Horen en zien KLINGDECOR r PRIMMETJE EEN WOELIGE TIJD VAN NIEL Agenda voor Haarlem „Cycloop" maakt de in nood verkerende „Westropa" vast N.V. DE HOUTWERF Vanmorgen vroeg onderweg naar Cherbourg 1IILWER ar Kort en bondig DINSDAG 19 NOVEMBER 1957 4 -Radio AANKO^)lGtNGEN EN NABESCHOUWINGEN Onverwacht hoogtepunt Clemens non Papa De radio geeft woensdag T elevisie pro gramma WEDLOOP TUSSEN VIER SLEEPBOTEN Nieuwe „Waterland" in Amsterdam Pas veroordeelde etherpiraat opnieuw gesnapt Hij opereerde nu even over de Duitse grens Duitsers bleven weg van Haagse conferentie Granaat ontdekt in dak van schoolgebouw m Jaren later. voor een goed geschenk Kapitein-arts krijgt geen ontslag Kamerlid stelt vragen over het vliegongeluk te Bussum Wijziging telefoonnummers in het net Castricum ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG De NCRV heeft de nieuwe week ingezet met een programma dat matig begon, al lengs echter iets beter werd en dat ein digde met twintig minuten televisie van de beste soort. In „Attentie" bewees Peter van Cam- pen opnieuw over uitstekende ideeën te beschikken, die hij echter met geen mo gelijkheid kon uitwerken. Reeds eerder uitten wij een aantal bezwaren tegen dit programmaatje dat steeds veelbelovend begint maar dat nooit tot een werkelijk goed einde komt Gisteravond behandelde Peter van Campen achtereenvolgens een schriftelijke verkeerscursus, de nadelen van de Nedei-landse verpakkingsmetho den, het werk van de Eerste Nederlandse Hulpcentrale en de nationale puzzelrage. Onderwerpen die dus zeker belangstelling genieten. Het voor de camera voeren van de diverse medewerkers gebeurde echter zo stuntelig dat zelfs de goedwillende „slachtoffers" er met de beste wil van de wereld niet meer van konden maken dan een dor en droog geheel. In het volgende programma-onderdeel had regisseur Rob Mariouw Smit zich ge heel uitgeleefd bij een demonstratie van een aantal verenigingen, die bij het Ne derlands Christelijk Gymnastiek Verbond zijn aangesloten. Met behulp van een groot aantal camera's en een ronduit voortreffelijke belichting slaagde hij erin de diverse oefeningen steeds weer uit een andere hoek te laten zien, waardoor een kijkspel ontstond dat voortdurend bleef boeien. Het enige nadeel van deze uit zending was misschien het geringe con trast tussen de in grijze turnpakjes ge stoken meisjes en de wat vale achter grond. Het grote voordeel: het ontbreken van commentaar. De NCRV-avond kreeg een onverwacht hoogtepunt in het optreden van het Mo dern Jazz Quartet, het wereldberoemde ensemble dat, kennelijk in het geheel niet van de wijs gebracht door dit studio-op- treden, losjesweg twintig minuten vol speelde met muziek zó melodieus dat het wat ons betrof de gehele avond had kun nen voortduren. Beeldschermer In de eerste helft van de zestiende eeuw, van 1523 tot 1534, stond paus Clemens VII aan het hoofd van de roomskatholieke kerk. In die tijd leefde ook de toonkunste naar Clemens, van wiens levensomstan digheden wij niet veel weten. Hij moet een beroemd man geweest zijn tijdens zijn leven, ten minste even bekend als de hier voor genoemde paus, want men achtte het zelfs nodig ter onderscheiding aan zijn naam „Non Papa" toe te voegen, dat wil zeggen „niet de paus". Wij weten inder daad niet veel van deze componist, wiens naam echter op talrijke meesterwerken, bewaard in eeuwenoude archieven en bibliotheken, voorkomt. Clemens non Papa is waarschijnlijk omstreeks 1557 gestorven. Es is een motet bekend, dat in 1558 ge drukt werd en dat heette: „In mortem Clementis non Papae". De N.C.R.V. heeft maandagavond de geniale componist herdacht met een uit zending van een programma, gewijd aan enkele van zijn werken. In hoofdzaak had den zij op de Advent betrekking. Het motet „Vox in Rama audita est" bezong even wel de kindermoord te Betlehem. In dit programma waren eveneens een paar zo genaamde Souterliederen met de Advents- gedachte als inhoud opgenomen. Deze Souterliederen zijn volksliederen, die door Clemens werden bewerkt en van een reli gieuze tekst voorzien. De uitvoering van al deze composities was toevertrouwd aan het N.C.R.V.-Vocaal Ensemble, dat onder leiding van Marinus Voorberg de verrukkelijk schone muziek prachtig vertolkte, een paar keren met in strumentale medewerking van het Neder lands Muziekcollege, dat door Jan Boeke gedirigeerd werd. Met de toelichtende tekst van prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers heeft deze herdenkingsuitzending voortreffelijk de aandacht gevestigd op te weinig ge kende vocale schatten uit lang vervlogen eeuwen, uit een tijdperk waarop de Ne derlanders, onder wie deze Clemens non Papa, letterlijk de toon aangaven in Europa. Golfbreker HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Promenade ork. en solist. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 Rare dingen op de Leeuwenburg, hoorsp. 12.25 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Strijkorkest en sol. 13.45 Don Pasquale, opera (gr.). 15.30 Metropole ork. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Préludium. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Koorzang. 18.20 Spectrum v. h. Christ, organisatie- en verenigingsleven. 18.30 R.V.U.: Onverwachte gasten aan het firmament, door dr. H. Groot, Derde lezing: Novae. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 19.55 Het is vast en zeker, causerie. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omr.ork. en solist 21.20 Kerk en Staat in de Middeleeuwen, caus. 21.40 Kamermuz. 22.05 Film beschouwing. 22.15 Koor en instr. ensemble. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20 Gram. 23.55-24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instr. trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.20 Orgelspel en zang. 13.50 Medische kron. 14.00 Pianorecital. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Gram. 17.15 Gram. 17.25 Lichte muz. 17.50 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen overzee: Jeugduitz.: Men sen in Suriname's zuiden, door C. Butner. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Pianoduo. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Midden in de wereld, midden in de kerk, toespr. 19.25 VARA- Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Comm. 20.15 II Finto Stanislao, opera. 21.50 Valt Sint Nicolaas onder de krijgs tucht?, caus. 21.55 Voordat ik het vergeet, hoor- sel. 22.55 Zone-schaaktoernooi. 23.00 Nieuws. 23.15 Strijkork. en sol. 23.50—24.00 Nieuws in Esperanto. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12 55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Koorzang. 16.20 Gram. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamer muz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en -filo sofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.15 Gram. 21.30 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.11 Kamermuz. 22.55—2300 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 14.25—16.10 Eurovisie: Interland voetbal- wedstr. DuitslandZweden te Hamburg. VARA: 17 00—17.50 Voor de kinderen. NCRV: Donadieu, TV-spel. 21.50—22.00 Dagsluiting. Van een speciale verslaggever) FEL KLONK GISTERAVOND de noodmelding van Scheveningen Radio door de aether, dat de Nederlandse kustvaarder „Westropa" om tien minuten voor negen Ne derlandse tijd in het Engels Kanaal in ernstige moeilijkheden was geraakt Nadat drie uur tevoren machineschade was ontstaan, was de „Westropa" nu stuurloos op drift geslagen op slechts vijftien mijl ten noorden van het Britse Kanaaleiland Guern sey. De kapitein van de in Rotterdam thuishorende kustvaarder vroeg dringend om sleepboothulp via Scheveningen Radio, maar meende het voorlopig nog buiten een reddingboot te kunnen stellen. Het schip dreef langs de eilanden in noordoostelijke richting bij windkracht 4 tot 5. Niet minder dan vier sleepboten hadden inmiddels de jacht ingezet en snelden uit Franse en Engelse havens te hulp. Vanmorgen was het de IJmuidense sleepboot „Cycloop" van N.V. Bureau Wijsmuller, die aan de rede rij H. Boon in Rotterdam kon melden, dat de „Westropa" door haar was vastgemaakt en naar Cherbourg werd gesleept. Onmiddellijk na de eerste berichten van de kapitein van de 426 ton grote „West ropa" onderweg met plaatijzer aan Scheveningen Radio werd door dit kust- station op de noodgolf een bericht aan alle schepen uitgezonden, waarin werd ver zocht de Nederlandse kustvaarder hulp te verlenen. De verbinding tussen de sleep boten en de „Westropa" was echter zeer moeilijk, daar de radio-installatie aan boord van de kustvaarder gedeeltelijk was uitgevallen. De slepers boden de kapitein van de „Westropa" via Scheveningen Radio hun diensten aan. Uit Falmouth meldde de kapitein van de Britse zeesleepboot „Englishman", dat hij onderweg was. Afstand ruim honderd mijl. De Franse sleepboot „Abeille 10", een snel schip, verliet Cherbourg en moest slechts vijftig mijl afleggen naar de positie van de „Westropa". Ook de Liberaanse sleepboot „National Fortune" zette koers naar de Nederlander. Ook de „Cycloop" Inmiddels werd bij N.V. Bureau Wijs muller te IJmuiden hard gewerkt om de sleepboot „Cycloop", die bij de berging van het Italiaanse schip „Iano" op Wight aan de slag was, naar de „Westropa" te dirigeren. Radioverbinding was spoedig tot stand gekomen en om half tien was de sleepdraad reeds verboeid. De „Cycloop", onder bevel van kapitein Jan de Koe, moest ruim zeventig mijl af leggen. Uit mededelingen aan de rederij Boon bleek, dat de „Westropa" twee uitgelopen schroeflagers had. De heer Boon zag be slist geen gevaar voor een stranding. Hij adviseerde de kapitein voor anker te gaan, maar dit bleek niet mogelijk te zijn. De ronddrijvende coaster was intussen in een van de vaarroutes in het Kanaal te recht gekomen. De windkracht nam toe tot vijf. De vier sleepboten lieten zich niet meer horen. Noodverkeer beëindigd Vannacht om half een kwam als eerste de „Cycloop" weer in de lucht. Marconist Dubbeldam gaf aan Scheveningen Radio door, dat de Wijsmuller-sleper tussen vier en vijf uur vanmorgen bij de „Westropa" kon zijn. Daar de kapitein van de kust vaarder het niet nodig oordeelde, dat een reddingboot langszij kwam, werd het nood verkeer door Scheveningen Radio om twee uur vannacht opgeheven. Door het ontbreken van de radiover bindingen was het voor de Franse en Britse sleepboten moeilijk de positie van de „Westropa" te peilen. Daar de „Cycloop" in het radioverkeer tussen de coaster en Scheveningen Radio bemiddelde was de IJmuidense sleper telkens op de hoogte van de positie van de „Westropa" en kon er scherp worden genavigeerd. De kortst mo gelijke afstand werd aldus gevaren Vastgemaakt In de drukte van al het scheepvaartver keer in het Kanaal werd het vanmorgen vroeg voor de sleepboten toch nog een gro te zoekpartij in het Kanaal. De „Abeille 10" was dicht in de buurt, maar ontdekte de met twee rode vuren drijvende kustvaar der niet. Het was marconist Dubbeldam, die om half zeven vanmorgen het tot stand brengen van de verbinding op 49.45 noor derbreedte en 3 westerlengte aan de maat schappij te IJmuiden meldde. De „West ropa" werd vastgemaakt op „Lloyds Open Form" en vanmorgen was de „Cycloop" met het schip onderweg naar de Franse haven Cherbourg. Van de „Cycloop" bevond zich bootsman Wijnand van Rooy aan boord van de „Westropa". Hij stapte in volle zee over om de bemanning van de kustvaarder aanwijzingen te geven bij het vastmaken van de sleepdraad. ADVERTENTIE De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars enz. enz. Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500-11932 Maandag heeft de Koninklijke Holland- sche Lloyd het 6872 brt. metende nieuwe motorschip „Waterland" aan relaties in de Amsterdamse haven getoond. Met dit schip is het nieuwbouwprogramma van déze maatschappij, waarmee in 1950 werd be gonnen, voltooid. Sindsdien zijn afgeleverd de „Gaasterland", de „Graveland", de „Eemland", de „Kennemerland", de „Mont- ferland", de „Zaanland" en de „Water land". Dit laatste schip is gebouwd door Blohm en Voss te Hamburg. De lengte bedraagt 156,582 meter, de breedte 19,698 meter en de holte 9,144 meter. De waterverplaatsing is 15.832 ton. De voortstuwingsinstallatie, een zevencylinder tweetakt dieselmotor, geeft het schip een senlheid van 17 knoop. Er is akkomodotie voor twaalf passagiers. De Enschedese politie is weer op jacht geweest naar clandestiene radiozenders. Zij peilde de „Zwarte Kraai" en „Eski mo", welks eigenaars de grond waar schijnlijk te warm onder de voeten was geworden en die daarom de wijk hadden genomen naar het Duitse grensgebied. In Gronau namen de politiemannen een Duitse rechercheur in de arm en deze deed een inval in het huis, waar men een zender had gepeild. Inderdaad werd daar een zendinstallatie aangetroffen van een 19-jarige betonarbeider uit Enschede. De ze jongeman was pas een week geleden door de Almelose rechtbank wegens clan destien zenden tot drie maanden gevange nisstraf, waarvan een maand voorwaar delijk veroordeeld. De Gronause politie heeft de jongeman en diens vriend, een eveneens 19-jarige jongen uit Enschede, die uit de woning in Gronau de uitzendin gen verzorgde, opgesloten. Zij zullen naar Nederland worden overgebracht. De Nederlands-Duitse besprekingen, die gistermiddag in de Treveszaal te Den Haag zouden beginnen, zyn op het laatste ogenblik op" verzoek van de Duitse dele gatie uitgesteld tot vandaag. Omtrent de oorzaak van dit uitstel tastte men giste ren in de Nederlandse delegatie nog in het duister. Maar de Duitse delegatieleider, prof. dr. E. Kaufmann, gaf de verzeke ring, dat er geen politieke kink in de ka bel was gekomen. Het ging hier slechts om „zuiver technische moeilijkheden", die men niet heeft kunnen voorzien. Over de aard van de moeilijkheden wenste de Duitse delegatieleider zich verder niet uit te laten. De voltallige Nederlandse delegatie heeft gistermiddag in de Treveszaal ge duldig op de komst van de Duitsers zit ten wachten. Om tien minuten over drie het over leg zou om drie uur beginnen belde prof. Kaufmann op met het dringende verzoek, de besprekingen een dag uit te stellen. Er bleef de Nederlandse delegatie niets anders over dan onverrichter zake naar huis terug te keren. In politieke kringen in Den Haag ver onderstelde men, dat er moeilijkheden waren gerezen in verband met de aan prof. Kaufmann meegegeven instruc ties. De Duitse delegatie heeft gistermid dag vrijwel onafgebroken in contact met Bonn gestaan. De Duitse delegatie is vanochtend pre cies op tijd in de Treveszaal gearriveerd. De besprekingen zijn van wal gestoken en in Duitse kringen toonde men zich van daag veel optimistischer over de moge lijke vorderingen. Het plotselinge uitstel heeft het overleg, naar het schijnt, meer goed dan kwaad gedaan. In het dak van een schoolgebouw te Huizen heeft men een onontplofte gra naat van flink kaliber ontdekt, toen en kele werklieden op de zolder van het ge bouw bezig waren met herstelwerkzaam heden. De Mijnopruimingsdienst heeft het projectiel verwijderd. Waarschijnlijk is het projectiel tijdens een beschieting in de laatste oorlog het gebouw binnenge drongen. Niemand had dit echter ooit op gemerkt. Owat schrok die Donnavo, toen hij omkeek en opeens het gezicht van Primmetje zagmaar een Primmetje, die nu geen dwergje meer was, maar 'n stevige knaapl „Zo, ik zie dat je me herkent!", lachte Primmetje. „Voel je er soms iets voor, me in 'n zak mee te nemen?" Maar daar voelde Donnavo niets voorDe schrik sloeg hem in zijn benen, en toen keerde hij zich om en vluchtte als een haas het dorp uit! En niemand heeft hem daar ooit meer teruggezien. 65-66 EINDE ADVERTENTIE ADVERTENTIE Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger wanneer het geringe bedrag, dat u meer betaalde, allang in het ver geetboek is geraakt, zal het juiste advies, dat u kreeg en de goede keus, die u deed, u nog steeds bij blijven. Als er sprake is van een goed horloge (en dat spreekt van zelf) benut dan het voordeel, dat VAN NIEL u biedt in kwaliteit, advies en ook in prijs. Grote Houtstraat 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 Het Ambtenarengerecht, rechtspreken de in militaire ambtenarenzaken, heeft het beroep van de kapitein der landmacht J. J. L. T. uit Utrecht, tegen het feit dat het door hem gevraagde ontslag was ge weigerd, ongegrond verklaard. De kapitein-arts had op 1 april 1955 een verbintenis voor tien jaar aangegaan om als beroepsofficier te dienen. Toen nader hand de militaire dienst hem geen bevre diging schonk, had hij de minister van Ooriog zijn ontslag aangeboden onder ver melding, dat hij de bonus van 15.000 gul den, welke hij bij het sluiten van zijn ver bintenis had ontvangen met de daarvoor gestelde 25 percent schadevergoeding aan het rijk zou terugbetalen. Dit ontslag was hem echter geweigerd, tegen welk be sluit hij in beroep was gekomen. Hef Ambtenarengerecht heeft 'echter het be roep verworpen. Het Tweede Kamerlid de heer Visch (K.V.P.) heeft de minister van Oorlog naar aanleiding van het neerstorten van een straaljager op een kazerne te Bussum gevraagd, hoe de bepalingen luiden voor het vliegen van militaire vliegtuigen bo ven bebouwde kommen en of deze bepa lingen ook van toepassing zijn op militai re vliegtuigen van een bevriende natie, welke met voorkennis der regering dienst- vluchten boven Nederlands grondgebied uitvoeren. Voorts vraagt de heer Visch de minister een uitvoerige uiteenzetting te geven over het vliegtuigongeval te Bussum. In de nacht van 30 november op 1 de cember zullen de drie-cijferige telefoon nummers van het net Castricum worden gewijzigd in vier-cijferige door voor het bestaande nummer het cijfer 2 te plaatsen. Nummer 200 wordt bijvoorbeeld 2200. 2. „Men moet zijijn verstand gebruiken en véél geld zien te verdienen," zei de moeder op ernstige, peinzen de toon. „De hele wereld heeft geld nodig, elke koning, elke keizer. Wie geld heeft kan heersen. De bankiers zijn de machtigste mensen ter wereld." Het klonk merkwaardig in de mond van zijn moe der, maar Harry wist, waarop ze doelde: op oom Salomon in Hamburg. Zodra diens naam werd ge noemd, voelde Harry iets van angstige eerbied. Nog nooit had hij zijn oom ontmoet. Maar wat voor man moest dat zijn, wiens geld koningen en keizers nodig hadden..! En terwijl Harry dit bepeinsde, zag hij niet keizer Napoleon door de allee in de Hofgarten rijden, doch zijn oom, Salomon Heine. En ook hém durfden de politiemannen geen boete op te leggen Hij wist, dat de broer van zijn vader mede-eigenaar was van het bankiershuis Heckscher en Co. Hoeveel geld hij bezat, zou niemand kunnen zeggen. Maar 't moeten miljoenen zijn! Hoe vaak zou men daarvan niet 5 Taler boete kunnen betalen.. Er was een harde blik in zijn moeders ogen, toen ze eraan toevoegde: „Zet je dwaze dromerijen uit je hoofd, Harry! Denk liever aan oom Salomon! Keizer zul je nooit kunnen worden, maar wél bankier! Bij deze woorden voelde Harry zich ineenkrimpen. Hij begreep maar al te goed, wat ze bedoelde. „Word bankier, Harry, zoals oom Salomon, en wordt heerser in de wereldDat wilde voor hem HOOFDSTUK II De weg naar dit soort wereldheerschappij begon in een hobbelende reiskoets, waarin Harry met zijn va der van Düsseldorf naar Frankrijk reisde. In Frank fort zou zijn vader op de jaarbeiJrs Nanking-stof in kopen, en hij Harry zou leerling worden bij een wereldbeheerser-in-het-klein, de bankier M. B. Rindskopf, die ook zijn vaders zaken behandelde. Harry was thans 18 jaar oud. Hij was een bleke jongeman, met weinig zelfvertrouwen. Verlegen van aard, moest hij een paar maal slikken, voordat hij begon te spreken. Niemand zou 't deze verlegen jongen aanzien, dat hij van een grootse toekomst droomde. Men arriveerde in Frankfort. Hier zou dus de eerste stap worden gezet op weg naar de wereld-heerschap- pij. Naast hem fluisterdezijn vader hem opgewonden toe: „O, dit is pas een stad, Harry! Meer dan 50.000 mensen, tweemaal zóveel als in Düsseldorf! Deze stad bloeit. En waarom? Omdat hier de beurs is, omdat Rothschild hier is en omdat hier al sinds driehonderd jaar jaarbeurzen worden gehouden." Hij klakte met zijn tong en voegde eraan toe: „Har ry, dit wordt nu jouw stad. Ik hoop, dat ik tevreden over je zal kunnen zijn." Ze wandelden over de jaarbeurs en bekeken stand na stand. Samson Heine kocht goederen in, alsof hij de hele wereld van stoffen moest voorzien. Hij vergat de laatste brief zijn zijn broer, die hem tot voorzich tigheid maande. Hij voelde zich een groot handels man. Als een kenner betastte hij de stoffen en uit gebreid onderhield hij zich in vaktermen met de koop lieden. „Ik wil alleen het zéér bijzondere, alléén de aller beste kwaliteit!" Hij lette niet op de prijzen en bemerkte niet, dat men elkaar achter zijn rug knipoogjes gaf. Hij voelde zich een groot man in een grote bloeiende stad, hij was tenslotte de broer van Salomon Heine van het bankiershuis Heckscher en Co., die Rothschild in Frankfurt goed kende De volgende morgen was de hemel echter niet meer blauw, doch grauwgrijs. Samson Heine was moe en sprak weinig. Er was een verdrietige trek om zijn mond. „Rindskopf is een goede vriend van me," zei hij tot zijn zoon. „Hij is vrijgevig en heeft een ruime kijk. Een man van de toekomst! Hij doet veel vooi zijn medemensen. Ik hoop, dat hij het aardig zal vin den de zoon van een zakenvriend te kunnen opleiden Je zult in hem een uitstekende leraar vinden, wat het bankwezen betreft. Van Manchester- en Nanking- stoffen begrijpt hij echter niet veel." Hij zuchtte even en vervolgde: „Je weet, Harry, dat mijn broer Salo mon mij soms zorgen geeft. Hij heeft geen "gevoel voor mijn groots opgezette plannen." De jongen trommelde met zijn fijne bleke vingers ongeduldig op het tafelblad. Er was ongeduld in hem om zo spoedig mogelijk dit hoofdkwartier van wereld heersers te betreden, om er bij één van de veldheren, .J de bankier Rindskopf de grondbeginselen van het geld wezen te leren. Zijn vader hertelde hem nog allerlei, terwijl ze door de stad wandelden. Harry verwachtte dat het doel van hun tocht een groot huis aan een van de brede boulevards zou zijn, of één van die paleisachti ge gebouwen aan de rand van het mooie park. Zo moest het gebouw eruit zien van waaruit de verbin dingen liepen met Londen, Parijs, New York, Shang hai, Lissabon en Rome, de grote wereldsteden, de centra van wereldmacht... Zijn vader sloeg echter de hoek van een straat om en een nauw, bedompt straatje met oude huizen lag voor hen. De huizen schenen voorover te vallen van ouderdom. Drukdoende mannen liepen haastig langs hen heen. Hier en daar stonden ze in groepjes bijeen en gesticuleerden met heftige gebaren. Uit de ven sters hingen vrouwen en meisjes, die met elkaar con verseerden. Harry keek zijn vader verschrikt aan. Hij begreep er niets van. Zijn vader liep snel ver der en groette hier en daar bekenden. Even later merkte hij op: „Hier horen we thuis, Harry! Kijk, de Synagoge is daar ook, als een soort kenteken. Maar je weet, ik ben een vrijdenker!" Zijn vader bab belde opgewekt door. Hij merkte niets van de ont steltenis van zijn zoon. Deze besefte, dat de nauwe straten, waardoor ze voortwandelden, eens tot het Ghetto behoorden. Afgezonderd van de vrije stad Frankfort, samengeperst in deze overbevolkte stra ten leefden hier de Joden. Nergens was een park, nergens zon, lucht en wind, er was niets dan benauw de bedomptheid. En deze gemeenschap werd niet al leen door een poort, welke 's avonds gesloten werd, afgezonderd van de wereld, doch door allerlei voor schriften: niemand van de mensen, die hier leefden, mocht bijvoorbeeld na acht uur 's avonds nog in de straten van Frankfort gezien worden. Men riskeerde hiermee gevangenisstraf. En ook nu, nadat de Franse Keizer de stad had veroverd en de Joden gelijke bur gerrechten had gegeven, hing hier nog de bedomptheid van vroeger jaren, als een brandlucht, die men ook niet snel verdrijven kan. (Wordt vervolgd) C Toen ook al. Dezer dagen was het 175 jaar geleden dat voor het eerst een lucht ballon werd opgelaten. Dat gebeurde in Avignon in Frankrijk. Er gingen geen men sen, maar dieren mee naar boven, name lijk een haan, een eend en een schaap. De Haagse ballonclub heeft deze eerste bal lonvaart herdacht tijdens een bijeenkomst in de Rolzaal. Gezantschap te Laos. De regeringen van het Konnkrijk der Nederlanden en van het Koninkrijk Laos hebben in gemeen schappelijk overleg besloten tot het aan knopen van diplomatieke betrekkingen, al dus deelt het ministerie van Buitenlandse Zaken mede. Binnenkort is de benoeming te verwachten van dr. J. H. Zeeman, Ne derlands ambassadeur te Bangkok, tot Ne derlands gezant bij het Laotiaanse hof. Winkeldievegge. „Bent u van plan geweest een eigen zaak te beginnen. De hoeveelheden goederen, die de politie bij u thuis in beslag heeft genomen zijn ge woon onvoorstelbaar", zei de Haagse poli tierechter tegen een 50-jarige huisvrouw uit Gouda, die terechtstond omdat zij her haaldelijk diefstallen op grote schaal had gepleegd in warenhuizen in Den Haag. De politierechter veroordeelde haar tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes weken en van een boete van honderd gul den. Twee gevallen van lepra. De opgave in de staatscourant van het aantal aangege ven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 3 tot en met 9 november bevat onder meer twee gevallen van lepra, voorgekomen in de provincie Overijsel. Volgens de geneeskundige hoofdinspectie in Den Haag betreft het twee mensen, die onlangs uit Indonesië in Nederland zijn aangekomen. Verduistering. De politie te Apel doorn heeft een 39-jarige boekhouder aan. gehouden, die ervan verdacht wordt gelden te hebben verduisterd te nadele van zijn werkgever. Een accountantsonderzoek heeft uitgewezen, dat de man in een tijdsver loop van vier jaar ongeveer f30.000 zou hebben verduisterd. Herdenking. In Sappemeer is her dacht dat honderd jaar geleden de Neder landse aardappelkweker Geert Veenhui- zen werd geboren. Hij was de eerste cul tuurchef van het centraal veenkoloniaal proefveld te Sappemeer. In 1903 was meer dan de helft van de in de veenkoloniën verbouwde aardappelen afkomstig van de kweekstammen van Veenhuizen. In 1910 waren alle in de veenkoloniën verbouwde rassen kweekprodukten van deze aardap pelkweker, die meer dan tachtig aardap pelrassen heeft gekweekt. DINSDAG 19 NOVEMBER Minerva Theater: Toneelgezelschap Jo- han Kaart met „Potasch en Perlemoer in textiel", 20.15 uur. FILMS Cinema Palace: „Kleren maken de man", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Handelaren in meisjes", 18 j„ 19 en 21.15 uur. Lidotheater: „Eiland in de zon", 14 j., 18.45 en 21.15 uur. Luxortheater: „My gun is quick", 18 j., 19 en 21.15 uur. Minerva- theater: zie boven. Rembrandttheater: „Monpti", 18 j., 19 en 21.15 uur. Roxy- theater: „Fortuinjagers in de gele bergen", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studiotheater: „De droom van een bakvis", a.l., 19 en 21.15 u. DIVERSEN Brinkmann: Studievereniging „Voor Psychical Research", dr. W. Schuurmans Stekhoven over: „Parapsychologie en para geneeskunst", 20 uur. WOENSDAG 20 NOVEMBER Stadsschouwburg: Charlotte Kohier in „Yvette" van Guy de Maupassant, 20 uur. Concertgebouw: Concert door het Haar lems Operakoor o.l.v. Bep Ogterop, 20 uur. Frans Halsmuseum: Concert te geven door „Die Haerlemsche Musyckcamer", dirigent André Kaart, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis van Looy: Reprodukties naar wer ken van klassieke moderne meesters, 10— 12.30 uur en van 13.3017 uur. Galerie Espace: Schilderijen en gouaches van Jules Chapon, 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „Kleren maken de man", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Handelaren in meisjes", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lidotheater: „Eiland in de zon", 14 j., 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 uur. Luxortheater: „My gun is quick", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minervatheater: Pablito Calvo in: „Marcellino, brood en wijn", a.l., 20.15 uur. Rembrandttheater: „Monpti", 18 j., 14, 16.45, 19 en 21.15 uur. Roxytheater: „Fortuinjagers in de gele bergen", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio theater: „De droom van een bakvis", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN De Leeuwerik, Kruisstraat 30. Het Haar lems toneelgezelschap „De cirkel" houdt eerste bijeenkomst, 20 uur. Begijnhofkapel: Lezing namens de Adventkerk te Haar lem, onderwerp: „God.... en het midden- Oosten", 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6