Opschudding onder oester- en mosselkwekers „De Joden zijn de enige ware vrienden der Arabieren" Haarlem vraagt geld aan rijk voor ophoging van Schalkwijk Commissie van Dertienblijkt ineens van standpunt veranderd te zijn Joodse Nederlanders herdachten het UNO-besluit tot stichting van Israel HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 D. A. J. Spek bij jubileum gehuldigd Echtpaar Davelaar-Roks 60 jaar getrouwd Nieuwe serie bussen voor de NZHVM Jubilarissen bij brandweer gehuldigd Afscheid hoofdbrandweer- meester P. B. Kerkhoff Lezing over kleuren hun taal en karakter VIJFHUIZEN Nieuwe revue van „Adamson" HILLEGOM Damclub Hillegom verliest tegen Beverwijk ZANDVOORT Inventaris van paviljoen Kiefer geveild Haarlems Bachensemble voert Cantate 131 uit Examens Ben W. antwoorden raadslid: Financiering van woningwetbouwzelfs met rijkssteun, moeilijk De damcompetitie Drie Amsterdamse clubs en DCIJ in de finale Prof. Romme spreekt voor K.V.P. in Heemstede Provinciale Staten van Noordholland Nederlands pleidooi voor speciaal UNO-fonds DINSDAG 19 NOVEMBER 1957 Vanmorgen heeft in ons hoofdkantoor n de Grote Houtstraat te Haarlem in te genwoordigheid van directie en personeel de huldiging plaats gehad van de heer p A. J- Spek, chef van de advertentie afdeling bij ons blad, ter gelegenheid van set feit dat hij veertig jaar geleden in (jjjnst trad bij de Oprechte Haarlemsche Courant. Een der directeuren, de heer p w. Peereboom prees zich, zoals hij 'réi, bijzonder gelukkig mede aan het hoofd vjn een onderneming te staan die zo'n stoot aantal medewerkers bezit dat zo'n ïroot aantal jaren zijn bijdrage levert ■jn de bloei van het bedrijf. Temeer ver heugde het de heer Peereboom de heer Spek te kunnen gelukwensen omdat de jubilaris zich in de loop der jaren heeft sten kennen als een persoonlijkheid die rijn verantwoordelijke functie altijd met ijver, vaardigheid, toewijding en een goed humeur heeft vervuld. Daarnaast memo reerde spreker de buitengewoon grote werkkracht van de heer Spek ook buiten ■el bedrijf. De heer Peereboom overhandigde de jubilaris tenslotte een geschenk in enve- loppe, daarbij de hoop uitsprekend dat de heer Spek nog vele jaren zijn werk :a het belang van Haarlems Dagblad Oprechte Haarlemsche Courant zal kun nen voortzetten. De heer H. van Looij, sprekend namens het personeel, legde vooral nadruk op het feit dat de heer Spek diverse collega's heeft bijgestaan in hun particuliere moei lijkheden en na nog enkele herinneringen uit de jarenlange samenwerking te heb ben opgehaald bood hij de jubilaris namens het personeel een platenspeler en een langspeelplaat van de Koninklijke Man- ■enzangvereniging „Maastreechter Staar" aan. De heer A. D. Huijsman, sprekend als directeur van de n.v. Oprechte Haarlem sche Courant, haalde eveneens enkele herinneringen uit het verleden op, daarbij de vriendschappelijke samenwerking roe mend, onder aanbieding van een geschenk in couvert. De heer Spek dankte in zijn antwoord in de eerste plaats God die hem bij de vervulling van zijn taak en in zijn stre ven om het beste te bereiken altijd heeft geholpen, een taak bovendien die hij steeds met opgewektheid heeft kunnen volbrengen ook al door de prettige sfeer in het bedrijf. Het werk is daarom voor mij, aldus besloot de heer Spek zijn dank woord, altijd een lust en nooit een last geweest. De heer D. A. J. Spek (links) wordt gelukgewenst door de heer A. D. Huijsman. Maandag 25 november hoopt het echt paar Davelaar-Roks, wonende aan de Verbindingsweg 22 te Bloemendaal, zijn diamanten bruiloft te vieren. De bruide gom, de heer C. G. Davelaar, geboren te Veenendaal op 6 april 1875, is thans 82 jaar en de bruid, mevrouw G. W. Dave laar-Roks, die op 25 januari 1879 te Rhe- nen het levenslicht aanschouwde, is 78 jaar. Beiden genieten een goede gezond heid en kunnen op een gelukkig en voor spoedig huwelijksleven terugzien. Alle negen kinderen, zeven zoons en twee dochters, allen getrouwd, zijn nog in le ven; de oudste dochter is negenenvijftig jaar. Het diamanten echtpaar heeft ze ven kleinkinderen en drie achterkleinkin deren. Op 25 november 1897 traden zij in Rhenen in het huwelijk en maandag, op de feestdag, gaat de gehele familie met zeven auto's uit toeren. Men gaat onder Neer een bezoek aan Rhenen brengen, waar nu zestig jaar geleden dit huwelijk werd gesloten. Op veertienjarige leeftijd zat de heer Davelaar al op de bok van een vracht wagen. Dat was in Veenendaal. Daarna woonde het echtpaar ongeveer twaalf jaar 'n het Roergebied in Duitsland, waar de heer Davelaar stoker in een kolenmijn was. In 1915 werd hij in een kokosfabriek ie Apeldoorn als magazijnknecht te werk gesteld. Mevrouw Davelaar verdiende bij door kostgangers in huis te nemen, die zij prima verzorgde. In 1927 verhuisden zij naar het westen des lands waar de bruidegom in dienst trad bij de firma Bolsenbroek te Bloemendaal, waar hij tot 1947 werkzaam bleef. Op 25 november zelf zal de familie Da velaar dus uitstedig zijn, maar op zater dagmiddag 23 november recipieert het dia manten echtpaar tussen twee en vier uur in de woning aan de Verbindingsweg 22 to Bloemendaal. Laren. In het Algemeen Cultureel Centrum in Laren, Singer Memorial Foun dation, wordt woensdag 20 november de t'lm „La Strada" vertoond. Zaterdag 23 november treedt Toon Hermans er op in zijn éénmansshow. Onlangs heeft de n.v. carrosseriefabriek Verheul in Waddinxveen de eerste van een serie van vierentwintig stadsbussen voor de N.Z.H.V.M. in Haarlem afgeleverd. Deze bussen die behoren tot de 5500-serie en die de nummers 5569 tot 5592 zullen krij gen wijken in zoverre van de modellen van de vorige groep af dat de wagens thans voorzien zijn van een gebogen voorruit en een moderne t.l.-verlichting. Voor het overige hebben de bussen die in de stads dienst zullen worden ingelegd, geen wijzi ging ondergaan. De hoofdbrandmeester van de Haarlem se brandweer de heer P. B. Kerkhoff heeft maandagavond in de brandweerka zerne afscheid genomen van het korps en tijdens deze bijeenkomst zijn ook de heren J. Krug en D. Oudhuizen onderscheiden met de medaille van de Koninklijke Ne derlandse Brandweervereniging ter gele genheid van hun zilveren jubileum als vrijwilliger. Het korps stond in de garage opgesteld en burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers heeft het drietal toegesproken, nadat commandant G. J. Stap hem welkom had geheten. De burgemeester herinnerde er aan, dat er ieder jaar een bijeenkomst wordt gehouden om jubilarissen te nuldigen, zo dat de ene bijeenkomst op de andere lijkt, zij het dan dat het steeds andere brand weerlieden betreft. Toch acht hij de hul digingen van belang en gaarne bezoekt hij ze. De heren Krug en Oudhuizen heb ben vijfentwintig jaar hun brandweer plichten vervuld. In die tijd vormden zij met anderen een team. Voor hun arbeid zegde spreker hun dank en hij wenste beiden een goede toekomst. Ook richtte hij zich tot hoofdbrandweermeester P. B. Kerkhoff, die na ruim vijfenveertig jaar hckorps gediend te hebben afscheid neemt. Dikwijls ïeeft hij met hem samen gewerkt, onder meer bij de opbouw van de brandweer. De burgemeester dankte ook de heer Kerkhoff. Vervolgens speldde de heer Stap d e he ren Krug en Oudheusden de medaille voor vijfentwintigjarige trouwe dienst op en de heer Kerkhoff ontving een onder scheiding met oorkonde voor vijfenveertig- I jarige trouwe dienst. Tot besluit volgde een gezellig samen zijn voor de leden van het brandweer- korps. Met ingang van 1 december is benoemd tot hoofbrandmeester de heer J. C. Cra mer. Onder de titel „Kleuren, hun taal en Karakter" heeft de hee: W. Maschaupt uit Wassenaar maandagavond in de Bea- trixkleuterschool in Oud-Schoten een le zing gehouden voor leden van de groep Noord van de afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Binnens- of buitenshuis is de toepassing van kleuren vaak van beslissende beteke nis voor het antwoord op de %lraag of de omgeving ons weldadig aandoet dan wel een minder plezierige indruk op ons maakt. Kleuren kunnen de gemoedsge steldheid ook in gunstige of ongunstige zin beïnvloeden. Feestvreugde en kleu ren zijn niet van elkaar los te maken. Zijn het overdag de kleurige slingers, mutsen en confetti die de feeststemming moeten onderstrepen, des avonds komen Ben gaals vuur en vuurwerk met felle op wekkende kleuren. Reeds in de vroegste tijden heeft men door gezicht en overige lichaamsdelen te beschilderen de functie van kleuren en hun doel bij feestelijke ge legenheden onderkent. Kleuren kunnen ieder voor zich een bepaalde gemoedstoe stand opwekken. Groen bijvoorbeeld geeft rust en laat de mens zo als hij is. Vandaar dat groen de uitge zochte kleur is voor bestuurstafels, bil jartlakens en de tafel van de rechtbank. Groen is ook het symbool van de veilig heid en de vegetatie. Rood daarentegen stimuleert en activeert en is de kleur van de hartstocht, revolutie, opstand en lief de. In een overwegend rode omgeving is het echter op de duur onmogelijk lang te verblijven en rustig te werken. Om het euvel van de te lange gesprekken in de telefooncellen te voorkomen heeft men in Amerika een geslaagde proef genomen met telefooncellen die aan de binnenzijde fel rood waren geschilderd. Het bleek dat men daarin niet langer verbleef dan strikt noodzakelijk was. In de moderne interieurkunst neemt de kleurenpsychologie dan ook een belang rijke plaats in. In fabrieken en kantoren past men hoe langer hoe meer zogenaam de functionele kleuren toe. Aan de avond verleende mevrouw Hool- werff-Drost medewerking die enige ge dichten voordroeg, waarbij zij zich aan de piano begeleidde. Ondanks het gure weer was de belang stelling voor de nieuwe revue van het Vijfhuizense toneel- en revuegezelschap „Adamson," groot. Deze draagt tot titel „Ahoi!Passagieren!" De première vond plaats in het Gymnastiekgebouw aan de Spieringweg te Vijfhuizen. Het werd een programma, dat door de twintig medespelenden met vaart en élan op de planken werd gebracht. Nu eens wer den de aanwezigen in een romantische sfeer gebracht, dan weer werd met veel succes het publiek aan het scha teren gebracht. Verder was er goede de clamatie en werden op goede wijze enke le leuke, pakkende liedjes gezongen. Als conferencier trad de leider van het ge- gezelschap, Adam Dolieslager, op. Toen na de voorstelling alle medewer kenden nog eens voor het voetlicht wer den gehaald, werden zij door de zaal enthousiast en langdurig toegejuicht. De verlichting was in handen van Tom Blom; Herman Bosma verzorgde de dé cors. Na afloop bleef men nog geruime tijd nagenieten van deze gezellige avond, bij muziek van „The Cocktails." De Hillegomse damclub bleek niet opge wassen tegen de sterke ploeg van Bever wijk. Wel wisten de Hillegommers zich aanvankelijk goed te weren, maar in de moeilijke eindspelen toonden de Beverwij- kers zich iets sterker. De uitslag 812 in het voordeel van Beverwijk mag voor de Hillegommers als een eervolle nederlaag worden gezien. Voor woensdag staat een wedstrijd op het programma tegen „Sportief" uit IJmui- den. De wedstrijd begint en kwart voor acht in het K.A.B.-gebouw te Hillegom. Maandagmiddag is onder grote belang stelling van vertegenwoordigers uit de Horeca-bedrijven in paviljoen Kiefer aan de Noordboulevard in Zandvoort het roe rende goed in dit paviljoen geveild. Over het algemeen werden voor de inventaris flinke prijzen geboden, zodat de totaal opbrengst steeg boven de verwachtingen. Nu het gebouw leeg is, zal met de sloop worden begonnen, want nog dit jaar mag aan de Boulevard niets meer herinneren aan dit „nood-paviljoen", dat in de na oorlogse jaren gebouwd werd en zeer in trek was bij badgast en inwoner. Het slopen is noodzakelijk geworden in verband met de flatbouw aan de overzij de van de boulevard. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN LEIDEN, 19 Nov. Aanvoer 262 stuks. Notering: lichte: 1.581.62, zeugen: 1.40 1.45. Handel goed. Enkele prima boven notering. Het Haarlems Bachensemble zal zondag 24 november in de Bakenesserkerk in Haarlem, onder leiding van George Robert, medewerking verlenen aan de avonddienst Uitgevoerd wordt de Cantate 131 van Johann Sebastian Bach „Aus der Tiefe rufe ich, Herr. zu Dir". Voorganger in deze dienst is ds. J. Bronsgeest. Utrecht. Kandidaatsexamen Franse taal- en letterkunde: mej. H. Kruidering, Arnhem. Die renartsexamen: F. M. Willems, Eede (Zeeland). Semi-artsexamen: mej. Ch. W. Angkuw, Utrecht: mevr. J. C. Nuboer-v. d. Feltz, De Bilt. Arts examen: F. B. Bronkhorst, Utrecht; H. A. C. Kamphuisen, Amsterdam; J. D. de Lange, Nij megen; P. Stoutenbeek, Utrecht. Tandartsexa men: M. Ellendt, Utrecht; A. Sorgedrager, Vlis- singen; F. Veenemans, Eindhoven. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer A. W. Noltes te Utrecht. B. en W. van Haarlem hebben reeds een beroep gedaan op het rijk ter verkrijging van een aandeel uit de Nationale Woning bouwlening teneinde de kosten, die betrek king hebben op het verwerven en bouw rijp maken van de nodige gronden in „Schalkwijk" te kunnen financieren. Dit delen B. en W. van Haarlem mee in antwoord op de schriftelijke vragen, die het Haarlemse gemeenteraadslid, de heer D. A. J. Spek, op 22 oktober heeft gesteld naar aanleiding van de financie ring van de woningwetbouw. Voorts kan het college niet zonder meer bevestigen, dat door de nieuwe regeling van de financiering van de woningwet bouw het voor 1958 geplande aantal wo ningwetwoningen in een vlot tempo zal worden gerealiseerd. Zelfs in het geval, da.t grondvoorschotten zulleiï worden ver kregen, hetgeen naar de mening van B. en W. wel verwacht mag worden, zullen deze niet toereikend zijn om alle kosten van grondwerving en bouwrijp maken te financieren. Verder zeggen B. en W., dat de rijks voorschotten voor grondverwerving pas kunnen worden verkregen nadat deze kos ten voor de grond zijn gemaakt, zodat de gemeente genoodzaakt is in eerste instan tie een en ander zelf te financieren. Het is daarbij niet uitgesloten, dat er een lang tijdvak ligt tussen de betaling der In de beide afdelingen van de damcom petitie hoofdklasse van Noordholland zijn de beslissingen gevallen. In afdeling A be reikte Gezellig Samenzijn I, Amsterdam door een 166 overwinning op Jozef Blan kelaar II ongeslagen de eerste plaats in zijn groep. DSTO. eveneens Amsterdam, eindigde door de nederlaag van Jozef Blankenaar II definitief op de tweede plaats en is dus gerechtigd in de finale uit te komen. De eintstand in afdeling A luidt: Gezellig Samenzijn 7 7 0 0 14 10040 DSTO 7 5 0 2 10 70—70 Jozef Blankenaar II 7 4 1 2 9 78—62 Het Oosten 7 4 0 3 8 73—67 St. Canisius 7 1 2 4 4 7169 St. Bavo 7 1 2 4 4 59—81 Oostzaan 7 1 2 4 4 5981 DCG 7 1 1 5 3 60—80 Het tiental van DCG, dat dit jaar wel bijzonder ongelukkig" heeft gespeeld, de gradeert naar de eerste klasse. De Haar lemse vereniging „Het Oosten", in 1956 ge promoveerd, behaalde ondanks een slecht begin, toch nog een eervolle vierde plaats. Het Heemsteedse St. Bavo stelde enigszins teleur en ontkwam slechts op het nippertje aan degradatie. In afdeling B werd nog gespeeld Gezel lig Samenzijn IICDA, welke ontmoeting in een 1010 gelijk spel eindigde. Bij het uitspelen van de hangpartijen uit de wed strijd HDCDWW werd een 99 uitslag bereikt. Wegens het niet opkomen van een der spelers van DWW eiste HDC de laatste partij on. zodat de einduitslag 119 in het voordeel van HDC werd. De eindstand in deze afdeling luidt nu: 7 7 0 0 14 104—36 7 6 0 1 12 83—57 7 4 0 3 Jozef Blankenaar I DCIJ DWW 7 4 0 3 8 65—75 HDC 7 3 1 3 7 71—69 DDD 7 2 2 3 6 67—73 CDA 7 1 3 3 5 62—78 Gezellig Samenzijn II 7 1 2 4 4 6179 Den Helder 7 0 0 7 0 47—93 Jozef Blankenaar, Amsterdam en DCIJ IJmuiden, zullen met de nummers 1 en 2 van afdeling A in de finale uitkomen. Woensdag 20 november zal in IJmuiden de ontmoeting DCIJJozef Blankenaar reeds plaatsvinden. Damclub Den Helder moet na een twee jarig verblijf in de hoofdklasse volgend jaar weer in de eerste klasse uitkomen. De Haarlemse damclub wist zich slechts met moeite tot de vierde plaats op te wer ken, waarbij wij niet mogen vergeten dat de HDC met pech te kampen heeft gehad. kosten en het ter beschikking komen van het rijksvoorschot. Bovendien moet er rekening mee wor den gehouden, dat van een uitbreidings plan slechts een deel van de grondkosten ten laste van de woningwetwoningen komt. Het resterende deel voor particuliere bouw, bebouwing van bijzondere aard, plantsoenen e.d. blijft, hetzij voorlopig, hetzij definitief ten laste van de gemeente. Op de vragen, die de heer Spek heeft gesteld naar aanleiding van de invloed van de nieuwe regeling op de woningbouw in de particuliere sector hebben B. en W. nog niet geantwoord. 99 (Van onze correspondent) IERSEKE Er heerst in Zeeland grote opschudding onder degenen, die betrokken zijn bjj de oester- en mosselcultuur naar aanleiding van de grote ommezwaai, die een zestal leden van de zogenaamde „com missie van dertien", de commissie tot be hartiging van de belangen der oester- en mosselcultuur en aanverwante bedrijven in Zeeland, eigenmachtig en zonder rugge spraak met de andere leden hebben geno men op de laatste dag van de behandeling van de Deltawet in de Tweede Kamer. Van voorstanders tot behoud van de beide be langrijke cultures en dus tegenstanders van de dichting van de zeegaten een stand punt, dat zij jarenlang met kracht hebben verdedigd ontpopten zij zich plotseling tot voorstanders van een algemene schade vergoeding, hetgeen inhoudt, dat zij de oester- en mosselcultuur opgeven en ook geen interesse meer hebben voor de belangrijke onderzoekingen, welke aan de gang zijn om beide cultures eventueel naar de Grevelingen over te brengen. Vooral op Schouwen heeft dit een storm van verontwaardiging ontketend en reeds hebben de talrijke mosselvissers en de enkele oesterkwekers, die Schouwen-Dui- veland telt, zich van de commissie van dertien afgekeerd en hun belangen, die zij zij door het optreden van de commissie niet goed behartigd meer achten, gesteld onder de hoede van de Vereniging tot Be vordering der Zeeuwse Visserij belangen (Zevibel). Voor hen bestaat de commissie van dertien niet meer. De handelwijze van een aantal leden van de commissie van dertien achten zij ook volkomen onjuist tegenover de vele auto riteiten, die zich tot het uiterste hebben ingespannen om enig uitzicht tot behoud van de typisch Zeeuwse cultuur te verkrij gen en tegenover de commissie van der tien, welke op dat moment geen besluit in deze richting had genomen. Aan Zevibel wordt verzocht de belangen, welke de ver eniging heeft voor te staan bij de uitvoe ring van het Deltaplan, te beharti gen bij de door het provinciaal bestuur daartoe in te stellen commissie en daarbij aan te dringen op volledige tenuitvoer brenging van de proeven in de Zandkreek. Commissie wil nu cultuur opheffen De commissie van dertien heeft in de vier jaren van haar bestaan niets onbeproefd gelaten om de oester- en mosselcultuur te behouden. Daarom treft deze plotselinge en geheel onverwachte ommezwaai des te meer. Men ziet hierin het drijven van een minderheid van grote oesterkwekers en exporteurs te Ierseke, die, zo zegt men, enkel oog hebben voor hun eigen belangen en een integrale schadevergoeding wel zo gunstig achten dat zij daaraan hun bedrijf (maar ook dat van de kleine oestorkwe- kers) willen opofferen. (Van een onzer redacteuren) „De ware vrienden van de Arabieren zijn niet de Amerikanen of de Russen, maar de Joden in Israel. Dit vrucht bare land kan een bron van geluk zijn voor miljoenen in het Nabije Oosten en wil dat ook zijn, omdat niemand meer belang heeft bij het herstel van rust en vrede in deze gebieden dan juist de Joden. Dat het de Arabieren goed gaat, is immers ook een levens belang voor de Joodse staat. Je kunt immers geen paleis opbouwen in een achterbuurt, dan gooien de jongens de ramen in. Daarom willen de Joden alles doen om de conflicten in Pa lestina op te lossen en tot vreedzame samenwerking met hun naburen te komen. Ondanks alles zijn de Israëli ërs pro-Arabisch en alleen al uit eigen belang de enige vrienden van de Arabieren". Dit was de kern van de rede, die de auteur en jurist mr. Abel Herzberg in de grote zaal van Bellevue in Amsterdam hield voor enkele honderden Joodse land genoten, daar samengekomen ter herden king van de tiende verjaardag van het UNO-besluit tot het herstel van de Joodse staat. Mr. Herzberg sprak inplaats van de burgemeester van Jeruzalem, de heer Gershon Agron die uit Zürich naa* Am sterdam zou komen om de herdenkingsrede op deze bijeenkomst uit te spreken, maar wiens vliegtuig wegens mist naar Parijs had moeten uitwijken. Daar had de heer Agron vele uren gewacht, of het weer in Nederland nog zou opklaren, hetgeen ech ter niet geschiedde. Hij hoopt nu vandaag de reis voort te zetten om vanavond een dergelijke herdenkingsbijeenkomst in de rolzaal in Den Haag te leiden. Mr Herzberg was het overigens wel toe vertrouwd. deze spreker a l'improviste en „als een soort onvrijwillige loco-burge meester van Jeruzalem" te vervangen. Hij herinnerde in de eerste plaats aan de Bal- four-verklaring van veertig jaar geleden, een belofte aan de Joden, waarvan nooit iets terecht gekomen is. Ook toen in 1948 de UNO eindelijk het besluit nam, al thans iets van deze beloften alsnog te rea liseren, hebben de Joden in feite aan het kortste eind getrokken, want de verdeling van Palestina in een Arabische en een Joodse staat betekende in feite een offer De beide Heemsteedse afdelingen van de Katholieke Volks Partij hebben voor maandag 25 november een openbare ver gadering uitgeschreven, welke wordt ge houden in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg. Hiervoor zal prof. mr. C. P. M. Romme uit Bloemendaal een spreekbeurt komen vervullen. Tijdens de pauze kunnen schriftelijke vragen worden ingediend, die daarna door de spreker zullen worden beantwoord. van de zijde der Joden, terwijl ook de basis waarop de staat Israel gegrondvest moest worden, een uiterst malle en pre caire was. Aan vijanden heeft het ons daar ginds niet ontbroken, zei mr. Herzberg, en aan pogingen, om ons de hals af te snijden, al evenmin. Toch hebben wij uit een stuk woestijn in die tien jaar een vruchtbaar land geschapen, terwijl ook de mensen zelf, de burgers van het nieuwe Israel, een on mogelijk geachte metamorfose doormaak ten. De Joden hadden altijd de naam, dat zij niet landbouwen konden, niet vechten en geen ambachten uitoefenen. Misschien was dat ook wel zo, maar wij hebben dat alles geleerd uit harde noodzaak. Nie mand had ooit gehoord van een Toodse oorlogsvloot, laat staan een Joodse admi raal, maar toen wij een zeemacht nodig hadden om onze kust te beschermen, toen kwam die er. Ik herinner me een door Israel aangekocht oud korvet, dat volgens alle deskundigen niet meer zeewaardig was en onmogelijk varen kon. Ook de kapitein, die wij erop zetten, kon niet varen, de ma trozen niet en eigenlijk niemand aan boord. Maar het voer, omdat het moest. Geen romantische droom Zo is het ook gegaan met Israels finan ciën en economie: zij hebben het gerooid, omdat er geen deskundigen waren Als minister Hofstra in Israel minister van Financiën was geweest, dan was hij aan het rekenen geslagen en dan zou Mj ge zegd hebben, van de ontginning van de Negev bijvoorbeeld: „Jongens, dal kan niet" En op papier kon het ook niet. maar de Israëliërs déden het, omdat zij geen keus hadden. „Dit volk", aldus mr Herzberg, „heeft be wezen, dat het onmogelijke mogelijk wordt, als de wil er is en iedereen beheerst wordt door een geest van geestdriftige solidari teit. Die wil en die solidariteit zijn er en daaruit is de Joodse staat opgebouwd. De Joden hebben de verbondenheid mei het oude land herontdekt en die verbonden heid, geen romantische droom, maar een stuk geestelijke realiteit, heeft het wonder van de metamorfose bewerkstelligd". Dr. R. Eysink, lid van de Provinciale Staten van Zuidholland sprak over zijn indrukken, opgedaan in de tijd die hij als UNO-expert in Israel doorbracht. „Mijn taak was", aldus deze spreker, „de Israeli's onderricht te geven in de wetenschap der menselijke verhoudingen, maar al spoe dig bleek mij, dat deze mensen het in de praktijk der human relations verder ge bracht hebben dan welk ander volk ook. Hun werklust, hun saamhorigheidsgevoel en hun bereidheid om elke dag opnieuw offers te brengen tot zelfs het hoogste offer van hun leven toe voor de ge meenschappelijke zaak, geven blijk van een geestesgesteldheid die andere volken bijvoorbeeld ons eigen volk ten tijde van de stormramp maar bij hoge uit zondering kunnen opbrengen". Het was daarom, dat de heer Eysink een fervente voorvechter van de Zionistische idealen geworden was. Na de pauze werden films vertoond over de opbouw van de Joodse staat en over de toeristische betekenis van Israel. De zes leden van de commissie hebben plotseling geen vertrouwen in een gun stige uitslag van de belangrijke proeven, die op het ogenblik in het laboratorium te Wemeldinge onder leiding van de grote deskundige op het gebied van de schelp dierencultuur, dr. P. Korringa, worden genomen en die voortzetting van deze proe ven in een gedeelte van de Zandkreek be ogen, zulks om na te faan of er een rede lijke kans van slagen is om de oestercul tuur, met medewerking van rijkswater staat, te verplaatsen naar de Grevelingen. Men is er reeds in geslaagd kunstmatig oestei-broed te kweken, een eerste vereiste om de proeven te kunnen voortzetten. De grote oesterkwekers en exporteurs in Ierseke mogen dan heil zien in opheffing van de cultures en het aanvaarden van een integrale schadevergoeding, de klei nen in dit bedrijf en dat zijn er heel veel zien in een dergelijke schadevergoeding, die bijvoorbeeld zou worden berekend over de winsten van de afgelopen tien ja ren, zeker geen heil. Een eventuele ver plaatsing naar de Grevelingen opent wel licht voor hen juist meer perspectieven voor uitbouw van hun bedrijf, terwijl juist de groten van een verplaatsing een belangrijk verlies aan invloed, waarover zij thans beschikken, verwachten Een ver plaatsing van de oestercultuur naar de Grevelingen met Bruinisse als centrum zou die van Ierseke ook niet liggen. Dat is een niet aangevoerd argument dat ach ter de schermen echter wel degelijk een rol blijkt te spelen. Vanmorgen zijn de leden van de Provin ciale Staten van Noordholland voor de tweede gewone zitting van 1957 in het gebouw der Provinciale Griffie aan de Dreef bijeengekomen. De voorzitter, de Commissaris der Koningin, dr. M. J. Prin sen, heette de griffier, mr. G. W. van Dokkum, welkom, die voor het eerst als griffier in de vergadering der Provinciale Staten optrad. Besloten werd een brief van het Provin ciaal Drankweercomité in Noordholland, met het verzoek te bevorderen, dat door het provinciaal bestuur een commissie voor advies en overleg inzake aangelegenheden, betrekking hebbende op het alcoholvraag stuk, in het leven zal worden geroepen, in handen te stellen van Gedeputeerde Sta ten voor het uitbrengen van pre-advies. Benoemd werd tot lid van de commissie van bestuur der Provinciale Ziekenhuizen de heer H. Nolet, tot leden van de Raad van toezicht op de provinciale bedrijven de heren ir. G. H. Rietveld en W. L. Beynes; tot leden van de algemene commissie van onderwijszaken de heren J. Rozeman en L. C. Carstens en tot leden van de commis sie uit de staten tot onderzoek van de rekening der inkomsten en uitgaven de heren Kooy, Lens, Schippers en Vorstman. Op mr. Proper werden negen stemmen uit gebracht. De vergadering werd verdaagd tot 28 januari. Dan zullen de begrotingen be handeld worden. NEW YORK (Reuter) De Nederlandse UNO-afgevaardigde G. J. N. M. Ruygers heeft in de economische commissie van de UNO-Assemblee aangedrongen op de in stelling van een speciaal fonds voor lenin gen en schenkingen aan minderontwikkel- de gebieden. De Nederlander zei, dat een dergelijk fonds wel niet aan alle behoef ten van deze landen tegemoet zou komen, maar dat het een stap in de goede richting zou zijn. Nederland is een van de elf landen die een resolutie hebben ingediend waarin een instelling van een bijzonder fonds wordt verzocht, dat gevormd zou moeten worden door vrijwillige bijdragen van regeringen en particuliere instellingen en zou in ja nuari 1960 moeten functioneren. De Ver enigde Staten hebben in een ontwerp resolutie bovendien een fonds voorgesteld voor speciale projecten. (AFP) De politieke commissie heeft een resolutie goedgekeurd waarin op Noord-Korea en communistisch China een beroep wordt gedaan mee te werken aan vereniging van Noord- en Zuid-Korea door aanvaarding van de door de UNO goedgekeurde beginselen. De stemverhou ding was 53 voor, negen tegen en vijftien onthoudingen. De Amerikaanse vertegenwoordiger heeft tijdens het debat de communisten ervan beschuldigd, dat zij het militaire potentieel van Noord-Korea versterkt hebben. Daar om zal het UNO-opperbevel maatregelen nemen om de defensieve positie in Zuid- Korea te versterken, zo zei hij. (Reuter) De ninister van landsverde diging van India, K-risjna Menon, heeft bij de voortzetting van het debat over Kasj mir in de Veiligheidsraad, verklaard dat zijn land „volkomen gekant" is tegen het door de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Australië, Columbia en de Philppijnen gedane voorstel, een vertegenwoordiger van de raad een regeling van het geschil tussen India en Pakistan op te dragen. Pakistan heeft zich voor dit plan uitge sproken. Menon richtte felle beschuldigin gen tot Groot-Brittannië, maar hij verzocht zijn scherpste opmerkingen uit de notu len te schrappen, nadat de voorzitter, dr. Jawad (Irak) hem tot de orde geroepen had, toen hij de wens uitsprak, dat de Brit Sir Pierson Dixon naar hem zou luis teren, zoals hij altijd luisterde naar diens „vervelende toespraken". Later verklaar de Menon, dat Sir Pierson „zeer belang wekkende redevoeringen" hield en „een van de vriendelijkste heren uit de zaal" was. (Reuter) Vertegenwoordigers van de regering van Frankrijk en Togoland heb ben de beheerschapscommissie medege deeld, een voorstel te kunnen aanvaarden volgens hetwelk de toekomst van Frans Togoland in handen gelaten zal worden van een nieuwe volgend jaar in Togoland te kiezen wetgevende vergadering. Het voorstel daartoe is door vijf landen inge diend. Volgens dit voorstel zou de nieuwe wetgevende vergadering van Togoland in overleg met Frankrijk voorstellen moeten doen ter bereiking van de doelen van het beheerschapsstelsel.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7