelling tot onder meer Grie kenland, Engeland, Noorwegen, Denemar ken, Amerika en Italië, kent ons land géén speciale maatregelen op fiscaal gebied voor de 4.000.000 brt. metende handelsvloot, die in 1956 bruto 1.600.000.000 aan deviezen inbracht (netto 700.000.000). Tot voor een jaar kon weliswaar gebruik gemaakt wor den van de algemene investeringsaftrek, maar deze mogelijkheid is thans opge schort. De faciliteit van de vervroegde af schrijving brengt daarenboven geen ver lichting, maar slechts verschuiving van de belastingdruk. De vraag kan dan ook gesteld worden of de eigen politiek der traditioneel maritieme landen (waartoe in het bijzonder ook ons land behoort) met name op fiscaal ge bied niet de spanningen heeft geschapen, waarvan de ontlading (de ongebreidelde groei der Panlibhonco-vloten) thans zo veel ontsteltenis wekt. Het moet toch allen zo meent de vereniging die deze ontwik keling weten te verstaan, duidelijk zijn dat zonder de tegenwoordige exorbitante be lastingen een concurrentie als met de goed kope vlaggen mogelijk is weinig of geen kans zou hebben. Het probleem is derhalve, zo zegt de ver eniging in haar publikatie, die onder meer aan de regering, de Staten-Generaal en de Raad van State werd toegezonden, naast een specifiek scheepvaart-probleem ook een algemeen probleem. Het is het pro bleem van de nationale economische weer baarheid in een wereld waarin de leeuw nog steeds niet met het lam verkeert en vele deuren open staan voor hen, die onder de druk in het vaderland dreigen te be zwijken. De remedie ligt dan ook in het fiscale vlak: het verschil tussen 0 en 50 percent winstbelasting is veel te groot. Niet dat de Nederlandse reders nu 0 per cent belasting wensen te betalen, maar er moet een punt van evenwicht zijn, waarop de vlucht in de goedkope vlag tot staan komt of wellicht in haar tegendeel ver keert. Het vinden van dit kritieke punt zal echter geen gemakkelijke taak zijn. Diep gaand overleg tussen regering en parle ment zal voor dit steeds dringender pro- ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 De vrijhandelsbesprekingen Na afloop van de zaterdag gehouden bij eenkomst van het intergouvernementele comité der O.E.E.S.-landen, tydens welke problemen werden besproken, die ver band houden met de instelling van een vrijhandelszone, werd een Nederlandse zyde tegenover het ANP verklaard, dat in het bijzonder vraagstukken werden be handeld, die betrekking hadden op de landbouw en de contingenteringen, de harmonisering der economische politiek en de Griekse deelneming aan de vrijhan delszone, punten, die in het memorandum van de voorzitter van het intergouverne mentele comité, de Engelse paymaster- general Reginald Maudling, waren neer gelegd. Daar men tijdens deze bijeenkomst niet de gehele agenda heeft kunnen af werken, zal de commissie op 28 en 29 no vember opnieuw te Parijs bijeenkomen. De gedelegeerden hebben tijdens de on derhandelingen wel de indruk gekregen, zo werd meegedeeld, dat de besprekingen in ieder geval verscheidene maanden zul len duren. Van Engelse zijde meent men evenwel, dat deze in ieder geval in juni van het volgend jaar beëindigd kunnen zijn. Er is een goede vooruitgang gemaakt, zo werd verder nog van Nederlandse zijde opgemerkt, ten aanzien van fundamentele vraagstukken. De moeilijkheid voor de Nederlandse delegatie is echter, dat zij solidair moet blijven met de andere vijf landen der E.E.G., terwijl de elf andere landen der vrijhandelszone haar tot hun standpunt trachten over te halen ten aan zien van sommige problemen. „Wij kunnen ons evenwel niet desassociëren van onze verdragspartners", zo werd in dit verband verklaard. Wat het Engelse standpunt ten aanzien van de landbouwkwesties betreft heeft men van Nederlandse zijde de indruk, dat deze zaak in beweging is en men tot een oplossing van dit probleem kan komen. Opmerkelijk acht men reeds, dat de En gelsen in hun publikaties niet langer spre ken van een „industriële vrijhandelszone", maar eenvoudig van een „vrijhandels zone". Van Nederlandse zijde nam aan de conferentie onder meer deel de staats secretaris van Buitenlandse Zaken, drs. E. H. van der Beugel. bleem de oplossing kunnen brengen, een oplossing, waarin andere scheepvaartlan- den Nederland reeds zijn voorgegaan. Overal ter wereld weergalmen de wer ven thans van het lawaai, waarmede aan de Panlibhonco-vloot wordt gebouwd, aan schepen dus, die zonder het bestaan van goedkope vlaggen de traditionele vloot toe gevallen zouden zijn. Nederlands vloot dient zich echter te kunnen handhaven: continue moeten schepen vervangen wor den en bovendien zal de Nederlandse vloot ten opzichte van de wereldvloot niet mo gen teruglopen. Nederlandse reders willen vechten indien haar tenminste de nodige wapens in handen worden gegeven. Aan vluchten passief toekijken wil zij niet denken. De Nederlandsche Reedersvereeniging heeft reeds veel contact met onder meer het directoraat-generaal voor de Scheep vaart om te pogen een oplossing te vinden voor het nijpende probleem. Met de bro chure „Vluchten of Vechten" treedt zij thans in de openbaarheid. Ook heeft er reeds geruime tijd overleg op internationaal vlak plaats, maar de ver wachtingen in deze zijn niet hoog gespan nen. Zo tracht bijvoorbeeld de „Internatio nal Law Commission" van de Verenigde Naties een formule te vinden in hoeverre er enige relatie behoort te bestaan tussen de plaats van de scheepsregistratie en het schip zelve. Men wil hierbij komen tot een „werkelijke band" (vele schepen varen thans bijvoorbeeld onder Liberiaanse vlag, maar zij missen een Liberiaanse beman ning er is zelfs geen enkele Liberiaan aan boord en zij doen nimmer een Libe riaanse haven aan). Dat dit zal gelukken, betwijfelt de redersvereniging echter. Ook de Maritieme Transport Commissie van de O.E.E.S. houdt zich met dit probleem bezig en in een rapport, einde juli dit jaar ver schenen, werd jdan ook op uitvoerige wijze de verbluffende groei van de Panlibhonco- vloot gesignaleerd. „Aan het vestigen van een nieuwe stad in het westen des lands zijn zulke grote bezwaren verbonden, dat van de plannen hiertoe volledig moet worden afgezien. In plaats van een nieuwe stad te stichten zullen kleinere, reeds bestaande steden moeten worden uitgebreid. Gedacht wordt aan de plaatsen Gouda, Al"hen aan de Rijn, Woerden er Bodegraven". Dit is het standpunt van de Commissie grondgebruik van het Landbouwschap, die over het vraagstuk van de Haagse stadsuitbreiding een brief aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland heeft opgesteld. Op grond van statistische gegevens acht de commissie het niet waarschijn lijk, dat de behoefte aan terreinen voor de woningbouw in het gebied van Leiden, Den Haag en Delft vóór 1980 groter zal zijn dan de beschikbare oppervlakte. Om dat het bezwaarlijk zal zijn, de groei van het stedelijke gebied op een gegeven ogenblik geheel te moeten beëindigen, is het volgens de commissie gewenst te be vorderen, dat ook in de periode na 1980 nog ruimte beschikbaar is. Dit zal in de eerste plaats moeten worden bereikt door verplaatsing van een gedeelte van de Haagse bestaansbronnen, van welke het apparaat van de centrale overheid een be langrijk onderdeel is, naar gebieden bui ten de randstad Holland. Ook nieuwe diensten en bedrijven zullen zoveel mo gelijk buiten het westen gevestigd moe ten worden. De diensten en bedrijven voor welke vestiging op niet te grote afstand van Den Haag van overwegende beteke nis is, zullen met de daarbij behorende bevolking zoveel mogelijk in .eeds be staande kleinere steden binnen de rand stad moeten worden ondergebracht. Het tot ontwikkeling brengen van ge heel nieuwe steden moet worden afgewe zen. Ook landbouwkundig en waterstaat kundig kleven aan de huidige rlannen tot de bouw van geheel nieuwe steden grote bezwaren. ADVERTENTIE KNIPPATRONEN STEEDS NIEUWE MODELLEN Alléén bij Pc StaffcHspcuaaPzaak Grote Houtstraat 14 Haarlem Het ministerie van Financiën deelt me de, dat van de bedragen waarvoor op 18 november is ingeschreven op schatkist promessen met een looptijd van 3 maan den, vervallende 20 februari 1958, wordt toegewezen een bedrag van 155,7 miljoen gulden, tegen de prijs van 98,772,91 per 100.000 gulden (dit is een disconto van 4 3/4 percent). Emittenten van de 6 pet. lening der n.v. Maatschappij te Arnhem maken bekend, dat op het voor inschrijving beschikbare bedrag ad 10 miljoen zodanig is inge schreven, dat de toewijzing slechts gering zal kunnen zijn. De minister van Binnenlandse Zaken heeft in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Reuter mede gedeeld, dat een wetsvoorstel tot compen satie voor de jongste huurverhoging voor gepensioneerde burgerlijke, militaire en spoorwegambtenaren beneden de 65 jaar eerlang kan worden tegemoet gezien. De spaarcijfers over oktober van de Nederlandse spaarbankbond geven even eens een ontsparing te zien. De aangeslo ten bondsspaarbanken behaalden een in leg van 71.290.201 en een terugbetaling van 90.295.871dus een negatief saldo van 19.005,670. De niet-aangesloten spaarbanken boekten een inleg van 555.098 en een terugbetaling van 606.913. Bij de bankspaarbanken waren deze cijfers resp. 4.959.554 en 6.316.099. ADVERTENTIE Bescherm Uw fe keel en voorkom verkoudheid met De raad van bestuur van Unilever n.v. heeft besloten over het boekjaar 1957 op de gewone aandelen een interim-dividend van 5'/ percent (v#j. evenens S'A percent) uit te keren. Te zelfder tyd zal Unilever Limited over 1957 op haar gewone aandelen een interim-dividend van 6 per cent (v.j. eveneens 6 percent) uitkeren. Deze dividenden zyn overeenkomstig de bepalingen der tussen de beide maatschap pijen bestaande egalisatie-overeenkomst gelijk in geldswaarde. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de gemeentebestu ren ingelicht over de procedure betref fende de deblokkering van op het Groot boek Woningverbetering gestorte gelden. Ook indien men ontheffing wenst van de verplichting om gelden op dat grootboek te storten, moet deze procedure worden gevolgd. De goedkeuring mag alleen wor den geweigerd, indien de opgave van kosten onjuistheden bevat. (Van onze financiële medewerker) Hoewel het bekend was dat de Ameri kaanse regering even bang is voor een deflatie van wat lange duur als voor een verdere inflatie en op dat punt tussen twee vuren staat, kon niet worden ver moed, dat zy reeds zo spoedig voor een afremmen van de deflatie party kiezen en tot verlaging van het disconto zou over gaan. In april 1956 is in Amerika de kre dietbeperking begonnen met een verho ging van het disconto van 2V2 tot 2 3/4 cent, waarop in augustus 1956 een ver dere verhoging tot 3 percent en in augus tus 1957 tot 3'/s percent volgde. Blijkbaar is men in de leidende kringen onder de indruk gekomen van de verslap ping van het bedrijfsleven, welke zich hiel en daar voordoet en van de onrust, welke hierover ook op de New-Yorkse beurs is ontstaan en die tot een vrij scherpe koers daling heeft geleid. De Amerikaanse re gering kan zich en zeker niet nu er twee Russische kunstmanen aan het fir mament zijn verschenen geen periode van afnemende bedrijvigheid en van drei gende werkloosheid permitteren en ver moedelijk is het dan ook de bedoeling om met deze wijziging van de krap-geldpoli tiek het bedrijfsleven een hart onder de riem te steken. Ook de voorgenomen vergroting van de defensie-uitgaven kan bij de verlaging van het disconto een overweging zijn geweest. Opnieuw is gebleken in hoe sterke mate de ontwikkeling van het bedrijfsleven door het overheidsbeleid wordt beïnvloed en met hoe grote oplettendheid de Ameri kaanse regering in deze tijd de vinger aan de pols houdt. De discontoverlaging wordt door de woordvoerders van de Federal Reserve-banken gemotiveerd met een be langrijke vermindering van de inflatoire druk, welke de laatste tijd in Amerika kon worden waargenomen. Of het loslaten van de krap-geldpoli tiek echter niet opnieuw een inflatoire druk zal veroorzaken is een vraag, waar mee men zich in de naaste toekomst weer zal kunnen bezighouden. In elk geval heeft men in Wallstreet de discontoverlaging met vreugde begroet. De luchtdrukverdeling boven Europa on dergaat de laatste dagen nagenoeg geen wijziging. Nog steeds bevindt er zich een krachtig gebied van hoge druk, dat van ochtend zijn centrum in west-Rusland had. Boven Finland onderging 't hoge-drukge- bied een belangrijke versterking. Op enkele honderden kilometers ten wes ten van Ierland beweegt zich een depres sie in noordelijke richting. Deze is echter niet in staat haar invloed tot het continent uit te breiden. Als gevolg hiervan komt er in onze omgeving geen belangrijke ver andering in de weersituatie. De zuidoos telijke wind wordt iets zwakker, hetgeen samenhangt met barometerstij gingen bo ven Frankrijk. De kans op mist blijft groot zowel in ons land als in België, waar de aanwezige lucht nog betrekkelijk vochtig is. Woensdag 20 november Zon op 8.10 uur, onder 16.45 uur. Maan op 6.30 uur, onder 16.07 uur. Maanstanden 21 nov. 17.19 uur nieuwe maan. 29 nov. 07.57 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 20 november Hoog water: 2.03 en 14.24 uur. Laag water: 10.12 en 22.27 uur. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. u Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Bordeaux Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb. licht bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. onbewolkt geheel bew. mist mist onbewolkt geheel bew. geheel bew. motregen geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. ono -5 windst. -0 windst. -0 ozo 4 z 6 z 7 o 3 ozo 4 windst. -1 0 0 ono nno no ono ozo 2 3 1 2 6 7 2 windst. -0 no 10 5 g M - s- C O - a> r» G.5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 motregen ozo mist o motregen zo mist o mist ozo mist ozo geheel bew. zo onbewolkt o 50. De steeds dichter wordende rookmassa wees hun feilloos de weg naar de brand. Maar omdat zij de blik voortdurend he melwaarts hielden gericht, werd de af stand niet zonder verkeersovertredingen afgelegd. Gelukkig was het vrij stil op de weg, zodat die onberekenbare manier van rijden verder geen onprettige gevolgen had„Kijk eens, Panda", wees de brand meester, „de rook wordt lekker dik". Er klonk iets van weemoed in zijn stem toen hij er aan toevoegde: „Nu heb ik tenminste nog één gave, uitslaande brand voor mijn brandpost wordt opgehevenPanda keek dubbend voor zich uit. „Ik begrijp nog steeds niet waarom Zwarte Dolf ons kwam waarschuwen. Zelfs al kon hij de brand niet blussen, dan nog zou hij nooit toestaan, dat u het deed Gierend schoot het voertuigje een hoek om en toen sloeg de rook hun in het gezicht. „O nee?", vroeg de brandmeester. „Maar DEZE brand wel En hij maakte een gebaar naar het laaiende perceel vlak voor hen„Tsjonge!", riep Panda uit, „dat is de brandpost van Zwarte Dolf!" Het was inderdaad brand post 2, die in lichtelaaie stond en het was nu dus wel duidelijk waarom brandpost 1 die keer mocht blussen Het per 30 juni 1957 afgesloten boek jaar van de n.v. Machinefabriek Du Croo en Brauns herinnert aan het in gebruik genomen nieuwe bedrijf, waarmee een periode beëindigd werd van plannen ma ken en men een nieuw tijdperk is binnen getreden. Het saldo van de exploitatiere kening bedraagt 1.058.543 (v.j. 1.161.023); bovendien is aan interest ontvangen 30.319 ƒ9.054). Na afschrij vingen ad 600.000 524.333), reserve ring en enkele voorzieningen beloopt het voordelig saldo 214.517 ƒ220.368). Voor gesteld wordt een onveranderd dividend van 10 pet. De exploitatierekening is iets lager dan het vorige jaar, daar veel werk voor eigen rekening is gemaakt en ook tijdens de ver plaatsingsperiode een deel van de produk- tiecapaciteit werd gebruikt voor eigen re kening. Op dit werk is uiteraard geen winst gecalculeerd. Het onuitgevoerde deel van de orderportefeuille per balans datum waarborgt geruime tijd het volle dig gebruik van de beschikbare man kracht. De omzet zou nog voor een aan zienlijke uitbreiding vatbaar zijn, indien meer vakbekwame arbeiders konden wor den aangetrokken. De maatregelen tot bestedingsbeperking komen tot uiting in een vermindering van het aantal aanvra gen van potentiële afnemers. Derhalve acht de directie de toekomstige ontwik keling onzeker. De aardappelsituatie Het ministerie van Landbouw en de gezamen lijke aardappelindustrieën zijn onderhandelingen begonnen om het grote overschot aan fabrieks- aardapelen, dat dit jaar door de gunstige oogst is verkregen, tegen de hiervoor geldende garan tieprijzen te vermalen. Er heerst in de land bouw grote ongerustheid over de grote over schotten, temeer daar de aardappel dit jaar slecht houdbaar is en inkuilen grote financiële risico's met zich zou brengen. De regering stelde zich voor de oogst 1957 garant voor zeventien miljoen hectoliter aardapelen. (ANP). Duitse economische expansie Een Westduitse economische delegatie heeft vier dagen lang in Athene met een groep Griek se economen onderhandeld. De Griekse minister van Handel verklaarde na afloop van de bespre kingen dat West-Duitsland bereid is steun te ver lenen aan een aantal Griekse ontwikkelingspro jecten zoals aluminium- en kunstmestfabrieken en dat de Westduitse industrie in dit verband verschillende opdrachten kan vei-wachten. (UP). Tariefpolitiek in de V.S. De Amerikaanse plaatsvervangende ondermi nister van Buitenlandse Zaken Douglas Dillon heeft er op aangedrongen, dat het Congres de bevoegdheden van president Eisenhower tot het verlagen van tarieven voor minstens vijf jaar zou verlengen. Hij zei, dat men de president de bevoegdheid zou moeten geven de bestaande ta rieven ver genoeg te verminderen om de Ver enigde Staten in een sterke onderhandelingspo sitie te plaatsen. Russische diamantvelden Het Moskouse blad Moskovsky Komsomolets deelt mee dat de Sovjet-Unie binnen enkele ja ren Zuid-Afrika's Leidende positie in de dia mantindustrie zal doorbreken. Volgens het blad bevatten de onlangs ontdekte diamantvelden bij Yakoetia hoeveelheden die in de honderden mil joenen karaats lopen en daarmee 's werelds grootste vindplaatsen van diamant geworden zijn. De Parijse club Goedkeuring van de ministeries van- Buiten landse Zaken der Parijse clublanden Italië, Oostenrijk. Zwitserland, Frankrijk, West-Duits- land, België, Nederland, Denemarken, Zweden, Noorwegen en Groot-Brittannië voorbehouden, is te Buenos Aires voorlopig komende vrijdag of zaterdag als dag van ondertekening aangewezen. (UP). Philips laboratorium Het nieuwe centrale laboratorium van Philips in West-Duits'and, dat in Hamburg is gevestigd, is in gebruik genomen. Voorlopig is dit laborato rium in een gebouw ondergebracht, maar in de loop der komende jaren zullen op een terrein van 80.000 vierkante meter nog negen andere ge bouwen komen. Euromarkt Japan zal zijn economische politiek moeten herzien wil het wedijveren met de Europese Ge meenschappelijke Markt, zo heeft Sjozo Hotta, de speciale afgezant van premier Kisjl, bij zijn terugkeer te Tokio van een rondreis door veer tien landen verklaard. (Reuter). Boerenleenbank Het bestuur van de Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te Eindhoven heeft plannen te Em- mercompascuum een boerenleenbank te stichten. De gronden daarvoor zijn reeds aangekocht. ADVERTENTIE Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 BALLPOINTS met extra grote vulling Tornado's. De Amerikaanse staten Ala bama en Mississippi zijn zondag door tornado's geteisterd die zeker vijf mensenlevens hebben *eëist. Verschei dene gebouwen werden vernield. Staatsexamen. In de It iliaanse Kamer van Afgevaardigden is een wetsont werp ingediend dat de instelling be oogt van een verplicht staatsexamen voor toekomstige journalisten. Tweede wereldoorlog. Het Westduitse bureau voor inlichtingen aan naaste bloedverwanten van oorlogsslachtof fers heeft bekendgemaakt, dat er in de tweede wereldoorlog ongeveer 6.600.000 Duitse militairen en burgers gedood of zoek geraakt zijn. Een aantal van hen wordt nog steeds vermist. Volgens dit bureau zijn er in de tweede wereldoor log ongeveer 55 miljoen mensen om het leven gekomen. Nagedachtenis. Koning Leopold van Bel gië heeft zondag op het Grote Zavel plein in Brussel een monument ont huld ter nagedachtenis aan hen, die in het verzet zijn gesneuveld Verydeld. De regering van Colombia heeft bekend gemaakt dat zij een kom- plot heeft verijdeld om vijf leden van de militaire junta en de leiders van twee politieke partijen te vermoorden, Doel van dat komplot was het regime van de afgezette dictator generaal Gustavo Rojas Pinilla te herstellen. Zilveren kogels. DE Turkse verzetsorga nisatie op Cyprus „Volkan" zegt in vlugschriften dat er op aartsbisschop Makarios, de leider van de Cyprische nationalisten, wanneer dezp naar Cy prus terugkeert, „zes zilveren kogels liggen te wachten". De Turkse bevol king van Cyprus wordt bevolgen geen zaken met Grieken te doen en Griekse winkels te boycotten. „Wij zullen hen, die aan dit bevel geui gevolg geveni straffen," aldus het vlugschrift. Gruwelijk. In de afgelegen boerderij van de vrijgezel Ed Gein te Plainfield in de Amerikaanse staat Winconsin, zijn tien verminkte lijken van vrouwen gevonden. De officier van Justitie van het district acht Ed Gein schuldig aan moord. De politie onderzoekt een aan tal tot dusverre onopgeloste gevallen van verdwijningen van vrouwen en kinderen. Blikseminslag. Door blikseminslag in drie hutten in het Emboehoela district bij Durban in Zuid-Afrika zijn achttien mensen gedood, onder wie zeven kin deren. Een vertakkende bliksemstraal trof twee hutten die 400 meter van el kaar stonden. De andere inslag ge schiedde negen kilometer verder. Niet te koop. Te Parijs is tegengespro ken, dat er onderhandelingen gaande zouden zijn over de verkoop van aan delen in het modenuis Dior aan de Amerikaanse miljonair Robert Rice, die zeven miljoen dollar had geboden op 45 percent van de aandelen in Dior. Volgens de textielfabrikant Boussac, is niet zijn gewoonte een deelneming te verkopen of af te staan in een zaak, die hij heeft epgericht, vooral wanneer dit een Franse zaak is, die Frans moet blijven. Verleden. Rudolf Diels, die in 1933 door Goering tot leider werd benoemd van Hitiers Gestapo, heeft zich zondag bij een jachtpartij nabij Diez in West- Duitsland per ongeluk doodgeschoten. Diels gaf zijn functie in 1934 op, omdat hij weigerde dossiers aan te leggen van mensen, die de nazi's uit de weg wilden laten ruimen. Tegen het einde van de oorlog werd Diels, na onenigheid met Hitier en Goering, gearresteerd. Hij trad tijdens de processen in Neuren berg op als getuige a charge. Proeftijd. Een Japanse rechtbank heeft de Amerikaanse sergeant William Gi- rard, die beschuldigd werd van dood slag op een Japanse vrouw, voorwaar delijk veroordeeld tot drie jaar gevan- genisshaf met een proeftijd van vier jaar. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse leger in Tokio zal Gi- rard naar de Verenigde Staten kunnen terugkeren, tenzij de verdediging of het O. M. binnen veertien dagen in hoger beroep gaat. Opoffering. De 35-jarige Schot, Sir Da vid Moncrieffe, is om het leven ge komen bij een poging een van zijn twaalf honden te redden uit zijn bran dende familiegoed aan de buitenrand van het dorpje Bridge of Earn. DE GEMIDDELDE hoeveelheid in- en uitgeademde lucht bedraagt bij een nor maal mens ongeveer '/s liter. Die hoeveel heid is de normale ventilatielucht. Maar iedereen weet, dat door dieper ademhalen nog veel meer lucht naar binnen kan wor den gezogen. Die hoeveelheid is werkelijk niet gering, want door de borstkas zo ver mogelijk uit te zetten en zo diep mogelijk adem te halen, kunnen we, behalve die V» liter ventilatielucht nog Pit liter méér naar binnen werken. Bij het uitademen is het al precies eender, want wanneer we de normale hoeveelheid ventilatielucht hebben uitge ademd, kunnen we door nóg verder uit te ademen óók nog eens Pit liter lucht naar buiten blazen. De totale hoeveelheid lucht, die een normaal volwassen mens kan uitblazen, nadat hij zo diep mogelijk heeft ingeademd, is dus gemiddeld tweemaal llU liter, plus Vs liter ventilatielucht, ofwel J'/s liter tezamen. Deze totale hoeveelheid wordt de vitale inhoud van de longen, ook wel de vitale capaciteit genoemd. Is de vitale capaciteit voor een normaal mens dus gemiddeld 3lU liter, er komen oak sterk afwijkende waarden voor. Als uiterste cijfers zijn voor mensen met ge ringe longcapaciteit 2 liter en voor kracht patsers met een borstkas als een Turkse trom niet minder dan 6 liter genoemd. Maar dat zijn dan ook extreme waarden. Vroeger werd door medici grote waarde gehecht aan de kennis van het juiste be drag van de vitale capaciteit, omdat men hieruit allerlei ziekten wilde herkennen. Hutchinson bedacht daarom een vernuftig toestel om de vitale capaciteit vlug en nauwkeurig te kunnen meten, maar tegen woordig wordt deze naar hem genoemde spirometer voornamelijk bij sportkeurin gen gebruikt. "N tevreden zijn met hun borstomvang en die alle mogelijke moeite aanwenden om er als stoere krachtpatsers uit te zien. Ikheb zelfs eens een jonge lezer bij mij gehad, die adviezen vroeg aangaande bepao.lde rekoefeningen, waardoor ruggegraat en ribben zódanig zouden worden iritgerekt, dat zijn borstomvang daardoor aanzienlijk zou toenemen. Dat leek deze jongeman een begerenswaardig streven'. In de eerste plaats is ondergetekende niet de man die dergelijke adviezen zon kunnen geven, m.aar in de tweede plaats moeten we ons van de werkelijke waarde van, op een dergelijke ma nier geforceerde borstkas ook niet te veel voorstellen. Lichamelijke training, waardoor uithou dingsvermogen wordt aangekweekt, de spierkracht versterkt en vermoeidheid be ter bedwongen kan worden, oefeningen ook, waardoor een zekere lichamelijke hardheid kan word.en verkregen, hebben - mits deskundig toegepast - uiteraard hun waarde. Maar de vitale capaciteit zal daardoor veelal slechts met een geringe waarde kunnen stijgen. Het is gebleken dat bij goede training voor een sport de vitale capaciteit met 200 tot 400 cc kan worden vergroot. Maar daarvoor behoeft men zich niet uit elkaar te laten trekken, daarvoor moet sport beoefend worden, waardoor de ademhalingsspieren in kracht toenemen en de bewegelijkheid van de borstkas wordt vergroot! Misschien is het in dit verband niet onaardig de in elkaar grijpende processen, die zware spierarbeid mogelijk maken, eens onder ogen te zien. Daarover een volgende keer. H. Pétillon Nu zijn er jongelui, die helemaal niet (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2