Weer weer Davitamon IO weerstmt Groen &Co X K I, II Vier jaar geëist tegen twee broers REKENING r NO-IRON SHIRTS Woningzoekenden voor totaal honderdduizend gulden opgelicht ojfaem aeefjt U R B A C H 17 „Bouw uw eigen huis Italiaanse stoffenverkopers in Den Haag gepakt Minister Helders op Curacao aangekomen Eisenhower zou India niet teveel willen lenen ».v; WWmm lito Rapport over het aanbestedingsstelsel Commissie wil afschaffing van afspraken en opzetjes Centrale Verwarming Pow-R-Matlc Oliebranders Ontvluchte inbreker aangehouden Ir. Van Lissa Nessel is lid van de K.V.P. geworden Koe opende nieuwe melkfabriek Ollenhauer tevreden over gesprek met Adenauer Brug bij Brienenoord wordt de langste van ons land Veroorzaker van dodelijk ongeluk berecht Nieuw type schip kan ruim 160 auto's vervoeren Brits schip werd door ontploffing geteisterd met dubbel leven l Interparlementaire Benelux- raad bijeen in Brussel Ontwerp der economische unie in discussie Vis vitalis voor het Artis-aquarium VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 Bouw uw eigen huis in een gemeente naar keuze, met 1000— contant en de rest OP gemakkelijke voorwaarden." Deze advertentie bracht vorig jaar honderden nen van woningzoekenden uit het hele land in beweging. Men moest schrijven niar de n.v. Bouw- en Aannemings maatschappij gebr. Verhoeven in Den Haag. Prompt ontving men dan een brief terug, waarin de reflectanten werd voor prekend dat zij met een contante beta ling van 1000.— en later nog eens 1000.„bij de eerste steenlegging", een huis van 16.000.konden laten bouwen met rijksbouwpremie. Bij de brief waren fraaie tekeningen van huizen ingesloten. „Kom eens bij ons .aten," besloot dit veelbelovende epis tel met het gevolg dat honderden woning zoekenden naar Den Haag kwamen om „an de directie van de bouwmaatschap pij nadere bijzonderheden te vernemen. In tenminste honderd gevallen kwam in derdaad een contract tot stand, waarbij de gegadigden allen 1000.betaalden. Zij deden dit nadat hun uitdrukkelijk was toegezegd dat de n.v. voor alles, ook voor aankoop van grond, zou zorg dragen. De contracten waren zo opgesteld, dat men er inderdaad uit lezen kon, dat de n.v. ook voor de grond zou zorgen. Maar een juridisch geschoolde lezer kon er even goed het tegenovergestelde uit opmaken. Maar dat zou pas veel later blijken. Na dat het contract was afgesloten en de duizend gulden waren betaald, liet de n.v'. nooit meer iets van zich horen. De contractanten informeerden na verloop van tijd hoe ver de voorbereidingen voor de bouw waren gevorderd. Tot hun ont steltenis kregen zij dan ten antwoord, dat zij zelf voor grond moesten zorgen. Pas dan kon er gebouwd worden. Tegenover de contractanten ontkenden de „bouwers" met het contract in de hand dat de n.v. zou hebben toege- jd, voor de grond te zorgen. En de wo ningzoekenden, die probeerden te redden wat er te redden viel, merkten al gauw dat het voor hen als particulier onmoge lijk was grond los te krijgen van gemeen telijke instanties. Aangifte bij de Justitie volgde toen. De beide broers V., die sa men alle aandelen van de n.v. bezaten, werden gearresteerd. Zij bleken goede be kenden van de Haagse Justitie te zijn en waren beiden al eerder veroordeeld we gens soortgelijke oplichtingen ten nadele van woningzoekenden. Thans hadden de gebroeders en hun boekhouder zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden. De boekhouder gaf toe, totaal 70 contracten te hebben gesloten. Maar, zo zei hij, aanvankelijk had hij niet geweten dat het hier een zwendelzaak be- Irof. In geen van de 100 gevallen, waarin een contract was afgesloten, bleek ook maar de minste voorbereiding tot het bou wen van huizen te zijn gemaakt. De boek houder kwam er toen ook achter, wat er met het geld gebeurde: de gebroeders V. namen hem namelijk wel eens mee naar Ostende of Zeebrugge, waar zij grote geldbedragen met roulettespelen ver speelden. De officier van Justitie eiste tegen de boekhouder een gevangenisstraf van tien maanden. De beide broers, 48 en 44 jaar, ontken- I A HET DC kolenrekening LMULs\C en toch véél warmteoveral. Oók bij de ramen, óók in de verste hoeken en vooral warmte langs de vloer. Dus: Altijd behagelijk warme voeten. Dat is niet mogelijk, denkt U? Dat is best mogelijk! De Davo-Brandaris en de Davo- Tarakan haarden zijn ge maakt voor voordelig stoken. Alléén Davo heeft de ver nuftige VINDING: Het ge patenteerde, fijnmazige, zui- nigheidsrooster. Zo hebben duizenden Davo bezitters een kapitaal aan |/f|l fM kunnen besparen. lvULE.ll Duizenden anderen bezuinig den wél, waarom U nog niet? Vraag dus naar de Davo- Brandaris voor kolen of naar de Davo-Tarakan voor olie. Brandstof sparen ze allebei. Als Uw winkelier een goéd adviseur is zal hij U een Davo-haard tonen. Noem hem duidelijk het toverwoord „Davo, neen mijnheer géén andere". En hij kan U pre cies voorrekenen wat de brandstofbesparing is voor Uw eigen woonruimte. Als U dus een lagere kolen- Twee Italianen, die lappen stof voor 'eel te hoge prijzen aan de man trachten te brengen, zijn in Den Haag aangehouden. Iemand die in de Drebbelstraat zijn auto stond te wassen, zag plotseling een grote wagen stoppen. Er kwamen twee man nen uit, die hem vertelden dat zij bij het Amerikaanse leger in Duitsland werkten, met verlof in Nederland waren en nu door omstandigheden onvoldoende geld hadden om terug te keren. Zij zouden ge- !'od zijn, als iemand een lap prima stof, die zij bij zich hadden voor een zacht prijsje wilde kopen. De Hagenaar geloof de dit verhaal en kocht de lap stof voor honderd gulden. Hij ging ermee naar zijn kleermaker, die constateerde dat er maar zeer krap een costuum uit zou gaan en dat de stof bovendien het maakloon niet waard zou zijn. De gedupeerde ging daarop naar de politie en daar hij het buitenlandse nu- 'mer van de-auto kon opgeven, werden de Italianen enkele uren later in Schevenin- pn gepakt. Later kwam nog een aangif te binnen van een dei-gelijke oplichting, eveneens gepleegd in Den Haag. den de hun ten laste gelegde oplichtingen. Zij hielden vol, dat zij tegenover de re flectanten nimmer hadden doen voorko men alsof de n.v. voor grond zou zor gen. Hun verklaringen werden echter ont zenuwd door de talrijke getuigen, ook door de boekhouder, die eveneens als getuige a charge werd verhoord. In zijn requisitoir tegen hen zei de officier van Justitie: „Juist op woning- gebied kan zo worden gezwendeld, omdat iedereen er tegenwoordig alles voor over heeft om een eigen huis te krijgen. De verdachten hebben de wantoestanden op woninggebied op schandelijke wijze uitge buit. Zij zijn parasieten op de woning nood," aldus de officier, die tegen ieder der verdachten wegens meermalen ge pleegde oplichting de maximumstraf hier voor, vier jaar gevangenisstraf, eiste. Over 14 dagen zal de rechtbank uitspraak doen. ADVERTENTIE ponds-verpakking 6 l 1.20 AUUnXErtttUilQ H.V. uidïmucht» - trann» woensdagavond is de minister van Za ken Overzee, mr. G. Ph. Helders, aange komen te Willemstad. Hij zal vrijdagmor gen doorreizen naar Suriname. In beide rijksdelen heeft hij aldus bericht de correspondent van het ANP een zwaar programma af te werken. Woensdagavond heeft mr. Helders al vergaderd met de Antilliaanse ministerraad. WASHINGTON (Reuter). - Te Washing ton verluidt, dat president Eisenhower voorlopig afwijzend heeft beslist op een voorstel van zijn departement van Buiten landse Zaken om de goedkeuring van het Congres te vragen voor een grote lening aan India teneinde dit land te helpen bij de uitvoering van zijn tweede vijf-jaren- plan. Het „State Department" had, na een uitvoerige bestudering van de economische toestand- van India en de wens van dat land om hulp ter waarde van ongeveer zeshonderd miljoen dollar te krijgen, aan bevolen de Indiasche regering, als onder deel van het program voor hulp aan het buitenland, in het komende jaar in ruime mate steun te verlenen. Men verwacht, dat Eisenhower, in plaats van een speciaal verzoek aan het Congres te richten, India een kleinere lening, van mogelijk 150 miljoen dollar, zal toestaan uit reeds toegewezen fondsen. Een woordvoerder van het „State De partment" heeft verklaard, dat de kwestie van de economische hulp aan India nog wordt bestudeerd en dat er, voor zover hij weet, nog geen beslissing is gevallen. ADVERTENTIE HET IDEALE VITAMINE-PREPARAAT FLACONS k 50. 100 EN 500 DRAGÉES ÉÉN DRAGÉE PER DAG IS VOLDOENDE ORGANON - OSS 'h t, >NQj| De Commissie Aanbestedingswezen, die bij de beschikking van 13 november 1953 door de ministers van Economische Zaken en van Wederopbouw en Volks huisvesting is ingesteld, heeft thans een rapport uitgebracht. Het rapport bevat voorstellen tot verbetering of afschaffing van de verschillende meldings-, opzet, en pryscorrectiesystemen, die gebruikelijk zijn in de bouwnijverheid. Deze voorstel len hebben de strekking een contractuele aanbestedingsregeling tot stand te bren gen, waaraan enerzijds de aannemersbon den en anderzijds vertegenwoordiger van de particuliere opdrachtgevers, alsmede de openbare opdrachtgevers medewerken. Een doeltreffende bijdrage tot verbete ring van de verhoudingen in het bouwbe drijf moet naar de mening van de com missie worden gezocht in een regeling, welke de praktijk van vooroverleg en op- zetafspraken onmogelijk maakt. Op de af schaffing van deze praktijk en op de daar toe te treffen voorzieningen hebben de uitvoerig in het rapport opgenomen voor stellen van de commissie betrekking. Vol gens deze voorstellen verplichten de aan nemers zich, geen vooroverleg met ande re aspirant-inschrijvers te plegen over de prijs, waarvoor bij aanbesteding wordt ingeschreven, noch aan ander overleg van overeenkomstige strekking deel te ne men, geen uitkeringen aan derden te doen, en tot inachtneming van een aantal on middellijk met deze verplichtingen samen hangende regelen. Eén daarvan is dat op de inschrijvingssom bij werken tot 10.000.000.een prijscorrectie wordt toegepast overeenkomstig het stelsel van prijscorrectie van de Nederlandse Aanne mers Combinatie, met dien verstande, dat de correctie bij werken groter dan twee miljoen gulden lager zal zijn dan bij de N.A.C.-regeling. Zij geeft de voorkeur aan een contrac tuele in plaats van een door de overheid vast te stellen regeling. Het voordeel van een dergelijke regeling is naar de mening van de commissie, dat de organisaties van betrokkenen vrijwillig de noodzakelijke verplichtingen aanvaarden en zich daarmede voor de effectuering van de maatregelen verantwoordelijk stellen. Een aantrekkelijkheid van de gekozen contractuele vorm boven van overheids wege te treffen maatregelen is voorts, dat een dergelijke regeling, welke voor ver antwoordelijkheid van betrokkenen blijft, aanmerkelijk soepeler is. Niet alleen biedt dit voordelen bij wellicht in de praktijk blijkende tekortkomingen, ook maakt de ze vorm het gemakkelijker de regeling zo nodig op bepaalde onderdelen te differen tiëren. De commissie heeft zich ook de vraag gesteld of niet een regeling in de vrom van een verordening van een op de wet op de P.B.O. gebaseerd bedrijfsli- chaam op haar plaats zou zijn. Naar haar opvatting zal in die richting moeten wor den gestreefd, nadat betere verhoudingen op de bouwmarkt zijn verkregen, zoals met de voorstellen van de commissie wordt beoogd. ADVERTENTIE BLO EMENDAAL TELEFOON 54S55 Een 35-jarige Leidenaar, een goede be kende van de justitie, die in Den Haag door een Leidse rechercheur werd her kend en aangehouden, droeg een costuum en éen ring, die werden ontvreemd bij een inbraak in Den Haag, waarvan de buit totaal een waarde van 6100 had. De Leidse inbreker werd al gezocht se dert 30 juli, toen hij tijdens een transport van Haarlem naar Groningen ontsnapte. De Haarlemse rechtbank had hem tot an derhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld, die hij in Groningen zou moeten uitzitten, samen met een straf van drie jaar, die de Haagse rechtbank hem had opgelegd. Hij gooide bij het transport plotseling een jas over het hoofd van zijn bewaker en nam de benen. ADVERTENTIE Toonaangevend in Damesstoffen Een pracht collectie NIEUWE RUITEN in de meest modieuze kleurstellingen 130 cm br. v.a. ƒ5.95 p.m. Gen. Cronjéslraat 39 - Telefoon 56880 Gisteren is bericht, dat ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel uit de destijds door hem opgerichte Nationale Unie was getreden. De secretaris van de kring 's-Gravenhage van de Katholieke Volkspartij heeft thans medegedeeld dat ir. Van Lissa Nessel toegetreden is tot de K.V.P. Indertijd was hij lid van de inmiddels opgeheven Ka tholieke Nationale Partij, op welker lijst hij in de gemeenteraad van Den Haag werd gekozen. De heer Van Lissa Nessel is wethouder van Wederopbouw in Den Haag. In de flessenhal van de nieuwe melkfa briek van de Verenigde Gooide Melkbedrij- ven aan de Larense weg te Hilversum wachtten gistermiddag tweehonderd ge nodigden gespannen op het moment, dat een eregast de officiële opening van dit modelbedrijf zou verrichten. Toen de deu ren openzwaaiden, kwam er tot ieders verbazing een koe binnen, begeleid door haar 75-jarige eigenaar, een Larense veehouder, op sneeuwwitte klompen, en zijn dochter in Larense dracht. De koe kreeg een met de Hilversumse kleu ren versierde krans om de nek. In tegen woordigheid van de burgemeesters van alle gemeenten in het verzorgingsgebied der nieuwe fabriek haalde hun collega Boot van Hilversum een hefboom over, waardoor de zwarte stippen, die op een reusachtige kaart een dorp of stad in dat gebied aanduidden, veranderden in fles jes melk. Aangespoord door een krachtig proost van hun Hilversumse ambtgenoot, brachten zij met deze ongebruikelijke drank een dronk uit op het nieuwe bedrijf Later in de middag heeft Prins Bern- hard het bedrijf bezichtigd. ADVERTENTIE TWEKA VESTEN Grote Houtstraat 96 Telefoon 12210 Bonn (Reuter,AFP) Bondskanselier A- denauer en de leider der socialistische op positie, Erich Ollenhauer, hebben te Bonn, voor het eerst in twee en een half jaar, een onderhoud gehad, dat was gewijd aan de Westduitse binnen-en buitenlandse po litiek. Ollenhauer verklaarde tegenover verslaggevers dat de beraadslaging zeer bevredigend was verlopen en dat zij, voor al met betrekking tot het buitenlandse po litieke beleid, verhelderend had gewerkt. Onder meer werd gesproken over de mili taire en politieke problemen, die op de aan staande conferentie der Noordatlantische- verdragsorganisatie te Parijs ter sprake zullen komen. De Werkgroep Oeververbinding Rotter dam van het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft een interimrapport be treffende de oeververbinding bij Van Brie nenoord, een eilandje ten zuiden van Rot terdam aan de minister van Verkeer en Waterstaat aangeboden. Volgens dit rap port zal de oeververbinding bij Van Brienenoord bestaan uit een brug, die de langste van Nederland zal worden. Zij is nodig voor de doortrekking van rijksweg 16 van Dordrecht naar Rotterdam over een afstand van zeveneneenhalve kilo meter, welke doortrekking een onderdeel is van de aanleg van een complex van snelverkeerswegen van Rotterdam uit en om de stad heen. De kosten van de brug worden geraamd op 45 miljoen gulden. Op de rijksbegro ting voor 1958 is een bedrag van twee mil joen uitgetrokken voor het begin der werkzaamheden. De totale lengte van brug en toeleidingswegen wordt 1640 me ter, er komt een vaste overspanning van 290 meter met een basculebrug, die een doorvaartbreedte van 50 meter toestaat. De toeleidingswegen tot de brug zullen vierbaanswegen zijn. Op de brug zelf komt een zesbaansweg. Alleen het grote ver keer zal van de toeleidingswegen gebruik maken. Voetgangers, wielrijders en brom fietsers zullen gelijkvloers naar de brug gaan en daar van roltrappen gebruik moe ten maken. Deze brug en de doortrekking van rijks weg 16 vormen een onderdeel van plan nen voor de oplossing van de verkeers problemen van Rotterdam. Het is de be doeling, dat te zijner tijd een net van snel verkeerswegen om de stad komt te liggen en dat verbindingen tot stand worden ge bracht tussen de tegenwoordige wegen, die naar Rotterdam leiden. Voor een deel is men daar al aan bezig, voor een deel moeten de tracé's van de weg nog wor den vastgesteld. Deze plannen vormen een onderdeel van een enorm complex van maatregelen ter oplossing van het pro bleem der Rotterdamse oeververbindingen, een complex van maatregelen zoals tun nelbouw, opruiming van bruggen en an dere obstakels, en wegenaanleg, dat mil- jaren guldens gaat kosten. Een jaar en drie maanden gevangenis- straf met aftrek van voorarrest en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft het gerechtshof te Leeuwarden op gelegd aan de 48-jarige beschuitfabrikant D. S. uit Surhuisterveen. Op 27 spril van dit jaar reed de verdachte, zo luidde de beschuldiging, onder invloed van alcohol met zeer grote snelheid door het dorp Groningen-Opende. Hij reei de 21-jarige wielrijdster A. Nijboer omver die aan haar verwondingen bezweek. De recht bank had verdachte dezelfde vrijheids straf opgelegd, met vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De procureur-ge neraal had. twee jaar met aftrek gevor derd en vijf jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. De Franse spoorwegen zullen voor de dienst tussen Calais of Boulogne en Dover een nieuw type schip voor het vervoer van auto's in de vaart brengen. Het schip, de „Compiègne", kan per dag 164 auto's over het kanaal brengen. NICOSIA (Reuter). Aan boord van het 4.563 ton metende Britse schip „Afri can Prince" heeft zich donderdag kort na vertrek uit een haven op West-Cyprus, een ontploffing voorgedaan. Een der ruimen van het schip liep vol en er ontstond een gat beneden de waterlijn. De Britse tor- pedobootjager „Woodbridge" is naar de „African Prince" gezonden om te helpen met pompen. Er waren geen gewonden of doden te betreuren. ADVERTENTIE Dank zij de vernuftige KANTELMANCHE T en extra AANNAAI BOORD blijft dit Gerzon No-lron Shirt 2 x zo lang schoon en is het met een 2 x zo lange levensduur een praktisch, perfect en voordelig cadeau Wind en stroom brengen het drijfhout tezamen aan de wallekant van het IJ. Overal komt het vandaan. Het valt van kratten, die gelost worden. Schepelin gen werpen het overboord, het drijft tussen de sleepbootjes en dobbert er triest als een beeld van vergan kelijkheid. Van onze correspondent in Brussel) Vandaag en morgen bespreekt de inter parlementaire Beneluxraad, onder voor zitterschap van dr. Frans van Cauwelaert, in de zaal van de Belgische Senaat te Brussel het ontwerpverdrag der economi sche unie Benelux, waarover het Neder landse Kamerlid Sassen (K.V.P.) en de Belg M. A. Pierson (socialist), een uitvoe rig verslag hebben opgesteld namens de commissie voor algemene zaken van de raad. In dit verslag worden aan de drie regeringen vragen gesteld waarop de mi nisters mondeling zullen antwoorden. Over enkele weken zal waarschijnlijk een ministers-conferentie worden gehouden om te beslissen of de teksten van het verdrag, op basis van de adviezen van de interpar lementaire raad, alsnog dienen te worden gewijzigd. De debatten zullen niet in het openbaar worden gehouden, naar verluidt omdat de Luxemburgse regering zich daartegen ver zet. Overigens is de tekst van het ontwerp verdrag in diplomatieke en politieke krin gen en in kringen van het bedrijfsleven reeds bekend. De opmerkingen van de zes commissies, en voornamelijk van de algemene com missie, die het verdrag onderzochten, gaan niet zeer diep. Het verdrag is naar de geest en de vorm in de smaak gevallen van de leden van de commissies. De parlements leden spreken zich uit voor een monetaire unie tussen de drie landen, waardoor Be nelux opnieuw een voorsprong zou krij gen op de voorgenomen Europese Econo mische Gemeenschap, die op Benelux zeker een achterstand heeft van tenminste tien jaar. Het verslag Sassen-Pierson bevat een uitvoerige analyse van de instellingen van Benelux, waarin weinig zal veranderen: het comité van ministers bestaat reeds, evenals het secretariaat-generaal, de raden en de bijzondere commissies. Ter oplossing van geschillen wordt evenwel een college van scheidsrechters opgericht. Er komt geen Benelux-gerechtshof, maar de beide regeringen zullen geschillen, die de vast aangewezen scheidsrechters niet kunnen oplossen, voor het hof van de Europese Economische Gemeenschap of voor het Internationale Gerechtshof in Den Haag kunnen brengen. Kostbare' administraties zullen de Benelux-instellingen niet wor den. Het ziet er naar uit, dat de Benelux- parlementariërs zich vooral bezig zullen houden met de positie van de Benelux in de E.E.G. en Euratoom. De drie landen zullen als een eenheid in de Europese ge meenschap worden opgenomen. Studentengrap Levenskracht is in het Latijn „vis vi talis", een „vis" die nog ontbreekt aan de aquariumcollectie van Artis in Amster dam. Studenten van de oratorische vereni ging Akademeia van de Vrije Universiteit te Amsterdam hebben daarom ter gele genheid van de 32ste verjaardag van hun vereniging aan dr. E. Jacobi, directeur van Artis, de vis vitalis plechtig aange boden. Zij overhandigden dr. Jacobi een jampotje met helder water, waarin de onzichtbare vis volgens hen rondzwom. Dr. Jacobi toonde zich bijzonder getrof fen door dit gebaar. „In het 75-jarig be staan van het aquarium is dit de eerste keer, dat ons de vis vitalis wordt aan geboden. Ik noem dit een uiterst origi neel denkbeeld," zo zei hij. De directeur wilde zijn dank ook op stof felijke wijze tot uitdrukking brengen. „In het wapen van uw oratorische vereni ging heb ik als symbool der wijsheid een uil opgemerkt," zei hij. „Van onze kant dragen wij gaarne bij tot verhoging van uw wijsheid." Daarna trok hij een doek weg en daar stond met de ogen even knipperend tegen het plotselinge licht een prachtige Javaanse visuil, het enige exemplaar, dat Artis bezit. Overeenkomstig de studententraditie werd de uil daarna tot erelid van de vereniging benoemd. „In ons wapen houdt de uil als symbool van de vreugde een glas wijn in zijn rechterpoot," zeiden de studenten. En aangezien de visuil van Ar tis tot dergelijke acrobatiek niet in staat was, plaatste hij een gevuld kristallen glas, dat hij tot slot dr. Jacobi aanbod, naast de kooi.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19