Kaderwet van Algerije zal Assemblee wel doorkomen Minstens f 50.- oude naaimachine Bisschoppelijk Museum te Haarlem twee beelden rijker Roofoverval in Zaandam werd in Velser tunnel snel opgelost Gaillard stelt vertrouwenskwestie en Pineau weert zich in UNO Lift met onbekende auto eindigde met tik en worgingspoging KUIPERS NAAIMACHINES max Factor Kort en bondig Amerikanen vliegen boven Engeland met H-bommen Selwyn Lloyd stelt het Lagerhuis gerust Franse staatssecretaris voor Algerije beschoten Hij bleef ongedeerdzijn lijfwacht schoot beter Kamerleden vragen: Waarom mag N.S. wel tarieven verhogen? KLM-vliegers hervatten normale dienst Hun salariseisen zullen opnieuw bezien worden Mr. Luns sprak met Dulles over de NAVO Maar óók over houding van V.S. inzake N.-Guinea Tunesische en Franse troepen raken slaags Paspoorten van de baan in inter-Europees verkeer Vertaling van Dery's roman „Nick" bekroond Leden Nederlands-Duitse verzoeningscommissie i PONDERDAG 28 NOVEMBER 1957 (Van onze correspondent in Parijs) woensdagmiddag heeft de Franse mi- ..president Felix Gaillard het wen- rk geacht tijdens de nieuwe debatten Algerije de vertrouwenskwestie te °iïen waarover morgen zal worden ge temd Vermoedelijk zal hij nog vandaag tweede vertrouwensvotum indienen, cen van de toekomstige kieswet voor het ileeriinse volk de inzet zal vormen. Woensdag was het de nieuwe, of beter: de ongebakken", kaderwet voor Algerije, araan de premier het voortbestaan van Jjn regering verbond. Over de positieve uitslag van de stem mingen bestaat niet de allerminste twij- Z\ ofschoon de tekst, die nu aan het oor- van het parlement is onderworpen, maar in nuances verschilt van de eerste m-wet, waaraan Gaillard's voorgan ger Bourgês-Maunoury, zoals men zich herinnert, de ondergang van zijn kabinet had toe te schrijven. De tegenstanders van links en van rechts van het nieuwe statuut voor Alge rije waarvan de concrete toepassings mogelijkheden overigens uiterst proble matisch moeten heten, deinzen over het Gemeen toch terug voor een crisis, nu in vew York de UNO zich over ditzelfde Algerijnse vraagstuk heeft gebogen. Bij rie°debatten, waarvoor overigens maar heel weinig belangstelling bestaat, wordt dan ook niet steeds met open vizier ge vochten en zo wist in de afgelopen nacht de Gemeenschappelijke oppositie van links en rechts dank zij de afwezigheid van een ,r0ot deel der ministers en parlementariërs ■en afleidingsmanoeuvre door te voeren, vaardoor de discussies moesten worden onderbroken Vóór de stemming van morgen zal de minister-president een verklaring afleg- -en, waarin speciaal het Marokkaans- unesische bemiddelingsvoorstel inzake ic Algerijnse oorlog zal worden behan deld. In de ministerraad werd dit voorstel risteren echter al nagenoeg verworpen, al •ou de deur voor verder overleg, in het bijzonder met de Marokkaanse koning Mohammed V dan ook niet definitief wor den dichtgeworpen. Uit hoffelijkheidsoverwegingen heeft Frankrijk Marokko en Tunesië eerst via de diplomatieke kanalen van dit antwoord op de hoogte willen stellen alvorens het par lement er officieel mee in kennis te bren gen. Ondanks het diplomatieke isolement, waarin Frankrijk zich vandaag bevindt, zal de regering dus toch niet ingaan op het voorstel van goede diensten der twee Noordafrikaanse landen, omdat die ervan worden verdacht onder één hoedje met de Algerijnse opstandelingen te spelen. Tegenspraak (UP) Gaillard heeft inmiddels ook de verwachting, welke leeft in diplomatieke kringen in New York tegengesproken, volgens welke de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, binnenkort zou voorstellen om verkiezin gen in Algerije te laten houden onder toe zicht van de UNO. „Er is geen sprake van het organiseren van verkiezingen in Al- LONDEN (Reuter) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft in het Lagerhuis bevestigd, dat Amerikaanse vliegtuigen, die in Groot- Biittannië zijn gestationeerd, bij patrouille- vluchten waterstofbommen aan boord heb ben. De minister deed dit in antwoord op een vraag van Aneurin Bevan, de woord voerder van de Labouroppositie op het gebied van buitenlandse aangelegenheden. Toen Bevan vervolgens vroeg, waarom de Amerikaanse vliegtuigen dergelijke bom men vervoeren, verklaarde Lloyd, onder gejuich van de conservatieven en afkeu rende interrupties van de oppositie, dat het zijns inziens volkomen terecht is, dat deze vliegtuigen, wanneer zij op patrouille zijn en hun paraatheid demonstreren, be wapend zijn. Overigens zei hy van oordeel 'e zijn, dat dit een kwestie voor het Ameri kaanse strategische luchtcommando is. Minister Lloyd verwierp een suggestie an de socialist Zilliacus, dat hij op de omende NAVO-conferentie zou voorstel en te bepalen, dat er op Duits grondge bed geen bases voor kernwapens mogen worden gevestigd. Lloyd gaf toe, dat het Duitsland op grond van de Parijse verdra gen verboden is, kernwapens te vervaar digen, maar dit verbod geldt zijns inziens niet voor het bezitten van dergelijke wapens. Bevan zo meldt onze correspondent, zei dat volgens de Brits-Amerikaanse over eenkomst kernbommen alleen van Ameri kaanse bases in Groot-Brittannië mogen worden gelanceerd met de uitdrukkelijke toestemming van de Britse regering. Sel wyn Lloyd bevestigde, dat over de vraag, of H-bommen tegen een vijand zullen wor den gebruikt, Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten samen moeten beslissen. Geen gevaar Hij gaf de verzekering, dat, indien tij dens de patrouillevluchten een Ameri kaanse machine met een H-bom aan boord mocht neerstorten, er geen gevaar bestaat voor een kernontploffing. De Britse re gering aanvaardt deze patrouillevluchten met H-bommen uit de overweging, dat mist de mogelijkheid van een ogenblikke lijke tegenstoot met kernbommen de vei ligste waarborg vormt tegen agressie. Uit Uoyd's antwoord valt op te maken, dat ie H-bom onschadelijk is, zolang hij niet "m ontploffing wordt ingesteld. Dit ge- ^urt pas in de lucht, nadat het bevel tot 'orgeldingsoptreden is gegeven. Geen raketbasis In antwoord op een vraag over de voor- marden, die zullen gelden voor de vesti ng van een Amerikaanse raketbasis in A'oot-Brittannië antwoordde de minister mn Defensie Duncan Sandys, dat de Ver enigde Staten op de Bermuda-conferentie hebben aangeboden Groot-Brittannië van aketten voor experimentele doeleinden te voorzien, maar dat er nog geen formele overeenkomst is afgesloten. gerye onder internationale controle, zélfs niet als de UNO de duizenden personen beschikbaar zouden stellen, die daarvoor nodig zouden zijn", zei hy. NEW YORK (Reuter) De Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, heeft woensdag in de politieke commissie van de UNO verklaard, dat Frankrijk de regeringen van de democra tische landen zal uitnodigen „zoveel waar nemers als nodig is" te zenden naar de verkiezingen voor de regionale volksver tegenwoordigingen, die in Algerije gehou den zullen worden. Pineau voegde hieraan toe, dal er be sprekingen over de definitieve bestuurs instellingen in Algerijq gehouden zullen worden, nadat deze regionale volksver tegenwoordigingen in het leven zijn ge roepen. Er zal rekening worden gehouden met de diverse verlangens en belangen van de verschillende gemeenschappen in Alge rije, zo merkte de Franse -minister op. Hij verklaarde, dat Frankrijk nog steeds bereid is over een wapenstilstand onder handelingen te voeren met hen, die de wapens tegen Frankrijk hebben opgeno men. Maar wat Frankrijk betreft, zullen aan deze besprekingen geen politieke voor waarden verbonden worden. „Er zullen echter wel gerechtvaardigde waarborgen voor de veiligheid gegeven moeten wor den", aldus Pineau. Over de rol van het Algerijnse commu nisme merkte Pineau op dat de commu nistische partij in Algerije zich in het bij zonder heeft toegelegd op de organisatie van het terrorisme in de steden. Deze vorm van terrorisme heeft meer effect. Bovendien zijn er minder mensen voor nodig en zijn de communisten hiervoor technisch beter voorbereid dan de leden van het Bevrijdingsfront. „Als Frankrijk zich uit Algerije zou terugtrekken, zouden deze communistische elementen de meeste kans maken aan de macht te komen. Zij zijn de enige werke lijk gedisciplineerde strijdkrachten, die bij de opstand betrokken zijn. Zij zijn de enigen, die kunnen rekenen op krachtige buitenlandse hulp, als zij gereed zijn om hun plannen uit te voeren", aldus Pineau. Hij verklaarde voorts, dat de eigen lots- bepaling van het Algerijnse volk in de huidige omstandigheden onvermijdelijk zou uitdraaien op verdeling van het land in twee of meer staten. De verdeling van Algerije zou tengevolge hebben dat er tegenover elkaar kwamen te staan een kleine, maar betrekkelijk welvarende staat met grote havens, die alleen toegang heeft tot de hulpbronnen van het Franse moe derland en een of meer arme staten, die geen havens hebben en waarvan de bevol king in gebrek leeft in gebieden, waar geen mens ook maar de mogelijkheid heeft zich te ontplooien, aldus Pineau. PARIJS (AFP) Abdelkader Barakrok, Frans staatssecretaris voor Algerynse Za ken, is woensdagavond het doel geweest van een aanslag, toen hij voor zijn woning te Parys uit zijn auto stapte. Drie mannen, die gewapend waren met twee mitrailleurs en een aantal pistolen, vuurden uit een gryze auto aan de overkant van de straat verscheidene schoten op hem af, die ech ter geen van alle doel troffen. Het was aan de snelle actie van het po- litie-escorte, dat hem op straat steeds be geleid, te danken, dat de daders, die direct onder vuur werden genomen, spoedig het vuren staakten en snel wegreden. Hun auto werd weldra in de omgeving teruggevon den. De motor van de auto, die blijkens het nummer afkomstig was uit het Algerijnse departement Oran, draaide nog en de twee mitrailleurs lagen op de achterbank. In de auto werden bloedsporen gevonden. Het feit, dat de plegers van de aanslag een deel van hun wapens in de steek heb ben gelaten, zou er, volgens de Parijse po litie, op wijzen, dat het geen beroepsmoor denaars waren. De aanslag op Barakrok was de derde aanval in Frankrijk op een vooraanstaande persoon in verband met de Algerijnse kwestie. De eerste aanslag kostte Ali Sjek- kal, de oud-voorzitter van de Algerijnse Assemblee, het leven. Enige weken gele den werden enige schoten afgevuurd op senator Borgeaud. ALGIERS (UP) In het centrum van de Algerijnse stad Constantine is woens dag tijdens het spitsuur een bom ontploft. Elf personen, waarbij drie kinderen, wer den gewond. Ongeveer op het zelfde tijd stip ontplofte een bom in een winkel te Guelma, een plaats op 70 km ten oosten van Constantine. Niemand werd gewond, maar de materiële schade was groot. In het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat verklaren vele leden niet over tuigd te zijn van de onvermijdelijkheid van de tariefsverhogingen der Nederlandse Spoorwegen. Verscheidene anderen zijn er niet van overtuigd, dat deze verhogingen in overeenstemming zijn met het prijssta- bilisatiebeleid van de regering. Een parti culier heeft de grootste moeite toestem ming tot prijsverhoging te krijgen voor enkele percenten. De overheid staat haar monopoliebedrijf echter toe zijn tarieven aanmerkelijk te verhogen. Is hier een kos tenverhoging doorberekend, waarvan de doorberekening aan particuliere bedrijven niet wordt toegestaan?, zo vragen deze Kamerleden. In de afgelopen nacht is een 34-jarige Zaandammer door drie Amsterdammers in een auto, na half geworgd te zyn, van een portefeuille met 175 afgeholpen. Het gebeurde vlak by zyn woning in Zaandam, maar dank zy snel optreden van de ge zamenlijke Zaanse en Velsense politiekorp sen konden de drie vermoedelijke daders van deze roofoverval enige uren later in de Velser tunnel worden aangehouden. De Zaandammer, de kelner W. v. d. B., die gisteravond de bloemetjes in Amster dam had buitengezet, zocht na twaalven op de Zeedijk naar een vervoermiddel om weer thuis te komen. Hij werd aangespro ken door een autobestuurder, van wie hij meende, dat het een taxi-chauffeur was en wie hij de vraag stelde, hem naar Zaandam te brengen. Het kon, maar de Zaankanter merkte al gauw, dat de „taxi" bovendien een meisje en een tweede man bevatte, hetgeen echter nog geen reden was om uit te stappen. Men reed naar Zaandam, maar op hon derd meter van de woning van de kelner, toen deze al een bankbiljet klaar had voor de afrekening, kreeg hij van een der man nen een tik op het hoofd, terwijl de ander hem de stropdas zo stijf om de hals wrong, dat v. d. B. het bijzonder benauwd kreeg. De versufte kelner werd van zijn geld 175 beroofd en uit de auto gewerkt, die volgas in westelijke richting verdween. De beroofde holde, toen hij bij zijn posi tieven was gekomen, naar het politiebureau en deed aangifte. Naar Velsen De vermoedelijke daders twee mannen en een meisje uit Amsterdam hebben overigens niet lang plezier van hun buit beleefd, want nadat de Zaanse politie om kwart voor drie de Velsense collega's had gewaarschuwd, dat het drietal hoogstwaar schijnlijk via Velsen zou proberen te ont komen, werd er om vijf minuten voor half vier in de westelijke buis een blauwe Ford aangehouden, die de Amsterdammers bleek te bevatten. De wagen stopte op eerste aanmaning, hoewel de Velsense politie een auto achter de hand hield om eventueel een vervolging in te kunnen zetten. Het bleken de 21-jarige Amsterdammers A. H. van V. en S. R. te zijn (deze laatste zat achter het stuur) en de 27-jarige vrouw F. R. B. Zowel het meisje als R. zijn al eens eerder met de justitie in aanraking geweest. De vliegers van de K.L.M. zullen de normale dienstuitvoering met inbegrip van alle extra-prestaties met onmiddel lijke ingang hervatten. Dit is woensdag avond met grote meerderheid van stem men besloten tijdens een gecombineerde vergadering van de Vereniging van K.L.M.-vliegers en van de K.L.M. Inter national Pilots Association, de beide vak organisaties van de piloten. Minister Suurhoff had, zoals eerder gemeld is, op 19 november een delegatie der vlieger organisaties ontvangen. De bewindsman heeft daarbij blijkbaar de voorwaarde ge steld, dat de piloten eerst hun diensten normaal moesten hervatten alvorens er een nieuwe procedure over hun salaris eisen zou kunnen worden ingesteld. De vliegers verklaarden gisteren ter verga dering, in te zien, dat onder de huidige omstandigheden aan deze voorwaarde moet worden voldaan. Een grief van de piloten was, dat hun organisaties door het College van Rijks bemiddelaars in het salarisconflict niet als partij waren gehoord. Wel mochten zij bezwaren bij het College laten horen, maar deze bezwaren zijn volgens de organisa ties niet voldoende in het advies van Rijksbemiddelaars tot uitdrukking geko men. Minister Suurhoff heeft thans toege zegd, dat de vliegerorganisaties in de thans te volgen procedure als partij zul len worden behandeld. Daarna zal de be windsman dan een advies geven, dat door alle partijen, dus ook door de vliegers, als bindend zal worden beschouwd. ADVERTENTIE geven wij voor uw (hoe oud en lelijk deze ook is) indien u bij ons gedurende november een NECCHI koopt WASHINGTON (UP) De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns heeft, in gezelschap van de Nederlandse ambassadeur, dr. J. H. van Royen, woensdag een onderhoud van een uur met Dulles gehad, waarbij in hoofd zaak de bijeenkomst van de NAVO van de volgende maand werd besproken, alsmede ook de kwestie-Nieuw-Guinea. Minister Luns zei na afloop in een on derhoud met de pers, dat de Nederlandse regering a) voor het beginsel van onder linge afhankelijkheid in de NAVO was uitgekomen door de samensmelting van de Nederlandse en Belgische luchtmachten te bevorderen. Luns zei, dat die factor van onderlinge afhankelijkheid toegepast zou moeten wor den bij zaken van wetenschappelijk on derzoek en nieuwe toepassingen tussen de NAVO-landen. Hij zei: „Wij zijn niet van mening, dat alle geheimen van de Ver enigde Staten op wetenschappelijk gebied gedeeld zouden moeten worden, maar er bestaan veie terreinen van onderzoek en ontwikkeling, waarop een nauwe NAVO- samenwerking mogelijk zou kunnen zijn. Ik zou er bijvoorbeeld op willen wijzen, dat mijn land buitengewoon ver is op het gebied van het wetenschappelijk onder zoek inzake de elektronische toepassingen en wij bezitten waarschijnlijk de beste in stallaties in de wereld, wat dat betreft. Frankrijk, om een ander voorbeeld te ge ven, is vooruit op het terrein van zekere kernzaken en het is dus duidelijk, dat wij onze kennis in een groot aantal richtingen zouden moeten bundelen". Met betrekking tot Nieuw-Guinea zei mr. Luns: „Wij bespraken de ongelukkige spanning tussen Indonesië en Nederland naar aanleiding van de Nieuw-Guinea- kwestie, in het bijzonder de campagne, die door Indonesië tegen de Nederlanders wordt gevoerd. Wij hadden over een en ander een sterk uitgesproken en vrije ge- dachtenwisseling". Hij zei, dat hij niet met Dulles nog eens het feit besproken had, dat de Verenigde Staten van plan zijn om zich van stemmen over deze kwestie in de Algemene Ver gadering te onthouden, omdat, zei hij: „de regering van de Verenigde Staten weet, dat wij van oordeel zijn, dat dit land een meer positieve belangstelling voor de kern van deze zaak aan de dag zou moeten leggen". Mr. Luns is van plan om zaterdag naar Nederland terug te keren om een begin te maken met de voorbereiding voor de bij eenkomst van de raad van de NAVO. TUNIS (Reuter). Een woordvoerder van de Tunesische regering heeft gezegd, dat Franse en Tunesische troepen woens dag aan de Tunesisch-Algerijnse grens slaags zijn geraaakt. Twee Franse batal jons waren vierhonderd meter op Tune- sisch gebied doorgedrongen en in botsing gekomen met Tunesische grenstroepen. Ambtenaren van de Franse ambassade in Tunis zeiden niets van het incident af te weten. Zij verklaarden, dat in Algiers een onderzoek werd ingesteld. Max factor's Creme Puff voor moderne schoonheid in modern tempoof de unieke Max Factor's Hi-Fi lipstick in „high fidelity" kleuren... En het liefst allebei I Willen alle echte Sinterklazen dat in hun oren knopen? HOLLYWOOD Cretin Puff (handelsmerk) betekent Max Factor Hollywood Creamy Powder Makee-up. Imp. Marfac N.V.. Huddestraat 6. Amsterdam Op de volgende bijeenkomst van het Comité van ministers van de Raad van Europa zal een akkoord ter tekening wor den opengesteld, dat ten doel heeft de paspoorten af te schaffen voor onderda nen van de leden-staten in het onderlinge personenverkeer. De tekst van de over eenkomst is goedgekeurd door de plaats vervangers van de ministers te Straats burg in twee vergaderingen, waarvan de eerste is gehouden onder voorzitterschap van mej. M. Z. N. Witteveen (Nederland). In het akkoord wordt de leden-landen voorts aanbevolen de werkwijzen van de douaneposten aan de grensovergangen op elkaar af te stemmen, een vereenvoudig de regeling in te voeren voor het heffen van rechten op voorwerpen die toeristen meenemen over de grens en het douane onderzoek overal op zelfde wijze te doen geschieden en zoveel mogelijk te verzach ten. Voor het luchtverkeer wordt aanbe volen af te zién van dé verplichte passa gierslijsten en de kaarten van aankomst en vertrek te laten vervallen. KLEINE HOUTSTRAAT 112 TEI.FFOON 11142 - HAARLEM Het Bisschoppelijk Museum is sinds woensdagochtend een paar omstreeks 1700 vervaardigde staande houten gesne den beelden van Joseph en Maria rijker. Het paar werd voor eenentwintighonderd gulden aangekocht bij een openbare kunst veiling van Mak van Waay in Amster dam. Deze groep maakt deel uit van het interieur uit de kapel van het oud-katho liek seminarie in Amersfoort. Hierbij ziet men het bovenste gedeelte van het Maria beeld. Beide werken zullen voorlopig nog niet aan het tentoongestelde museumbezit worden toegevoegd, aangezien ze nog grondig moeten worden schoongemaakt. Voor dit artistiek belangrijke interieur, onder meer bestaande uit een altaar met beelden, opstand en communiebank in de Hollandse barokstijl, omstreeks 1700 ver vaardigd door Jan de Bray, was grote be langstelling, ook uit het buitenland. Het werd geveild aangezien het geen plaats kon krijgen in het nieuwe seminarie aan de Koningin Wilhelminalaan in Amers foort, dat vorig jaar werd betrokken. Vier grisailles, voorstellende vier apostelen en vervaardigd door Jan de Bray omstreeks 1696, werden voor achtentwintighonderd gulden eigendom van een pastoor in Udenhout voor zijn waterstaatskerk, een houten gesneden monstrans ging voor het zelfde bedrag naar het Rijksmuseum in Amsterdam. De beide grote onderdelen van het interieur, een gebeeldhouwd hou ten altaar met een schildering van Chris tus en de Samaritaanse vrouw en met twee levensgrote beelden van Bonifacius en Willibrordus, alsmede een fraaie pe renhouten communiebank met panelen werden eigendom van de landsconserva- tor uit Westfalen voor respectievelijk elf honderd en zevenentwintighonderd gul den. Deze geestelijke kocht de stukken aan voor aanvulling van tijdens de tweede wereldoorlog geschonden interieurs van de kerken in zijn district. Een notenhou ten bisschopsstoel kwam voor veertien honderdvijftig gulden in handen van een handelaar en een eikenhouten preekstoel in Louis XIV-stijl werd voor driehonderd vijftig gulden eigendom van een aanne mer in Utrecht. Twee houten gesneden bustes van bisschoppen werden voor twee honderdzestig gulden aangekocht door de stichting „Amstelkring". In totaal bracht het interieur met de grote en vele kleine stukken ongeveer zeventienduizendvijf honderd gulden op. PARIJS (AFP) De Franse vertaal prijs Halperine-Kaminsky ten bedrage van 50.000 frank (vijfhonderd gulden) is dit jaar toegekend aan Imre Laszlo voor zijn vertaling in het Frans van de roman van de Hongaarse schrijver Tibor Dery „Nick of de geschiedenis van een hond". Zoals dezer dagen bericht werd is Dery onlangs in Hongarije veroordeeld op be schuldiging van tegen het communistische regime gerichte activiteit. Terneuzen 15000. Terneuzen heeft een inwonertal van 15.000 bereikt. Eric Alfons Marie van Hijfte maakte dit inwonertal van Terneuzen vol. De vader kreeg van B. en W. een spaarbankboekje met hon derd gulden. Koffie. Een partij koffie, geoogst door Nederlandse immigranten in Brazilië, is onderweg naar Nederland. Deze eerste zending van 250 balen „Hollambra" koffie werd onder grote belangstelling en in aan wezigheid van de minister van Landbouw van de staat Sao Paulo op 13 november te Santos verscheept. De koffie is een pro- dukt van de Nederlandse Fazenda Ribeira. Vuil. De politierechter te Middelburg heeft een melkfabriek te Zierikzee veroor deeld tot een boete van duizend gulden en de bedrijfsleider tot een boete van hon derd gulden, waarvan zestig gulden voor waardelijk. Deze melkfabriek, de enige op het eiland Schouwen-Duiveland, werd onlangs ge controleerd door ambtenaren van de Keu ringsdienst voor Waren. Zij troffen de fles- senvulmachine, de capsuleermachine en de lopende band in vervuilde toestand aan. In een rapport werd gezegd, dat zij besmeurd waren met „stinkende, groen uitgeslagen melkresten". Riooloorlog:. Aan de voor vele bewo ners van Serooskerke op Walcheren on houdbaar geworden toestand als gevolg van een „riooloorlog" tussen het gemeentebe stuur en de polder Walcheren lijkt nu een eind te komen, omdat het gemeentebe stuur op korte termijn wenst over te gaan tot de bouw van een zuiveringsinstallatie. De polder Walcheren, die bij het gemeen tebestuur reeds tal van jaren heeft aan gedrongen op de bouw van deze installatie, ging er op 5 november toe over een riool- uitlaat hermetisch af te sluiten. Voorzitter centrale van rijkspersoneel. De voorzitter van de Centrale van Rijks personeel, de heer C. Oost, is in Den Haag in de leeftijd van 44 jaar overleden. De beer Oost, die hoofdambtenaar was op het ministerie van Marine, is ongeveer cen jaar ziek geweest. De teraardebestelling zal zaterdagmiddag om half twee plaats heb ben op de begraafplaats Westduin, na een rouwdienst in de Hervormde Paaskerk aan de van Harmelenstraat. Negen maanden. Tot negen maanden gevangenisstraf en ontslag uit de militai re dienst veroordeelde de krijgsraad te Den Haag een soldaat uit Zaandam die in het depot voor discipline te Nieuwersluis had geweigerd over een zogenaamd „apenrek" te klimmen. De raadsvrouwe van de be klaagde voerde aan, dat haar cliënt niet onwillig was het bevel op te volgen, maar dat het hem door hoogtevrees onmogelijk was. Verkcersverbetering. Woensdag is de zuidelijke rijbaan van een nieuw wegge deelte van Rijksweg 1 (AmsterdamHet Gooi) in gebruik genomen, het wegvak tussen Muiden en het kruispunt bij de Hakkelaarsbrug. De ANWB heeft reeds acht reflekterende richtings- en voorrich- tingsborden geplaatst om het verkeer langs de nieuwe route te leiden, zodat het in de loop der jaren berucht geworden oude weggedeelte nu buiten de route Amster dam-Het Gooi komt te liggen. Ter voorziening in de vacatures wegens het overlijden van de voorzitter en van de leden van de Nederlands-Duitse perma nente verzoeningscommissie, hebben de Nederlandse en Duitse regeringen in ge zamenlijk overleg benoemd Emil Sand- stroem, president van de Zweedse hoge raad van arbeid en van het Zweedse Ro de Kruis, (lid en voorzitter) en tot leden: prof. Charles de Visscher, oud-hoogleraar aan de universiteiten van Leuven en van Gent en prof. Georges Sauser-Hall, oud hoogleraar aan de universiteiten van Ge- nève en van Neuchatel, prof. dr. Erich Kaufmann, oud-hoogleraar aan de univer siteiten van Berlijn en van München (door de bondsrepubliek Duitsland aangewezen) en prof. mr. F. M. baron van Asbeck, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den (door Nederland aangewezen).

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 17