Als u zachtheid zoekt, dan vindt u GOLDEN FICTION 'A zachtst die L J Vijftig jaar geleden Van dag tot dag ambtenaren in Frankrijk <~Praatótoel Kiniderhoest Simpel Licht in de mist Vandaag staken een miljoen Sinterklaas 1957 studeert letteren NAAIMACHINES ABDIJSIROOP 3 GOLDEN FICTION, een gulden genieting voor 90 cent Protest tegen gebruik van dieren in kunstmanen Salarisverhogingen zijn niet opgenomen in het soberheidsprogram dat Gaillard verdedigt speciale correspondentie Staking tegen apartheid in Zuid-Afrikaanse confectie In Transvaal liggen 200 textielfabrieken stil Israels parlement steunt buitenlands beleid Stoffelijk overschot van Zapotocky gecremeerd Decentralisatie in China uit eigen ervaring Spoetnik II gaf beeld van kosmische stralen Gp de „Spanning in Nabije Oosten werd kunstmatig aangekweekt" Uit Haarlems Dagblad van 18 november 1907 MARTIN UITTENBOGAAP- plNSDAG 19 NOVEMBER 1957 - Een democratische senator in de V.S. heeft een even eenvoudige als afdoende methode ontdekt om de Russische voor sprong op het gebied der aardsatellieten teniet tc doen: hij dringt erop aan dat de Russische kunstmanen zullen worden neergeschoten en dat de Sovjet-Unie zal worden gewaarschuwd met de bedreiging, dat alle volgende manen die de Russen zullen doen opgaan, eenzelfde lot bescho ren zal zijn. Het bloed kruipt dus waar het niet gaan kan; het zou ook wel een wonder wezen wanneer de gedachte aan simpele vernie tiging niet bij iemand zou zijn opgeko men, nu de verhouding tussen de weten- schappelijk-technische vorderingen suc cesvolle competitie voor het moment on mogelijk heeft gemaakt. Uitgaande van dit eenvoudige principe stammend uit langvervlogen, duistere tijden, toen pira ten en roofridders de normen van het verkeer tussen de mensen bepaalden ziet men een wijd perspectief van moge lijkheden zich openen: op internationale sportontmoetingen schieten de verliezers de winnaars neer; tijdens wetenschappe lijke internationale congressen vergifti gen de geleerden hun collega's, die méér blijken te hebben ontdekt dan zij; op in ternationale politieke conferenties slaan de delegaties van verschillende nationa liteiten de anderen de hersens in, wanneer het gevaar van een politieke nederlaag opdoemt;' op zee varen de koopvaarders elkander in de grond; aan de grenzen trachten de douaniers met welgemikte mortiergranaten de mannen aan de over kant te treffen; kortom, de enige metho de om internationaal tot een stabiele ver houding te komen is de vrolijke, frisse oorlog; en de enige wet van internationale reikwijdte is die van het geweld. Het is natuurlijk een principe, net als aile andere. Doch hoe werkzaam het ook lijkt, het maakt de indruk dat het terug grijpt naar een opvatting, die met massa le, bloedige offers moeizaam overwonnen is. En die indruk steekt navrant af bij de geesteshouding die men verwachten mag bij de mens van 1957, om nog te zwijgen van die van een volksvertegenwoordiger. ADVERTENTIE Ofschoon geen enkel verkeersvoorschrift de wielrijder verplicht, bij mist zijn licht te ontsteken, zou het in deze mistige tijd van het jaar een bijdrage tot de verkeers veiligheid zijn, wanneer hij er vrijwillig toe zou overgaan. Vooral het ontbreken van achterlichten kan voor de fietser zelf funest zijn, zelfs in de stad, waar de mist meestal ruimer zicht toestaat dan op de buitenwegen. Vooral in de ochtenduren, als officieel de zon is opgegaan doch de mist het door dringen van het ochtendlicht verhindert, terwijl grote drommen fietsers zich stad waarts spoeden, zou het voeren van licht sterk moeten worden aanbevolen voor alle weggebruikers. Tenslotte behoeft ook niet alles op straffe te worden afgedwongen. Als het gezonde verstand zegt, dat eigen en anderer belang zulks eist, zou een gebod overbodig moe ten heten. En wat de automobilisten betreft: bij dichte mist is stadslicht niet voldoende en is het voeren van groot licht dwingend voorgeschreven. Als het zicht meer dan 200 meter bedraagt, behoeft geen verlich ting te worden gevoerd. Twee bestuursleden van de te Genève gevestigde Wereldcoalitie tegen Vivisectie hebben in Den Haag een bezoek gebracht aan de Amerikaanse en de Russische am bassade, ten einde namens de Wereldcoa litie aan de ambassadeurs een adres aan te bieden over het gebruik van dieren bij ruimtevaartproeven. De wereldcoalitie ziet in het gebruik van de weerloze hond bij de kunstmaan een symbool van de 40 miljoen onschuldige creaturen die onvrijwillig ieder jaar ten offer vallen aan de vivisectie in de gehele wereld, ook in de laboratoria der Verenigde Staten. In dat land worden ook reeds jaren experimenten met raketten genomen, waarvoor apen worden gebruikt. Op de langs deze afschuwelijke weg der vernietiging verkregen kennis, op een wetenschap, opgebouwd uit een brutale aanranding van het leven - aldus wordt in het adres gezegd - kan op den duur noch geluk, noch zegen rusten voor de mensheid. (Van onze correspondent in Parijs) De Fransen, en de Paryzenaars in het bijzonder, stonden vandaag weer voor een dag met verrassingen, al kan men de sta king die er de oorzaak van vormt, nauwe lijks meer een verrassing noemen. Dit keer zijn het de ambtenaren en overheids dienaren, ruim een miljoen in getal, die het werk hebben neergelegd. Iedereen, die zijn salaris van de staat ontvangt, kruist vandaag de armen en waar het misschien wel prettig kan zijn, als de „douaniers" hun handen eens van uw bagage afhou den, de staking doet in andere ambtelijke sectoren een zeer storende uitwerking voelen. Er is geen postbestelling, een trage en stokkende telefoonverbinding, geen ra dio en televisie, vermoedelijk geen elek trisch licht, gas en water, weinig of geen luchtverbindingen en de vuilnisbakken worden niet geleegd. Dat alle scholen, van kleuterklas tot universiteit, zijn gesloten, zal de lieve jeugd het onderwijzend perso neel vermoedelijk niet kwalijk nemen, maar dat in de hospitalen de zieken geen bezoek kunnen ontvangen is daarentegen weer verdrietig. De ambtenaren hadden wel reden om verstoord te zijn, want uit hun manifesten blijkt, dat alle beloften van de talrijke regeringen voor salarisherziening dode letters zijn gebleven. Ze verlangen om te beginnen een globale loonsverhoging van tien percent en de onderwijzers en de leraren eisen bovendien, dat eindelijk iets aan scholenbouw zal worden gedaan, want, zoals ze in hun circulaires aan de ouders schrijven, met klassen van veertig tot vijf tig leerlingen die hier regel zijn, wordt het hele onderwijs een farce. De regering is echter verplicht het been stijf te houden. Het zit er eenvoudig niet aan. V er trouwensvotum Vanmiddag hoopt premier Felix Gail lard in de Kamer zijn vertrouwensvotum voor de nieuwe belastingen in de wacht te slepen, maar salarisverhogingen zijn in de begroting niet opgenomen. En ook al van wege de oppositie tussen socialisten en rechtse groepen, zal men zich wel mogen voorbereiden op herhalingen van de staking. ADVERTENTIE Reeds van verre zagen wij, dat Sint Nicolaas een geletterd man was. Van onder zijn sneewwitte tabberd, links en rechts van onder zijn vuurrode mantel staken heel ver leidelijk puntjes van boterletters. Hoe hij het allemaal kon torsen, was ons een raad sel. Overigens hing rond de goedheilig-man oen weldadige geur die kenmerkend is voor 4e fijnere banketbakkerijen. „Sinterklaas", begonnen wij heel timide, „slechts een paar woorden, wij zijn van de pers!" „Natuurlijk", -af de eeuwenoude bisschop grootmoedig toe. En in het daarop volgende gesprek bleek de goede Sint een geletterd man in de meest letterlijke zin van het woord, maar vooral een kwaliteitskenner. Hij vertrouwde ons onder meer toe. dat hij alleen maar ROOM- ROTERletters wilde hebben, zoals al zijn duizenden voorgangers trouwens. Maar de studies in de letteren van de goed-heilig-man strekten zich verder uit. Enthousiast ver- telde hij ons, dat hij letter voor letter het hele prachtige roomboteralbum „De Bonte Droom van het Circus" had uitgespeld. „Fan tastisch boeiend, zelfs zo spannend, dat ik het in één adem heb uitgelezen was het literair bescheid van de goede Sint. „Avon den achtereen heb ik genoten van die komi sche, maar ook dieptragische mensenlevens, de wondere circussensaties van alle eeuwen!" De gQede Sint werd al sprekende hoe langer hoe geestdriftiger en vertelde ons in ver trouwen, dat hij zélf duizenden exemplaren van deze unieke albums had besteld. Volgt u dit excellente voorbeeld in het kiezen van het leukste Sinterklaascadeau. Het is een boeiend en afwisselend verhaal verlucht met talloze pentekeningen, vele kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Koop het bij uw roomboterleverancier voor slechts 2.50 of bestel het rechtstreeks bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt dan het album per omgaande toegezonden onder rembours. De bijbehoren de plaatjes ontvangt u GRATIS voor rijks- botermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem niet alleen voor de zondag, maar ook voor Sinterklaas een pakje extra (Reuter) De regering heeft de hoge ambtenaren en hun, die behoren tot het personeel van de veiligheidsdiensten, op dracht gegeven op het werk te verschijnen op straffe van disciplinaire maatregelen. Het is de derde grote staking in ruim een maand tijd. Op 16 oktober staakte het personeel in de elektriciteitsbedrijven, waardoor het vervoer en het werk in de fabrieken werden verlamd. Een week later kwamen het vervoer, de uitvoering van openbare werken en het werk in de me taalindustrie vrijwel geheel tot stilstand. Vergelijkende studie LUXEMBURG (Belga) Een werkgroep samengesteld uit rechtskundigen uit de landen der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal hebben te Luxemburg een aanvang gemaakt met een vergelijkende studie van de wetgeving op stakingen in de zes landen. Deze studie die door de Hoge Autoriteit zal worden gepubliceerd, moet op langere of kortere termijn bij dragen tot het harmoniseren van de natio nale wetgeving op het gebied van stakin gen. De werkgroep der juristen heeft reeds een studie bekendgemaakt over de grond slagen van het arbeidsrecht in de zes landen. (AFP) Met het oog op de staking van vliegveldpersoneel heeft de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena de vluch ten op de lijn BrusselParijs opgeschort, met uitzondering van de helikopterdienst. Andere luchtlijnen via Parijs zijn omge legd. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 JOHANNESBURG (UP) De confectie- industrie in Johannesburg is grotendeels lamgelegd doordat 12.500 gekleurde arbei ders het werk neerlegden uit protest tegen de „apartheid"-maatregelen in de indus trie. Ongeveer 200 van de 300 Zuidafri- kaanse confectie-fabrieken in Transvaal moesten worden gesloten. De staking wordt gehouden naar aanleiding van de aankon diging van de minister van Arbeid, Jan de Klerk, dat bepaalde taken in de con- fectie-industrie voor blanke arbeiders moesten worden gereserveerd. De secretaris van de vakvereniging van confectie-arbeiders, J. Cornelius, verklaar de dat de staking niet gericht is tegen de werkgevers. De arbeiders zijn bereid de achterstand in te halen zonder extra-be taling indien de regering haar maatregel intrekt. (Reuter) De arbeiders zullen een week staken. De vijf categorieën functies in de industrie die aan blanken voorbehouden blijven, beslaan tezamen ongeveer de helft van de werkverdeling. De huidige werk kracht in de industrie van 47.000 man be staat grotendeels uit Afrikanen en Aziaten. Volgens de vakvereniging is de staking in de steden Johannesburg, Germiston, Kim- berley en Port Elizabeth volledig. JERUZALEM (Reuter) Het Israëlische parlement heeft met twaalf stemmen tegen zijn vertrouwen uitgesproken in het bui tenlandse beleid van de regering. Premier David Ben Goerion had aan het slot van het voorafgaande debat verklaard, dat zijn regering pogingen in het werk zal stellen om vrede te sluiten met de Arabische buurlanden. De premier verscheen voor het eerst in het parlement sinds hij drie lyeken gele den met vier leden van zijn kabinet werd gewond, doordat er een handgranaat naar de regeringstafel werd geworpen. Hij zag er bleek uit en hij liep mank. Zijn linker voet was nog verbonden. Een van de mi nisters, die door de granaat werd gewond, Mosje Sjapiro (Godsdienst Zaken) bevindt zich nog in het ziekenhuis. Ben Goerion zei dat de stabiliteit van Israel is versterkt, terwijl die van de Ara bische buurtstaten aanzienlijk is geschokt. Hij drong er op aan, er voor te zorgen dat Israel een levend voorbeeld is voor zijn buurlanden. (U.P.) Ben Goerion wees de van link se zijde gestelde eisen, dat Israel een neu trale koers volgt, af. Hij verklaarde dat er voor Israel slechts twee vormen van neu traliteit mogelijk zijn: „öf neutraliteit van de landen ten opzichte van ons, zoals in het geval van Zwitserland, öf neutraliteit van ons ten opzichte van de landen". Hij betoogde dat Israel niet kan leven in een politiek vacuum, omdat het bedreigd wordt door zijn naburen. „Wij hebben wapens nodig", zei hij. Ik kan niet uitdrukken hoe zeer het mij spijt dit is voor ons een kwestie van leven en dood. Zonder poli tieke vriendschap kan men geen wapens krijgen, al heeft men geld om te betalen. Ik beschouw het als een groot historisch voorrecht, dat deze regering erin geslaagd is politieke vriendschap te winnen, waar door wij verzekerd zijn van minimale wa penleveranties, die ons in moeilijke tijden hebben gesteund". PRAAG (Reuter). Duizenden Tsjechen hebben maandag in Praag de staatsbe grafenis van president Zapotocky bijge woond. Het stoffelijk overschot werd on der grote belangstelling van het Hradcany- paleis naar het Wenceslawplein gebracht, waar voor het nationale museum een uit vaartplechtigheid werd gehouden. De stoet werd begeleid door militairen en artillerie, terwijl twintig Mig-straaljagers en Iljoesjin bommenwerpers overvlogen. Achter de lijkkist, die op een affuit was geplaatst en door zes zwarte paarden ge trokken werd, gingen premier Sirokj' en zes andere leden van het politieke bureau der communistische partij. Achter hen volgden buitenlandse delegaties en leden van het corps diplomatique in Praag. Op het Wenceslawplein werden redevoe ringen gehouden door president Vorosjilov van de Sovjet-Unie, de Tsjechoslowaakse partij-secretaris Novotny, en president Zawadski van Polen. De crematie werd alleen door Zapo- tocky's weduwe en familieleden bijge woond. De as zal worden bijgezet in het mausoleum van Praag, waar het gebal semde lijk van de in 1953 overleden presi dent Klement Gottwald staat opgebaard. In het gehele land werd een minuut stil te in acht genomen. Voor de plechtigheid op het Wenceslaw plein waren enige honderden personen ge tuige geweest van het sluiten der lijkkist in de zestiende eeuwse Spaanse zaal in het Hradcany kasteel. Premier Siroky prees in een lijkrede de verdiensten van Zapotocky voor het communisme. PEKING (Reuter) In Peking is mee gedeeld, dat enige takken van de Chinese industrie, binnenlandse handel en finan ciën met ingang van het nieuwe jaar het begin van het tweede vijfjarenplan gedeeltelijk gedecentraliseeerd zullen wor den. Het doel van de nieuwe regeling is vol gens het persbureau „Nieuw China" het stelsel van het industriële beheer te ver beteren. Op grond van de eerste drie regerings richtlijnen zullen de regeringen van pro vincies, autonome gebieden en drie ge meenten, die rechtstreeks onder het cen trale gezag van Peking staan, een groot deel van de bevoegdheden der ministeries voor sommige lichte industrieën overne men. Enkele zware industrieën zullen eveneens worden gedecentraliseerd. Het decentralisatieprogram moet onderne mingen een grote bewegingsvrijheid en gelegenheid tot initiatief geven. Tevoren moest vrijwel alles worden terug verwe zen naar Peking. De staat zal de vijfjaren plannen voortaan in algemene lijnen vast stellen, maar de uitwerking van plannen op korte termijn zal aan de ondernemin gen zelf worden overgelaten. In de tweede richtlijn wordt de plaat selijke regeringen veel meer macht ge geven op het gebied van de handel, waar ook te grote centralisatie en bureaucra tische onhandelbaarheid bestond. In de derde richtlijn, aangaande finan ciële kwesties, wordt bepaald dat de pro vinciale regeringen bepaalde plaatselijke belastingen rechtstreeks zullen ontvangen. Howel deze drie richtlijnen in overeen stemming zijn met soortgelijke decentrali satie in andere communistische landen, met name in de Sovjet-Unie, meent men te Peking, dat zij slechts gebaseerd zijn op China's binnenlandse ervaringen. Zij vormen een onderdeel van de huidige campagne tegen bureaucratie en ondoel matigheid. De politieke bevoegdheden van de plaatselijke regeringen zijn onlangs reeds iets groter geworden. LONDEN (UP) De Russische geleer de Sergei Vernov heeft in het partijorgaan „Pravda" geschreven over de waarne mingen die door de Spoetnik II kunnen worden gedaan op het gebied van kosmi sche straling. Vernov schreef dat deze straling een stroom atoomdeeltjes die zich met een snelheid, vrijwel gelijk aan die van het licht voortbewegen in botsing komt met delen van atomen in de stratosfeer. Een gedeelte van de energie der kosmische atoomkernen wordt dan omgezet in een tweede straling. „Wij zijn, zeker niet op de aarde, maar zelfs niet in de atmosfeer, in staat de aard van de kosmische straling te bestuderen," zo schreef Vernov. „Dank zij de Spoetniks zijn wij beter toegerust om de primaire straling, elek tronen en zelfs lichtdeeltjes, fotonen, te onderzoeken. Wanneer het mogelijk is foto nen te ontdekken zouden wij met het on derzoek naar de bron van kosmische stra ling een heel eind zijn gevorderd. D't om dat fotonen zich in een rechte baan be wegen en hieruit kan worden afgeleid waar de bron van de straling moet zijn." De Russische geleerden Vavilov en Che- renkov in het bijzonder zouden zich met de apparatuur voor het meten van kosmische straling in de Spoetnik hebben bezigge houden. WASHINGTON (Reuter) De kans be staat, dat de eerste volledig met instru menten uitgeruste Amerikaanse kunst maan eerder dan aanvankelijk voorzien was, zal worden gelanceerd. Volgens de plannen zou de satelliet in maart de ruim te ingezonden worden, maar als het lan ceren van een proefsatelliet in de loop van de volgende maand slaagt, zal dit reeds eerder kunnen geschieden. Een woordvoerder van het „Vanguard"- satellietproject van de Amerikaanse ma rine heeft dit maandag in Washington be kendgemaakt. De eerste proefsatelliet zal een doorsnede hebben van 15 cm, de eerste volledig met instrumenten uitgeruste kunstmaan meet 50 cm in doorsnede. Minister Luns: Vingerhoed en ivandelgang Wanneer ik voor mijn schrijfmachine zit om een onderwerp te bedenken voor deze praatstoel komen mij altijd twee woorden voor de geest: vingerhoed en wandelgang. Zolang ik nu al in dit vak zit, altijd zijn het die twee woorden. Na enige seconden verwerp ik ze dan en ze dienen slechts als een soort gangmakers voor mijn gedach- tenreeks. Vingerhoed en wandelgang. Enige hon derden guldens in psychiater-rekeningen zouden mij waarschijnlijk de oorsprong dezer inspiratie bewust kunnen doen wor denHet is niet de moeite waard. Vinger hoed en wandelgang doen al jaren hun stilzwijgend werk, worden te voorschijn gehaald uit de ladenkast mijner geestelijke processen, even aan het licht gebracht, van stof en spinnewebben ontdaan, en gaan dan weer voor enige weken het duister in. Ze helpen mij zoals Fakir Ben Alklaar geholpen wordt door zijn kristal en Mada me Triomfali door haar koffiedik. Vinger hoed is bijna even doeltreffend als nagel bijten, wandelgang maakt uren ijsberen overbodig. Waar ik ze vandaan heb, ik weet het niet. Waar ze heen gaan zolang ze niet nodig zijn, geen idee. Vingerhoed en wandelgang zijn de stille kostverdie ners, slapende compagnons, geheime drijf veren mijner gedachtenwereld. Zoals jubilarissen in hun dankspeech zeggen: „maar meneer de voorzitter, dames en heren, dit alles had ik nimmer kunnen bereiken zonder haar die thans naast mij aan deze fleurige tafel zit, mijn lieve vrouw", zo ben i k eeuwige dankbaarheid verschuldigd aan vingerhoed en wandel gang, die mij dag aan dag en week aan week, maand na maand en helaas jaar op jaar bemoedigend aan telkens een ander onderwerp geholpen hebben. Ze stapten steeds opgewekt uit het donkere hol van mijn onbewuste geest te voorschijn, knip perden tegen het schelle licht, werden ge wogen en te licht bevonden, en marcheer den weer terug in hun onderaards verblijf.- Maar ze lieten iets achter, een schim van een idee die door celdeling en snelle ver menigvuldiging tot een volwassen minia- tuurartikeltje groeide en een natuurlijke dood bereikte in het avondblad. Vinger hoed en wandelgang, stille werkers in de tuin der krantenletferen, nimmer gezien of gehoord en toch vader en moeder van zovele geestelijke kinderen. Tot nu toe traden ze nooit in het daglicht der openbare mening. Bescheiden weken ze steeds terug voor de schijnwerper der publiciteit. Vandaag zitten ze naast mij aan de tafel der herinnering, mijn twee trouwe vrien den van meer dan twintig jaar, compag nons en helpers in mijn werk, scheppers van ideeën en grappen. Vingerhoed en wandelgang, bescheiden steun mijner levensdagen, pilaren mijner letterige werkzaamheid, inspiratie van zo talrijke wekelijkse werkjes, dank, voor al hetgeen gij deed in stilte en achter de schermen. Hoevele artikeltjes hebt gij niet het licht doen zien. Ja, zelfs dit. II. B. Fortuin De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft geantwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Bakker (comm.), inzake het standpunt van de Nederlandse regering ten aanzien van de spanningen in het Nabije Oosten. Hij had de minister gevraagd of deze niet van mening was, dat de spanningen in het Nabije Oosten tussen Turkije en Syrië het gevaar in zich dragen van een gewapend conflict, dat het begin zou kunnen zijn van een grote oorlog. Minister Luns beantwoordt, dat de be sprekingen, welke aan de spanningen in het Nabije Oosten in de algemene ver gadering der Verenigde Naties zijn ge wijd, inmiddels wel hebben aangetoond, dat deze spanningen kunstmatig werden aangekweekt en niet, zoals van de zijde der Sovjet-Unie en van Syrië werd ge steld, hun oorsprong vonden in agressieve bedoelingen van Turkije. De minister zegt verder, dat het communistische streven naar expansie een bedreiging voor de nationale zelfstandigheid en politieke onafhankelijkheid van de volken in dit gebied oplevert en daarmede het risico van het ontstaan van gevaarlijke conflic ten. Krachtens het Noord-Atlantisch Ver drag zal een gewapende aanval op één van de leden der verdragsorganisatie be schouwd worden als een aanval op alle leden. Bij de besprekingen in de algemene ver gadering der Verenigde Naties heeft de Nederlandse vertegenwoordigd gepleit voor aanvaarding van het door de koning van Saoedi-Arabië gedane aanbod tot be middeling tussen Turkije en Syrië. Dit aanbod werd door Turkije aanvaard, doch door S^rië uiteindelijk verworpen. De minister zegt voorts, dat de politiek der Sovjet-Unie niet het vertrouwen schenkt, dat door het gevraagde stopzet ten van alle wapenzendingen naar landen van het Nabije Oosten en door het beleg gen van een bijeenkomst op hoog niveau om een vreedzame regeling te treffen, waarborgen zouden kunnen worden ver kregen voor een vreedzame ontwikkeling van de situatie in het Nabije Oosten. ADVERTENTIE Wat 'n zorg als de kinderen zo hoesten. Ge?\ lukkig is er een afdoend middel tegen: Abdijsiroop! Dat afmattende 'geblaf' verdwijnt en ze slapen weer rustig. Een ware geruststelling voor elke moeder: Abdijsiroop in huis! De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) HAARLEM. Vele stadgenoten hebben gisteren een ommetje gemaakt naar het Kenaupark, om den Duitschen keizerlij ken trein te bekijken, die daar bij het viaduct over den Schotersingel stond. Van buiten is er evenwel aan de zeven blauw-geel geschilderde wagens weinig te zien en daarom hebben wij een po ging gedaan, den trein van binnen te bekijken. Van binnen moet het prachtig zijn, keizerlijke luxe alom! Wij kochten een perronkaartje van 2'/s cent, wandel den langs de lijn, een bekeuring er aan wagend, en kwamen bij den trein. Maar daar kwamen eenige Duitsche beambten te voorschijn, die op barschen toon vroe gen, wat wij daar kwamen doen. De trein bezichtigen: geen denken aan. Strenge consignes van hoogerhand! Wij terug naar den stationchef. Maar deze vriendelijke man, anders voor geen klein geruchtje vervaard, wilde geen goed woordje voor ons doen. Hij zou het zelf niet wagen te vragen een kijkje in den trein te mogen nemen! Vanmorgen is de trein naar IJmui- den gereden, waar H. M. de Keizerin met gevolg uit Engeland arriveerde. Zij is met den trein naar Het Loo gereisd om Koningin Wilhelmina te ontmoeten. ADVERTENTIE VOOR BLIJVEND GELUK NAAR DE VERLOVINGSRlNGENSPECIAMCi Schoterweg 37 - Haarlem - Tel 16261 Be] ons voor een afspraak 1 A i

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5