Ook Sinterklaas gaat het wat zuiniger aan doen SPRINGBOK .STADIONNIEUWTJES. Winkeliers merken nog niet veel van stormloop op de cadeau's brieven aan cis redactie Teleurstelling over voornemen in Vishal geen exposities te houden Zeventig etsen van Heyboer naar de V.S. HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Laatste dagen kunnen nog veel goedmaken moscatel een zoete kaapse wijn graag geschonken met smaak gedronken Hulpverlening. De Stichting „Dienst Ontwakende Wereld", die het zich onder andere tot taak rekent bemiddeling te ver lenen bij de hulpverlening aan de bevol king van achtergebleven gebieden, heeft van de Copten-kloosters in de Lybische woestijn het dringend verzoek gekregen neze bemiddeling te verstrekken bij het verkrijgen van windchargers teneinde de bevolking uit de omgeving te helpen aan ncht en kracht. Het is waarschijnlijk, dat in ons land windchargers aanwezig zijn, °ie in de oorlog dienst hebben gedaan noch thans overcompleet zijn. Indien dit werkelijk het geval is en men voor het goede doel deze chargers beschikbaar wil stellen, worden gaarne technische gege vens en redelijke prijsopgaven ingewacht het secretariaat van de Stichting «dienst Ontwakende Wereld", Amsteldijk 11 bv., Amsterdam-zuid. EUROPA CUP AJAX- WISMUTH AJAX-WISMUTH Opstel over Haarlem voor leden van Teisterbant Boete voor veehouder, die verkeersbord vernielde lil! II! Burgerlijke Stand van Haarlem Heemstede heeft bijna 600 woningzoekenden P. Springveld koninklijk onderscheiden Bestuur van Haarlems Bloei richt zich in brief tot de Haarlemse raad Mej. W. Vonfelde neemt zaterdag afscheid Jaarvergadering federatie Haarlem P.v.d.A. Cassatieberoep in puzzelproces verworpen V olkswomieöbon w Europees district voor de hoofdstad van Europa aanbevolen DINSDAG 26 NOVEMBER 1957 Vog maar tien dagen scheiden ons van fa vijfde december en als de voortekenen •et bedriegen, dan wordt het weer een luderwets-gezellige Sinterklaasavond ,et veel pakjes en een overvloed van snoeverij. Misschien iets minder royaal Jon vorig jaar, toen de Sint al zijn eigen luiheidsrecords met vele baardlengten Irak, maar toch stellig ook geen schriele bedoening. Zo ongeveer beschrijven de Haarlemse middenstanders hun voorlopige indrukken van de Sint Nicolaasdrukte: voorlopig, omdat de grote stormloop op de winkels eigenlijk nog beginnen moet. Druk is het eigenlijk totnogtoe alleen in de warenhui- ren en grote magazijnen geweest, waar men reeds omstreeks eind oktober begon nen is met het inrichten van Sinterklaas etalages en van speciale toonbanken voor de verkoop van geschenken en feestartike len Natuurlijk zijn er in dit soort zaken altijd meer kijkers dan kopers, maar dat neemt niet weg, dat op verschillende af delingen al flink verkocht is. De waren huizen hebben niet afgewacht, of Sinter klaas dit jaar misschien een tik van de bestedingsbeperking meegekregen heeft, maar weer volop ingekocht. Japans speelgoed favoriet Ondanks dat zijn er nu al flinke gaten geslagen in hun voorraden, en met name in de snoep- en speelgoedafdelingen. Voor al het mechanische speeltuig zoals robots, spoetniks, treinen en auto's met afstand bediening vliegen de deur uit en daar het gros van deze artikelen tegenwoordig uit Japan geïmporteerd wordt dat Duits land in dit opzicht al verre overvleugeld heeft is er weinig kans op tijdige nieu we aanvoer als straks de winkelvoorra den uitverkocht raken. Alle inkopers en leveranciers zijn overigens vol lof over het Japanse speelgoed: geen rommel meer zoals voor de oorlog, maar solide kwali- teitsprodukten, die de vergelijking met Duitsland en Engeland met glans door slaan en bovendien veelal een stuk goed koper zijn. Of wij over dit feit als econo misch verschijnsel erg blij moeten zijn, staat te bezien, maar in ieder geval is het prettig voor Sinterklaas. Andere favorieten zijn de miniatuur-mo delautootjes en verkeerstekens, waarmee men allerlei natuurgetrouwe verkeersma- quettes en zelfs hele steden kan bouwen. De omzet in deze kleine artikelen (in prijs variërend van een kwartje tot enkele gul dens) overtreft in sommige zaken zelfs de verkoop van alle dure speelgoederen bij elkaar. De bijdrage van de Nederlandse industrie bepaalt zich nog steeds in hoofd zaak tot (dikwijls heel fraai en doelmatig) houten speelgoed en tot het „cartonnage- werk": de goedkope gezelschapsspelen, die ook wij zijn nu eenmaal een gezel lig volk bij karrevrachten tegelijk de deur uitgaan. De belangstelling voor pop pen daarentegen is blijkbaar ietwat aan het tanen, vooral in de luxe-klasse. Pop pen van 60 of meer worden vrijwel niet meer verkocht, evenmin als trouwens de geëlaboreerde trapauto's en dergelijken, waarvoor men al gauw een honderd gul den moet neertellen. Aan de andere kant is er ook weinig interesse meer voor uit gesproken „bazaargoed": de klant eist te genwoordig waar voor zijn geld, ook bij het kopen van kleine surprises. Voor prul laria haalt hij zijn neus op. ADVERTENTIE IMP. OUD HAARLEM (Verkort weergegeven Dr. A. Houdijk, secretaris Ook in de typische kleine cadeaubran ches als parfumerieën, snoepgoed en ga lanterieën heerst al enige dagen topdruk te. Wist u overigens, dat zeer veel van het chocoladewerk en in het bijzonder al die grappige, in staniol verpakte cho colade-figuren, helemaal uit Tsjechoslo- wakije en Hongarije komen? Letters, sui kerwerk en marsepein zijn daarentegen veelal van Duitse, Belgische of Neder landse makelij. Zeer in trek zijn op het ogenblik de schertsartikelen van marse pein, die dan ook bijna de helft goedko per zijn dan vorig jaar: een gevolg van d e ruime amandelenoogst. In andere branches heeft men totnutoe niet veel van extra-drukte gemerkt. De sigarenwinkeliers hebben wat meer aan loop voor aanstekers, étui's en pijpen, maar het houdt echt nog niet over. In de fotodetailhandel beperkt de affaire zich, afgezien van de winterse hausse in flits- lampjes, tot kleine accessoires en goedko pe toestellen; in de dure merkencame- ra's gaat vrijwel niets om. De rijwiel handel vertoont nagenoeg hetzelfde beeld: de nieuwe fiets moet blijkbaar wachten tot na de feestdagen. Sombere geluiden Bepaald minder dan vorig jaar is de verkoop van radio's en televisietoestellen. November en december zijn altijd stille maanden in deze branche, maar nu gaan er zelfs in de grote zaken vaak dagen voor bij, dat men nauwelijks de winkelbel hoort. „Als dat geen doorwerken van de bestedingsbeperking is", zei ons een win kelier, „dan weet ik er geen verklaring voor". Ook in het herenmodevak zijn de bevin dingen niet bijster hoopgevend. „Een dui delijke teruggang bij 1956", constateerde een Haarlemse détaillist, die als lid van een grote landelijke inkoopcombinatie ook de ervaringen van zijn collega's in andere steden kent. Zelfs in dassen, vesten en overhemden, van oudsher de geijkte Sint- Nicolaas-presentjes van „haar" aan „hem", gaat eigenlijk al wekenlang vrij wel niets om: wellicht een aanwijzing, dat de heren der schepping ditmaal niet veel van de Sint te verwachten hebben? Droge Sint Inderdaad is de algemene indruk, dat er voorzichtiger gekocht wordt dan vorig jaar. Onder invloed van de bestedingsbe perking zijn veler inkomsten gedaald, vooral in die sectoren, waar tot nu toe zwarte lonen betaald werden. Een deel van het publiek moet dus wat meer op de kleintjes gaan passen en dat uit zich, naar men vermoedt, ook in een krapper St. Nicolaasbudget. De kinderen zullen daar, getuige de stormloop op de speel goed en snoepwinkels, niet de dupe van worden, maar de groten onder elkaar zul len waarschijnlijk wat minder aan Sinter klaas „doen" dan in de voorgaande vette jaren. Dat demonstreert zich ook in de winkels in huishoudelijke- en luxe artike len, de comestibleszaken en de. banketbak kerijen, waar de Sinterklaasverkoop zich tot nog toe goeddeels beperkt heeft tot de goedkope specialiteiten en tot de artike- len-van-alledag. In de wijnhandel is zelfs zo weinig te doen, dat men Sinterklaas zou mogen bestempelen tot een droogleg gen Maar hier hoopt men zijn schade ruimschoots in te halen tegen Kerstmis. Letters en letteren Een gunstige uitzondering vormt de boekhandel, waar die Sint Nicolaascam- pagne over het algemeen bevredigend be gonnen is. Behalve kinderboeken, het voornaamste artikel in deze weken, is er ook grote belangstelling voor plaatwer ken, populair-wetenschappelijke boeken en romans, de laatsten vooral in de pocketbook-edities. Van deze handzame en goedkope boekjes-in-zakformaat worden er in deze tijd zelfs meer verkocht dan in de vakantiemaanden. Een Haarlemse boek verkoper is dan ook van mening, dat de pocketbooks een ernstige bedreiging gaan vormen voor de traditionele chocoladelet ter-uitwisseling op Sinterklaasavond. Van de letters naar de letteren dus... ADVERTENTIE LIET is niet eenvoudig om achter het r' ijzeren Gordijn winst te maken, maar Ajax is er dan toch in geslaagd. Een 31 zege op de kampioen van Oost-Duitsland, „Wismuth", is meer dan de meest verwoede aanhangers van Ajax hadden gedacht. De Amster- damse kampioen van Nederland heeft Z de eerste ronde om de dus bijna overleefd. Bijna, want er wacht nog een returnwedstrijd en wel op woensdagavond 8.15 uur in het Olympisch Stadion. De Oost- duitsers, die in hun thuiswedstrijd overtuigd waren van een overwin- ning, komen vol van revanche-gevoe- lens naar Amsterdam. Ze voelen zich sterker, maar zijn ze dat ook Deze Z athletische voetballers moesten een- maal voor de slimheid van Bleyenberg en Van der Kuil het hoofd buigen, Z maar. Hoe het ook zij, Ajax heeft aan een gelijk spel genoeg om naar de tweede ronde van de Europa-Cup te verhui- zen en mag zélfs verliezen met één doelpunt verschil. Amsterdammers, laat het zover niet komen, een over- winning bevestigt het prestige van Z Ajax in het Europese voetbal en uw aanwezigheid zal onze kampioen van Nederland in hoge mate stimuleren. Tot woensdag in het Olympisch Sta- j dion bij Het succes van de poëzie-prijsvraag van de Haarlemse sociëteit Teisterbant van enige jaren geleden heeft het bestuur doen besluiten een gelijksoortig concours uit te schrijven voor de prozaïsten. De leden zijn uitgenodigd vóór 1 januari 1958 een kort opstel in te zenden over het onder werp „Haarlem". Een jury van drie be kende literatoren zal op een der woensdag avonden in het nieuwe kwartaal de uitslag bekend maken, op welke avond tevens de beste tien inzenders hun werk zullen mo gen voordragen, voor welke voordracht eveneens prijzen zullen worden toegekend, waarvoor de bezoekers de jury zullen vormen. Haarlemse politierechter De Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, veroordeelde maandagmorgen een 61-jarige veehouder uit Bloemendaal tot een boete van f 40, omdat de man ver scheidene keren een verkeersbord met op schrift „voetpad" zou hebben vernield, zo dat het onleesbaar werd. Tot 1954 was het pad, dat naar de boer derij van verdachte leidde, een gewone weg, waarover de veehouder met zijn paard en wagen kon rijden. Toen het bord „voetpad" werd aangebracht kon dit niet langer en daarover had de verdachte zich erg opgewonden. Enige malen zou hij hél bord toen onleesbaar hebben gemaakt. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, wilde er bij het bepalen van zijn eis rekening mee houden, dat de verdachte aan de gemeente Bloemendaal reeds een bedrag van f 162 had moeten betalen voor vervanging van het beschadigde bord en requireerde daarom een boete van f 40. ADVERTENTIE mi Een goed begin van een avondje uit DINEREN BIJ FRANKEN. Speciaal aanbevolen Cotelet in boerenstijl Gebakken aardappelen f 3.75 Van 28 nov. t.m. 4 dec. tot 11 u. geopend ONDERTROUWD, 25 nov.: J. J. Pot en M. W. Kenniphaas; C. Rietbergen en M. J. Hoekstra. BEVALLEN van een zoon: 22 nov.: G. Ph. M. Clemens-Tutert: 23 nov.: A. Joosten -Den Broeder; W. J. C. van den Helder- Van Hamelsveld; J. Zwaan-Albada; 24 nov.: E. J. Hinrichs-Koelemeijer; J. W. Goemaat-De Koning; C. E. van der Drift- Aartman; 25 nov.: D. de Vries-Biersteker. BEVALLEN van een dochter: 24 nov:. J. J. Schuringa-Schiphorst; W. J. M. Kub- benga-Bosman; 25 nov.: E. Makkes van der Deijl-Van der Plas. OVERLEDEN: 22 nov.: A. Joustra, 70 jr., Garenkokerskade; H. Verduyn Lunel-Tan Giok, Nio, 58 jr., Eksterstraat; 23 nov.: L. Chr. J. Wolff, 62 jr., Middenweg; G. J. J. Hurkmans, 93 jr., Oost-Indiëstraat; P. Laadstra-Calandt, 73 jr., Goetzeestraat; 24 nov.: J. van der Noll, 61 jr., Schalkwijker- weg; A. Verstraeten, 61 jr.„ Van Oosten de Bruijnstraat; C. E. Schulpzand, 81 jr., Die- derikstraat. In het derde kwartaal zijn in Heemste de 39 huizen gereedgekomen. Dit is een veel groter aantal dan in het overeenkom stige kwartaal in 1956. Aldus blijkt uit het kwartaalrapport van de gemeente Heem stede over het derde kwartaal van dit jaar. Begin juli stonden nog 605 personen als woningzoekenden ingeschreven. Aan het einde van het kwartaal was dit aan tal verminderd tot 571. Het aantal afge geven huisvestigingsvergunningen be droeg 232. Van de gereedgekomen wonin gen werden er acht gebouwd in de parti culiere sector. Veertig bouwvergunningen werden afgegeven. Tot de gereedgekomen kapitaalswerken behoorde de aanleg van een sportterrein aan de Ringvaartlaan. Aan het einde van het kwartaal stonden 25633 inwoners ingeschreven, zodat het aantal inwoners sinds 1 juli met 99 perso nen is vermeerderd. Er vestigden zich 676 mensen, maar er vertrokken er 641. Geboren werden 115 kinderen. Er overle den 51 personen. Van de vijftig gesloten huwelijken werden er 26 kerkelijk inge zegend. Half september stonden 4184 leerlingen bij de verschillende scholen ingeschreven: 1271 bij het openbaar lager en uitgebreid lager onderwijs, 863 bij protestants chris telijke scholen en 2050 bij r.k. scholen. Uit de cijfers blijkt, dat na half mei het aan tal leerlingen met zeventig is toegenomen. De ontvangsten van de zwemvijvers in de periode van 6 mei tot en met 14 septem ber bedroegen 17.878,40 (dezelfde perio de in 1956: 14.791,85). Er werden 95726 bezoekers geboekt (dezelfde periode 1956: 66331). Tweehonderddertig kinderen van een dertiental scholen namen deel aan het schoolzwemmen. Dit is ten opzichte van het overeenkomstige kwartaal in 1956 een belangrijke vooruitgang; toen namen er 129 kinderen aan het schoolzwemmen deel. Bij de openbare leeszaal en bibliotheek stonden 3435 personen ingeschreven, wat ten opzichte van 1956 een winst van 213 boekenlezers betekent. De politie maakte in totaal 208 proces sen-verbaal op (derde kwartaal '56: 195). Het aantal verkeersongevallen bedroeg 94, hetgeen hetzelfde aantal als in het derde kwartaal in '56 was. Twee verkeers ongevallen hadden een dodelijke afloop. Vanmorgen is aan de heer P. Springveld, die vijftig jaar in dienst is van een Haar lems loodgietersbedrijf, de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitgereikt. De jubilaris ontving deze onderscheiding te zijnen huize uit handen van de eigenaar van het bedrijf waar hij werkzaam is, de heer A. Muller. In zijn toespraak prees deze de vakbe kwaamheid van de heer Springveld en dankte hem voor de medewerking die hij altijd van hem had ondervonden. De oudste zoon van de jubilaris, de heer J. P. Springveld, sprak een kort dankwoord en memoreerde daarbij, dat het niet meer zo vaak voorkomt, dat iemand vijftig jaar achtereen bij een particulier bedrijf werkt. Namens het bedrijf overhandigde de heer Muller een gouden zegelring aan de jubi laris. Éen vertegenwoordiger van het perso neel, de heer H. Fleschwinkel, bood zijn recipiërende collega een paar fietstassen aan. Tijdens de receptie, die ten huize van de heer Springveld werd gehouden, wer den vele bloemstukken binnengebracht. Een aardige bijzonderheid is, dat de heer Springveld op deze dag ook zijn zeventigste verjaardag vierde. ADVERTENTIE UUdiAXJU helpt tegen hoest en keelpijn F IDEAAL VOOR HEI HOLLANDSE KLIMAAT VERKRIJGBAAR BIJ APOTHEKERS EN DROGISTEN A I 0.60 EN I 1,- Het bestuur van de stichting „Haarlems Bloei" heeft een brief gericht aan de le den van de Haarlemse gemeenteraad, waarin teleurstelling wordt uitgesproken over het voornemen van B. en W. om voorlopig in de Haarlemse Vishal geen tentoonstellingen meer te houden, wegens gebrek aan geld en deskundige inrichting. Het bestuur schrijft, dat de benoeming van een adjunct-directeur voor de musea in dit laatste had kunnen voorzien, maar constateert, dat op een dergelijke benoe ming niet veel kans schijnt te zijn. Het bestuur van Haarlems Bloei zou het echter ten zeerste betreuren, indien de Vishal het komende jaar ongebruikt zou moeten blijven, temeer, daar de ten toonstellingen georganiseerd door een commissie van drie kunstenaars zo zeer geslaagd zijn. Ook het stadsbeeld wordt geschaad door een* gesloten Vishal. Belangrijker evenwel acht het bestuur het feit, dat aan Haarlems functie als cul tureel centrum voor een groot gewest af breuk wordt gedaan omdat op een bij zonder centraal gelegen plaats thans geen belangrijke kunsttentoonstellingen meer De zeventig etsen van de Haarlemmer Anton Heyboer, die in het begin van de vorige maand in de Galerie Espace in Haarlem werden geëxposeerd, gaan bin nenkort naar de Verenigde Staten. De galerie ontving vanmorgen een ver zoek om toezending uit New York, met name van de kunsthandel die daar onder de naam „The Contemporaries Galery of Sculpture and Grafie Art" is gevestigd en het werk van Heyboer wil vertegenwoor digen. Deze Amerikaanse kunsthandel ontving reeds eerder enkele etsen van Hey boer „op zicht" en verkocht er daarvan twee aan het Museum voor Moderne Kunst in New York en één aan het Brooklyn Museum. In verscheidene plaatsen in Amerika wordt voor de verzameling be langstelling getoond. Er zijn reeds tentoon stellingen vastgesteld in Michigan en het middenwesten in 1958 en 1959. kunnen worden gehouden. In dit opzicht, aldus besluit de brief, is een aanwijsbare achterstand vast te stellen ten opzichte van vele kleinere gemeenten. Wy herinneren er in dit verband aan, dat wij in ons blad van 18 november on der het opschrift „Vis en vlees" een com mentaar gewijd hebben aan de exploitatie van Vis- en Vleeshal, waarin tot de con clusie werd gekomen, dat de benoeming van een adjunct-directeur voor de musea een begin zou kunnen zijn van de ver wezenlijking van plannen, die de Vis- en Vleeshal de kern laten worden van een speciaal museum voor de moderne kunst. Wij spraken daarbij de hoop uit, dat de Haarlemse gemeenteraad bij de behande ling van de culturele zaken tijdens de be grotingsdebatten B. en W. zou aansporen het door het college voorgestane pad te verlaten en alsnog over te gaan tot het voordragen van namen voor de benoeming van een functionaris, die zich met de ge noemde plannen zou kunnen gaan bezig houden. Pionierster van bestrijding tuberculose met pensioen Zaterdag 30 november zal mejuffrouw W. Vonfelde haar werkzaamheden in dienst van de Haarlemse tuberculosebe strijding neerleggen. Van 1915 af heeft zij met groot enthousiasme, ijver en plichts betrachting haar taak vervuld. In 1915 trad mejuffrouw Vonfelde in dienst bij de lighal voor tuberculose-patiënten van de Haarlemse Vereniging tot bestrijding der tuberculose te Schoten. In 1921 werd zij aangesteld tot huisbezoekster van de vereniging en van 1 februari 1925 tot he den is zij als districts-huisbezoekster werk zaam voor de Noordhollandse Vereniging tot bestrijding van de tuberculose. Meer dan tweeënveertig jaar heeft me juffrouw Vonfelde medegewerkt in de strijd tegen de tuberculose en vooral de eerste jaren had zij vele weerstanden en moeilijkheden te overwinnen. Steeds leef de zij mee met de getroffen gezinnen, zorg de zij voor de belangen van de patiënten en werkte zij samen met de wijkverpleeg sters, die in haar rayon (Haarlemmer meer, Bennebroek, Bloemendaal, Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, Heemste de en Zandvoort) werkzaam zijn. Door haar opgewekt karakter en haar doorzet tingsvermogen is zij in de loop der jaren zeer velen tot steun geweest. In het consultatiebureau tot bestijding van de tuberculose, Gedempte Oude Gracht 41 te Haarlem, wordt op 30 novem ber twaalf uur een afscheidsreceptie ge houden. De Federatie Haarlem van de Fartij van de Arbeid hield maandagavond onder voorzitterschap van de heer W. F. Happé in het gebouw van de H.J.M.V. aan de Lange Margarethastraat te Haarlem de jaarvergadering. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. W. Levij, werd goed gekeurd en vastgesteld. Enkele punten uit het verslag zoals enige suggesties over aan te brengen verbeteringen in de hui dige organisatievorm der federatie waar door meer spreiding van werkzaamheden bereikt zou worden, de te voeren propa ganda met het oog op de volgend jaar te houden verkiezingen en de vergroting van het ledental, dat momenteel ruim vijfen dertighonderd bedraagt, ontlokten een ge animeerde discussie. Het financieel over zicht van het verslagjaar en de begroting 1957/1958 gaven geen aanleiding tot op- of aanmerkingen. De penningmeester, de heer H. H. Tork, werd décharge verleend. De vergadering kon zich met het in het afgelopen jaar door het federatiebestuur gevoerde beleid verenigen. Bij de verkie zing van het federatiebestuur werd in de plaats van de voorzitter, de heer W. F. Happé, die zich wegens drukke werkzaam heden als zodanig niet herkiesbaar had gesteld, gekozen de heer J. Willemse. De heer Happé werd benoemd tot lid van het bestuur. Voorts hechtte de vergadering haar goedkeuring aan de aanbeveling van het federatiebestuur om de heer E. J. Lodewijks te benoemen tot tweede voor zitter. Tenslotte werden de overige perio diek aftredende bestuursleden van de Federatie, te weten de heer J.. W. Levij (eerste secretaris)^ - de heer H. H. Tork (penningmeester); de- heer H. Verdoorn (tweede secretaris); mevrouw' E. Smitz Peper; de heer D. J. A. Geluk en mevrouw L. VerkijkBleeker (notuliste) bij accla matie herkozen. De heer Willemse richtte woorden van dank en waardering tot de heer Happé, die, aldus de spreker, gedurende de elf jaren waarin deze het voorzitterschap van de Federatie Haarlem heeft bekleed in sterke mate voor het denkend en bindend element in de partij en federatie heeft ge zorgd en dit heeft bevorderd. De heer Willemse betrok in zijn erkentelijkheid ook mevrouw Happé. Hij bood het echt paar Happé namens de federatie Haarlem van de P.v.d.A. een platenspeler aan. Een krachtig en langdurig applaus van de aan wezigen ging met dit gebaar gepaard. De vergadering besloot de voor herstel van gezondheid in Davos (Zwitserland) ver blijvende fractievoorzitter van de P.v.d.A in de Haarlemse gemeenteraad, de heer E. F. Albrecht, een stoffelijk blijk van medeleven te sturen. Mr. G. J. H. de Leeuw gaf een uitvoerig overzicht van de debat ten in de gemeenteraad, waarbij leden van de raadsfractie in het afgelopen jaar be trokken zijn geweest. Tot slot gaf het punt „beleid raadsfractie" aanleiding tot een levendige gedachtenwisseling, waarbij vooral aandacht werd gevraagd voor de belangen van de gezinnen met de laagste inkomens in de huidige omstandigheden. De Hoge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van de directeur van het dagblad „Het Vrije Volk", die in eerste instantie door de kantonrechter was veroordeeld tot f 100 boete wegens overtreding van de Loterijwet. Een in het blad opgenomen puzzel achtte de kantonrechter namelijk in strijd met deze wet. In beroep werd de dagvaarding nietig verklaard. De direc teur ging in cassatie, omdat hij een princi piële uitspraak wenste. Zou de Hoge Raad het vonnis gecasseerd en de zaak terug verwezen hebben, dan zou de principiële behandeling kunnen worden voortgezet. Het cassatieberoep is echter verworpen. Foto van het wrak van het Beaver- vliegtuig van de Nieuw Guinea-lucht- vaartmaatschappij „De Kroonduif', dat oyilangs op 35 km van Merauke neer stortte. Drie van de vier inzittenden kwamen bij dit ongeluk om het leven. De verrassende mededeling van de Haar lemse wethouder van Volkshuisvesting, de heer W. F. Happé, in de raadsvergadering van vrijdag gedaan, volgens welke de Ne derlandse Maatschappij voor Volkshuis vesting in Amsterdam tot de conclusie ge komen is, dat zij in het Haarlemse Sinne- velt niet zal kunnen gaan bouwen, maakt een definitief einde aan een geschiedenis, die ruim twee jaar geleden zo hoopvol be gonnen is. ,Op 11 oktober 1955 maakten wij onder het opschrift „Impasse in Haarlemse wo ningbouw doorbroken" voor het eerst mel ding van de plannen, die de NEMAVO had voor de bouw van 350 middenstands- huurwoningen in Sinnevelt, waarvan 232 systeemwoningen zouden worden volgens het zogenaamde New Aireysysteem. De architect zou prof. ir. H. T. Zwiers zijn. Enige weken nadien besloot de Haarlemse raad tot verkoop van de grond, nodig voor deze complexen. Zoals het er thans uitziet, zal de gemeente binnenkort deze grond weer van de NEMAVO moeten terugkopen. Nadat de grond verkocht was, begon een lange periode van onderhandelen, voor bereiden en nog eens onderhandelen. De geschiedenis is te lang en te droevig om haar hier nog eens uitvoerig te rele veren. Wij hebben van tijd tot tijd kunnen berichten over de ontwikkeling van de plannen, waarbij wij hier onder meer her inneren aan de moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan bij de vaststelling van het kwantum huurwoningen. Voldoende is te constateren, dat heel deze zorgvuldige voorbereiding geëindigd is met het nega tieve resultaat, waarvan de wethouder vrijdagmelding maakte. Daarmee is de hoop op verwezenlijking van het grootste naoorlogse project van particuliere wo ningbouw in Haarlem vervlogen, nadat wij nog op 11 februari van dit jaar berichtten, dat de bouw ervan toen spoedig zou be ginnen. Wij kunnen ons afvragen wat de reden geweest is, dat de NEMAVO thans beslo ten heeft van de bouw af te zien, al schijnt het, dat deze particuliere maatschappij moeilijkheden heeft ondervonden bij het verkrijgen van het benodigde kapitaal. Of schoon men tijdens de lange, deprimerende en van de zijde van de maatschappij moeizaam gevoerde onderhandelingen dik wijls getwijfeld zal hebben aan uiteinde lijke realisatie van het project, zal de lakonieke mededeling van de NEMAVO voor velen toch nog onverwacht zijn ge komen. Het heeft er alle schijn van dat Haarlem niet erg gelukkig is met zijn grote parti culiere woningbouwprojecten, want het geval-NEMAVO staat helaas niet alleen. En het zijn vooral de plannen voor sy steembouw, die tot mislukking gedoemd blijken te zijn. Hetgeen des te opmerke lijker is nu de Verenigng van Systeem bouwers onlangs een brochure het licht heeft doen zien, waarin op de grote voor delen van de systeembouw wordt gewezen en waarin deze bouw warm wordt aan bevolen. Wij herinneren aan de 320 arbeiders woningen, die thans in Delftwijk volgens traditionele bouw worden gebouwd, maar die aanvankelijk ook volgens systeembouw systeem Rottinghuis zijn ontworpen. Deze woningen, die bestemd zijn voor de woningbouwverenigingen Patrimonium en Eigen Haard het betreft dus hier geen particuliere bouw zijn niet in systeem bouw voltooid, omdat men destijds niet aan de door het rijk vastgestelde curve- prijs kon komen. Met andere particuliere projecten is Haarlem ook niet steeds gelukkig ge weest. Wij denken in dit verband onder meer aan de ruim 200 middenstandswo ningen, die de n.v. Hogerveka in Sinnevelt zou gaan bouwen en waar eveneens finan ciële moeilijkheden een rem vormen. Het ziet er naar uit, dat de grootste verwachtingen voor de Haarlemse volks woningbouw voorlopig gezocht moeten worden in de richting van bouw door wo ningbouwverenigingen. Behalve de ont brekende financiën weegt bij de particu liere bouwmaatschappijen vermoedelijk ook zwaar het hoge percentage huurwo ningen, de enige soort, die voor de volkswoningbouw van belang is dat zij moeten bouwen, een factor die bij het NEMAVO-project in Sinnevelt ook bijna voor een mislukking heeft gezorgd, omdat de maatschappij in het verleden plotseling het kwantum ervan wilde verlagen. De gemeente Haarlem zal er verstandig aan doen, de toekomstige bouwplannen voor middenstands- en volkswoningbouw meer te zoeken in de sector van de wo ningbouwverenigingen, omdat daar in eerste instantie meer succes te verwachten lijkt te zijn dan in de particuliere sec tor. Ondanks bepaalde toewijzigingsmoei- lijkheden (zie Parkwijk), die zich soms voordoen, maar die zij het langzamer dan men hoopt toch aan een oplossing lijken toe te komen. LUXEMBURG Het „Actiecomité voo; de Verenigde Staten van Europa", waar van Jean Monnet voorzitter is, heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt ge pleit voor het onderbrengen van alle Europese instellingen in een „Europees district" naar het voorbeeld van het Amerikaanse Washington D.C. (District Columbia). In de toelichting wordt onder meer ge zegd: De regeringen van de zes landen, leden van de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal, de Economische Gemeen schap en Euratoom zullen over enige we ken onder meer de zetel van de instel lingen dezer gemeenschappen moeten be palen. Het bijeenbrengen van alle instellingen zowel die van de E.G.K.S. als die van de E.E.G. en Euratoom in eenzelfde plaats is om praktische redenen beslist noodzake lijk. De instellingen moeten nauw met el kaar samenwerken. Zij streven alle, hoe wel ieder op eigen gebied en volgens eigen regels, hetzelfde doel na: economische een heid en door die eenheid de ontwikkeling der zes landen. De zetel van de instellingen zal de zetel zijn van de gemeenschap. Deze zetel moet derhalve niet het bezit zijn van een der zes landen, maar van allen tezamen en derhalve onder de gemeenschappelijke in stellingen ressorteren. De zetel moet der halve een „Europees district" zijn. In de resolutie wordt de wens uitge sproken, dat een plaats voor de zetel wordt uitgezocht, welke door allen gemakkelijk kan worden bereikt.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3