Ronson NAVO wijst Oslo op belang van de kernwapens Own Awsêff Scherpe critiek op beleid van Lissese burgemeester DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT A merikaanse generaal poogt Noren gerust te stellen Mohammed V in V.S. door Nixon onderscheiden Maarschalk Gretsjko krijgt een hoge functie in Moskou Britse expeditie naar de zuidpool over land Doel zou tegen Kerstmis bereikt moeten worden LAATSTE NIEUWS Turkije trekt troepen van de Syrische grens terug Succes van bemiddeling door koning Saoed Szabo wint in Wageningen Londen zal sterlingsaldi van Egypte vrijgeven Tsjechoslowaaks aanbod van industriële hulp Nieuwe regering in Turkije Als u een Ronson geeft, bent u meer dan een gewone Sinterklaas Wiüian R,kl"r* Handelxondernemin'N Indonesiërs namen bezit van Simpang Club Saoedi-Arabische troepen in Jordanië gealarmeerd Moulijn en Cor van der Gijp hebben moeilijkheden met Feijenoord Twee maanden gevangenis voor automobilist Amerikaanse contra-spion: aanslag op Tito afgelast Expositie kinderboeken in de raadzaal DINSDAG 26 NOVEMBER 1957 OSLO (UP) De Amerikaanse gene raal Cortland van Rensselaer Schuyler, die voor overleg met Noorse politici en mi litairen in Oslo is aangekomen, heeft maandag in een persconferentie ver klaard dat het NAVO-hoofdkwartier in parijs niet gelooft, dat de Sovjet-Unie over intercontinentale ballistische projec tielen in dusdanige parate hoeveelheden beschikt, dat men van „operationele be schikbaarheid" kan spreken. Ook in de eerstvolgende jaren zal dit naar het oor deel der NAVO-deskundigen niet het ge val zijn- De NAVO is in zoverre in het voordeel, zo zei hij, dat zij met projec tielen voor de middelgrote afstand en met bommenwerpers de vitale gebieden van de Sovjet-Unie kan bereiken. Van Rensselaer Schuyler zei, dat de kwestie der kernwapens in Noorwegen een netelige aangelegenheid is, omdat Noorwegen vreemde mogendheden niet toestaat, bases op Noors gebied in te richten. Het „militaire schild, dat de grenzen van het NAVO-gebied beveiligd, en dat tot nu toe gevormd werd door con ventionele bewapening, is volgens de gene raal niet langer voldoende. Zonder kern wapens zou het niet mogelijk zijn, een krachtige Russische aanval op Noorwe gen tegen te houden. (Noorwegen heeft voor zijn defensie bepaalde typen geleide projectielen aanvaard, die ingericht zijn voor een eventuele atoomlading, doch al leen de Noorse regering kan bepalen, of zulke ladingen ook in voorraad zullen worden gehouden). Juist omdat de Sovjet-Unie een sterk overwicht in conventionele strijdkrach ten heeft, zal men onder alle omstan digheden kernwapens in gereedheid moe ten houden, aldus de géneraal, die verder zei, dat generaal Norstad niet wenst, dat kernwapens worden verdeeld onder de Europese NAVO-landen. De opperbevel hebber van de NAVO meent dat het wel nodig is dat die landen alles in gereed heid hebben om dergelijke wapens, in ge val van. nood, onmiddellijk te ontvangen. WASHINGTON (UP) President Eisen hower, door verkoudheid sommigen be weren door A-griep verhinderd, heeft zich maandagavond door vice-president Nixon laten vervangen op het staatsbanket ter ere van de Marokkaanse koning, Mo hammed V. Namens het staatshoofd over handigde Nixon de hoge gast de onder scheidingstekenen van het Amerikaanse Legioen van Eer. Hij prees de vorst als een groot staats man van de wereld en verklaarde dat Mo hammed en zijn volk „een brug hebben gebouwd tussen de oude culturen van zijn landen en van de zijn land omringende landen, enerzijds, en die van de Westerse wereld en van Europa anderzijds. MADRID (UP) De Marokkaanse am bassadeur te Madrid, Mohammed Fuad, is maandagavond met een speciaal vliegtuig naar Rabat gevlogen, vermoedelijk met het oog op de schermutselingen tussen het on geregelde Marokkaanse „Bevrijdingsleger" en het garnizoen van de Spaanse bezitting Ifni in Marokko. (Reuter) Aan Spaanse kant zijn in Ifni 4 doden en 19 gewonden gevallen, zo wordt van betrouwbare zijde te Madrid ver nomen. Van de aanvallers zouden er tachtig doden en gewonden zijn. Volgens het Marokkaanse blad „Al Alam", orgaan van de „Istiqlal" partij, heeft de waarnemende minister van Bui tenlandse Zaken bij de Spaanse ambassa deur krachtig geprotesteerd tegen de „agressie" van de Spaanse militairen jegens de Marokkanen in Ifni. Hij waarschuwde voor de gevolgen, die dergelijke incidenten kunnen hebben. BERLIJN (Reuter) De opperbevel hebber van de Russische troepen in Oost- Duitsland, maarschalk Andrei Gretsjko, heeft maandag een afscheidsbezoek ge bracht aan Walter Ulbricht, de leider van de communistische partij in Oost-Duits land, zo meldt het Oostduitse persbureau A-D.N. In gezaghebbende kringen in West-Berlijn is gezegd, dat maarschalk Gretsjko vice-minister van Defensie der Sovjet-Unie zou worden. Iiij is sinds juni 1953 opperbevelhebber van de Russische troepen in Oost-Duitsland geweest. Vol gens A.D.N. zal Gretsjko in Moskou „een hoge functie" krijgen. Hij werd bij zijn afscheidsbezoek vergezeld door zijn opvol ger, generaal Zaharov, en de Russische ambassadeur in Oost-Duitsland, Poesjkin. (UP) Volgens het Westberlijnse blad „B.Z." heeft Gretsjko zijn promotie te danken aan het feit dat hij Kroesjtsjev ge steund heeft in zijn campagne tegen Ma- lenkov en de zijnen. LONDEN (Reuter) Een expeditie van het Britse Gemenebest, onde. leiding van dr. Vivian Fuchs, is zondag van de basis Shackleton aan de Vahsel baai voor de eer ste tocht over land naar de zuidpool ver trokken. De negen expeditieleden, uitge rust met tractors met rupsbanden en door poolhonden getrokken sleden, hopen de pool tegen Kerstmis te bereiken. Zij moeten daartoe door een onbekende en barre ijs- en sneeuwvlakte van 3.350 kilo meter lengte trekken. Onderweg zullen zij nog twee man oppikken. De elf mannen zullen, nadat zij de pool bereikt hebben, doortrekken om zich aan de Nieuwzee- landse zijde van de zuidpool te voegen bij een expeditie onder leiding van Sir Ed mund Hillary, bekend door zijn beklim ming van de Mount Everest. De expedi ties hopen elkaar op 10 januari te ontmoe ten. Sir Edmund is reeds een goed eind op weg van de andere zijde van het zuidpool gebied, dat het laatste onverkende conti nent ter wereld is. OSLO Uit kringen an de Noorse re gering wordt vernomen dat Noorwegen zich met kracht zal verzetten tegen de bouw of de bemanning van Amerikaanse raketbases op Noors gebied, ongeacht de besluiten die tijdens de NAVO-topconfe- rentie te Parijs genomen mogen worden. De Noorse delegatie naar de NAVO-con- ferentie, die zal worden geleid door pre mier Einar Gerhardsen, zal met nadruk pleiten voor meer politieke samenwer king in de NAVO ,en oplossing van de Al gerijnse kwestie. Kroesjtsjev: kernwapens en raketten BERLIJN (UP) De Russische partij secretaris Kroesjtsjev, heeft in een rede voor pasbevorderde officieren in Moskou meegedeeld dat het Russische leger en de Russische luchtmacht voorzien worden van kernwapens en raketten, aldus meldt de Oostduitse nieuwsdienst ADN. De nieuwe Russische wapens, aldus Kroesjtsjev, hebben „een principiële wij ziging" gebracht in het karakter van de oorlog. BEIROET (AFP) De Saoedi-Arabische ambassade in Beiroet (Libanon) heeft maandag bekendgemaakt, dat Turkije be sloten heeft een belangrijk deel van de Turkse troepen aan de Syrische grens te rug te trekken, nu de manoeuvres in dat gebied afgelopen zijn. De Turkse regering heeft bij haar besluit rekening gehouden met het standpunt van koning Saoed in het geschil tussen Turkije en Syrië. Zij heeft het streven van de koning naar Ara bische eenheid willen steunen. Saoedi- Arabië hoopt, dat het Turkse besluit zal bijdragen aan toenadering tussen Turkije en de Arabische wereld, aldus het com muniqué van de ambassade. Beraad over vluchtelingen WASHINGTON (Reuter) De Noorse UNO vertegenwoordiger, Engen, heeft met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, gesproken over ver schillende aspecten van de toestand in het Nabije Oosten, in het bijzonder over het vluchtelingenprobleem met het oog op de financiële moeilijkheden van het bureau voor het hulpwerk voor de vluchtelingen. Aan de bespreking werd ook deelgenomen door twee onderministers en twee deskun digen voor het Nabije Oosten van Dulles' departem'ent. Engen heeft met deze vier functionarissen verder gesproken over Algerije. Dulles was hierbij niet aanwe zig. Engen zei, dat hij door Dulles was uitgenodigd. Geld voor vluchtelingen Door zijn partij tegen Kolarov (wit) remise te spelen heeft de Hongaar Szabo het internationale zone-schaaktoernooi in Wageningen gewonnen. Hij verwierf 1372 punt, een totaal dat door geen der andere deelnemers kan worden geëvenaard. CAIRO (Reuter) Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Finan ciën heeft verklaard, dat Groot-Brittannië en Egypte bij de financiële besprekingen te Rome volledige overeenstemming hebben bereikt over de toekomstige uitvoering van de na-oorlogse sterlingovereenkomst. Groot Brittannië moet jaarlijks twintig miljoen pond sterling vrij geven van de Egyptische sterlingsaldi, gelden, waarvoor de Egypti sche regering te Londen werd gekrediteerd wegens diensten, die Egypte in de tweede wereldoorlog aan de Britse troepen ver leende. Sedert de Suezcrisis zijn deze gel den geblokkeerd: Nu aan men gaan spre ken over de schadeloosstelling van gecon- fisceerde Britse eigendommen in Egypte. Van officiële zijde te Caïro is het Egyp tische persbericht bevestigd, dat Egypte voor twintig miljoen pond sterling indu striële hulp van Tsjechoslowakije zal ont vangen. Waardering (UP) De Egyptische minister van Defensie, Abdel Hakim Amer, heeft in het parlement te Caïro verslag uitgebracht over zijn missie in Moskou en verklaard, dat de Sovjet-Unie bü haar aanbod Egypte kredieten te verlenen „onze onafhankelijk heid heeft gerespecteerd en niet getracht heeft zich in onze binnenlandse aange legenheden te mengen." Zijn verslag werd gevolgd door de eenstemmige aanvaarding van een resolutie, waarin waardering werd geuit over de Russische houding bij de aanbieding van een lening van zevenhon derd miljoen roebels (62.500.000 pond) „zonder verplichtingen". ANKARA (Reuter/AFP) De Turkse premier Menderes heeft zijn vijfde rege ring gevormd. De verdeling van de voor naamste portefeuilles is als volgt: vice- premier: Tefik IleriBuitenlandse Zaken: Fatin Roechtoe Zorloe; Binnenlandse Za ken: Namoek Gedik; Financiën: Hasa Po- latkan. Menderes heeft twee nieuwe minis teries ingesteld, een voor de pers en toe risme en een voor verbetering van de bouwnijverheid. ADVERTENTIE jaat in, jaar uit, keer op keer, zal die Ronson blijven zeggen „Alleen het beste was goed ge noeg voor jou...". Een Ronson is het grootste compliment dat u iemand kunt geven I Geef een Ronson Viking brandt op reukloos butaangas met regelbare vlam - de ideale aansteker voor pijp, sigaar en sigaret v.a. 45^ U kunt kiezen uit Ronsons ran 14.50 tot 65.- KJ nuiii Hiir/.un uu ivonsons ran IH.JU tot WORLD'S GREATEST LIGHTER Alleen Imp. en Service Afdeti Afdeling William Rikkers Handelsonderneming N.V., Beurs. Damrak. Amsterdam NEW YORK (Reuter) De Britse UNO-vertegenwoordiger Crosthwaite heeft in de speciale politieke commissie van de UNO-Ases mbeNlee d UlOd-n ee verzocht UNO-Assemblee de UNÖ-leden verzocht meer geld beschikbaar te stellen voor het hulpwerk van de UNO in Palestina. De Verenigde Staten hebben een „zeer edel moedige bijdrage" geleverd en ongeveer dertig andere landen hebben geld geschon ken. De Brit wees erop, dat volgens het rapport van de leider van het hulpwerk in Palestina (U.N.R.W.A), Labouisse, de werkzaamheden in Palestina zullen moe ten worden ingekrompen, indien er niet meer geld wordt geschonken. De commis sie behandelt het rapport van Labouisse. DJAKARTA (ANP) In Surabaia heb ben een aantal jongelui in het gebouw van de „Simpangclub" het portret van prinses Wilhelmina en het embleem van de Rota ry Club verwijderd en vervangen door portretten van president Sukarno. Het portret van prinses Wilhelmina hing in het kantoor van het clubgebouw, en het embleem van de Rotary Club in de eet zaal. Nadat zij portretten van president Sukarno daarvoor in de plaats hadden ge hangen, zongen de jongelieden voor het front van het gebouw het Indonesische volkslied. „De Simpang Club", die vroeger een uitgesproken Nederlands karakter had, werd enkele jaren geleden een internatio nale club. Volgens de dagbladen in Surabaia werd de Simpang Club de laatste week elke avond bezocht door een groep van onge veer zeventig jongelui, die consumpties bestelden, biljart speelden en, vóórdat zij om elf uur 's avonds weer vertrokken, hun rekening voldeden. De „Harian Umum" in Surabaia schreef in een hoofdartikel, dat wat de Indonesische jeugd in de Simpang Club doet alleen maar hinderen, en niet vernielen psychologisch meer indruk maakt dan het schilderen van slagzinnen op Nederlandse huizen er auto's. Bezwaar tegen KLM DJAKARTA (ANP) Het nationalisti sche parlementslid Semanhadi Sastrowi- djojo heeft dinsdag de suggestie geopperd om de concessie aan de K.L.M. voor haar luchtlijn op Djakarta, die de volgende maand afloopt, niet i: vernieuwen. Het parlementslid betoogde, dat dn K.L.M. die vijf maal per we».k de verbinding tus sen Djakarta en Amsterdam v.v. onder houdt, voor Indonesië geen voordeel ople vert. De Indonesische luchtvaart maat schappij Garuda Indonesian Airways en de drie andere luchtvaartmaatschappijen, die diensten met Indonesië onderhouden (de Britse B.O.A.C., de Australische Quantas, en de Franse T.A.I.), kunnen de luchtverbindingen tussen Indonesië en de buitenwereld volgens hem onderhouden. De algemeen vertegenwoordiger van de K.L.M. in Djakarta, de heer Duyf, was niet bereid commentaar te leveren op deze suggestie. AMMAN (Reuter). De Saoedi-Arabi sche troepen die in Jordanië gelegerd zijn, hebben van de Saoedi-Arabische autori teiten opdracht gekregen zich gereed te houden eventueel het Jordaanse leger te helpen een aanval van Israel af te slaan, aldus is te Amman medegedeeld. Alle ver loven van de Saoedi-Arabische militairen zijn ingetrokken. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE XXXXÖXCCCOCCOCCCCOOOOOOCÉ Er zjjn moeilijkheden bij Feijenoord. Moulijn wil liever linksbinnen spelen in het tweede elftal dan linksbuiten in het eerste en Cor van der Gijp prefereert ook een plaats in het tweede elftal, wanneer hij in het eerste niet uitsluitend midden voor kan zijn. Hij heeft zijn grieven ter kennis gebracht van Jan Linssen, die ze ter sprake zal brengen in de commissie betaald voetbal van Feijenoord. Het „geval-Moulijn" is volgens de heer Kieboom, voorzitter van Feijenoord, en volgens Jaap van der Leek terug te bren gen tot de militaire dienst van de jeugdige Rotterdammer. Hij is in vorm achteruit gegaan en wijt dit nu aan zijn plaats in het elftal. „Ik heb bij de juniores van Xerxes ook linksbinnen gespeeld en goed", is het verweer van zijn standpunt. En of Van der Leek daarop nuchter antwoordt dat er tussen een junior en een semi-prof nogal verschil bestaat, hij is niet te over tuigen. Ook het argument dat hij als speler in het tweede elftal minder zal verdienen, maakte op Moulijn weinig in druk. Hij wordt dus, als hij niet van mening verandert, in het tweede opgesteld als linksbinnen. „Geval Van der Gijp" Met Cor van der Gijp ligt het anders. Hij vestigde er tegenover ons ook de na druk op dat hij zijn „geval" niet aan dat van Moulijn wenste te koppelen. Zijn pro test komt zuiver voort uit een weerzin om een andere plaats in het elftal in te nemen dan die van middenvoor. Zondag moest hij nog, na de gelijkmaker tegen Fortuna, rechtsbuiten gaan spelen en dat wil hij niet langer. Dan maar liever als midden voor in het tweede. Inmiddels is voor de wedstrijd woensdagavond tegen Bolton Wanderers zijn wens al in vervulling ge gaan, want de voorhoede voor de eerste dichtwedstrijd is van rechts naar links: Meijers, Meerman, Van der Gijp, Rijvers, De Kreek. Ongeluk door te hard rijden over ijzeren platen De rechtbank te Dordrecht heeft een 34- jarige vertegenwoordiger uit Dordrecht veroordeeld tot twee maanden gevange nisstraf, omdat volgens de tenlastelegging door zijn toedoen een ongeluk was ont staan, waardoor iemand het leven had ver- loren. Hij had op 16 mei in Giessen- Nieuwkerk over een weg gereden, waaraan men herstelwerkzaamhéden uitvoerde en die met ijzeren platen was belegd. Door de snelheid waarmee hij had gereden, was een der platen opgewipt en in de carrosserie gedrongen. De auto sloeg om en een van de inzittenden werd hierbij zo ernstig ge wond, dat hij later overleed. De officier van Justitie had drie maanden gevangenis straf geëist. NEW YORK, (Reuter) Een vroegere agent van de Amerikaanse contra-spiona- ge, de filmproducer Boris Morros, schrijft in het Amerikaanse tijdschrift „Look", dat een Russische samenzwe ring tegen het leven van president Tito van Joegoslavië in maart 1953, werd afge last. Een Russische agent, vermomd als geestelijke; zou met medewerking van een zestal andere agenten de moordaan slag plegen. De Russische tegenorder be reikte de agent twaalf minuten voor de aanslag. Volgens Morros werd hij door de Russen naar Joegoslavië gezonden om gegevens te verzamelen. Hij had over zijn activiteit een rapport van zeventig blad zijden uitgebracht, waarin hij wees op het grote aantal rooms-katholieke geestelij ken, dat in Joegoslavië reist. Dit rapport heeft kennelijk als basis gediend bij het op touw zetten van de samenzwering, al dus Morros. Hij zegt verder, dat hij als Amerikaanse contra-spion heeft verno men, dat de veroordeelde Russische spion Soble foto's en plaatsaanduidingen had ontvangen van bunkers, waar Amerikaan se atoombommen liggen opgeslagen. So ble kreeg verder inlichtingen over het aan tal atoombommen in de Verenigde Staten en over de snelheid waarmee deze wapens worden aangemaakt. Over een mislukte proef met een Russische waterstofbom in 1951 schrijft Morros, dat hierbij een Amerikaan, een Brit en een Italiaan, die voor de Russen werkten, om het leven zijn gekomen. Aangereden. Maandagmiddag om kwart voor vijf is een negenenzestig jarige Haarlemse bloemist, die op de Dreef te Haarlem op zijn bromfiets in de richting Heemstede reed, nabij het Florapark aan gereden door een scoot-mobiel, bestuurd dooor een achtendertigjarige onderwijzeres. Laatstgenoemde kwam van de Paviljoens- laan, stak de Dreef over en wilde naar het Florapark rijden. De bromfietser is ter verpleging in het Sint Elisabeths Gasthuis opgenomen. In de maandagavond gehouden vergade ring van de gemeenteraad van Lisse zijn harde woorden gevallen. Bij de rondvraag leverde de heer Chr. Steenwinkel (A.R.) namelijk scherpe kritiek op de hou ding van de voorzitter, burgemeester mr. Th. de Graaf. De heer Steenwinkel verweet de burgemeester, dat deze beslis singen neemt zonder daarin de wethouders te kennen. Ondermeer het antwoord op de bij het begrotingsonderzoek gestelde vra gen zou alléén van de burgemeester zijn. De heer Steenwinkel verweet d.e voorzitter voorts, dat deze schuldig was aan het af treden van de heer Lefeber als wethouder. De burgemeester liet zich in zijn antwoord ook niet onbetuigd en diende de heer Steenwinkel op fikse wijze van repliek. Hy begon met de vraag, of de woordvoerder diens opmerkingen nog grievender kon A-.ajï-:-:;;::- Met drie grote drijvende bokken is men erin geslaagd de Duitse kustvaar der „Plan", die op 21 oktober in de Westerschelde zonk, te lichten. Op de foto ziet men het Duitse vaartuig juist boven water komen. maken door deze met bewyzen te staven. „Maar ik heb uw bewyzen niet nodig. Ik zal ze zelf wel verstrekken", zei mr. De Graaf, die in een scherp antwoord de be schuldigingen van de hand wees. De heer Steenwinkel zei ondermeer, dat de beide wethouders niet op de hoogte waren geweest van het voorstel om ander half miljoen reserve, waarover de gemeen te nog beschikt, een bestemming te geven. Voorts achtte hij het voorstel van de bur gemeester, dat deze voortaan de vergade ringen van de commissie voor de bedrijven zou bijwonen, een blamage voor de afge treden wethouder Lefeber. De voorzitter betoogde, dat dit voorstel in overleg met de betrokken wethouder was genomen. Voorts antwoordde mr. De Graaf, dat wet houder Lefeber gekend was in het voorstel over de bestemming van de reserves. Deze zou ook op de hoogte zijn geweest van de bemiddelingspogingen, die de voorzitter in het conflict van de leden der bedrijven- commissie had ondernomen. De voorzitter meende te moeten conclu deren, dat de heer Steenwinkel van de kwesties bar weinig notie had en zeer een zijdig was geïnformeerd. Met betrekking tot de opmerkingen over de persoonlyke verhoudingen in het college van B. en W. zei de burgemeester in felle bewoordingen: „U kunt alleen maar op het beleid van B. en W. aanmerkingen maken. Met de per soonlijke verhoudingen hebt u niets, maar dan ook niets te maken!" Met medewerking van de Stadsbiblio theek, afdeling Jeugdbibliotheek, zal van 9 tot en met 14 december een expositie van kinderboeken worden gehouden in de raadzaal en antichambre aan het Prinsen hof te Haarlem. Gedurende deze week zul len twee collecties van de reizende ten toonstelling van het bureau „Boek en jeugd" voor een ieder ter inzage zijn. De verzamelingen zijn geselecteerd met be hulp van jeugdbibliothecaressen en ande re deskundigen. Zij worden jaarlijks aan gevuld met nieuw uitgekomen boeken en tonen steeds een keuze van wat er in Ne derland aan verantwoorde jeugdlectuur voorhanden is. De expositie in het stad huis zal boeken omvatten, bestemd voor de leeftijd van vier tot en met twaalf jaar. De opening is bepaald op maandag 9 de cember om half vijf door de heer D. A. Geluk, wethouder van onderwijs. Op dins dag 10 december houdt'mejuffrouw Eisen, hoofd van de Haarlemse jeugdbibliotheek, voor kleuterleidsters een lezing over „De kleuter en zijn boek," en op woensdag 11 december zal mej. J. Daane, hoofd van de jeugdbibliotheek te Amsterdam, voor de leerkrachten van het lager onderwijs een voordracht houden over boeken voor zes- tot twaalfjarigen. De tentoonstelling is, behalve voor ondex-wijzers, eveneens toegankelijk voor ouders en belangstellen den. AMSTERDAM Aandelen Philips lagen onder druk door publieke vex-kopen, zij het op geringe schaal. Deze verkopen werden in verband gebracht met het feit, dat de directie van de Nederlandse Seintoestellenfabriek ver gunning heeft aangevraagd voor ontslag van ongeveer 200 van haar wex-knemers. Het overgrote gedeelte van deze arbeidex-s zal elders te werk worden gesteld. Het Philipsconcern bezit het geheele aandelen kapitaal van de N.S.F. Na een 242 in het niet-officiële ochtendverkeer, werd 's mid dags op 240 V2 geopend. De koers zakte tot 239 om te sluiten op ongeveer 240 pet, vrij wel onveranderd bij de slotprijs van vrij dag j.l. Unilever stelde teleur en bleef bij de opening enige punten onder de ochtend- koers van 330. Er was wat middenkoers aanbod, waardoor een notering tot stand kwam van 326 De koers herstelde zich tot 327Vz eveneens onveranderd bij vrij dag. AKU wilde niet onderdoen en sloot eveneens onveranderd. KLM noteerde bijna 2 gulden hoger op betere perspectie ven ten aanzien van het loongeschil van de piloten met de directie van de KLM. Koninklijke olie lag bijna 2 gulden hoger ingevolge de hogere slotkoers uit New York. Op een notering van 157.60 bleven de aandelen toch nog een gulden onder pariteit Amerika. De algehele oliesituatie in Amerika werd ter beurze nog steeds niet gunstig beoordeeld. In alle internatio nale fondsen liet de arbitrage verstek gaan en dat betekent voor de beurs weinig zaken. In de scheepvaarthoek was Holland- Amerikalijn de witte raaf met een winst van ruim 2 punten. De overige koersen in deze sector waren alle vrijwel 1 pet. lager. De staatsfondsen begonnen de week met een rustdag; zaken waren van heel weinig betekenis en de koersen bewogen zich iets onder de vorige slotprijzen. Van de cul tures noteeerde Verenigde Deli IV2 pet hoger op 54 pet. Zes pet. obligaties PEGUS I werden vernomen op 1011/8 tegen 101 3/8 j.l. vrijdag. Aandelen Blikman en Sarto- rius werden gevoelig lager op 129 laten ge adviseerd, tegen de laatstgedane koers van 145 pet. Aandelen Blijdenstijn en Co. n.v. waren 2 punten hoger op 96, tengevolge van de publikaties over uitbreiding, mo dernisering en automatisering van het be- dx-ijf. In dit verband worden de 3 3/4 en 4 pet obligaties op respectievelijk 74V2 en 77 pet van de n.v. op de beurs goedkoop ge acht. (ANP). NEW YORK De beurs maakte aan het slot een vaste indruk. De handel was matig. De olies, waarbij stijgingen van meer dan drie dol lar plaats hadden, vormden de meest actieve groep met een grote omzet in Standard Oil of New Jex-sey, Royal Dutch, Phillips Petroleum en Gelty Oil. Lukens sloot 2 dollar hoger in een vaste staal- gi-oep. Ook de autowaardexi hielden goed stand, op Ford na dat meer dan een dollar moest prijsgeven. De vliegtuigbouwwaar- den waren in opwaartse beweging. Het industriegemiddelde profiteerde van een stijging van 2 dollar bij International Paper. Bij de spoorwegwaarden toonden enkele fondsen zich vast. De koper waarden fluctueerden licht. Een deel der aankopen weerspiegelde de mening van een vooraanstaand Amerikaans deskun dige, dat Amerika een goede kans heeft om Rusland in de raketcompetitie voorbij te streven. 1 Winsten van ongeveer 2 dollar of meer werden genoteerd voor Gulf Oil, Barber, Cities Service, Continental Oil en Union Oil of Californië. Een aantal oliewaarden sloot een dollar of meer hoger. De omzet bedx-oeg 2.600.000 aandelen tegen 285.000 op vx-ijdag. Van de 1.183 ver handelde fondsen sloten er 597 hoger en 360 lager. Het industriegemiddelde kwam van 442.68 op 444.38; dat voor spoorwegen van 103.46 op 104.35 en dat voor openbare nuts bedrijven van 67.10 op 67.42. (UP) Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3'/a °/n Nederl. '47 82 81% 3% Nedl. 1962/64 87% 877ie A. K. U 148% 148% Calvé Delft 268 268 Van Gelder Zonen 176 177 K. N. Hoogovens. 241 238 Nederl. Ford 180 180 N. Kabelfabriek. 237 237 gew.Philips Gloeil. 240)4 240 pref.Philips Gloeil. 13772 1377s Unilever 328 328 Wilton Fijenoord 196 193 Dordtsche Petrol. 748% 759 Konkl. Petroleum f 157.70 f 160.30 A'dam Rubber 50% 50 K. L. M f 96. f96.— Holl. Amer. Lijn 141 140% N. Scheepv. Unie 123% 124 Phs. v. Ommeren 198 197 H. V. A 92 92 Vex-g. Deli Mijen 54% 54 Amsterd. Eank 190% 1907a Ned. Handel Mij. 140% 140% Rotterd. Bank 160 160 Twentschr Bank 160 160 Anaconda Copper 44% 44% Bethlehem Steel 39% 39 U. S. Steel 55 54 General oMtors.. 35 36 Shell Union 69% 71% -•-'-Ni.rqter 22% 24 Vorige koers

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9