ELNA Hoe is de stand morgen? Prof. Oud bepleit hervorming van de Eerste Kamer Onderzoek in Washington naar Amerikaanse defensieprogram Zij zou volgens hem het bedrijfsleven moeten vertegenwoordigen Operette-acteur Victor Colani overleden HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Jury voor toekenning van P. C. Hooftprijs 1957 Raket van Spoetnik I werd maandag niet waargenomen Zondag waren observaties uitstekend en talrijk Nederlandse dank aan Noorwegen Bittere woorden op congres van r.-k. spoorwegpersoneel Achttien ton gloeiend asfalt over straat Diamantkoning overleden Motorschip na aanvaring gezonken te Zijpe Dertien percent van alle openluchtvoorstellingen in 1957 ging niet door Uitstekendmaar te laat opgesteldoordeelt dr Teller, de vader van de waterstofbom Weer vragen over status van „Het Prinsenhof" Examens Aan alarmoefening nemen 35000 militairen deel Kerkelijk Nieuws Van 1 december af ook thee in textielzaken DINSDAG 26 NOVEMBER 1957 prof. mr. P. J. Oud heeft gisteren in de aula van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam, waaraan hij de laatste vijf jaar als bijzonder hoogleraar in het staatsrecht was verbonden, zijn afscheidscollege gegeven. Daarin bepleitte hij onder meer een hervorming van de Eerste Kamer tot een vertegenwoordiging van hel bedrijfs- en beroepsleven. Prof. Oud erkende dat dit denkbeeld niet nieuw is. Reeds in de jaren zeventig van de vorige eeuw propageerde dr. A. Kuyper de instel ling van „corporatieve staten" naast „politieke staten". Vijftig jaar geleden opperde Treub de gedachte van een hervorming der Eerste Kamer tot een vertegenwoordiging van het bedrijfsleven op de grondslag van pariteit tussen werkgevers en arbeiders. Beiden waren zij hun tijd vooruit in deze zin, dat de maatschappelijke organisatie voor een hervorming van deze aard niet rijp was. Thans is de toestand zo veranderd, dat verwezenlijking van het denkbeeld binnen de kring der mogelijkheden schijnt te komen, aldus prof. Oud. Prof Oud ging uitvoerig de oorsprong van het vertegenwoordigend stelsel na. Onder invloed van de Franse revolutie werd bij ons de vertegenwoordiging een individualistische. Onder het evenredig stelsel ontwikkelde de vertegenwoordiging ,jCh in beide Kamers opnieuw tot een organische. De Staten-Generaal werden de vertegenwoordiging van de georganiseerde politieke partijen. Met dit alles ging samen een toenemende ontwikkeling van de or ganisatie van het bedrijfs- en beroeps leven Hierbij rezen twee vragen: ten eer ste in hoeverre het regelen van de eigen zaken aan het bedrijfs- en beroepsleven kan worden overgelaten, en ten tweede, in hoeverre aan dat bedrijfs- en beroepsleven zeggenschap moet worden gegeven bij de algemene wetgeving. Voor het samenstellen van de organen, die het bedrijfs- en beroepsleven moeten vertegenwoordigen, is een kiesrecht, dat niet let op de hoedanigheid van de kiezer, volgens prof. Oud onbruikbaar. Hier moet met r.ame wat het bedrijfsleven aangaat worden gestreefd naar paritaire vertegen woordiging van werkgevers en werk nemers. De eerste vraag ligt op het terrein der decentralisatie. Wij kennen van oudsher de zelfstandige bemoeiingen van gebiedscor- poraties als de gemeenten en provincies en van doelcorporaties als de waterschappen. Rechtvaardiging van haar bestaan vinden deze corporaties vooral hierin, dat de ge- regeerden tevens de regerenden zijn. Bezwaren tegen de S.E.R. De vraag van inschakeling van het be drijfsleven bij de algemene wetgevende arbeid is naar het oordeel yan prof. Oud van geheel andere aard. Hiérbij gaat het niet om de behartiging van de zaken van een bepaalde tak van het bedrijfsleven, doch om de invloed, die aan het bedrijfs leven in zijn geheel toekomt, op het vast stellen van maatregelen van algemeen wetgevende aard. Dit verschil is bij de instelling van de S.E.R. onvoldoende in het oog gehouden. Ten onrechte heeft men deze tegelijk gemaakt tot een autonoom orgaan van bedrijfsorganisatie en een al gemeen adviserend orgaan op sociaal en economisch terrein. Dit is volgens prof. Oud te meer bezwaarlijk, omdat door de grote autoriteit, die de S.E.R. aan zijn karakter van vertegenwoordiging van het gehele bedrijfsleven ontleent, zijn adviezen niet behoren tot die, welke een regering gemakkelijk naast zich neerlegt. Daardoor kan de toestand ontstaan, dat de S.E.R., zonder voor de wetgeving een rechtstreekse verantwoordelijkheid te dragen, toch in feite de inhoud van belangrijke maat regelen van wetgeving grotendeels bepaalt. Het systeem leidt er volgens prof. Oud voorts toe, dat achter gesloten deuren rege lingen Worden getroffen, die ter vaststel ling van ieders verantwoordelijkheid be horen tot stand te komen in openbare dis- ADVERTENTIE Tempeliers- straat 68 Haarlem tel. K 2500-21164 Maandagmiddag is in Den Haag op 62-jarige leeftijd overleden de operette acteur en -regisseur Victor Colani. In ons land kreeg hij vooral bekendheid door zijn optreden met de voormalige Hofstad-ope rette. Victor Colani was van Duitse origine. Hij heeft in de Duitse operette voordat Hitier aan de macht kwam een belang rijke positie ingenomen. Op het hoogte- Punt van zijn roem als acteur van enkele Duitse gezelschappen en successen in ope rettefilms moest hij vluchten voor de be dreiging van het regime, dat hem als half-jood niet meer op het toneel duldde. Colani speelde samen met onder anderen Asta Nielsen, Lilian Harvey en andere beroemde Duitse actrices. Na aanvankelijk in Engeland te hebben gewerkt kwam Colani enkele jaren voor de tweede wereldoorlog naar Nederland. Hier kreeg hij weldra een plaats in ver scheidene gezelschappen. Tijdens de oor log wist hij zich staande te houden met behulp van een aangenomen valse Itali aanse identiteit. In de jaren na 1945 werk te hij als regisseur en acteur bij de Hof stad-operette. In die tijd ontdekte hij Kitty Knappert als danseres en actrice. Na opheffing van de Hofstad-Operette vormde hij geregeld zelf gezelschappen, waarmee hij voornamelijk langs bases van marine, land- en luchtmacht en van wederopbouwkampen reisde. Ook werk te hij mee aan enkele Nederlandse films. Juist een dag voordat hij opnieuw naar Duitsland is geroepen om een gastrol te vervullen in het theater „Am Besenbin- derhof" in Hamburg is hij aan een hart aanval overleden. cussie tussen de leden onderling en met de regering. Daarom verdient het naar zijn mening bij de huidige stand der ontwik keling van de maatschappelijke organisatie ernstig overweging de Eerste Kamer te hervormen tot een vertegenwoordiging van het bedrijfs- en beroepsleven. Natuur lijk zal dit wijziging in de onderlinge ver houding der beide Kamers met zich moe ten brengen. In het bijzonder zal daarbij de vraag onder het oog moeten worden gezien, wat moet geschieden indien de Kamers het over de totstandkoming van een wet niet eens kunnen worden. Dan zal uiteindelijk het oordeel van de Tweede Kamer als de rechtstreekse algemene ver tegenwoordiging van het volk de doorslag moeten geven, aldus prof. Oud. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft be paald, dat de Staatsprijs voor Letterkun de, de P. C. Hooftprijs, voor 1957 zal wor den toegekend aan een auteur op grond van een publikatie, behorende tot de cate gorie beschouwend proza, verschenen in het tijdvak van 1 juli 1954 tot 1 julie 1957, dan wel op grond van zijn gehele oeuvre op dit gebied. Hij heeft ingesteld een ju ry, die hem bij de toekenning van de P. C. Hooftprijs voor 1957 van advies zal dienen. In deze jury zijn benoemd tot lid en voorzitter, de heer Adriaan van der Veen in Den Haag; tot leden, de heren dr. L. Brummel en P. H. Dubois in Den Haag; dr. H. L. C. Jaffé in Amsterdam, prof. dr. L. J. Rogier In Nijmegen en tot secretaris H. J. Michae; in Den Haag. Gisteravond is het raketgedeelte van de eerste Russische aardsatelliet in Neder land niet gezien. Zondag werd het om 17.57 door de sterrenwacht „Duinzicht" te Monster gezien als een lichtende stip. De Utrechtse sterrewacht meldde een waarneming van 17.55 van de raket, die zich van het noordwesten naar het zuid oosten bewoog als een zeer opvallende verschijning, helderder dan de helderste ster aan de hemel. Uit andere delen van het land zijn even eens waarnemingen binnengekomen. De raket verscheen vrijwel precies op het voorspelde tijdstip. LONDEN (Reuter) De mogelijkheid bestaat, dat het raketdeel vrijdag naar beneden komt, zo meent het Britse minis terie van bevoorrading op grond van be rekeningen van het luchtvaartinstituut te Farnborough. De eerste Spoetnik zal vol gens deze berekeningen ongeveer half ja nuari in de dampkring terugkeren. De tweede Spoetnik zal waarschijnlijk drie maanden om de aarde blijven draaien. Uit het feit, dat de raket nog steeds op de voorspelde tijdstippen komt, maakt men in Utrecht echter op, dat van neer storten nog geen sprake kan zijn. Ook van avond kan deze raket goed te zien zijn bij onbewolkte hemel. Zaterdagavond om zeven en een halve minuut over half zes werd de raket in Utrecht door een gebroken wolkendek in het zenith waargenomen, ruim een mi nuut later dan voorspeld was. Zij had een minuut nodig om haar baan langs de he mel te beschrijven. (UP) Het koninklijke Britse observa torium in Herstmonceux, nam de raket in de nacht van zondag op maandag twee maal waar als een groot oranjekleurig vliegtuig-licht. Vreemde voorwerpen STOCKHOL M(UP) Aan de hemel boven Denemarken en Zuid-Zweden zijn de afgelopen dagen geheimzinnige glan zende voorwerpen gezien. Een gezagheb bend bericht over een vliegend voorwerp dat zondag boven Gothenberg werd gezien en een krachtig lichtschijnsel afgaf, wordt bestudeerd door deskundigen van de Zweedse luchtmacht. Het voorwerp, dat bolvormig was, werd gedurende twintig minuten door een Zweedse officier waar genomen. Er was op dat tijdstip geen vliegtuig in de lucht en het kon geen bal lon of meteoor zijn, zo heeft men voorlo pig vastgesteld. Ook Deense officieren in Bornholm en een boer in Jutland hebben onlangs andere vreemde voorwerpen ge zien. Op 20 oktober is boven Gothenburg een „vliegende schotel" waargenomen De Nederlandse ambassadeur in Noor wegen, jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek, heeft twee herinneringsalbums aangebo den aan Noorse instellingen uit erkente lijkheid voor de hulp, die Noorwegen tij dens de watersnood in Nederland in fe bruari 1953 heeft geboden. De albums, die foto's bevatten van het reddingswerk in de rampgebieden, zijn aangeboden aan het Noorse Rode Kruis en aan het Noorse Directoraat voor de Wo ningbouw. Het Noorse Rode Kruis en het Directo raat voor de Woningbouw hebben de bouw van 326 woningen voor dakloze gezinnen mogelijk gemaakt en grote hoeveelheden levensmiddelen, kleren, dekens en land bouwmachines aan de getroffenen ge schonken. Op de kop van de IJmuidense haven eindigt de wereld der landrotten en begint een ander gebied: dat van schepen, wind en water. De poort tot beide wordt gevormd door de sleuf tussen vuurtore en forteiland en in deze „zee-engte" kan het licht van deze herfst vaak een boeiend spel spelen met golven en wolken. Jan Makkes ving zo'n moment met zijn tekenstift de vissersschepen varen thuis, de vuurtoren draait zijn licht al door de vallende schemer, de meeuwen zoeken hun nachtverblijf op en de wereld ligt op de grens van dag en nacht in de wat barse poëzie van IJmuidens havengebied. Op het te Utrecht gehouden congres van de R.K. bond van spoorwegpersoneel „St. Raphael" is uitvoerig gesproken over de door minister Algera afgewezen wijziging van het Reglement Dienstvoorwaarden. De vakorganisaties staan op het stand punt, dat de zaak hiermede niet af is, zo werd gezegd. Het gaat hier volgens de voorzitter, de heer J. Blommers, alleen over het loonvraagstuk van het spoorwegperso neel, maar omdat het zo vaak geroemde overleg bij de spoorwegen hier een knauw dreigt te krijgen, waarvan de gevolgen nauwelijks te overzien zijn. „Het spoorweg personeel schijnt door deze gang van zaken een vogelvrij verklaarde troep paria's te zijn geworden, die men anders mag be handelen dan de overige werknemers in Nderland. Als degenen, die voor deze situatie en tegelijk ook voor de goede gang van zaken in het spoorwegbedrijf verant woordelijk ?zijn, menen, dat-het. spoprweg.- persóneel rustig zal blijven doorgaan met topprestaties te leveren en alle nari^hedèn van een onderbezetting van personeel te aanvaarden, dan vrees ik dat men zich ernstig zal vergissen", aldus de voorzitter. Hij achtte het nodig dat namens de gehele bond ernstig protest werd aangetekend tegen de uitzonderlijke behandeling van het spoorwegpersoneel. Er werd een motie aangenomen, waarin wordt vastgesteld, dat door het ingrijpen van de minister van Verkeer en Water staat het vertrouwen van het spoorwegper soneel in de waarde van het overleg ern stig is geschokt. Op de minister wordt een dringend beroep gedaan alsnog een nor male beoordeling van de in overleg tot stand gekomen voorstellen mogelijk te maken. Aanrijding te Rotterdam (Van onze correspondent) ROTTERDAM. - Op het beruchte kruis punt Wolphaartsbocht-Boergoensestraat te Rotterdam is maandagavond een tram trein van de Rotterdamse Tramweg Maat schappij in botsing gekomen met een aan hangwagen van een autostel, dat het eigen dom is van Smid en Hollander, Chemi sche Industrie te Hoogkerk in de provin cie Groningen. De houten motorwagen van de tramtrein werd aan de voorzijde geheel vernield, zodat het verbazingwekkend is dat de bestuurder, de 62-jarige J. de Gans uit Mlddelharnis, er met slechts een gebroken been en een hoofdwonde is afgekomen. De chauffeur van de auto, de 42-jarige T. Dodde uit Hoogkerk, wa- geheel onge deerd. De zestienwielige aanhangwagen was gekanteld en uit grote gaten stroom de kokend asfalt, dat de heer Dodde te Per nis had gehaald. In de tank van de aan hangwagen bevond zich achttien ton as falt. Brandweerlieden braken de straat open om de kokende masca te kunnen in dammen. Het verkeer werd ernstig ge stagneerd. Het duurde geruime tijd voor dat de weg kon worden vrijgegeven. JOHANNESBURG (Reuter) —De dia mantmagnaat, politicus en filantroop Sir Ernest Oppenheimer is heden te Johan nesburg in Zuid-Afrika in de ouderdom van 77 jaar overleden. Hij werd geboren uit een Duits-joods gezin bij Frankfort aan de Main, en kwam, via Engeland, in 1902 naar Zuid-Afrika, waar hij zich in het diamantcentrum Kimberley vestigde. Oppenheimer, die zich specialiseerde in de financiering van het diamantbedrijf en andere industrieën, was een drietal jaren burgemeester van die stad en vertegen woordigde haar veertien jaren in het par lement. Ondermeer was hij directeur van de De Beers Consolidated Mines en van de De Beers Industrial Corporation, die ongeveer negentig percent van de wereld- diamantproduktie controleren. Als presi dent van de Anglo-American Corporation leidde hij de ontwikkeling van de goud mijnindustrie aan de Witwatersrand en in Oranje-Vrijstaat. Zijn belangrijkste eigen schappen waren een grote besluitvaardig- heid, een vooruitziende blik en onbeperkt zelfvertrouwen: zijn populariteit dankte hij aan zijn bescheidenheid en vrijgevig heid. Het 228 ton grote motorschip „Elodie" met als schipper F. Praet uit Nieuw-Na- men is aangevaren door het Belgische motorschip „Fluveale 53", onder kapitein Theofile Engels. De „Elodie" is nader hand in de haven van Zijpe gezonken. Het motorschip „Elodie" werd mid scheeps aangevaren bij zwarte ton num mer twee in het Zijpe. Schipper Praet, die de aanvaring zag aankomen, kon zijn sla pende kinderen nog aan dek brengen, maar door de schok van de aanvaring viel het jongste kind uit zijn armen. Het kon nog worden gered Daar de „Elodie" samenvoer met een ander schip, kon men de kinderen aan het andere schip over geven. Men kon de „Elodie", die aan bak boord een gat van een meter kreeg, drij vende houden. Men wist het schip in de vluchthaven te Zijp^ binnen te brengen, waar het is gezonken. Wegens weersomstandigheden Op zaterdag 30 november houdt de ver eniging „Het Nederlands Openluchtthea ter" haar jaarvergadering in het Oranje hotel in Bergen (N.-H.). Op de agenda van de bijeenkomst, die zal worden geopend door de burgemeester van Bergen, staat onder andere de toelating als lid van de openluchttheaters in Leek, Middelburg, Soest, Someren, Stein, Velp en Winscho ten. Uit het jaarverslag blijkt, dat thans eenenveertig openluchttheaters bij de ver eniging zijn aangesloten. Wegens de weersomstandigheden moest in 1957 ge middeld dertien peicent van het totaal aantal voorgenomen voorstellingen wor den afgelast, welk percentage per theater varieert van nul tot drieëndertig. ADVERTENTIE Gelukkige Gezichten dank zij uw St. N i c o I a a s - aankopen in de ANEGANG Laat ook Uw hart mee kloppen en bereidt nóg meer minder-bedeelden op 5 december een verrassing. Let daarom op de thermometers in de Anegang en vraagt u met ons af: Sinds in 1948 in het vooruitzicht was ge steld, dat het stedelijk museum „Het Prinsenhof" in Delft speciaal de Tachtig jarige oorlog zou vertegenwoordigen, zijn er bij de behandelmg van de begroting jaarlijks vragen gesteld omtrent de toe komstige status van het museum. Ook nu is dit weer het geval geweest en thans hebben B. en W. geantwoord, dat de de finitieve status, welke is neergelegc. in een overeenkomst van 1947 tussen het rijk cn de gemeente, nog niet is verwezenlijkt. Het is overigens de vraag, aldus B. en W. of de indertijd geformuleerde doelstel ling van het museum inderdaad nu nog die oplossing biedt, welke na een langja rige ervaring wenselijk lijkt en perspec tieven stelt. B. en W. overwegen de in stelling van een kleine commissie, welke advies over deze gecompliceerde kwestie zou kunnen uitbrengen. Utrecht. Doctoraalexamen rechtsgeleerdheid: mej. A. M. Streef, Wageningen. Doctoraalexamen sociologie: mej. L. J. M. Hageraats, Hilversum; mej. A. Zanen, Gouda. Semi-artsexamen: P. A. van Keep, Breda: mej. G. A. Menalda, Utrecht; A. A. W. op de Coul, Den Bosch; M. v. Veen, Utrecht. Artsexamen: mej. M. H. T. Arnoldussen, Nijmegen: J. A. van Beeck, Venlo; mej. A. H. M. Rondagh, Maastricht. Tandartsexamen: P. Th. H. Vullinghs, Horst (L.); P. P. M. Scheijmans, Ell (L.); J. L. Terstappen, Swalmen. Utrecht. De heer H. J. Oskam uit Aalst (N.-Br.) is gepromoveerd lot doctor in de wis- en natuur kunde op een proefschrift getiteld: „Microwave investigation of disintegrating gaseous discharge plasma". WASHINGTON (Reuter). Senator Lyndon Johnson, de democratische voor zitter van de subcommissie voor paraat heid van de Amerikaanse Senaat, heeft verklaard, dat de Verenigde Staten ge vaarlijk bij de Sovjet-Unie zijn achterge raakt op het gebied van projectielen en het onderzoek van de wereldruimte. Ilij opende een onderzoek naar het defensie program, dat drie dagen zal duren en waarbij vooraanstaande personen op open bare en besloten bijeenkomsten het woord zullen voeren. Er was grote belangstel ling op de eerste dag. Johnson zei, dat het Amerikaanse volk verontrust is over de geweldige militaire en wetenschappelijke prestaties van de Sovjet-Unie. „Ons volk dacht, dat wij met wetenschappelijke wapens, en in techno logie en wetenschap een behoorlijke voor sprong op de Sovjet-Unie hadden". „Wij hebben een belangrijke slag op het terrein der technologie verloren, maar een ver loren slag is geen nederlaag". De eerste getuige, dr. Edwards Teller, de „vader van de waterstofbom", zei, dat de Verenigde Staten met de ontwikkeling van ballistische lange-afstandsprojectielen niet verder waren gegaan, voordat een redelijke garantie was verkregen dat er kernladingen in konden worden aange- Ongeveer vijfendertigduizend militai ren, deel uitmakend van de vierde parate divisie en het eerste legerkorps, nemen thans deel aan de alarmoefening „Toren klok III". Het doel van deze oefening, waaraan dus vrijwel alle onderdelen van de Koninklijke Landmacht deelnemen, is in de eerste plaats de doeltreffendheid van de mobilisatie- >n concentratiemaatrege len aan de praktijk te toetsen. De oefening speelt zich voornamelijk in Overijsel en Gelderland af, in het bijzonder in de drie hoek Almelo-Hengelo-Oldonzaal. De oefe ning heeft een meer technisch dan tac tisch doel en er zal dan ook geen schot worden gelost. De zevenduizend kleinverlofgangers zijn deze keer niet opgeroepen, maar het ligt wel in de bedoeling, indien deze oefening slaagt, dat zij bij een volgende gelegen heid aan een dergelijke oefening zullen deelnemen. Met deze oefening is een extra uitgave van driehonderdduizend gulden gemoeid, een bedrag dat, naar werd me degedeeld, tevoren is begroot. De minister voor Defensie, ir. C. Staf, heeft in de afgelopen nacht nabij Deven ter het overtrekken van de IJsel door on derdelen van de vierde parate divisie bij gewoond. De totale lengte van de militaire colon nes, die uit meer dan 2500 voertuigen wa ren samengesteld, bedroeg, met de tus senruimten mee ongeveer vijfhonderd ki lometer. De onderdelen trokken in de loop van de dag de IJsel over bij Zwolle, Deventer, Doesburg en Westervoort om zich daarna in de loop van de avond te concentreren in de driehoek Almelo-Her.gelo-Oldenzaal. De oefening zal twee dagen duren, daar na zal het nog enige tijd vergen alvorens de deelnemende troepen in hun garnizoe nen zijn teruggekeerd. Tevoren is contact opgenomen met de Commissarissen der Koningin in Gelder land en Overijsel en met de burgemeesters der plaatsen, waarlangs de onderdelen zich bewegen. Dit is nodig gebleken, omdat er bijvoorbeeld gemeenten zijn, waar gedu rende tien uur militaire colonnes doorheen zullen trekken. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Uithuizen (toez.) H. C. van Itterzon te Anjum. Bedankt voor Boven-Hardinxveld G. H. van Kooten te Genemuiden; voor Ridder kerk C. Graafland te Ameide. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Oost (vac. Wijlen J. Attema) P. de Bruijn te Woerden. Bedankt voor Appingedam (vac. A. J. Janssens) E. Jansen te Aduard. Beroepen te Workum M. J. C. Bosscha te Westerbork; te Gapinge (Z.) en te Hoek (Z.) M. Boot, kand. te Woerden. Bedankt voor Kampen (vac. L. J. Wie- lenga) G. van Doornik te Nijmegen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zaandam N. Brandsma te Sneek en D. Heunstra te Oud-Beijerland. bracht. „Tegen die tijd was het te laat. Wij wachtten te lang met ons besluit". Het af schieten van de spoetniks heeft aange toond, dat de Russen zeer ver zijn in de ontwikkeling van raketten en raketmo toren, zo zei hij. Teller acht de huidige Amerikaanse programma's voor ontwikke ling van projectielen „uitstekend", maar zij zijn te laat gekomen. De Russen zijn on middellijk na de tweede wereldoorlor be gonnen. Dr. Teller is van mening, dat de Russen met hun intercontinentaal ballis tisch projectiel de mogelijkheid hebben een doel als de stad Houston in Texas te treffen of dat zij dit zeer spoedig zouden kunnen. Hij pleitte voor ruime toewijzingen voor projectielenprogram en zo nauw mogelijke samenwerking met de bondgenoten. Het risico van het uitlekken van geheimen moet worden genomen. Sneller en breder Dr. Teller zei te geloven, dat de weten schap in de Sovjet-Unie niet alleen veel sneller dan in de Verenigde Staten, maar ook over een veel breder front vordert. Hij zei dat deze successen niet door Duit se, maar door Russische geleerden behaald zijn. Op de vraag of de Russen de maan kunnen bereiken, zei Teller: „Zij hebben de technische basis daarvoor". Hij meent, dat maanreizen een groot praktisch voor deel zouden opleveren, en tevens zowel vreedzame als militaire voordelen zouden bieden. Teller deed de volgende voorstellen om de Amerikaanse defensieprogramma's nieuw leven in te blazen: 1. Versterking van de strategische lucht macht. 2. Versnelling en uitbreiding van het raketprogram. 3. Ontwikkeling van atoomonderzee boten. 4. Onmiddellijke uitwerking van pro gramma's op lange termijn om tot beter wetenschappelijk onderwijs te komen. 5. Een nieuw program voor burgerlijke verdediging. „Onze pogingen zijn uitstekend geweest en worden steeds beter", aldus Teller, „het beroerde is alleen, dat de Russen het beter doen". (UP) President Eisenhower heeft maandag een groep vooraanstaande ge leerden belast met de taak de mogelijke middelen te bestuderen voor het afslaan van een Russische aanval met kern wapens. De groep staat onder leiding van H. Rowan Gaither jr., president-directeur van de Ford Foundation. Het Witte Huis verklaarde, dat de werkzaamheden van de groep „zeer geheim" zijn. Zoals reeds is bericht, gaan de textiel handelaren, verenigd in de Mitex, de Fe deratie van Middenstandsorganisaties in de Textieldetailhandel, nu ook thee verko pen als protest tegen het geven van textiel cadeautjes in de kruideniersbranche. Nu de onderhandelingen, die onder lei ding van het Hoofdbedrijfschap Detailhan del zijn gevoerd tussen vertegenwoordi gers van de kruideniers- en de textielde tailhandel, niet tot enig resultaat hebben geleid, gaat de Mitex, zo deelt deze orga nisatie mee, krachtiger dan voorheen voort met de verkoop van de koffie en be gint zij op 1 december met de verkoop van thee, namelijk een melange ter waarde van 98 cent per 100 gram tegen de prijs van 65 cent.Bovendien zal met de bevoor rading der textielwinkeliers met koffie en straks ook met de thee een nieuw systeem worden toegepast, waarmee een verme nigvuldiging van de omzet kan worden be reikt, zo deelt de Mitex mee. „De textieldetaillisten voerden deze ac tie volkomen tegen hun zin. Als er over eenstemming wordt bereikt met de krui deniers, zullen zij en hun organisaties on middellijk maatregelen nemen om een ein de aan de koffieverkoop te maken. Wij ho pen dan ook, of dat spoedig aan de ande re zijde het inzicht baan breekt, dat beide branches er beter aan doen op hun eigen terrein te blijven, of dat wettelijke maat regelen aan de strijd tussen de branches een eind zullen maken. Dit zal inderdaad spoedig moeten gebeuren, omdat het steeds moeilijker wordt om 'n eind te ma ken aan een verkoopsysteem waaraan men gewend is" aldus verklaart de com missie cadeaustelsel van de Mitex.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13