Verbetering ingetreden in economische toestand Australië: Indonesië internationale druk wil liever dan recht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT GELUKKIG HET WEER MORRIS heforet/oc/6is/// Samenwerking tussen Belgische en Nederlandse luchtmacht Opmerkelijke interesse van Russen en hun aanhang Volgend jaar weer overschot op betalingsbalans verwacht Het UNO-debat over Nieuw Guinea „TRESLONG"-HILLEGOM MINISTER ZIJLSTRA: Benzine in maart goedkoper? Verkeersongelukken DIT JAAR: 1053 DODEN Drie doden in het verkeer ik heb TaTtZOyA dekens! Enkele buien Voor FARAPLUIE's Drie bestuurders reden na aanrijdingen door Engels vorstelijk paar in maart naar Nederland Mr. J. We Beyen wordt ambassadeur in Parijs Het woord is aan Goedkope avondtelefoon ter ontlasting van dagdrukte STUURMAN COHEN Brits vrachtschip „Caslon" voer op ladende Zweed 72e JAARGANG No 116 VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 302e JAARGANG No 269 Grote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze Kamerverslaggever) Met tal van cijfers heeft minister Zijlstra gisteravond in de Tweede Kamer aangetoond, dat een onmiskenbare verbetering in de economische ontwikkeling is gekomen. De uitvoer vertoont, als gevolg van de binnenlandse be stedingsbeperking, een verheugende vooruitgang. Maar nadrukkelijk waar schuwde cle minister ertegen, niet te vroeg te constatergn, dat we er nu al zijn. Men moet het herstelproces voldoende tijd laten om de basis té leggen, die het uitgangspunt moet zijn voor nieuwe welvaart. Over de periode juli 1957juli 1958 verwacht de minister van Economische Zaken weer een overschot op de betalings balans van enkele honderden miljoenen, waartoe alleen al bijdraagt, dat er thans geen sprake meer is van speculatieve voorraadvorming, waarmee in 1957 onge veer 700 miljoen gulden was gemoeid. Over het prijsbeleid verklaarde de mi nister, dat hij met de fabrikanten heeft afgesproken, dat daling van de grondstof- fenprijzen naar beneden moet worden doorberekend. Als de huidige ontwikkeling voortgaat, mag in maart een daling van de benzine- en olieprijzen worden verwacht. In antwoord op opmerkingen van de heer Cornelissen (V.V.D.) zei de minister, dat als de te hoge handelsmarges in de detailhan del in radio- en televisietoestellen worden teruggebracht, de ruïneuze prijzenoorlogen op dit gebied wel afgelopen zullen zijn. Losser prijsbeleid? De minister verklaarde zich bereid over leg te plegen of en in hoeverre bepaalde bedrijfstakken kunnen worden losgemaakt van het prijsbeleid door herstel van de vrije concurrentie. Als dat mogelijk is zou niets bem liever zijn, want prysbeheersing houdt altijd een element van verstarring in. Bin nenkort zal hij ook met de middenstand overleg plegen over het prijsbeleid. Spreiding werkgelegenheid In maart van het volgend jaar zal een nieuwe industrialisatienota verschijnen. Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 1053 personen, van wie 203 kinderen. Blijkens C.B.S.-cijfers zijn in 1957 geruime tijd na het plaats hebben der ongevallen overleden ruim vierhonderd personen. Op de Lekdijk onder Amerongen is de 52-jarige G. J. van Eek uit Leersum met zijn bromfiets in botsing gekomen met een auto. Hij overleed ter plaatse. Op de Utrechtseweg in de gemeente D e Bilt ter hoogte van het Van Boetzelaer- park is de 71-jarige melkhandelaar G. Kon bij het oversteken aangereden door een militaire vrachtauto. Hij is onderweg naar het ziekenhuisje Utrecht overleden. In het centrum van B u s s u m is op de kruising Brinklaan-De Genestetlaan de 56-jarige uitvoerder J. Verschuur uit Naar- den op zijn bromfiets, toen hij plotseling van richting veranderde door een motor aangereden, waardoor hij tegen de grond sloeg. De motorrijder, de 20-jarige H. van A. uit Hilversum, kwam eveneens te val len en liep een schedelbasisfractuur op. Nadat beiden naar het Majella-ziekenhuis in Bussum waren vervoerd, is de heer Verschuur aan zijn verwondingen bezwe ken. De toestand van de motorrijder is nog zorgwekkend. ADVERTENTIE VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Wisselende bewolking met en kele buien voornamelijk in de kustprovincies. Normale tempe raturen voor de tijd van het jaar. Matige, tijdelijke krachtige wind tussen noord en west. j Volledige weerrapporten op pagina twee. - - - CGCCxccccoccooccoccccoocccoccooooxxcccccccoooiecco DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Als nieuwtje in het industrialisatiebeleid deelde minister Zijlstra mee, dat voortaan ook gebieden, die geen blijvende werkloos heid hebben, omdat er een voldoend aantal mensen wegtrekt om elders werk te vin den, voor subsidie in aanmerking zullen komen ter aanmoediging van de industria lisatie. Het doel daarvan is om op die manier tot een betere spreiding van de werkgelegenheid te komen. Tot nu toe kregen alleen de zogenaamde ontwikke lingsgebieden met een vaste structuur werkloosheid een industrialisatiesubsidie. Op de vraag van de heer Smallenbroek (A.R.) of het mogelijk is, dat sommige ge meenten in het noorden van ons land gel den krijgen uit de woningbouwlening voor de stichting van industriehallen, antwoord de minister Zijlstra, dat hij dit punt gaarne wil bespreken met zijn ambtgenoten van Binnenlandse Zaken en Financiën. Per soonlijk voelt hij er wel voor, omdat er van zulke hallen een stimulerende wer king uitgaat op de vestiging van indu strieën. ADVERTENTIE en MAROKKAANSE LEDERWAREN KRUISSTRAAT 35 j. GEN CRONiE.STR.35 Er zijn drie verkeersongelukken gebeurd, waarbij de bestuurders van de aanrijdende auto's hun rit zonder omkijken vervolgden. Het betreft hier ongelukken bij Almelo, te Blerick en te Nijmegen. Een der chauffeurs is in arrest, de tweede is men op het spoor, de derde is nog onbekend. Bij het ongeluk even buiten Almelo werd de Haarlemse balletdanseres Ma- ryska Doom gewond; zij kreeg een gebro ken arm en inwendige kneuzingen. Een truck ramde een van de twee busjes, waar in het balletgezelschap Carrasz reisde na dat te Almelo twee uitvoeringen voor middelbare scholieren waren gegeven. Het busje werd zwaar beschadigd. Bij de bot sing werd Maryska Doom uit het voer tuig geslingerd. Zij vertoeft thans in een ziekenhuis te Almelo. De vrachtwagen bestuurder reed na het ongeluk door. De politie weet waar zijn wagen thuis hoort. Bij het ongeval te Blerick was het een arts die doorreed onder invloed van sterke drank, aldus vermoedt de politie, die de man in arrest heeft gesteld. Bij de aan rijding werden twee jongetjes, respectieve lijk 5 en 12 jaar oud ernstig gewond. Een hunner werd tientallen meters door de auto van de arts meegesleurd; de toestand van dit jongetje was enige tijd zelfs levens gevaarlijk. Het derde ongeval gebeurde te Nijmegen. In de Sint Annastraat werd een motor rijder door een blauwe vrachtauto aan gereden en ernstig gewond. De bestuur der van de vrachtauto reed door. De po litie heeft hem nog niet kunnen vinden. Vandaag viert de heer M. H. Kostering te Delft zijn 106e verjaardag. De jarige neemt even zijn correspondentie door. Koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh hebben met ge noegen de uitnodiging van Koningin Julia na en Prins Bernhard aangenomen tot het brengen van een staatsbezoek aan Neder land op 25, 26 en 27 maart 1958. Aldus wordt door het ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld. De regeringscommissaris voor Duitse aangelegenheden, mr. J. W. Beyen, zal binnenkort worden benoemd tot ambas sadeur in Parijs als opvolger van mr. C. G. W. H. baron van Boetzclaer van Oos terhout, die de pensioengerechtigde leef tijd heeft bereikt. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Lamsvacht handschoenen 19.75 Nieuwe Nederlandse film De n.v. Nationale Filmproduktie-Maat- schappij te Utrecht, waarvan de heer S. Barnstijn directeur is, gaat begin volgend jaar „Het dorp aan de rivier" verfilmen. Als regisseur van deze roman van Antoon Coolen is Fons Rademakers geëngageerd. De Vlaamse schrijver Hugo Claus schreef bet scenario. Logan Pearsall Smith: Lach een jongmens niet uit als hij zich aanstelthij probeert slechts het ene gezicht na het andere, om dat van hem zelf te vinden. De bevelhebber der NAVO-strydkrach- ten in Europa, generaal Norstad, heeft gisteren in Brussel met de Belgische minis ter van Defensie, Spinoy, en daarna in Den Haag met minister Staf besprekingen ge voerd over samenwerking van de Belgische en de Nederlandse luchtmacht. Hierover waren tevoren reeds van Nederlandse zijde bepaalde gedachten naar voren gebracht. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: Reeds ongeveer een half jaar geleden heeft minister Staf het initiatief genomen voor besprekingen met België om op het gebied van de luchtmachtsamenwerking in NAVO-verband tot iets veel hechters te komen dan er op het ogenblik bestaat. Wat minister Staf beoogt kan men het beste integratie noemen en niet fusie. Voor die (Van onze correspondent in New York) Een belangrijk vertegenwoordiger van Indonesië bleek donderdag in een particulier gesprek de mening te zijn toegedaan, dat zijn land nog niet ver zekerd is van de vereiste twee-derde meerderheid voor de hangende resolutie, welke aanstuurt op onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië onder auspiciën van de UNO. Intussen is het onwaarschijnlijk, dat deze week het debat tot een einde zal komen. En gedurende het weekeinde zal stellig zowel Indonesië als Nederland alles doen wat mogelijk is om juist zoveel landen aan zijn zijde te krijgen als voor de aanvaarding respectievelijk de verwerping van de resolutie noodzakelijk is. Aan Indonesië wordt het advies gegeven „de kwestie-West-Irian geheel en al te laten schieten". De staat wordt geplaagd door acute eco nomische, administratieve en politieke problemen. Hij verdient sympathie en praktische hulp om die problemen het hoofd te bieden. Maar Westelijk Nieuw Guinea zou alleen maar een last zijn on der de bestaande omstandigheden en een last, die Indonesië momenteel niet op de schouders kan nemen. De belangrijkste functie van deze kwestie in de Indone sische politiek is tot dusverre geweest het volk en de regering af te leiden van hun onmiddellijke en essentiële taken, door een imperialistisch doel te bieden, dat Indo nesië niet met moreel recht na kan streven. Meer dan andere jaren is thans duidelijk geworden, hoezeer de Sovjet-Unie plus de satellieten zich voor deze zaak interes seren. De spreker van de Oekraïne bij voorbeeld, die kennelijk studie voor zijn rede had gemaakt, betoogde ondermeer, dat Nederland moeilijk bezwaar kon ma ken tegpn inlijving van de Papoea's bij Indonesië, aangezien Nederland zelf im mers een anderssprekende bevolkings groep, namelijk de Friezen, in de eigen staat heeft! De vertegenwoordiger van Rusland betrok woensdag reeds de Zuid- Oost-Aziatische verdragsorganisatie bij de kwestie-Nieuw Guinea en donderdag werd dit voorbeeld gevolgd door een Oekraïner, een Witrus en een Albaniër. De verklaring, welke Australië en Ne derland op 6 november hebben afgelegd inzake de toekomst van geheel Nieuw Guinea, wordt door de communisten in verband gebracht met de politiek van ge noemde Z.O.A.V.O. Bovendien heeft ook Indonesië de verdenking geuit dal Austra lië en Nederland samen militaire bedoe lingen met hun gemeenschappelijke ver klaring hebben gehad, hetgeen overigens ten sterkste door Australië wordt ont kend. Nederland zo zeide men van Aus tralische zijde is niet eens lid van de Z.O.A.V.O. Militaire oogmerken zijn aan genoemde verklaring volkomen vreemd. De Russische vertegenwoordiger heeft beweerd dat minister Staf onlangs een be zoek zou hebben gebracht aan de Philip- pijnen, een andere Z.O.A.V.O.-mogend heid. De Philippijnse vertegenwoordiger heeft deze insinuatie donderdag echter categorisch tegengesproken. Banden van Bandung De verklaring, opgesteld in de Bandung- conferentie inzake de kwestie-Nieuw Gui nea, blijkt intussen nog steeds bindende kracht te hebben. Vele landen namelijk, die zich donderdag ten gunste der resolu tie uitspraken, hebben de genoemde confe rentie bijgewoond. De volgende staten hebben donderdag te kennen gegeven vóór de resolutie te zullen stemmen: Tsjecho- De politieke commissie van de UNO tijdens het debat over Nieuw Guinea. Men ziet de Indonesische minister van A. B. Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, bij het uitspreken van zijn rede. Links van hem de Indiase afgevaardigde Sail. Slowakije, Afghanistan, Oekraïne, Malak- ka, Nepal, Bolivia, Joegoslavië, Laos, Wit- rusland en Albanië. Nederland had ge hoopt, dat Malakka zich van stemming zou onthouden, doch ook dit nieuwe UNO-lid schaarde zich ten volle achter de zaak van Indonesië. Nieuw-Zeeland, België en Australië spra ken zich uit ten gunste der Nederlanders, Australië het uitvoerigst. De Australiër moet zijn betoog wel vooral hébben be doeld voor de latijns-Amerikaanse staten, waarvan er sommige uit hoffelijkheid plus een zeker anti-kolonialisme zijn ge neigd Indonesië steun te verlenen. Het is tevens echter een feit, dat de vertegen woordigers dezer landen veelal zeer juri disch zijn georiënteerd en daarom vatbaar zijn voor juridische argumenten. De kern van het betoog van dc Austra liër kan het best worden weergegeven door het volgende citaat: „Is het in over eenstemming met het Handvest der UNO om te weigeren een juridische kwestie te onderwerpen aan de uitspraak van het internationale hof en dan te trachten inter nationale druk uit te oefenen op de tegen stander alsmede bedreigingen te uiten?" Het meest interessant was donderdag wellicht het betoog van de representant van Costa-Rica, die zich er nog niet over uitliet, hoe hij zal stemmen. Verenigd Nieuw Guinea De Costaricaan knoopte aan bij de ge meenschappelijke verklaring van Neder land en Australië, waarin beide landen zich bereid verklaarden geheel Nieuw Guinea voor te bereiden om een beslissing te nemen over eigen lot. Een dergelijke op lossing voor Nieuw Guinea als geheel had kennelijk indruk gemaakt op deze spreker. Hij vroeg zich evenwel af, of het dan niet juister zou zijn, dat Nederland, Australië en Indonesië gezamenlijk onder een voog dijschapssysteem van de UNO, die oplei dingstaak zouden verrichten. De vertegen woordiger van Costa-Rica zou menen, dat bij onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië alle mogelijke oplossingen ter sprake zouden kunnen komen, ook bij voorbeeld de mogelijkheid om de zaak voor het hof te brengen. Tot dusverre wenst Indonesië echter alleen te onderhandelen over overdracht van Nieuw Guinea aan dat land. Zulke onderhandelingen zijn voor Nederland evenwel niet aanvaardbaar. De logische consequentie voor de Costaricaan zou zijn zich tegen onderhandelingen te verklaren, indien de Indonesiërs hun standpunt niet wijzigen. Er gebeuren in de UNO echter ook wel onlogische dingen „Last voor Indonesië" NEW YORK (UP) In een hoofdartikel, dat. vandaag in de New York Herald Tri bune verscheen,, wordt opgemerkt dat de kwestie-Nieuw Guinea absoluut niet ter zake dienend is voor de „vitale en urgen te zorgen van de Indonesische republiek". ADVERTENTIE ADVERTENTIE Zaterdag en zondag THé-, DINER- en SOIRéE-DANSANT Aan de vleugel: Her Heierman. Weekmenu a 6-Cons. Cultivateur, Poulet Garni, Pouding Nesselrode- Zakenlunch a 4Res. 02520 - 5347 Zaterdag 30 nov.: Italiaanse avond. integratie heeft hij trouwens al eerder, ook in NAVO-bijeenkomsten, gepleit. Wanneer het onder meer gaat om coördinatie bij de opleiding voor de- luchtmacht, dan moet men wel bedenken dat zulk een coördina tie alleen dan zin heeft indien de aldus gecoördineerd opgeleide piloten dezelfde soort vliegtuigen zullen gaan besturen. Met andere woorden: het ligt in de bedoe-' ling dat de Nederlandse en de Belgische luchtmacht hetzelfde type vliegtuigen zul len krijgen. Generaal Norstad wist van dit alles reeds lang af. Zelf werkte hij natuurlijk ook verschillende plannen uit en in verband daarmee heeft hij gisteren bezoeken ge bracht aan de Belgische en de Neder landse ministers van Defensie. Minister Staf zal binnenkort weer een ontmoeting met zijn Belgische ambtgenoot hebben. Zeer waarschijnlijk ligt het in de be doeling, zeker van minister Staf, te be vorderen dat op de komende bijeenkomst van de NAVO-ministers, half december te Parijs, de plannen inzake integratie van de luchtmacht, verder gevorderd zullen zijn. Integratie kan heel nuttig zijn, mits dan ook al degenen die daarbij betrokken zijn of daaraan willen meewerken, die integra tie niet alleen op het materieel maar tevens op de gehele organisatie betrekking doen hebben. Anders uitgedrukt: „Wat heeft men", zo hoorde ik van zeer bevoegde zijde met een critische vraag opmerken, „aan integratie met betrekking tot materiaal, indien er geen integratie, dat wil zeggen overeenstemming bestaat wat diensttijd en oefeningstijd aangaat?" Onze correspondent te Brussel meldt nog: Een woordvoerder van het Belgische departement van Defensie heeft verklaard dat er geen sprake is van een directe en volledige integratie van de Belgische en Nederlandse luchtstrijdkrachten. Het plaat sen van de Belgische en Nederlandse lucht eskaders onder één gemeenschappelijk commando zal pas in een tweede fase van een verregaand integratie-plan kunnen worden doorgevoerd. Het plan zal volgens de woordvoerder op heel wat bescheidener schaal beginnen. In de eerste plaats zal de praktische samen werking tussen alle Belgische en Neder landse wapens op zeer grote schaal worden georganiseerd. België beschikt over drie moderne luchtvaartscholen voor piloten. Daar zullen Nederlandse piloten kunnen worden getraind. Deze samenwerking werd reeds besproken bij het jongste bezoek van minister Staf aan België, toen hij met zijn Belgische ambtgenoot Belgische militaire centra bezocht. De samenwerking zal zich nu ook gaan uitbreiden tot de aankoop van materieel en onderdelen, een samenwerking, welke wordt vergemakkelijkt door het feit dat de beide luchtmachten ongeveer over de zelfde typen vliegtuigen beschikken. Te Brussel wordt verder nog opgemerkt, dat de militaire samenwerking tussen Bel gië en Nederland in feite sedert 1948, toen op 10 mei een militair akkoord werd afge sloten, eigenlijk reeds een feit is geweest. Men acht het te Brussel overigens juist, dat generaal Norstad thans die samenwer king wil zien toenemen op grond van de overweging dat een rationalisatie der me thoden tot een doelmatiger gebruik van het materieel moet leiden. De afgevaardigde van Nederland in de politieke commissie van de UNO, de heer Schürmann tijdens het debat over Nieuw Guinea. Op de tweede rij minister Luns. Mogelijkheden worden thans onderzocht De PTT onderzoekt de mogelijkheden om een goedkoop avondtarief voor tele foongesprekken in te voeren. Op deze wyze hoopt men te komen tot een even wichtiger verdeling van de belasting van het telefoonnet, dat op het ogenblik over dag te veel gesprekken moet verwerken. Om dit nieuwe stelsel te kunnen invoe ren zal het echter mogelijk moeten zijn voor de avonduren een aparte registratie van gesprekken te hebben. Dit is technisch niet zo eenvoudig op te lossen. Onderzocht wordt nu hoe voor de dag en de avond een aparte registratie kan worden ver kregen. ADVERTENTIE 1001 ST. NICOIAAS-CADEAUX 1UWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS LONDEN (UP) Bij het binnenvaren van de Theems is hedenmorgen vroeg het Britse vrachtschip „Caslon" van 5.684 ton op het 7.889-ton metende Zweedse schip „Cumulus" gelopen, dat ter hoogte van Greenwich lading aan het innemen was. Door de schok van de botsing werd de „Cumulus" van zijn meerboeien losgesla gen en zijn opgetaste lading dooreen ge schud. Er waren vijf sleepboten voor nodig om beide schepen weer vaneen te krijgen en de „Cumulus" opnieuw vast te leggen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1