EISENHOWER OPNIEUW ZIEK OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Hersenbloedvat verstopt" Kans op herstel uitstekend -commissie aanvaardt Nieuw Guinea-resolutie HET WEER ^2 MacMillan verliet Parijs na mislukt beraad Drie jonge vliegers na ongeluk met een „Avenger" gered Communiqué erkent alleen Frankrijk overwegende positie in N. Afrika" V ertrou wemszaak Bewolkt en zacht A rtsen tevreden Alarmoefening geëindigd Kind overreden Verkeersongelukken DIT JAAR: 1065 DODEN I ..Wie. WatWaar 1958 wederom verkrijgbaar Het woord is aan Voor PARAPLUIE's .GESLAAGDE REDDINGSDRIL" TE IJMUIDEN Evelvn Tliemans ELEGANTE TASSEN EN BY0UX $ee MORRIS before t/ott fitst// 72e JAARGANG No 120 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 27 NOVEMBER 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 273 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 99 WASHINGTON President Eisenhower is getroffen door een storing in de bloedsomloop, die naar alle waarschijnlijkheid een lichte hersentrombose is. Zijn toestand wordt niet ernstig genoemd. Het enige ongemak dat de president onder vindt, is een lichte belemmering van het spraakvermogen, doch dit is in de loop van dinsdag reeds „merkbaar verbeterd", aldus het communiqué van zijn artsen. Uitdrukkelijk wordt verklaard, dat de aandoening licht is en van voorbijgaande aard zal blijken te zijn. Wel zal Eisenhower enkele weken rust moeten houden, zodat hij niet zal kunnen deelnemen aan de conferentie van de regeringschefs der NAVO-landen, die medio december in Parijs wordt gehouden en waar hij een belangrijke redevoering zou uitspreken. Nadrukkelijk verklaren de doktoren, dat Eisenhower geen zware beroerte heeft gehad, omdat geen enkel verschijnsel eroD wijst, dat er een bloeduitstorting in de hersenen heeft plaatsgehad. De vooruitzichten voor zijn volledige herstel binnen een redelijk tijdsverloop noemen de artsen uitstekend. (UP) (ANP) Het nieuws van Eisenhowers ziekte werd gistermiddag op een perscon ferentie in het Witte Huis bekendgemaakt. De bewoordingen van het eerste perscom muniqué waren niet erg gelukkig gekozen en wekten blijkbaar by de journalisten de indruk, dat de president een zware beroer te had gehad en er zeer ernstig aan toe was. Er ontstond iets als een paniek onder de verslaggevers, die pas bedaarde toen generaal Snijder, de lijfarts van Eisen hower, in een persoonlijke toelichting kwam verklaren, dat het allemaal erg meeviel. Toch was de reactie bij het publiek en vooral ter beurze er een van grote ontsteltenis. Twintig minuten voor het slot van de markt kwam het bericht van Eisenhowers ziekte op de Newyorkse Effectenbeurs binnen. Oogenblikkeljjk re sulteerde dit in een grote stroom van verkooporders, die vooral de koersen van de olie- en staalaandelen scherp deed dalen. De verkopen waren zo groot, dat de tieker geruime tijd achterop raakte. De stemming was uiterst nerveus. Ook in het nabeursverkeer zette de daling zich voort. De verliezen beliepen gemiddeld 3 dollar; voor sommige oliefondsen zelfs tot 7 dollar. Ook het telefonische effectenverkeer in Amsterdam ondervond een duidelijke te rugslag, waarbij vooral Koninklijke Olies een scherpe reactie vertoonden. Zij zakten in van 162,40 tot 153. De eerste aanwijzing, dat de president niet geheel in orde was, kwam maandag. Er werd toen gemeld dat hij aan een lichte verkoudheid leed en zondag het bed had gehouden. Toch begaf Eisenhower zich maandagochtend naar het vliegveld van Washington om de sultan van Marokko te verwelkomen. Om één uur keerde hij in het Witte Huis terug, waar hij tegenover zijn vrouw en zijn lijfarts, generaal Snyder verklaarde, dat hij last van zijn verkoud heid had. Hij kleedde zich uit en ging naar bed, maar na enkele minuten klaagde hij over kou en vroeg een extra deken en een warmwaterkruik. Anderhalf uur later stond hij op om aan het werk te gaan, maar hij voelde zich verre van goed en ging op aanraden van generaal Snyder NEW YORK (UP) De politieke com missie van de UNO heeft de resolutie, waarin nieuwe Nederlands-Indonesische onderhandelingen ten aanzien van Nieuw- Guinea worden aanbevolen met 42 tegen 28 stemmen bij 11 onthoudingen aanvaard. De resolutie verkreeg dus niet de twee derde meerderheid, die voor aanvaarding in de Algemene Vergadering is vereist. Vóór aanvaarding van de resolutie stemden de volgende landen (42): Afghani stan, Albanië, Bolivia, Bulgarije, Birma, Wit-Rusland, Ceylon, Costa Rica, Tsje- choslowakije, Egypte, El Salvador, Ethio pië, Ghana, Griekenland, Guatemala, Haïti, Hongarije, India, Indonesië, Iran, Irak, Japan, Jordanië, Laos, Libanon, Libië, Malakka, Marokko, Nepal, Pakistan, Phi- lippijnen, Polen, Roemenië, Saoedi-Arabië, Soedan, Syrië, Thailand, Tunesië, Oekraïne de Sovjet-Unie, Jemen en Joegoslavië. Tegen (28) Argentinië, Australië, Oos tenrijk, België, Brazilië, Canada, Chili, (Nat.) China, Colombia, Cuba, Denemar ken, Dominicaanse republiek, Frankrijk, Honduras, IJsland, Ierland, Israel, Italië, Luxemburg, Nederland, Nieuw-Zeeland, Nicaragua, Noorwegen, Peru, Portugal, Spanje, Zweden en Engeland. Van stemming onthielden zich (11) Ecua dor, Finland, Liberië, Mexico, Panama, Paraguay, Turkije, de Verenigde Staten Uruguay, Venezuela en Cambodja De afgevaardigde van Zuid-Afrika was niet aanwezig. De resolutie, die op de vorige elfde zit ting van de Algemene Vergadering inzake de kwestie Nieuw-Guinea werd ingediend, werd in de politieke commissie aanvaard met 39 stemmen vóór, 25 tegen en 9 ont houdingen. In deze resolutie werd aan de voorzitter van de Algemene Vergadering verzocht een commissie voor de goede diensten te benoemen, die uit drie leden zou moeten bestaan. In de Algemene Vergadering was toen de uitslag 40 stemmen voor de resolutie, 25 tegen en 13 onthoudingen. Aangezien hier een tweederde meerderheid nodig, was, werd de resolutie dus verwerpen. 5ccccc^cccoccccoccococco5cccodcocccooot>coccococ«x>kxx VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Droog weer en over het alge meen veel bewolking. Zwakke tot matige westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. opnieuw naar bed. De generaal ontbood daarop verscheidene specialisten om de president te onderzoeken. Bloeddruk, tem peratuur en pols waren normaal. Wel ondervond de patiënt moeilijkheden met het praten. Dit bevestigde de vermoedens der artsen van een „afsluiting in een zijtak van een bloedvat aan de linkerkant van de hersenen". Men diende hem een slaap middel toe, waarop de president tot acht uur 's avonds doorsliep. Daarna las hij een paar bladzijden in een roman, gebruikte een licht avondmaal en kreeg vervolgens opnieuw een slaaptablet, hij had een rustige nacht. Dinsdagochtend werd Eisen hower opnieuw onderzocht, waarbij zich echter geen nieuwe of ernstige aanwijzin gen demonstreerden. Het bleek, dat zijn lichamelijke conditie overigens uitstekend is. In de loop van gisteren verminderde ook de lichte stoornis van het spraakver mogen. Eisenhower zag er opgewekt uit, en kon gisteravond alweer een paar uur het bed verlaten om in de huiskamer met zijn vrouw naar een televisie-uitzending te kijken. Ook vannacht heeft de president rustig geslapen. De artsen zijn tevreden over zijn toestand en achten het onder deze omstan digheden niet nodig, dat hij de voorge schreven rustperiode in een ziekenhuis doorbrengt. (Men zie ook pagina 3) De alarmoefening van de Koninklijke Landmacht „Torenklok 3" is vanmorgen om tien uur geëindigd. Om twaalf uur vanmiddag is met het terugtrekken van de aan de oefening deelnemende troepen naar de legerplaatsen begonnen. De zesjarige Jantje Louwes uit Gronin gen is in de Irislaan aldaar door een vrachtauto overreden, toen zij bij het bok springen struikelde en op de rijweg raakte. Het kind kwam onder een der achterwie len. Het meisje werd naar het Akademisch Ziekenhuis vervoerd, waar zij spoedig overleed. Bij verkeersongelukken in 1957 o in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 1065 personen, van wie 208 kinderen. Bovendien zijn later meer dan 400 personen overleden. Bij de verkoop van ons premieboek Wie, Wat, Waar 1958 enige weken gele den hebben wij een aantal van onze lezers moeten teleurstellen, omdat de gehele oplage binnen drie dagen was uitverkocht. Het verheugt ons dat wij alsnog de hand hebben kunnen leggen op een 500-tal exemplaren. Van donderdag 1 uur af kunt u het succesvolle jaar boekje wederom uitsluitend aan onze loketten Grote Houtstraat 93 en Soen daplein, hoek Floresstraat, kopen. Ook nu geldt: zorg dat u er tijdig bij bent! Wij kunnen geen boekjes reserveren. De prijs is contant en afgehaald 1,95 per exemplaar. DIRECTIE HAARLEMS DAGBLAD/ OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE Nietzsche: Zonder muziek zou het leven op een vergissing berusten MAROKKAANSE LEDERWAREN en KRUISSTRAAT 35 GEN. CRONJESTR.35 Ogenschijnlijk kerngezond en vrolijk glimlachend schudt president Eisenhower de hand van koning Mohammed V van Marokko, die voor een drieweeks bezoek in Washington arriveerde en door de president maandag op het vliegveld werd verwelkomd Deze laatste foto van de president voor zijn instorting deed nog geenszins vermoeden, dat Eisenhower de volgende dag ernstig ziek zou zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S, OMSTREEKS ACHT UUR gisteravond stapten drie montere jonge vligers het stei gertje van IJmuidens reddingboot op, na een avontuur op ongeveer 25 mijl bewesten IJmuiden, dat een kostbaar Avenger-verkenningsvliegtuig kostte, maar ditkeer gelukkig geen mensenlevens. Het drietal, wat huiverend, maar overigens bijzonder fit, heeft onder een borrel het verhaal gedaan van hun redding, die de hele middag lang een vlootje schepen en een luchtmachtje vliegtuigen in de weer heeft gebracht en die tussen half drie en vier uur het sinistere „Mayday" door de scheepsether deed klinken het sein, dat zo heel vaak mensen in doodsnood tot redding wil zijn. Gezagvoerder luitenant ter zee tweede klasse H. I. Urbanus uit Voorschoten, de 27-jarige commandant over de veronge lukte Avenger zag er overigens evenmin als zijn collega's lt. ter zee tweede klasse R. J. J. A. A. v. d. Clooster, baron Sloeth tot Evelo, een 25-jarige Apeldoorner of korporaal-vliegtuigmaker, constabel C. P. J. van Kaam uit Breda, naar uit, dat hij een paar uur tevoren hevig in angst had gezeten toen de buik van het vrij grote toestel de golftoppen raakte na een onop losbare motorstoring. Hij zag het gehele geval niet minder somber in dan „een duik in het zwembad van Wassenaar", al moest hij toegeven, dat de zaken prachtig volgens de theorie ver liepen, nadat het toestel daar op de wijde watervlakte neerstreek: de twee dinghies oftewel rubberboten overboord, laten vol lopen met perslucht en daarna zelf als hazen er in, terwijl achter hen een kapitaal wegzonk in de stevige deining. Hun com mandant, lt. ter zee eerste klasse J. F. T. Luns van het tweede squadron op Valken burg, waar het toestel thuishoorde, een dekvliegtuig bestemd voor de „Karei Door man" vond het geheel een „bijzonder geslaagde reddingsdril" en was blij, dat alles voor de drie knapen zo op rolletjes had gelopen. Toen de Avenger tegen half drie vreemd begon te doen tijdens een normale oefen- vlucht in een formatie van drie en op on geveer vijfentwintig mijl west van IJmui den de golven raakte, is kort daarop het eerste noodsein de lucht ingegaan met een positie van de drie „vliegbreukelingen": 52.28.05 noord en 03.47 oost. Alle schepen in de buurt werd verzocht uit te kijken en op het vliegveld Valken burg werd tezelfdertijd met behulp van de beide andere toestellen uit de formatie en drie andere inderhaast opstijgende machi nes, een Neptune, een helikopter en een Mariner, een reddingsactie ingezet. „Het werd toen echt lekker druk boven ons hoofd" zei de jonge commandant van de verongelukte machine gisteravond. Maar de schepen wonnen het ditkeer van de vliegtuigen, want uit de rij der toestormende schepen (onder meer waren de Duitse „Athen", een vissersschip en de Nederlandse coaster „Ahoy" vlakbij) won 9f (Van onze correspondent in Parijs Het communiqué, dat gistermiddag na het einde van de conferentie tussen de Britse en Franse regeringsleiders te Paryg werd uitgegeven, is er, volgens vrijwel alle objectieve diplomatieke waarnemers, niet in geslaagd het fundamentele feit te maskeren, dat de ontmoeting op een com pleet fiasco is uitgelopen. Over geen der problemen, die aan de orde waren de bewapening van Tunesië, de reorganisatie van de NAVO, de Europese eenheidsmarkt en vrijhandelszone hebben MacMillan en Gaillard ook maar een vaag compromis weten te vinden en het enige resultaat, waarmee Parijs zich vergenoegen mag, is eigenlijk de officiële Engelse erkenning van de overwegende positie van Frankrijk in Noord-Afrika. Inzake het voornaamste vraagstuk, waardoor die Franse aanwezigheid in Noord-Afrika juist bedreigd zou kunnen worden, de wapenleveranties aan Tunesië, verklaart het communiqué slechts, dat na een openhartige discussie de staatslieden hebben besloten de nodige maatregelen te nemen teneinde herhalingen te voorkomen van de moeilijkheden, die zich onlangs hebben voorgedaan. Een volzin, die men een meesterstukje mag noemen van diplomatieke camouflage kunst en waarmee Londen zich tot niets verbindt. Het is dan ook opgevallen dat ADVERTENTIE Voor Sint-Nicolaas-geseherken -'tv GR. HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 20415 de kustvaarder de wedloop om drie levens, en met een lichte triomf in zijn stem kon de kapitein van de „Ahoy" dan ook te kwart over vier melden, dat hij de knapen uit hun gele bootjes had overgenomen en dat hij met het hele stel naar het achttien mijl verderopliggende IJmuiden koerste, wetend, dat daar de „Neeltje Jacoba" al vrijwel onmiddellijk uit was gegaan en dat hij de reddingboot bij voorliggende koers dus ongeveer moest ontmoeten. Op dat moment begon de radio van de „Neeltje" slap in de lendenen te worden en met behulp van Scheveningen Radio moest men proberen coaster en redding boot in contact te brengen met elkaar. Het geen gelukt is, mede dank zij lichtsignalen van de „Neeltje" en om zes uur had het kleine blauwwitte scheepje van de K.N.Z.H.R.M. de drie vliegers van de „Ahoy" mitsgaders hun dinghies en radar antenne op zijn beurt aan boord genomen daarna teruggegaan naar hun basis. De drie geredden van de gistermiddag op 25 mijl van IJmuiden in zee neer gestorte „Avenger" kwamen in de avond zo goed als droog met de red dingboot „Neeltje Jacoba" aan land. Alleen de korporaal-vliegtuigmaker Van Kaam (rechts op de foto) was wat nat geworden, doordat zijn waterdichte pak lek bleek te zijn. drie glimlachende jongelui, die schipper Cor Koper opgewekt de hand drukten en tegen achten met hem aan de Tegeltjes- markt te IJmuiden afmeerden. Daar stond de Marineluchtvaartdienst met een auto klaar en tussen de bedrijven door was er nog even tijd voor een kort gesprek in de huiskamer van de heer Kerk_ hof, de chef van de halpolitie van het Staatsvissershavenbedrijf. Met de restan ten van een verloren vliegtuig zijn zij MacMillan, die bij zijn aankomst nog een paar toepasselijke woorden van hoop en optimisme wist te vinden .gisteren is ver trokken zonder het minste commentaar, ofwel met stille trom. Of, zoals de Fransen (in dit geval nog toepasselijker) zeggen: „II a filé a l'Anglaise", „Hij heeft op zijn Engels de benen genomen". Uiteenlopende opvattingen PARIJS (UP) De voorstelling van za ken, gegeven in Franse en in Engelse kring omtrent de besprekingen tussen MacMil- land en Gaillard, lopen nogal uiteen. Aan Franse zijde meent men, dat de Engelse regering erkend heeft, dat Frankrijk in Noord-Afrika een leidende rol speelt. „De Engelse regeringsleiders hebben defini tief het wantrouwen weggeruimd, dat in Frankrijk bestond inzake een mogelijke wijziging in het Engelse standpunt ten op zichte van Algerije", aldus de Franse ver sie. Dat standpunt is dan een onvoorwaar delijke steun aan Frankrijk. Maar van Engelse zijde werd te kennen gegeven, dat MacMillan geen enkele bin dende toezegging gedaan heeft, dat Enge land geen wapens meer naar Tunesië zal zenden zonder toestemming van Frankrijk. Natuurlijk, zo zeide men, zal Engeland wel tevoren overleg met Frankrijk ple gen, maar dat is de uiterste grens. NEW YORK (Reuter) De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, zal, naar men dinsdag in welingelichte kringen te New York zei te verwachten, de UNO woensdag meedelen, dat zijn re gering bereid is onder internationaal toe zicht verkiezingen te doen houden voor een Algerijns parlement. In deze kringen zei men, dat minister Pineau ter voorbereiding van het debat over Algerije in de politieke commissie dat woensdag begint, besprekingen heeft gevoerd met belangrijke vertegenwoordi gers bij de wereldorganisatie. Naar verluidde, zou Pineau te verstaan hebben gegeven, dat Frankrijk bereid zou zijn met een onder internationaal toe zicht gekozen Algerijnse assemblee te onderhandelen over toekomstige status van het land. Pineau zal woensdag als eer ste spreker in het debat het woord voeren. Pineau's plan voor Algerije zou inhou den, dat de Franse troepen tijdens de ver kiezingen in het land gelegerd blijven maar Frankrijk zou een toezegging willen doen, volgens welke de troepen „geïm mobiliseerd" zouden zijn. Men deelde mee, dat Frankrijk bereid b lu.000 inter nationale waarnemers in Algerië toe te laten. (AFP) Dinsdagavond deed in de wan delgangen van het gebouw van de UNO te New York het gerucht de ronde, dat een aantal Latijns-Amerikaanse vertegen woordigingen het plan hebben woensdag bij het begin van behandeling van het Al gerijnse vraagstuk voor te stellen het debat uit te stellen tot de zitting van vol gend jaar. PARIJS (AFP) Het aanbod van Tu nesië en Marokko o i te bemiddelen tus sen Algerije en Frankrijk is door de Fran se regering niet met de door ons gewenste goedgunstigheid bestudeerd, zo heeft de Tunesische ambassadeur, Masmoedi in Parijs verklaard. Op de vraag, of Tunesië zich eventueel zou willen aansluiten bij de NAVO, antwoordde de ambassadeur, dat men Tunesië juist heeft verweten, dat het de NAVO heeft geschokt. Als toetre ding van Tunesië het bondgenootschap zou versterken, zou het dat gaarne doen. Mas moedi zei ook, dat uit het communiqué van het Algerijnse Nationale Bevrijdings front, uitgegeven na de conferentie in Ra bat duidelijk blijkt, dat het front onafhan kelijkheid van Algerije niet meer als voor waarde voor besprekingen met Frankrijk stelt, doch als „basis". Wel acht het front de huidige kaderwet voor Algerije een on aanvaardbare oplossing. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 -FERD. BOLSTR. 48 A" DAM TEL. 717162 Lamsvach! handschoenen 19.75 De Algerijnse kwestie begint een steeds ernstigere bedreiging te vormen voor de eensgezindheid (of wat daar nog van over is) in de Noord-Atlantische Verdrags- Organisatie. Zij heeft deze maand tot een zeer pijnlijk politiek conflict tussen Frank rijk enerzijds en de Verenigde Staten en Engeland anderzijds geleid, een conflict dat zoals te voorzien was door de bezoeken van MacMillan aan Parijs en van Pineau aan Washington niet uit de wereld kon worden geholpen. Het zal dan ook, zeker in Parijs en Londen, weinigen heb ben verwonderd dat de Frans-Britse be sprekingen een volslagen fiasco zijn ge worden. En wat Pineau's protesten bij Dulles betreft, deze konden moeilijk an ders dan zeer gematigd van aard zijn, gezien de noodzaak voor de Franse rege ring om straks met de hoed in de hand bij Amerika om een grote dollar-lening aan te kloppen. Mendès-France heeft er, op zijn bekende bijtende toon, dezer dagen nog op gewezen dat „debiteuren en credi teuren gewoonlijk niet op voet van gelijk heid over politieke zaken spreken." Met dat al zit de NAVO en dus in feite de hele Westelijke wereld maar met het probleem van de ernstig gehaven de eensgezindheid in het bondgenootschap. Op zichzelf zullen de kleine Amerikaans- Britse wapenleveranties aan Tunesië geen belangrijke consequenties hebben, maar het zou verkeerd zijn, dit ook te verwach ten van de vertrouwenscrisis in de NAVO, die deels door deze kwestie is ontstaan en deels, voor zo ver ze al smeulende was, er nog door is aangewakkerd. Een ver trouwenscrisis in een bondgenootschap is een hoogst gevaarlijk iets, des te gevaar lijker als de vijanden van dat bondgenoot schap er op zitten te wachten, gebruik te maken van de geringste zwakke plek die zich in de samenwerking tussen de ver bonden landen mocht vertonen. De tegenstrijdigheid tussen de belangen van de verschillende NAVO-landen is al tijd een moeilijke kwestie geweest, die al herhaaldelijk tot wrijving binnen de al liantie heeft geleid. Zowel het Nabije als het Verre Oosten hebben in dat opzicht de laatste jaren moeilijkheden opgeleverd, die algemeen bekend zijn; en ook elders komen zij herhaaldelijk voor. Bij al deze dingen gaat het om nationale overwegingen, hetzij van poli tieke of van economische aard, die tot meningsverschillen leiden en daardoor, ook al hebben zij op het bondgenootschap zélf niet rechtstreeks betrekking, ondermij nend werken op het zo onontbeerlijke onderlinge vertrouwen. Bij de Algerijnse kwestie gaat het boven dien om het probleem hoe er een eind zou kunnen worden gemaakt aan een opstand men kan gerust zeggen: aan een oorlog die de Franse staat op zo onrustbarende wijze aan het verzwakken is, dat daardoor niet alleen een gevaar voor Frankrijk zelf, maar ook in toenemende mate voor de NAVO en voor de economisch met Frank rijk verbonden Westeuropese landen ont staat. Dat Frankrijk zijn volstrekte soeve reiniteit over Algerije nooit meer kan her stellen. wordt door vrijwel iedere Frans man erkend. In het parlement kan men, volgens betrouwbare insiders, een grote meerderheid van leden vinden, die in in tieme gesprekken toegeven dat de Fransen zich maar zo gauw mogelijk uit Algerije moeten terugtrekken, maar die dat niet in het openbaar zouden durven zeggen uit angst voor de „nationale hartstochten". In de geallieerde landen, waar men de Alge rijnse kwestie strikt verstandelijk beoor deelt. ziet men nog duidelijker in welk een politiek en economisch moeras Frank rijk dreigt te verzinken, en de conclusies, die daaruit worden getrokken, mag men dan ook zeker niet anti-Frans noemen. Maar vele Fransen doen dat helaas wel. Misschien is men er nu in Amerika ge deeltelijk in geslaagd, Pineau te laten in zien dat zijn verzet tegen internationale bemoeiingen met het Algerijnse probleem niet vol te houden is en heeft hij daarom besloten tot de concessie van internationaal toezicht op de verkiezingen voor een Alge rijns „parlement". Dat is een stap in de goede richting. Maar als da+ zogenaamde „parlement" geen andere bevoegdheid krijgt dan met de Franse regering te on derhandelen over de toekomstige status van het land (waaromtrent Fransen en Algerijnen nog altijd tegengestelde denk beelden hebben), zal er toch maar heel weinig gewonnen zijn. Ook bij die onderhandelingen zal inter nationale medewerking van groot belang kunnen zijn. Maar daarvoor, evenals voor het opnieuw verzekeren van de NAVO- solidariteit, is herstel van Frankrijks ver trouwen in zijn bondgenoten dringend nodig. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1