Wismut voetbalde virtuoos, maar kon geen goals maken SAMSON Zhmi VAL DE LIS De ploegen van Die Raeckse gedecideerd verslagen Frankrijk had tegen Engels elftal geen schijn van kans Alleen in verdediging sterk Ajax ivon en bleef dus in beker-strijd Een doelpunt - van Ouderland - voldoende Dubbel en dwars de lekkerste! half zware shag" in handige plastic verpakking Handig rollen Heerlijk roken DE VOLLEYBALCOMPETITIE Verrassende uitslagen in de eerste klasse dames Brian Douglas steeds beter vervanger van Stanley Matthews 17 Ruhigruhig 2.25 De Brabant-grensrit met verlaagde snelheid Hyvaerinen brak been Gevaarlijke uitvallen Nog geen geld voor NOC Tweekamp Donner-Larsen tijdens voorjaar 1958 Protest van ijshockey club Den Haag bij Federatie Uiterst vreemd Short in het kort In lichtwedstrijd Feijenoord verloor van Bolton Wanderers Partij LarsenTeschner uit laatste ronde David Bronstein niet naar Dallas PONDERDAG 28 NOVEMBER 1957 (Van onze sportredacteur) Dertigduizend toeschouwers hebben gisteravond in het Olympisch stadion in Amsterdam een alleszins vreemde voetbalwedstrijd gezien tussen Ajax en de Oost- duilse kampioensplocg Wismut voor de eerste ronde van de Europese voetbalbeker. Vreemd, omdat het elftal dat verreweg het beste voetbal speelde, met 1-0 verloor en daarmede de kansen op verdere plaatsing teniet zag gaan. Dat elftal was Wismut, ,ja; waarlijk virtuoos voetbal speelde, maar één grote kwaliteit volkomen miste: doèlschieten. Met grote technische vaardigheid bouwden de Oostduitsers de ene fraaie aanval na de andere op, maar in de buurt van het strafschopgebied wisten de virtuoze aanvallers eenvoudig geen raad meer tegen de uiterst hechte, trapvaste en [ejen het einde numeriek sterkere achterhoede van Ajax. En toen Ouderland twaalf minuten voor het einde een goal scoorde voor de Amsterdammers stond Ajax als het M.are al tegenover de tweede tegenstander in de kwart-finale van het bekertoernooi de Europese landcn-voetbalkampioenen. YlD Op dat moment namelijk was het dui delijk dat er wel heel rare dingen moesten -ebeuren wilden de Oost-Duitsers die eer vo® voor zich opeisen. Enige weken ge leden namelijk versloeg Ajax Wismut in liffen omgeving ook toen waren de Am- :,erdammers verre de minderen met j_l waardoor zelfs een 10 nederlaag al •^doende was voor plaatsing, aangezien het doelgemiddelde uit de twee wedstrijden itan beslissende betekenis was. Wismut n,'óest derhalve met drie goals verschil winnen. Men kon dus verwachten dat de Oost- ijjtsè ploeg van het begin af aan sterk lanvallend zou gaan spelen. Maar dat vas geenszins het geval. Aan niets was te »erken dat de doelpunten voor Wismut an sroot belang waren. En als Pieters Graafland in de eerste helft drie schoten a zijn doel heeft gekregen, dan is dat rüicht nog te hoog geschat. Dat wilde niet zeggen dat de tegenstan ders van de Amsterdammers niet een ;raot overwicht hadden. Met voortreffe lijk aanvalsspel, dat niet zelden virtuoos voetbal opleverde, zetten de Oost-Duitsers Ajax geruime tijd onder grote druk, maar a'eenaardig genoeg vonden zij geen enkele ipening in de Amsterdamse verdediging. i de centimeter nauwkeurig werd de bal van voet tot voet geschoven, waarbij de aanvallers onderling een enorm grote be weeglijkheid aan de dag legden, maar een schot.ho maar. Eerltfk gezegd was Ajax, dat zich veelal moest bepalen tot het ondernemen van uitvallen, nog gevaarlijker voor het doel van Wismut. Vooral de verre uittrappen van Pieters Graafland stichtten nog al fens verwarring in de vijandelijke defen sie die in het algemeen weinig terug had van de grote felheid waarmede Bleijen- berg, Van der Kuil, Ouderland, Swart en Den Edel de aanvallen tot een afwerking brachten. De Oostenrijkse scheidsrechter Grill moest dan ook nog al eens fluiten voor overtredingen, waarbij hij steeds strenger ging ingrypen. Enkele malen ADVERTENTIE verfrissend |öj heml Geef hem Fresh-up de enige huidversterkende staaflotion die hij na het scheren zo graag gebruikt. Ook na elektrisch scheren. In verband met de onlangs ingevoerde wettelijk verplichte maximum snelheid, weft de sportcommissie van de 14de Bra- oant-grensrit, die op 7 december begint in Nijmegen, besloten de voorgeschreven snelheden te vex-lagen. De deelnemres in de kampioenschaps- j-nasse moeten de 440 km lange route af jagen met een gemiddelde snelheid van 36 km/uur, terwijl de deelnemers in de sporiklasse met 30 km/uur het 340 km 'nnge traject moeten rijden. De Fin Antti Hyvaerinen, Olympisch skikampioen, heeft tijdens een training in Ounasvara een val gemaakt en daarbij zijn inkerbeen gebroken. Hyvaerinen verloor jdens een 45-metersprong zijn evenwicht, wrwacht wordt, dat het genezingsproces lahge tijd zal duren. sprak hy een Oostduitse overtreder toe als een ware volksredenaar, waarbij het door hem luid toegesnauwde „Ruhig, ruhig" in het hele stadion te horen was. De tweede helft van de wedstrijd werd een getrouwe copie van de eerste. Weder om klaterde telkenmale een hartelijk applaus op voor de bewonderenswaardige staaltjes voetbal van de spelers van Wis mut, maar weer ook leverde al dat ge tover niets noemenswaards op. Men had ook kunnen verwachten dat de Oost-Duitsers na rust alles op alles zouden zetten om de zege te forceren, maar ook dat gebeurde niet. Ook niet toen Ajax de halfspelers uit het middenveld terug trok en een verdedigingsmuur van vijf stugge voetballers optrok. Wel behield Wismut haar overwicht, maar Ajax bleef de baas in het strafschopgebied, waar vooral W. Feldmann en spil Anderiesen bergen werk verzetten. De uitvallen van Ajax, dat uiteraard ook met teruggetrokken binnenspelers opereerde, waren net als voor rust De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen acht het wenselijk jaarlijks aan het Nederlandsch Olympisch Comité een subsidie toe te kennen als bijdrage in de kosten, verbonden aan de voorbereiding en de uitzending van Nederlandse deelne mers aan de Olympische Spelen. Aangezien het Nederlandsch Olympisch Comité echter nog de beschikking heeft over een belang rijk bedrag, dat voor de Olympische Spelen 1.956 niet is gebruikt, bestaat er voor 1958 geen aanleiding voor dit doel een subsidie bedrag op de begroting uit te trekken. Dit zegt de minister in zijn Memorie van Ant woord van de begroting 1958. Tijdens de prijsuitreiking na afloop van het internationaal zoneschaakloernooi in Wageningen is bekend gemaakt, dat de tweekamp tussen onze landgenoot Donner en de Deen Larsen voorlopig is bepaald op het volgend voorjaar. - Het bestuur van de ijshockeyclub „Den Haag" deelt mede, dat het bij de voorzitter van de Internationale IJshoc- key-federatie ernstig geprotesteerd heeft tegen het verzoek van de Nederlandse IJs- hockeybond om het internationale ijshoc- key-contact uitsluitend te doen lopen over mr. J. A. C. Bierenbroodspot, aangezien de rechtsgeldigheid van het bestuur van de Nederlandse IJshockeybond door de enige in internationaal verband spelende ijshockeyclub in Nederland wordt betwist. Het bestuur van de ijshockeyclub „Den Haag" zal zeer binnenkort in een uit voerig rapport de Internationale IJshoc- keyfederatie, het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en het Nederlandsch Olympisch comité van de gang van zaken in het. Nederlandse ijs hockey op de hoogte brengen. Op dit moment heeft de fotograaf lange lijd moeten wachten, want het gebeur de niet zo heel veel dat keeper Pieters Graafland van Ajax, die men hier in actie ziet, handelend moest optreden tegen de spelers van Wismut, ondanks hun overvneht. uiterst gevaarlijk. Midvoor Bleijenberg, die in het algemeen bar weinig had in te brengen tegen de voortreffelijke stopper Müller, kwam zelfs twee maal alleen voor doelman Thiele, die al met enkele kat achtige sprongen de bal subliem uit zijn doel had gehouden, maar beide keren knalde de Ajax-midvoor de bal naast. En toch zou Ajax nog een doelpunt krij gen. Twaalf minuten voor het einde dreef rechtshalf Harms de bal dertig meter op, gaf -toen een uiterst slim pasje naar Ouderland, die zuiver inschoot. De vreugde bij de Ajacieden was groot, maar korte tijd later lag de bal toch achter Pieters Graafland. Deze laatste had een hoog schot van mid voor M. Kaiser niet klemvast kunnen krijgen, waarna Tröger de bal een voudig in het doel kon werken. Ajax appelleerde fel voor hands, maar referee Grill wees gedecideerd naar het midden. Toen Ajax aanhield, ging Grill het advies inwinnen van de grensrechter, die al even gedecideerd beduidde dat er hands was gemaakt. Een nog al vreemde manier van doen, want de goede man had noch voor hands gevlagd, noch tekenen van pro test vertoond toen de scheidsrechter het doelpunt aanvankelijk toewees In de resterende tijd bleef Wismut even eens vergeefs beuken op de niet wijkende achterhoede van Ajax, dat de wedstrijd dus won. Verdiend? Voor wat betreft techniek, inzicht en aanvalsopbouw ver dienden de Oost-Duitsers een ruime zege, maar wat heeft men aan virtuoos voetbal als men geen openingen in een achter hoede kan maken en geen schot van kwa liteit kan afleveren? Ajax nog altijd spelend zonder Snooks, Schmidt en Geel huizen was met al haar gebreken feller en stugger dan Wismut en daardoor ge vaarlijker. Dat dat uiteindelijk in een toernooi niet voldoende is, zal wel blijken als de Amsterdammers in de kwart-finale een technisch geschoolde ploeg tegenover zich krijgen die wél schieten kan SEVILLAAGF. In Sevilla is voor het voetbaltoernooi om de Europa-beker de wedstrijd Sevilla-AGF (Aarhuus) gespeeld. De gastheren wonnen met 40. BORUSSIACCA. In de achtste finale van de Europese voetbalbeker heeft het Westduitse team Borussia uit Dortmund met 42 gewonnen van de Roemeense club CCA. De ruststand was 11. RANGERSMILAN. Voor 85.000 toe schouwers is in het Ibrox Park in Glasgow de achtste finale van de Europese voetbal beker Glasgow RangersMilan F.C. (Ita lië) gespeeld. De wedstrijd eindigde in een 41 zege voor de Italianen. Met de rust was de stand 10 in het voordeel van de Schotten. DE ENGELSE LEAGUE. Voor de tweede divisie van de Engelse league is de wed strijd Liverpool-Rotherham United ge speeld. Liverpool won de ontmoeting met 20. IJHC (DEN HAAG)—BOLZANO. De vriendschappelijke ijshockeywedstrijd tus sen IJHC (Den Haag) en de Italiaanse club Bolzano is door de Italianen met 94 gewonnen. De tussenstanden waren: 22, 0—1, 2—6. Feijenoord heeft woensdagavond de eer ste lichtwedstrijd gespeeld in het Rotter damse stadion tegen de sterke Engelse eei-ste-divisieclub Bolton Wanderers, die de medewerking aan deze primeur beslist niet als een „vakantiegenoegen" heeft op gevat. Vooral in de tweede heeft speelden de Britse profs vaak voortreffelijk: knap pe, geschoolde combinaties, die gebaseerd waren op technische superioriteit, fysieke kracht en intelligente samenwerking tus sen alle linies. Feijenoord kon zich in deze fase dan ook niet meer voldoende ver weren en verloor met cijfers (03), die het verschil in kwaliteiten treffend aan geven. Niet de wedstrijd zelf was het hoogte punt van de avond. Aan het duel was na melijk een gebeurtenis vooraf gegaan, waarnaar de 55.000 toeschouwers vol ver wachting hadden uitgezien: het inschake len van de fraaiste lichtinstallatie van West-Europa. De president-commissaris van stadion-Feijenoord, dr. ir. L. G. Ver- steege, leidde het moment op originele wijze in: hij liet de tribuneverlichting do ven en verzocht de toeschouwers lucifers en sigarettenaanstekers aan te steken. Het feërieke schouwspel op de tribunes werd daarna plotseling verstoord door de felle lichtbundels, die vanaf de hoge stalen masten op het speelveld gericht waren. Feijenoord wenste kennelijk extra glans te geven aan deze feestelijke avond. De Rotterdamse ploeg drong namelijk in de eerste fase van de strijd ijverig en mee talrijke listige combinaties op naar het doel van Bolton Wanderers, dat evenwel zeer bekwaam door reserve-doelman Dean werd verdedigd. Bolton Wanderers herstelde zich spoe dig. En daardoor ontwikkelde zich lang zamerhand een evenwichtiger, aantrekke lijke strijd, die vooral gekarakteriseerd werd door het goede positiespel en de intelligente switches der Britten. Gescoord werd er evenwel niet in de eerste helft. Na de rust werd het overwicht van Bol ton duidelijker. De „kwetsbare" voorhoede van Feijenoord ook Kees Rijvers stelde teleur kreeg vrijwel geen scoringskan sen meer tegen de robuuste, fors ingrij pende Britse achterhoede, temeer omdat het middenveld volledig werd beheerst door de halfspelers Hennin en Cunliffe. Het werd tenslotte een strijd tussen de Rotterdamse achterhoede en de voorhoede van Bolton Wanderers, die bijzonder knap werd geleid door middenvoor Nat Loft- house. In volmaakte samenwerking met de binnenspelers Stevens en Parry ont wrichtte hij de defensie van Feyenoord volkomen en dat leidde tenslotte tot drie doelpunten. Stevens scoorde het eerst na 11 minuten. Lofthouse de beide ander»., respectievelijk na 21 minuten en na 29 minuten. De enige opmerkelijke prestatie der Rot terdammers in deze fase verrichttte Rij vers een kwartier voor tijd. Uit een hoek schop van Meyers joeg hij de bal op schitterende wijze met een „omhaal" naar het Britse doel. Maar de reactie van Dean was nog sneller. Er waren 55.000 toe schouwers. ADVERTENTIE SA 5713 Het verloop van de partij Larsen—Teschner uit de laatste ronde was als volgt: Wit: Larsen Zwart: Teschner Aangenomen Slavische verdediging 1. d2d4 d7d5; 2. c2—c4 c7—c6; 3. Pgl— f3 Pg8—f6: 4. Pbl—c3 d5xc4; 5. a2-a4 Lc8—f5; 6. Pf3-h4 Lf5c8. Deze merkwaardige terugtocht wordt nog steeds als het beste antwoord beschouwd, ook al heeft het aan pogingen om deze zet te weerleggen niet ontbroken. De volgende variant is hier een voor beeld van. 7. e2e4 Dè poging. 7e7e5. Het enige juiste antwoord, maar dan moet men ook de rest kennen! 8. Lflxc4 eöxd4: 9. e4—e5 d4xc3; 10. Lc4xf7t Ke8xf7; 11. DdlxdS Tot zover was dit alles een suggestie van Alje- chin, gedaan tijdens het toernooi in Bied in 1932. 11c3xb2. Dit laconieke nemen betekent in feite de in leiding tot de weerlegging. 12. Dd8c7f Kf7e6. De verrassende pointe zoals spoedig zal blijken. 13. Dc7xc8f (en niet 13. Lb2: wegens 13 Pa6; 14. Da5, Lb4i met damewinst. De tekstzet is nog de enige mogelijkheid voor wit om verder te spelen. 1 3Pb8d7: 14. Dc8xb7 Ook na 14. Da8, al dame: 15. 0—0, De5: blijft zwart een stuk vóór, zonder tegenspel voor wit. 1 4b2xal dame: 15. Db7xc6f Ke6f7; 16. e5—e6t Kf7g8; 17. 0-0 Dal—e5. Het eenvoudigste. Andere zetten zouden zwart nog in het nadeel kunnen brengen. 18. Dc6xa8 De5xe6; 19. Da8xa7 De6—d5. Eenvoudiger was: 19Lc5; 20. Da8t, De3 enz. Nu kan wit nog „spartelen" en dat wil met Larsen nog heel wat zeggen. 20. Da7c7 Kg8— f7; 21. Ph4—f3 Lf8—d6: 22. Dc7c2 h7h6; 23. Pf3-h4 Dd5—e4. Noodzakelijk om het veld g6 te dekken. 24. Dc2—a2f Kf7e7: 25. Ph4-f3 Pd7—e5; 26. PfoxeS De4xe5; 27. g2—g3 De5—d5; 28. Da2—c2 Ke7—f7; 29. Tfl—dl Th8-c8. Nu zwart zijn toren er uit heeft, krijgt men de indruk dat er voor wit nog weinig hoop is. Van zelfsprekend kan wit niet op c8 nemen, omdat dan zwart terugneemt op dl en het tegenspel van wit is verdwenen. Echter: nu begint de klok van zwart ook een woordje mee te spreken. 30. Dc2e2 Dd5—e6; 31. De2-f3 Tc8—c2: 32. Lel—e3 Tc2a2; 33. Df3—b7f Ld6—e7; 34. Le3 c5 Steeds weer opnieuw weet wit zijn tegenstan der voor problemen te stellen. 34Ta2e2; 35. a4—a5 De6—c4; 36. Leo— e3 Dc4a4; 37. Tdl-d4 Weer een %'enijnige zet. 37Da4xa5; 38. Db7—b3f Kf7-e3. Zwart mag niet naar g6 uitwijken wegens 39. Dd3'r met torenwinst. In vreselijke tijdnood staat zwart toe dat driemaal dezelfde stelling op het bord kan verschijnen. De partij was echter voor zwart reeds niet meer te winnen, zoals analyses na afloop aantoonden. 39. Db3—b8T Ke3—f7; 40. Db8-b3t Kf7—e8; 41. Db3—b8t KeS—f7. Toen gaf wit aan. dat hij 42. Db8—b3i wenste te spelen. Hierdoor ontslaat voor de derde keer dezelfde stelling en heeft wit reglementair het recht remise te „claimen", hetgeen Larsen deed. De beide hoofdklasseploegen van Die Raeckse zijn gisteravond in het Krelage- huis min of meer verrassend kansloos door hun tegenstanders verslagen. De heren- ploeg van de Haarlemmers was na de eer ste set niet meer tegen het Leidse HVL opgewassen en volkomen verdiend behaal den de Leidenaars twee kostbare punten en duwden Die Raeckse steviger op de laatste plaats. De Die Raeckse-dames ble ven in de ontmoeting tegen het Utrechtse SOS ver onder hun kunnen en de talrijke toeschouwers kregen een zeer matige party volleyhal voorgeschoteld, waarbij de serve weer een te grote plaats innam, evenals dit het geval was by de heren. Door deze ne derlaag zijn de rood-witten vier punten op de leidsters achter geraakt en moeten de Haarlemse dames er ernstig voor wa ken niet uit de kopgroep verdreven te worden. Die Raeckse en HVL startten direct vol vuur. De''Haarlemmers namen een kleine voorsprong, maar het spel en de score gingen gelijk op: 4^—4, 88, 1010 en 1111. Harde slagen van de gastheren stuitten af op de bloks van HVL, maar er werd niet „scherp" geblokt, zodat de bal meestal aan de Leidse zijde van het net neerkwam ten gunste van Die Raeckse dat de eerste set met 1510 won. De tweede set bood een tegengesteld beeld: toen werd aan Leidse zijde scherper geblokt en steeds weerkaatsten de harde smashes van Die Raeckse in eigen veld terwijl de Leidenaren nu ook aanvallend meer naar voren kwamen met het gevolg een Leids overwicht en via 51 en 105 een 158 setzege voor HVL. In de derde set kon Die Raeckse aan vankelijk de Leidse druk weerstaan (66), maar IÏVL bleef sterker en na een aantal misverstanden in de weinig samenhangen de Haarlemse ploeg liepen de gasten uit tot 106. Die Raeckse bleef sukkelen en Drie weken na de verrassende neder laag tegen Noord-Ierland heeft het Engel se elftal zich in eigen huis het Londense Wembley-stadion op prachtige wyze gerevancheerd. De viernul-overwinning op het vernieuwde en onervaren Franse elftal is niet in de eerste plaats om die 4 en die 0 een uitstekende prestatie. De Britten hebben de ongeveer 55.000 toe schouwers, die de moeite hadden geno men naar het verre Wembley te gaan, op een voortreffelijke wedstrijd onthaald. Vooral de eerste helft bracht een demon stratie van snel en technisch goed voet bal met twee doelpunten van midvoor Tommy Taylor en een treffer van Robby Robson, debutant in het Engelse elftal. Pas in de tweede helft kwamen de Fransen wat meer los, maar aan doel punten kwamen zij niet toe. De bezoekers hadden pech ioen hun beste man, spil Ty- linsky, zodanig aan de knie werd ge wond, dat hij gedurende de tweede helft alleen nog maar wat op de rechter vleu gel kon meehinken. Engeland bleef ook na rust sterker en de ploeg leek op een zeer grote zege te zullen afgaan. De nieuwe Franse doel man Claude Abbes bleek echter een vak man en het was aan zijn spectaculair en effectief optreden te danken, dat de score slechts door een doelpunt van Robson werd verhoogd. Eenmaal ontsnapte het Engelse doel aan een ernstig gevaar toen een hard schot van Wiesnieski in de 61ste minuut door de paal werd gekeerd. In de derde minuut gaf Douglas van de rechtervleugel een afgemeten voorzet die door Taylor voorbeeldig werd inge kopt. Het was weer Douglas, die in de 25ste minuut de constructeur was van een Engels doelpunt. Van de doellijn af plaat ste hij de bal voor de voeten van Robson, wiens schot onhoudbaar was voor Abbes. Intussen konden de schaarse Franse aanvallen nauwelijks enige verwarring stichten in de defensie der Britten, die steeds weer naar voren trokken met sterk aanvalsspel. Na 33 minuten kreeg Taylor een vlijmscherpe pass van de jeugdige Haynes voor de voeten. Een tel later was de Franse doelman voor de derde keer ge- passeeerd. Spil Tylinsky speelde in het centrum van de Franse achterhoede een goede wedstrijd, maar tegen het meesterschap van de bewegelijke Taylor kon hij met de geringe steun, die hij van zijn backs ont ving niet veel uitrichten. Na rust werd het evenwicht in het spel- beeld iets hersteld door een aantal goed opgezette Franse aanvallen. Toen Tylins ky echter geblesseerd raakte, naar de rechtervleugel verhuisde en Zitouni zijn plaats ging innemen, bleek alle vertrou wen uit de Franse ploeg verdwenen. Ty linsky slaagde er na een kwartier in een doelpunt te maken, doch de Russische scheidsrechter Latychev, die werd bijge staan door onze landgenoten P. P. Roo mer en Joh. Martens, keurde het Franse doelpunt af wegens buitenspel. Ook de Engelse voorwaartsen zagen hun acties verscheidene malen in de buitenspelval doodlopen. Pas in de 48ste minuut konden de Engelsen het enige doelpunt van de tweede helft scoren. Finney en Douglas ruilden hun vleugelplaatsen. Onmiddellijk daarna voorzag Douglas Robson van een pass en met een laag schot werd het 40. Keeper in ziekenhuis Claude Abbes, de doelman van het Franse voetbalelftal, die in botsing was ge komen met de Engelsman Haynes, is in het ziekenhuis van Wembley opgenomen met symptonen die op een nieraandoening schenen te wijzen. Dieven in kleedkamer Nikolai Latycher, de Russische scheids rechter, en Piet Roomer, een van de Ne derlandse grensrechters, hadden bij hun terugkomst in de kleedkamer een uiterst onaangename ervaring. De Rus kwam tot de ontdekking, dat ongewenste bezoekers tijdens de wedstrijd zijn zakken hadden leeggehaald en behalve tien pond sterling ook zijn vliegticket LondenMoskou had den meegenomen. Grensrechter Roomer deed bij de politie van het Wembley-sta dion aangifte van de vermissing van 17 pond sterling. had geen antwoord op het goed opbou wende werk van zijn tegenstanders, die zich met harde klappen niet onbetuigd lieten (156). In de laatste set was het van hetzelfde laken een pak. De smashes van Die Raeck se bleven afketsen op de goede Leidse bloks en alleen De Leeuw en Wetterhahn zagen met schuine slagen, tot genoegen van de toeschouwers, kans de bloks te pas seren. HVL kwam voor met 83, maar een kleine inzinking in de Leidse gelederen, veroorzaakt door harde tennisserves van Hans Wetterhahn, gaf Die Raeckse weer moed (78). Maar voor dat Die Raeckse kon profiteren herstelde HVL zich en een aantal misverstanden en technische fou ten veroorzaakten ook in de laatste set een ruime overwinning voor de gasten (15—8). Dames De Die Raeckse-dames begonnen niet onaardig en na 2—2 liepen de rood-witten door degelijk spel uit tot 94. De aanval van SOS was slecht maar door slordig spel van Die Raeckse konden de Utrechtse da mes niettemin inlopen en kwamen de par tijen op gelijke voet (1212). SOS nam de leiding (1412), maar nogmaals kwam: de score in evenwicht (1414 en 15-15), voordat SOS een einde aan dit spannende slot maakte (1715). De tweede set werd door sterk serveren en beter aanvalsspel door SOS na 62 met 156 gewonnen. In de derde set nam Die Raeckse de lei ding door goede serves van Corry v. d. Haar en Wil Spierings terwijl Hannie Wit kamp de Haarlemse aanval nu meer stoot kracht gaf (51 en 83 voor Die Raeckse). De vreugde was voor korte duur. SOS haalde op en de voorsprong ging geheel verloren: 88, 1010 en 1111. SOS nam zelfs de leiding en een 30 nederlaag voor de Haarlemse dames hing in de lucht. Maar tijdig kon Die Raeckse het ty keren en na een spannend slot (1112, 1213 en 1314) wonnen de rood-witten met 16 14. De laatste set bracht voor Die Raeckse niet het gewenste resultaat. Er werd slecht opgebouwd en zonder bedreiging won SOS de set (157). Eerste klasse PSCB kwam door de „dienst" onvol ledig in het veld en dit betekende voor de Haarlemse politiemannen de eerste winst en voor hun Bloemendaalse collega's het eerste verlies. Rapiditas verloor van OVRA, dat door een stevige opslag en een goede aanval vrijwel de gehele wedstrijd het initiatief wist te behouden. De set standen wei-den 1511, 155, 1215 en 15—10. Drukte Voor de eerste klasse dames kwamen alle ploegen in het veld. Twee verras singen vielen hier te noteren: een enthou siast en vaak goed spelend OVRA versloeg een falend Eclecta en Vesmia klopte met ruime cijfers het derde team van Die Raeckse waardoor Vesmia de laatste plaats verliet. De setstanden van de wedstrijden luid den: VesmiaDie Raeckse 3 1510, 153 en 153, OVRAEclecta 156, 1510 en 15—7, HBC—Gios 15—13, 15—8 en 15—7, Die Raeckse 2Onze Gezellen 156, 159 en 1511 en De BlinkertVelox 1513, 15—10 en 15—6. Voor de overgangsklasse dames speelde AVC tegen het Enkhuizense Flevo. Het was geen grootse strijd. AVC won met 15—11, 15—13, 3—15 en 15—6. De uitslagen van gisteravond luidden: Heren: Die RaeckseHVL 13. PSVH PSCB 3—0. Rapiditas—OVRA 1—3. HVS 3—OVRA 2 3—0; Die Raeckse 3—HBC 2 1—3. Rotor—DSS 0—3. PSCB 2—WIK 3 0—3. De Blinkert 3—Gios 3 0—3. WIK— VVSH 2—2. Dames: Die RaeckseSOS 1—3. AVC— Flevo 3—1. OVRA—Eclecta 3—0. HBC— Gios 30. OGDie Raeckse 2 03. Ves mia—Die Raeckse 3 3—0. De Blinkert— Velox 3—0. Boru—Eclecta 3 3—1. HVS 3— SSO 2 0—4. De Blinkert 2—HBC 3 2—2. PSVH 2—Eclecta 2 0—3. Geen visum —David Bronstein, de Russische schaak grootmeester, zal niet kunnen deelnemen aan het internationale toernooi, dat op 30 november in Dallas (Texas) begint en waarvoor o. m. ook de Deen Bent Larsen is uitgenodigd. De Amerikaanse regering heeft hem geen inreisvisum verstrekt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington deelde mede dat deze be slissing werd genomen naar aanleiding van de beperkingen, die aan Amerikaan se reizigers in Rusland zijn opgelegd.- li

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19