Hce is de stand morgen? Geef 'n boek plan voor nieuwe stadsbuslijn van Haarlem-O. naar Delftwijk CENTRALE BOEKHANDEL Boeken Kalenders Vulpennen Boekhandel VEKO Onze Sint-Nicolaasverrassing Tiny Kaiser speelde C hopin-programma Reeds 108 „DEZE KRISWELL PUP" weegt slechts 22 gram Prijs f 19.75 DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs PONDERDAG 28 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT n Betere verbindingen met componistenzvijk en Haarlem-Noordwest Hervormde Vrouwendienst Uitspraken Haarlemse rechtbank Gewonden bij aanrijdingen in Haarlem Lijn 3 rijdt van Raaksbrug af weer de oude route Sint Nicolaas kwam in Haarlem-Oost aan Kerstactie Leger des Heils Woonkamer uitgebrand in Van der Meerstraat Hongerstaking op pas geopende Julianaschool Ondankbaar gedrag van Hongaarse scholieren België is bereid „Europees district" af te staan Te weinig kerstbomen Schrijfster M. S. E. Scharten Antink overleden Besluit aankoop Elswout door G.S. goedgekeurd Uitslagen van examens diploma A ziekenverpleging Scheepvaart Examens Vaar W(j vernemen heeft de directie van het voornemen aan B. en W. van Haarlem vergunning te vragen voor instelling van een nieuwe buslijn tus- n Haarlem-oost en Delftwijk. Hierover Cprd reeds in principe overeenstemming bereikt met de Verkeerspolitie en Open de Werken. De nieuwe verbinding heeft tot doel de bussen van de Ijjnen 4 (tussen Station en Planetenlaan) en 5 (tussen Station en Haarlem-oost) te ontlasten en tcselijkertüd wat afgelegen stadswijken een betere verbinding met het centrum -te verschaffen. Het eindpunt van de nieuwe lijn, die het nummer 2 zal krijgen, komt in Haar lem-oost in de componistenwijk, namelijk jn de Willem Pijperstraat. Er wordt daar via D'rl< Schaferstraat, Dunklerstraat en piepenbrockstraat een lus gereden naar de Bernard Zweersstraat. De route luidt verder Zomervaart, Gouwweteringkade, Godfried van Bouillonstraat, Nijlstraat, Bvzantiumstraat, Schalkwijkerweg, Rus tenburgerlaan, Kleine Houtweg, Kamper- vest men zal toestemming vragen de Kampervest in beide richtingen te mogen berijden Spaarne, Damstraat, Klokhuis- plein, Riviervismarkt, Jansstraat en -weg, Stationsplein, Staten Bolwerk, Verspronck- weg, 'Santpoorterstraat, Santpoorterplein, Molijnstraat, Jan Haringstraat, Stuyve- santplein, Altenastraat, Plataanstraat, Meteorenstraat, Steenbokstraat, Orionweg, Delftlaan, Arthur van Schendelkade, Generaal Spoorlaan, Jan Prinslaan (eind- in Delftwijk). Terug wordt via de Bou- tensstraat naar de Arthur van Schendel kade gereden. De route van deze nieuwe buslijn heeft ook enkele wijzigingen in het parcours door Haarlem-noord-west tot gevolg. Deze lijn zal na de opening van lijn 2 van het Slation af de volgende route naar de Pla netenlaan volgen: Staten Bolwerk, Scho- tersingel, Van Ostadestraat, Velserstraat, Marnixstraat, Marnixplein, Mercuriusweg, Orionweg, Planetenlaan. Tenslotte zal de directie van de N.Z.H. aan B. en W. toestemming vragen lijn 5 in Haarlem-oost door te trekken via Van Zeggelenstraat, Krusemanstraat, Schaep- manstraat, waar het eindpunt komt. Via Dezer dagen is de eerste trainingsavond gehouden van de cursus die voor vrouwe lijke leden der hervormde kerk in Haar lem gehouden werd. De cursus zal hierin bestaan dat enkele personen van haar be roep uit nagaan, waaruit het christen-zijn- in-het-eigen-beroep blijkt. Dit is een uit werking van het algemene thema op de classicale samenkomst in oktober 1.1. in het Marnix Lyceum gehouden, waar een fo rum van politieke groeperingen (C.H.U., Partij van de Arbeid en V.V.D.) de herder lijke brief behandelde over „Christen-zijn in de Nederlandse samenleving". Deze trainingsavond ging over vier so ciale beroepen: zuster Saraber, besturend zuster van het Diaconessenhuis, mevrouw Faber, diaconaal maatschappelijk werkster, mejuffrouw Van Halsema, hoofdleidster in het weeshuis Olieslagerslaan en mejuf frouw Zwiep, leidster van het internaat Christelijke Gezinszorg vormden het forum onder leiding van mevrouw ir. Waarden burg—Lindeyer. Aan de hand van vragen werd daarna een gesprek gevoerd, waarin deze van allerlei kanten benaderd en be antwoord werden. Het geheel werd met grote aandacht ge volgd en na de thee vormden de aanwezi gen drie gespreksgroepen om in onderling gesprek de eigen vragen beantwoord te krijgen. De leiding der gespreksgroepen was in handen van mevrouw Beeks, me vrouw Romijn en mevrouw Botti. Tenslotte werd namens de gespreksgroepen verslag uitgebracht. In januari zal de trainings- avond over vier onderwijsberoepen gaan. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een Haarlemse caféhouder veroordeeld tot één maand gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De caféhouder, tegen wie twee maanden ge vangenisstraf en drie jaar intrekking was geëist, zou op 27 november met zijn auto onder invloed van sterke drank door de Lange Veerstraat gereden hebben. Een 52-jarige Amsterdamse winkelier die op 20 juni van dit jaar op het stationsplein van Schiphol het portier van zijn wagen onvoorzichtig geopend zou hebben, werd veroordeeld tot twee weken hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en vijfhonderd gulden boete onvoor waardelijk. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie, mr. R. W. H. Pitlo, een week hechtenis geëist. Woensdagmorgen om halftien reed op de KI ever park weg te Haarlem in weste lijke richting een auto en uit de Velser straat naderde een zevenenvijftigjarige dame per bromfiets. Een aanrijding ont stond, waardoor de bromfietser viel. Met een hersenschudding is zij naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Op de Rijksstraatweg nabij de Vergier- deweg stak gistermiddag om kwart over één een dertienjarige jongen de weg over op een ogenblik dat een auto uit de rich ting Santpoort naderde. De jongen werd aangereden en met een heupfractuur is hij naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht. .De werkzaamheden aan de Leidsevaart zijn thans zover gevorderd, dat de bussen yan lijn 3 van zaterdagmiddag 30 novem ber twaalf uur af tussen de Emmabrug en net Schouwtje weer hun oude route kun nen rijden. De stopplaatsen op het Emma- Plein en in de Van Oosten de Bruynstraat worden dan vervangen door de gebruike lijke haltes bij de Rijkskweekschool en de Schouwtjesbrug. Zolang de werkzaamheden aan de Em mabrug en in de Emmastraat nog niet vol tooid zijn, zal lijn 3 van de Raaksbrug af tot aan het station Heemstede-Aerdenhout be Leidsevaart volgen. de Prins Bernhardlaan en de Van Zegge lenstraat wordt teruggereden. Door deze wijziging krijgen de bewoners van het laatste deel van de Amsterdamsevaart en het noordelijk deel van de Prins Bernhard laan een betere verbinding. Wij vernamen nog, dat met ingang van de zomerdienst de verbinding naar De Glip opnieuw zal worden bekeken. De thans voorgestelde uitbreiding van het stadsnet vormt eens te meer een be wijs voor de activiteit van de directie van de N.Z.H. om het Haarlemse stadsnet, hoe wel dat geen grote baten oplevert, steeds aan te passen aan de groeiende behoeften. De feestelijk versierde Amsterdam straat vertoonde woensdagmiddag een druk en gezellig beeld. Tientallen kinde ren verdrongen zich op de stoep om maar niets van de aankomst van Sint Nicolaas te missen en terwijl er op de Sint werd gewacht, brachten luidsprekers vrolijke Sint Nicolaasliedjes ten gehore. Op het Nagtzaamplein, waar de goedheiligman zou aankomen, stond eveneens een grote groep mensen op de Sint te wachten. En eindelijk was het zover. Om kwart over twee kwam de Sint, omstuwd door een stuk of tien Zwarte Pieten, aanrijden. Ge zeten in een open rijtuig, dat getrokken werd door vier paarden, hoorde de goed heiligman de welkomstwoorden aan, die de voorzitter van de winkeliersvereniging, de heer S. M. Verstraten, tot hem sprak. Sint Nicolaas hield vervolgens een korte toespraak, waarna de stoet, voorafgegaan door een jeugdige drumband, zich in be weging zette. Halverwege de Amsterdamstraat werd Sint Nicolaas door de heer Verstraten een glas wijn aangeboden. Hieruit putte de Sint weer kracht om via de radiowagen een nieuwe toespraak te houden. Na dit alles werd de tocht voortgezet. De stoet bereikte de Spaarnwouderstraat, waar de voorzitter van de Winkeliersvereniging, de heer J. Laan, de Sint met een paar woor den verwelkomde. Ondertussen lieten ook de Zwarte Pieten zich niet onbetuigd en strooiden gul hun pepernoten om zich heen. Enthousiast werd er gegrabbeld en niet alleen om de eetlust te bevredigen. Tussen de pepernoten zaten namelijk snoepjes waarop een nummertje stond en zo'n nummertje gaf recht op een prijs. Het was een druk en beweeglijk geheel en pas nadat de politie wat ruimte ge maakt had kon de Sint zijn tocht ver volgen. ADVERTENTIE tyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyvy ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 iAAAi Evenals vorige jaren is het korps Haar lem-Centrum van het Leger des Heils voornemens een kerstfeest aan te bieden aan 1400 bejaarden in Haarlem, in de Gemeentelijk Concertgebouw. Ook zullen 150 bejaarden uit Heemstede worden uitgenodigd tot dit feest. Verder wil het Leger des Heils aandacht schenken aan vele zieken en behoeftigen en indien mogelijk zal een feest worden gehouden voor buitenkerkelijke kinderen. Om te voldoen aan de talloze verzoeken zal een collecte worden gehouden van 2 tot 7 december. De kerstpotten zullen geplaatst worden op 21, 23 en 24 december. De Haarlemse brandweer is in de afge lopen nacht om kwart voor vier uitgerukt naar de Van der Meerstraat 4. waar een een brand woedde in de woonkamer op de eerste verdieping. De kamer is uitge brand. Daar er gevaar bestond dat het vuur zich zou verplaatsen naar andere ka mers en huizen heeft de brandweer maat regelen moeten treffen. De brand is ver moedelijk ontstaan door aardsluiting in de elektrische leiding en wel in een con tactdoos in een kast. In deze kast bevon den zich kledingstukken en boeken en er heeft zich veel rook ontwikkeld. De woning wordt bewoond door twee ge zinnen. Beneden woont een zestigjarige dame en boven haar dochter en een kind. Haar schoonzoon vaart op zee en de doch ter was op familiebezoek in Veenendaal. De moeder sliep tijdelijk op de eerste ver dieping bij het kind. Om kwart voor vier werd de bewoonster wakker en zij meen de dat een raam van de woonkamer open stond. Zij begaf zich er heen en zag dat het brandde. Pogingen om het vuur te blussen mislukten en daarna wikkelde zij haar kleinkind in dekens. Zij begaven zich naar buren, die de brandweer hebben gewaarschuwd. In korte tijd was de zwa re binnenbrand geblust. (ADVERTENTIE) ocococococccccoc-c Nog juist op tijd aangekomen „Niet strijken" OVERHEMDEN, in wit, grijs en beige ƒ14.50 2 stuks ƒ27.50 ADVERTENTIE Imp. BIMALT - Den Haag Voor de buurtvereniging „Overveen" vertolkte de pianiste mevrouw Tiny Kai ser woensdagavond een vrij omvangrijk Chopin-programma. Het recital had plaats in de aula van het Kennemer Lyceum een zaal die door haar slechte akoestiek wei nig geschikt is voor een dergelijk evene ment. Ik gebruik hier met opzet een groot woord om de betekenis van dit optreden reliëf te geven. Want wanneer een pianis te van formaat, wat Tiny Kaiser buiten kijf is, na zich geruime tijd van het po dium te hebben teruggetrokken, weer het besluit neemt om haar kunnen in het openbaar te demonstreren en door haar „rentrée" zo zelfbewust tot een overtui gende daad weet te maken, lijkt ons het woord evenement niet overdreven. Want ondanks de doffe pianoklank, die door gaans in het gordijnendecor van het po dium niet tot leven en expressie bleek te kunnen komen, .konden wij verrast luis teren naar de zeer knappe oplossing van een aantal technische problemen, gerea liseerd onder sterke impuls en onverzette lijk ritmegevoel. Een greep doende uit de vele opmerkelijke dingen die wij noteer den, zij in de eerste plaats gewezen op de karakteristieke plastiek van de achtste en van de vierentwintigste Prelude, de ene lyrisch te yoox-schijn tredend uit haar te genwerkende ritmen en figuratieve over vloed aan noten, de andere zich in drama tische spanning verheffend om tenslotte als een lawine neer te storten in het ra vijn der vernietiging. Van elk der vier Etu des die de concertgeefster vertolkte (uit opus 25 nrs. 1-As en 10-b, uit opus 10 nrs. 3-E en 12-c) zou iets bijzonders te vertel len zijn. Laten wij slechts wijzen op de zeer ontwikkelde linkerhandtechniek, die straks, in de Polonaise in As, opus 53, nog op zeer bijzondere wijze zou blijken. De interpretatie van de Sonate in bes (met de treurmars) en de Fantaisie-Im- promptu getuigden niet minder van vir tuoze techniek. Maar dan brak als een weldoende gemoedswarmte de innig poëti sche sfeer door van de hoekdelen der Noc turne opus 15 no. 1 en werd de onrust van het „doppio movimento" van opus 15 no. 2 voelbaar gemaakt. De geduchte Polonai se der polonaisen klonk tot slot als een be vestiging van wat ik hierboven een eve nement noemde. Het heeft ons alleen gespeten dat men niet op het idee gekomen was dit recital te geven in de kantine, waar het, naar wij voorheen al eens hebben ervaren, veel beter klinkt en het spel van Tiny Kaiser qua timbre en expressie nog meer tot zijn recht zou zijn gekomen. Jos. de Klerk ADVERTENTIE Gelukkige Gezichten dank zij uw St. N i c o I a a s - aankopen in de ANEGANG Laat ook Uw hart mee kloppen en bereidt nóg meer minder-bedeelden op 5 december een verrassing. Let daarom op de thermometers in de Anegang en vraagt u met ons af: xocccxox occoooccoxo. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: J. Th. Vester en C. Timmerman. GETROUWD: H. F. Rijnders en A. A. Oskamp; B. Jessurun en A. H. Mok; W. G. Gebe en A. M. Driessen; E. M. Jonquière en M. Th. Wesselingh; B. Enthoven en A. C. Stijns; D. van Haarlem en A. V. Dijk stra; J. Th. Quant en A. Th. M. van Dijk man; .T. J. Rutte en Th. J. M. Heemskerk; H. J. Diks en M. Wilkens; G. P. Rutte en IT. C. M. Peperkoorn. GEBOREN: Robertus Arnoldus Johan nes zn. v. A. A. L. Schreurs en C. M. Na gelhout; Rcné Marcel Marie zn. v. J. L. M. Reukers en L. M. V. Kimman; Denis Henk zn. v. H. J. de Ruijter en M. C. Bootsman; Maud dr. v. F. E. Frederikze en J. Benja mins. OVERLEDEN: wed. A. A. Blankert-Ro- chell, 93 jr; mevr. J. Driessen-Floris, 74 jr; wed. W. M. P. Bos-Kluken, 92 jr; wed. I. W. Braam-Vester, 84 jr; W. C. M. van Hoof, 56 jr; H. Reddering, 80 jr; mej. M. Jansen, 71 jr; wed. P. H. Tibbe-Victoor, 77 jr. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL GEBOREN: C. M. van Baak-Van Unen, zn; IT. Bartelsman-Van Buuren, zn. ONDERTROUWD: C. Leering en A. M. P. Alessie; R. E. van Engen en E. H. Schuitemaker; L. R. Heimanson en B. E. Reiche; A. H. Paap en G. F. Radsma. GETROUWD: H. J. Kroes en W. F. J. Strang; P. Koolhoven en N. G. Misset. OVERLEDEN: Mevr. M. Klein-Hooger- vorst, 56 jr; Mevr. W. J. B. de Groot- Pendavingh, 61 j. (Van onze correspondent in Wenen) Een controlecommissie van het Oosten rijkse ministerie van O., K. en W. alsme de van de Oostenrijkse rijkspolitie be vindt zich op het ogenblik in de met Ne derlands kapitaal opgerichte Hongaarse school op de Iselsberg (de Koningin Julia naschool) om de oorzaken te onderzoe ken, die tot een hongerstaking hebben ge leid. De leerlingen weigerden namelijk eten tot zich te nemen, zolang bepaalde eisen niet waren vervuld. Deze eisen bestonden onder andere in minder lesuren, 's avonds langer opblij ven, namelijk in plaats van tot negen tot tien of elf uur en een sigarettenrantsoen voor de hogere klassen. De rector heeft het internaat verlaten, omdat hij zijn le ven niet meer zeker was. Een lerares werd met bierflesjes bekogeld. De Oostenrijkse pers alsmede de open bare mening in Oostenrijk is ontzet en te leurgesteld over dit optreden, waarin men geen spoor van dankbaarheid kan herken nen, nóch ten opzichte van Nederland, nóch tegenover Oostenrijk. Er wordt bij voorbeeld op gewezen, dat de voeding uit stekend is en dat de leerlingen kortgele den nog winterkleding en zelfs een ski uitrusting hebben gekregen. Een afvaardiging van het Nederlandse bestuur te Wenen stelt nu tezamen met de Oostenrijkse rijkspolitie een onderzoek in naar de raddraaiers. Men acht het na melijk mogelijk dat deze actie misschien van beroepsrustverstoorders is uitgegaan. BRUSSEL (UP) De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Victor Larock, heeft meegedeeld, dat de volgende stap van België, die ten doel heeft het hoofdkwar tier van de Euromarkt en het Euratoom in Brussel gevestigd te krijgen, zal bestaan in het opgeven van zijn soevereine rechten over een stukje van zijn grondgebied. „Wij zijn bereid", zo verklaarde de minister op een pers-conferentie, „het parlement te vragen de plaats van de hoofdzetel tot Europees grondgebied te verklaren." Die plek, waarop de stad Brussel al het oog heeft laten vallen, is het Heyzel-plateau. waar de wereld-tentoonstelling het volgend jaar zal worden gehouden. Zij ligt op 6'/? kilometer van het centrum van de stad. De Belgische senaat is gisteren begonnen met het debat over de Euromarkt- en Eurotoom-verdragen. Men verwacht, dat zij deze verdragen vandaag met een over weldigende meerderheid zal goedkeuren. Het debat werd geopend door minister Larock, die op de voordelen van deze ver dragen wees en zei „dat zij Europa een grote economische expansie zouden geven." De verdragen zijn al door de Belgische Kamer goedgekeurd. Er zijn moeilijkheden in de kuituur van fijnsparren, meer huiselijk gezegd: kerst bomen. De nachtvorst, die het afgelopen voorjaar heerste, heeft een grote slach ting onder de jonge bomen aangericht. In een grote boomkwekerij bedraagt de produktie slechts ongeveer veertig procent van het gemiddeld aantal fijnsparren van vorige jaren. In andere dergelijke bedrij ven is de toestand nog veel slechter, zo dat men voor het hele land de opbrengst op een kwart a een derde van normaal moet stellen. Sinds juni reeds is er dan ook al een grote run op de kwekerijen. Men schat de vraag op tien maal de nor male. Speculatieve overwegingen spelen hierbaar blijkbaar een grote rol. Welis waar verwacht men uit België een im port van enige tienduizenden kerstbomen, doch dit aantal is bij lange na niet vol doende om aan de vraag te voldoen. Daar komt nog bij, dat de export uit Nederland voortgaat. Zo leveren bijvoorbeeld Bra bantse boomkwekers grote partijen aan Zwitserland. Woensdag is de Nederlandse schrijfster Margo Sybranda Everdina Scharten An tink in Florence, waar zij na de dood van haar man, de letterkundige C. Th. Schar ten, woonde, overleden. Zij is op 7 septem ber 1869 in Zutphen geboren. Dit bericht bereikte ons kort voor slui tingstijd van de krant. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben in hun woensdag gehouden verga dering het besluit van de gemeenteraad van Bloemendaal tot aankoop van het landgoed Elswout te Overveen goedge keurd. Voor de examens voor het diploma A voor Ziekenverpleging die in het St. Elisabeth's gasthuis zijn gehouden zijn op maandag 25 en dinsdag 26 november ge slaagd: M. M. de Borst, E. M. Brasker, J. van Dijk, M. C. Haafkens, H. v. d. Hoeden, K. Kalma, J. C. Lulofs, I. Menist, M. W. Moet, E. L. Morsink, T. R. Nijhoff, C. Pel, N. Plas, M. de Quarlel, J. Sandstra, J. P. de Schipper, T. Smit, E. M. Vonck, J. Chr. H. Vorsteveld en D. v. Wimersma Greida- nus. ADVERTENTIE KRISWELL is GENIETEN van een pijp van super kwaliteit KRISWELL is VEDERLICHT KRISWELL is heerlijk KOEL en DROOGROKEN KRISWELL maakt u tot Pijp-liefhebber Indien niet verkrijgbaar bij uw winkelier: Imp. BIMALT, Den Haag - Telefoon 859215 ADVERTENTIE Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift getiteld: ,,Het spectrum van iridium. Struc tuur, zeeman-effect en configuvatieberekeningen" de heer Th. A. M. van Kleef, geboren te Hoorn. Doctoraalexamen scheikunde: A. H. Bernard en A. v. d. Schuy, beiden te Amsterdam. Doctoraal examen politieke en sociale wetenschappen: Y. A. de Boer, Zandvoort. Kandidaatsexamen politieke en sociale wetenschappen: mej. A. K. van Twuy- ver, Broek in Waterland; met lof J. Goudsblom, Krommenie. Delft. Gepromoveerd tot doctor in de techni sche wetenschap ir. A. B. R. Weber en ir. R. A. T. O. Nijsing. De heer Weber promoveerde op een proefschrift, getiteld „Hydro-isomerization of paraffin wax"; de titel van het proefschrift van de heer Nijsing luidde „Absorptie van gassen in vloeistoffen, zonder en met chemische reactie". Nijmegen. Kandidaatsexamen deel II genees kunde: mej. A. M. Driessen, Heerlen; A. G. Haas, Heerlen; A. J. G. M. M. Nollen, Raamsdonkveer; W. M. J. G. Philipsen, Roermond; V. C. L. M. G. Tielens, Maastricht; A. B. M. Visschedijk, Glaner- brug. Kandidaatsexamen sociale wetenschappen: J. H. Gispen, Nijmegen; de dames T. A. Muller, Nijmegen en H. M. A. M. Habeta, Eindhoven. Aagtedijk, 27 v. Bremen n. Antwerpen. Aagtekerk, pass. 23 Finisterre n. Antwerpen.. Abbekerk, 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Alblasserdijk, 27 120 m. w.n.w. Flores n. Le Havre. Aldabi, 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Adonis 28 te Mobile. Agamemnon, 20 te Baltimore verw. Algol. 28 te Bahia. Alioth, 28 te Rio de Janeiro. Alnati, 23 v. Montevideo n. Buenos Aires. Aludra, 27 v. Philadelphia n. Nederland. Almdijk, 27 v. Galveston, 28 te Panama-city. Ampenan, 27 v. Napels n. Genua. Amstelsluis, 27 v. Durban n. Dakar. Amstelveen, 27 v. Bombay n. Mauritius. Angolakust, 27 v. Amsterdam n. West-Afrika. Argos, 27 te Patras. Attis, 28 te La Guaira. Baarn, 28 te Port of Spain n. Amsterdam. Bali, 27 v. Surabaja n. Pladju. Bantam, 23 te Kuwait. Batjan, 27 tc Singapore. Bloemfontein, 27 v. Amsterdam n. Bremen. Bonaire, 27 te Rotterdam. Bonita, 28 v. Guayaquil n. New York. Breda, 27 v. Trinidad n. Curagao. Caltex Rotterdam, 27 dw. westp. Kreta n. Sidon. Caltex Utrecht. 28 v. Suez n. Rastanura. Camerounkust, 26 v. Lagos n. Port Harcourt. Carrillo, 28 te Cristobal. Casamance, 26 v. Dakar n. Kaolack. Castor, 28 v. Turks eil. n. New York. Clavella, 27 te Brisbane. Congokust. 26 v. Port Harcourt n. Lagos. Corilla, 28 te Calcutta verw. Coryda, 7/12 te Sydney verw. Cradle of Liberty. 30 te Mena Al Ahmadi verw. Crania, 27 v. Liverpool n. Curagao. Delft. 27 te Trinidad. Dongelijk, 23 v. Rotterdam n. Los Angeles. Dordrecht, 30 te Manchester verw. Doris, 28 te Curagao. Drente, 28 v. Aden n. Belawan. Duivendrecht, 4J2 t.e Rio de Janeiro verw. Eemdijk, 27 te Hamburg n. Rotterdam. Eemland, 23 te Santos. Ena, 28 te Natal. Esso Den Haag, pass. 28 Malta n. Sidon. Esso Rotterdam, pass. 27 Pcrim n. Rastanura. Etrema, 27 v. Berre n. Piraeus. Gaasterkerk, 28 te Suez. Ganymedes, 27 v. Barranquilla n. Pto. Limon. Gloria Maris, 27 te Rotterdam (nieuwbouw). Guineekust, 27 215 m. z.w. Lissabon n. Le Havre. Hecuba. 23 te Wageningen. Helicon, 26 820 mijl z.z.o. Chespeake Bay naar Baltimore. Hera, 27 105 m. n.o. San Miguel n. Amsterdam. Hermes, 27 780 m. n.o. Barbados n. Emden. Hilversum, pass. 26 Malta n. Philadelphia. Hydra, 26 450 m. n.n.w. Fayal n. Amsterdam. Isis, 27 v. Philadelphia te New York. Japara KRL, 28 te Singapore. Jason, 26 te Curagao verw. Kabylia, 3/12 te Rotterdam verw. Kellia, 27 v. Rotterdam n. Stockholm. Keletia. 29 te Trinidad verw. Kennemerland, 27 v. Bahia n. Rio Grande. Kermia, 27 v. Curagao n. Bachaquero. Khasiella. 28 te Frederikshavn v. Pernis. Kieldrecht, 28 te Durban. Koningswaard, 26 Ras Madraka gepass. naar Lor. Marques. Koratia, 27 v. Cabimas n. Havana. Korenia, 412 té Suez verw. Kryptos, 27 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Laagkerk, 28 te Marseille v. Rotterdam. Laertes, 27 v. Surabaja n. Pladju. Lekkerkerk, 27 te Mena Al Ahmadi n. Rastanura. Locnerkerk, 28 v. Antwerpen n. Rotterdam. Kryptos,',27; dw. Curagao n. Buenos Aires. Liberty Bell, 15/12 te Philadelphia verw. Lindekerk, 27-v. Djibouti n. Port Sudan. Ll'ssekerk, 28 te Das Es Salaam. Loosdrecht, 5 12 te Hamburg verw. Maasdam, 29 te Southampton verw. Maaskerk, 27 v. Suez n. Aden. Maas.vm, 27 5 m. n.w. Bornholm n. Hamburg. Marisa, 27 v. Abadan n. Colombo. Mataram. 23 v. Singapore n. Labuan. Mentor, 27 te Port Au Prince n. New York. Metula. 2/12 te Yokohama verw. Molenkerk, 28 te Bremen. Moordrecht, 6 12 te Suez verw. Mi.idrecht, 5/12 te Mena Al Ahmadi verw. Naess Commander, 28 te Fawley verw. Oranje Nassau, 27 v. Bridgetown n. Plymouth. Orestes, 27 v. Grenada n. Emden. Osiris, 26 750 m. n.o. Guadeloupe n. Curagao. Ouwerkerk, 27 v. Bangkok n. Hongkong. Overijsel, 27 v. Beira n. Mtwara. Ovula, 27 te Chittagong. Peperkust, 27 te Freetown v. Grand Bassa. Perna, 23 te Mombasa. Prins Casimir, 26 v. Quebec n. Le Havre. Prins Willem IV, pass. 27 St. Pierre n. Alicante. Raki, 27 te Houston. Rotti, 27 dw. Str. van Messina n. Suez. Rijndam, 27 v. New York n. St. Thomas. Rijnkerk, 27 te Singapore. Salatiga, 28 te Seattle. Samarinda, 27 v. Cowichan n. Port Tahsis. Sarpedon, 27 v. Paramaribo n. Amsterdam. Saidja, 28 te Singapore. Scherpendrecht, 11 12 te Durban verw. Schie 27 v. Amsterdam n., Hamburg. Schiediik, 23 te Rotterdam. Seven Seas, 20 te Rotterdam. Slamat, 27 v. Bahrein n. Madras. Sliedrecht, 30 te Rotterdam verw. Soestdijk, 28 te Rotterdam. Stad Amsterdam, pass. 27 Ouessant n. L. Palmas. Stad Breda, 27 v. Glasgow n. Monrovia. Stad Delft, 27 v. Chittagong n. Calcutta. Stad Dordrecht, 28 v. Rotterdam n. Piombino. Stad Maassluis, 27 Gibraltar gepass. n. Melilla. Stad Rotterdam. 28 te Rotterdam. Statue of Liberty, 2/12 te Philadelphia verw. Stentor, 27 te Pto. Cabello n. Guanta. Straat Bali, 27 v. Hongkong n. Kobe. Straat Singapore, 27 te Tanga. Straat Torres, 27 v. Semarang n. Brisbane. Sunetta, 27 v. Singapore n. Manilla. Talisse, 29 te Djeddah verw. Tamo, verm. 27 v. Bremen n. Hamburg. Tara, pass. 27 St. Vincent n. Antwerpen. Tawali. 28 te Rotterdam. Telamon, 3/12 te Mobile verw. Tero. 28 >e Pto. Acevedo. Theobaldius, 27 v. Curagao n. Dakar. Tiberius, 26 360 m. z.o. Bermuda n. Nederland. Tomocyclus, 2 12 te New York verw. Towa. 27 v. Rio de Janeiro n. Santos. Trajanus. 27 v. Hamburg n. Bremen. Triton, 28 te Trinidad. Vivipara, 2/12 te Port Said verw. Vlist, 28 te Gibraltar. W. Alton Jones, 29 te Pta. Cardon verw. Wieldrecht, 4/12 te Einswarden verw. Woensdrecht, 812 te Hamburg verw. Wonorato, 27 v. Chalna n. Calcutta. IJssel 28 tc Savannah. Zaankerk, 28 te Marseille. Zeeland KRL. 28 te Aden. Zijpenberg, 27 te Amsterdam. KLEINE VAART Atlas, 26 v. Ceuta n. Tanger. Bab T, 21 v. Stockholm le Hcrnosand. Badzo, 25 v. Sunderland te Londen. Boreas, 26 v. Barcelona tl. Tarragona. Draco, 27 25 m. z.z.w. Villano n. Gibraltar. Elsa, pass. 25 Kiel n. Munksund. Joost, 22 v. Zaandam te Skoghall. June, 26 in Washbav n. Boston. Kaap Falga, 24 v. Gefle te Mantyluoto. Kaap St. Vincent, 26 v. Grouw te IJmulden. Keizersgracht. 26 v. Kotka n. Amsterdam. Pavo, 25 v. Gefle n. Zaandam. Phidias, 26 te Genua n. Livomo. Ponza, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Prinsengracht, pass. 27 Kiel n. Bristol. Schippersgracht. 27 te Kalmarsund n. Abo. Tilly, 25 v. Ostrand te Stocka. SLEEPVAART Baren tszee, 23 te Montevideo. Blankenburg, 26 te Ferrol. Cycloop, 28 Mercurius vlotgetrokken bij Denge- Marsh (Kent). Ebro 28 140 m. z.w. Ouessant n. Delfzijl. Friesland, 28 90 m. z. Jamaica n. Trinidad. Gele Zee 28 te Las Palmas. I-Iudson, 28 210 m. z.w. Kreta n. Newmours. Loire, 28 300 m. w.n.w. Port Said n. Tandj. Priok. Maas, 28 v. Rotterdam n. Noordzee. Nestor, 26 v. Rotterdam n. IJmuiden. Noordholland, 23 te New York. Poolzee, 28 290 m. n.w. Trinidad naar Freetown. Titan, 28 zij „Frieda Blokzijl" te Wells. Tyne, 26 v. Port Said n. Alexandrië. (of twee) Grote keuze op alle gebied. v/h H. N. MUL en v/h J. M. STAP Grote Houtstraat 63 - Haarlem Telefoon 10305 t.m. 4 december 's avonds geopend tot 10 uur. Het verlies van dinsdag werd gisteren geheel ingelopen toen er zeer gunstige be richten de beurs bereikten over de toe stand van president Eisenhower. Voor de opening al werden talloze opdrachten tot verkoop ingetrokken. Kooporders kwamen talrijk binnen. De openingskoersen waren al meteen hoger, in enkele gevallen zelfs drie dollar. Het koersverloop bleef zich stijgend ontwikkelen en werd zelfs een doorstoot toen tegen sluitingstijd bekend werd, dat de minister van Defensie had meegedeeld dat hij de Jupiter- en Thor- raketten in produktie zal laten brengen. Douglas Aircraft, voornaamste contractant voor de Thor, liep meer dan 7 dollar op. Chrysler, contractant voor de Jupiter, boekte op hoogste dagwaarde drie dollar winst. Op andere plaatsen in de markt werden deze stijgingen geëvenaard of overtroffen. De vliegtuigbouwwaarden trokken het sterkst de aandacht. De olies boekten flinke winsten. De chemicaliën waren actief. Flinke winsten boekten ook papier-, staal-, metaal-, bouw- en elektronische fondsen. De spoorwegwaarden slaagden er niet in het verlies van dinsdag geheel in te lopen. Het industriegemiddelde kwam van 435.34 op 446.03; dat voor spoorwegen van 99.33 op 103.01 en dat voor openbare nuts bedrijven van 66.69 op 67.58. Er werden 3 330.000 aandelen omgezet tegen 3.650.000 op dinsdag. Van de 1.184 verhandelde fondsen sloten er 843 hoger, 177 lager en 164 onveranderd. NEW YORK Uiteraard heeft men in Neder land met grote belangstelling het bericht ontvangen over de gezondheidstoestand van president Eisenhower. De eerste reactie van de beurs in New York werd even voor het sluiten bekend en in twintig minuten tijds daalde de gezamenlijke waarde van de aldaar genoteerde fond sen met niet minder dan 20 miljard dol lar, of zo als men hier opmerkte 1 miljard per minuut. De Amsterdamse effecten beurs gaf eveneens een achteruitgang te zien, maar niet in die mate als Wall- street. Met grote belangstelling ontving men voorts omstreeks twee uur een nade re mededeling dat de toestand van de Amerikaanse president bevredigend was. Bij de internationale soorten trad maan dagavond Koninklijke Olie op de voor grond en zakte daarbij van 160,50 in tot f 153. Gistermiddag werd gehandeld tus sen 155 en 156,50, slot ongeveer 156. (maandag officieel slot 160,40). Unilever en AKU werden enkele pun ten lager vernomen, Philips verloor vijf punten en opende op 236 en trok later op de middag aan tot 236%. KLM was per sal do 'n halve gulden hoger op 95. De han del in deze papieren had echter weinig om het lijf; de zakenomvang op de beurs blijft gering. De scheepvaartwaarden waren in door snee prijshoudend en enkele fondsen zo als Van Ommeren en de KNSM gaven zelfs een verbetering te zien. De cultuur waarden deelden in de algemene markt- stemming en noteerden een puntje luier. Een uitzondering vormden echter de aan delen Billiton 2 die werden geadviseerd op 205 na dinsdag een biedprijs van 200. Ook op de beleggingsmarkt ontbreekt de animo nog steeds en de meeste soorten werden dan ook ongeveer l/z punt lager vernomen. De converteerbare obligaties van Philips zakten zelfs 3 punten in op IO6V2. Ook de nieuwe 6 pet. obligaties ver loren een fractie. Prolongatie 5 pet. (ANP) De geld- en goederenbeurzen in de Ver enigde Staten zijn vandaag ter gelegenheid van Thanksgiving Day gesloten. Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3'/2 Nederl. *47 81 81% 3°/o Nedl. 1952/64 87'/ie 86% A. K. U 146'% 148% Calvé Delft 264 264 Van Gelder Zonen 176 176 K. N. Hoogovens. 237 237 Nederl. Ford 180 178 N. Kabelfabriek. 232 232 gew.Philips Gloeil. 236% 240 pref.Philips Gloeil. 137% 137% Unilever 325 Va 329 Wilton Fijenoord 192 190 Dordtsche Petrol. 748,/z 774 Konkl. Petroleum f 156.20 f 161.80 A'dam Rubber 48 48 K. L. M f95.10 f95.10 Holl. Amer. Lijn 140 140% N. Scheepv Unie 124 125 Phs. v. Ommeren 203 202'/2 H. V. A 90 91 Verg. Deli Mij en 52% 52% Amsterd. Eank 190% 190 Ned. Handel Mij. 140 140 Rotterd. Bank 158 158 Twentschr Bank 156 156 Anaconda Copper 4314 44 l Bethlehem Steel 38^ 38'/a U. S. Stee. 52% 54 General oMtors.. 35% 36 Shell Union 69% 71 22 Vs 24

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15